پنجشنبه 5 مرداد 1396

از الکترونیک تا روان‌شناسی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    

از الکترونیک تا روان‌شناسی

نویسنده: حسین زندی / خبرنگار -همدان
امیر بهادر بهاری متولد 1362 در همدان است...
1396/01/28
امیر بهادر بهاری متولد 1362 در همدان است. تحصیلات او در رشته الکترونیک است اما علاقه به روان‌شناسی او را به سمت مطالعه و نوشتن کشاند. اولین کتاب بهاری با عنوان «لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید» به تازگی روانه بازار شده و خردادماه سال جاری در همدان رونمایی خواهد شد. او در این گفت وگو از کتاب خود می‌گوید.
 • از چه زمانی به نوشتن علاقه‌مند شدید؟
علاقه من از آغاز نوجوانی به کتابها و مقالات روان‌شناسی بود. در دوران دانشگاه به وسیله یکی از استادان دانشگاهی با کتاب «موفقیت نامحدود در 20 روز» آنتونی رابینز آشنا شدم و چون آن استاد گرامی نفوذ زیادی روی بنده داشت به خواست ایشان کتاب را با دقت فراوان خواندم و تاثیرات فوق العاده‌ای در زندگی خودم مشاهده کردم. از آن پس به کتب، فیلم ها، سمینارها و مقالات روان‌شناسی بسیار علاقه مند شدم و به مدت 15 سال هر روزه به اطلاعات خودم در این زمینه افزودم.
 • این آغاز، چطور به انتشار کتاب انجامید؟
رفته رفته هر چه بیشتر با علم روان‌شناسی آشنا شدم و تاثیر آن را در زندگی خود دیدم متوجه شدم که بزرگ‌ترین روان‌شناسان که بیشتر آمریکایی هستند غالب آموزش‌ها و مطالب را برای مردم و فرهنگ مردم آمریکا و کشورهای اروپایی ارائه می دهند. بیشتر این مطالب با فرهنگ و دین مردم ما بیگانه هستند و نمی توانند آن‌طور که باید، در مردم و اقشار مختلف جامعه ما نفوذ کنند. مطالب روان‌شناسی به گونه‌ای هستند که در ابتدا تاثیر بسیار زیاد و خوبی روی انسان می گذارند و شور و انرژی زیادی برای تغییر در روش زندگی و نوع نگرش انسان به زندگی در راستای رسیدن موفقیت ایجاد می کنند اما متاسفانه با گذشت زمان رفته‌رفته به دست فراموشی سپرده می شوند و انسان به همان رفتارها و عادات پیشین خود ادامه می دهد. بنابراین تصمیم گرفتم برای خودم جزوه ای تهیه کنم و مدام مطالب را مرور کنم تا دچار فراموشی و بازگشت به افکار منفی گذشته نشوم. جزوه را که آماده کردم به صورت دوره‌ای (تقریبا ماهانه) مشغول مطالعه شدم و چون استمرار داشت نتایج بسیار خوبی در زندگی و افکار خودم گذاشت. بنابراین تصمیم گرفتم جزوه را کامل‌تر کنم و تمام تلاشم را در راستای ساده‌نویسی و خلاصه‌گویی مطالب کردم تا جزوه را به صورت کتابی کامل به همه مردم ارائه کنم.
 • در این مسیر از چه کسانی تاثیر پذیرفتید؟
بخش عمده ای از آموخته های من از آموزه های روان‌شناسان ایرانی بوده و کمک زیادی به من کرده اند از جمله دکتر احمد حلت، علیرضا آزمندیان، محمود معظمی و مخصوصا استاد گرامی بنده علی محمدیان. همچنین از روا‌ن‌شناسان موفق دنیا آنتونی رابینز، برایان تریسی، فلورانس اسکاول شین و نیز نهج البلاغه حضرت علی (ع) تاثیر بسیار زیادی در افکار و عقاید بنده داشتند.
 • کارهای نویسندگان همدانی را دنبال می‌کنید؟
خیر. متاسفانه در وادی نویسندگان غریبم و با شخص و آثار هم استانی هایم آشنایی ندارم. اما خیلی علاقه دارم که افتخار حضور در جمع آنها را داشته باشم.
 • در مورد کتاب «لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید» صحبت کنید.
بازرترین نکته در مورد کتاب «لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید» وجود تمرینات عملی در انتهای فصل و ساده‌گویی و خلاصه‌گویی مهم‌ترین آموزه های روان‌شناسی است. به نظر من بزرگ‌ترین آفت علم روان‌شناسی عملی نکردن آموخته‌هاست چراکه ایجاد تغییر در نوع نگرش، رفتار و روش زندگی کار ساده‌ای نیست و نیاز به تمرین و ممارست فراوان دارد. در سال‌های ابتدایی بنده بعد از مطالعه کتابی در این زمینه شور و انرژی فراوانی در خود احساس می کردم و با تمام وجودم می‌خواستم تغییری در زندگی ام ایجاد کنم اما همیشه این سوال در ذهنم بی جواب می‌ماند که حالا باید چه  کار کنم؟
 • می‌خواهید بگویید کتاب شما مباحث روان‌شناسی را به صورت کاربردی ارائه می‌کند؟
بله. وجود تمرینات عملی در انتهای هر فصل از کتاب  باعث تغییر از حالت شعار دادن و تخیل، به عمل‌گرایی و نتیجه‌گرفتن می‌شود و احتمال فراموش کردن مطالب بسیار کاهش پیدا می کند. از طرفی در برخی کتاب های روان‌شناسی مطالب بسیار خسته‌کننده و پیچیده به نظر می رسد مخصوصا کتب نویسندگان خارجی که بعد از ترجمه مقداری تغییر در محتوای آنها به وجود می آید. در نوشتن این کتاب تمام تلاشم را در ساده‌نویسی و خلاصه‌گویی انجام دادم. فکر می کنم طراحی های هنرمندانه علی حیدریان و فریبا منوچهری و همچنین ویراستاری دقیق معصومه مجد باعث درک بهتر مطالب شده و کتاب را برای مخاطب جذاب کرده است.
 • فکر می‌کنید کار شما چه تاثیری بر روی کسانی که به دنبال موفقیت هستند خواهد گذاشت؟
قطعا در صورتی که خوانندگان به تمرینات کتاب عمل و آن را به صورت دوره ای مطالعه کنند نتایج شگرفی در زندگی خود خواهند دید.
 • مخاطب شما چه طیفی از جامعه است؟
هر فردی که به دنبال رشد و موفقیت باشد، مخاطب این کتاب است و هیچ محدوده سنی و طیفی وجود ندارد. تنها گزینه «خواستن واقعی» است. یک نقطه در زندگی هر انسانی وجود دارد که به آن نقطه عطف می گویند. جایی که انسان واقعا طالب موفقیت باشد و بخواهد تغییری در زندگی خود ایجاد کند. رسیدن به نقطه عطف برای دستیابی به موفقیت واقعی و نامحدود «الزامی» است.
 • کار نوشتن و انتشار کتاب را ادامه خواهید داد؟
بله، کتاب بعدی به صورت تخصصی مربوط به زندگی مشترک و روابط زناشویی و مهارت های همسرداری است که البته با وسواس زیادی که در ارائه مطالب دارم زمان زیادی صرف این کتاب خواهد شد. در آینده نزدیک قصد ساختن سریالی با مضمون مهارت های زندگی را دارم. مدت زمان هر قسمت از سریال 3 تا 5 دقیقه است و به مشکلات و نوع برخورد ما با آنها و همچنین نوع برخورد با افراد مخلتف جامعه در وقایع مختلف می پردازد.
مهارت‌های فردی، اجتماعی و همچنین همسرداری به صورت کاملا عملی و با نمایش داستان در مدت زمان کوتاهی به مردم آموزش داده می شود. در هر قسمت از سریال نوع برخورد غلط و عواقب آن به نمایش در می آید و سپس نوع برخورد صحیح و دستاوردهای ناشی از آن را به نمایش خواهیم گذاشت. بعد از چاپ کتاب دوم، نوشتن فیلمنامه های این سریال را آغاز خواهم کرد.
 • شما کتابتان را به ناشر نسپردید و به صورت ناشر-  مولف منتشر کرده اید. وضعیت نشر استان را چگونه می بینید؟
متاسفانه ناشران شرایط بسیار غیر منصفانه ای به بنده پیشنهاد دادند که منجر به این شد که تصمیم گرفتم کتاب را خودم به صورت ناشر مولف به چاپ برسانم و از طریق وب‌سایت و فضای مجازی به صورت سفارش اینترنتی بفروشم. در خصوص نشر استان بنده در جایگاهی نیستم که نظری بدهم چرا که نویسنده‌ای تازه کار هستم و تجربه و مهارتی در زمینه انتشارات ندارم.
 • برای ترغیب مخاطبان به کتابخوانی چه راهکاری وجود دارد؟
متاسفانه با توجه به هجوم مردم کشورمان به سمت فضای مجازی اغلب مردم زمان بسیار کمتری برای مطالعه دارند. به نظر بنده می توان از همین فضا برای ترغیب مردم به کتابخوانی استفاده کرد. به این صورت که با ایجاد کانال ها و گروه ها در فضای مجازی اقدام به ارائه مطالب مفید و جذاب در زمینه‌های علمی، هنری و روان‌شناسی و حتی تبلیغات برای خرید کتاب به صورت اینترنتی  یا فروش و ارائه کتب صوتی به صورت مجازی کرد.
قطعا این نوع وقت گذرانی در فضای مجازی بسیار بهتر از تلف کردن وقت برای دیدن مطالب بی‌تاثیر است. در حال حاضر کتاب «لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید» به صورت نرم افزار گوشی موبایل در آمده و در قالب متنی و صوتی (گویا)   به زودی در اختیار مخاطبین قرار می گیرد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات