شنبه 2 بهمن 1395

دستی به ‌خط ، دستی بر نقش

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

دستی به ‌خط ، دستی بر نقش

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
دستی به ‌خط ، دستی بر نقش
هادی هنردوست، هنرمند خوشنویس همدانی، چند سالی است که به حوزه نقاشی‌خط وارد شده است و از خوشنویسان شناخته شده در این رشته به شمار می‌آید. وی امسال نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشی‌خط را در گالری نیس آرت استانبول برگزار کرد. با هنردوست درباره فعالیت‌هایش، وضع خوشنویسی در همدان و نمایشگاه امسالش در استانبول گفت وگو کرده‌ایم....
1395/10/27
هادی هنردوست، هنرمند خوشنویس همدانی، چند سالی است که به حوزه نقاشی‌خط وارد شده است و از خوشنویسان شناخته شده در این رشته به شمار می‌آید. وی امسال نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشی‌خط را در گالری نیس آرت استانبول برگزار کرد. با هنردوست درباره فعالیت‌هایش، وضع خوشنویسی در همدان و نمایشگاه امسالش در استانبول گفت وگو کرده‌ایم.

پیگیری یک علاقه
این خوشنویس همدانی با اشاره به چگونگی ورودش به عرصه خوشنویسی می‌گوید: در دوره ابتدایی تحت تاثیر شوهرخاله ام که خطی خوش داشت قرار گرفتم و آهسته آهسته به این هنر ایرانی علاقه‌مند شدم.بعد با تشویق دایی و برادر بزرگ‌ترم پیگیر آموختن خوشنویسی شدم.هنردوست ادامه می‌دهد: بعدها به عضویت انجمن خوشنویسان درآمدم و از محضر اساتیدی چون احمد آریامنش، جعفر قهرمانی، سیدعطا سرمدی و حسین فضلی استفاده کردم و خطوط نستعلیق، شکسته و ثلث را فراگرفتم.

نقاشی‌خط
وی از علاقه‌اش به نقاشی‌خط می‌گوید و می‌افزاید: همیشه از این‌که خوشنویسان بیشتر از کاغذ کرم و فقط از مرکب مشکی و قهوه‌ای استفاده می‌کردند ناراحت و به دنبال آثاری رنگی بودم. تا این‌که دیدن آثار نقاشی‌خط دهه 70 استاد آریامنش حالی خوش به من داد و تلاش کردم به سمت این شیوه بروم. اما اساتید سفارش کردند که اصل و زیربنای این کار آموزش خطوط سنتی است و بنده اطاعت کردم و به‌ لطف خدا سال۱۳۷۶موفق به اخذ مدرک ممتاز شدم.این هنرمند همدانی ادامه می‌دهد: با شروع دوره فوق ممتاز به دلیل علاقه شدید به سیاه‌مشق‌های دوره قاجار خصوصا آثار میرزا غلامرضا اصفهانی به پایتخت خوشنویسی ایران، قزوین رفتم و از محضر استاد میرحیدر موسوی استفاده کردم. همزمان در تهران در کلاس ترکیب مواد و شناخت متریال استاد توحید خلیل‌آذر شرکت کردم و پس از پایان این کلاس‌ها به دوره جدید کلاس نقاشی‌خط استاد آریامنش راه پیدا کردم. همچنان در حال تلمذ در زمینه خوشنویسی این هنر ناب ایرانی هستم.

نوآوری
هنردوست با اشاره به ضرورت نوآوری در هنر خوشنویسی می‌گوید: خط نستعلیق هنر شناسنامه‌ای ملت بافرهنگ ایران زمین است و با عنوان عروس خطوط اسلامی معرفی می‌شود.اما با تمام احترام به همه اساتید محترم و هنرمندان عزیز که در این زمینه عاشقانه به سیروسلوک هنری می پردازند باید عرض کنم که ما نمی‌توانیم تا ابد به قالب‌های تکراری خط مانند کتابت و چلیپا اکتفا کنیم بلکه باید با وفاداری به خط نستعلیق و اساتید گذشته و معاصر و پس از فراگیری درست این قالب‌ها به سمت ارائه این هنر در قالب‌هایی نو و همسو با هنر معاصر جهان حرکت کنیم. در واقع فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم.
این هنرمند همدانی اضافه می‌کند : در همین راستا یکی از موارد راهگشا، هنر نقاشی‌خط یا خط نقاشی است که هنری چند وجهی است. بدین معنا که 4 رویکرد در نقاشی‌خط معاصر وجود دارد. اول رویکرد نقاشانه که بر اساس اصول نقاشی است، دوم  رویکرد خوشنویسانه که براساس قالب‌های تعریف شده خط است، سوم رویکرد طراحانه یعنی دست آزاد و چهارم رویکرد ترسیمانه  که بر اساس اصول گرافیک شناخته می‌شود.
او با معرفی این شاخه از هنر می‌گوید: به غیر از خط سنتی که پایه و اساس خوشنویسی کلاسیک ماست، ما نیاز به سنت‌شکنی نیز داریم. به این منظور باید گریزی هم به هنر مدرن داشته باشیم. البته هر کاری صورت می‌گیرد باید ریشه اصلی را که خط سنتی است در نظر گرفت.

تفاوت‌ها
هنردوست با اشاره به تفاوت‌های خوشنویسی و نقاشی‌خط می‌گوید: در هنر نقاشی خط باید به عنوان نقاشی توجه کرد چون  در اینجا خوانش متن چندان اهمیتی ندارد و زیبایی مهم‌تر است. نقاشی‌خط را معمولا روی بوم نقاشی کار می‌کنند و زیبایی بصری در این شاخه بیشتر مدنظر است.
این خوشنویس همدانی به شرایط نقاشی‌خط در استان اشاره و اضافه می‌کند : نقاشی‌خط در استان با این‌که تجربه‌ای جدید است و افراد زیادی در این زمینه فعالیت نمی‌کنند اما از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است چون هم هنر نقاشی و هم خوشنویسی در استان وضع خوبی دارد و می‌توان از این ظرفیت برای تقویت نقاشی خط بهره گرفت.

حضور در نمایشگاه‌ها
هنردوست با تأکید بر برگزاری بیشتر نمایشگاه‌ها اظهارمی کند: نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها برای هنرجویان بسیار مفید است. حضور هنرمندان جوان در نمایشگاه‌هایی که استادان و اهل فن نیز در آنها هستند باعث می‌شود کارهای خود را با استادان بسنجند و با مواد و نوع کار آشنا شوند و کارشان تقویت ‌شود.
وی ادامه می‌دهد: خرید آثار هنری مهم‌ترین مسأله خوشنویسان استان است و در این زمینه سازمان زیباسازی، معاونت فرهنگی-  اجتماعی شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد باید ورود پیدا کنند اما همکاری نمی‌کنند. همچنین نیاز است که نهادهایی مانند صدا وسیما در این زمینه تبلیغ کنند تا مردم آگاهی پیدا کنند که آثار هنری، کالاهایی فرهنگی و ماندگار و با ارزش‌تر از تابلوهای چینی هستند.

 نیس آرت استانبول
این هنرمند همدانی با اشاره به چگونگی حضورش در نمایشگاه نیس آرت استانبول که چهارم تا سیزدهم نوامبر برگزار شد، می‌گوید: با هزینه شخصی اقدام به برگزاری نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشی‌خط در گالری  نیس‌آرت استانبول کردیم که سال گذشته عنوان بهترین و فعال‌ترین گالری در استانبول را از وزارت فرهنگ ترکیه کسب کرده بود. خوشبختانه در این کشور خرید آثار هنری خصوصا در مورد هنرهایی چون خوشنویسی، تذهیب و نقاشی‌خط رونق خوبی دارد.وی اضافه می‌کند : امیدواریم مسئولان فرهنگی در کشورما نیز به این نتیجه برسند که خرید آثار هنری یعنی سرمایه‌گذاری در هنر، ارزآوری و حمایت از هنرمندان داخلی. این مدیران فرهنگی باید درک کنند که خرید آثار از دست دادن سرمایه نیست.


برچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic