چهارشنبه 22 مهر 1394

پاکسازی دره گردوی اراک با همکاری گروه‌های کوهنوردی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    


پاکسازی دره گردوی اراک با همکاری گروه‌های کوهنوردی

به مناسبت هفته فرهنگی شهرستان اراک، کوه‌سرخه و دره‌گردو اراک از زباله پاکسازی شد.
به‌گزارش تابناک، مصطفی رودبارانی، مسئول روابط‌عمومی اداره‌کل محیط‌زیست استان مرکزی در حاشیه این اقدام فرهنگی گفت: در این آیین گروه‌های مختلف مردمی، پس از طی‌کردن مسافت میدان کوهنورد تا دره‌گردو به‌صورت نمادین به پاکسازی منطقه از زباله پرداختند.
مصطفی رودبارانی افزود: پاکسازی دره‌گروه با همکاری اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست، هیأت کوهنوردی و سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی و مشارکت مجتمع پتروشیمی شازند برگزار شد. وی بیان کرد: در این حرکت فرهنگی طیف بزرگی از کوهنوردان، جوانان جمعیت هلال‌احمر، تشکل‌های مردمی حامی محیط‌زیست و سلامت، کارکنان محیط‌زیست و سایر اقشار مختلف مردم حضور داشتند.
مسئول روابط‌عمومی اداره ‌کل محیط‌زیست استان‌مرکزی گفت:   این حرکت با هدف حفظ محیط‌زیست، پاکسازی طبیعت و فرهنگ‌سازی درخصوص کاهش تولید زباله صورت گرفت.
وی افزود: این اقدام فرهنگی در سال‌های گذشته به‌صورت نمادین و در بخش‌هایی از این مکان تفریحی صورت می‌گرفت، اما امسال به‌صورت وسیع و در تمام منطقه انجام شد.
وی اظهار کرد: محیط‌زیست یک سرمایه و امانتی بزرگ است که همه در حفظ آن مسئولند و باید در این راستا از هیچ کوششی دریغ نکنند.
دره‌گردو یک منطقه نمونه گردشگری است که با وسعت ١٠٠هکتار در جنوب شهر اراک قرار دارد و از آب و هوای مناسب، طبیعت بکر و مسیر دسترسی آسان برخوردار است.
منطقه نمونه کوه‌سرخه و دره‌گردو از تفرجگاه‌های اراک است که روزانه و به‌ویژه جمعه‌ها و ایام تعطیل‌ پذیرای طیف بزرگی از ورزشکاران و خانواده‌های اراکی است.
پاکسازی زباله‌ها از چهره سراب‌گیان
این هفته دوستداران طبیعت با حضور در جنگل و سراب‌گیان نهاوند، به پاکسازی این منطقه طبیعی پرداختند. در این برنامه مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان و انجمن‌های مردم‌نهاد کانون قلم، نبض سبز حیات، توسعه ملی بهارستان و پویشگران سفر پاک از مرکز استان و انجمن مردم‌نهاد حامیان زمین از نهاوند حضور فعال داشتند.
مسئول انجمن مردم‌نهاد توسعه ملی بهارستان در این خصوص بیان کرد: پاکسازی مناطق طبیعی استان در دستورکار سمن‌های زیست‌محیطی قرار دارد و این اقدام با همکاری اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان و سازمان‌های مردم‌نهاد انجام شد.
حسین زندی، افزود: طبیعت‌گردان و دوستداران طبیعت که در منطقه حضور داشتند با دیدن آغاز عملیات پاکسازی توسط سمن‌ها در فرآیند کار قرار گرفتند و اقدام به پاکسازی منطقه کردند که در این میان جمع ٣٥ نفره تبدیل به جمعیتی بالغ‌بر ٦٠نفر شد که کمر همت به پاکسازی طبیعت سرسبز گیان بستند.
زندی با تأکید بر این‌که انجام عملیات پاکسازی طبیعت توسط دوستداران محیط‌زیست به تغییر رفتار جامعه منجر می‌شود، بیان کرد: درحال‌حاضر قبح مسأله جمع‌کردن زباله در طبیعت شکسته شده و نریختن زباله به یک ارزش تبدیل شده است که این رفتار باید فراگیر شود.
وی خاطرنشان کرد: پاکسازی، قدم اول است و طبیعت‌گردان باید سعی کنند غذایی به‌همراه خود ببرند که زباله کمتری داشته باشد و از پلاستیک و وسایلی که تجدیدناپذیر است، استفاده نکنند.
وی گفت: در فرآیند طبیعت‌گردی باید ضمن خودداری از ریختن زباله، چیزی به طبیعت اضافه نکرده و چیزی هم از آن کم نکنیم.

http://shahrvand-newspaper.ir/News:NoMobile/Main/46075/%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DA%A9-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D9%87%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C


برچسب ها: روزنامه شهروند ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic