سه شنبه 4 اسفند 1394

آزمون انسجام اجتماعی در انتخابات ٧ اسفند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    


حضور فعال کمپین‌های مشارکت‌جویانه مردمی و سازمان‌های غیردولتی
آزمون انسجام اجتماعی در انتخابات ٧ اسفند
باتوجه به انتخابات آتی پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها از هم‌اکنون آنچه باعث ایجاد یک شهروند نمونه در آینده خواهد شد را در فرزندانشان به وجود آورند

علی پاکزاد| مشارکت اجتماعی و حضور مردم در انتخابات، یکی از عوامل مهم مشروعیت‌بخش برای نظام‌های سیاسی متفاوت است، به‌طوری‌که اکثر کشورها (توسعه‌یافته و درحال‌توسعه) سعی می‌کنند، زمینه‌های حضور مردم در انتخابات را فراهم کنند. حضور بیشتر مردم در امور سیاسی و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود، نشان از فراهم‌بودن بسترهای لازم در این جوامع است. عوامل متعددی می‌تواند در مشارکت انتخاباتی موثر باشند و بر کم‌وکیف آن تأثیر بگذارند. یکی از این عوامل، سرمایه‌اجتماعی است که به شبکه روابط اجتماعی افراد تعریف شده است. سرمایه‌اجتماعی براساس ابعادش یعنی، انسجام‌اجتماعی، مشارکت‌اجتماعی، مسئولیت‌اجتماعی و اعتماد اجتماعی (اعتماد بین‌فردی، اعتماد تعمیم‌یافته، اعتمادنهادی) قابل‌تفکیک و تشخیص است.
انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی از منظر سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات نیکوکاری و داوطلبانه، قدری جدی‌تر تلقی‌شده و تنوع فعالیت‌ها و حضور‌ها که از یک‌سو نشانه همدلی و از سوی دیگر، حکایت از خواست‌ها و نیازهایی دارد که بایستی به آن توجه شود. سلسله گزارش‌هایی درخصوص نهادهای مردمی، کمپین‌های داوطلبانه و انتخابات را در این ایام از امروز به بعد در این صفحه با هم مرور خواهیم کرد:  
مهم‌ترین مطالبه فعالان مدنی از نامزدهای انتخاباتی، احقاق‌حق از میراث‌فرهنگی است
 یک‌فعال شبکه سازمان‌های غیردولتی بر لزوم شکل‌گیری کمپینی تحت‌عنوان پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی در استان همدان تأکید کرد. حسین زندی دراین‌باره گفت: بیشتر دوستانی که امروز در پویش‌همدان همکاری می‌کنند، مطالبات و خواست‌های خود را از مدت‌ها پیش با یکی از نمایندگان استان با حضور در مجلس مطرح کرده‌اند، اما نکته مهمی که ما در پویش‌همدان پیگیری می‌کنیم، مطالبه‌محوری و پیگیری خواسته‌های فعالان مدنی از کاندیداها و نمایندگان مجلس و شورای‌شهر است.
وی ادامه داد: درواقع پیگیری خواست‌ها از معرفی نامزد و شرکت در انتخابات مهم‌تر است چه‌بسا با هیچ نامزدی در زمینه حمایت به نتیجه نرسیم اما این حق را بر خود قایل هستیم که به‌عنوان شهروند و فعال مدنی بر این خواست‌ها پافشاری کنیم.
زندی در پاسخ به این سوال که در استان همدان در راستای فعالیت هرچه بهتر پویش چه اقداماتی انجام شده است؟ گفت: در استان همدان علاوه‌بر دیدار با یکی از نمایندگان وقت که از دیدگاه‌ها، برنامه‌ها و مطالبات این مجموعه استقبال می‌کرد، در دو‌سال گذشته با شناسایی افراد مشخصی که فکر می‌کردیم در انتخابات مجلس یا شورا می‌توانند نقش‌آفرینی کنند، نشست‌هایی را برگزار کردیم؛ هرچند از آن‌جایی که متاسفانه این افراد برنامه درازمدتی برای خود و انتخابات نداشتند به نتیجه مطلوب نرسیدیم.
مسئول کارزار انتخاباتی پویش در استان همدان در ارزیابی خود از فضای استان از لحاظ پرداختن به مسائلی مانند میراث‌فرهنگی و محیط‌زیست گفت: به دلیل این‌که در شهر همدان فعالان باسابقه و شناخته‌شده‌ای در حوزه‌های محیط‌زیست و میراث‌فرهنگی حضور دارند، در دو دهه اخیر این مسأله بسیار پررنگ بوده و به‌طور مداوم در صدر اخبار بوده، اما از آن‌جا که مدیران ارشد استان درک درستی از این دو مقوله نداشتند، فعالان نتواسته‌اند موفق عمل کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه صدها چشمه و قنات نابود شده، باغ‌های اطراف همدان توسط زمین‌خواران و با موافقت شهرداری‌ها از بین رفته، بافت قدیم شهر نابود شده و تنها تک‌بناهای تاریخی در این شهر باقی مانده است. مسئولان به موضوع گردشگری هم به‌عنوان یک مقوله تبلیغاتی نگاه می‌کنند و برنامه‌ای برای توسعه‌گردشگری ندارند.
  وی با اشاره به ویژگی‌های نمایندگان دوره بعدی از حوزه انتخابیه همدان از حیث برنامه‌های پویش گفت: آنچه درمورد نمایندگان آینده   متصور بودیم با افراد تأییدصلاحیت‌ شده تفاوت بسیاری دارد. با توجه به نشست‌هایی که اعضای کمپین پویش با کاندیداها داشت، تنها دو کاندیدا برنامه و طرحی در زمینه میراث و گردشگری داشتند.
 نامزدهای مجلس با میثاق‌نامه محیط‌زیستی وارد مجلس می‌شوند
 كمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان میثاق‌نامه محیط‌زیستی را برای نامزدهای مجلس شورای اسلامی جهت حمایت از محیط‌زیست تهیه كرده است.
با نزدیك‌شدن به موعد انتخابات مجلس شورای اسلامی، فعالان محیط‌زیست امیدوارند این‌بار نمایندگانی را در بهارستان ببینند كه بیش از گذشتگان به محیط‌زیست توجه كنند.
به همین منظور، كمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان متنی را آماده كرده است كه می‌توان آن را به‌عنوان میثاق‌نامه نمایندگان مجلس با مردم درخصوص محیط‌زیست قلمداد كرد.
متن این میثاق‌نامه بدین شرح است:   
بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
«وَ الَّذِینَ یَنقُصُونَ عَهدَاللَّهِ مِن بَعدِ مِیثَقِه وَ یَقطَعُونَ مَا أمَرَاللَّهُ بِهِ أن یُوصَلَ وَ یُفسِدُونَ فِی الأرضِ أولئِكَ لَهُمُ اللَّعنَهٌ وَ لَهُم سُوءُ الدَّارِ.» (رعد،٢٥)
و كسانی‌كه عهد خدا را بعد از پیمان بستن می‌شكنند و آنچه را كه خداوند امر به پیوند آن نموده قطع می‌كنند و در زمین فساد می‌نمایند آنانند كه لعنت و بدی در آن سرای برای آنهاست.
اینجانب با امضای این میثاق‌نامه در پیشگاه خداوند متعال و در محضر حضرت ولی‌عصر(عج) و مردم شریف ایران به قرآن مجید سوگند یاد می‌كنم تا زمانی كه در مقام یك نماینده در مجلس شورای اسلامی ایران مسئولیت دارم، پاسدار و مجری تعهدات زیر باشم و با همه توان در تحقق كامل آن بكوشم و با مردم پیمان می‌بندم كه؛
١- همه توان خود را صرف تحقق اهداف و برنامه‌های ابلاغی سیاست‌های كلی محیط زیست كشور ابلاغیه مقام معظم رهبری برای پایداری سرزمین به ویژه اصل مهم توسعه پایدار برای پایداری سرزمین مقدس ایران و كمك به زیست‌كره به كار گیرم.
٢- با همه توان از داشته‌های مادی و معنوی محیط‌زیست كشور حفاظت نمایم و با توجه به اصول صریح قانون اساسی و اصل ٩٠ و ٥٠ قانون اساسی در تصمیم‌گیری‌ها و حق رأی خود قانون را ملاك عمل قرار داده و تمام تلاشم را برای مشورت گرفتن از صاحب‌نظران و سازمان‌های مردم‌نهاد در تصویب و اصلاح قوانین به كار خواهم بست.
۳- در دوران نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی با نگاه به زیست‌كره در تصمیم‌گیری‌های محیط زیستی یا اصلاح و وضع قوانین به پایداری همه سرزمین ایران بیندیشم و از هرگونه مصلحت‌اندیشی‌های سیاسی و شخصی و جناحی درخصوص مسائل محیط‌زیست هر نقطه از كشور خودداری نموده و با چشمی بیدار و موضعی منصفانه و بی‌طرفانه شركت و تصمیم‌گیری نمایم.
٤- تمام توان خودم را برای پایان‌دادن به تفكر سازه‌ای غالب در مدیریت آب كشور همچون تونل‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای و سد‌سازی‌های بی‌رویه كه طیبعت كشور را رو به‌زوال برده و بسیاری از رودها و دریاچه‌های كشور را نابود كرده و كشور را به مرحله ورشكستگی منابع آب نزدیك كرده به كار گرفته و برای ایجاد زیرساخت‌های انرژی‌های نو و پاك در كشور همه تلاشم را به‌كار گیرم.
٥- همه توان خود را برای رفع و افشای تبعیض در مباحث مهم و حیاتی چون آب به‌كار گیرم و مخالفت خود را با تونل‌های خانمان‌برانداز انتقال آب بین‌حوضه‌ای و حتی دیگر روش‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای به ویژه برای مصارف غیرشرب و یا مصارفی كه به بهانه شرب می‌باشد با صراحت اعلام نمایم و در پیشگاه نسل‌های حال و آینده خود را مسئول و پاسخگو بدانم.
٦- در انتخاب وزرا ضمن در نظر داشتن همه خصوصیت‌های خدمتگزاری به مردم، ایمان و باور به محیط‌زیست را جزو شاخصه‌های وزرا درنظر گرفته و بر این اساس و میزان دانش و اشراف وی بر مسائل محیط‌زیست كشور و ایمان به پایداری سرزمین تلاش و انتخاب نمایم.
٧- تمام توان خود را در همراهی با مجلس براساس شاخص‌های محیط‌زیستی به‌كار گیرم و هر گونه پروژه یا طرح ملی و یا منطقه‌ای و در حوزه انتخابیه را بدون ارزیابی محیط زیستی و توجه به توان سرزمین پیگیری و مصوب ننمایم و همواره دولت‌ها را از برداشت‌های بی‌رویه منابع طبیعی بر حذر دارم.
٨- همدلی و همزبانی با مردم،كارشناسان و صاحب‌نظران دولتی و غیردولتی را سرلوحه تصمیم‌گیری‌های خود در مجلس قرار دهم و با شجاعت و صداقت در برابر تصمیم‌های مجلس و دولت كه برخلاف و در ضدیت با محیط‌زیست و منافع نسل‌های حاضر و آینده است بایستم و به شكل شفاف با مردم این موارد را در میان بگذارم.
٩- در مدتی كه به‌عنوان نماینده مجلس این مسئولیت سنگین را به دوش می‌كشم از هرگونه فعالیت اقتصادی شخصی یا گروهی كه براساس چشم‌پوشی از زیان‌های محیط‌زیستی نشأت بگیرد خودداری كنم و با اهداف دولت‌هایی كه تنها به منافع اقتصادی و مقطعی نگاه می‌كنند به صراحت مخالفت نمایم و به حقوق و مزایای دریافتی از مجلس قناعت نمایم.
١٠- در حفظ منابع‌طبیعی و محیط‌زیست كشور بكوشم و این اصل مهم را سرلوحه اهداف و زندگی سیاسی و شخصی خود قراردهم.
١١- نظارت بر اجرای برنامه‌ها و اسناد بالادستی كشور را به شكل جدی مدنظر قرار دهم و هرگونه تخلف و كم‌كاری در این زمینه كه به محیط‌زیست و پایداری سرزمین آسیب وارد نماید را به شكل شفاف به مردم كشورم گزارش نمایم.
١٢- در اصلاح و وضع قوانینی كه بر اقتدار دستگاه‌های متولی حفظ منابع‌طبیعی و محیط زیست چه در حوزه طبیعی و چه در حوزه انسانی موثر است، تمام تلاش خود را به كار گیرم و با هرگونه تصمیمی كه حافظان قانونی منابع طبیعی و محیط‌زیست را تضعیف نماید مخالفت و در جهت ارتقاء اقتدار آن بكوشم.
١٣- در تصویب و رأی دادن به تصمیمات لوایح و طرح‌های دوره نمایندگی در مجلس تمام ایرانیان در جای‌جای این سرزمین را شایسته برخورداری از مواهب و زندگی و حق طبیعی‌شان بدانم و هرگونه تصمیمی كه امنیت‌خاطر بخشی از كشور را به‌خطر بیندازد مورد مخالفت قرار دهم.
۱۴- با توجه به شرایط محیط‌زیست كشور تمام تلاش خود برای تخصصی‌شدن محاكم محیط‌زیستی و تدوین طرح ایجاد «صندق غرامت‌های محیط‌زیست» با هدف ایجاد سازوكارهای بازدارنده همراه با نظارت مردمی به‌كار خواهم بست.
١٥- تمام تلاشم را برای تدوین قانون جامع محیط‌زیستی كشور به‌كار خواهم بست كه در آن به شكل ویژه سازوكار شكل‌گیری دادگاه ویژه محیط‌زیست لحاظ شده و جرم‌انگاری تخریب محیط‌زیست با توجه به مسائل كشور تدوین گردد.
اینجانب این پیمان‌نامه را یك پیمان‌نامه الهی می‌دانم و به‌عنوان یك ایرانی مسلمان درمقابل ملت بزرگ ایران و بشریت برای تحقق كامل آن خود را مسئول و پاسخگو می‌دانم.
انتخابات فرصتی برای آموزش مشارکت اجتماعی درکودکان
فریدون بابایی، کارشناس تعلیم و تربیت در همین زمینه می‌گوید:  با توجه به انتخابات پیش‌رو می‌توانیم به‌صورت عملی مفهوم مردم‌سالاری دینی را به کودکان آموزش دهیم و بدین وسیله کودکان را برای تبدیل شدن به یک شهروند دموکراتیک در آینده آماده کنیم.
یکی از مهم‌ترین مزایای حکومت جمهوری اسلامی، داشتن حق‌انتخاب است، کودکان با شرکت در انتخابات یاد می‌گیرند تصمیم‌گیری درباره مسائل تاثیرگذار کشور حق همه مردم است و علاوه‌بر این برای حل مشکلات نیاز به همفکری و مشارکت است.
هیچ‌کس با حق و حقوق دانسته به دنیا نیامده و این جامعه است که باید از طرق مختلف آنان را با این حقوق آشنا ‌کند بنابراین درکنار افراد متخصص این والدین هستند که با استفاده از ابزارهای موجود کودکان را برای تصمیم‌گیری‌های مهم آینده آماده می‌کنند.
بنابراین والدین باید:  
۱- در تصمیمات خانوادگی به فرزندان فرصت اظهارنظر دهند.
۲- زمان خواندن روزنامه یا مجله و کتاب درباره موضوعاتی مرتبط با کودکان به آنها به بحث و تبادل‌نظر بپردازند.
۳- همراه با کودکان در جلسات مدرسه شرکت کنند.
۴- زندگینامه افرادی که در ایجاد دموکراسی و پرورش شهروند نمونه صاحب‌نظر بوده‌اند را مطالعه کنند و در اختیار فرزندانشان جهت الگویابی قرار دهند.
۵- هنگام رأی دادن، فرزندانشان را همراه خود ببرند.
باتوجه به انتخابات آتی پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها از هم‌اکنون  آنچه باعث ایجاد یک شهروند نمونه در آینده خواهد شد را در فرزندانشان به وجود آورند.
خانواده‌ها با شرکت در انتخابات تأثیر بسیارمثبت که همانا پرورش فرزندانی با مشارکت اجتماعی بالا، همکاری، همدلی، مشورت در امور اجتماعی است را از هم‌اکنون در فرزندانشان نهادینه می‌کنند که شاید ایجاد چنین رفتارهایی در آینده و در زمانی که شخصیت آنان شکل گرفته، سخت و غیرممکن است.
پس با شرکت در انتخابات، دموکراسی و حق‌انتخاب را از هم‌اکنون به فرزندانمان بیاموزیم.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic