چهارشنبه 13 بهمن 1395

پا به توپ از همدان تا گرجستان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

پا به توپ از همدان تا گرجستان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
پا به توپ از همدان تا گرجستان
سیدآرش رضوی فوتبالیست همدانی متولد 1368 در همدان است. او از کودکی عاشق فوتبال بود و با سختکوشی توانست به موفقیت‌هایی در تیم‌های استان دست یابد...
1395/11/13
 سیدآرش رضوی فوتبالیست همدانی متولد 1368 در همدان است. او از کودکی عاشق فوتبال بود و با سختکوشی توانست به موفقیت‌هایی در تیم‌های استان دست یابد. رضوی این روزها در تیم برجومی گرجستان بازی می‌کند اما نگاهش به فوتبال همدان است. او امیدوار است شرایط فوتبال استان تغییر کند تا علاقه‌مندان این رشته ورزشی به آرزوهایشان برسند. در این گفت‌وگو از رضوی درباره تفاوت‌های فوتبال ایران و گرجستان و تجربه‌های او پرسیده‌ایم.
 • ورزش را از کجا آغاز کردید؟
فوتبال را از مدرسه فوتبال قدس زیر نظر محمد به‌گندم شروع کردم و بعد از آن به بازی فوتسال علاقه‌مند شدم و زیر نظر سید محمد زارعی این ورزش را ادامه دادم. حدود یک سال بعد به تیم مهر وارد شدم و به مربیگری مصطفی امینی و حسین الماسی در رده سنی بزرگسالان، امیدها و جوانان بازی کردم.
 • چه زمانی به مسابقات کشوری راه یافتید؟
سال‌های بعد در تیم هما به مربیگری عبدالرضا آبیار درآمدم. این تیم همان سال در مسابقات امیدهای استانی به مقام اول رسید. پس از آن بود که در سال ۱۳۸۶به مسابقات کشوری راه یافتیم و به مقام سوم رسیدیم.
 • تا چه زمانی با تیم هما همکاری می‌کردید؟
هیچوقت در یک تیم نماندم و تجربه همکاری با مربیان و تیم‌های مختلف استانی را دارم. با تیم هما بعدها در رده سنی بزرگسالان در لیگ شهر به مقام اولی دست یافتیم و بعد از آن به تیم سرهنگ شمسی‌پور (تیم مقاومت) رفتم. بعد از یک سال به تیم مهر در مسابقات لیگ۳‌ کشور به مربیگری مصطفی امینی و حسین سبزی رفتم. بعد از آن هم یک فصل در تیم شهید امینی (دانشگاه بوعلی) بودم. یک فصل هم در یکی از تیم‌های فوتسال ملایر بودم.۶ دوره در مسابقات دانشجویی اعم از فوتسال و فوتبال زیر نظر مربی خوبم مهدی امینی فعالیت داشتم.
 • چه شد که سر از گرجستان درآوردید؟
سال ۱۳۹۵از طریق یکی از بازیکنان گرجستان به یکی از تیم‌های گرجستان معرفی شدم و مورد توجه مربی تیم برجومی قرار گرفتم. با این تیم قرارداد بستم و همکاری آغاز شد.
 • در ورزش به دنبال چه چیزی هستید؟
در فوتبال به دنبال عشقی هستم که از کودکی به آن داشتم. دوست داشتم یک بازیکن خوب و مطرح باشم،به جایگاه بالا برسم و در تیم‌های مطرح بازی کنم. بازی در تیم‌های بزرگ نیز از آرزوهای من است.
 • شما تجربه بازی فوتسال و فوتبال حرفه‌ای را دارید. وضع فوتسال استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ورزش استان همدان ظرفیت سرشاری دارد خصوصا در رشته فوتبال ما بازیکنان توانمندی در عرصه فوتبال از لیگ برتر تا تیم ملی مانند احمد جمشیدیان، مرتضی تبریزی و علی اصغر عاشوری داریم. با تکیه به علم ورزشی، می‌توانیم بازیکنان توانمندی را پرورش دهیم. بی‌دلیل نیست که می‌گویند همدان شهر فوتبال است. در فوتسال هم همین طور است. فوتبال و فوتسال نیاز به توجه دارد.
 • نقاط قوت و ضعف این ورزش در استان کدام است؟
نقاط قوت این رشته ورزشی در استان همدان بازیکنان توانمندی است که می‌توانند قله‌های پیشرفت را فتح کنند چه در بخش بانوان چه آقایان. نمونه‌اش بازیکنان لیگ برتری و خوش‌کارنامه ماست. از نقاط منفی فوتبال استان نبود مدیریت صحیح ورزشی و نداشتن مربیان بزرگ برای لیگ‌های بالاتر است. به نظر من با شواهد موجود استان همدان تا لیگ درعرصه فوتبال پیش رفته اما بازیکن ملی‌پوش و لیگ برتری را تربیت نکرده، مشکل این است که برخی مربیان ما علم‌گرا نیستند.
 • وضعیت تیم برجومی چطور است و تاکنون چند بازی با این تیم داشته‌اید؟
تیم ما در بازی آخر از رفتن به لیگ برتر باز ماند و نتوانستیم به لیگ برویم. در مجموع ١٦ بازی و ٤ بازی پلی‌آف داشتیم كه در بازی آخر نتوانستیم به لیگ صعود كنیم.
 • ارتباط گرفتن با هم‌تیمی‌ها چطور است؟
اولین روزی كه من به تیم بورجومی رفتم و تمرینات را شروع كردیم سخت بود چون زبانشان را نمی‌فهمیدم اما بعد از مدتی با یک بازیكن گامبیایی كه مسلط به زبان انگلیسی بود می‌توانستم ارتباط برقرار كنم و به نوعی مترجم من بود. بعد از مدتی آرام‌آرام درک می‌كردیم چه می‌گویند. هر روز ٢ ساعت تمرین می‌کردیم و مسابقات پرفشاری داشتیم.
 • فوتبال ایران و گرجستان چه تفاوت‌هایی دارند؟
در فوتبال ایران دفاع‌ها هافبك‌ها را حذف می‌كنند،مستقیم توپ را از دفاع به حمله می‌زنند و هافبك‌ها بدون هیچ ثمری به این طرف و آن طرف می‌دوند اما در گرجستان دفاع‌ها همه توپ‌ها را به هافبك‌ها پاس می‌دهند تا آنها بازی‌سازی كنند. کار گروهی و تیمی در فوتبال ایران تعطیل است و همه چیز را فردی می‌بینیم.
 • آینده فوتبال همدان را چگونه می‌بینید و چه نیازهایی دارد؟
بی‌شک اگر بها داده شود و به صورت صحیح مدیریت شود آینده درخشانی در انتظار فوتبال این شهر و جوانان جویای نام فوتبالی است. متاسفانه ما هیچوقت مدیر فوتبالی در فوتبال استان نداشتیم. زیرساخت‌های قابل قبولی داریم اگر مسئولان فوتبال استان به نوسازی آنها اهمیت بدهند. از چمن مصنوعی استادیوم ملت تا ورزشگاه دور افتاده شهید مفتح نیاز به باسازی و دسترسی آسان دارد. با تمام این کمبودها و کاستی‌ها ما جوانان توانمندی در استان داریم که می‌توانند پله‌های پیشرفت را یکی پس از دیگری طی کنند. خیلی از این بازیکنان در خارج از کشور بازی می‌کننند و خیلی‌ها هم برای عموم شناخته‌شده نیستند. به هر حال ظرفیت بالایی برای فوتبال در جوانان این شهر نهفته است و نیاز اصلی همان‌طور که گفتم توجه و مدیریت درست است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%BE%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%88%D9%BE-%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86


برچسب ها: ورزش همدان ، فوتبال همدان ، همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات