چهارشنبه 19 آبان 1395

غزل‌هایی از نسل امروز

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

غزل‌هایی از نسل امروز

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
غزل‌هایی از نسل امروز
«خیانت به درخت» نام اولین مجموعه شعر میرفواد میرشاه‌ولد است که پاییز 93 از سوی نشر شانی روانه بازار شد و در مدت یک سال به چاپ دوم رسیده است...
1395/08/18
«خیانت به درخت» نام اولین مجموعه شعر میرفواد میرشاه‌ولد است که پاییز 93 از سوی نشر شانی روانه بازار شد و در مدت یک سال به چاپ دوم رسیده است. خیانت به درخت مجموعه‌ای از غزل‌های عاشقانه این شاعر را در بر می‌گیرد که به کریم‌خان زند (وکیل الرعایا) تقدیم شده است. میرشاه‌ولد متولد سال 1361 در ملایر است. وی که در اهواز بزرگ شده و اکنون در همدان زندگی می‌کند، در رشته شیمی تحصیل کرده و از دانشگاه ماهشهر فارغ التحصیل شده است. میرشاه‌ولد علاوه بر شعر تجربه‌هایی در ترانه‌سرایی نیز دارد. وی در گفت‌وگو با همشهری از شعرهایش و وضع شعر در همدان می‌گوید.
 • سرودن شعر را از چه زمانی آغاز کردید؟
دوم ابتدایی اولین شعرم را بر وزن یکی از شعرهای کتاب درسی گفتم. وقتی برای پدرو مادر خواندم استقبال و تشویقم کردند و از آن به بعد ادامه دادم.
 • به صورت جدی چه زمانی شعر سرودید و برای مخاطبان خواندید؟
زمان کودکی نسل ما اوج جنگ بود. ما در اهواز بودیم که جنگ‌زده شدیم و به ملایر برگشتیم. هم‌نسلان ما اگر استعدادی هم داشتند چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت. همه پدرو مادرها دوست داشتند ما دکتر، مهندس یا خلبان شویم که هیچ‌کدام هم نشدیم، من هم علایقم را خودم دنبال کردم. دوره دبیرستان جدی‌تر پیگیری کردم و بزرگ‌تر که شدم به صورت حرفه‌ای شعر را ادامه دادم.
 • ادبیات چه ارتباطی به شیمی دارد؟
کسانی که شاعر هستند لزوما نباید ادبیات بخوانند.البته افرادی مانند محمد شفیعی کدکنی استثنا هستند اما گاهی رشته‌های غیرمرتبط مثل ریاضی و شیمی به سرودن شعر کمک می‌کند .
 • شیمی چه کمکی به شما در ادبیات و سرودن شعر می‌کند؟
ممکن است خودآگاه نباشد و در ناخودآگاه تاثیر بگذارد. گاهی شاعر در شعر یک کار اشتباه یا غلط دستوری انجام می‌دهد اما از نظر حسی زیبا و درست است و در واقع غلط درستی است اما اگر ادبیات بداند و رشته تخصصی او ادبیات باشد با محافظه کاری شعر می‌گوید و ممکن است به این حس زیبا نرسد. در اینجا ندانستن ادبیات یک حسن است و بدون ترس شعر می‌گوید.
 • چه زمانی به فکر انتشار کتاب افتادید؟
این روزها مد شده، دوستان شاعر در سن پایین کتاب منتشر می‌کنند. من تا 33 سالگی صبر کردم و کارم به پیشنهاد ناشر منتشر شد. من بارها در جشنواره‌های کشوری و بین‌المللی مختلف شعر شرکت کرده‌ام، مقام آورده‌ام و جایزه گرفته‌ام اما حضور در این جشنواره‌ها را موفقیت نمی‌دانم چون ممکن است شاعران برتری در جامعه باشند که در جشنواره‌ها شرکت نکنند و اگر آنان شرکت کنند من برنده نشوم. موفقیت اصلی و واقعی برای من این بود که ناشر از من خواست شعرهایم را چاپ کند، با سرمایه‌گذاری خود منتشر کرد و حق‌التالیف هم به من پرداخت شد و کتاب به چاپ دوم رسید.
 • از مجموعه شعر دوم خود بگویید.
این روزها بیشتر شاعران هزینه چاپ کتاب را خودشان پرداخت می‌کنند و این روش به صنعت نشر و شعر فارسی ضربه می‌زند. اما خوشبختانه هر 2 کتاب من از سوی ناشر منتشر می‌شود. خیانت به درخت مجموعه 32 غزل عاشقانه است که از سوی نشر شانی منتشر شده و به چاپ دوم رسیده است. مجموعه دوم نیز با 35 غزل به زودی منتشر خواهد شد. من شعرها و غزل‌های آیینی را در مجموعه جداگانه منتشر خواهم کرد چون اعتقاد دارم غزل عاشقانه با شعر آیینی نباید در یک جا چاپ شود.
 • شما ترانه هم می‌گویید. ترانه‌ها در چه سبکی است؟
ترانه‌های من همه در سبک پاپ است. حدود 100 ترانه از جمله تیتراژ برنامه به خانه برمی‌گردیم از من اجرا و پخش شده است. یک مجموعه ترانه آماده چاپ دارم که به زودی چاپ خواهد شد.
 • برای اجرای ترانه‌ها با تلویزیون همدان ارتباط دارید؟
وقتی از روزنامه همدان به من گفتید می‌خواهید گفت‌وگو کنید، تعجب کردم چون این اولین بار است که یک نشریه از همدان برای مصاحبه سراغ من آمده است در حالی که تلویزیون استان‌های خوزستان، گیلان، مرکزی و تهران از من دعوت می‌کنند برای مصاحبه و در برنامه‌های تخصصی ادبیات و شعر شرکت می‌کنم. اما با این‌که همدانی هستم و کارهایم مورد تایید صداوسیما است تاکنون از همدان کسی با من تماس نگرفته است. این گلایه را همیشه از رسانه‌های همدان داشته‌ام که مرا اصلا ندیده‌اند. در حالی که در شهرهایی که شعر می‌خوانم مرا به عنوان یک شاعر همدانی معرفی می‌کنند.
 • شما چقدر به وزن و اصول شعر متعهد هستید؟
اگر ناشر به سراغ من می‌آید برای این است که متوجه شده من به قواعد شعری پایبند هستم. به نظرم این مسأله بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود. تا زمانی که دوستان خوب من هزینه می‌کنند تا کتابشان چاپ شود شرایط بدتر می‌شود و درست از نادرست به سختی تمیز داده می‌شود.
 • وضعیت شعر و شاعری در همدان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اداره ارشاد ما بسیار ضعیف کار می‌کند. ضعف نهادی مانند ارشاد باعث می‌شود نهادهای دیگر رشد کنند. در حاشیه نمایشگاه‌های کتاب هر روز چند جلسه شعر خوانی تشکیل می‌شود اما در نمایشگاه کتاب همدان فقط در افتتاحیه مسئولان سخنرانی کردند و دیگر از نشست‌های ادبی خبری نبود. نتیجه چنین رویکردی دوری مردم از شعر و ادبیات است.
 • انجمن‌های ادبی چطور؟ شرایط رضایت بخشی دارند؟
 انجمن‌های همدان وضع خوبی ندارد. دلیل حرف من این است که در هیچ یک از انجمن‌ها شاعری نیست که از نسل بعد از ما یعنی دهه 70 به بعد متولد شده باشد. بیشتر دوستان از دهه 60 و قبل از آن هستند پس نتیجه می‌گیریم ما نتوانسته‌ایم نوجوانان را جذب کنیم و به نسل ما هم توجهی نمی‌شود.
 • برای بهبود این وضع چه پیشنهادی دارید؟
پیشنهاد من این است که جلسات کارگاهی برگزار شود و در دانشگاه‌ها علاقه‌مندان به شعر و ادب شناسایی و کشف شوند و استعدادیابی صورت گیرد. نباید فراموش کرد مردم ما شعر را دوست دارند اما کم کاری از طرف مسئولان است. مهم‌ترین مسأله این است که شعر به درون مردم برود. پرسش این است که صدا و سیمای همدان سالی چند بار به شعر می‌پردازد یا برنامه‌ای برای شعر دارد؟ یا رسانه‌های ما کدام یک ستونی را به شعر و ادبیات اختصاص می‌دهد؟ این مسأله در سیاست‌گذاری نهادهای دولتی مغفول مانده است. ما برای انجمن‌ها یک بولتن نداریم. معاونت اجتماعی شهرداری هم بی‌مهری می‌کند در حالی ‌که باید در محله‌های همدان فضایی را به شعر خوانی اختصاص دهند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%BA%D8%B2%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B3%D9%84-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic