یکشنبه 12 دی 1395

پنجمین شب آواز هگمتانه برای استاد علی اصغر طاهری

   نوشته شده توسط: حسین زندی    

 پنجمین شب آواز هگمتانه برای استاد علی اصغر طاهری

پنجمین شب آواز هگمتانه در همدان همراه با بزرگداشت علی اصغر طاهری ترانه سرا و خواننده همدانی در سالن سینما تئاتر الوند سینما فلسطین برگزار شد | طاهری علاوه بر خوانندگی و ترانه سرایی ذوقی هم در نقاشی دارد و با زبان های روسی و انگلیسی آشنایی دارد | از هنرمندان فقید همدانی نتوانستیم بهره کافی از وجودشان کسب کنیم.
به گزارش همدان پرس؛ جمعه گذشته با پنجمین شب آواز هگمتانه در همدان همزمان بود برنامه این شب همراه با بزرگداشت علی اصغر طاهری ترانه سرا و خواننده همدانی در سالن سینما تئاتر الوند سینما فلسطین برگزار شد. 

در این مراسم که به همت حوزه هنری همدان برگزار شد تعدادی از اهالی موسیقی، هنرمندان و علاقمندان این خواننده همدانی حضور داشتند.

برنامه با اجرای موسیقی آغاز شد در بخش اول با آواز مرتضی والایی و همنوازی تعدادی از هنرمندان همدانی از جمله مهدی پاک نیا، پریسا زارعی، محمد امین امیر بیگی و علیرضا زارعی اجرا شد پس از معرفی  کارهای استاد علی اصغر طاهری  و اهداء  لوح تقدیر از سوی برگزار کنندگان برنامه به این هنرمند همدانی، علی اصغر طاهری دو قطعه از ساخت های خود را با همنوازی شاهین ترکمان، مرتضی حسابی و فردین قاسمی برای حاضران اجرا کرد. در بخش دپایانی نیز ترانه هایی به خوانندگی علی اصغر طهماسبی و نوازندگی حسین رضا زارعی، جواد حسینقلی پور، مهدی بیگلری، حسن آقا محمدی و احسان آقا محمدی اجرا شد. 

حسین زندی روزنامه نگار و پژوهشگر همدانی در این مراسم با اشاره به کارنامه هنری علی اصغر طاهری گفت: علی اصغر طاهری متولد سال 1322در همدان است. او علاوه بر خوانندگی و ترانه سرایی ذوقی هم در نقاشی دارد و با زبان های روسی و انگلیسی آشنایی دارد این هنرمند همدانی علاوه بر ترانه های فارسی به زبان های آذری و ترکی نیز ترانه می گوید و می خواند.

این روزنامه نگار ادامه داد: فعالیت هنری او از زمان تحصیل در دبیرستان با تشکیل انجمن نمایش و موسیقی با بازیگری آغاز می شود اما پس از مدتی به موسیقی روی می آورد و از اوایل دهه 1340 با اجرای کنسرت هایی در دبیرستان رسما به عنوان یک خواننده، شناخته می شود. طاهری سال 1345 پس از پایان تحصیلات به عضویت انجمن هنرهای ملی و محلی در می آید در آنجا با هنرمندان بزرگ موسیقی آذری از جمله علی سلیمی آشنا می شود در همین سال ها زنده یاد ایرج گلسرخی از او به خانه جوانان دعوت می کند و مدتی در آن انجمن به فعالیت هنری می پردازد. 

وی ادامه داد: او از سال 1376 بار دیگر به دعوت آقای رضا رهبر، مسئول واحد موسیقی صدا و سیمای همدان به رادیو تلویزیون همدان می رود و با این واحد همکاری می کند دراین دوره علاوه بر خوانندگی و ترانه سرایی، آهنگسازی را نیز در کارنامه استاد علی اصغر طاهری می بینیم.

حسین زندی به ویژگی های شخصیتی و هنری طاهری اشاره کرد و گفت: شخصیت استاد علی اصغر طاهری بسیار صمیمی است و کمتر کسی را می توان سراغ داشت که با او در ارتباط باشد و شیفته رفتار و منش او نشود.

زندی افزود: در گذشته گوسان ها یا خنیاگران بودند که نقش اصلی را در انتقال داستان ها و سنت های ملی داشته اند. در زبان پهلوی گوسان یا کوسان به کسانی گفته می شود که ترانه ملی و مردمی می‌خواند و حماسه سرایی می کند در واقع گوسانان را نخستین راویان فرهنگ شفاهی ایران می دانند. امروزه عاشیق به خنیاگری گفته می شود که‏ اشعاری حاوی داستان‏های پادشاهان و قهرمانان گذشته را همراه با آوای موسیقی می خواند دراستان همدان عاشیق های معروفی از جمله زنده یاد عاشیق حسین سلطان محمدی، عاشیق ماشالله رسام، عاشیق فرج خوش قیافه، استاد حیدرمحمودی و استاد حق رضا فطری به اشاعه این هنر ناب مشغول بوده اند. استاد علی اصغر طاهری پیوند دهنده بین موسیقی عاشیقی و موسیقی امروز در استان همدان است.

علی اصغر طاهری در این مراسم با تشکر از برگزارکنندگان برنامه گفت: حوزه هنری همدان فعالیت های خوبی در زمینه موسیقی داشته و با برگزاری برنامه موسیقی سهم به سزایی در اشاعه فرهنگ و هنر این سامان دارد. در سال های گذشته چند برنامه کنسرت با عنوان شب آواز هگمتانه برگزار کرده و از هنرمندان پیشکسوت نیز تحت عنوان بزرگداشت تقدیر به عمل آورده است.

طاهری در مراسم بزرگداشت خود با اشاره به هنرمندانی که در سال گذشته از دنیا رفته اند ادامه داد: از جمله برای هنرمندان فقید همدانی زنده یاد ناصر مهرورز و مرحوم رضا جعفرپور که از پیشکسوتان موسیقی استان بودند مراسم تقدیر برگزار شد اما متاسفانه این دو هنرمند بزرگوار از میان ما رفتند و ما نتوانستیم بهره کافی از وجودشان کسب کنیم.

این هنرمند موسیقی در همدان افزود: در حق این هنرمندان کوتاهی شد و قصوری از طرف نهادهای ذیربط به عمل آمد که در نتیجه از این دوستان آثار برجسته ای در آرشیوهای نهادهای فرهنگی همدان باقی نمانده است، هیچ آلبوم تصویری و صوتی که درخور شخصیت آنان باشد تهیه نشده است تهیه چنین آثاری مستلزم حمایت های لازم از سوی نهادهای فرهنگی استان است و جای تاسف دارد که چنین اقدامی تاکنون صورت نگرفته است.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic