دوشنبه 23 اسفند 1395

تمرکززدایی از مراکز درمانی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

تمرکززدایی از مراکز درمانی

نویسنده: حسین زندی خبرنگار -همدان
تمرکززدایی از مراکز درمانی
تبدیل 6 خیابان اصلی در رینگ مرکزی همدان به پیاده‌راه، ماه گذشته با بازگشایی خیابان بوعلی آغاز شد و قرار است به مرور هر 6خیابان به پیاده‌راه تبدیل شود....
1395/12/22
تبدیل 6 خیابان اصلی در رینگ مرکزی همدان به پیاده‌راه، ماه گذشته با بازگشایی خیابان بوعلی آغاز شد و قرار است به مرور هر 6خیابان به پیاده‌راه تبدیل شود. اما در همین گام اول بسیاری از مشاغل و حرفه‌های این خیابان از جمله پزشکان با چالش روبه‌رو شده‌اند.تعداد بسیاری از مجتمع‌های پزشکی و درمانی در 85سال گذشته در  خیابان بوعلی مستقر بوده‌اند و با پیاده‌راه‌شدن این خیابان خدمات‌رسانی به بیماران به سختی صورت می‌گیرد. در کنار رویکرد مثبت بسیاری از شهروندان و مدیران به این پروژه، یکی از انتقادها به این اتفاق نبود برنامه برای جایگزینی این مجتمع‌ها است. تعدادی از پزشکان زمانی که متوجه اجرای این طرح شدند به مکان دیگری نقل مکان کردند اما بسیاری از آنان در نقاط پرترافیک شهر یا به اصطلاح بالای شهر مستقر شدند. کارشناسان و منتقدان، درمان این معضل را در ایجاد یک شهرک سلامت در کنار پایانه‌های شهر می‌دانند. آنان معتقدند برای تسریع خدمات‌رسانی، دوری گزیدن از مشکلات ترافیک شهر و خدمات‌رسانی به مسافران درمانی بهتر است شهرکی با عنوان سلامت در همدان ایجاد شود تا در کنار ارائه خدمات به همشهریان از ظرفیت پزشکی و درمانی استان برای گردشگرپذیری نیز بهره‌گیری شود.

ظرفیت همدان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان معتقد است باید شهرداری و شورای اسلامی شهر کمک کنند تا این اتفاق بیفتد. وی به همشهری می‌گوید: ظرفیت همدان در مقوله گردشگری سلامت بسیار بالا است. به دو دلیل مهم می‌توان بر این موضوع پافشاری کرد؛ یکی اینکه متخصصان بسیار خوبی داریم، سبد ارائه خدمات ما کامل است و تقریبا هیچ کمبودی نداریم. دومین علت این است که همدان یک استان گردشگرپذیر است و جاذبه‌های خوبی دارد، آب وهوای آن مساعد است، فرودگاه دارد، راه‌آهن آن در حال راه‌اندازی است و این همه ظرفیت‌های خوبی برای همدان است. اما کمبودهای موجود مهم‌تر است. ما با اینکه همین حالا نیز گردشگری سلامت را در استان داریم اما عملا در این زمینه اقدامی نمی کنیم.
حبیب‌الله موسوی‌بهار می‌افزاید: اگر بخواهیم آماری از بیماران بستری و درمان شده استان ارائه کنیم شاید 40 درصد بیماران ما از استان‌های دیگری هستند که به دلیل وجود امکانات، پزشکان قدیمی و باتجربه که مهاجرت نکرده‌اند و متخصصان خوب استان، همدان را انتخاب می‌کنند. این موارد سرمایه‌های مهمی هستند که خیلی موثر در جذب بیمار است.
وی ادامه می‌دهد: در این زمینه باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کرد. من قول می‌دهم و تضمین می‌کنم هرکس از بخش خصوصی و تعاونی‌ها وارد این حوزه شود و سرمایه‌گذاری کند درآمد خوبی خواهد داشت چون نیروی انسانی داریم وپزشکان خوبی در استان هستند که آماده خدمات‌رسانی‌اند. ما استقبال می‌کنیم.

شهرک سلامت
به موسوی‌بهار می‌گویم یکی از مشکلات شهری همدان این است که ساختمان‌های پزشکان در مرکز شهر استقرار دارند و همه روزه بیماران استان‌های دیگر برای پیدا کردن نشانی دچارسردرگمی هستند. همچنین ترافیک مرکز شهر باعث ایجاد اختلال در خدمات‌رسانی به بیماران می‌شود، برخی جایگزین‌کردن شهرک‌های پزشکی در بیرون شهر را چاره کار می‌دانند، موسوی معتقد است:  مشابه این طرح را من جایی ندیده‌ام. از طرفی این مسأله دردسرهای خودش را هم دارد. اگر به شیوه بیمارستان میلاد تهران باشد معضلاتی دارد که زمان ورود و خروج کادر بیمارستان ترافیک‌زا می‌شود. اکنون در دنیا تشویق می‌شود بیمارستان‌ها بین 500 تا 1000 تختخوابی باشند اما ساخت شهرک بزرگی که همه کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها، رادیولوژی‌ها و آزمایشگاه‌ها در آن یکجا جمع شوند باید کارشناسی شود. از نظر استراتژیک و پدافند غیر عامل هم توصیه نمی‌شود که همه امکانات یک طرف شهر تجمیع شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اضافه می‌کند: با انتقال مطب پزشکان و خارج شدن ساختمان‌های پزشکان از مرکز شهر من به شدت موافق هستم. در این زمینه پیشگام بوده‌ام و مطبم را به حاشیه شهر در رینگ سوم انتقال داده‌ام تا مراجعان راحت‌تر به آن دسترسی داشته باشند.
وی در پاسخ به این سوال که برای همه‌گیرشدن موضوع و متقاعد کردن پزشکان چکار می‌توان کرد، توضیح می‌دهد: باید شهرداری و شورای اسلامی شهر کمک کنند تا این اتفاق بیفتد. ما در سازمان نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی آمادگی داریم و در صورت همراهی شورا و شهرداری استقبال می‌کنیم. اگر پزشکان از رینگ‌های اول و دوم خارج شوند، مخصوصا  اگر از خیابان بوعلی و خیابان‌هایی که جزو میراث فرهنگی شهر هستند دور شوند، هم پزشکان راحت‌تر خدمات‌رسانی می‌کنند و هم مردم و بیماران راحت خواهند شد.موسوی‌بهار اظهار می‌کند: برای تاسیس این مجموعه پزشکی باید مشوق‌هایی از طرف شورای شهر و شهرداری در نظر گرفته شود تا پزشکان با رغبت بیشتری موضوع را پیگیری کنند.

یک گام درست
یکی از شهروندان که برای درمان به پیاده‌راه بوعلی مراجعه کرده می‌گوید: تمرکز مطب پزشکان در مرکز شهر مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است. با ایجاد پیاده‌راه بهتر است مطب‌ها به مکان دیگری منتقل شود.علیرضا قدیمی یکی از پزشکانی است که سال‌ها در خیابان بوعلی داروخانه داشته اما به دلیل مشکلات یادشده به حاشیه شهر نقل مکان کرده است. او از طرفداران طرح شهرک سلامت است و خود نیز برای به نتیجه رسیدن این طرح تلاش می‌کند.وی به همشهری می‌گوید: من مدت‌هاست پیگیر این طرح و به شدت موافق گردشگری سلامت هستم، اما معتقدم باید درست عمل کنیم. اگر به اشتباه گام برداریم تجربه ناموفقی خواهیم داشت و برای همیشه باید قید این طرح را بزنیم و کسی جرات نخواهد کرد وارد این عرصه شود. در گام اول باید پزشکان خوب را جذب و متقاعد کنیم وارد چنین فعالیتی شوند. قدیمی ادامه می‌دهد: متاسفانه در سال‌های گذشته بسیاری از پزشکان  ما از همدان مهاجرت کردند و به دلیل بی‌مهری‌ها و مشکلاتی که حل آنها بسیار هم ساده بود از این شهر رفتند. پس در این زمینه اولین داشته‌ها سرمایه‌های انسانی است که باید آنان را در این شهر حفظ کنیم. بیشتر پزشکان در خیابان بوعلی متمرکز هستند و با پیاده‌راه‌شدن این خیابان دسترسی به ساختمان‌ها و مراکز درمانی مشکل شده است. پس پزشکان باید از این خیابان خارج شوند و به مکانی بروند که بیماران و همراهانشان به راحتی اتومبیل خود را پارک کنند.

تصویب شورا، انتخاب پزشکان
این پزشک می‌گوید: شورای شهر باید طرحی را تصویب کند و قطعاتی زمین را در اختیار پزشکان قرار دهد. من فکر می‌کنم همکاران من استقبال می‌کنند. امروز ساده‌ترین راه و در دسترس‌ترین گزینه آپارتمان‌های داخل شهر است و پزشکان نیز این راه را انتخاب می‌کنند. اما اگر امکان انتخاب گزینه دیگری مانند فعالیت در شهرک سلامت را داشته باشند حتما تعدادی زیادی از آنان این گزینه را نیز انتخاب خواهند کرد.
دراین باره که اگر شورای اسلامی شهر به چنین درکی برسد کدام منطقه را برای ایجاد شهرک سلامت مناسب می‌دانید، قدیمی توضیح می‌دهد: ما 3 مسیر ورودی مهم به همدان داریم؛ ملایر به همدان، تهران به همدان و کرمانشاه به همدان و بهتر است شهرک سلامت در تقاطع این 3 مسیر ساخته شود. مسیر ملایر در دسترس‌تر است اما کارشناسان باید در این حوزه اظهارنظر کنند.
وی درباره فواید راه‌اندازی شهرک سلامت می‌گوید: اگر شهرک سلامت ایجاد شود بخشی از بیکاری شهروندان نیز حل خواهد شد. بیمارانی که از شهرستان‌ها و استان‌ها به همدان مراجعه می‌کنند، خیلی وقت ها جایی برای استراحت و اقامت ندارند. اما در شهرک خدمات‌رسانی درست صورت می‌گیرد و  این افراد می‌توانند در مکان‌هایی که کنار شهرک ساخته می‌شود اقامت کنند. این اقامت درآمدزایی دارد و شغل ایجاد می‌کند. از قدیمی می‌پرسم از نظر فناوری چقدر می‌توانیم با کشورهایی مثل ترکیه که در حوزه گردشگری سلامت فعال هستند رقابت کنیم و وی پاسخ می‌دهد: به نظر من ترکیه از نظر فناوری چندان جلوتر از ما نیست. اما آنها از نظر تسهیل خدمات‌رسانی جلوتر هستند و با سرمایه‌گذاری راحت‌تر برخورد می‌کنند .کشورهای توسعه‌یافته یک موضوع را رعایت می‌کنند آن­ هم اعتماد به سازمان‌های مردم‌نهاد است. اگر تولید علمی و پیشرفتی صورت می‌گیرد یا دانشگاهی فعالیت می‌کند، تحت نظارت سازمان‌های مردم نهاد است.سیستم‌های دولتی کارآمدی چندانی ندارند و خصوصی‌سازی اصلی‌ترین راه حل مشکلات در حوزه سلامت است.
https://goo.gl/rp6veB


برچسب ها: همشهری همدان ،

https://www.wiegersmadrachten.nl/mvo/
جمعه 30 فروردین 1398 09:32 ب.ظ
ブランド コピー 激安_モンクレール ブランド 偽物
https://executiveholidays.com.mt/contact-us
جمعه 30 فروردین 1398 09:31 ب.ظ
ブランド時計コピー通販、高い品質、激安、送料無料。シャネル時計コピー、rolex時計コピー、オメガ時計コピー、ウブロ時計コピー、 など世界中有名なブランド時計レプリカを格安で通販しております。
https://www.willpowerinstitute.com/gallery/
یکشنبه 18 فروردین 1398 04:39 ق.ظ
オメガスーパーコピー時計販売店、オメガコピー
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 08:14 ق.ظ
Great blog right here! Additionally your web site quite a bit up very
fast! What web host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink on your host?
I want my site loaded up as quickly as yours lol
lozcantrell.blog.fc2.com
جمعه 13 مرداد 1396 04:36 ب.ظ
Link exchange is nothing else except it is only placing the other person's
blog link on your page at suitable place and other person will also do same in favor of
you.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 10:25 ب.ظ
Great post. I was checking constantly this weblog and I'm impressed!

Very useful information specially the closing section :) I deal with
such info a lot. I used to be looking for this particular info
for a very long time. Thanks and best of luck.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو