اساس فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مشارکت مردم است

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
اساس فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مشارکت مردم است
مسئولان ارشد استان با پیروی از سیاست‌های دولت، بهبود وضع فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را در همدان پیگیری می‌کنند به طوری که بیش از 300 تشکل مردم‌نهاد دارای مجوز در استان فعال هستند و 23 حزب و گروه سیاسی در دوران دولت جدید مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند...
1395/09/06
مسئولان ارشد استان با پیروی از سیاست‌های دولت، بهبود وضع فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را در همدان پیگیری می‌کنند به طوری که بیش از 300 تشکل مردم‌نهاد دارای مجوز در استان فعال هستند و 23 حزب و گروه سیاسی در دوران دولت جدید مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند. در گفت‌و‌گویی که با محمدابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی امنیتی استاندار انجام داده ایم از وضع رسانه‌ها، تشکل‌های مدنی و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی که در استان انجام شده پرسیده‌ایم.
 • سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی دولت چگونه پیگیری می‌شود؟
یکی از کارهایی که دولت تدبیر و امید انجام داد این بود که توجه به حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی را به صورت عالمانه در دستور کار قرار داد و استفاده از صاحب‌نظران را به عنوان یکی از راهبردهای اصلی خود برگزید. تمام مسئولان کشور نسبت به آسیب‌های اجتماعی دغدغه‌مند هستند.وزارت کشور به نمایندگی دولت می‌گوید هر پروژه‌ای که تعریف می‌شود باید یک پیوست فرهنگی و پیوست مطالعات اجتماعی همراه داشته باشد. ما نمی‌توانیم پروژه‌ای را اجرا کنیم و توجهی به پیامدهای فرهنگی و اجتماعی نداشته باشیم.
 • چه حوزه‌هایی برای دولت اهمیت بیشتری داشته است؟
وزارت کشور با حضور صاحبنظران در 2 بخش این موضوع را دنبال می‌کند؛ در بخش سرمایه اجتماعی و بحث رصد تحولات اجتماعی جامعه. در هر 2 مورد وضعی را شاهد بودیم که جای تامل و تفکر داشت. حجم آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارد، نگرانی که در حوزه جمعیتی وجود دارد، نگرش‌هایی که مردم در حوزه سرمایه اجتماعی دارند، پنداشت‌ها و نگرش‌هایی که مردم نسبت به آینده خود دارند این‌ها زنگ خطری بود برای همه که باید به فکر طرحی نو باشند و تغییر رویه و نگرش‌های جدیدی برای پرداختن به موضوع داشته باشند.
 •  آسیب‌ها از سوی مدیران درک و پذیرفته شده، آیا دغدغه‌ و برنامه‌ای برای حل و رفع مشکلات به صورت جدی وجود دارد؟
این دغدغه ایجاد شد. امروز با آمار و اطلاعات، مجلس نسبت به مسائل اجتماعی و فرهنگی دغدغه‌مند شده است، دولت دغدغه‌مند شده و یک تقسیم کار ملی شکل گرفته که همه بر سرآن توافق دارند و مصمم به پیگیری هستند. برخی مسائل باید به صورت اورژانسی حل شود و برخی موارد نیز نیاز به برنامه‌ریزی درازمدت دارد. من فکر می‌کنم دولت توانسته ورود خوبی به این مسائل داشته باشد. امروز شرایط خوب است و رو به جلو هستیم.
 • آیا ارتباط فرهنگی بین دولت و ملت به صورت عمیق وجود دارد؟
صحبت‌های آقای روحانی در نمایشگاه سراسری مطبوعات امسال بسیار قابل تامل است. رئیس جمهوری گفت درست است که ما دیپلماسی و توان نظامی قوی داشته باشیم، اما باید به فرهنگ هم به صورت ویژه توجه کنیم. ایشان مثال جالبی نیز عنوان کرد؛ شهر موصل را مثال زد که با آن همه تجهیزات نظامی در کمترین زمان سقوط کرد چراکه دلبستگی فرهنگی به حکومت نبود و اعتماد اجتماعی وجود نداشت.
 • منظورم این است که از ظرفیت‌های فرهنگی چقدر استفاده می‌شود؟
ما کشوری هستیم که هم هویت ملی و هم فرهنگ دینی غنی داریم. ما پایه‌گذار بسیاری از تمدن‌های بزرگ بودیم، ما پایه‌گذار بسیاری از علوم جدید بودیم اما نتوانستیم از این ظرفیت به درستی استفاده کنیم. در گذشته هم از نظر غنای نیروی انسانی و هم غنای فرهنگی بهره خوبی نبرده‌ایم.
 • در زمینه مشارکت‌های اجتماعی چه برنامه‌ای وجود دارد؟
بهترین کار مشارکت مردم است. اولین چیزی را که باید تقویت کنیم این است که مردم احساس کنند حضور و نقش آنها سرنوشت‌ساز و موثر است، باید به مردم نقش داد تا وارد کارزار شوند. آنها ممکن است اشتباه کنند. ما نباید هزینه اشتباه کار جمعی و حضور مردم در عرصه‌های مختلف را بالا ببریم چه در حوزه فرهنگی چه اجتماعی و چه سیاسی. باید تلاش کنیم این اعتماد و اعتماد به نفس را در مردم به وجود بیاوریم تا مردم احساس کنند که می‌توانند اثرگذار و نقش آفرین باشند. این عاملی برای افزایش اعتماد اجتماعی می‌شود.
 • ساز و کار دولت در این زمینه چیست؟
دولت سازوکارهای زیادی دارد. ابتدا باید به این مسأله برسیم که مجلس ما چقدر می‌تواند به معنای واقعی کلمه افکار عمومی و افراد جامعه را نمایندگی کند، شوراهای اسلامی شهر چقدر می‌توانند مردم را نمایندگی کنند، تشکل‌های مردم نهاد ما چقدر جرات و توان حضور دارند و چقدر مورد حمایت قرار می‌گیرند، احزاب سیاسی ما چقدر می‌توانند توانایی و جرات حضور داشته باشند. همه اینها می‌تواند اثرگذار باشد.
 • این سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی که دولت در عرصه‌های فرهنگی اجتماعی دنبال می‌کند چقدر در استان همدان نمود پیدا کرده است؟
استان همدان مانند سایر نقاط کشور در این تحولات حضور داشته و نقش‌آفرینی کرده است. بیش از 300 تشکل مردم نهاد در استان داریم و بسیاری از برنامه‌ها و کارهایی که در استان صورت می‌گیرد از سوی انجمن‌های غیردولتی انجام می‌شود. این تشکل‌ها علاقه مند هستند، با هزینه کم کار انجام می‌دهند، اثرگذاری بسیار بالایی نیزدارند و مردم هم اعتماد بیشتری به آنان دارند.
 • نسبت به دولت پیشین وضع چگونه است؟
ما به 23 حزب و گروه سیاسی مجوز داده‌ایم در صورتی که این عدد در دولت پیشین کمتر از 10 بود. فضایی که برای حضور تشکل‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وجود دارد به‌رغم نامهربانی‌هایی که وجود دارد بهتر شده است. این مسیری است که ما انتخاب کرده‌ایم و باید در آن پیش برویم.
 • آیا برای نقش آفرینی مردم و اعتمادسازی کاری صورت گرفته است؟
تجربه نشان داده هرکجا دچار مشکل بودیم و مردم وارد شدندو نقش داشتند مشکل را حل کرده‌اند اما هرکجا دچار مشکلی شدیم که برطرف نشده باید بدانیم مردم نقش خود را پیدا نکرده‌اند و انگیزه‌ای برای حضور نداشته‌اند. سمت وسوی حرکت ما باید زمینه‌سازی برای مشارکت مردم و حضور مردم باشد تا افزایش سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی، مشارکت اجتماعی و رضایت عمومی را فراهم کنیم.
 • در حوزه رسانه‌ها چه حرکتی صورت گرفته است؟
گفته می‌شد امسال حجم استقبال از نمایشگاه مطبوعات کمرنگ‌تر بوده. باید عرض کنم رسانه‌ها از یک مقطع زمانی عبور کرده‌اند که فضایی برای فعالیت چندان وجود نداشت، مطبوعات رونق نداشت و فعالیت در این زمینه نیز با هزینه زیادی همراه بود اما امروز نگرش و گرایش دولت این است که ظرفیت حضور رسانه‌ها را در کشور تقویت کند و این را نشان داده است. در آغاز کار این دولت به دلیل این‌که از دوره‌گذار وارد دوره جدید شده بود حضور گسترده‌تر مطبوعات را شاهد بودیم اما امروز مطبوعات ما روند طبیعی را طی می‌کنند و به یک حالت ثبات رسیده‌اند. در دولت تدبیر و امید هزینه هم داده شد تا به شرایط فعلی رسیدیم. من ازعلی جنتی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر می‌کنم که زحمات زیادی در این زمینه کشیدند و اثرگذار هم بودند. هرچند مخالفت‌ها و نامهربانی‌ها زیاد بود اما ایستادند و سیاست‌های دولت را پیگیری کردند.
 • آیا تفاوت دیدگاه این 2 وزیر در عرصه فرهنگ موثر خواهد بود؟
قانون اساسی ما مبتنی بر آرای مردم است و مردم دولتی را انتخاب کرده‌اند که برنامه‌ آن حمایت از رسانه و فرهنگ است. وزیر سابق هم سیاست‌های دولت را پیگیری می‌کرد. آقای صالحی امیری هم از جنس فرهنگ هستند و دیدگاه‌های خوبی دارند و امید خوبی در عرصه رسانه ایجاد کرده اند.
 • در همدان بخش خصوصی نتوانسته رسانه را مدیریت کند. سیاست‌های شما برای تقویت رسانه‌ها چیست؟
در سطح کلان باید برخی برنامه‌ها پیگیری شود اما ما در حد توان در استان از رسانه‌ها حمایت می‌کنیم. متاسفانه از نظر منابع مالی کشور شرایط خوبی ندارد و دلایل آن را همه شاهد هستند و می‌دانند. ما کارگروهی را در حوزه رسانه در استان تعریف کردیم که متولیان حوزه مطبوعات و رسانه در این مجموعه حضور دارند و تغذیه‌کنندگان و تقویت‌کنندگان مجموعه هستند. به کل دستگاه‌ها اعلام کردیم اگر رسانه نقد کرد و حتی اشتباه کرد دستگاه‌های دولتی شکایتی نداشته باشند. مواردی هم بود که به دستگاه قضایی وارد شده بود و رسانه مقصر بود اما در مسیر حمایت از رسانه قرار گرفتیم تا رضایت شاکی جلب شود. در حوزه حمایت از خبرنگاران هم از خانه مطبوعات حمایت کردیم تا دوره‌هایی در زمینه توانمندسازی آنان برگزار شود. همچنان حمایت مادی و معنوی از خانه مطبوعات انجام شده است. پیگیری نیازهای جامعه خبری از مواردی بود که استان ورود پیدا کرد. دستگاه‌ها را مکلف کردیم تا سمت و سوی سیاست‌های مدیریت استان را اعمال کنند و از هر فرصتی که بتوانند از رسانه‌ها حمایت کنند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، الهی تبار ، مشارکت مدنی در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات