اختصاصی / نخستین همایش ملی سازمانهای مردم نهاد برگزار شد

 دکتر روحانی: دولت تدبیر و امید تشکل‌ها و سمن‌ها را تهدید نمی داند+تصاویر

برای اینکه مردم با حقوق شهروندی آشنا شوند و از حقوق شهروندی دفاع شود راهی نداریم تا سازمان های غیر دولتی وارد عمل شوند و البته با دولت تعامل کند، انجمن ها باید روی پای خود بایستند و استقلال داشته باشند و باید دولت ستیز نباشند، باید دولت یار باشند و در یک شرایطی حتا دولت ساز باشند و مشارکت مردم را گسترده کنند.
به گزارش همدان پرس؛ 22 مرداد ماه نخستین همایش ملی سازمان های مردم نهاد  در سالن همایش های وزارت کشور با حضور رئیس جمهور و تعدادی از نمایندگان مجلس، اعضای هیات دولت و بیش از 1700 نفر از نمایندگان تشکل های غیر دولتی برگزار شد.

رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود به تاریخچه فعالیت های اجتماعی پرداخت و گفت: در ایران از دیر باز سازمان ها و نهادهای غیر دولتی در بسیاری از زمینه ها وجود داشته است، بسیاری از نهضت ها و انقلاب ها اگر به پیروزی رسید در سایه سازمان های غیر دولتی بود، آنجا که سازمان های غیر دولتی حضور داشتند موفقیت  ها حاصل شد ما درتاریخ هم 14 مرداد داریم هم 28 مرداد، زمانی که روحانیت، بازار و انجمن ها مثل فتوت و اخوت توانستند یک انقلابی را در مقابل استبدادبه ثمر برسانن و مجلس و عدالتخانه را ایجاد کند و انقلاب مشروطه که نهضت مردمی بزرگی بود را رقم زدند و پیروز شدند و در زمانی دیگر حضور نهادهای مردمی کم شد کودتای 28 مرداد شکل گرفت.

روحانی در این مراسم  با اشاره به نهادهای مانند کانون وکلا ، اتاق اصناف و مسئولیت سنگین آنها به مقایسه اتحادیه ها و سازمان های مردم نهاد پرداخت و گفت سازمان های مردم نهاد داوطلبانه تشکیل شده اندو سرمایه اجتماعی ما در سایه گروه های مردمی است اساس سیاست دولت یازدهم بر این است که در همه امور تا جائی که می تواند وظایف را به تشکل ها واگذار کند ، این دولت تشکل ها و سمن ها را تهدید نمی داند و حتما به عنوان فرصت تلقی می کند.مابرای توسعه کشور نیازمند جامعه قدرتمند هستیم و جامعه قدرتمند نیاز به مشارکت مردم دارد ،هرچه  راه مشارکت تسهیل شود جامعه قدرتمند و توانمند می شود و دولت قدرتمند می تواند در سایه همین جامعه قدرتمند تشکیل می شود.

حسن روحانی در ادامه گفت: برای اینکه مردم با حقوق شهروندی آشنا شوند و از حقوق شهروندی دفاع  شود راهی نداریم تا سازمان های غیر دولتی وارد عمل شوند و البته با دولت تعامل کند، انجمن ها باید روی پای خود بایستند و استقلال داشته باشند و باید دولت ستیز نباشند، باید دولت یار باشند و در یک شرایطی حتا دولت ساز باشند و مشارکت مردم را گسترده کنند و به حمدالله دولت سالاری نداریم بلکه مردم سالاری دینی داریم، دولت باید تصدی گری خود را کم کند حتا بهداشت و آموزش را به مردم واگذار کند.

رئیس جمهور در پایان سخنانش به مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: حتا امروز برای میراث فرهنگی ما اگر مردم بتوانند حراست و حفاظت کنندمجدانه و مصرانهمی توانند حمایت و حراست کنندهرچند امروز هم حراست می کنند ، در بخش اجتماعی و فرهنگی نیازمند توسعه هستیم و سازمان های مردم نهاد می توانند فعالیت بیشتری داشته باشند ، اشکال ندارد سازمان های ما با سازمان های بین المللی ارتباط داشته باشند و تماس داشته باشند.



بابک مغازه ای نماینده استان همدان در این همایش از حوزه فعالیت گردشگری پایدار به نمایندگی از انجمن پویشگران سفر پاک ومحرومیت زدایی به نمایندگی از انجمن ضحی ایرانیان سخن گفت و مطالباتی را مطرح کرد.

این فعال مدنی  گفت: در ابتدا به نمایندگی از فعالان مدنی کشور از وزیر محترم کشور و جناب آقای مشکینی و دیگر همکارانشان در وزارت کشور تشکر ویژه را دارم که چنین فرصتی را در اختیار ما قرار دادند تا پس ازچند سال  گذشته ای که برای همیشه در خاطر ما باقی است و فراموش نمی شود ، اولا شرایطی را فراهم کردند تا فعالان مدنی در کنار هم باشند و در فضایی صمیمی و در کنار عالیرتبه ترین مقامات دولتی ذیربط به سمت دستیابی به یک تفاهم ملی در جهت ایجاد ادبیات و فضای نوینی برای توسعه پایدار سرزمینمان گام برداریم.

مغازه ای گفت: در ادامه ما فعالان مدنی خواستار تسهیل در روند پیچیده و زمان بر فعلی ثبت سازمان های غیر دولتی و پیش رفتن به سوی دریافت شناسنامه فعالیت مدنی بجای اخذ مجوز های پیچیده باشیم. در بحث تدوین قانونی که برای فعالیت تشکل های غیر دولتی پیش روست خواستار تشکیل کارگروهی از نمایندگان و فعالان مدنی با تجربه که با نزدیک به دو دهه فعالیت همچنان در این عرصه حضور دارند برای همراهی عملی در فرآیند تدوین این قانون هستیم که قطعا نتیجه عملی و کاربردی بهتری خواهد داشت.

عضو انجمن پویشگران سفر پاک در ادامه گفت: سازمان های غیر دولتی به عنوان نمایندگان وجدان اجتماعی می توانند نقش مهمی در رفع محرومیت های اجتکاعی و فرهنگی کشور داشته باشند به شرطی که به واقع جدی گرفته شده و شرایط و امکانات لازم به منظور توانمند سازی و ظرفیت سازی جوامع محلی و مناطق مختلف کشور فراهم شود ،ما خواستار تشکیل مجمع ملی و سازمان نظام تشکل های غیر دولتی جامع در کشور به منظور نقش آفرینی بهتر و موثر تر مجموعه ها هستیم و در پایان از مسئولین حاضر به ویژه سرکار خانم ابتکار و استادعزیزمان جناب آقای سلطانی فر خواستار این هستیم تا به نمایندگی از فعالان مدنی محیط زیست و میراث فرهنگی در هیات دولت و دیگر بخشها در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ضامن پایداری ذخایر زیستی، بشری و فرهنگی کشور و توسعه گردشگری پایدار و مسئولانه باشند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ، گردشگر و صنایع دستی کشور در این همایش گفت: سال گذشته 7 میلیون نفر خروج گردشگر و 4 میلیون ورودی  داشته ایم  محدویت های بسیاری  وجود دارد  دولت در تعامل دو جانبه با حفظ منافع ملی  توانسته راه گردشگران را تا حدودی باز کند و تا چند ماه آینده ظرفیت هتل های اصفهان ، یزد و شیراز پر است.

سلطانی فر افزود: خبر خوشی که در مورد میراث برای سازمان های غیر دولتی دارم  این است که همزمان با هفته دولت  خانه تشکل های غیر دولتی راه اندازی می شود.(گزارش: حسین زندی)





http://www.hamedanpress.ir/?p=news&i=1&g=1&e=4888&title=%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%20%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C:%20%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%20%D8%AA%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%B1%20%D9%88%20%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%20%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%20%D9%88%20%D8%B3%D9%85%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%20%D8%B1%D8%A7%20%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF%20%D9%86%D9%85%DB%8C%20%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%AF+%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1


برچسب ها: دیدار با روحانی ، روحانی و تشکل های غیر دولتی ، نهادهای مدنی ،

 
همدان؛ شهری که زیرساخت گردشگری ندارد!
اما و اگرهای سفر به شهر مادها؛
همدان؛ شهری که زیرساخت گردشگری ندارد!
بیشتر مراکز گردشگری، تفریحی، اقامتی و تجاری مانند پارک‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید و شهربازیها در بخش کوچکی از شهر همدان یعنی دامنه الوند جانمایی شده که به نظر می‌رسد افق دید مدیران بیشتر از این منطقه نیست.
 

تاریخ : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۲
حسین زندی- تعطیلات پایان ماه رمضان امسال با ورود کم سابقه گردشگران به استان همدان همراه بود. این اتفاق نه تنها شهروندان را دچار شوک کرد بلکه؛ مدیریت شهری را نیز با چالش روبه‌رو کرد. رسانه‌ها نیز مواردی چون گرانی بیش از حد خانه‌های استیجاری، کمبود سرویس بهداشتی، نبود راهنما و... را به عنوان مصداق‌های نارضایتی مسافران مطرح کردند. 

بدون شک باید پذیرفت با اینکه مدیران ارشد شهری در برنامه‌ها و سخنرانی‌های خود بر توسعه گردشگری تاکید می‌کنند، اما وضعیت گردشگری همدان چندان قابل دفاع نیست. سوال مهمی که مطرح می‌‌شود این است که آیا این وضعیت و شرایط یک شبه به وجود آمده است؟ یعنی آنچه به عنوان نقص زیرساخت‌های توسعه گردشگری استان مطرح است در یک دوره زمانی بسیار کوتاه تعطیلات سه روزه پدید می‌آید؟ 

رشد آمار ورود گردشگران به همدان دلایل گوناگونی دارد. پرداخت یارانه بنزین و تشویق مسافران به سفرهای بدون برنامه و دردسرساز در سال‌های گذشته، عده‌ای از مردم را با چنین مسافرت‌های نابه‌سامانی آشنا کرد. سفرهایی که باعث رشد آمار قربانیان جاده‌ای، آلودگی محیطزیست و... شده و در سایه روحیه مصرف‌گرایی و خرید اتومبیل توسط همه اقشار جامعه دامن زده شد. 

آنچه درباره همدان و مشکلات پیش آمده می‌‌توان گفت قرار گرفتن این استان در مسیر تجاری غرب کشور (کردستان) با دیگر نواحی ایران است. اما حلقه مفقوده این مسئله در همدان را باید در ترافیک سنگین مسیرهای تهران به شمال جستجو کرد. تجربه نشان داده هرگاه تعطیلات دو سه روزه در پیش است جاده‌های شمال دچار ترافیک سنگینی می‌شود و آمد و شد به سختی انجام می‌‌گیرد و بخش بزرگی از زمان گردشگران در راه هدر می‌شود. کسانی که چنین تجربه‌ای دارند تلاش می‌کنند مسیر جدیدی را انتخاب کنند. بزرگراه تهران-ساوه یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های مسافران است که توانسته عده زیادی از علاقه‌مندان سفر را به خود جذب کند. 

سئوالی که ذهن‌ها را مشغول کرده این است: مگر مدیران همدان آرزوی توسعه گردشگری را در سر نمی‌‌پرورانند؟ مگر نمی‌‌خواهند همدان به عنوان قطب گردشگری کشور معرفی شود و آمار ورود گردشگران افزایش پیدا کند؟ باید پرسید برای برآورده شدن چنین آرزویی چه تلاشی کرده‌اند؟
یکی از ویژگی‌های برخی از مردم که به مدیران نیز سرایت کرده است این است که لقمه را دور چرخانده و سپس در دهان می‌گذارند! در این مورد نیز ابتدا استانی را با اطلاق عنوان‌های پرطمطراقی مانند «همدان پایتخت تاریخ و تمدن» «همدان پایلوت گردشگری غرب کشور» و... معرفی می‌کنند. انبوه گردشگران را به این شهر دعوت می‌‌کنند و پس از ورود گردشگران به فکر ساختن سرویس بهداشتی می‌افتند! در حالی که تجربه ممالک متمدن و نیمه متمدن حتی کشورهایی مانند امارات، ترکیه، مالزی و... نشان می‌دهد پیش از اینکه تبلیغاتی را برای جذب گردشگر آغاز شود، اقدام به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری کرده و مسیر ورود و اقامت گردشگران را هموار کرده‌اند. با توجه به موارد اینچنینی می‌توان به تفاوت مدیریتی ایران و کشورهای یاد شده پی برد. 

ریشه یکی از مواردی که چنین وضعیتی را در همدان به وجود آورده و همچنان نیز ادامه دارد این است که بیشتر مراکز گردشگری، تفریحی، اقامتی و تجاری مانند پارک‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید و شهربازیها در بخش کوچکی از شهر یعنی دامنه الوند جانمایی شده است. به نظر می‌رسد افق دید مدیران بیشتر از این منطقه نیست. در طول ۲۵ سال گذشته افزون بر مراکز یاد شده، اغلب اداره‌ها و نهادهای دولتی نیز در این منطقه قرار گرفته و گویی شهر در همین یک نقطه خلاصه شده است.
نبود عدالت در توزیع امکانات شهری در آینده مشکلات بیشتری از جمله ناهنجاری‌های اجتماعی برای شهروندان در پی خواهد داشت. اما اگر در دیگر مناطق شهر از جمله شهرک مدنی، کوی خضر، شهرک فرهنگیان و شمال جغرافیایی شهر امکانات کافی در نظر گرفته می‌شد مدیریت شهری کمتر با چنین چالش‌هایی رو به‌ رو بود. 

مسایل عمیق‌تری مانند آموزش اصول گردشگری به شهروندان، در نظر گرفتن اولویت‌‌ها و ضرورت‌های سفر، آموزش میزبان در برخورد با مسافران از جمله مواردی است که در تمام کشور مورد غفلت قرار گرفته و همدان نیز با چنین چالش‌هایی رو به‌روست. به نظر نمی‌رسد با شرایط امروز همدان و رویکرد فعلی مدیران بتوان افق روشنی را پیش رو ترسیم کرد و همدان را به عنوان پایلوت گردشگری غرب کشور بر شمرد مگر اسباب گردشگری همه آماده کنیم! 

اما با ایجاد یک نهاد کار‌شناسی و یک ستاد با همکاری نهادهایی مانند معاونت گردشگری اداره میراث فرهنگی، معاونت فرهنگی و گردشگری شهرداری، ستاد اسکان فرهنگیان، هلال احمر، نیروی انتظامی می‌‌توان به صورت موقت شرایط فعلی را مدیریت کرد. 

این روز‌ها از پروژه چهارصد میلیارد تومانی گردشگری در محل باغ میوه همدان سخن بسیار گفته می‌‌شود. ایجاد اشتغال، جذب گردشگر، توسعه گردشگری، مواردی است که مدام از زبان مسئولان ارشد استان به گوش می‌رسد. اما اگر در چنین پروژه‌هایی مطالعه و کار‌شناسی درستی صورت نگیرد موفقیت واقعی در پی نخواهد داشت. تاکنون در پس ذهن مدیران مقوله‌ای به نام توسعه پایدار گردشگری جایی نداشته است. این روزها با تغییراتی که در مدیریت کلان استان و شهر صورت گرفته است امید می‌رود، استان همدان وضعیت به سامان‌تری را تجربه کند و مسئولان راه مدیران پیشین را ادامه ندهند.
http://www.honarnews.com/vdcjvvea.uqexazsffu.html


برچسب ها: گردشگری همدان ، گردشگر پذیری همدان ،

جمعه 31 مرداد 1393

کنسرت شهرام ناظری در همدان لغو شد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،مطالب در خبر گزاری ها ،موسیقی ،

به بهانه نبود سالن استاندارد

کنسرت شهرام ناظری در همدان لغو شد

مدت‏ها رسانه‏های استانی در همدان اخبار چگونگی برگزاری کنسرت شهرام ناظری به مناسبت روز همدان را از زبان برنامه گذاران و مقام‏های ارشد استانی منتشر می‏کردند و خبر از صدور مجوز می‏دادند اما در آستانه برگزاری مراسم روز همدان اعلام شد این کنسرت که قرار بود روز نخست شهریور برگزار شود لغو شده‏است.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه فرهنگ و هنر ـ مدت‏ها رسانه‏های استانی در همدان اخبار چگونگی برگزاری کنسرت شهرام ناظری به مناسبت روز همدان را از زبان برنامه گذاران و مقام‏های ارشد استانی منتشر می‏کردند و خبر از صدور مجوز می‏دادند اما در آستانه برگزاری مراسم روز همدان اعلام شد این کنسرت که قرار بود روز نخست شهریور برگزار شود لغو شده‏است.
 
به گزارش CHN مدیر کانون تبلیغاتی اهورا در این‌باره می گوید: «برگزاری کنسرت موسیقی سنتی در شهرستان‌ها به ویژه وقتی بزرگان موسیقی دعوت می شوند مانند استاد شجریان یا ناظری و دیگر هنرمندان، افتخاری بر هر استان است و از طرفی رضایت مخاطب و علاقمندان را هم جلب می‌کند؛ ما نزدیک به 8ماه برای چندین بار به اداره ارشاد شهرستان نامه و درخواست دادیم که ما به عنوان برنامه گذار می خواهیم این اتفاق برای همدان بیافتد و استاد ناظری را دعوت کرده ایم و ایشان هم موافقت کرده اند. اما مدیریت قبلی بسیار محافظه کار بود و ممانعت می کرد و می گفت شورای تامین استان زیر نظر استانداری پاسخ داده که به هیچ وجه در هیچ سالن بیش از 500 نفر کنسرت برگزار نشود بهانه ایشان هم مسائل امنیتی بود.»
 
این درحالی است که در مرز غربی کشور یعنی شهر اربیل کردستان عراق کنسرت هایی برگزار می شود که ظرفیت سالن ها آن 16هزارنفری است .
 
برجیان می گوید: ما برای اینکه جلوگیری کنیم از خروج ارز دنبال برگزاری برنامه های هنری هستیم اما متاسفانه ارشاد موافقت نمی‌کرد. در مدیریت جدید با پیگیری و مساعدت معاونت سیاسی-امنیتی و معاونت اجتماعی استانداری همدان موافقت و مجوز استانی با مسئولیت این عزیزان صادر شده اما مدیر کل ارشاد نامه ای را به امضاء آقای ارجمند معاونت موسیقی وزارت ارشاد ارائه کرد که از تاریخ 2/4/1393 اجرای کنسرت موسیقی در سالن های ورزشی، سالن های غیراکوستیک و لب خوانی خوانندگان در سالن های کنسرت ممنوع است.
 
وی در ادامه می‌گوید: من این ابلاغیه و اهمیت دادن به موسیقی را قبول دارم اما باید توجه کنیم که امروز ما چه جایگاهی داریم. اگر ما واقع بینانه به موضوع نگاه می کنیم چرا آرمان های ما ایده آلیستی و دست نیافتنی طراحی شده است. این ایده آلیست بودن در ابتدا زیرساخت و بسترسازی نیاز دارد شما کدام سالن را دراستان همدان دارید؟ ظرفیت 12هزارنفری و20هزارنفری پیشکش سالن آمفی تئاتر که بالای1000نفر ظرفیت داشته باشد و مسائل صداو صندلی آن استاندارد باشد را معرفی کنید و بعد بگویید حق ندارید در فلان سالن کنسرت برگزار کنید.
 
در مدتی که مدیر برنامه پیگیر اخذ مجوز بود بارها رسانه ها خبر برگزاری کنسرت ناظری را منتشر کردند اما در آستانه روز همدان مجوز لغو شد.
 
برجیان می گوید: «من نمی توانم بگویم که مشکل لغو مجوز از طرف یک نفر است به مرور همه عقب نشینی می‌کنند؛ علیرغمی که همه مسئولان هم دوست دارند چنین اتفاقی بیافتد اما ظاهر دولت جدید محافظه کارانه حرکت می کند و کمتر قاطعیت نشان می دهد.»
 
این فعال فرهنگی بخش خصوصی می گوید: «همین موارد است که نشان می‌دهد کیفیت کارهای هنری در کشورهای جهان سوم با کشورهای توسعه یافته چه تفاوتی دارد. مسئولان به آمار و کمیت نگاه می‌کنند ،که به طور مثال یک جشنواره تابستانی برگزار شود اما اینکه از نظر کیفی چگونه است مورد توجه قرار نمی گیرد و نتیجه این است که همدان به عنوان شهر درجه 2 و 3 مطرح می‌شود.»
 
برجیان تجربه کنسرت گذاری برای هنرمندانی چون همایون شجریان و سالار عقیلی را در همدان دارد و معتقد است یکی از شاخصه های توسعه گردشگرپذیری همدان ایجاد بستر و زیر ساخت برای فعالیت های هنری در این شهر است.
 
او می گوید: جایگاه آمفی تئاتر و کنسرت در اولویت مباحث گردشگری است. در بحث کلان تر یکی از بزرگ ترین راه های خروج ارز از کشور به خاطر نداشتن این زیرساخت هاست، با نگاهی به مسافران ایرانی که برای دیدن کنسرت به کشورهای حاشیه ای می روند می توان به این قضیه پی برد. با اینکه جاذبه های گردشگری این کشورها به مراتب بسیار کمتر از ایران است به خاطر داشتن این سالن ها بیشترین منابع مالی را جذب می کند و موفق هم بوده اند و اگر رتبه توریستی کشور ترکیه ازدر منطقه بالا می رود ما ایرانی ها سهم بسزایی در این ارتقاء رتبه داریم. ما مدعی هستیم همدان یک کلان شهر است در چهار روز تعطیلی نزدیک به 800 هزار نفر ورودی مهمان و گردشگر داریم آیا داشتن چند سالن 400 نفره غیر استاندارد برای این حجم گردشگرکفایت می کند.»
 
او در ادامه می گوید: ما با این امکانات کاری نمی توانیم بکنیم چون سالن های ما درجه سه است باید از خوانندگان درجه سه دعوت کنیم و وقتی از استادان درجه یک کشور دعوت می کنیم به مشکل می خوریم. وقتی شما بخواهید شوالیه موسیقی دعوت کنید باید سالن شما هم در حد او باشد با این حال من نمی گویم سالن گردان در طبقه 34 یک برج بسازید اما این همه پروژه نیمه تمام و فضای باز داریم تنها با حمایت بخش خصوصی و ایجاد مسائل انگیزشی می توان بخشی از این مشکلات رااز سر راه برداشت.
 
برجیان درمورد کنسرت حسین علیزاده می گوید: مجوز صادر شده و کنسرت گذار ما هستیم اما بازهم برنامه با مراسم یک نهاد دولتی تداخل دارد و سالنی که رزرو کردیم را برای مراسم در نظر گرفته اند زمان اجرای کنسرت تغییر خواهد کرد.
 
سیدحسن قشمی مدیر موسسه آفاق گستریکی دیگر ازکنسرت گذاران می گوید: این مشکل دو جانبه و دوسویه بود، مدیر برنامه استاد ناظری گفته بود که درسالن کمتر از 1000نفر نمی تواند کنسرت برگزار کنند و از طرفی مدیران اداره کل ارشاد همدان نیز می گویند، به هیچ وجه درسالنی که بیش از 500 نفر ظرفیت دارد مجوز صادر نمی کنیم در صورتی که قبل از این کنسرت رضا صادقی وخواجه امیری در سالن های ورزشی برگزار شده بود.
 
قشمی می گوید: یکی دیگراز دلایل این بود که کارگروه ارتقاء امنیت اجتماعی استانداری مصوب کرده به خاطراعتراضات مردمی برای سالن های بالای 500 نفر و مسقف مجوز صادر نشود و کنترل و اداره کنسرت را به برنامه گذار واگذار کرده‌اند در صورتی که ما اعلام کردیم همه جوانب را به عهده می گیریم اما دو هفته پیش از اجرای کنسرت مدیران ارشاد اعلام کردند مجوز شما باید تغییر کند در حالی که 6 ماه پیش با همین مجوز موسسه برای برگزاری کنسرت موافقت کرده بودند.
 
حسین زندی
http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=111926&Serv=4&SGr=30



برچسب ها: شهرام ناظری در همدان ، لغو مجوز شهرام ناظری در همدان ، موسیقی و همدان ،

http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=111558&Serv=2&SGr=25








کشاورزان همدانی محصولات آلوده تولید می‌کنند!

کشاورزان بخش مرکزی همدان که زمین‌های زراعیشان در مسیر خط انتقال فاضلاب شهری قرارگرفته است با آغاز سال زراعی جدید، خط انتقال و منهول‌ها را تخریب کرده‌اند و با انتقال فاضلاب، کشت زمین‌هایشان را آبیاری می‌کنند، این کشاورزان به زودی صدها کامیون سیب زمینی، ذرت ، هویج ، انواع سبزی و صیفی جات آلوده را وارد بازار خواهند کرد، بدون اینکه نظارتی صورت بگیرد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه محیط زیست - هفته گذشته مسئولان اداره آب و فاضلاب شهرستان همدان با تهیه و تنظیم شکایتی، مقامات قضائی استان را در جریان  استفاده کشاورزان از آب‌ فاضلاب‌های شهری گذاشتند و با حکم قضایی و همکاری نیروی انتظامی اقدام به جمع‌آوری تعدادی از پمپ هایی که در روی منهول‌ها قرارگرفته بود، کردند اما این پایان ماجرا نبود و بر اساس مشاهدات کشاورزان همچنان شب‌ها به سرقت فاضلاب ادامه می‌دهند، این در حالی است که بنابر گفته حسین آذر تکین مدیرامور آب و فاضلاب شهرستان همدان، فاضلاب بیمارستان‌های همدان هم وارد همین خط انتقال می شود استفاده از این فاضلاب پیش از تصفیه عواقب خطرناک بهداشتی را در پی خواهد داشت.
 
رئیس اداره بهره برداری آب و فاضلاب شهرستان همدان که مسئول پیگیری این پرونده است می‌گوید: متاسفانه اقدام درستی از سوی برخی مسئولان صورت نمی گیرد، جهاد کشاورزی می‌تواند نظارت کند و اجازه کشت ندهد اما امسال هکتارها زمین زیر کشت رفته است.
 
اکبر بهادری‌نژاد می‌گوید: برخی نقاط مانند روستای علی‌آباد که دارای فاضلاب سطحی هستند و از این فاضلاب برای مصرف کشاورزی استفاده می کنند، متاسفانه نمی توانیم کاری انجام دهیم، بیشتر سبزی مصرفی شهر از این منطقه تامین می شود، اداره بهداشت سکوت کرده است. تنها جائی که ما می توانیم ورود پیدا کنیم مسیر خط انتقال فاضلاب شهرهمدان به تصفیه خانه است، در جاهای دیگر اجازه ورود نداریم.
 
او می گوید: کشاورزان اطلاع دارند که کار غیر قانونی و جرم انجام می‌دهند اما با توجه به محدودیت آب، خشکسالی و افت آب چاه‌ها ناچار به این کار روی می آورند، جهاد و کشاورزی می تواند مسئله را مدیریت کند وبرای جلوگیری از این کار تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار دهد، مهمترین مسئله به خطر افتادن سلامت مردم است و بهداشت است که نادیده گرفته می شود.
 
بهادری نژاد می گوید: به نظر من اطلاع رسانی و آگاهی مردم می تواند برای برچیدن این سیستم کمک کند و جهاد کشاورزی مهمترین نهاد است وباید وارد جای آن در اقدامات اخیر خالی بود در حالی که دادگستری و نیروی انتظامی همکاری خوبی با ما داشتند.
 
حسین زندی


برچسب ها: فاضلاب همدان ، کشاورزان همدان ، محصولات آلوده کشاورزی ، خبرگزاری میراث فرهنگی ،

«ژاک موساز»؛ معمار انجمن مرمت شهر لیون فرانسه گفت:

نخست‌ وزیر هم روی حرف مرمتکاران در فرانسه حرف نمی‌زند

ژاک موساز معمار انجمن شهر لیون فرانسه می‌گوید:«مرمتکاران در فرانسه اگر بگویند؛ نباید بنائی تخریب یا نباید یک رنگ در یک ساختمان تاریخی استفاده شود، هیچ کس حتی نخست وزیر نمی‌تواند برخلاف حرف آن‌ها سخنی بگوید.»

حسین زندی

ژاک موساز مهندس ساختمان با گرایش مرمت بناهای تاریخی از فرانسه است، شغل او مشاوره در مرمت بناهای تاریخی شهر لیون است. ژاک موساز سه روز از سفر خود به ایران را به دیدار و مطالعه آثار تاریخی همدان گذراند. در این بازدیدها گروهی از فعالان فرهنگی شهر همدان او را همراهی کردند. او در پایان روز سوم اندوخته­های خود را در قالب کارگاهی با حضور اعضای انجمن­های «دوستان زمین همدان» و «پویشگران سفر پاک» ارائه کرد . موساز ابتدا به بیان تاریخچه مرمت آثار تاریخی در فرانسه اشاره کرد و سپس به تقسیم بندی و تشریح انواع بناها و آثار تاریخی پرداخت. او همچنین تفاوت­های ملموس در شیوه­های مرمت دو کشور را تشریح کرد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی - ژاک موساز مهندس ساختمان با گرایش مرمت بناهای تاریخی از فرانسه است. شغل او مشاوره در مرمت بناهای تاریخی شهر لیون بوده و اکنون سه روز از سفرش به ایران و مطالعه آثار تاریخی همدان می‌گذرد.
 
موساز در کارگاهی که در همدان برگزار شد: اولین بار که در فرانسه به بازسازی و مرمت ساختمان های نفیس و منحصربه فرد اقدام کردند حدود سال های 1850 میلادی، یعنی حدود 170 سال پیش بود، انقلاب فرانسه بیشترین آسیب را به ساختمان های تاریخی این کشور وارد کرد. زیرا بناهای تاریخی را نابود کردند، آثار آن را به سرقت بردند، بیشتر کلیساها و قصرها نیز تخریب شد.
 
او در پاسخ به این سوال که در فرانسه آموزش مرمت کاران چگونه است؟ گفت: در فرانسه کسانی که بازسازی و مرمت را برعهده دارند، در ابتدا معماری می‌خوانند. سپس اقدام به گرفتن تخصص می کنند، ورود به آموزش این دوره  تخصصی، پس از گذراندن کنکوری است که هزاران نفر داوطلب دارد اما تعداد بسیار کمی پذیرفته می شوند، پس از فارغ التحصیلی دولت آن ها را استخدام می کند. آن ها حق ندارند به جز کار مرمت شغل دیگری داشته باشند چون شغل بسیار حساسی است و دولت هم نمی تواند بگوید که " بالای چشمشان ابروست" .
 
این معمار فرانسوی در ادامه گفت:وقتی این‌ها می گویند اجازه نمی‌دهیم بنائی تخریب شود و یا فلان رنگ در یک ساختمان تاریخی استفاده شود. هیچ کس حتی نخست وزیر نمی تواند برخلاف حرف آن ها سخنی بگوید. آن ها قدرت بسیار زیادی در تصمیم گیری دارند و اگر برخلاف حرف آن ها به طور مثال مصالحی در یک ساختمان تاریخی استفاده شود باید تخریب شود و هر چه آن ها می گویند باید استفاده شود.
 
دو نوع ساختمان و بنای تاریخی وجود دارد. یکی بناهای خارق العاده و کهن مانند هگمتانه که واقعا مهم هستند و باید به شدت از آن ها حفاظت کرد. دوم بناهایی که نسبت به گروه اول از اعتبار کمتری برخوردارند؛ مانند خانه های روستایی ورکانه در همدان که در درجه دوم اهمیت قرار دارند.
 
به گفته او، در فرانسه قصرها اهمیت بیشتری دارد. اگرچه هر دو را باید حفظ و مرمت کرد اما اولویت با آثار قدیمی تر و مهم تر است. نهایت تلاش ما در فرانسه برای مرمت قصرها، این است که عین مصالحی را استفاده کنیم که در گذشته برای ساختن بنا کاربرد داشته است یعنی اگر سنگی استفاده شده که نمونه آن را امروز نداریم جستجو می کنیم، می گردیم، پیدا می کنیم و مانند همان را ساخته و جایگزین می کنیم. به سخن دیگر تلاش می کنیم شبیه آنچه در گذشته به کار رفته را بسازیم هر چند بودجه زیادی را نیاز داشته باشد.
 
موساز افزود: امروزه برای معماران ایرانی اصلا مهم نیست که چه مقدار برای شوفاژ و کولر انرژی مصرف می شود. بیشتر ساختمان های جدید شما نمای سنگی دارد معمولا نباید بلافاصله سنگ را به روی ساختمان چسباند. در بین دیوار نما و سنگ باید عایق کار شود که معمولا به هم دوخت می زنند. چون سنگ گرما و سرما را جذب می کند و عایق در صرفه جویی انرژی بسیار کمک می کند. بدترین مصالحی که متاسفانه استفاده از آن به تازگی در ایران بسیار متداول شده پلی استر بوده که بسیار خطرناک است.
 
مشاور انجمن مرمت شهر لیون با انتقاد از استفاده مصالح غیربومی در ایران گفت:در همدان دیدم که از نماهای بسیار زشت برای خانه های کاهگلی استفاده یا در نمای ساختمان های داخل شهر از آلومینیوم استفاده کرده اند. این کار با معماری بومی ایران هیچ گونه همخوانی ندارد. در ایران به زیبایی بصری توجه نمی شود و منظر شهری کاملا برهم خورده است. به نظر می رسد معماران تخصص کافی ندارند.
 
تاثیر یک برنامه تلویزیونی روی مرمت بناهای تاریخی
او در مورد همکاری رسانه ها با میراث فرهنگی و فعالان این حوزه گفت: در سال‌های 1950 و 60 تعدادی از ساختمان های قدیمی از بین رفته بود یکی از اقدام ها این بود که یک برنامه تلویزیونی گذاشتند. افراد مختلف و آدم هایی مثل من و شما در شهر شروع به صحبت کردند مبنی بر این که این ساختمان ها مهم هستند و ما به آن ها علاقه داریم پس باید جلوی تخریب آن ها گرفته شود. ذره ذره به کمک تلویزیون از مردم هزینه مرمت را جمع آوری کردند و خانه ها را بازسازی کردند. تلویزیون به آن ها گفته بود من به شما کمک می کنم و گزارش تهیه می کنم و کارها و اقدامات شما را به مردم معرفی می کنم. حتی آبونمان برنامه های تلویزونی در اختیار مردم قرار گرفت تا بناها را ترمیم کنند. شاید برای مرمت آثار تاریخی در ایران این یک راه حل باشد.
 
او در پاسخ به این سوال که معماری ایران چه تاثیری بر معماری فرانسه داشته است، افزود: تاثیر معماری ایران بر فرانسه چندان ملموس نیست. البته به تازگی به دلیل گرمایش زمین در خانه های جدید از فن آوری بادگیرهای یزد استفاده می شوددر معماری ایران هدررفت انرژی بیشتر از طریق سقف هاست که باید عایق شود. خانه های قدیمی ایران سیستم خوبی داشت که از کاهگل استفاده می شد. شما ایرانی ها جزء آدم های بسیار با استعداد جهان هستید که این یک امتیاز بسیار مهم محسوب می شود. با این امتیاز آینده ایران را خواهید ساخت.
 
موساز گفت: اولین باری که من به همراه چهار فرانسوی به تخت جمشید رفتم در سال 1348 بود، من هنوز آن غروب باشکوه تخت جمشید را فراموش نمی کنم و هنوز احساساتم را نمی توانم مخفی کنم. آنچه در ایران امروز احساس می‌شود، این است که تک تک شماها و علاقه­مندان به کشور وقتی نزدیک مکانی زندگی می کنید که ارزش تاریخی دارد، باید مردم محلی را متقاعد کنید که آدم ها باید نسبت به آنچه دارند مسئولیت پذیر باشند.


برچسب ها: مرمت در ایران و فرانسه ، مرمت آثار تاریخی ، معماری همدان ، مرمت در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات