ویژه نامه گردشگری استان همدان2

برگرفته از ویژه نامه 6و7 روزنامه همشهری پنجشنبه 5بهمن 1391

 

بقعه پیر خضر :

اگر به همدان سفر کردید دیدار از پیر خضر را از دست ندهید بقعه پیر خضر بر روی "کوهکی" به همین نام بنا شده است که در کنار روستایی به نام خدر یا خضر ( امروزه اینمنطقه در قسمت شهری قرارگرفته است ) در شمال شهر همدان واقع شده است .و از این کوه در آثاری مانند راحه الصدور نام برده شده است واز دیدار باباطاهر و طغرل بیک در این کوه سخن گفته شده است . برخی پیر خضر از عرفای بزرگ همدان دانسته اند اما بر اساس آن چه در شجره نامه این بقعه آمده است  وی مجد الدین علوی است . اما در متون دیگر مقبره مجد الدین علوی را در کنار مزار باباطاهر می دانند در قسمت غربی بیرونی بنا بقایای اتاق دیگری وجود دارد که آجرها و کتیبه ای به خط کوفی بر آن چشم می خورد که ظاهراً از میان رفته است داخل بنا محرابی با گچبری هایی از آیات قرآن مربوط به قرن ششم وهفتم ه . ق وجود دارد .و همچنین در چهار دور دیوارهای داخل بقعه دوردیف کتیبه گچی وجود دارد که اشعاری از شاهنامه فردوسی به خط کوفی است که این نمونه تنها در این بقعه دیده شده است .

پل آبشینه :

اگر از جاده ملایر وارد همدان شوید در حدود پنج کیلومتری همدان ،در سمت چپ پلی تاریخی را مشاهده خواهید کرد که قرن ها مورد استفاده مردم این منطقه بوده است . گفته می شود این پل در زمان صفویه احداث شده است . پل آبشینه دارای چها ر دهانه با قوس های معروف به جناغی است واز آجر و سنگ و ساروج ساخته شده است ودر بین هر دهانه آب نهایی ایجاد شده است و جاده همدان به ملایر به موازات همین پل به فاصله کمتر از 50 متر احداث شده است . این پل بر روی رودخانه قره چای قرار گرفته واز کنار روستای آبشینه می گذرد .

 

پیست اسکی :

از دره عباس آباد و مجموعه گنجنامه که به سمت جاده تابستانی تویسرکان بروید به تاریک دره خواهید رسید که پیست اسکی همدان در این دره قراردارد این پیست در سال 1364 توسط هیئت اسکی همدان ایجاد شده این پیست سالانه پذیرای اسکی بازان همدانی است که با بارش اولین برف زمستانی به این ورزش  مفرح می پردازند . طول پیست حدود 600 متر و شیب ان 25 درجه است این پیست دارای پناهگاه و مهانسرایی  است که شامل خواب گاه مدرسه اسکی رستوران تاسیسات برق اضطراری است به لطف وجود این پیست اسکی بازان همدان همواره از مقام آوران این رشته اند . امسال همزمان با جشنواره مسابقات کشوری اسکی در این مجموعه برگزار خواهد شد

تپه عباس آباد :

یکی از جاذبه های زمستانی که مردم همدان هر آخر هفته برای گذراندن روز تعطیل به آنجا می روند تپه عباس آباد است که به دلیل حجم زیاد برف و هوای مطبوع کودکان را برای بازیهای زمستانی و ساختن آدم برفی در این مکان می برند و گاهی برنامه های جشنواره زمستانی در این تپه برگزا رمی شود . این تپه موقعیت ویژه ای در شهر دارد و مشرف به تمام شهر است به همین دلیل در گذشته حاکمان از این تپه برای نواختن ساز و دهل  استفاده می کردند و به آن  تپه نقاره خانه می گفتند . در قسمت میانی استخر مجموعه ای برا یپذیرایی از میهمان ها و غذا خوری ایجاد شده است در روزهای تعطیل بیشتر خانواده هایی که توان  کوه پیمایی حرفه ای را ندارند به این تپه می آیند وبه نرمش و پیاده روی می پردازند .

 

جشنواره زمستانی 2:

چهارمین فستیوال ساخت تندیس های برخی در همدان اردشیر محرابی نفر اول رشته مجسمه سازی یخی 1388 خوارکی ها و سوغاتی ها

اگر اهل خوراکی و شیرینی های سنتی می باشید همزمان با بازدید از بازار قدیمی همدان می توانید از سوغاتی های همدان هم خرید کنید کماج یکی از شیرینی های مخصوص همدان است که هوا داران زیادی دارد یکی دیگر از سوغاتی های همدان انگشت پیچ است که از شکر ، گلاب و تخم مرغ و برخی افزودنی ها درست می شود و تنها در همدان تولید می شود همدان به دلیل موقعیت جغرافیایی که در منطقه سردسیر قراردارند در گذشته ودر زمستان ها میوه و سبزیجات یافت نمی شد به همین دلیل تابستان ها این محصولات را در سرکه می ریختند و ترشی درست می کردند و به همین دلیل خوش طعم ترین ترشی ها را می توانید از همدان خریداری کنید .

مسجد جامع همدان

در حد فاصل خیابان اکباتان و بازار صحافخانه و صابونی ها و سبزه میدان م یتوانید از مسجد جامع همدان دیدن کنید و دمی در حیاط مسجد آرام به تماشای مناره ها و طاق و قوس ها زیبای این مسجد و آمد وشد مردم شهر بنشینید . مسجد جامع همدان بنابر لوحه نگاشته شده آن مربوط به سال 1253 ه . ق همزمان با دوره فتحتعلی شاه قاجاره است . مسجد دارای 3 در 6 مناره 2 شبستان و 3 ایران است و یکی از دیدن ترین قسمتهای این اثر تاریخی گنبد بزرگ آجری آن است . همدان را می توان شهر گنبدهای خاکستری نامید . اما با توسعه شهر وساخت و سازهای جدید که بلند مرتبه سازی و آپارتمان سازی متداول شد این آثار زیبا در پشت این ساختمان های ناموزون پنهان شدند . مسجد جامع همدان تا پیش از احداث حسینیه جدید محل اقامه نماز جمعه بود و طی شماره 1732 در تاریخ 26/3/1375 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

 

ورکانه :

روستایی با معماری به سبک رنسانس :

اگر علاقمند به روستا و جاذبه های روستایی هستید بازدید از روستای سنگی ورکانه را از دست ندهید این روستا در 24 کیلو متری شرق همدان در کوهپایه ای زیبا واقع شده است اما اهمیت این روستا علاوه بر پیشینه تاریخی آن که به بیش از چهار صد سال می رسد به جاذبه های دیگری نیز که داراست بر می گردد از جمله معماری سنگی آن است ساختمان ها از سنگ لاشه ساخته شده است و با تابش نور به ویژه پس از بارش باران درخشندگی خاصی پیدا می کند و تغییر رنگ می دهد ورکانه روستایی است با دو گرایش از دو زبان فارسی و لکی واگر با ساکنان مهربانش هم سخن شوید از امثال و افسانه های شیرین و باورهایشان سیر نمی شوید دره های طبیعی اطراف روستا از دیگر جاذبه های آن است که هر بیننده ای را مجذوب می کنند باید یادآوری کرد این روستا زداگاه پروفسور توفیق موسیوند سازنده نخستین قلب مصنوعی جهان است و خانه اجدادی او در این روستا قراردارد ورکانه خاستگاه اصلاح نژاد اسب اصیل ایرانی ( نژاد خوزستان ) هم هست . زنده یاد مری لیلی قراگزلو چهره جهانی پرورش اسب اصیل ایرانی است که در این روستا اصطبلی ایجاد کرد و به پرورش و اصلاح نژاد پرداخت . البته یک اصطبل قدیمی هم در روستا هست که مربوط به دوره قاجار است که همچنان مورد استفاده است بقایای قلعه امیر طومان قراگزلو در کنار روستا واقع شده است .

 

کلیسای انجیلی :

در حیاط بیمارستان اکباتان واقع در خیابان طالقانی ( پذیرایی ) ساختمان زیبایی وجود دارد که هر بیننده ای را به سوی خود می خواند این بنا کلیسای انجیلی  نام دارد . پیش از این نمای بنا با گلهای طبیعی و شاخه های پیچک پوشیده شده بود اما درسالهای اخیر به دلیل ساخت و ساز در اطراف آن این گیاهان از بین رفته و دیوار سنگی بنا نمایان شده است . مصالح به کارررفته در این ساختمان لاشه سنگ هایی به صورت خشکه چین و سقف آن شیروانی است .کلیسا دو در دارد . یکی در ضلع غربی و دراصلی آن در ضلع جنوبی است ووستون ها و کلاف بندی داخلی بنا چوبی است و بسیار دیدنی . قدمت کلیسا به یک قرن می رسد وگفته می شود توسط فردی به نام رابی اسحاق ساخته شده است مزارش در کنار همین کلیسا ( 1964-1889) واقع شده است مدتی است که کارکنان بیمارستان اکباتان از این کلیسا به عنوان آشپزخانه و سپس سالن غذا خوری استفاده می کردند که هنوز تابلوی آن بر سر در کلیسا خود نمایی می کند و اخیراً نیز به عنوان سالن اجتماعات بیمارستان از آن استفاده می شود .

کلیسای گریگوری استپان :

اگر به تپه تاریخی هگمتانه رفتید فراموش نکنید که دو کلیسای ارامنه به نام های گریگوری استپان و حضر مریم در این سایت تاریخی قراردارد .

در قسمت شرقی تپه هگمتانه به سمت خیابان شهدا کلیسای مسیحیان پروتستان   همدان قرا رگفته که  تا دو دهه پیش مورد استفاده پیروان این مذهب بود .

این بنای مذهبی از خشت و آجر ساخته شده است وداخل آن از گچ نیز استفاده شده است . دیوارهای کلیسا مملو از تابلوهای زیبا با موضوعات مذهبی از بزرگان این دین الهی است . برج ناقوس کلیسا ، ستون ها و پایه  ستون های سنگی اطراف آن نشان از معماری خاصی دارد پس از تملیک کلیسا توسط میراث فراهنگی از ساختمان جانبی  ان به عنوان دانشگاه علمی – کاربرید استفاده می شود در  داخل کلیسا چند سنگ قبر بر روی دیوار نصب شده است که مربوط به کشیش های ارامنه است این کلیسا بیش از سیصد سال قدمت تاریخی دارد .

کلیسای مریم مقدس :

در ضلع غربی کلیسای گریگوری استپان در تپه هگمتانه کلیسای دیگری قرا رگفته به نام حضرت مریم که گفته می شود متعلق به پیروان مذهب ارتدوکس است محراب کلیسا به سمت غرب ودارای طاق و قوس و.. است ستون های چوبی داخل کلیسا ظرافت چندانی ندارند اما محکم ساخته شده است ساختمان این کلیسا جدیدتر از کلیسای گریگوری است ودر ضلع شمالی آن گورستان ارامنه واقع شده است البته ارامنه گورستان دیگری نیز دارند در خیابان گلزار واقع در پارک مریم واقع شدهاست .

به دلیل مهاجرت ارامنه و تملیک این کلیسا توسط میراث فرهنگی مراسم مذهبی در آن برگزار نمی شود از آن در حال حاضر به عنوان کارگاه آموزش دانشگاه علمی کاربردی استفاده می شود و همین امر به این بنا آسیب های جدی وارد کرده است . ورود به داخل این کلیسا امکانپذیر نمی باشد اما دیدن ساختمان بیرونی بنا خالی از لطف نیست .  

گنبد علویان  

در فاصله بین میدان عین القضات و میدان امام زاده عبدا...  بنایی وجود دارد که یادگاری از دوره سلجوقیان قرن ششم هجری است . دیدن این بنا هنر گچبری ایران را به درستی عیان می کند اثری بی نظیر در گچبری و آجر کاری تاریخ این سرزمین اگر چه بسیار آسیب دیده وتخریب شده اما یکی از آثاری است که تاریخی را با خود به همراه دارد این بنا به صورت چهار ضلعی است و 5/11 متر ارتفاع دارد . چهار گوشه بنا دارای طاق نما هایی است که اطراف آن گچبری شده است و همچنین داخل بنا که تماماً از کتیبه های گچی استفاده شده است . بنا دارای سردابی است که راه آن از محرابی است که در ضلع جنوبی قراردارد و مزاری مستطیل شکل در داخل سرداب که گفته می شود متعلق به دو تن از سادات علوی است , با کاشی های سبز رنگ پوشیده شده است . سرداب مانند چله خانه هاست و از شش حجره با طاق نما تشکیل شده است . سلسله علویان قرن هادر شهر همدان می زیسته اند و برخی از آن ها از امیران این شهر به شمار میرفته اند . برخی این بنا را خانقاه علویان در همدان دانسته اند و از آنجا که در دوره های ازتاریخ آیین عرفانی مورد مخالفت حاکمان بوده است . از سرداب برای مراسم آیینی و عرفانی استفاده می شده است .

دو روایت در مورد این بنا در بین عوام وجود دارد : به باور مردم همدان قدیم از سرداب گنبد علویان راهی به کربلا وجود داشته است ! ودیگر این که بنا گنبدی مرتفع داشته است که در جنگ جهانی دوم بر اثر بمب باران از بین رفته است .

چگونه به همدان سفر کنیم :

1- بهتر است گروهی سفر کنید تا هم هزینه کمتری داشته باشد  وهم لذت بیشتری از سفر ببرید .

2- حتماً از راهنمای گردشگری محلی کمک بگیرید .

3- به نقشه های چاپی اعتماد نکنید چرا که هیچکدام استاندارد نیستند و مسیر مشخصی به شما نمی دهند و بهتر است قبل از سفر مسیر خود را تعیین کنید تا وقت بیشتری برای بازدید داشته باشید ..

4- قبل از سفر محل اقامت خود را انتخاب کنید .

5-تنها از یک شهر دیدن نکنید طوری برنامه ریزی کنید که تمام استان را ببینید .

6- سعی کنید از لحظه لحظه سفر لذت ببرید . 

سیمین :

اگر از میدان شیر سنگی دیدن کنید از قسمت شرقی میدان خارج شوید از روستا های چشین  و ابرو بگذرید به روستای بی نظیر سیمین خواهید رسید . سیمین از روستاهایی است که افزون بر طبیعت زیبا و کوه های اطرافش دارای معماری خاصی است که به همت بنیاد مسکن به تازگی بهسازی شده است بهسازی روستا با سنگفرش کوچه ها و نصب درب چوبی در ساختمان ها از سال 1388 آغاز شد ودر تابستان 1391به پایان رسیده است . از آثا ردیدنی این روستا حمام قدیمی آن که مربوط به دوره قاجاریه است و به شماره 28136 در تاریخ 1/9/1388 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید است .

دیزی آبگوشت : غذای همیشگی همدانی ها :

- اگر با غذای های سنتی میانه خوبی دارید در سفر به همدان سعی کنید یک وعده دیزی آن هم از غذا خوری ها و یا قهوه خانه ها ی سنتی این شهر از آبگوشت همدان در آثار گذشتگان هم بارها سخن گفته اند حتی آوازه ا« به خارج از همدان هم رفته است حاج سیاح در خاطرات سفرش از تفلیس می نویسد زمانی که در ان شهر بیمار می شوید و پول کافی هم دارید هر روز به حجره یک همدانی که « گوشت و آبش » آبگوشت می فروشد می رود و یک کاسه می خورد تا مدتها که از بیماری خلاصی می یابد و آن شهر را ترک می کند . حال حی است به همدان سفر کنید و آبگوشتش را نخورید . در ابتدای خیابان شهدا ( شورین ) قهوه خانه  سنتی دایر است به نام بهارستان که مالک هنرمند آن سه دهه قبل تمام دیوارهای آن را نقاشی قهوه خانه ای کشید است که نظیر آن را نمی توانید در ایران ببینید .

این قهوه خانه را دو هنرمند که یکی نقاش و نقال است و دیگری نال و پرده خوان اداره می کنند ودر کنار این آثار خوردن غذای سنتی همدان لذت دیگری دارد .

موزه تاریخ طبیعی :

یکی از مفاخر همدان آقای جعفر محمد علی زاده است که مهمترین و بزرگترین موزه تاریخ طبیعی ایران را در همدان بنیانگذاری کرده است این موزه باهدف آموزش و پژوهش در دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا از سال 1351 تاسیس شده و هزاران گونه گیاهی و جانوری وزمین شناسی در این موزه نگهداری می شود .

حجم نمونه ها به انداه ای است که به نظر می رسد این موزه 2000 متری گنجایش آن را ندارد اگر چه بیشتر بازدید کنندگان دانش آموزان و دانشجویان هستند ناشناخته بودن این موزه به دلیل عدم معرفی ان است . موزه از سالن های مختلف تشکیل شده است از جمله سالن نگاره های سنگی ، سالن آبزیان ( زنده و فیسکه شده ) سالن کانی ها ، فسیل ها ، سنگ های رسوبی ، سالن ا کتشافات نمونه هایی که توسط عوامل موزه کشف شده اند سالن پرندگان و پستانداران است . همانطور که گفته شد این موزه از مجموعه های بی نظیر کشور و منطقه خاورمیانه است این موزه در مسیر میدان مدرس به روستای حیدره جنب دانشکده کشاورزی واقع شده است و همه روزه برای بازدید علاقمندان دایر است .


برچسب ها: همدان ، گردشگری ، روزنامه همشهری ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic