دوشنبه 23 اسفند 1395

کتاب نگاه نرگسان با حضور دو کارگردان همدانی رونمایی شد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :سینما ،

کتاب نگاه نرگسان با حضور دو کارگردان همدانی رونمایی شد
ادبیات در خدمت تاریخ شفاهی

نویسنده : حسین پارسا

فرهنگی

اغراق نیست اگر اتفاق روز پنج شنبه شهر کتاب همدان را نقطه عطفی در کارنامه هنرمندان و فرهنگ دوستان شهر دانست که این بار بدون حمایت بخش دولتی برنامه ای  را با حضورجمع زیادی از مردم و فعالان فرهنگی برقرار کردند. چند روز پیش بود که پوستر مراسمی با عنوان  جشن امضا و رونمایی از کتاب "نگاه نرگسان"  فیلمنامه ای نوشته علی اکبر تمسکی به طور رسمی منتشر شد. مهمانان این مراسم امیرشهاب رضویان و مجید برزگر دو کارگردان  همدانی تراز اول سینمای ایران بودند. علاوه بر این دو نفر حضور گسترده بسیاری از چهره های شناخته شده فرهنگ و ادب همدان نشان می داد اثری که علی اکبر تمسکی خلق کرده آن مقدار مهم است که بسیاری از بزرگان را دور هم گرد آورده است. نگاه نرگسان دو فیلمنامه دارد که در فضایی سورئال قصه هایی را روایت می کند: قصه هایی برای نخوابیدن.
 استقبال و قدردانی
جشن امضا و رونمایی کتاب نگاه نرگسان با حرفهای حسین زندی به عنوان هماهنگ کننده و مسئول برگزاری مراسم آغاز شد. پیش از او هم علی غضنفری نوازنده گیتار قطعه ای را برای حاضران نواخت.زندی با تشکر از همه کسانی که در این مراسم حضور دارند گفت:" چاپ کتاب در ایران  کار دشواری است و اگرمولف خود قصد نشر کتاب را هم داشته باشد مشکلات دوچندان می شود.در این مورد خاص، علی اکبر تمسکی رنج بسیاری برای چاپ این اثر برده و این رنج ناشی از تعهدی است که به مخاطب دارد.بنابراین برای احترام به این تعهد و حرمت به مخاطب، هنرمندان درجه اول همدان همچون امیرشهاب رضویان و مجید برزگر در جشن رونمایی از این کتاب شرکت می کنند." عزت اله الوندی هم چند دقیقه ای صفحاتی از نگاه نرگسان را برای حضار خواند و بعد نوبت رسید به یکی از میهمانان اصلی این مراسم: امیرشهاب رضویان.
  رضویان و نگاه به تاریخ
رضویان کارگردان آثاری مثل تهران ساعت 7 صبح، مینای شهر خاموش و یک دزدی عاشقانه از اهمیت ثبت تاریخ همدان حرف زد. تاریخی که در سینه بسیاری از بزرگان شهر جا دارد و بسیاری از آنها هنوز گفته و نوشته نشده است. وی درباره نگاه نرگسان گفت:" این کتاب در قالب استانداری نوشته و چاپ شده است و من آن را دوسال پیش خواندم و دوست داشتم. اما موضوع مهمتر از دوست داشتن یا نداشتن من و در واقع اهمیت اصلی این کتاب این است که متوجه باشیم در این شهر بسیاری افراد وجود داشتند که زمانی راویان تاریخ این شهر بودند اما حالا اثری از آنها به جا نمانده است. یعنی منابع مکتوبی از این راویان به جا نمانده است." وی به تاریخ همدان و نقش این شهر در مشروطیت اشاره کرد:" در این شهر اتفاقات زیادی در عصر مشروطه اتفاق افتاده اما تفاوت ما با تبریزیان این بود که آنها بعضی تاریخ نویسان بزرگ را داشتند که تاریخشان را مکتوب کند و ما نداشتیم.خیلی از دوستانی که تجربه های خاصی از همدان دارند مثل آقای تمسکی تاریخ گویای این شهر هستند و باید آن را بنویسند و حتی اگر حوصله نوشتن ندارند آن را به صورت صوتی ضبط کنند." رضویان حرف های خود را اینگونه به پایان برد:" میراث فرهنگی فقط ساختمان و کتاب های خطی نیستند، بخشی از میراث فرهنگی قصه ها و روایات قدیمی هم هستند که باید ثبت شوند و این موضوع یکی از علل مهم بودن کتاب نگاه نرگسان است."
 نویسنده زندگی کردن را بلد است
مجید برزگر دیگر سخنران این مراسم بود. او سال گذشته فیلم یک شهروند کاملا معمولی را ساخت و پرویز مهمترین اثر او به مدت دو سال یکی از بهترین آثاری بود که از سینمای ایران در جشنواره های خارجی تقدیر می شد. برزگر با ابراز  خوشحالی از حضور در جمع هنرمندان و فرهنگ دوستان همدانی گفت:" در سالهای دور وقتی ارتباطات جمعی انقدر وجود نداشت پاتوق های کوچک می توانست ادمها را دور هم جمع کند و من شخصا خودم را محصول یکی از آن پاتوق های در همدان می دانم. در همان پاتوق های دوستی من با آقای تمسکی آغاز شد، زمانی که یک نوجوان بودم." این کارگردان درباره کتاب نگاه نرگسان گفت:" علی اکبر تمسکی همواره سلیقه ای منحصر به فرد دارد. نثر پاکیزه و مرتب و ویراست درستی که این کتاب دارد و توصیفات درخشانی که در آن هست نتیجه همین سلیقه نویسنده است." برزگر افزود:" نوع زندگی و رفاقت آقای تمسکی و شناختی که از کوهنوردی و گیاه و گل و انتزاعی که در مواجهه با دنیای اطراف دارد همیشه بر من تاثیر گذاشته است. بنابراین فکر می کنم علی اکبر تمسکی بیش از داستان و سینما، زندگی کردن را بلد است و همین باعث می شود از او بخواهم که نوشتن را، از تک نگاری ها تا نامه هایی که برای من سالها می نوشت، ادامه دهد و چاپ کند زیرا می تواند نگاه جذابش را به دنیا و زندگی و آدم ها، با همه به اشتراک بگذارد."
پایان این مراسم  حرف های علی اکبر تمسکی نویسنده کتاب بود، سرشار از سپاس و قدردانی از کسانی که به این جشن آمدند و بعد، امضای کتاب نگاه نرگسان برای علاقه مندان.


برچسب ها: نگاه نرگسان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic