یکشنبه 30 شهریور 1393

اینجا سنگ ها را به جرم زیبایی و سکوت می کُشند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گفتگو ،زیست بوم ،گردشگری ،

روستای کهنوش در محاصره معادن

نابودی کهنوش در سایه معدن کاوی

اینجا سنگ ها را به جرم زیبایی و سکوت می کُشند

حسین زندی

پوریا گل محمدی کارشناس ارشد مردم شناسی ، شاعر و پژوهشگر مردم شناس است. تاکنون دو مجموعه شعر با عناوین "اینجا هیچ خیابانی بیطرف نیست"(نامزد دریافت جایزه کتاب سال شعر ایران - خبرنگاران) و "شب باش اما کسی را سیاه نکن" از وی به منتشرشده است. همچنین کتابی با عنوان"شعر و شاعری در ایران باستان ومیانه" شامل گفت وگویی بلند با دکتر ابوالقاسم اسماعیل پور اسطوره شناس و متخصص ادبیات مانوی را منتشر کرده است. در زمینه مردم شناسی نیز کتابی با عنوان "مردم نگاری روستای کهنوش" نوشته است که هم اکنون در دست ویرایش و دو کتاب دیگر با عناوین "فرهنگ لغت لری کهنوشی"،"دستور زبان لری کهنوشی"  درحال نگارش است. او هنگام تحقیقاتش در مورد روستای کهنوش به معدن های سنگی برخورد کرد که در حال از بین بردن طبیعت بکر این روستا است. به اعتقاد او کهنوش از روستاهای استثنایی درایران است که چندین ویژگی جذاب برای گردشگران را یکجا در خود جمع کرده است. کوه، سنگهای تراش خورده و طبیعی، چشمه، گیاهان کوهی، باغات درخت با میوه های متنوع، قنات صخره ای، رودخانه، خانه های قدیمی و کاه گلی، کوچه ها و راههای و خانه خانه های سنتی، گردو و آلوی و عسل شناخته شده در سطح کشور و مردمی مهمان نواز و فرهنگ دوست.

روستای کهنوش در جنگ تحمیلی24 شهید تقدیم  کرده است که مقبره آنها در کوه های همین روستا قرار دارد.  برای همین دست به کار شد تا با کمک اهالی و کهنوشی های ساکن دیگر نقاط و علاقه مندان به محیط زیست این روستا را که ظرفیت مناسبی برای تبدیل شدن به روستایی گردشگری دارد مهیا کند.  در ادامه گفت و گویی با او درمورد این روستا و دلایل مهم بودنش انجام داده ایم که می خوانید.

 

نام روستای مورد نظر کهنوش است ، کهنوش یعنی چیه؟

اهالی روستا سخنان متفاوتی درباره وجه تسمیه نام این روستا ارایه کرده اند که برخی از آنها جالب است.

برخی معتقدند کهنوش سرزمین دوران کودکی کورش کبیر است و نام کهنوش نام تغییر یافته کورُش است. برخی از روستاییان می گویند کورش کبیر دوران کودکی خود را تا سن 12 سالگی در کوهستانهای این روستا به همراه یک چوپان گذرانده است.اهالی می گویند زمانی که کورش بچه بوده است برای آنکه مورد خشم پادشاه قرار می گیرد می آورند اینجا بکشندش که این کار اتفاق نمی افتد. کورش در این کوه ها زندگی می کند تا زمانی که بزرگ می شود و به پادشاهی می رسد. چندین وجه تسمیه دیگر هم دارد مثلا اینکه کهنوش ملک نوش آفرین دختر یزدگر یا امیر ارسلان است ، کهنوش ده عسل،  کهنوش کهن دژ، کهنوش  منطقه ای براق و غیره .

اما مهم ترین دلیل این نام به نظر کوههای پر چشمه است. کهنوش به معنای کوهی که پر از چشمه برای نوشیدن است. کوه های روستا چشمه های زیادی در نقاط مختلف دارد که آبهای آشامیدنی آن خاصیت دارویی هم دارند. حتا در کوههای آن چشمه ای دارد که آن را به نام حضرت علی(ع) چشمعلی نامگذاری شده و برای اهالی مقدس است . 

 

این روستای کهنوش در کجای کوهستان الوند قرار گرفته ؟ چقدر جمعیت دارد و از نظر موقعیت جغرافیای و محدود آن برایمان بگویید؟

کهنوش که در گویش محلی کونوش kunuš گفته می شود، روستایی کوهستانی با جمعیتی 1500 نفری است که در جنوب غربی استان همدان و شمال غربی شهرستان تویسرکان در ارتفاع 2020متری از سطح دریا، در دامنه های رشته كوه"الوند" است. کهنوش شمالی ترین آبادی دهستان خرم رود است که در یک بن بست کوهستانی قرار گرفته و نزدیک ترین همسایه یی که از راه ماشین رو و آسفالته می تواند با آن رفت و آمد داشته باشد در جنوب روستا واقع شده که کُنِر- koner (کُندُر) نام دارد.  کهنوش از شمال به وسیله کوه اُجار- öjâr(آب جاری) با روستای وِینُ- veyno (وهنان)، از شرق به وسیله کوه الیسُ-  eliso(سرزمین آلو) با وَردِوَ بالا-vardeva bâlâ (وردآورد بالا) و از غرب به وسیله کوه کُلو- kolo با شیرَزیلی-širazili (ویرایی) هم مرز و همسایه است. کهنوش تنها به وسیله سه راه آسفالته پر پیچ و خم کوهستانی که همچون مار بر بدن کوهستان الوند حر کت می کند، با استان همدان، شهرستان سعوا-sava (اسدآباد) و شهرستان تویسرکان ارتباط دارد. فاصله کهنوش با نزدیکترین شهرستان یعنی تویسرکان 32 تا 35كیلومتر و با نزدیک ترین استان یعنی همدان40 كیلومتر است. فاصله کهنوش با اسد آباد که بیشتر تردد اهالی در زمستان برای رفتن به همدان از آنجا صورت می گیرد، 50 کیلومتر است. کهنوش بزرگترین و پرجمعیت ترین  روستای دهستان خرم رود است که مردم آن به گویش لری صحبت می کنند و مهمترین منبع در آمد آنها باغداری است که در کنار آن کشاورزی و دامداری ، زنبورداری نیز دیده می شود. فکر می کنم این معرفی برای شناخت کافی باشد.

 

یعنی ما با یک روستا که در محاصر کوه و باغ ها قرار گرفته روبه رو هستیم؟

بله ، دقیقا. این روستا شکلی پلکانی دارد که ازیک طرف در دامنه کوه و ازطرف دیگر به وسیله رودخانه و باغها محاصره شده است. تقریبا در منطقه خرمرود از نظر جایگاه قرار گرفتن خاص است.

 

بیشتر بگویید. یعنی چه که خاص است؟ مگر چه ویژگی هایی دارد که می تواند آن را خاص کند. اینطور که شما می گویید باید برای گردشگران هم خیلی جذاب باشد!

 ببینید شما وقتی می گویید روستا به جایی فکر می کنید که هنوز مردم از چشمه آب آوردند و لباس هایشان را کنار رودخانه و چشمه می شویند. جایی که صبح با طلوع خورشید گله ها راهی کوهستان می شوند و غروب بر می گیرند. صبح صدای پرندگان تو را بیدار می کند و می بینی مردان بیل به دست راهی باغ و مزرعه می شوند. زنان دارند حیاط خاکی را آب و جارو می کنند. سرت را که بلند می کنی کوه می بینی و باغ و آسمانی صاف.  خانه ها گاهگلی و کوچه هنوز خاکی هستند. دالانهایی که وقتی وارد آنها می شوی نمی دانی به خانه دیگری راه پیدا می کنی یا کوچه.

امروزه روستاهای کمی هستند که هنوز این ویژگی ها را در خود نگه داشته باشند. اینها بخشی از ویژگیهای کهنوش است. اما اینها باعث خاص شدن کهنوش نشده است. کهنوش روستایی در بن بست کوهستانی است که چندین ویژگی را باهم دارد. کوه، صخره، سنگ های طبیعی، چشمه های زیاد، رودخانه، باغ ها و درخت های متنوع، حشرات و حیوانات متعلق به منطقه، قنات صخره ای، خانه های قدیمی و سنتی و خشتی، عسل و شیر و پنیر محلی. اینها همه را یکجا داشتن است که باعث می شود کهنوش خاص باشد. شما چند روستا می شناسید که در یک بن بست کوهستانی باشد و همه اینها را یکجا داشته باشد. گردشگری که به منطقه می  آید دنبال هتل نیست. او نمی آید به طبیعت که پیتزا و چلو مرغ بخورد. گردشگر می آید که در یک محیط کوهستانی از سکوت و زیبایی طبیعت و خوراک بومی لذت ببرد. از دیدنی هایی مانند سنگ و صخره  و رودخانه و چشمه و غیره که دست طبیعت برایش فراهم کرده لذت ببرد. اما ما در حال نابود کردن این زیبایی های طبیعی هستیم.       

 

به نظر شما گردشگر پذیر شدن این روستا می تواند در زندگی اهالی هم تاثیر بگذارد؟

صددرصد. نه تنها در زندگی مردم روستا بلکه در منطقه، استان و شهرستان هم تاثیرگذار است. ما هنوز در مورد اهمیت گردشگر روستایی چیز زیادی نمی دانیم. در آمدی که توریست به یک منطقه می آورد خیلی زیاد است. گردشگر از همان لحظه که وارد منطقه می شود برای اقتصاد سود است. گردشگر علاوه بر در آمدی که برای شغل های مختلف می آورد، در برگشت خود اگراز جایی خوشش آمده باشد مثل یک رسانه تبلغاتی عمل می کند. متاسفانه یک انتقاد وارد است به مسوولان استان همدان که بحث گردشگری برای آنها در غارعلیصدر، گنجنامه و چند نقطه تاریخی خلاصه می شود. آنها فکر می کنند گردشگر باید بیاید اینجا ها و در خانه یا هتلی که امکانات مدرن شهری دارد ساکن شود. گویی کسی چیزی از گردشگر طبیعت و روستایی اطلاعی ندارد. گردشگر روستا و طبیعت نیازی به وسایل مدرن و زندگی امروزی ندارد بلکه از این زندگی فرار کرده که دور از هیاهو مدتی را در سکوت و آرامش به خصوص کوهستان استراحت و تفریح کند. او دوست دارد درست مثل یک انسان روستایی در خانه یک روستایی ساکن شود و شاهد فعالیت های او باشد و مدتی را با او زندگی کند. گردشگر علاقه مند به طبیعت و روستا دنبال سکوت می گردد و مناطق کوهستانی سکوت خوبی دارد. این سکوت در روستای کهنوش که یک بن بست کوهستانی است به خوبی وجود دارد. سکوت در کوه های این روستا آرامشی به انسان می دهد که شما در کمتر جایی می توانید به دست بیاورید. می خواهم بگویم گردشگرامروز با توجه به دنیای پر هیاهوبه دنبال سکوت می گردد. او برای سکوت پول می دهد. ما این سکوت را داریم اما آمده ایم به جای اینکه از آن پول در بیاوریم داریم با تخریب طبیعت و ایجاد سرو صدا این سکوت را نابود می کنیم.

چه اتفاقی در کهنوش افتاده است که شما اینقدر نگران شده اید؟

نگوید اتفاق بگویید چه فاجعه رخ داده. نابودی سنگهایی که قرن ها و میلیونها سال برای تولدشان زمان نیاز است در یک یک لحظه و طی چندسال اتقاق نیست، فاجعه  است. عده ای به نام معدن افتاده اند به جان کوهستان و با شکستن سنگهای که در سطح کوهستان هستند می گوید ما داریم سنگ استخراج می کنیم. نمی دانم از کی تا حال نابود کردن سنگ ها و صخره های سطح کوهستان اسمش شده استخراج. آن هم سنگ هایی که زیبایی خاصی به منطقه داده است. سنگهایی که باید گفت شناسنامه روستا محسوب می شود. کوهستانهای کهنوش بدون این سنگ ها یک تپه بیشتر نیست. نابود کردن این صخره ها و سنگهایی که برای مردم روستا شکلی هویتی و گاهی مقدس دارد مساوی نابود کردن روستا است . این خیلی ناراحت کننده است.

وقتی مواد منفجره و مواد شیمیایی برای نفجار یک صخره و کوه استاده می شود حواشی نابود کننده زیادی برای طبیعت و محیط زیست دارد. 1-  تخریب طبیعت بکر و زیبایی صخره ای کوهستانی که ساخته دست طبیعت در طول میلیون ها سال گذر زمان است 2-  تغییر مسیر آب­های زیر زمینی و فرو ریختن کانال برخی قنوات و خشک شدن چشمه ها بر اثر انفجارها و استخراج سنگ­ها 3- آلوده شدن آبها بر اثر مواد حاصل از برش سنگ‌های معدنی که با بارش برف باران وارد چرخه آب می‌شود و در طولانی مدت موجب غیر قابل شرب شدن آب چشمه ‌ها خواهد شد 4-  به خطر افتادن زندگی جانوری و فرار جانوران و پرندگان از محیط طبیعی روستا 5-  خاکه و پودر سنگ حاصل از برش سنگ ها به صورت گرد و غبار بر روی گیاهان و درختان روستا اثر گذاشته و نه فقط باعث خشک شدن درختان باغات و مزارع مجاور شده بلکه سبب ناباروری آنها می شود 6- شکل غارتگرانه استخراج سنگ نه تنها مناظر زیبای روستا را نابوده کرده، بلکه با ایجاد راه­های موقت برای حمل سنگ با ماشین­های سنگین خاک­های طبیعی را به خاک­های مرده تبدیل می کند 7- بسیاری از این معادن نه تنها در بهبود وضع معیشتی مردم کوچکترین نقشی نداشته بلکه باعث ایجاد اختلاف بین مدیران روستایی و مردم و مهاجرت برخی از اهالی از روستا می شود 8- فعالیت شرکت‌های معدنی با تخریب مراتع و امکانات زیست محیطی منطقه پتانسیل‌های دامداری، کشاورزی، گردشگری، منابع غنی و مثمر‌ثمر طبیعی را به ویرانه تبدیل کرده و می کنند
9-  انفجار، سرو صدای بولدزرها و لودر و چکش‌های ضربه زن موجب سلب آسایش و امنیت روحی و روانی ساکنان می شود 10- آلودگی این معادن باعث کاهش و نابودی مشاغل بومی مانند دامداری و زنبور داری می شوند 11- فعالیت غیر استاندارد این معادن گاهی باعث مرگ و آسیب دیدگی کارگران آن می شود.

این نکاتی که اشاره کردم همگی در روستای کهنوش اتفاق افتاده است.

 

پیشنهاد شما برای استفاده بهتر از فضای موجود چیست؟

اول باید معدن را تعطیل کنیم. بعد روستا را با توجه به ظرفیت بالایی که دارد به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی کنیم. آن وقت به جای اینکه از شکستن سنگ ها و نابودکردنشان پول در بیاوریم، پول را از سکوت سنگها و زیبایی آنها به دست بیاوریم. این کوهستان و سنگها بسیار برای گردشگری محیط مناسبی است. نکته قابل توجه در این زمینه توجه به آموزش اهالی است. ما باید همراه با تهیه زیرساختهای فیزیکی روستا به آموزش مردم روستا هم توجه کنیم. کشور چین پیش از المپیک چین در یک دوره ای داشت به مردمش آموزش لبخند زدن می داد. چرا ؟ برای اینکه وقتی ورزشکاران با روی خندان میزبان روبه شوند فردا برای دوباره سفر کردن به این کشور مشتاق می شوند. مردم ایران به خصوص همدان و تویسرکان مهمان نواز هستند، اما این به تنهایی کافی نیست. باید به اهالی آموزش های بیشتری بدهیم. این خیلی مهم است.  

 

 

 


یکشنبه 30 شهریور 1393

نمایشگاه گروهی عکس به نفع کودکان بی سرپرست

   نوشته شده توسط: حسین زندی    

نمایشگاه گروهی عکس به نفع کودکان بی سرپرست

حسین زندی

برگزاری نمایشگاه گروهی عکس تبسم یاس؛ به نفع کودکان بی سرپرست تحت حمایت موسسه خیریه تبسم شکوفه یاس برگزار شد

موسسه خیریه تبسم شکوفه یاس در راستای ترویج فرهنگ  کمک و حمایت از کودکان بی سرپرست و نیازمند از طریق انجام فعالیت های فرهنگی، هنر و اجتماعی و اقتصادی اقدام به برگزاری نمایشگاه گروهی عکس تبسم یاس کرده است. در این نمایشگاه 25 نفر از هنرمندان عکاس همدانی60 اثر را به نمایش گذاشته اند که به نفع کودکان بی سرپرست به فروش می رسد.

 آثار حاضر در نمایشگاه گروهی عکس تبسم یاس گزیده ای از مجموعه آثاری است که در ورکشاپ عکاسی طبیعت و مستند اجتماعی تهیه شده است. این ورکشاپ در تاریخ 1 و 2 خرداد ماه سال جاری توسط موسسه خیریه تبسم شکوفه یاس  و با همکاری سینمای جوان و با حضور استاد عباس عرب زاده برگزار شدودرآمد حاصل از آن از طرف آقای عربزاده به موسسه خیریه تبسم یاس تقدیم شد.

این نمایشگاه در روز افتتاحیه شاهد حضور کم نظیر فعالان و دوستداران عرصه هنر و اعضای موسسه خیریه تبسم شکوفه یاس بود.

 یکی از اعضای این موسسه خیریه گفت :موسسه خیریه تبسم شکوفه یاس تنها انتظاری که از مسئولین شهر همدان دارد این است که در راستای ترویج این فرهنگ خداپسندانه که بر مبنای تلاش بی دریغ و داوطلبانه ی اعضا و مردم صورت می گیرد، با حضور پربار خود از فعالیتهای فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی این موسسه حمایت کنند.

 فروغ رستگار گفت:ما امیدواریم در فعالیت های خیریه هنر نیز جایگاه خود را پیدا کند و هنرمندان علاقمند استان در این امور شرکت کننددر این نمایشگاه نیز منتظر حضور گرم و مهربان مسئولان و خیرین در روزهای بازدید هستیم ودر این جا جادارد از همکاری صمیمانه استاد عباس عربزاده، سینمای جوانان همدان و عکاسی سوژه  و اعضای موسسه خیریه تبسم شکوفه یاس در برگزاری این نمایشگاه سپاسگذاری کنم

 در مراسمی که روز سه شنبه 21 مرداد ماه 1393 ساعت 18 در نگارخانه استاد زنگنه ی مجتمع فرهنگی هنری شهید آوینی

برگزار شد،تعدادی از عکس های برگزیده این نمایشگاه به فروش رسید.

افرادی که در نمایشگاه آثار خود را ارائه کرده بودند عبارت بود از: زهرا محمودی، حمید باختری، عباس مسعودی، محمد سجاد ایروانی، سارا سعیدی، بارقه عربی، پریا ایمان طلب، جعفر زینلیان، امیر حسین قویمی، مسعود رحمانی، امیر حسین ایروانی، معصومه خدایاری، فاطمه کرباسچی، محمد مهدی خاکیان، صفورا جعفری، الهام بختیاریان، میثم حمزه، سمانه قاسمی، حسین رحیمی، بابک تقی زاده، محمد رضا زراعتی، روزبه خرمرودی، پوریا دایلر، فرزاد چگینی، اکرم محمدی پسند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


یکشنبه 30 شهریور 1393

بازدید فعالان محیط زیست از منطقه شکار ممنوع کرفس

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،گردشگری ،

بازدید فعالان محیط زیست از منطقه شکار ممنوع کرفس

حسین زندی

جمعه گذشته بیش از 35 نفر از اعضاء انجمن دوستان زمین همدان و موسسه نبض سبز حیات از منطقه شکار ممنوع کرفس شهرستان رزن بازدید کردند.

 در این برنامه یک روزه که با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان صورت گرفت محیط بانان منطقه و مسئول اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان رزن فعالان مدنی را همراهی کردند. نوری اظهر در ابتدای برنامه توضیحاتی را در خصوص وضعیت منطقه ارائه کرد و گفت : وسعت منطقه شکار ممنوع کرفس 45 هزارو 585 هکتار است و گونه های گیاهی و جانوری متعددی در این منطقه وجود دارد که می توان به کبک، عقاب طلایی، سنجاب، قوچ و میش اشاره کرد.

در این بازدید اعضاء انجمن دوستان زمین همدان و موسسه نبض سبز حیات علاوه بر آشنایی با بخشی از این منطقه زیبا گونه هایی همچون عقاب طلایی، کبک، قوچ و میش در این منطقه مشاهده کردند اما به دلیل وزش باد شدید موفق به دیدن گونه های دیگر نشدند.

مسیر ورود به منطقه به دلیل وجود جاده آسفالت از روستای شاه بلاغی انتخاب شده بود و افراد شرکت کننده در این برنامه، ضمن گذر از روستا باساکنان این روستا در مورد منطقه شکار ممنوع کرفس به بحث و تبادل نظر پرداختند، به نظر می رسد جامه محلی به ویژه در این روستا همکاری خوبی با محیط بانان دارند و گرایشی به تخلف و شکار در این روستا دیده نمی شود.

با این وجود این منطقه مشکلاتی دارد که نیاز به اقدام نهادهای متولی از جمله اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، اداره کل جهاد کشاورزی، صنایع و معادن و اداره کل حفاظت از محیط زیست استان است.

- یکی از مشکلات منطقه چرای بیش از حد و غیر متعارف است، این موضوع گونه های گیاهی و جانوری را در معرض خطر قرار داده است.

- تجاوز کشاورزان به منابع طبیعی با شخم زدن این اراضی عرصه را برای گونه های جانوری تنگ تر کرده است، به نظر می رسد یکی از عوامل این مشکل اجرای طرح های مطالعه نشده اداره کل منابع طبیعی استان در منطقه مانند طرح طوبی است، این طرح نه تنها تاکنون نتیجه مثبتی در پی نداشته است بلکه زیستگاه حیات وحش را مورد تعرض قرار داده و طبیعت را تخریب کرده است.

- خشکسالی و کمبود آب نیز منطقه کم نظیر کرفس را مورد تهدید قرار داده است، جامعه محلی و نیز گونه های گیاهی و جانوری قربانیان کم آبی هستند این موضوع را از مرگ ماهیان رودخانه حاشیه روستای شاه بلاغی می توان دریافت.

- اما چالش اصلی منطقه وجود معدن و کارخانه سیمان شاهنجرین است که در عین تخریب منابع طبیعی و مصرف آب سفره های زیرزمینی منطقه، گردوغباری که این شرکت تولیدی ایجاد می کند، مردم روستاهای اطراف و حیات وحش منطقه کرفس را با خطری جدی روبرو کرده است.

- محیط بانان از شریف ترین و دلسوز ترین اقشار جامعه هستند، در این منطقه نیز محیط بانان برای پاسداری از منطقه و آموزش جوامع محلی تلاش می کنند اما کمبود نیروی انسانی که یکی از اصلی ترین چالش های محیط بانی کشور است در این منطقه نیز وجود داردو محیط بانان با کمبود امکانات دست و پنجه نرم می کنند.

- به نظر می رسد حضور مداوم فعالان محیط زیست در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع می تواند ضمن بر شمردن ضعف های موجود به ارائه پیشنهادهای سازنده در جهت بهبود وضعیت گونه های گیاهی و جانوری و به طور کلی محیط زیست منطقه کمک کند. 

 

 

 


برچسب ها: نهادهای مدنی ، منطقه حفاظت شده کرفس ، منطقه شکار ممنوع کرفس ، محیط زیست همدان ،

یکشنبه 30 شهریور 1393

از تجربه مشاوره دادن به یك نویسنده بگو !

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،روزنامه همشهری ،

از تجربه مشاوره دادن به یك نویسنده بگو !

 

حسین زندی

. . . وقتی نمایشنامه ( اینجا قتلی اتفاق افتاده ) نوشته آقای عباس شیخ بابائی را می خواندم درپایان نام دیگری توجهم را جلب كرد . آقای رضا بیابانی ، با عنوان مشاور نویسنده ، كنجكاو كه نویسندگی امری شخصی ست و این كه مشاور كجای كار می نشیند ؟

نام رضا بیابانی برایم غریب نبود . میدانستم كه آشنا با ادبیات و شعر و سینما و تئاتر و موسیقی است .گاه شعر و فیلمنامه ای از او خوانده بودم و میدانستم كه در زمانی دورتر نمایشنامه می نوشته اما سمت مشاور نویسنده چیزی بود كه باید از خودش میپرسیدم

قرارمان این شد كه گپ و گفتی كوتاه داشته باشیم . فرصتش پیش آمد وحالادربرابرش                          نشسته ام

می گویم : ممنون كه حاضر به گفتگوشدید . میدانم كه چندان اهل مصاحبه با رسانه ها نیستید . دست به پیشانی می كشد یعنی كه شرمنده ام نكنید 

می گوید : راستش نمیدانم حرف های بنده چقدر به درد خوانندگان شما می خورد

می گویم : مطمئنم گفتگوی خوبی می شود چون مشاور نویسنده ای پر وسواس و سختگیر بودن باید تجربه جالب و دلنشینی باشد.

= خوب !

می پرسم : سئوال مشخص این كه مشاور یعنی چی ؟ یا كی ؟   

می گوید : این را باید از آقای شیخ بابائی بپرسید . چون این سمت تازه دركار نوشتن از ابداعات ایشان است 

 می گویم : دوست دارم شما جواب بدهید

می گوید : خب این برمی گردد به دوسال پیش ، آقای شیخ بابائی نوشتن رمانی را شروع كرده بود . اما بگذارید ابتدا  بگویم كه بنده و آقای شیخ بابائی رفاقتمان به بیست و چند سال پیش می رسد . بحث درباره ادبیات ، سینما و تئاتر ما را به هم گره زد . در مورد این گونه مقولات  دیدگاه های مشتركی داریم . برگردیم به رمانی كه می نوشت

( بچه های لیجه ) دست نوشته ها را می آورد ، بهار و تابستان درگوشه پارك و پائیز زمستان در اتاق من   می نشستیم او می خواند من می شنیدم . . . درخلق موقعیت ها ، روایت قصه وشناخت آدم ها و محیط اجتمائی كم نظیر است . روزی هشت تا ده ساعت با وسواس می نوشت  رمان سترگی است كه هنوز به آخر نرسیده . ده ساعت نوشتن آسان نیست گاه آدم دیگر قادر به دیدن كلمات نیست ، گاه ریتم روایت ازدست می رود كم نویسی و زیاده نویس ها هم كه ناخود آگاه است . با هم حك و اصلاح می كردیم . علامت گذاری می كرد و باز نویسی ، حوصله عجیبی دارد گاه بیست تا سی صفحه را یكی دو بار باز نویسی می كند . خستگی توانش را گرفته بود . میدانستم اگر ادامه ندهد فضای قصه از دست می رود . هر شب وقت خدا حافظی می گفتم عباس منتظرم ببینم فردا این بچه های ( لیجه )  چه گُلی به سرشان زده می زنند . . .

یك روز گفت اگر تو نبودی و مشورت تو نبود رمان نوشته نمی شد . میدانستم از خستگی ست . چون رمان نوشته شده بود . نمی دانم شاید شنیدن قصه ای و جا به جا كردن ماجرائی یا ایجاد موقعیتی در قصه نوشته شده را بشود گفت مشاوره

می پرسم : این شد داستان خلق یك رمان از ابتدا تا انتها كه خودش داستانی است

اگر ممكن است از زاویه دیگری به واژه مشاور نویسنده نگاه كنیم . مشاور چكار می كند آیا خودش هم دست به قلم می شود ؟

می گوید : بگذارید تعریف ساده ای از نقد بكنم . بنده معتقدم نقد واكنش طبیعی ست از اندوخته های گذشته در مقابل چیزی كه امروز می خوانید یا می بینید و می گوئید  آیا بهتر نبود فلان نوشته یا فیلم چنین و چنان می شد. پرسیدید مشاور چكار می كند

تقریبا هیچ كار ، فقط می نشیند و گوش می دهد . در واقع كار اصلی را نویسنده می كند ، شب تا صبح می نشیند و می نویسد ، بعد می خواند . تو هم گوش می دهی به

دقت ، كه آیا نوشته بر مدار خط اصلی پیش می رود یا نه ، گاهی هم بحث معنائی در میگیرد در مفاهیم و نماد های به كارگرفته شده و خیلی چیز های دیگر  

می پرسم : ممكن است این شیوه مشاوره درمیان نویسندگان رایج شود ؟

می گوید : این شیوه همیشه بوده نویسندگان در محافل دوستانه نوشته شان را می خواندند . حتی صادق هدایت قصه هایش را برای علوی و مینوی و فرزاد می خوانده

بنده تا حالا ده ها قصه و نمایش و فیلمنامه را خوانده ام  و در حد شناختی كه از این معقولات دارم  به نویسنده كمك كرده ام ، من این را یك وظیفه می دانم . اما اولین كسی كه براین وظیفه نام مشاور گذاشته آقای شیخ بابائی ست .

می پرسم : آیا ممكن است این تمهیدی كه اسمش را گذاشته اند مشاوره در میان نویسندگان اعتباری پیدا كند .

می گوید : این بستگی به نقد پذیری نویسندگان دارد. بعضی عیب و ایراد كارشان را می پذیرند بعضی دیگر در چیزی كه نوشته اند و گفته اند معتقدند مرغ یك پا دارد

می گویم : از نمایشنامه ( اینجا قتلی اتفاق افتاده ) بگوئید . چطور شروع شد ؟

می گوید : قرارمان این بود كه درباره نمایشنامه حرف بزنیم ، تو نپرسیدی و من پرت رفتم . . .  گفتم رمان خسته اش كرده بود . در فصل های پایانی آن مینیاتوری را كه خلق كرده بود داشت ازدست میرفت . گفتم استراحت كن . رفت و فردا با طرح نمایشنامه ( اینجا قتلی اتفاق افتاده ) آمد . نشستیم و خواندیم . طرح پیچیده و بازی ذهن بود . درتحلیل اولیه قرار شد روایت ساده تر شود كه ممكن بود مخاطب برای درك آن دچار مشگل شود    

می پرسم : در واقع نطر شما ساده كردن روایت بود ؟

می گوید : خوب این تصمیمی نبود كه بنده به تنهائی گرفته باشم ، بلكه بعد از ساعت ها بحث و گفتگو درباره اصل طرح به این نتیجه رسیدیم . شاید اگر این بحث و گفتگو نبود نمایش بر اساس همان طرح پیچیده نوشته می شد

می پرسم : فكر می كنید نتیجه كار بهتر شد ؟

می گوید : درست نمی دانم . اما بهر حال قصد از خواندن و بحث كردن این است كه نتیجه كار بهتر شود .

می پرسم : آیا شما به عنوان مشاور لازم است كه با اصل كار موافق باشید ؟

می گوید : متوجه منظورت نشدم

می پرسم : فی المثل می شود موافق كاری نبود اما تحت عنوان مشاور به آن كار تن داد                                  

چهره اش درهم می شود .به استكان و چای سرد شده نگاه می كند گویا از سئوالی كه پرسیده ام رنجیده است . سكوت می كند . منتظر میمانم

می گوید : دنبال جوابی كوتاه می گردم . حرف از اندیشه است و تبادل اندیشه تا از تاریكی نقب به روشنی بزنی . ابزار خلق اثر هنری تنها برای ارائه اندیشه است . ابزار عظیم سینما و تئاتر تنها هدفش در میان گذاشتن اندیشه ای با مخاطب ، چطور می شود با اندشه ای موافق نباشی و دست به شكل و شمایلش بزنی !

می گویم : از نمایشنامه  ( اینجا . . . .

می گوید : باز بیراه رفتم . میدانی كه فوت فن مصاحبه را بلد نیستم شاید اگر در باره آب و هوا می پرسیدی بهتر جواب می دادم         

میپرسم : شیوه كارتان چگونه است : آیا آقای شیخ بابائی قبل از نوشتن ، طرح را برای شما تعریف می كند درباره اش حرف می زنید . وقتی شكل گرفت ایشان شروع به نوشتن میكند

می گوید : طرح تصویرلرزان یك اندیشه است . در ذهن نمی ماند نمی شود پس وپیشش كرد فقط می توانی بگوئی فكر خوبی است یا نه . باید نوشته شود و ایشان چه نمایش چه فیلمنامه چه قصه طرحش را می نویسد و با هم آن را می خوانیم . گاهی چیزی كه نوشته شده نیاز به باز نویس دارد گاهی هم نه

می پرسم : بعد از باز نویسی دوباره آن را می خوانید

می گوید : حتما كنجكاوم ببینم بعداز باز نویسی چه می شود . هم این كه امكان دارد كاری كه یك بار یا دوبار باز نویسی شده نیاز به باز نویسی مجدد داشته باشد. نمایشنامه ( اینجا قتلی اتفاق افتاده ) تا جائی كه میدانم چهار بار باز نویسی شده

می گویم : چهار بار !؟

می گوید : بله ، نوشته چه رمان چه نمایشنامه با باز نویسی شكل پیدا می كند بدون باز نویسی بعید است بتوان كاری كم نقص و قابل خواندن را ارائه داد ، اعتقاد آقای شیخ بابائی هم همین است . البته با وسواسی بیشتر

می پرسم : در مجموع نظرتان درباره نمایشنامه ( اینجا قتلی اتفاق افتاده ) چیست ؟

می گوید : خوب نمایش فوق العاده جذابی ست . چون قرار است اجرا شود نمی توانم قصه اش را تعریف كنم اما نحوه ورود به قصه نمایش بكر و جالب است قصه در عین

سادگی اش چنان پیچیده و پرتنش می شود كه ممكن نیست خواننده یا بیننده موقع اجرا بتواند ادامه قصه را پیش بینی كند . در واقع نقطه قوت نمایشنامه ساختارآن است

ساختاری چند لایه كه زمان را درخود چنان جا به جا می كند كه بعید است مخاطب این جا به جائی را احساس كند

می پرسم : نمایشنامه به چه سبك و سیاقی نوشته شده ؟

می گوید : فكرمی كنم تا حدودی توضیح دادم . اساس نمایش بر اصول درام مدرن استوار است اما به هم خوردن توالی حوادث و اتفاقات و جریان سیال ذهن در نمایش آن را به گونه ای به نمایش های پست مدرن نزدیك می كند . نمایش در عین ساختار شكنی به هم ریخته و شلخته نیست

می پرسم : منظور از جریان سیال ذهن همان سبك نوشتاری نویسندگان امریكای جنوبی است كه ماركز سر آمد آن است

می گوید : مقایسه این ها كار آسانی نیست . نوشته های مارگز رئالیسم جادوئی ست . جریان سیال ذهن ( سور رئالیسم ) با نمایشی به اسم ( سینه های تیرزیاس ) نوشته آپولینر فرانسوی در سال 1917 شروع می شود و بیانیه اش در 1924 نوشته می شود و بعد نمایش (خون یك شاعر) از ژان كوكتو و در شكل سینمائی اش ( سگ اندلسی ) بونوئل می بینی كه فاصله زیاد است دیگر این كه به كار گیری جریان سیال ذهن در رمان ساده تر از نمایش است نمایش هائی كه در این سبك نوشته شده در دنیا از انگشتان دو دست كم تر است اما در رمان از دینوبوتزاتی بگیر تا ویرجینا ولف و بسیاری دیگر ، چرا كه دنیای رمان دنیای پر وسعتی است . كلمات تا جائی كه ذهن و تخیل اجازه می دهند جای پرواز دارند . اما در نمایشنامه چنین نیست . نمایش ناگزیر در چند صحنه محدود می شود و مهم تر این كه در نمایش توصیف و توضیح جائی ندارد

نمایش برای دیدن است

می گویم : امیدوارم در آینده ای نزدیك علاقمندان نمایش موفق به دیدن ( اینجا قتلی اتفاق افتاده ) بشوند

              

                                                


برچسب ها: زضا بیابانی ، عباس شیخ بابایی ، این جا قتلی اتفاق می افتد ، تئاتر همدان ،

یکشنبه 30 شهریور 1393

این بار قمر با نوای نوربخش درهمدان نغمه سر می دهد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :موسیقی ،گفتگو ،

این بار قمر با نوای نوربخش درهمدان نغمه سر می دهد

همدان- حسین زندیخبرنگار همشهری: 27 و 28 شهریورماه همدان بار دیگر میزبان گروه موسیقی قمر خواهد بود و این بار خواننده صاحب نام موسیقی سنتی ، حمید رضا نوربخش این گروه را  به مدت دو شب در سالن ابن سینا همراهی می کند. گروه قمر به سرپرستی نوید دهقان در همدان ناشناخته نیست ، این گروه بارها در همدان با خوانندگانی چون سالار عقیلی برنامه اجرا کرده است،  به نظر می رسد این بار نیز مانند گذشته با استقبال خوب هنر دوستان همدان روبرو شود.

امیر برجیان مدیر برنامه گروه قمر در همدان گفت: برنامه آینده ما 27 و 28 شهریور ماه با اجرای گروه قمر به سرپرستی نوید دهقان و خوانندگی حمیدرضا نوربخش است ،گروه قمر را همدانی ها به خوبی می شناسندو آقای نوربخش هم بسیار خواننده شناخته شده ای است ، خوشبختانه برای برگزاری این کنسرت برخلاف همیشه اداره ارشادبا ما همکاری بسیار خوبی داشت.

مدیر کانون تبلیغاتی اهوراگفت :این برنامه تنها کنسرتی بود که با مشکل روبرو نشدیم ، برخلاف همیشه که اداره ارشاد برای اجرا سنگ اندازی می کرد با موانع روبرو نشدیم  ، این بار ارشاد به وظیفه خود عمل کرد و ما حس کردیم خانه دوم ماست و تمام وظایفی که مربوط به ارشاد است به خوبی انجام شد که جادارد از آنها تشکر کنیم ، بنده معتقدم که وقتی مشکلی هست حق داریم انتقاد کنیم و این بار که مسائل به خوبی انجام شد وظیفه داریم تشکر کنیم.

او با اشاره به حاشیه های ایجاد شده در برنامه های پیشین ازجمله لغو کنسرت شهرام ناظری گفت: برای برگزاری کنسرت استاد علیزاده نیز اداره اماکن موانعی ایجاد کرد اما خوشبختانه کنسرت علیزاده با استقبال خوبی مواجه شد.

 

در کنسرت علیزاده که دو هفته پیش از این در همدان برگزار شد، صبا علیزاده فرزند استاد علیزاده به عنوان نوازنده کمانچه و پژمان حدادی نوازنده چیره دست تنبک علیزاده را همراهی کردند این برنامه در دو بخش اجرا شد که در بخش اول دو نوازی سه  تار و تنبک در دستگاه سه گاه بود که به صورت بداهه اجرا می شد اما بخش دوم شامل قطعاتی در دستگاه راست پنجگاه بود و با آنچه در این دستگاه توسط دیگر استادان و هنرمندان اجرا شده بود تفاوت داشت قطعات ضربی که در این برنامه اجرا شد از ساخته های علیزاده بود، در این بخش سازهای کوبه ای پژمان حدادی و کمانچه صبا علیزاده تار استاد را همراهی می کرد علیزاده در این برنامه روایتی جدید از دستگاه راست پنجگاه را ارائه کرد. یکی از ویژگی های کنسرت این بود که شنوندگان موسیقی علیزاده در سکوت مطلق به نوای خوش استاد گوش می دادند و بر خلاف کنسرت های پیش که در همدان اجرا می شد از صدای کودکان و زنگ گوشی پی در پی همراه خبری نبود.

مسئول برگزاری کنسرت علیزاده در همدان  چگونگی برگزاری کارگاه آموزشی درحاشیه کنسرت گفت: شاید یکی از مهمترین اتفاق های که مهم تر از خود کنسرت بود همین کارگاه بود که با همکاری آموزشگاه های موسیقی در همدان برگزارشد استادعلیزاده گفتند از شرکت کنندگان پول دریافت نکنید و بااینکه سالن ارشاد در اختیار ما بود اجاره دریافت نکردند و هزینه های برگزاری هم به عهده کانون تبلیغاتی اهورا بود ودر دو کارگاه 100 نفر از هنرمندان و هنرجویان همدانی حضور داشتند حدود 22 نفر در کارگاه تنبک و حدود 80 نفر در کارگاه استاد علیزاده حضور داشتند که بسیار اتفاق خوبی بود

 

 

این فعال فرهنگی در مورد ارتقاء سلیقه موسیقائی در همدان گفت: استاندارد ها تغییر کرده است و دو علت دارد ، یک بخش مربوط به برنامه گزاران همدانی است که با اجرا های مکرر استاندارد ها را تغییر داده اند وما حتا بسیارمحترمانه همیشه از مخاطبان خواهش می کنیم سر ساعت حاضر باشند و هنگام اجرا سکوت را رعایت کنند اما این بار من هیچ موردی مشاهده نکردم و جای تشکر دارد از این همه همراهی و ادب. اما یک مورد مهمتر داریم و آن هم من نمی توانم اظهار نظر کنم بلکه نقل قول می کنم نظر استاد علیزاده را در این زمینه که گفتند ، "چقدر سطح  کارهای همدانی ها بالا و عالی است" ، ایشان پس از اجرای هنرجویان همدانی در کارگاه آموزشی گفتند ،" من کارهای بسیار خوبی در این برنامه شنیدم" این نشان می دهد مخاطبان ما بسیار حرفه ای هستند اگر هنرمندان درجه یک وارد همدان می شود هنردوستان درجه یک نیز به عنوان شنونده و مخاطب در برنامه ها شرکت می کنند.

او ادامه داد: من به یک نکته اشاره کنم که نمی توانم پنهان کنم ، شبکه های ماهواره ها سال هاست کارهایی به نام آکادمی و صدا سازی و آموزش برگزار می کنند و مخاطب زیادی درایران دارند من درجایگاهی نیستم که در مورد محتوا وسطح فنی آن اظهار نظر کنم ، اما استادان بزرگی که در داخل کشور داریم به مراتب جایگاه بسیار رفیعی دارند چه در ایران و چه در جهان و باید از این فرصت ها استفاده کنیم و موفقیت این کارگاه باعث شد برای برنامه های بعدی هم از ارشاد تقاضای مجوز کنیم تا چنین کارگاهی برای استادان و هنرمندان در نظر بگیریم.

 

برجیان در پاسخ به این سوال که چرا این بار گروه موسیقی با کلام دعوت شده است گفت:  اما اگر می خواستیم باز هم موسیقی بدون کلام دعوت می کردیم کمی دچار یکنواختی و تکرارمی شدیم و مخاطبان ما اقبال کمتری نشان می دادند،

وحید منطقی هنرمند و نوازنده باسابقه سه تار در همدان گفت: حسین علیزاده یکی از استادان صاحب سبک کشور است که همواره کاری غیر تکراری و نو برای ارائه دارد، یکی از شاخصه های این کنسرت بازی باریتم بود که با قدرتمندی تمام اجرا شد و افت و خیزهایی که در اجرای او وجود دارد جذابیت خاصی به موسیقی اش می بخشد.

 منطقی درمورد اینکه چرا در این برنامه از کلام استفاده نشده بود گفت: موسیقی قوی نه احتیاج به کلام دارد نه احتیاج به سازهای کوبه ای موسیقی استاد علیزاده نیز به تنهایی می تواند ساعت ها مخاطبان را بر روی صندلی ها میخکوب کندهمانطورکه هنگام اجرای این برنامه شاهد بودیم  ،یکی از ویژگی های استاد علیزاده اخلاق نیکوی اوست که در موسیقی اش نیز اثرگذار بوده است و حضور استاد در همدان فرصتی ویژه برای علاقمندان بود که امید است تکرار شود.

این هنرمند در پایان با اشاره به کنسرت گروه قمر و حمیدرضا نوربخش در همدان گفت:  حمید رضا نوربخش یکی از خوانندگان خوب و با اخلاق کشور است ، او از شاگردان مطرح استاد شجریان است و موسیقی را خوب می شناسد و آواز را به درستی اجرا می کند و سال هاست در خانه موسیقی  مسئولیت دارد، حضورهنرمندانی مانند نوربخش در همدان  می تواند دربهبود وضعیت موسیقی استان مفید باشد به خصوص اگر مانند استاد علیزاده کارگاه آموزشی هم برای هنرجویان همدانی برگزار شود.

 


برچسب ها: موسیقی همدان ، امیربرجیان ، وحید منطقی ، گروه قمر در همدان ، حمیدرضا نوربخش ، نوید دهقان ، حسین علیزاده در همدان ،

گردهم آیی سمن ها برای تدوین قانون سازمان های غیردولتی

همه برای قانون تشکل مدنی

http://www.iscanews.ir/news/79886/%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D9%85%D8%AF%D9%86%DB%8C
کد خبر: ۷۹۸۸۶


قانون تشکل مدنی همایش


تهران-ایسکانیوز: هیجدهم تا بیستم شهریور ماه سالن پیامبر اعظم وزارت کشور میزبان اولین نشست نمایندگان یکصد تشکل شامل تشکل های ملی ، انجمن های دوستی، کمیته پیگیری قانون ، انجمن های دارای مقام مشورتی، ونمایندگان تشکل هااز31 استان بود، که با همراهی نمایندگانی از دستگاه های دولتی مرتبط در طی سه روز صبح و عصر مواد مختلف پیش نویس قانون سازمان های غیر دولتی را که تدوین و بررسی کردند و پیشنهادهای تشکل ها در خصوص این پیش نویس را طرح و تصویب کردند.


در ابتدای این نشست دکتر میر باقری معاون وزیر کشوربه اهمیت قانون و سازمان های غیردولتی تاکید کزد سپس دکتر بهمن مشکینی مدیر کل امور سازمان های مردم نهاد وزارت کشور گزارشی را در خصوص تدوین این قانون ارائه کرد.


پس ازاستقرار هیات رئیسه سنی جلسه انتخابات تعیین هیات رئیسه دائم انجام شد که در نهایت افراد ی که رای اکثریت را به دست آوردند به عنوان هئات رئیسه انتخاب شدند.


بهمن مشکینی به عنوان رئیس علیرضا طاهری نائب رئیس ،بابک مغازه ای منشی اول و آلما رجایی فر منشی دوم انتخاب شدند.
پس از استقرار هیات رئیسه جلسه به طور رسمی بررسی مواد را آغازکرد که در این روزها مواد یک تا ده این پیش نویس بررسی شد و موارد مختلفی از آن ساعت ها مورد شور قرار گرفته و نظرات شرکت کنندگان به رای گذاشته شد و یک ماده نیز در خصوص ایجاد شبکه به مواد قبلی افزوده شد.


در جلسه ظهر پنج شنبه نیز تصمیم گیری شد که ادامه بررسی مواد باقی مانده به نشست بعدی در مهر ماه موکول شود و نمایندگان حاضر نشست می توانند تا پایان هفته نظرات خود در خصوص مواد باقی مانده را به منظور طرح در نشست بعدی به صورت مکتوب ارائه کنند.


در این خصوص بابک مغازه ای یکی از اعضا هیات رئیسه این نشست در رابطه با این اجلاس گفت: این همایش را می توان اولین نشست از نوع خود دانست که پس از بیش از یک دهه تلاش و پیگیری های نهادهای مدنی در خصوص تدوین قانونی کارآمد در خصوص فعالیت سازمان های غیر دولتی این بار به همت وزارت کشورانجام می گیرد در این نشست سه روزه پس از تدوین پیش نویس اولیه این قانون و کسب نظرات تشکل های غیردولتی از سراسر کشور همایشی با حضور نمایندگان سازمان های غیر سراسر کشور همراه با تشکلهای ملی و انجمن های دوستی شکل گرفت تا متن اولیه را با پیشنهادهای متعدد ارائه شده بررسی و به صورت جامع نگرانه تری بازبینی و به تصویب رسانند.


مغازه ای گفت: در این نشست نمایندگان با تجربه و با سابقه ای از حوزه های مختلف فعالیت تشکل ها حضور داشتند و با وسواس و دقت نظر بسیاری تک تک کلمات این پیشنویس را بررسی کرده و پیشنهادهای لازم ارئه شد


این عضو هیات رئیسه همایش گفت: مسئولان وزارت کشور و به ویژه دکتر مشکینی دکتر نصرتی آقای ملک زاده و خانم عابدینی نیز با سعه صدر و توجه روند کار را پیگیری نموده و نظرات نمایندگان حاضر را پذیرا بودند. مباحثی که نیاز به بحث بیشتر داشت گاه ساعت ها به طول می انجامید تا تمامی نقطه نظرات مطرح شود و مصوبه نهایی حاصل تبادل نظر و بررسی کامل ماده یا تبصره مورد نظر باشد. در این میان هر جا که لازم بود نمایندگان دولتی حاضر در نشست نیز توضیحات و نظرات خود را می‌گفتند.


این نماینده حاضر در نشست ادامه داد: به عقیده من فضا ی بوجود آمده یکی از بهترین و کم نظیرترین نمونه های است که می توان در حوزه هم اندیشی سازمان های غیر دولتی مثال زد.
این پیش نویس پس از تدوین و توافق نهایی توسط نمایندگان حاضر در همایش به هیات وزیران فرستاده خواهد شد و در نهایت در قالب لایحه به مجلس سپرده می شود تا در صورت تصویب قانون سازمان های غیر دولتی کشور باشد . با توجه به اینکه در حال حاضر تنها بر مبنای آیین نامه سال 84 هیات وزیران عمل می شود این روند می تواند گام مهمی در پیشبرد و تسهیل در روند امور مربوط به تشکیل و فعالیت سازمان های غیر دولتی باشد.  البته به شرطی که در مراحل بعدی نیز با تغییرات بنیادین روبرو نشود و نظر نمایندگان سازمان های غیر دولتی مورد نظر قرار گیرد


حسین زندی-سرویس اجتماعی


برچسب ها: تشکل های غیر دولتی ، سازمان های مردم نهاد ، قانون تشکل ها ،

در گفتگو با سرپرست گروه موسیقی آوای فاخته عنوان شد؛

 برگزاری دومین کنسرت گروه روشندلان آوای فاخته در همدان

حسین زندی
کنسرت آینده ما نیز به صورت خیریه است و درآمد آن به نفع روشندلان خواهد بود. از آنجا که نهادی مثل بهزیستی و انجمن روشندلان کمکی نمی کنند امیدواریم مردم همیاری کنند و در این امر مشارکت کنند | سال گذشته پس از کنسرت همدان یک اجرا در سالن برج میلاد داشتیم که با استقبال خوبی روبرو شد.
به گزارش همدان پرس؛ گروه موسیقی روشندلان آوای فاخته همدان، سال گذشته به همت رضا عباسی نوازنده و آهنگساز همدانی تشکیل شد. این گروه متشکل از چهار نوازنده و چهارده همخوان از روشندلان جوان همدانی است.

دومین کنسرت این گروه با نام «کولی» از تاریخ 18 تا 20 شهریور ماه به مدت سه شب در سالن ابن سینای همدان برگزار خواهد شد. درآمد این کنسرت که نام آن بر اساس نام یکی از قطعات انتخاب شده است،  به نفع روشندلان خواهد بود.

سرپرست گروه روشندلان فاخته می گوید: سال گذشته من به انجمن نابینایان همدان مراجعه کردم دوستان را انتخاب کردم، البته انجمن هیچ کمکی در جهت شکل گیری گروه انجام نداد و حمایتی نکرد. به دلیل اینکه کنسرت اول گروه به صورت خیریه بود مردم همدان استقبال خوبی داشتند،برای ما هم تجربه خوبی بود و تشویق شدیم کار را ادامه دهیم.

رضاعباسی ادامه می دهد: امسال دومین کنسرت است و قطعاتی که انتخاب شده با سال گذشته متفاوت است. بیشتر قطعات را از آثار گذشته موسیقی پاپ و سنتی انتخاب کرده ایم که مردم با آنها خاطره دارند. بیشتر این کارها را شنیده اند و ارتباط خوبی با آنها دارند بازخوانی این کارها را در برنامه خواهیم داشت. 

عباسی می گوید: در این برنامه علی ایرانپور نوازنده گیتار، باقر گلیان نوازنده درامز، سیاوش مسلم نوازنده جوان ویلن، پرنیان بهرامی نوازنده فلوت کلاسیک و بنده نوازنده گی پیانو را برعهده دارم. اعضای گروه روشندلان که بیشتر نابینا و کم-بینا هستند نشان داده اند که توانایی خوبی در اجرای برنامه دارند.

این نوازنده می گوید: کنسرت آینده ما نیز به صورت خیریه است و درآمد آن به نفع روشندلان خواهد بود. از آنجا که نهادی مثل بهزیستی  و انجمن روشندلان کمکی نمی کنند امیدواریم مردم همیاری کنند و در این امر مشارکت کنند.

عباسی می گوید: سال گذشته پس از کنسرت همدان یک اجرا در سالن برج میلاد داشتیم که با استقبال خوبی روبرو شد. امسال نیز یکی از مسئولان درخواست کرد که پس از اجرای همدان در برج میلاد هم برنامه ای داشته باشیم.

او در مورد تفاوت کار امسال با سال گذشته می گوید: از آنجا که سال گذشته اولین اجرای گروه بود ما قطعات ساده تری را انتخاب کرده بودیم. امسال ریتم کار تندتر و شادتر است. کارها نسبت به سال گذشته در عین زیبایی مشکل تر و قدیمی تر است.

این آهنگساز ادامه می دهد: دوستان روشندل فوق العاده باهوش هستند، اشتباه کمتری در کار آنها دیده می شود. با آنکه پیش از ورود به گروه آموزش ندیده بودند با تمرینات اولیه سلفژ در مدت چهار ماه صداها آماده شد و به مرحله خوبی رسید و روزبه روز نیز بهتر خواهند شد.
http://www.hamedanpress.ir/?p=news_show&i=1&g=2
باز انتشار در روزنامه همشهری همدان 22 شهریور ماه 1393


برچسب ها: موسیقی همدان ، کنسرت روشندلان آوای فاخته در همدان ، رضا عباسی ، همشهری همدان ،

تجمع تشکل‌های محیط‌زیستی همدان در اعتراض به خشک شدن تالاب شیرین سو
تالاب «شیرین سو» قربانی کشت خیار و سیب زمینی
با خشک‌شدن شیرین سو، ١٥٠ گونه پرنده و پوشش گیاهی و جانوری منطقه از بین خواهد رفت

|  حسین زندی |  

 تالاب شیرین سویکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پرندگان استان همدان است که درهر فصل بیش از ١٥٠ گونه پرنده در آن زندگی می‌کند. علاوه برآلودگی‌هایی که از طریق احشام، دام‌ها، زباله‌ها و پسماندهای شهری وارد دریاچه تالاب می‌شود در ‌سال زراعی جاری، شرکت آب منطقه‌ای استان همدان، بخش عمده این آب را به کشاورزان فروخته است که با هر پمپ آب در ثانیه شش‌اینچ آب از تالاب خارج می‌شود. برداشت آب توسط کشاورزان باعث خشک شدن آب تالاب شده است و زندگی گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را تهدید می‌کند.  

تالاب شیرین سو
جمعه گذشته نمایندگان و اعضای سازمان‌های غیردولتی حوزه محیط‌زیست و گردشگری استان همدان از جمله اتاق‌فکر تشکل‌های محیط‌زیستی همدان، انجمن دوستان زمین همدان، کمیته محیط‌زیست بنیاد مهر، حیات سبز سرزمین، پویشگران سفرپاک، سبز پژوهان الوند، نبض سبز حیات، فردای سبز کبودرآهنگ و دو انجمن  محلی با تشکیل زنجیره انسانی در کنار تالاب شیرین‌سو و مقابل فرمانداری کبودرآهنگ به این موضوع اعتراض کردند، در این گردهمایی که بخشدار شیرین‌سو نیز حضور یافت اعضای تشکل‌ها ازمقام‌های استانی درخواست کردند هرچه سریع‌تر از ادامه برداشت آب دریاچه جلوگیری کنند و مخالفت خود را با این بحران اعلام کردند.   
مهدی سعادتمند، بخشدار شیرین‌سو دراین‌باره می‌گوید: به علت مراجعه کشاورزان منطقه به آب منطقه‌ای استان و نیازی که به آب این تالاب داشتند، «آب منطقه‌ای» نیز اقدام به این کار کرده است. از ابتدای این امر و زمان عقد قرارداد وقتی مطلع شدیم با ایشان وارد مکاتبه و مناظره شدیم تا از این کار صرف‌نظر کنند اما چون قراردادی توسط یک نهاد دولتی با بخش خصوصی منعقد شده بود این کار عملی نشد و مجبور شدند تا ٢٠ مهرماه و پایان عقد قرارداد این کار ادامه پیدا کند.   
مهدی سعادتمند می‌گوید: مجوز سه موتور برداشت آب توسط آب منطقه‌ای استان همدان صادر شده   است. با پیگیری‌هایی که از طریق کشاورزان صورت گرفته است نشان می‌دهد که آب این تالاب به جهت تحولات طبیعی که در تالاب انجام شده است برای کشاورزی مناسب نیست، از لحاظ کیفی مناسب محصولات کشاورزی نیست و مجبورشده‌اند از کود و مواد شیمیایی استفاده کنند. ما به اتفاق فرمانداری شهرستان و مسئولان محلی مخالفت خود را اعلام کردیم اما دوستان آب منطقه‌ای به بهانه فلسفه تشکیل سد مخزنی که در کنار تالاب   برای تأمین آب کشاورزی احداث شده است، پاسخ روشنی به ما نداده‌اند. حرف ما در مقابل موضع‌گیری دوستان این بود که باید دقت‌نظر بیشتری داشته باشند و باید کارشناسی درستی برای این موضوع انجام می‌گرفت.   
اما نکته مهم این است که مجوز آبیاری زمین‌های کشاورزی را جهاد کشاورزی صادر می‌کند. چون آن‌جا زمین‌های زیرکشت سابقه کشت آبی نداشته و همه زمین دیم بوده است آیا از جهاد کشاورزی برای کشت این محصولات مجوزی اخذ شده است،  یا آزمایش‌های اولیه برای استفاده از این آب برای کشت محصول به عمل آمده است. آیا براساس روابط خاص، شرکت آب منطقه‌ای استان اقدام  به فروش آب تالاب شیرین سو کرده است؟ اینها پرسش‌هایی است که مهدی سعادتمند بخشدار شیرین‌سو درباره آن می‌گوید: هرگونه مجوز برای کشاورزی باید توسط جهاد کشاورزی صادر شود، در این مورد هم زمین‌های زیرکشت هرگز مجوز حفر چاه نداشته‌اند و پیگیری‌هایی که انجام دادیم مشخص شد، این اقدام از طرف شرکت آب منطقه‌ای صورت گرفته و مهندس عزالدین مدیرعامل این نهاد در مکاتبه‌ای اعلام کردند که این قرارداد برای‌سال جاری بوده و در سال‌های بعد تکرار نخواهد شد و پس از ٢٠مهر دیگر آبی برداشت نخواهد شد.    اما براساس برآورد کارشناسان کشاورزی در هر ثانیه نیم اینچ آب از هر چشمه وارد تالاب می‌شود و با هر پمپ ٦ اینچ آب در هر ثانیه خارج می‌شود، اگر این روند ادامه داشته باشد تا پایان مهر امسال آب تالاب کاملا خشک خواهد شد و بیش از ١٥٠گونه پرنده و انواع جانوران و پوشش گیاهی نابود خواهند شد. مهدی سعادتمند در این‌باره می‌گوید: یک بخش از آب تالاب تبخیر می‌شود و در کل تالاب‌های کشور به جهت گرمای هوا این روند وجود دارد، اما براساس پیگیری‌های ما قرار است در هفته جاری نهاد‌های مرتبط در جلسه‌ای موضوع را بررسی کنند. تالاب شیرین سو به‌عنوان یک فرصت بسیار ارزشمند در جهت گردشگری استان مطرح است و در طول١٠ ‌سال گذشته براساس تحولات طبیعی که در آن اتفاق افتاد به یک محیط و زیستگاه ارزشمند زیست‌محیطی برای گونه‌های کمیاب و نادر تبدیل شده است. از نظر تعداد پرندگان و گونه‌های گیاهی و جانوری کم نظیر است و در دو، سه‌سال گذشته اقدام بسیار خوبی برای شناساندن این ظرفیت به هموطنان صورت گرفته است. محل استقرار هیأت قایقرانی شهرستان در کنار ساحل این تالاب است و علاقه‌مندان بسیاری را جذب کرده است و ما شاهد حضور چشمگیر گردشگران و مسافران   به دلیل وجود مسیر جاده استان همدان به زنجان هستیم.   
او گفت: این قول را به دوستانی که نگران محیط‌زیست هستند می‌دهیم که این موضوع دیگر این‌جا تکرار نخواهد شد و ما به شدت حافظ و مسئول حراست مجموعه تالاب شیرین‌سو خواهیم بود. با تشکیل کارگروه گردشگری برنامه‌هایی برای توسعه تالاب داریم. 

 تالاب شیرین سو
 یکی از مشکلات تالاب شیرین‌سو این است که مدیریت واحدی ندارد و نهادهایی مانند اداره میراث فرهنگی، محیط زیست، جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه‌ای، منابع طبیعی و شهرداری مدعی متولی‌گری در این تالاب هستند و هیچ‌یک تاکنون برای نجات تالاب و گونه‌های زیستی آن کاری انجام نداده‌اند. بخشدار شیرین‌سو در این مورد می‌گوید: ما سعی کردیم یک نهاد برای مدیریت واحد معرفی کنیم و قصد داریم مسئولیت آن را به شهرداری شیرین‌سو واگذار و سرمایه‌گذارانی از مناطق مختلف کشور را در این‌جا جذب کنیم اما لازمه این اقدام وجود آب است که متأسفانه وضع خوبی ندارد و حتی برای احیای آن اقدام خواهیم کرد.  
مقام‌های استانی و شهرستانی از تالاب شیرین‌سو به‌عنوان یک ظرفیت گردشگری نام می‌برند، اماهیچ اقدامی برای جلوگیری خشک شدن تالاب، نابودی و مهاجرت پرندگان انجام نداده‌اند و آنچه امروز دیده می‌شود زباله‌هایی است که در اطراف تالاب وجود دارد این زباله‌ها هم پوشش گیاهی و جانوری را تهدید می‌کند و هم فضا و منظر تالاب را تخریب کرده است.  
 سعادتمند می‌گوید: همان‌طور که اشاره شد این دریاچه متولی خاصی نداشت و دستگاه‌های مختلف ادعای مدیریت آن را داشتند. در آخرین جلسه کارگروه گردشگری مصوب کردیم که ما شهرداری شیرین‌سو را به‌عنوان متولی واحد به فرماندار معرفی کنیم و از طریق فرمانداری به معاونت عمرانی استاندار معرفی شد که اگر نتیجه مثبت اعلام شود بلافاصله یکسری سرمایه‌گذاری‌های اولیه برای حاشیه تالاب انجام خواهیم داد و اداره محیط‌زیست استان هم قول همکاری را به ما داده‌اند. 

http://shahrvand-newspaper.ir/Default.aspx?NPN_Id=45&pageno=16


تالاب شیرین سو

http://iscanews.ir/news/73186/%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D9%88-%D9%82%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8Cبرچسب ها: تالاب شیرین سو ، محیط زیست همدان ، روزنامه شهروند ، خبرگزاری ایسکا نیوز ، خشک شدن تالاب شیرین سو ،

پنجشنبه 13 شهریور 1393

برگزاری بزرگترین همایش استانی تشکل های غیر دولتی در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،

وقتی همه آمدند

برگزاری بزرگترین همایش استانی تشکل های غیر دولتی در همدان

همدان الگوی گردشگری پایدارو مسئولانه

بهمن مشکینی مشاور وزیر کشور: مشارکت اجتماعی درمان یک درد تاریخی در ملت ایران است

دکتر فرهاد نظری: پدید آمدن انجمن های غیر دولتی محصول بلوغ جامعه و محصول دور اندیشی جامعه است و حضور انجمن ها در جامعه و تشکیل آنها با فرهنگ و مدنیت نسبت مستقیم دارد

حسین زندی

دوم تا چهارم شهریور ماه، شهر همدان میزبان تشکل های غیر دولتی حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سراسر کشور بود تا همزمان با هفته فرهنگی همدان، این استان را به عنوان الگوی گردشگری پایدار و مسئولانه معرفی کند.

پس از 8 سال فشار و محدودیت این اولین گردهمائی بود که تشکل های مستقل همدان توانستند طعم امید را درحاکمیت دولت تدبیر و امید تجربه کنند و نشان دهند هرگاه به فعالان مدنی اعتماد شود ،توانمندی در گروه ها بروز می کند. حضور گسترده فعالان مدنی در این همایش نشان دهنده نقش تعیین کننده آنان در مشارکت های اجتماعی است واین سرمایه اجتماعی درسایه بی اعتمادی محکوم به نابودی است، تشکل های غیر دولتی با بضاعت اندک ، سرمایه کم توانمدی بالای خود اتفاق بزرگی را در استان همدان رقم زدند تا الگوئی برای سایر استان ها باشند . این اتفاق بسیاری از مسئولان را شگفت زده کرد، دریچه ای از نور امید را برای اعضای انجمن های غیر دولتی گشود ، روحیه همبستگی و شادمانی را برای شهروندان به ارمغان آورد وفریاد مخالفان شکل گیری تشکل هارا بلند کرد، فریاد همانانی که فعالیت های مدنی راخطری برای منافع شخصی خود تلقی می کنند و جزء به خواسته های جناحی و فردی نمی اندیشند البته می توان این مخالفت ها را به فال نیک گرفت چرا که داشتن مخالف نشان دهنده زنده بودن هر پدیده وجریانی است.

دوم شهریور روز نخست این همایش مراسمی با حضور نمایندگان 60 انجمن از سراسر کشورو بیش از 200 تشکل استانی و با شرکت 700 فعال مدنی ، مسئولان کشوری و استانی در سالن اجتماعات باشگاه معلمان همدان برگزارشد، این برنامه پس از همایش ملی سازمان های مردم نهاد که ماه گذشته باحضور رئیس جمهور ، در سالن همایش های وزارت کشور برگزار شد، بزرگترین گردهمائی فعالان مدنی به شمار می رودهمچنین در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از کارهای دستی و آثار هنری فعالان مدنی با هدف نمایش توانمندی های این افراد در 45 غرفه ارائه شده بود که با استقبال خوبی مواجه شد.

در ابتدای برنامه مهندس سروش مقدم مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان همدان ضمن تبریک هفته فرهنگی همدان، با اشاره به حضور انبوه جمعیت گفت: این همایش مرا هیجان زده کرده است چرا که یک حرکت ناب و ارزشمندی است که بنده به عنوان نماینده دولت در حوزه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری تبریک می گویم و به مهمانان عزیز خیرمقدم عرض می کنم .

مدیر کل میراث فرهنگی همدان در ادامه گفت: انحرافاتی که در طول سه یا چهارسال گذشته ، به جای ماموریت های اصلی سازمان در حوزه های سه گانه صورت گرفت باعث شد به جای کارهای زیر بنائی مسائل روبنائی انجام شود و وارد حاشیه های سیاسی شود، اما برای اینکه ما بتوانیم از این سه ضلع سازمان های مردم نهاد ، دولت و جوامع محلی بهره ببریم هدف گذاری سازمان تا افق 1404 این است که درسال 20 میلیون ورود گردشگر داشته باشیم و این صنعت جایگزین درآمدهای نفتی شود در نتیجه نگاه شما ، حمایت های شما ، نقد و مشاوره شما به ما در این مسیر بزرگ می تواند بسیار کمک کند ، ما دست در دست هم می توانیم از این ظرفیت برای توسعه کشور استفاده کنیم.

دکتر فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: با خود عهد کرده بودم که این سه روز را در کنار نمایندگان تشکل های مدنی باشم و مشکلات سازمان را مطرح کنم چرا که برای هرمسئله و موضوعی بتوانید مارا دستگیری کنید و کمک کنید دریغ نکنید و مارا در خدمت گذاری ایران عزیزیاری کنید

نظری افزود: من وقتی این مسئولیت را پذیرفتم عهد کردم که در سه مورد هرگز کوتاه نیایم یکی از حضور در کنار انجمن ها کوتاهی نکنم و مراجعات را مشمول زمان و قدرت نکنم ، مانند جمع امروز دیگراینکه پاسخگویی به نیازهای دانشجویان را در اولویت قرار دهم و سوم مصاحبه با خبرنگاران را مغتنم بشمارم.

مدیر کل ثبت میراث فرهنگی ادامه داد: من عمیقا معتقدم پدید آورنده فرهنگ این سرزمین مردم هستند که شما نمایندگان آن هستید و پاسدارنده و نگهدارنده واقعی همه مظاهر فرهنگی اعم از ملموس ، ناملموس و طبیعی نیزشما هستید, اعتقاد دارم که دولت نباید نگاه قیم مابانه به فرهنگ داشته باشد ، دولت حتما باید از حضور شما به نحو احسن و به وجه اکمل استفاده کند تا آنچه شما پدید آورنده اش بوده اید نگهداری کنید. اگرچه با تغییر رویکردها در سازمان میراث فرهنگی این صحبت ها زیاد شنیده می شود که در آینده ناگزیر مجبور خواهیم شد صنعت گردشگری را جایگزین صنعت نفت کنیم ، پس باید رویکرد ما به فرهنگ ومشتقات آن باشد من هم این سخن را می پذیرم اما  باور دارم این حجم آثاری که در کشور وجود دارد بدون کمک شما تا امروز باقی نمی ماند و از امروز به بعد هم باقی نخواهد ماند، از این رو من دست به دامان شما شده ام .

نظری  سپس به سابقه فعالیت های مدنی در ایران اشاره کرد و گفت:سابقه فعالیت های مدنی در ایران همواره با فراز و نشیب همراه بوده است اصولا پدید آمدن انجمن های غیر دولتی محصول بلوغ جامعه و محصول دور اندیشی جامعه است و حضور انجمن ها در جامعه و تشکیل آنها با فرهنگ و مدنیت نسبت مستقیم دارد، به همین دلیل بیشتر این تشکل ها در مجامع شهری شکل گرفته اند. در طول تاریخ هر اثری حفظ شده توسط مردم بوده و در دوران جدید هم به همین صورت است در ایران فکر پرداختن به میراث فرهنگی همپای مدرن ترین کشورهای جهان است به طور مثال قانونی که در ایران برای حفظ آثار ملی ثبت شده مصوب شد شد مربوط به سال 1309 است در حالی که اولین منشور جهانی که نمایندگان سراسر دنیا برای حفظ آثار تاریخی در آتن تدوین کردند پس از تصویب قانون در ایران بود. در اوایل قرن حاضر انجمنی در ایران شکل گرفت به نام انجمن آثار ملی که شاید اگر آنرا پیشینه انجمن های شما ذکر کنم بیراه نگفته ام ، هرچند تشکیل دهندگان آن از مفاخر و رجال سیاسی بودند اما کارهایی انجام دادند که در این شهر همدان آثاری از کارنامه آنان را می توانید ببینید، ساختن آرامگاه مثل مقابر بوعلی سینا و باباطاهر ، چاپ نشر آثار ماندگاربزرگان این سرزمین از دستاوردهای این انجمن است ، همه کارهای انجمنی است و هیچ دولتی نیامده که مقبره حافظ را تجدید کند بنابراین نقش شما انجمن ها در حفظ و اشاعه میراث فرهنگی به مراتب فراتر از آنچه ما فکر می کنیم است ، تردید نکنید که اگر شما به نمایندگی از کل مردم نخواهید، آثار تاریخی با پول نفت و در آمد آن حفظ نخواهد شد.

پس از سخنرانی دکتر نظری ، زهره رحیمی پیام فعالان محیط زیستی استان همدان را در مورد تخریب تالاب شیرین سو توسط کشاورزان که آب آن را به تاراج می برندقرائت کرد که از شهروندان و فعالان محیط زیستی درخواست شده بود حساسیت بیشتری به این مشکل نشان دهند و در ادامه برنامه گروه موسیقی فاخته به سرپرستی رضا عباسی و به خوانندگی شریفی به اجرای برنامه پرداخت.

محمد ابراهیم الهی تبار معاونت سیاسی – امنیتی استانداری همدان ضمن گرامیداشت هفته دولت گفت: دوست داشتم در خصوص عملکرد دولت در یک سال گذشته با شما صحبت کنم اما فرصت کم است وبه آنچه با موضوع امروز و نهادهای مدنی ارتباط دارد اشاره می کنم، همانطور که عزیزان مستحضر هستند و قتی دولت روی کار آمد وضعیت اقتصادی مناسبی در کشورحاکم نبود، وقتی رشد اقتصادی منفی 3 و تورم بیش از40 درصد را داشتیم همه نشان دهنده این بود که وضعیت مناسبی نداریم اما همانطور که ریاست محترم جمهوری اشاره کردند دولت اهتمام خود را براین قرار داده بودکه با استفاده از افراد با تجربه و دانشمند مسائل کشور را رصد کند و تصمیم سازی و تصمیم گیری کند ، ما شاهد یک اتفاق در حوزه اقتصاد بودیم که تورم به کمتر از 30 درصد برسد و یک ثبات دراقتصاد را شاهد باشیم.

معاون سیاسی امنیتی استانداربا تاکید بر توسعه صنعت گردشگری در کشور گفت: ما از نظر جاذبه های گردشگری جزء 10 کشور اول دنیا هستیم اما رتبه 75 را در بین 150 کشور کسب کرده ایم و سهم ناچیزی از درآمد جهانی این صنعت نصیب کشور ما می شود، 8درصد جمعیت جهان در صنعت گردشگری فعال است و عنوان می کنند این صنعت می تواند رقیب جدی صنعت خودرو سازی و نفت باشد و با می گویندهر 5تا 10 نفرگردشگر که وارد کشور می شود می تواند 1 شغل ایجاد کند و این صنعت ، صنعتی پاک است حال ما مقایسه کنیم پتانسیل و ظرفیتی که کشور دارد و جایگاه آن در بین کشورهای دنیا.

الهی تبار افزود :دولت و مسئولان اهتمام خود را به کار گرفته اند تا یک حرکت جدی در تحول حوزه گردشگری بوجود بیاید ، این امر ممکن نیست مگر با حضور گسترده مردم ، ممکن نیست مگر با حضور همه جانبه تشکل ها و سازمان های شکل گرفته با هدف مشخص، گردهمائی امروزشما می تواند پیاممشخص و مبارکی برای کارگزاران استان و کشور داشته باشد که شما آمادگی دارید تا هرامکانات بالقوه کشور را بالفعل تبدیل کنید.

سپس بابک مغازه ای به نمایندگی از انجمن های حاضر در همایش سندی را که سازمانهای مردم نهاد به مناسبت برگزاری این همایش تدوین کرده بودند قرائت کرد ، این سند به تفسیر و توانمندی های نهادهای مدنی حوزه گردشگری می پرداخت و چشم انداز گردشگری را با رویکرد بهره گیری از سه ضلع نهادهای مدنی ،بخش دولتی و جوامع محلی ترسیم می کرد.

سخنران دیگر این همایش بهمن مشکینی مشاور وزیر کشور و معاون امور نهادهای مدنی و مشارکت های اجتماعی وزارت کشور بود که با اشاره به موضوع همایش و تاثیر آن در مشارکت اجتماعی ابرازامیدواری کرد در تهران نیز فرصتی فراهم شود تا در گروه های کوچکتر با فعالان مدنی گفتگو کند.

مشکینی گفت:من و تک تک شما پیش از آنکه مسئول اکنون باشیم مسئول آینده هستیم در حوزه مشارکت اجتماعی اگر نهادی که در حال اداره کردن آن هستیم، به درستی مراقبت کنیم ثمره آن هیچ نیست جزء اصلاح یک درد تاریخی در ملت ایران درمان آن هم مشارکت نهادینه اجتماعی و کار جمعی و گروهی است، ما اگر بخواهیم به دروازه های پیشرفت کشور برسیم چاره ای نداریم جزء اینکه واحد انسانی را به واحد گروهی تبدیل کنیم و واحد گروهی باید محلی برای تربیت و توسعه یافتگی آحاد ملت و جامعه باشد در غیر این صورت ایران هیچ وقت نمی تواند یک کشور توسعه یافته باشد.

معاون وزیر کشور در ادامه گفت: موضوع مشارکت اجتماعی برای ما هم مسئله دینی است،هم درمان کننده یک درد تاریخی است ، هم وجوه علمی موید آن است و هم در نگاه جهانی زبان مشترک امروز دنیاست.درمان ،حضور همه درصحنه به صورت نهادینه و کارگروهی، از بین رفتن من ها و هضم شدن در ماست به همین سبب بخش قابل توجهی از تشکل ها می توانند به دنبال کارگروهی بروند .تشکل  هم باید کارگروهی انجام دهد،هم چرخش مسئولیت داشته باشد ،هم نظام دوسویه ی بالا به پائین و پائین به بالا داشته باشدوهم عضوگیری کند چون اگر کار تشکیلاتی در حوزه کار مردمی شکل نگیرد خود آفات فراوانی را در درون جامعه به بار می آورد ، تشکل ها بناست خود محوری را در حاکمیت از بین ببرند و راهکار آن بازگشت به این است که ما اخلاق کارجمعی را به عنوان یکی از محور های توانمند سازی تشکل ها در دستور کار قرار دهیم.

مشکینی در ادامه گفت: من اینجا عرض می کنم سال 1394 سال بهار فعالیت های تشکل های اجتماعی خواهد بود به شرط آنکه تا پایان سال 1393 گام های اسسی را باهم و با دقت و همدلی برداریم ، در بهار فعالیت تشکل های اجتماعی باید شاهد باشیم که شوراهای شهر و روستا متاثر از تشکل های اجتماعی باشند و حتا تشکیل شده از تشکل ها باشند.

درادامه برنامه مهرانگیز قلاوند و اردوان بیرگانی زوج نقال خوزستانی اجرایی زیبا را از طرف انجمن میراث فرهنگی تاریانا در خوزستان تقدیم حاضران کردند

پس از برنامه نقالی ، حمید خاورزمینی یکی از فعالان اجتماعی همدان به ایراد سخنرانی پرداخت ، این دانش آموخته جامعه شناسی با یک نگرش جمعیت شناختی سنت و مدرنیته در جامعه امروزایران و نقش فعالان مدنی را بررسی کرد.

آخرین سخنران این برنامه دکتر مرتضا رمضانی مدیرکل امور مجامع و سازمان های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور بود که از تاسیس اتاق فکر و خانه تشکل ها درسازمان خبر داد.

روز دوم همایش

دومین روز همایش با برگزاری نشست کارگروه های تخصصی چهارگانه با حضور بیش از 60 نماینده از تشکل های کشور، دکتر مرتضا رمضانی مدیرکل امور مجامع و سازمان های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور،مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری، دکتر علی یلفانی رئیس شورای راهبردی ورزش های پهلوانی و زورخانه ای کشور، سید حسن قشمی نماینده سازمان های غیر دولتی در هیات نظارت استان ، فخار کارشناس سازمان های مردم نهاد اداره کل امور اجتماعی استانداری همدان برگزار شد.

دکترمرتضا رمضانی در ابتدای نشست گفت: این اولین همایشی است  که در آن کارگروه های چهارگانه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی ، گردشگری و ارتباطات و اطلاع رسانی خارج از استان تهران و در یکی از استان ها برگزار می شود به همین مناسبت تشکر ویژه دارم از انجمن پویشگران سفرپاک ، انجمن دوستان زمین همدان و کمیته گردشگری بنیادمهر که در برگزاری این همایش به عنوان میزبا و مجری نقش ویژه دارند.

 رمضانی ادامه داد: هدف از برگزاری کارگروه های تخصصی بسط دادن به این کارگروه ها در استان ها است ، در یک سال اخیر کارگروه هایی در سطح ملی داشته ایم و خوشبختانه اولین برنامه استانی هم به خوبی برگزار می شود، برنامه های من این بود که اداره کل های استانی را متقاعد کنیم که کارگروه های استانی تشکیل شود همچنین روابط حسنه بین تشکل ها زودتر محقق شود

رمضانی پس از اعلام دستور کار نشست با سه موضوع ارائه گزارش عملکرد دفتر مشارکت های اجتماعی سازمان ، بررسی نحوه مدیریت خانه تشکل های مردم نهاد و چگونگی اعطای مقام مشورتی سازمان به فعالان مدنی از حاضران خواست پیش از اینکه طرح ها در جلسه معاونان سازمان مطرح شود توسط نمایندگان نهادهای مدنی بررسی شود.سپس افراد شرکت کننده در این نشست به طرح مواضع خود پرداختند و در پایان جلسه مهندس سروش مقدم مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری همدان با جمع بندی مسائل طرح شده در این نشست ،برنامه های خود برای ارتباط بهتربا فعالان مدنی در استان تاکید کرد وگفت: سیاست های مادر استان در راستای سیاست های کلی سازمان است ما تلاش خواهیم کرد دغدغه هایی که فعالان مدنی در همدان دارند به نحو مطلوب جبران کنیم.

بعد از ظهر این روز نمایندگان تشکل های غیر دولتی از جاذبه های تاریخی همدان بازدید کردند، در بازدید از آبشار و کتیبه های گنجنامه دکتر فرهادنظری گروه را همراهی کرد و پس از بازدید از آرامگاه ابن سینا و عارف قزوینی سروش مقدم در محل برج قربان به آنان پیوست ، اما هنگام ورود نمایندگان تشکل ها به محوطه تپه هگمتانه مشاهده تخریب های صورت گرفته در زمان دولت دهم و دوره مدیر کل سابق همه را متاثر کرد.آخرین برنامه این روز حضور شرکت کنندگان در زورخانه دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوعلی سینا بود که به دعوت دکتر علی یلفانی صورت گرفت.

برنامه سومین روز همایش

در سومین روز همایش «همدان الگوی گردشگری پایدار مسئولانه» نمایندگان سازمان های غیردولتی سازمان میراث فرهنگی، مردم روستای ورکانه و مقامات استانی از جمله دکتر مهرداد نادری فر معاونت اجتماعی استانداری همدان، سید فریدون عربی مدیر کل امور روستایی استانداری همدان، مهندس سروش مقدم مدیر کل سازمان میراث فرهنگی گردشری و صنایع دستی استان همدان، جواد سیفی بخشدار بخش مرکزی همدان، سید حسن قشمی نماینده سازمان های غیر دولتی در هیات نظارت استان، علی فخار و لیلی عسگری کارشناسان سازمان های مردم نهاد اداره کل امور اجتماعی استانداری حضور داشتند. هدف از برگزاری برنامه­های این روز معرفی روستای ورکانه به عنوان روستای نمونه گردشگری با اسب و همچنین تقویت روحیه مشارکت در سازمان های غیر دولتی، جوامع محلی و بخش دولتی بود که در توسعه گردشگری پایدار نقش دارند. پس از صرف صبحانه در یکی از باغ های روستای ورکانه تاریخچه و ظرفیت های ورکانه توسط یکی از راهنمایان گردشگری انجمن دوستان زمین به بازدیدکنندگان معرفی شد و هنگام بازدید نمایندگان تشکل ها توانستند با نمایندگان جامعه محلی و روستا ارتباط مثبتی را ایجاد کنند سپس سوارکاران انجمن اسب همدان به سرپرستی مهدی بختیاری و سوارکاران روستا در کنار اصطبل تاریخی روستا به هم پیوستند و به همراهی نمایندگان تشکل ها، مردم روستا و نمایندگان دولت تا اصطبل مری لیلی قراگوزلو راهپیمایی کردند. همچنین  یک مسابقه طناب کشی در داخل اصطبل قراگوزلو بین تیم های روستاهای مسیر ورکانه و تشکل های غیردولتی برگزار شد.

در پایان مراسم مهندس سروش مقدم با توجه به اهمیت و نقش روستای ورکانه در صنعت پرورش اسب و صنعت گردشگری قول داد به زودی برای مرمت و بازسازی اصطبل های ورکانه اقدام کند.

 

 

    

  


برچسب ها: تشکل های غیر دولتی ، روز گرامیداشت همدان ، هفته فرهنگی همدان ،

شنبه 8 شهریور 1393

همدان، الگوی گردشگری پایدار و مسئولانه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،

از سوی تشکل‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مطرح شد:

همدان، الگوی گردشگری پایدار و مسئولانه

کد خبر: ۶۴۸۵۴


همایش همدان


تهران- ایسکانیوز: دوم تا چهارم شهریور ماه، شهر همدان میزبان تشکل های غیر دولتی حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سراسر کشور بود تا همزمان با هفته فرهنگی همدان، این استان را به عنوان الگوی گردشگری پایدار و مسئولانه معرفی کند.
دوم شهریور روز نخست این همایش مراسمی با حضور نمایندگان 60 انجمن از سراسر کشور و بیش از 200 تشکل استانی و با شرکت 700 فعال مدنی ، مسئولان کشوری و استانی در سالن اجتماعات باشگاه معلمان همدان برگزارشد.


این برنامه پس از همایش ملی سازمان های مردم نهاد که ماه گذشته باحضور رئیس جمهور ، در سالن همایش های وزارت کشور برگزار شد، بزرگترین گردهمائی فعالان مدنی به شمار می رود. در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از کارهای دستی و آثار هنری فعالان مدنی با هدف نمایش توانمندی های این افراد در 45 غرفه ارائه شده بود.


در ابتدای برنامه سروش مقدم، مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان همدان با تبریک هفته فرهنگی همدان، گفت: انحرافاتی که در طول سه یا چهارسال گذشته ، به جای ماموریت های اصلی سازمان در حوزه های سه گانه صورت گرفت باعث شد به جای کارهای زیر بنایی، مسائل روبنایی انجام شود و وارد حاشیه های سیاسی شود، اما برای اینکه ما بتوانیم از این سه ضلع سازمان های مردم نهاد ، دولت و جوامع محلی بهره ببریم هدف گذاری سازمان تا سال 1404 این است که در سال 20 میلیون ورود گردشگر داشته باشیم و این صنعت جایگزین درآمدهای نفتی شود.


در ادامه برنامه، فرهاد نظری، مدیرکل ثبت آثار میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: «من عمیقا معتقدم پدید آورنده فرهنگ این سرزمین مردم هستند و خبرنگاران نمایندگان و پاسدارنده و نگهدارنده واقعی همه مظاهر فرهنگی اعم از ملموس ، ناملموس و طبیعی هستند و اعتقاد دارم که دولت نباید نگاه قیم مابانه به فرهنگ داشته باشد.»


نظری سپس به سابقه فعالیت های مدنی در ایران اشاره کرد و گفت: «سابقه فعالیت های مدنی در ایران همواره با فراز و نشیب همراه بوده و پدید آمدن انجمن های غیر دولتی محصول بلوغ و دور اندیشی جامعه است و حضور انجمن ها و تشکیل آنها با فرهنگ و مدنیت نسبت مستقیم دارد و به همین دلیل بیشتر این تشکل ها در مجامع شهری شکل گرفته اند.»


او با اشاره به قانون حفظ آثار ملی ثبت شده گفت: «این قانون مربوط به سال 1309 است، در حالی که اولین منشور جهانی که نمایندگان سراسر دنیا برای حفظ آثار تاریخی در آتن تدوین کردند، پس از تصویب قانون در ایران بود.»
پس از این، زهره رحیمی، پیام فعالان محیط زیستی استان همدان را در مورد تخریب تالاب شیرین سو توسط کشاورزان که آب آن را به تاراج می برند خواند و در این پیام، از شهروندان و فعالان محیط زیستی درخواست شده بود حساسیت بیشتری به این مشکل نشان دهند.


در ادامه، محمد ابراهیم الهی تبار معاونت سیاسی امنیتی استانداری همدان گفت: «در زمان آغاز به کار دولت جدید رشد اقتصادی منفی 3 و تورم بیش از40 درصد را داشتیم و این همه نشان دهنده این بود که وضعیت مناسبی نداریم اما دولت اهتمام خود را براین قرار داده بودکه با استفاده از افراد با تجربه و دانشمند مسائل کشور را رصد کند و تصمیم سازی و تصمیم گیری کند، ما شاهد یک اتفاق در حوزه اقتصاد بودیم که تورم به کمتر از 30 درصد برسد و یک ثبات در اقتصاد را شاهد باشیم.»


الهی تبار با تاکید بر توسعه صنعت گردشگری در کشور گفت: «ما از نظر جاذبه های گردشگری جزء 10 کشور اول دنیا هستیم اما رتبه 75 را در بین 150 کشور کسب کرده ایم و سهم ناچیزی از درآمد جهانی این صنعت نصیب کشور ما می شود، 8درصد جمعیت جهان در صنعت گردشگری فعال است و عنوان می کنند این صنعت می تواند رقیب جدی صنعت خودرو سازی و نفت باشد و هر 5تا 10 نفرگردشگر که وارد کشور شود می تواند یک شغل ایجاد کند و این صنعت ، صنعتی پاک است.»


پس از آن، بابک مغازه ای به نمایندگی از انجمن های حاضر در همایش سندی را که سازمانهای مردم نهاد به مناسبت برگزاری این همایش تدوین کرده بودند قرائت کرد. این سند به تفسیر و توانمندی های نهادهای مدنی حوزه گردشگری پرداخت و چشم انداز گردشگری را با رویکرد بهره گیری از سه ضلع نهادهای مدنی ،بخش دولتی و جوامع محلی ترسیم کرد.


سخنران دیگر این همایش بهمن مشکینی، مشاور وزیر کشور و معاون امور نهادهای مدنی و مشارکت های اجتماعی وزارت کشور بود که با اشاره به موضوع همایش و تاثیر آن در مشارکت اجتماعی گفت: «در حوزه مشارکت اجتماعی، اگر از نهادی که در حال اداره کردن آن هستیم، به درستی مراقبت کنیم ثمره آن هیچ نیست جزء اصلاح یک درد تاریخی در ملت ایران و درمان آن هم مشارکت نهادینه اجتماعی و کار جمعی و گروهی است.»


معاون وزیر کشور در ادامه گفت: «تشکل ها بناست خود محوری را در حاکمیت از بین ببرند و راهکار آن بازگشت به این است که ما اخلاق کارجمعی را به عنوان یکی از محور های توانمند سازی تشکل ها در دستور کار قرار دهیم.»
آخرین سخنران این برنامه، مرتضی رمضانی، مدیرکل امور مجامع و سازمان های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور بود که از تاسیس اتاق فکر و خانه تشکل ها درسازمان خبر داد.


حسین زندی- سرویس اجتماعی

http://www.iscanews.ir/news/64854/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86برچسب ها: همدان ،

اخبار ویژه » صفحه نخست
در گفت و گو با زهره رحیمی نماینده کمیته برگزاری بزرگداشت روز همدان عنوان شد؛

 برگزاری روز همدان با شعارهمدان «الگوی گردشگری پایدار و مسئولانه»

همزمان با هفته گرامیداشت همدان و روز پزشک در آغاز شهریور ماه، نهادهای مدنی در استان همدان اقدام به برگزاری مراسمی در روز دوم شهریورماه می کنند، این مراسم با سخنرانی دکتر پرویز اذکائی مورخ برجسته کشور، دکتر طالبیان معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر زارعی باستان شناس و جمعی از دانشگاهیان و مدیران میراث کشور و استان برگزار خواهد شد.
به گزارش همدان پرس؛ همزمان با هفته گرامیداشت همدان و روز پزشک در آغاز شهریور ماه، نهادهای مدنی در استان همدان اقدام به برگزاری مراسمی در روز دوم شهریورماه می کنند، این مراسم با سخنرانی دکتر پرویز اذکائی مورخ برجسته کشور، دکتر طالبیان معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر زارعی باستان شناس و جمعی از دانشگاهیان و مدیران میراث فرهنگی کشور و استان برگزار خواهد شد.

در این مراسم 45 نفر از نمایندگان تشکل های گردشگری استان های مختلف شرکت خواهند داشت که مباحث الگوهای گردشگری پایدار، پاک و مسئولانه در نشست های این روز بررسی خواهد شد. همچنین گروه موسیقی روشندلان همدان با گروه فاخته به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

با سلام و سپاس از وقتی که دراختیار ما قرار دادید نقش شما در برگزاری برنامه روز همدان چه بوده است و چه گروه‌هایی در اجرای مراسم نقش داشته‌اند؟

من از اعضای بنیادمهر هستم و در سال 93 نیز با همراهی تعدادی از دوستان عزیز موفق به دریافت مجوز تاسیس دو تشکل غیردولتی با عناوین خانه بانوان مهر و خانه حامیان حق بیمار در همدان شدم که تلاش کردیم در برگزاری این برنامه نیز همکاری کنیم. پویشگران سفر پاک، گروه تسهیل‌گری همراهان توسعه‌پارس، دوستان‌زمین، بنیاد مهر، خانه بانوان مهر، شرکت دانش گستر آوید به عنوان گروه‌های غیردولتی متولیان برگزاری بوده‌اند.سازمان میراث فرهنگی و آموزش و پرورش نیز همکار و حامی دولتی برنامه هستند.

چه ضرورتی برای برگزاری روز همدان بود که شما لازم دانستید در برگزاری این مراسم مشارکت کنید؟ 
سوال دقیقی است. یکی از مولفه‌های مهم هر ملت و هر جامعه‌ای برخورداری آنان از نمادها و میراث‌های فرهنگی و تاریخی است که می‌تواند از منظرهای مختلف حائز اهمیت باشد. هویت‌بخش بودن، قدرت ایجاد اتحاد و یکپارچگی، پتانسیل ایجاد تحرک اجتماعی و عامل نشاط عمومی از جمله‌ ویژگی‌های چنین نمادهای است لذادر هر مرز و بومی تلاش براین است که با زنده نگه‌داشتن چنین میراثی به پیامدهای مهمش نائل شوند، هرچند نباید فراموش کرد که نتایج مثبت ذکر شده فوق، صرفا با اقدامات نمادین و مقطعی قابل حصول نیست و نیاز به سیاست‌گزاری‌های دراز مدت عملی نیز دارد. 

چرا چنین مراسمی هرساله بطور متعدد برگزار می‌شود و این مراسم متعدد از سوی متولیانشان با هم یکپارچه نمی‌شوند؟
برخی از رخدادها قابلیت بازآفرینی توسط گروه‌های مختلف شهروندی را دارد. روز همدان مختص هر فرد همدانی و هر فرد علاقمند به همدان است که قدرمسلم بهانه را برای گرامیداشت آن، از سوی تک‌تک ایشان نیز فراهم می‌نماید. اما تفاوت در رویکردها، در اهداف و در روشها موجب می‌شود که نهادهای مختلف برآن شوند تا هریک مراسم را طبق نظر خود طراحی و اجرا کنند در ضمن توجه داشته باشید در جامعه ما فرصت‌های نقش‌آفرینی محدودهستند یا دست‌کم محدود تلقی می‌شوند، لذا شما شاهد تکرار چنین مراسمی خواهید بود. من امیدوارم در سایه گسترش فضا و تجربه مکرر شهروندان، این تکرار تبدیل به تنوعی عمیق و باکیفیت شود. 

این برنامه با برنامه‌های دیگر و یا مراسم سال قبل خودتان چه تفاوت‌هایی دارد؟
تمرکز روی مشارکت نهادهای‌مدنی و تشکل‌های غیردولتی در قالب یک طرح واحد، معرفی این نهادها و بیان دردهای مشترک این بخش از جامعه به زبان خودشان، از جمله اهدافیست که متولیان این برنامه به دنبال آن هستند، که تفاوت و مرز ما را با برگزارکنندگان مراسم مشابه که اغلب موارد نیز صرفا دولتی هستند، مشخص می‌کند. در خصوص تفاوت با سال قبل نیز گسترش کار، افزایش تعداد مدعوین، به مشارکت طلبیدن سخنرانان بیشتر و از خارج از استان، اصلاحاتی در موضوعات مطروحه نیز تغییراتی است که در مراسم امسال رخ داده است. ما تلاش داریم در سایه این تغییرات، روز همدان را از یک روز نمادین تاریخی، به یک رخدادِ پویای حال حاضر، بدل کنیم. به یقین مراسم ما، کاستی‌ها و ضعف‌هایی خواهد داشت که شهروندان محترم برما خواهند بخشید و با همراهی خود به غنای مراسمی این‌چنین یاری خواهند رساند. 

مختصری در خصوص برنامه توضیح می‌فرمایید؟
برنامه در سالن اجتماعات تالار معلم طی سه ساعت برگزار می‌شود و شامل سخنرانی دکتر پرویز اذکایی تاریخدان و همدان‌شناس،دکتر طالبیان معاونت محترم میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشور، جناب حمید خاورزمینی جامعه‌شناس، دکتر محمدابراهیم زارعی مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه بوعلی‌سینا، جناب دکتر رمضانی مدیرکل امور مجامع و سازمان‌های مردم نهاد میراث فرهنگی یا دکتر نظری مدیرکل ثبت آثارتاریخی و معنوی میراث فرهنگی کشور خواهد بود. در ضمن پخش کلیپ و موسیقی نیز در دستور کار برنامه است. در کنار برنامه غرفه هائی از سازمان های مردم نهاد نیز به ارائه محصولات خود خواهند پرداخت.

مراسم گرامیداشت روز همدان یک شنبه دوم شهریور ماه 1393 در سالن اجتماعات تالار معلم واقع در میدان شریعتی همدان برگزار خواهد شد و برپائی نمایشگاهی از صنایع دستی و توانمندی های سازمان های مردم نهاد در حاشیه این مراسم برپا خواهد شد.
http://www.hamedanpress.ir/?p=news&i=1&g=1&e=4966&title=%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%20%D8%B1%D9%88%D8%B2%20%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%20%D8%A8%D8%A7%20%D8%B4%D8%B9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%20%C2%AB%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C%20%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C%20%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1%20%D9%88%20%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%D9%87%C2%BB


برچسب ها: سازمان های غیر دولتی ، همدان ،

شنبه 8 شهریور 1393

طنین صدای تار «حسین علیزاده» در شهر همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    

طنین صدای تار «حسین علیزاده» در شهر همدان

برنامه ما این بود که به مناسبت جشنواره تابستانی همدان از شوالیه موسیقی ایران، استاد ناظری دعوت کنیم و بعد از آن از علیزاده؛ استاد موسیقی ایران. مسئولان ارشاد با توجه به اینكه چند برنامه داشتند و سرشان خیلی شلوغ بود اما به خاطر استاد سنگ تمام گذاشتند. ما برای گرفتن مجوز هیچ مشكلی نداشتیم.
به گزارش همدان پرس؛ ششم و هفتم شهریورماه، همدانی‌ها میزبان استاد حسین علیزاده خواهند بود، این كنسرت ساعت 20 و 30 دقیقه در سالن مجتمع فرهنگی هنری ابن سینا در بلوار مفتح اجرا خواهد شد. همچنین استاد علیزاده در حاشیه کنسرت، مستر کلاس و کارگاه تخصصی برای نوازندگان تار و سه تار خواهد داشت. این کنسرت در حالی اجرا می‌شود که در روزهای اخیر کنسرت شهرام ناظری و گروه موسیقی بانوان شباهنگ به‌ خاطر بخشنامه جدید! لغو شد.

امیر برجیان کنسرت‌گذار و مدیر کانون تبلیغاتی اهورا در همدان برنامه‌ریزی و مدیریت کنسرت علیزاده را بر عهده دارد و در گفت‌وگویی از چگونگی برگزاری کنسرت می‌گوید.

با توجه به لغو کنسرت آقای ناظری، اخذ مجوز این برنامه به چه صورتی بود؟
برنامه ما این بود که به مناسبت جشنواره تابستانی همدان از شوالیه موسیقی ایران، استاد ناظری دعوت کنیم و بعد از آن از علیزاده؛ استاد موسیقی ایران. مسئولان ارشاد با توجه به اینكه چند برنامه داشتند و سرشان خیلی شلوغ بود اما به خاطر استاد سنگ تمام گذاشتند. ما برای گرفتن مجوز هیچ مشكلی نداشتیم.

بعد از این كنسرت هم برنامه دیگری دارید؟
بعد از اجرای کنسرت استاد علیزاده قرار است آقای نوربخش همراه گروه قمر، در همدان به اجرای برنامه بپردازند تا به برگزاری بهتر جشنواره تابستانی به مسئولان میراث فرهنگی و اداره فرهنگ و ارشاد استان کمکی کرده باشیم.

زمان این كنسرت مشخص است؟
27 و 28 شهریورماه زمان اجرای کنسرت آقای نوربخش است. برنامه استاد حمیدرضا نوربخش را به مناسبت جشنواره تابستانی داریم. احتمالاً اجرای این برنامه از ساعت 20 و 30 دقیقه تا 23 خواهد بود.

برنامه‌های كنسرت فعلی چطور پیش می‌روند؟
با توجه به اینکه مسئولان از لغو شدن کنسرت شهرام ناظری خشنود نبودند، سعی کردند این اتفاق برای کنسرت آقای علیزاده نیفتد. خوشبختانه تا الان همه کارها به خوبی پیش رفته است و با رایزنی‌هایی که با استانداری داشتیم سالن اجرای کنسرت روزهای ششم و هفتم شهریور در اختیار ما خواهد بود.

چه کسانی استاد علیزاده را در این كنسرت همراهی خواهند کرد؟
صبا علیزاده، فرزند استاد و پژمان حدادی كه گروه سه نفره هستند و بداهه­نوازی خواهند کرد.

نام گروه چیست؟
گروه به نام خود آقای علیزاده است.

در چه دستگاهی اجرا خواهد شد؟
این اجرا همان قطعاتی است که در شهرهای دیگر مانند شهرکرد، اجرا شده است. همان کارهایی که قبلاً مجوز اجرا گرفته بودند در این برنامه هم اجرا خواهند شد؛ چراکه اداره فرهنگ و ارشاد آنها را بررسی کرده و نیاز به بازبینی ندارد. ما هم در این مدت کوتاه نمی‌توانستیم برای درخواست اجرای کارهای جدید اقدام کنیم.

گروه، خواننده ندارد؟
خیر، به صورت تخصصی سعی کرده ­ایم به موضوع ساز بپردازیم.

مشکلی که در کنسرت­های موسیقی ایرانی وجود دارد حضور کودکان و بحث استفاده از تلفن همراه است. با توجه به اینکه حضور حسین علیزاده برای همدان یک فرصت استثنایی است برای جلوگیری از این معضل چه تدبیری اندیشیده­اید؟
ما در پشت بلیت­ها اشاره کرده­ایم که خواهشمندیم از آوردن کودکان زیر هفت سال خودداری فرمایید. به این ترتیب کودکانی که مدرسه و نظم را تجربه کرده و آموخته­اند به این برنامه خواهند آمد. اما درباره استفاده از موبایل زشت است ما بگوییم که حین تک‌نوازی یا بداهه‌نوازی از تلفن همراه استفاده نکنید. تنها در پشت بلیت به این موضوع اشاره کرده­ایم و امیدواریم شهروندان خوب همدان و علاقه‌مندان موسیقی فاخر کشور این مسائل ابتدایی را رعایت کنند و شاهد این مشکلات نباشیم.   

موضوع كارگاهی كه قرار است برگزار كند، چیست؟
در کنار این برنامه برای علاقه‌مندان خاص سازهای تخصصی آقای علیزاده یک کارگاه «مکتب تار» برگزار خواهیم کرد که ثبت‌نام آن بسیار محدود است. پذیرش و ثبت‌نام از طریق آموزشگاه‌های موسیقی استان انجام خواهد شد.(گفتگو: حسین زندی)
http://www.hamedanpress.ir/?p=news&i=1&g=21&e=5011&title=%D8%B7%D9%86%DB%8C%D9%86%20%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C%20%D8%AA%D8%A7%D8%B1%20%C2%AB%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%20%D8%B9%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87%C2%BB%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%B4%D9%87%D8%B1%20%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86


بزرگداشت همدان، فرصتی برای شناخت مردم دیگر مناطق

کد خبر: ۵۷۲۴۰


همدان-ایسکانیوز: یکم شهریورماه روز بزرگداشت همدان نام گرفته است. بزرگداشت همدان مختص گروه و فرهنگ خاصی نیست و تمامی مردم منطقه میهمان و میزبان این روز هستند. سازمان‌های مردم نهاد تلاش می‌کنند در این روز همدان را به میهمانان معرفی کنند. در این باره با بابک مغازه‌ای، فعال سازمان‌های مردم‌نهاد در همدان، به گفتگو نشستیم.

 

 

  • در ابتدا دلایل و انگیزه انتخاب این روز و پیشینه برگزاری آن از سوی سازمان­های غیر دولتی را بفرمایید؟


چند سالی است که با اجماع فرهنگ دوستان و اندیشه­ورزان این دیار یکم شهریورماه همزمان با زادروز بوعلی‌سینا، که همدانیان افتخار میزبانی همیشگی­اش را دارند، به عنوان روز همدان پذیرفته شده است.

در طول این سال­ها در کنار برنامه­های دولتی این روز که گاه با روز پزشک نیز همپوشانی داشته است، سازمان­های غیردولتی کوشیده­اند تا با هر امکان و در هر مکانی که مقدور بود برنامه‌ای را به این مناسبت برگزار نمایند. به ویژه از سال قبل گروهی از فعالان مدنی و تشکل­های غیر دولتی در قالب کمیته­ای گرد هم آمدند و یک تیم کاری به منظور تصمیم­گیری، برنامه­ریزی و هدایت برنامه­های سالیانه مرتبط با آن تشکیل شد. این تیم  عبارت است از زهره رحیمی، افشین فرهانچی، حسین زندی و بنده، که در تلاشیم با همکاری دیگر اعضای سازمان­های غیردولتی و علاقه­مندان به فرهنگ همدان برنامه سالیانه­ای را برای این روز اجرا کنیم.

گرامیداشت روز همدان در سال گذشته به همت انجمن­های «پویشگران سفرپاک»، «دوستان زمین»، «بنیاد مهر»، «موسسه آموزشی-پژوهشی آوید» و «گروه تسهیل‌گری همیاران توسعه پارس» در سالن دانشگاه عمران توسعه، با حضور بیش از 200 نفر از شهروندان برگزار شد که نقطه عطفی در این راستا بود.

در این مراسم بزرگانی چون دکتر «پرویز اذکایی» به سخنرانی پرداختند و تشکل­ها توانستند در فضاهای جانبی در نظر گرفته شده به معرفی خود و توانایی­های هنری اعضا خویش بپردازند.

 

  • از دیدگاه شما مزیت اساسی برنامه سال قبل چه بود؟


این برنامه با وجود کاستی­هایی که گاه به دلیل کمبود امکانات با آن روبرو بودیم توانست اعتماد به نفس لازم را در تشکل­های مجری به شکلی فراهم سازد که امسال بتوانند برنامه گسترده­تری را برای این روز در نظر بگیرند.

تا کنون تجربه ثابت کرده است حضور پر رنگ تشکل­های غیر دولتی این استان، در روزی که در حقیقت متعلق به مردم و برای مردم است، توانسته از یک سو حساسیت بیشتری را در بدنه جامعه فرهنگی استان همدان ایجاد کند و از سوی دیگر انجمن‌های دیگر شهرها را نیز که گزارش­ها و خبرهای این برنامه را دریافت نمودند، ترغیب نماید تا برای مناسبت­های مشابه در شهر‌های  خود وارد عمل شوند.

 

  • امسال چه برنامه­هایی دارید و فضای لازم برای آن­ها را چطور ارزیابی می­کنید؟


همان­طور که عرض کردم برنامه نسبتاً موفق سال گذشته انگیزۀ بیشتری را در کمیته برگزاری ایجاد نمود تا با عزمی راسخ­تر گام بلند­تری را در پاسداشت این روز بردارد. از سویی در حال حاضر شرایط محیطی و عمومی نیز برای اجرا با شکوه­تر این روز فراهم است. چرا که بخش­های مختلف دولتی ذی ربط برنامه­ها و امکانات مختلفی را در نظر گرفته­اند و شرایط به گونه­ای است که علاوه بر شهر همدان در تمام مناطق استان نیز برنامه­هایی برای این روز در نظر گرفته شده است. می­توان گفت این مناسبت به هفته فرهنگی استان بدل شده است.

با توجه به این شرایط کمیته برگزاری تصمیم گرفت به منظور  برگزاری هر چه باشکوه‌تر این روز، پس از رایزنی­های صورت گرفته یکی از بهترین سالن­های اجتماعات استان، یعنی باشگاه و تالار معلمان را که سابقه طولانی در برگزاری مراسم فرهنگی دارد برای برنامه اصلی در نظر بگیرد. تلاش این گروه بر این است که در حد امکان علاوه بر سخنرانان سال­های قبل، از دیگر شخصیت­های علمی و فرهنگی داخل و خارج از استان همچون؛ معاونان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کل کشور و مدیرکل ستادی این سازمان و نیز استادان دانشگاه بهره گیرد و بخش­های جانبی این برنامه را نیز ارتقاء دهد. در این میان خرسندیم که توانستیم دیگر انجمن­های علاقمند به میراث فرهنگی و گردشگری پایدار و برخی از فعالان و موسسات بخش خصوصی و حتی جوامع محلی را نیز در کنار بخش­های دولتی مرتبط به همراهی دعوت نموده و با یاری تمامی بخش­ها ، مجموعه­ای از برنامه­های مختلف را برای این روز برنامه­ریزی نماییم.

  • آیا بجز برنامه اصلی در سالن تالار معلمان برنامه­های دیگری نیز در نظر گرفته­اید؟


بله. از آنجا که هدف تشکل­های غیر دولتی ارتباط  هر چه بیشتر مردم با این روز و معرفی استان همدان به دیگر مناطق کشور است، دو برنامه دیگر را نیز برای این هفته مد نظر قرار دادیم که امیدوارم با همراهی متولیان امر به انجام برسد.

برنامه اول در روستای تاریخی  ورکانه، که یکی از مناطق ارزشمند به جهت گردشگری روستایی است، در نظر گرفته شده است. این برنامه شامل انجام برنامه گردشگری، اسب­سواری و اجرای کارگاه آموزشی در خصوص نقش گردشگری با اسب و گردشگری روستایی در حفظ معیشت جوامع محلی و توسعه پایدار مناطق روستایی و آشنایی هر چه بهتر مخاطبین برنامه و فعالان شرکت­کننده از دیگر استان­ها با توانایی­ها و مزیت­های این روستای هدف گردشگری و توجه به زمینه­های نوین و ارزشمند گردشگری در استان همدان خواهد بود.

در کنار این برنامه از آنجا که انجمن­های حامی گردشگری پایدار استان همدان از فعال‌ترین تشکل­های این حوزه در سطح کشور هستند، با هماهنگی دستگاه دولتی مربوط همچون اداره کل امور مجامع و تشکل­های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان و استانداری همدان، بر آن شدیم تا برای اولین بار کارگروه تشکل­های گردشگری سراسر کشور را در خارج از مرکز، همزمان با مناسبت­های این هفته برگزار نماییم. شرکت کنندگان که نمایندگان فعالان حوزه میراث فرهنگی و علاقه­مندان به گردشگری پایدار از  استان­های مختلف کشور هستند ضمن حضور در این برنامه­ها، به نحو بهتری با ظرفیت­های فرهنگی و گردشگری استان همدان آشنا می­شوند.

 

  • تفاوت این مناسبت با دیگر برنامه­ها و مناسبت­ها چیست؟ انتخاب یک روز خاص برای یک شهر و یا استان چه کاربردی دارد؟


در طول سال مناسبت­ها و روزهای مختلفی وجود دارد که هر یک ارزش و اهمیت خاصی دارند و در جای خود ارزشمند هستند اما انتخاب یک روز و در شکلی بهتر یک هفته فرهنگی برای یک منطقه خاص جغرافیایی، مزایای بسیاری دارد که مهمترین آن ایجاد جو همدلی و ارتباط هر چه بیشتر مردمان آن منطقه و جلب توجه آنان به ارزش‌ها و خصوصیات فرهنگی و اجتماعی خود و نیز لزوم حفظ و توسعه پایدار این مزیت­ها است.

از آنجا که این روزها متعلق به تمام مردم است، می­تواند به زمانی ارزشمند برای وحدت فرهنگی و پرهیز از تنش­های اجتماعی بدل گردد و زمینه توسعه پایدار منطقه را فراهم نماید.

این روز زمانی است که متعلق به هیچ گروه، قشر و تفکر خاصی نیست .تمامی مردم منطقه میزبانان و میهمانان این روز خواهند بود و این خود مزیتی است که ممکن است در برخی مناسبت­های دیگر نباشد.

 

  • به نظر شما نقش سازمان­های غیر دولتی در بزرگداشت این روز چیست؟


یکی از مهمترین ظرفیت­ها در راستای توسعه پایدار هر جامعه­ای، بهره­گیری از سرمایه­های اجتماعی و پتانسیل­های موجود است. در این راه سازمان­های غیر دولتی به عنوان بارزترین شکل سازمان­یافته، متشکل و هدفمند نیروهای اجتماعی می­توانند ضمن هدف­گزاری همراه با نظامندی، زمینه جریان یافتن کارآمد امکانات و خواسته­های عموم مردم را فراهم نمایند، تا حداکثر بهره­وری با حداقل امکانات را به دنبال داشته باشند.

این سازمان­ها می­توانند به عنوان نمایندگان وجدان اجتماعی نیز در پایش و ارزیابی درجه تاثیر گزاری و اثر بخشی هر یک از فعالیت­ها در کنار دیگر بخش­ها باشند.

 

  • سازمان­های غیر دولتی همدان چه نقشی در توسعه اجتماعی و فرهنگی همدان دارند؟


همان­طور که عرض کردم سازمان­های غیردولتی بخش هدفمند و نظامند هر اجتماعی هستند که از بیشترین ارتباط با بخش­های مختلف جامعه برخوردارند.

استان همدان نیز با سابقه دیرینه­ای که در خصوص مشارکت­های مدنی و یاری‌گری اجتماعی برخوردار است، دارای بستر تاریخی خوبی برای فعالیت­های داوطلبانه اجتماعی است و سازمان­های غیردولتی در این منطقه همواره کوشیده­اند تا در قالب برنامه­های مختلف فرهنگی و اجتماعی و  در مناسبت­هایی همچون روز همدان نقش خود را ایفا نمایند.

مشخصه­های فرهنگی این دیار را پاس بدارند و زمینه ایجاد فضای وحدت اجتماعی، نزدیکی بخش­های مختلف به هم و آشنایی هر چه بیشتر با مزیت­های منطقه را به انجام رسانند.

 

  • ارتباط تشکل­ها با روز همدان چیست؟


تشکل­های غیر دولتی به ویژه انجمن­هایی که شناخت و حفظ میراث فرهنگی، محیط زیست و گردشگری پایدار را به عنوان موضوع محوری خود در نظر گرفته­اند ارتباط تنگاتنگی با مناسبت­هایی چون روز همدان دارند. این روز و هفته فرهنگی همدان به عنوان مناسبتی که به این منطقه اختصاص دارد، فرصتی است که تمامی استان­ها بیشترین توجه را به این شهر و استان داشته باشند و نمایندگان بخش­های اجتماعی، یعنی تشکل­های غیر دولتی می­توانند با استفاده از آن زمینه بروز مزیت­های استان را فراهم نمایند. ارتباط خود با جامعه هدف را گسترده­تر ساخته و زمینه کنش­های بعدی خود در طول سال را تسهیل نمایند.

 

  • جامعه هدف شما بیشتر چه بخش­هایی است و برای امسال چه هدف­گزاری خاصی داشتید؟


به طور کلی تشکل­های غیر دولتی بر عکس انجمن­های صنفی و یا علمی، جامعه هدف محدودی ندارند و تمامی طبقات، سنین و اقشار جامعه بر حسب مورد و با توجه به هر یک از پروژه­های انجام شده و یا با در نظر گرفتن تعریف هر سازمان خاص برای گستره و موضوع فعالیت خود می­تواند جامعه هدف این سازمان­ها باشد.

در موضوعی همچون روز همدان نیز که مربوط به تمامی بخش­های جامعه است، جامعه هدف تمامی ساکنان این مناطق و علاقه­مندان به فرهنگ و تمدن دیرین آن است.

ضمن این که این برنامه و بزرگداشت چنین روزی می­تواند به عمومی و مردمی­تر شدن مناسبت­های مختلف کمک شایانی کند.

در همین راستا کمیته تشکل­های غیر دولتی برگزارکننده این روز کوشیده­اند سه برنامه متوالی را در سه روز به صورتی برنامه­ریزی نمایند. یک برنامه با حضور عموم شهروندان و همراه با سخنرانی­های علمی، برنامه دوم به منظور معرفی هرچه بهتر استان به دیگر مناطق کشور با حضور نمایندگان تشکل­های گردشگری کشور خواهد بود. در برنامه سوم فعالان و علاقمندان به فرهنگ و گردشگری این استان با حضور در روستای دیدنی و تاریخی ورکانه همگام با جامعه محلی، مسئولین دولتی و بخش خصوصی در یک حرکت نمادین ضمن پاسداشت ارزشهای طبیعی و معماری کهن این منطقه و با احترام به فرهنگ و معیشت در خور تقدیر آن، به صورتی یک پارچه اعلام نمایند که توسعه زمانی ارزشمند و پایدار خواهد بود که همراه با حفظ تاریخ، فرهنگ و محیط زیست منطقه باشد.

 حسین زندی-سرویس اجتماعی
http://www.iscanews.ir/news/57240/%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85

 


برچسب ها: انجمن های غیر دولتی ، همدان ، تشکل های غیر دولتی ،

شنبه 8 شهریور 1393

تشکل های مردمی در پیشبرد امور اجتماعی راهگشا هستند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،میراث فرهنگی ،ایرنا ،

تشکل های مردمی در پیشبرد امور اجتماعی راهگشا هستند

همدان-ایرنا- مدیرکل امور مجامع سازمان های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی کشور گفت:تشکل های مردم نهاد با مشارکت در امور اجتماعی و دولتی می توانند همواره راهگشا باشند.

به گزارش ایرنا ˈمرتضی رمضانیˈ روز دوشنبه در کارگروه مشترک حوزه های چهارگانه تشکل های غیردولتی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در همدان از رویکرد مثبت این سازمان نسبت به تشکل های مردم نهاد در پیشبرد اهداف و برنامه ریزی ها ی توسعه اجتماعی خبر داد.

وی افزود: این سازمان در این رابطه با بیش از 921 تشکل غیردولتی فعال در حوزه های داخلی و خارجی مشارکت دارد.

وی ادامه داد: در نتیجه همکاری های تشکل های داخلی و خارجی و انجمن ها ، زمینه همکاری در حوزه های گردشگری ،صنایع دستی و میراث فرهنگی ایجاد شده و ارتباط میان این تشکل ها، امکانی مناسب برای پیشبرد برنامه های توسعه اجتماعی در مقیاس ملی را فراهم کرده است.

مدیرکل امور مجامع سازمان های مردم نهاد میراث فرهنگی کشور در ادامه گفت: در هفته دولت اتاق فکر و خانه تشکل سازمان میراث فرهنگی راه اندازی و به مرور در استان ها نیز تشکیل می شود.

رمضانی افزود: در سازمان میراث فرهنگی کشور اتاق فکر و خانه تشکل ها راه اندازی می شود تا تشکل ها بتوانند در این مرکز، ایده ها و افکار خود در خصوص فعالیت هایی که در راستای میراث فرهنگی وجود دارد را دنبال کنند.

وی اظهار کرد: اتاق فکر سازمان میراث فرهنگی، فضایی برای تفکر و اندیشه فراهم کرده و کارهای مردم در این زمینه پی گیری می شود.

وی همچنین گفت: استفاده از تجارب نخبگان، جوانان و زنان، تقویت مشارکت عمومی و نهادهای مدنی، ارتقای دیپلماسی فرهنگی، حمایت از توسعه کمی و کیفی صنف های فرهنگی و تلاش برای از بین بردن نگاه امنیتی به تشکل های مردمی به عنوان بخشی از برنامه های رییس جمهوری برای تشکل ها در حال پی گیری و تحقق است.

وی همچنین گفت: این پنجمین کارگروه چهارگانه تشکل های دولتی کشور است که برای نخستین بار، خارج از مرکز و در استان همدان برگزار می شود.

مدیر کل امور مجامع سازمان های مردم نهاد میراث فرهنگی کشور گفت: مجموعه پیشنهادات و نکته نظرات این نشست ها تاکنون در قالب 54 عنوان موضوع بررسی شده که 27 عنوان از این پیشنهادات محقق شده و مابقی در دست اقدام است.

رمضانی اظهار کرد:قانون تشکل ها و مجوزهای آنها از جمله این موارد است که پیشنهاد شده تشکل ها از این پس به صورت هیات امنایی اداره شوند.


عضو انجمن ˈدوستان زمینˈ به عنوان هماهنگ کننده برگزاری این کارگروه نیز از حضور تشکل های مردم نهاد حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و اطلاع رسانی 22 استان کشور در همدان خبر داد.

ˈحسین زندیˈ افزود: 45 نفر در قالب این تشکل ها برای شرکت در این کارگروه که با هدف ساماندهی انجمن ها، پیگیری مطالبات سمن ها و جهت دهی و تخصصی کردن فعالیت ها تشکیل شده شرکت کردند.

وی گفت: این کارگروه همواره در تهران برگزار می شده و همدان نخستین استانی است که این جلسه در آن برگزار می شود.

921 تشکل مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کشور فعال هستند.

کارگروه مشترک حوزه های چهارگانه تشکل های غیردولتی سازمان میراث فرهنگی روز دوشنبه با حضور تشکل های مردم نهاد حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و اطلاع رسانی 22 استان کشور در همدان برگزار شد.

7521/576

انتهای پیام /* 
http://www7.hamedan.irna.ir/fa/News/81285991/%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB_%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C_%D9%88_%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C/%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D9%84_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%DB%8C_%D8%AF%D8%B1_%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%A8%D8%B1%D8%AF_%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1_%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C_%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%AF%D8%B4%D8%A7_%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF


برچسب ها: حسین زندی ، میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، انجمن های غیر دولتی ، همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات