رهاسازی دومین رودک در منطقه آلمابلاغ همدان

حسین زندی

دومین رودک ،گونه شاخصی از پستانداران که توسط کشاورزان صید شده بود این هفته با تلاش محیط بانان و فعالان محیط زیست همدان رهاسازی شد.

رودک که در مناطقی از همدان به آن "پرسوق" می گویند جز گونه های نادری است که تعداد آن در سال های اخیر روبه کاهش بوده است و وضعیت زیست آن در معرض خطر است، در هفته های گذشته دو سر از این گونه زنده گیری و در منطقه حفاظت شده المابلاغ همدان رها سازی شد

احمد یاری کارشناس نظارت بر امور زیستگاه های اداره محیط زیست استان همدان گفت :دلیل این موضوع این است که زیستگاه این گونه تلاقی پیدا کرده است با سکونتگاه های انسانی و فعالیت های مانند جاده سازی ،توسعه شهری، توسعه اراضی مرتعی، کاهش منابع آبی، شخم زدن بی رویه اراضی ، تخریب پوشش گیاهی مجموعا دلیلی شده که این مورد با کاهش جمعیت روبه رو شود، مسئله دیگر این است که وضعیت مسئله شکار در همدان روزبه روز بدتر می شود و به همان نسبت جمعیت گونه های مختلف  وگونه های زیستی اعم از رودک، کبک، قوچ، میش و کل کاهش پیدا می کند به همین دلیل سازمان محیط زیست نیاز به یاری و کمک جوامع محلی ، رسانه ها و فعالان محیط زیست دارد.

این کارشناس افزود: در پی تماس تلفنی یکی از باغداران همدان مبنی بر این که این جانور به محصولات باغ آسیب می زند ما به باغ ایشان مراجعه کردیم اما نتوانستیم ایشان را مجاب کنیم که با اینگونه کنار بیاید ومجبور شدیم هفته گذشته جفت ماده را تحویل گرفتیم و در منطقه آلمابلاغ رهاسازی کردیم و این هفته نیز جفت نر را زنده گیری کردیم و در همین منطقه رهاسازی کردیم.

یاری گفت: فاصله منطقه ای که حیوان زنده گیری شد از جایی که رهاسازی می شود حدود 20 کیلومتر است و از نظر زیستگاهی تفاوت چندانی با هم ندارند. اما این منطقه زیستگاه امن تری است امیدواریم این گونه شریک زندگی خود را پیدا کنند .

یاری درمورد امکان پیگیری وضعیت این جفت توسط اداره محیط زیست برای این که بداند همدیگر را پیدا کرده اند و چه سرنوشتی خواهند داشت و آیا این جفت و زادآوری می کند یا نه گفت: ما متاسفانه از نظرامکانات سال ها از کشورهای توسعه یافته عقب هستیم ولی به کمک دوستان محیط بانی می توانیم امیدوار باشیم و این خبر خوش را از دوستان بشنویم.

مهدی ضرغامی مسئول منطقه حفاظت شده آلما بلاغ که مدت سه سال در این منطقه حضور دارد درمورد منطقه حفاظت شده آلمابلاغ گفت: مساحت منطقه 8000هکتار است و گونه  های شاخص آن قوچ و میش است ، تعداد آن ها حدود 20  راس در این زیستگاه است همچنین عقاب طلایی، کبک، خرچنگ، روباه، خرگوش و... از جمله مواردی است که در این منطقه وجود دارد چند گزارش هم درمورد سیاهگوش داشتیم .

ضرغامی گفت: به جزمردم دو روستا همه روستاها با ما همکاری بسیار خوبی دارند اما مشکل عمده این منطقه عشایر است که باید این مسئله پیگیری شود چرای بیش از حد آسیب جدی به منطقه وارد کرده است.

این محیط بان گفت: موردی که در منطقه رهاسازی می شودریشه خوار است و ما قبلا در این منطقه مواردی مشاهده کرده ایم اما بدون امکانات و ابزارفنی مشاهده این گونه ها بسیار سخت است چون شبگرد است. مشکل عمده ای که درمنطقه داریم که  مشکل مشترک در تمام کشور است مسئله کمبود نیرو است منطقه آلمابلاغ براساس استاندارد جهانی باید 8نیروی محیط بانی داشته باشد اما ما در این منطقه سه نفر هستیم.

ضرغامی سال هاست در این منطقه فعالیت می کند رابطه خوبی با جوامع محلی دارد و به صورت چهره به چهره تعدادی از مردم منطقه را آموزش داده است ، او در زمینه آموزش  گفت: وقتی به این روش با مردم ارتباط برقرار کردیم متوجه شدیم آن ها مشتاق تر از ما هستند به خصوص دانش آموزان منطقه ارتباط خوبی با محیط بانان دارند وتخلف ها را گزارش می کنند ما در مناطق آزاد که در حیطه منطقه حفاظت شده نیست  ده هاهمیار محیط بان از دانش آموزان داریم.

ضرغامی منطقه را از نظر اهمیت زیستگاهی بسیار مهم برشمرد و با اشاره به پوشش گیاهی آن گفت : یکی از ویژگی های منطقه این است که گونه های مختلف گیاهی در این جا دو باربه گل می نشینند در ارتفاعات یک بار در فروردین ماه و یک بار شهریور ماه گیاهان گل می دهند.

این گزارش در روزنامه همشهری همدان منتشر شده


برچسب ها: همشهری همدان ، آلما بلاغ ، مناطق حفاظت شده همدان ، محیط زیست ،
کنسرت موسیقی آوای فاخته در همدان طنین‌انداز می‌شود

موسیقی ایرانی به صداهای جدید به خصوص در سازها دارد و خوشبختانه در سال های اخیر سازهای ابداعی در موسیقی کشورمان حضور پر رنگ تری دارند به خصوص استادان بزرگی مانند استاد شجریان و استاد علیزاده سازهای جدیدی را به موسیقی ایرانی معرفی کرده اند و آقای بیگی نیز ساز یسنا را با استفاده از ساز بالابان ابداع کرد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.به گزارش همدان پرس؛
 گروه موسیقی آوای فاخته به مدت یک شب در تاریخ 25 مهر ماه به روی صحنه خواهد رفت.

آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی آوای فاخته با اعلام این خبر گفت: کنسرت موسیقی ایرانی آوای فاخته همدان به بهانه آلبوم در دست انتشار (یادرهی) فقط یک شب در تاریخ جمعه 25مهر1393 به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

رضا عباسی گفت: قطعاتی که در این برنامه اجرا خواهد شد در سه بخش در نظر گرفته شده است، در قسمت اول دونوازی تارخواهیم داشت که ازآثار استاد حسین علیزاده به نام شورانگیز است و بخش دوم دونوازی یسنای اجرای قطعه دوئت آوای خفته درخاک از ساخته های خودم است.

یسنای ساز ابداعی بهروز بیگی از هنرمندان همدانی است که در این کنسرت از آن استفاده می شود، رضا عباسی در این مورد گفت: موسیقی ایرانی به صداهای جدید به خصوص در سازها دارد و خوشبختانه در سال های اخیر سازهای ابداعی در موسیقی کشورمان حضور پر رنگ تری دارند به خصوص استادان بزرگی مانند استاد شجریان و استاد علیزاده سازهای جدیدی را به موسیقی ایرانی معرفی کرده اند و آقای بیگی نیز ساز یسنا را با استفاده از ساز بالابان ابداع کرد که مورد استقبال هنرمندان و مخاطبان قرار گرفت در این کنسرت هم از این ساز استفاده می کنیم چون به رنگ آمیزی موسیقی کمک خواهد کرد در این برنامه نیز به عنوان نوازنده میزبان گروه آوای فاخته را همراهی خواهد کرد.

این هنرمند همدانی در ادامه گفت: برنامه سوم در این کنسرت گروه نوازی دردستگاه سه گاه ومخالف سه گاه خواهد بود، همچنین 6 قطعه از کارهای خودم برروی اشعاررهی معیری به نام های مقدمه بی کلام، کوچه خیال، تصنیف نیلوفر، چهارمضراب دلگشا، تصنیف قدح نوش، تصنیف گلبرگ خونین و رنگ یادصبا را اجرا خواهیم کرد.

آوای فاخته تابستان گذشته کنسرتی با عنوان کولی با هنرمندان روشندل به مدت دو شب اجرا کرد که با استقبال خوبی روبرو شد و این دومین کنسرت این گروه خواهد بود رضا عباسی گفت: در حال حاضر سرگرم کارهای نهایی آلبوم یاد رهی که بیشتر قطعات آن را در این کنسرت اجرا خواهیم کرد هستم و امیدوارم به زودی بتوانیم این آلبوم را منتشر کنیم.

نوازندگان گروه عبارتند از: حسین رضازارعی نوازنده سنتور، مهدی پاک نیا تار و بربت، سینا منتظری تار، فرشاد فراهانی دلجو تار، پریسا زارعی قانون، حامد ربانی کمانچه، افشین چوبریزیان تنبک وکوزه،رضا عباسی نی و یسنای، مینا رستگار همخوان ، بهروز بیگی نیز نوازندگی ساز یسنای و کاظم مرادی مسعود خوانندگی گروه را برعهده دارد.

کنسرت یاد رهی ساعت 8 شب بیست و پنج شهریور در مجتمع بوعلی سینای همدان اجرا خواهد شد.گفت و گو: حسین زندی
از همدان پرس و همشهری 23 مهر 93

http://www.hamedanpress.ir/?p=news&i=1&g=2&e=5731&title=%DA%A9%D9%86%D8%B3%D8%B1%D8%AA%20%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C%20%D8%A2%D9%88%D8%A7%DB%8C%20%D9%81%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%20%D8%B7%D9%86%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%20%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF


برچسب ها: موسیقی همدان ، کنسرت گروه آوای فاخته ، همشهری همدان ، رضا عباسی ،تنها عضو زن شورای مانیزان از موانع و مشکلات می گوید

در اجرای طرح هادی دو مشکل وجود دارد یکی این است که مردم روستا از نظر مالی وضعیت مناسبی ندارند و نمی توانند همزمان عقب نیشینی خانه ها را انجام دهند وهم ساختمان ها را بازسازی کنند و از سوی دیگر بودجه ای که به عنوان یک روستای هدف گردشگری اختصاص داده می شود بسیار ناچیز است.

به گزارش همدان پرس؛
 مانیزان در فاصله سی کیلومتری مسیر ملایر به اراک واقع شده است، حدود 300 خانوار در آن زندگی می کنند وبیشتر مردم از راه باغداری و کشاورزی روزگار می گذرانند. با اینکه زبان مردم منطقه لری و فارسی ملایری است، ساکنان مانیزان ترک زبان هستند که گفته می شود از مهاجران قشقایی اند. نبود شغل مناسب باعث مهاجرت جوانان به شهرهای ملایر، همدان، اراک و تهران  شده و سالخوردگان ساکنان اصلی روستا هستند.

بیش از یکصد هکتار باغ انگور در روستا وجود دارد،به سخن دیگر می توان گفت محصول اصلی روستا آنگور است، انواع شیره، باسلق، حلوا، آبغوره، مویز،سرکه، انگور سایه خشک از مشتقاتی است ساکنان روستا از انگور بدست می آورند هرسال بیش از 90 تن کشمش سبز تحویل خارخانه های اراک می شود،اما این روستا را به خاطر مرغوبیت شیره سفید می شناسند.

چند سال است که مانیزان  به عنوان روستای هدف گردشگری در استان همدان مورد توجه مسئولان قرار گرفته است اما مردم روستا چندان راضی به نظر نمی رسندو انتظار دارند پیش از اینکه مسافری وارد روستا شود مشکلات آن رفع شود.

این سال ها مهمترین آئین دهقانی منطقه یعنی جشن شیره پزان در این روستا برگزار می شود، در روز جشن شیره پزان صدها نفر از مردم شهرها و استان های مختلف و مسئولان استانی ومنطقه ای به مانیزان می آیند اما برگزاری این مراسم و حضور مسئولان هم نتوانسته گره ای از مشکلات مردم روستا بگشاید.

نازی فخار مانیزانی تنها عضو زن شورای روستا که جوانترین عضو نیز به شمار می آید  در مورد پیشینه روستا می گوید: قدمت روستا بسیار زیاد است، مانیزان در گذشته به دلیل قرار گرفتن در مسیر بازرگانان یک شهر پر رونق و گذرگاه تجاری بوده و پیشینه آن به دوره مادها برمی گردد ودر قرن اخیر نیز بعد از ملایر دومین روستایی بود که مدرسه در آن ساخته شده است.

بقایای یکی از مهمترین قلعه های منطقه به نام قلعه مانیزان درکنار این روستا واقع شده است  که نشان از گذشته آباد و پر رونق مانیزان دارد، فخار می گوید: محلی ها معتقدند یکی از نوادگان بهرام چوبین در این روستا و قلعه ای به نام خرخب یا حصارحاتم خانی حکومت می کرده است، همچنین مسیرهای زیر زمینی در روستا وجود دارد که بازگشائئ نشده است.

فخاربه چگونگی انتخاب در شورای روستا اشاره می کند و می گوید: در انتخابات نامزدهای مرد که هم جوان بودند و هم تحصیلکرده ثبت نام کردند  اما مردم روستا محبت داشتند و مرا انتخاب کردند و خوشبختانه مردم روستا با مشارکت زنها در امور جاری و کارهای اجرائی مشکلی ندارند و استقبال خوبی نشان می دهند.

اگرچه این روستا به عنوان یک روستای هدف گردشگری در نظر گرفته شده اما راه زیادی تا گردشگر پذیری آن وجود دارد، مشکلاتی چون اجرا نشدن طرح هادی روستا، نبود مدیریت پسماند و کمبود آب از اصلی ترین مشکلات آن است.

عضو شورای مانیزان  در این رابطه می گوید: در اجرای طرح هادی دو مشکل وجود دارد یکی این است که مردم روستا از نظر مالی وضعیت مناسبی ندارند و نمی توانند همزمان  عقب نیشینی خانه ها را انجام دهند وهم ساختمان ها را بازسازی کنند و از سوی دیگر بودجه ای که به عنوان یک روستای هدف گردشگری اختصاص داده می شود بسیار ناچیز است  و در 30 سال گذشته اعضای شورا و دهیاری کارچندانی در این زمینه انجام نداده است. 

در این روستا یک چاه عمیق حفر شده است که استفاده از آن دو منظوره است؛ هم آب آشامیدنی مردم روستا را تامین می کند و هم بخشی از آب کشاورزی روستا از این چاه تامین می شود، اما به تازگی اداره آب فشارمی آورد که تنها باید برای آشامیدن از این آب استفاده شود که در این صورت باغ ها به دلیل کم آبی خشک خواهند شد اودراین مورد می گوید مهمترین مشکل مانیزان کمبود آب است، قنات های روستا خشک شده است و نیازمند لایه روبی است، امسال نامه نگاری ها انجام شده و با پیگیری اعضای شورا و دهیار و حمایت مسئولان امیدوارم بودجه آن تامین شودتا بتوانیم یکی از قنات ها را احیاء کنیم ، البته قنات ها به دلیل حفر چاه های عمیق در بالادست روستا خشک شده است اما به هر حال لایه روبی بخشی از مشکل را حل می کند.

فخار در مورد برخورد جامعه محلی با گردشگران می گوید: در گذشته برخورد مناسبی از طرف مردم روستا صورت نمی گرفت  از سال گذشته که اجرای بخشی از برنامه  جشن شیره پزان به مردم سپرده شد و مردم با فوائد حضور گردشگر در روستا پی بردند امسال خوشبختانه ما شاهد هستیم که چه استقبال خوبی از گردشگران می شود.

ما کمتر از یک سال است که در شورا فعال هستیم به همین علت در اجرا چندان موفق نبوده ایم و بیشتر فعالیت ما در برنامه ریزی، تصمیم سازی و هماهنگی بوده است البته باز تاکید می کنم کمبود بودجه مهمترین عامل است، یکی از برنامه های ما این است مکان های دولتی مانند مدارسی که دیگر از آن استفاده نمی شود تغییر کاربری داده شود و به مراکزی مانند اقامتگاه و بازارچه محلی و کارگاه تولید صنایع دستی تبدیل شود این مورد امکان پذیر است به شرطی که موانع از سر راه برداشته شود بیشتر موانع از سوی نهادهای دولتی است و با وجود این مشکلات بخش خصوصی نیز به سختی همکاری می کند و اقبالی نشان نمی دهد.

در روستا هایی مانند مانیزان ورود گردشگر متکی به اجرای مراسم خاصی است که هر سال یک بار انجام می شود ، به نظر می رسدآثار تاریخی روستا به عنوان جاذبه گردشگری تاکنون مورد توجه نبوده است، فخاربه عوامل پایدار بودن حضور گردشگران و تداوم این مراسم اشاره می کند و می گوید: هر سال تلاش می کنیم روزهای بیشتری به اجرای مراسم اختصاص یابد علاوه بر این مانیزان ظرفیت های دیگری برای چهار فصل شدن حضور گردشگران دارد مانند آئین های برداشت گندم، آبغوره گیری و مهمتر از همه مراسم ناقارلی است که در شبهای زمستان و همزمان با جشن یلدا برگزار می شود که خبر از آمدن زمستان می دهد و ما تلاش می کنیم بستر آماده تر شود و خانه ها و اقامتگاه های مناسبی برای گردشگران آماده شود و این موارد مستلزم حمایت های مالی دولت است.

او در پایان به یکی از نیازهای اصلی روستا یعنی  بهداشتی شدن وسایل شیره پزی تاکید می کند و می گوید: نظارت بر شیوه پخت بهداشتی شیره صورت نمی گیرد که باید هرچه زودتر این مشکل برطرف شود.

نازی فخار مانیزانی فارغ التحصیل رشته طراحی لباس است و در کنار فعالیت در شورای روستا به کارهای هنری مشغول است او با همکاری اداره میراث فرهنگی تلاش کرده است پوشش محلی و لباس هایی که فراموش شده بود را بازشناسی و طراحی کند، در جشن شیره پزان امسال تعدادی از مردان و زنان روستا پس از شش دهه با لباس محلی درمراسم ظاهر شدند، او می گوید: با کمک تصاویر قدیمی و مشورت سالخوردگان روستا تلاش کردیم باردیگر این لباس هارا تولید کنیم و خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت.

مانیزان علاوه بر تولیدات کشاورزی و باغداری و دارا بودن طبیعت زیبا یک منطقه تاریخی است، افزون برتپه های تاریخی و قلعه های اربابی سازه های زیر زمینی در آن وجود دارد که گفته می شود مربوط به دوران مغولان است، بازگشائی و مرمت این مسیرهای زیر زمینی و محوطه های و بناهای تاریخی می تواند به پایداری گردشگرپذیری مانیزان تضمین کند.(گفت و گو: حسین زندی)
http://www.hamedanpress.ir/?p=news&i=1&g=19&e=5646&title=%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7%20%D8%B9%D8%B6%D9%88%20%D8%B2%D9%86%20%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D9%86%20%D8%A7%D8%B2%20%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B9%20%D9%88%20%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA%20%D9%85%DB%8C%20%DA%AF%D9%88%DB%8C%D8%AF


برچسب ها: جشن شیره ، روستای مانیزان ، روستاهای هدف گردشگری همدان ،

پنجشنبه 24 مهر 1393

ضعف بخش بین الملل جشنواره تئاتر همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،روزنامه همشهری ،

 

گفت و گو با حسین صفی کارشناس تئاتر در همدان

ضعف  بخش بین الملل جشنواره تئاتر همدان

حسین زندی

حسین صفی یکی فعالان عرصه تئاتر در همدان است او سال هاست به عنوان نویسنده وکارگردان در این شهر تلاش کرده است و آثاری زیادی منتشر کرده و به روی صحنه برده است، حسین صفی در سال های گذشته به عنوان کارشناس نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به کار است ، گفت و گویی که می خوانید نقطه نظرات اودر مورد برگزاری بیست و یکمین جشنواره بین المللی  تئاتر کودک و نوجوان است؛

آقای صفی حضور جشنواره در همدان چقدر بر روی تئاتراستان تاثیر داشته است؟

به نظرم خیلی این تاثیرات زیاد بوده، وقتی من نگاه می کنم به استقبال مردم به خصوص کودکان اتفاقا به این نکته توجه می کنم ویژگی عمده آن است که تنها به جشنواره اتکا نمی شود منحصر نمی شود به یک زمان خاص، استقبال خوب از جشنواره توسط کودکان و خانواده ها تعمیم پیدا کرده به بعد از جشنواره که اجراها ی که در طول سال می بینیم که با استقبال خوبی برگزارمی شود.

بحث خانواده را مطرح کردید جشنواره چقدر از نظر فرهنگی اجتماعی ومعیشتی توانسته انتظارات را برآورده کند یعنی چه تاثیری روی زندگی مردم شهر داشته است؟

 اگرمعیشت را قرار باشد تعریف کنیم، دو بخش دارد یکی اقتصادی کهوقتی پروژه بزرگی مثل جشنواره کودک در شهری برگزار می شود حتما تاثیر خود را دارد و رونق اقتصادی دارد، مورد دیگر که بسیار مهم است بخش فرهنگی است که وقتی در جامعه ای شاخص فرهنگی بالا برود و فرهنگ عمومی رشد می کند ، تئاتر قطعا تاثیرگذارترین ابزار در این زمینه است خود این رشد و بالندگی فرهنگی منجربه رشد اقتصادی خواهد شد که از این نظر قابل تامل تر است.

در زمان برگزاری جشنواره به جز میهمانان دعوت شده توسط دبیرخانه و برگزارکنندگان گردشگر دیگری در شهر نمی بینیم که به مناسبت و به بهانه جشنواره وارد همدان شده باشد ، در حالی که یکی از شاخصه های جشنواره ها این است که بتواند در زمینه جذب گردشگرموثر باشد ، فکر می کنید چه عاملی باعث این ناکامی است؟

در این حوزه من با شما هم عقیده هستم و معتقدم جشنواره نتوانسته است گامی بردارد و فکر می کنم باید سازمان میراث فرهنگی بسیار جدی تر وارد شود، راهکار ارائه کند که اتفاق نیفتاده است.

 

البته تنها سازمان میراث نیست نهادهای دیگر مانند شهرداری، اداره ارشاد و اداره های متولی دیگراین موضوع را جدی نمی گیرند اما موضوع دیگرضعف درحاشیه های جشنواره است، مثلا برنامه هایی کارگاه های آموزشی وبرنامه های جذاب تری که بتواند از شهرستان ها و استان های دیگر علاقمندان را به همدان دعوت کند کمتر دیده می شود چرا هنوز پس از بیست و یک سال چنین وضعی دارد؟

من جشنواره را با دو تعریف و دو رویکرد نگاه می کنم  باید جشنواره را باز تعریف کرد،و ما در ابتدا باید تکلیف خود را با تعریف جشنواره روشن کنیم. یکی از تعاریف متداول این است که جشنواره یک جریان رقابتی تخصصی برای رسیدن یک مرحله است و مانند مسابقه است اگر این تعریف را بپذیریم نمی توانیم به دنبال حاشیه ها و شلوغی باشیم، اما اگر جشنواره را جشن عمومی در نظر بگیریم آنچه مدنظر شماست را می توان در آن دنبال کرد، واقعیت این است و این جشنواره راه میانه را دنبال می کند به نظرم اگر تکلیف خود را روشن کند خیلی بهتر است که جشن عمومی می خواهد باشدو یا یک جریان تخصصی و رقابتی را پیگیری کند تا

جشنواره امسال چقدر دربحث آموزش وارد شده است؟

دوکارگاه تخصصی در این جشنواره در نظر گرفته شده که نمی دانم چگونه خواهد شد نمی توانم پیش داوری کنم، به نظرمن این کارگاه های جشنواره ای چندان مفید نیستند به دلیل این که آموزش تئاتر در یک کارگاه آموزشی 2ساعتی اتفاق نمی افتد و تئاتر یک جریانی است که آموزش طولانی مدت نیاز دارد و دیگر اینکه مهمانان و استادان درگیراصل جشنواره هستند و چندان به آموزش اهمیت نمی دهند

ارزیابی شما ازجشنواره امسال چگونه است و چه تفاوتی با جشنواره سال های گذشته خواهد داشت؟

قطعا دوست دارم بهتر شود اما اینکه چه اتفاقی می افتد نمی دانم به خصوص که بخش بین الملل کمرنگ تر است اما بخش های دیگر کم تر از سال های قبلانیست، امیدوارم این جشنواره جریان ساز اتفاقات و سال های بعدی باشد. 

منتشر شده در روزنامه همشهری همدان 23 مهر ماه 1393


برچسب ها: همشهری همدان ، جشنواره تئاتر همدان ، تئاتر همدان ،

چهارشنبه 23 مهر 1393

پاکدست پس از 18 سال در زادگاهش به روی صحنه رفت

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،روزنامه همشهری ،

پاکدست پس از 18 سال در زادگاهش به روی صحنه رفت

کدو تنبل علی پاکدست و مریم اقبالی به جشنواره همدان رسید

حسین زندی

علی پاکدست متولد18 بهمن 1350 در همدان است اوبه دلیل علاقه بسیار به هنر تئاتر پس ازپایان تحصیل در هنرستان چمران همدان به تهران مهاجرت کرد و تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه هنرهای زیبا به پایان رساند و پس از آن به صورت تخصصی وارد عرصه هنر شد و درحوزه های نویسندگی ، کارگردانی، عروسک گردانی ودر تئاتر ، سینما و تلوزیون فعالیت کرده است.

او در بیش از 15 جشنواره بین المللی خرجی شرکت کرده است واز سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه های مختلف است، آخرین کار علی پاکدست دختر کدو تنبل نام دارد که به بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان راه یافته است ، علاو بر این که کارگردانی دختر کدو تنبل با علی پاکدست و مریم اقبالی است، طراحی عروسک های این نمایش را هم به عهده دارد به بهانه حضور این هنرمند گفت و گویی انجام داده ایم که در پی می آید:

علی پاکدست با اشاره به مضمون داستان نمایش دختر کدو تنبل گفت : داستان نمایش برداشتی از یک افسانه قدیمی است شخصیت اصلی قصه پیر زنی است که بچه دار نمی شود یک روز پری باغچه تصمیم می گیرد که به این زن کمک کند و می گوید؛ به هر گلی که در باغچه نگاه کنی بچه تو شکل آن خواهد شد و پیر زن اشتباها به کدو تنبل باغچه نگاه می کند و دختری تنبل از او متولد می شود ، و داستان این است که همه تلاش دارند این دختر از تنبلی رها شود.

پاکدست در مورد تاثیر جشنواره بر آثار هنرمندان گفت: همیشه در جشنواره ها تبادل اطلاعات و تجربیات گروهی صورت می گیرد این مسئله بسیار ارزشمند است، مورد دیگر بار آموزشی جشنواره است که همه شرکت کنندگان ، چه اهالی تئاتر و چه تماشاگران از آن بی نصیب نمی مانند و این جای خوشبختی دارد که هم اهالی شهر و هم شرکت کنندگان به خصوص کودکان همدانی از این فرصت بهرمند می شوند که قابل تقدیر است ، آرزوی من این است که در حد جشنواره باقی نماند ودر طول سال در ایران تئاتر ها رونق داشته باشد و بچه ها بتوانند استفاده کنند.

این کارگردان گفت: چه ما بخواهیم و چه نخواهیم که جامعه مدنی داشته باشیم ، حرکت به سمت تئاتر یک ضرورت است، توانی که هنر تئاتر دارد برای پیشرفت کشور و جامعه یک فرصت و توان وصف ناشدنی است، در جوامع پیشرفته مدام و مستمر این اتفاق می افتد همه مل می دانیم جامعه ای که تئاتر دارد چقدر جامعه انسانی است

او با اشاره به وضعیت تئاتر همدان در پاسخ به این سوال که آیا دوست دارد در زادگاهش کاری را به روی صحنه ببرد گفت: دوستان تئاتری همدان را می شناسم  و با فضای کار در همدان هم نا آشنا نیستم اما در هرجای این سرزمین برایم فرصتی باشد و اتفاق بیافتد که اجرا داشته باشم خوشحال خواهم شد، چون جامعه پیشرفته مدیون این اتفاق ها است حس خوبی است و امید وارم بتوانم یک پروژه ای را در استان همدان اجرا کنم.

دختر کدو تنبل بر اساس داستانی از افسانه شعبان نژاد نوشته شده است و اشعار آن را هنگامه مفید سروده است بازیگراصلی این کار علی ابواخیریان و بازی دهندگان ؛ مریم اقبالی ، مونا کیانی فر، الهام عابدی ، هانی حسینی و علی یارولی است، از دیگر عوامل دختر کدو تنبل می توان به نیما حسن زاده ، شادی پور مهدی و سینا ییلاق بیگی اشاره کرد.

 از روزنامه همشهری همدان 23مهر ماه 1393


برچسب ها: علی پاکدست ، مریم اقبالی ، تئاتر همدان ، جشنواره تئاتر همدان ، همشهری همدان ،

احمد بیگلریان ازوضعیت جشنواره بیست و یکم می گوید

بررسی مشکلات بیست و یکمین جشنواره بین المللی کودک و نوجوان در گفت و گو با احمد بیگلریان

حسین زندی- باتوجه به انتقادها و گلایه هایی که از طرف هنرمندان تئاتر به خصوص  هنرمندان همدان وجود دارد، به نظر می رسد جشنواره یک  روند روبه جلو ندارد ویک مسیر یکنواخت را طی می کند ، در طول 21سالی که از برگزاری جشنواره می گذرد از نظر کیفی وکمی رشد چندانی نداشته است ،فکر می کنید چه عاملی باعث این اتفاق می شود چگونه می توان موانع موجود را برطرف کرد؟

جشنواره 21 چون شروع نشده نمی شود فعلا قضاوت درستی داشت به لحاظ کیفی یا موضوعاتی که نمایش ها دارند چگونه خواهد بود اما امسال در بخش بین الملل ضعف دیده می شود که به لحاظ کم تعدادی اجراها نمی تواند عنوان بخش بین الملل را داشته باشد چرا که با حضور سه کشور که یکی از نمایش ها هم  محدودیت اجرا دارد چگونه می توان گفت جشنواره بین المللی است

پیشنهاد شما برای حل این مشکل چیست و راه حل کجاست؟

 چون در طول سال های گذشته، قبل از برگزاری جشنواره ها این نظرخواهی ها صورت نگرفته است و هیچ وقت با هنرمندان و دست اند کاران مشورت نکرده اند که چه روندی را می توان پیگیری کرد و ریشه این مسائل کجاست و چون آسیب شناسی صورت نمی گیرد ، اعتراض هنرمندان پابرجا می ماند و هیچ پیشنهادی به ستاد برگزاری ارائه نمی شود، باز جشنواره به شکل گذشته جنبه تکراری پیدا می کند در حالی که به راحتی می توان با این امکانات موجود نوآوری کرد. به عنوان مثال جشنواره کن را نگاه کنید می بینید تمام فیلم های رسیده فیلم های کشورهای خارجی است که این ها در یک شرایط برابر قضاوت می شوند، چگونه ممکن است با مسابقه ای با عنوان بین المللی داشته باشیم و تنها ایرانی ها شرکت کنند اگر قرار است بین المللی باشد آن کشور خارجی هم، هم پای گروه های ایرانی مورد قضاوت قرار بگیرد نه این که بخش ها جدا شوند ،هیچ جشنواره خارجی بین المللی را نمی توان مثال زد که بخشی برای خودشان داشته باشند و بخش خارجی را جدا کنند اگر در اسکار بخش خارجی وجود دارد به این دلیل است که بیش از یکصد فیلم در این مرحله قضاوت می شود که از آن صد فیلم یکی انتخاب می شود، نه این که با سه نمایشنامه بخواهیم جشنواره بین المللی برگزار کنیم  و از سه ازبین آن سه یکی راانتخاب کنیم

خصوصی سازی در عرصه فرهنگ ووهنر به خصوص، تئاتر چقدر می تواند این موانع را حل کند؟

خصوصی سازی در عرصه تئاتر زمانی موفق خواهد شد که هم پای  حوزه های دیگر امکانات و خدمات در اختیار اهالی تئاتر قرار بگیرد نه این که بدون هیچ امکان آن را خصوصی سازی کنند و همه ابزار در دست دولت باشد و این بحث با این وضعیت جنبه شوخی دارد.

 البته منظور این است که همه امور تصمیم سازی و تصمیم گیری به اهالی تئاترواگذار شود صرفا خدمات نیست

بله اما در اینجا همه تصمیم ها در بخش دولتی گرفته می شود

وضعیت سالن ها در همدان چگونه است کمبودی وجود ندارد؟

 سالن به اندازه کافی وجود دارد، در همدان بیش از 50 سالن نمایش وجود دارد اما هیچ کاربری نمایشی ندارد و تنها در آن سخنرانی برگزار می شود در حالی که سالن به نام آمفی تئاتر ساخته شده است و به نام آمفی تئاتر بودجه گرفته اند و تمام سالن ها در طول سال خالی هستند اگر از تولید حمایت شود به اندازه کافی سالن برای اجرا وجود دارد.

 برای جذب گردشگر برای جشنواره چه باید کرد ؟ مثلا می شود موزهای برای تئاتر همدان ایجاد کرد؟

ما تئاتری ها هیچ وقت سعی نکردیم تاریخ مدونی از تئاتر شهرستان را داشته باشیم وچگونه بتوانیم جذابیت های ایجاد کنیم که این جذابیت ها شامل حال گردشگران باشد چون اجرای جشنواره ها و ایجاد موزه ها ومواردی از این دست در اختیار تصمیم گیران دولتی است، مرکز هنرهای نمایشی تصمیم می گیرد و حاضر نیست با ما جلسه بگذارد، مشاوره بگیرد، نظرخواهی کند به همین دلیل مسائل شکل یکنواخت پیدا می کند ، حتا حضور تعداد نمایش تغییر نکرده است البته فراموش نکنیم این جشنواره به عالی ترین شکل و با بودجه ای مناسب از نظر اجرا برگزار می شود حال درمحتوا مشکل هست که باید حل شود.

 استقبال مردم از جشنواره چگونه است؟

وقتی حضورانبوه جمعیت در جشنواره را می بینم من فکر می کنم این جشنواره کفاف مردم همدان را هم نمی دهد وقتی سال گذشته بر اثر فشارجمعیت در سالن شکسته شد من خوشحال شدم  و گفتم بگذارید بر دیدن تئاتردر شکسته شود این بسیار خوب است که ما این همه علاقمند داریم در بین مردم استقبال بسیار خوب است ،ما تقریبا 120هزار کودک، نوجوان و خردسال در همدان داریم  که مشتری تئاتر ما از این کودکان هستند به هر صورت جشنواره مشکلاتی دارد که قابل حل است تنها اندیشه نباید فراموش شود با یک میلیارد و یکصد میلیون تومان خیلی کارهای می توان اانجام داد اگر این جشنواره گسترده تر شود و به روستاها کشیده شودبه خصوص تئاتر خیا بانی منجر به تحول فرهنگی می شود. و باید از این ظرفیت استفاده کنند.

 از روزنامه همشهری همدانبرچسب ها: احمد بیگلریان ، تئاتر همدان ، جشنواره بین المللی تئاتر همدان ، همشهری همدان ،

سه شنبه 22 مهر 1393

همه جا به رنگ زمین به بخش ویژه همدان راه یافت

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،روزنامه همشهری ،

همه جا به رنگ زمین به بخش ویژه همدان راه یافت

گفت وگو با فریبا یعقوبلوکارگردان همدانی

حسین زندی

فریبا یعقوبلوازهنرمندان پرکار عرصه نمایش درهمدان است اوکارشناس زبان و ادبیات فارسی است و از سال 1371 تاکنونبه عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر در ده ها اثر ایفای نقش کرده است . آثاریعقوبلودر جشنواره های مختلف استانی، منطقه ای و کشوری برگزیده شده است و چندین دوره در جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان حضور داشته است ، نمایش زیرگنبد کبود او سال گذشته به عنوان منتخب بیستمین جشنواره بین الملی تئاتر کودک و نوجوان  بری اجرا در شهر فرانکفورت آلمان برگزیده شد و در اسفند ماه سال 1392 به مدت 2 شب در فرانکفورت به روی صحنه رفت.

فریبا یعقوبلو با کار همه جا به رنگ زمین در جشنواره بیست و یکم حضور دارد ، این اثر در بخش ویژه همدان به روی صحنه خواهد رفت.

فریبا یعقوبلو  با اشاره به تفاوت های همه جا به رنگ زمین با کارهای قبلی  گفت: در واقع کار امسال پیرو و به دنبال کار سال گذشته با محوریت اهمیت به وجود و ماهیت انسان به ویژه کودکان و نوجوانان در روی کره خاکی است، نمایش سال گذشته در رابطه با اهمیت تربیت و توافق کامل بین والدین و تاثیر چگونگی این مهم در فردای کودکان و نو جوانان بود ومواجهه آنان در جامعه بشری را نشان می داد اما در همه جا به رنگ زمین بیشتر قدر و منزلت انسان ،احترام و اهمیت به نوع بشر مورد توجه قرار گرفته است و آفرینش خارق العاده خداوند و اهمیت به موضوعیت کودکان و نوجوانان در مقوله جنگ ، کار وجامعه مد نظر ما بوده است.

این کارگردان همدانی به ارزیابی وضعیت جشنواره امسال پرداخت و گفت: جشنواره امسال در قبال جشنواره سال های گذشته از روند نا آشنا وغیر حرفه ای پیروی می کند و به نظر منتا روز گذشته یعنی نهم مهر و 5 روز پیش از جشنواره خبری از رخداد های جشنواره در همدان نبود و آن شور و هیجانی که سال های گذشته در بین دوستان و هنرمند تئاتری و مردم  بود مشاهده نمی شود، همه ساله اداره ها و مجتمع های فرهنگی هنری، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ، مجتمع شهید آوینی و بوعلی سینا یک ما پیش از جشنواره فعالیت های خود را شروع می کردند ، همه کمیته ها فعال بود و خبر از یک رخداد خوب فرهنگی می داد اما تا 5 روز پیش از جشنواره هنوز خبری نیست، البته همه ما امیدواریم مراسم قابل فبولی برگزار شود.

یعقوبلو با تاکید به موانعی که باعث ضعف هاشده گفت: متاسفانه  در همه دوره ها هر نوع رویدادی با جابه جا شدن عوامل حاضر در آن گروه ، کلیه سیاست ها و آنچه دستمایه اتفاقات آن دوره بوده دستخوش تغییرات ناخوشایند می شود که امسال هم متاسفانه تغییرات دامن جشنواره بیست و یکم را گرفت و این اتفاق فرهنگی در تیر رس این گزند قرار گرفت حال تا چه پیش آید!هر چند آنچه تاکنون پیش آمده بر مطابق میل دوستان هنرمند و اینجانب نبوده اما امیداریم جشنواره به خوبی برگزار شود.

همه جا به رنگ زمین تابستان گذشته چند اجرای محدود در همدان داشت و روز شانزدهم مهر ماه 3 اجرا در این جشنوارخواهد داشت ، یعقوبلو ابراز امیدواری کرد پس از جشنواره بتواند آخرین کارش را در همدان به روی صحنه ببرد، عوامل این نمایش عبارتند از:  بازیگران بزرگسال؛ حمیدرضا کاظمی، مهشید حنیفه، محمد حاجیلویی بازیگران نوجوان؛ مهدی مرادی، آرزو شریفی وبازیگران خردسال؛ گلبرگ اسدی، حسین مرادی، صالح بیگی همچنین سیدناصر اسدی به عنوان مدیرگروه و مشاور، سید سامان باب الحوایجی نورو صدا ، سید مهرداد کاووسی حسینی دستیار کارگردان، سید شهاب الدین حسینی تبلیغات در این نمایش حضور دارند و علیرضا خانلو مدیریت صحنه ، ادیب مبارکی دستیار صحنه وسید علیرضا اسدی تهیه عکس و پوستر را برعهده داشته اند.

  از روزنامه همشهری همدان


برچسب ها: فریبا یعقوبلو ، جشنواره بین المللی تئاتر همدان ، تئاتر همدان ، همشهری همدان ، همه جا به رنگ زمین ،

جشنواره بین المللی کودک و نوجوان در همدان میزبان نمایش کی از همه زیباتره

زهرا مریدی از حضورش در جشنواره همدان می گوید

حسین زندی- زهرا مریدی فارغ التحصیل کارشناسی نمایش عروسکی از دانشکده های زیبا دانشگاه تهران است که از سال 1374 وارد عرصه تئاتر شده است مریدی از هنرمندانی است که در چندین جشنواره منطقه ای ، کشوری و بین المللی حضور داشته است، از جمله با نمایش عروسکی خورشید در آتش درجشنواره مهر 1378با نمایش عروسکی هملت اما... درجشنواره پارودی 1379، بانمایش عروسکی غاز تخم طلا درجشنواره مبارک یونیمای 1381،بانمایش عروسکی یک گله یک ماجرا در جشنواره خیابانی مریوان 1391با زندگی در اعماق اقیانوس درجشنواره کودک و نوجوان همدان 1391، با نمایش لبخند کوچک جشنواره خیابانی مریوان 1392، با شهر عجیب در جشنواره کودک و نوجوان همدان 1392، رقص زمستان خنده بهار درجشنواره آیینی سنتی 1392،قایق کاغذی درجشنواره تاتر شهر1393شرکت کرده است و امسال نیز با نمایش کی از همه زیباتره مهمان بخش خردسال بیست و یکمین جشنواره بین المللی کودک و نوجوان در همدان است به همین بهانه گفت و گویی با این هنرمند انجام داده ایم که در پی می خوانید:

 زهرا مریدی در باره علت حضورش در جشنواره همدان گفت: سال گذشته و امسال در بخش خردسال جشنواره کار ارایه دادم چون اصولا از کار برای این طیف سنی لذت می برم  واحساس خوبی به من و متقابلا به مخاطب منتقل می شود.

 این کارگردان دلیل تاکید بر نمایش های عروسکی را این گونه بیان کرد: البته بدلیل تخصصم در کار عروسکی در هر مقطع سنی که بخواهم کار کنم عروسک حرف اول رو خواهد زد، شاید کودک درون ما حرفهایی رو می خواهد بشنود ،که خود را در قالب نمایش عنوان میکند، ازینکه برای خردسالان جمله ها کوتاه و با مفهوم و بدون پیرایه است لذت می برم برای خردسالان مفاهیم ساده را می شود خیلی خوب نشان داد  با خرسالان می شود قرار گذاشت و تعهد کرد که بنای یک خصلت خوب یه عادت خوب یا یک اتفاق خوب برای همیشه در وجودش نهادینه شود، من از حس پذیرش خردسالان و سوالهای بی شمارشان لذت میبرم و امیدوارم این صداقتی که بعنوان تماشاگر کارم ازآنها می بینم مرا وادار کند تا کاری لایق آنها آماده و اجرا کنم.

او در مورد مضمون و داستان نمایش کی از همه زیبا تره گفت: کی از همه زیباتره حکایت مسابقه ای است که در جنگل برای پرندگان برگزار می شودو هرکدام ازآنها به نحوی میخواهند برنده این مسابقه باشند و این نمایش می خواهد در ذهن تماشاگر سوال ایجاد کند.

مریدی در مورد تاثیر جشنواره بر روی هنرمندان و کارهی ارائه شده گفت: شاید همه آثار تولید شده موفق به اجرای عمومی نشوند ولی فرصت حضور در جشنواره به کارگردان و گروه این فرصت را می دهد تا بازخورد اثر خود را ببینند و ببینند تا چه اندازه در راستای اهدافی که قبل از تولید کار برای خود برنامه ریزی کرده اند پیش رفته اند. از برگزار کنندگان و هیات اجرایی جشنواره ها که نهایت تلاش خود را انجام میدهند تا همه چیز به بهترین شکل اجرا شود سپاسگزارم.

عوامل نمایش کی از همه زیباتره عبارتند از:نویسنده نمایشنامه سجاد بهره مند، طراحی و ساخت عروسک سارا دبیری وزهرا مریدی،طراحی و ساخت دکورمحسن قاسمی، آهنگسازامیرمحمد انصافی،نوازندگان امیر محمدانصافی و رامین عبدالهی، شعرحامد عربانیان و عروسک گردانهای این نمایش محسن قصری، المیرا پارسا، زهره قاسمی، سجاد بهره من، حمید فضل الله، حامدعربانیان، سارا دبیری، هوتن آزادی هستند. این نمایش سه اجرا در بیست و یکمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان خواهد داشت که از 15 تا 21 مهرماه سال جاری در شهر همدان برگزار می شود.

 از روزنامه همشهری همدان تاریخ 19 مهر ماه 1393


برچسب ها: نمایش کی از همه زیباتره ، زهرا مریدی ، جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ، همدان ، همشهری همدان ،

سه شنبه 22 مهر 1393

تیک تاک به جشنواره رسید

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گفتگو ،

تیک تاک به جشنواره رسید

حسین زندی

محسن پور قاسمی متولد سال 1352 در همدان است واز سال 1368 به فعالیت در زمینه نمایش مشغول است، او نویسنده ، کارگردان و بازیگر بیش از 60 نمایش صحنه ای (عروسکی) و خیابانی است و در  طول این سال ها ،سابقه فعالیت در صدای مرکز همدان به عنوان نویسنده و کارگردان و بازیگر،حضور در چندین مجموعه تلویزیونی ، تله تئاتر و تله فیلم ، عضویت هیئت امناء انجمن نمایش همدان ،عضو یت هیئت موسس انجمن تئاتر کودک و نوجوان همدان را در کارنامه خود دارد. پورقاسمی همچنین نویسندگی و کارگردانی نمایشهای چون ؛سفید سیاه خاکستری – دخترآدای – دلنگوان – لنگ درازها -حسنی باهوش دیو درازگوش –عروسک - قاب شیشه ای – شهر زیبا – غوره و کوره – دارو دایره- فرش آهو – ایوان طلا – رویای شیرین – مهره ریزان – قصه های ننه متل – کمند گیسو – گلاب – من و برادرم اقبال را برعهده داشته است و در ده ها جشنواره منطقه ای و کشوری شرکت کرده است ، آخرین کار محسن پورقاسمی به عنوان کارگردان، نمایش عروسکی تیک تاک است که در جشنواره بیست و یکم تئاتر کودک و نوجوان حضور دارد.

این نمایش عروسکی با تکنیکی متفاوت  و بدون کلام زندگی یک انسان از لحظه تولد تا مرگ را به تصویر می کشد و با نگاهی جدید درگیری انسان قرن بیست و یک را با دنیای مجازی به چالش در می آورد به بهانه اجرای این نمایش درجشنواره با این کارگردان همدانی گفت و گویی انجام داده ایم که می خوانید:

اگر ممکن است نمایش تیک تاک را برای خوانندگان مامعرفی کنید

نمایش تیک تاک یک کار رومیزی است و کاری که به صورت رومیزی اجرا می شود معمولا با تکنیک سیاه است وقتی تکنیک عروسکی سیاه انتخاب می کنید قطعا زمینه باید سیاه باشد چون عروسکها مدام حذف می شوند

 ایده نمایش تیک تاک از کجا پدید آمد؟

 من مدت ها به دنبال یک کار بی کلام در ژانر عروسکی بودم سال گذشته وقتی پدرم را از دست دادم مرگ را خیلی ساده دیدم یعنی مرگ یک اتفاق روزمره به نظرم رسید، اگرچه تلخ است اما مانند به دنیا آمدن، عاشق شدن و سرکار رفتن است وقتی دیدم دخترم برای پدربزرگش گریه می کرد به نظرم رسید که یک قصه ای را از قبل از تولد یک انسان تا مرگ بنویسم و تبدیل کنم به یک نمایش عروسکی بدون کلام که این کار نتیجه آن ایده است.

فکر می کنیدنشان دادن مرگ در این کار برای مخاطب شما که بیش تر کودکان هستند خوشایند است؟

 به عقیده من مرگ هم مسئله ای است که بچه ها باید مشاهده کنند وقتی کودک مرگ پدربزرگ، مادربزرگ ودیگر عزیزان را می بیند  به هر حال با یک اتفاق روبرو می شود، ما وقتی این موضوع را از طریق عروسک ها نشان دهیم به نظرم مسئله ای نیست البته سعی می کنیم در اجراهای متعددی این صحنه را تلطیف کنم یعنی کاری که بچه ها بیش تر اتفاق های زیبا را ببینند و اتفاق تلخ را هم راحت تر بپذیرند.

عوامل نمایش را چگونه انتخاب کردید؟

 من با این گروه حدود 10 سال است که همکاری می کنم حامد ترابی، آقای طاهری، خانم خوش مهرو دختر خودم که سال هاست با هم کار می کنیم و با تکنیک ها آشنا هستند، من می توانم بگویم که مدت 10 سال است این نمایش را کار می کنیم اما خود نمایش و قصه حدود 2 ماه کار و تمرین طول کشید .

از اجرا های قبلی راضی بودید؟

بله با این که پیش از اجرا های صحنه ای تمرین درستی به لحاظ سالن و نور نداشتیم و آنچه از اجراها شما دیده اید جزء آخرین تمرین های ما محسوب می شود و خوشبختانه به ظرفیت کامل نزدیک می شوم.

مخاطب ها چه برخوردی داشتند؟

شما در روزهای اجرا سالن را دیدید که کاملا ظرفیت پر بود،اگردر مدت اجرا هیچ تبلیغی نداشته ایم اما خود تماشاگران تبلیغ کردند و همشهریان کار را دیدند .

جشنواره امسال را چگونه می بینید؟

 هنوز نمی دانم چه وضعیتی داشته باشد ، سال های قبل یک ما پیش از جشنواره تبلیغات شروع می شد اما امسال هنوز خبری نیست، امیدوارم بهتر از قبل برگزار شود اما خیلی خوشبین نیستم.

حضور شما در جشنواره تنها با تیک تاک است یا کار دیگری هم دارید؟

نویسندگی وقتی زال کوچک بود که به کارگردانی حامد ترابی اجرا خواهد شد بر عهده من بود که بر اساس داستان های شاهنامه نوشته ام، که داستان تقابل زال  کودک و انگلی برت شخصیت کارتونی است، البته این کار به صورت خیابانی اجرا می شود.

 

 به عنوان یک کارگردان تئاتر چه انتظاری از مدیران فرهنگی استان دارید؟

من دوست دارم تئاتر عروسکی همدان که 15 سال است در این زمینه کار می کنم به مرحله ای برسد که مخاطب و تماشاگر خاص خود را بشناسد و مدیریت فرهنگی هنری استان همدان در هر نهادی مخاطبان تشنه را ببیند و طوری برنامه ریزی کنند که ما هم دغدغه سالن نداشته و دغدغه مالی نداشته باشیم من یک کارمند ساده هستم و از حقوق و اداره هزینه می کنم و کار انجام می دهم به خاطر عشقی که به تئاتر دارم و نمایشی که می بینیم.  

 عوامل نمایش تیک تاک از رعبارتند از: نویسنده ، کارگردان و طراح صحنه محسن پورقاسمی،گروه عروسک گردانی حامد ترابی مسعود طاهری ساناز خوش مهرفاطیما پورقاسمی،طراحی و ساخت عروسک طیبه آنجدانی ،آهنگساز  رضا عباسی ،دستیار کارگردان اعظم ترابی ،نور و صدا فرزین علیزاده، ساخت دکور اردشیر ثریایی ، ساخت اکسسوار حمید ترابی ، این نمایش در جشنواره سه اجرا خواهد داشت.

 

 از روزنامه همشهری ویژه همدان 15 مهرماه 1393

 

 

 


برچسب ها: روزنامه همشهری همدان ، جشنواره تئاتر کودک ، تئاتر درهمدان ،

گفت و گو با محمد رضا مظفری کار گردان سنقری به بهانه حضورش در جشنواره

حضور آقای نقاش و بچه هایش در بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

حسین زندی- محمد رضا مظفری مربی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان شهرستان سنقراستان کرمانشاه است اودر کنار آموزش در کانون پرورش فکری این شهر، فعالیت های نمایشی خود را با عضویت در انجمن نمایش سنقر از سال 1370  با بازیگری آغاز کردو در نمایش های مانند "قمر در عقرب""نقل آخر"   "هفت نقل" "یاد صیاد" نمایش"اسفار"  ونمایش های بسیاری به عنوان بازیگرایفای نقش کرده است، مظفری همچنین در سال های اخیر نویسندگی و کارگردانی چندین نمایش را برعهده داشته و در جشنواره های مختلف  شهرستانی و استانی شرکت کرده است. این کارگردان با نمایش آقای نقاش و بچه ها در بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان حضور دارد که نقطه نظرات اورا در مورد نمایش سنقر و حضورش در این جشنواره در این گفت و گو می خوانیم:

آقای مظفری تئاتر از چه دوره ای وارد سنقر شد؟ اگر ممکن است اشاره ای به تارخچه نمایش در این شهر بفرمایید.

نمایش سنقر با سابقه ای 50 ساله که توسط اشخاصی مانند یحیی حسین پورو دیگر هنرمندان پایه ریزی شده  وتوانسته است درطول این نیم قرن فعالیت های مختلف و شاخصی را داشته باشد و آثار مختلفی را تولید و عرضه کند هنرمندان پیشکسوتی که با کمترین امکانات و فقط با عشق و تلاش خالصانه خود توانسته اند چراغ این هنر زیبا و تاثیر گذار را روشن نگه دارند در بیست سال اخیر نیز دوستان بنده مانند برداران برفی – مجتبی حشمتی منش – علی حشمتی – قدرت  سالاری و تعدادی دیگر از هنرمندان نمایشی توانسته اند نمایشهای قابل توجه ای را ارائه دهند امروز هم ما شاهد حضور تعدادی دیگر از علاقمندان نسل جدید برای حضور در کارهای نمایشی هستیم که این دوستان نیز می توانند در کنار هنرمندان پیشکسوت فعالیت های نمایشی شایسته ای را تولید کنند.

شما در این شهر چه فعالیت های داشته اید؟

در طی ده سال اخیر که به عنوان مربی کانون پرورش فکری مشغول به کار هستم  و به دلیل علاقه به نمایشهای عروسکی و نمایش کودک و نوجوان در خصوص نویسندگی و کارگردانی نمایشهای مختلف کودک و عروسکی مانند دیگ گهنه – درخت آرزو – یک کفش مغرور – دستها – آرزوی پرده حصیری – علی مردان خان و نمایش های دیگری به طور مداوم شرکت داشته ام ودر جشنواره های نمایش کودک کانون پرورش فکری استانی و منطقه ای شرکت کرده ام ، بعد از سالها فعالیت در کار نمایش احساس می کنم علاقه شخصی بنده در راستای کار کودک  ونوجوان می تواند مثمر ثمر باشد

تجربه حضور در جشنواره بین المللی همدان را داشته اید؟

تجربه حضور بنده درجشنواره بین المللی مربوط به شرکت در جشنواره نمایشهای آیینی سنتی تهران به عنوان بازیگر در نمایش خون شیر به نویسندگی و کارگردانی آقای برفی بوده و امسال برای اولین بار با نمایش خردسال  آقای نقاش و بچه ها  در جشنواره  بین المللی نمایش کودک و نوجوان همدان شرکت دارم.

مضمون این کارتان چیست ؟

نمایش آقای نقاش و بچه ها  در خصوص شخصی به نام آقای نقاش است که تصمیم دارد کارهای خوب دو پسر خود را نقاشی کرده و در نمایشگاه نقاشی نصب کند و نقاشی کارهای بد آنها را به داخل سطل آشغال بیندازد

این کارهای با همکاری بچه  های تماشاگر انجام می گردد هدف از اجرای این نمایش درگیر کردن تماشاگر خردسال با زندگی آقای نقاش و بچه های او و نیز داوری کودک برای مشخص نمودن کارهای بد و خوب بچه های آقای نقاش است

کار برای خردسالان چه وجه تمایزی با آثاری که برای سنین دیگر اجرا می شود دارد؟

نمایش خردسال با وجود سادگی در اجرای کار بایستی نوعی روانشناسی  کودکان خردسال را که ارتباط با آنها در برخی موارد بسیار سخت است مورد توجه قرارداده و استفاده ازرنگ و موسیقی را در سطح بالایی در نظر داشته باشد تا تماشاگر خو د را بتواند برای دیدن کل نمایش ترغیب کند به نظرمن بهتر است در تئاتر خردسال دیالوگ محدود شده و جای خود را به ریتم و موسیقی بدهد

وضعیت جشنواره امسال را چگونه ارزیابی می کنید؟

در خصوص نحوه اجرای جشنواره بین المللی تاتر کودک و نوجوان در استان همدان باید بگویم خوشبختانه در طول این سالها جشنواره به همت و تلاش عاشقانه و مضاعف هنرمندان و مسئولان مربوطه به نحو بسیار شایسته ای در این استان برگزار می شود و به یقین جشنواره امسال نیز بسیار گسترده و هدفمند و زیبا برگزار خواهد شد

شریط کار درشهرستان شما چگونه است ؟ از سوی نهادهای متولی چه حمایت هایی دریافت می کنید؟

متاسفانه با وجود خلاقیت نمایشی و تصویری بسیار در نمایش  کود ک ونوجوان فعالیتهای اندکی در این عرصه  در شهرستانها انجام می شود که دلایلی  مانند نبود علاقه و آشنایی هنرمندان نمایش به کار کودک ونوجوان – توجه کم به مسائل کودک و نوجوان از طرف مسئولین – عدم حمایت  مالی که یکی از عوامل مهم درتولید کار کود ک و نوجوان است می توان اشاره کرد

ولی باید در نظرگرفت که تئاتر کودک و نوجوان به راحتی قابلیت ارتباط مستقیم و قدرتمندانه ای می تواند نه فقط با قشر کودک و نوجوان و حتی با تماشاگر بزرگسال ایجاد کند و این اتفاق در سایه حمایتهای اداری  و مالی و توجه بیشتر هنرمندان به موضوع کودک و نوجوان میتواند صورت گیرد

در پایان لازم می دانم از حمایت صمیمانه خانم نیلوفر مظفری مسئول کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان سنقر در جهت آماده سازی این نمایش کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

سپاس

 

 از روزنامه همشهری همدانتاریخ 19 مهرماه 1393


برچسب ها: تئاتر همدان ، تئاتر سنقر ، جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ، همشهری همدان ،

ظرفیت گردشگر پذیری جشنواره ها مورد غفلت مسئولان

حسین زندی

بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه در همدان برگزار خواهد شدو به سنت سال های پیشین گروه های نمایشی زیادی از سراسر ایران همراه گروه های خارجی در این جشنواره حضور خواهند داشت.

مسئله مهمی که در برگزاری جشنواره ها مورد غفلت واقع شده است موضوع گردشگر پذیری جشنواره ها است ، وقتی جشنواره ای در یک استانی برگزار می شود می تواند ظرفیت عظیمی برای جذب گردشگر ایجاد کند، یکی ازتفاوت های مهم جشنواره هایی که در ایران برگزار می شود به ویژه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان که عنوان بین المللی را نیز همراه دارد با جشنواره های خارجی همین موضوع است ، در جشنواره های خارجی چه محلی و چه بین المللی این موضوع بسیار مهم است و توانسته اند موفقیت چشمگیری داشته باشند، با نگاهی به کارنامه جشنواره هایی مانند کن و حضور گردشگرانی که باهدف این جشنواره به محل برگزاری آن سفر می کنند می توان به موفقیت آن واهمیت موضوع پی برد.

اماباید از مدیران فرهنگی استان پرسید به غیر از مهمانان دعوت شده به جشنواره آیا کسی به منظور دیدن کارهای و اجراها در این جشنواره به همدان سفر می کند؟ مسئولانی که توسعه استان را در گرو توسعه گردشگری می دانند تاکنون از این ظرفیت بالقوه چه بهره ای برده اند؟ مسلما به این نکته در همدان هیچ توجهی نشده است و یا دربرنامه ریزی کلان استان جایگاهی برای گردشگری هنری  وجود ندارد در حالی که گردشگری هنری یکی از زیر شاخه های مهم گردشگری فرهنگی است و کسانی که در زمینه گردشگری فعالیت می کنند هرگز نمی توانند ازفواید آن چشم پوشی کنند.

معمولا در حاشیه جشنواره ها گاهی برنامه  های جانبی از محتوا و اصل جشنواره جذاب تر است واما در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان ، جز برنامه افتتاحه که چند صد نفر مخاطب دارد و نسبت به جمعیت نیم میلیون نفری شهر همدان بسیار ناچیز است برنامه ی جذابی دیده نمی شود

برگزاری جشنواره در هرشهری می تواند آن را از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متحول کند و همه شهروندان  می توانند از این فرصت بهره ببرنداما آیا ازمدیران فرهنگی همدان تاکنون از خود پرسیده اند این جشنواره چه تاثیری بر معیشت مردم محله های مختلف داشته است؟ و یا در این زمینه  برنامه ای داشته اند؟

پیشینه تئاتر مدرن در همدان به اجراهای میرزاده عشقی و پیش از مشروطه باز می گردد، برگزاری جشنواره تئاتر پس از انقلاب از همدان آغاز شد اما ردپایی از این گذشته درخشان کمتر دیده می شود ، هنوز موزه تئاتر در همدان وجود ندارد و هیچ یک از سالن های قدیمی حفظ نشده است، ایجاد موزه تخصصی اولین گام برای دعوت از گردشگراست.

-         حضور هنرمندان برجسته کشورو حتا هنرمندان خارجی فرصتی است که می تواند در زمینه آموزش های کوتاه مدت در طول جشنواره هنردوستان و هنرمندان را به سوی همدان بکشاند

-         اگر شرایطی ایجاد شود تا هنرمندان همدانی که در مرکز و خارج از استان فعالیت می کنند بتوانند در زادگاه خود هنرآفرینی کنند و کار تولید کنند زمینه ساز حضور دائمی دیگر هنرمندان خواهد شد و همدان را به سمت یک شهر هنر آفرین خواهد برد.

-          در سال های اخیر سالن های جدیدی احداث شده است اما کافی نیست و باید مجموعه سالن های جدیدی ساخته شود ، در این زمینه می توان از بخش خصوصی استفاده کرد، اگر سالن کافی در استان وجود داشته باشد می توان همه اقشار جامعه را با تئاتر و به طور کلی با مقوله هنر آشنا کرد.

آنچه مشخص است مسئولان از جشنواره تنها  به عنوان یک پدیده تبلیغاتی استفاده کرده اند وبه ارئه آمار در رسانه ها اکتفا می کنند به همین دلیل جشنواره گامی به جلو برنداشته و به یک برنامه سالانه یکنواخت تبدیل شده است ،درحالی که با ایجاد بستر مناسب و بهره گیری از بخش های مختلف به ویژه بخش خصوصی می توان همدان را به یکی از شهرهای مقصد گردشگری فرهنگی- هنری تبدیل کرد

 


برچسب ها: جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان ، جشنواره ، تئاتر همدان ، جشنواره های همدان ، گردشگری ، گردشگرپذیری ،

برنامه های افتتاحیه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان

حسین زندی

بیست ویکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان از تاریخ پانزدهم مهرماه به مدت یک هفته در همدان برگزار خواهد شد ،و ده ها اثر داخلی و خارجی در بخش های مختلف جشنواره رقابت خواهند کرد، کارگردانی مراسم افتتاحیه این جشنواره بر عهده محمد جواد کبودراهنگی است ،کبودراهنگی از کارگردانان با سابقه تئاتر همدان است که نمایش های مختلفی را به روی صحنه برده است ویک دوره به عنوان کارشناس تئاتر اداره ارشاد در حوزه نمایش فعالیت می کرد، او معتقد است درمراسم افتتاحیه جشنواره امسال تلاش شده به استاندارد های بین المللی نزدیک تر شود و جنبه بین المللی بیشتر مورد توجه بوده است.

محمدجواد کبودراهنگی گفت: مهمترین تفاوت در بیست ویکم جشنواره این است که دبیر جشنواره تغییر کرده است ، مطمئنا تغییراتی در بخش های مختلف جشنواره ایجاد خواهد شد وبه نظر می رسد جشنواره با نگاه تازه تری برگزار شود ، اگر هرسال این اتفاق بیافتد جشنواره از یکنواختی و تکراری بودن فاصله می گیردو طرح های نو وارد می شود.

این کارگردان ادامه داد:مراسم افتتاحیه در سالن ورزشی ابن سینا خواهد بود، البته سالن ورزشی فضای خوبی برای اجرای افتتاحیه یک جشنواره بین المللی نیست اما ما تلاش کرده ایم برنامه ها تنوع بیشتری داشته باشد ودر کنار برنامه های گروه های استانی از برنامه های خارج از استان و خارجی نیز داشته باشیم.

کبودراهنگی در ادامه گفت: در مرسم افتتاحیه یک برنامه فولکلورازتبریز داریم ،بازی ه و آئین های باستانی از تهران، یک نمایش آئینی از کرمان و یم اجرای خارجی نیز خواهیم داشت و احتمالا گروه فیتیله از تهران راهم داشته باشیم در برنامه امسال تلاش کرده ایم همه سلیقه ها و مخاطبان را اعم از خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال را در نظر بگیریم.

این کارگردان در مورد سطح کیفی کارهای امسال نیز گفت: در نمایش های خیابانی که من نیز یکی از بازبینان و بازخوانان بودم تعداد بیشتر از سال های پیش است و گروه های همدان در این بخش نیز فعال تر از سایر استان ها هستند البته وضعیت تئاتر همدان در بخش کودک و نوجوان بهتر از دیگر گروه ها است که امیدوارم تئاتر همدان تنها معطوف به کودک و نوجوان نباشد و به همه ژانرهای نمایشی توجه شود.

کبودراهنگی شرایط اجرای جشنواره امسال را نیز مثبت ارزیابی کرد و گفت: برخلاف سال های گذشته اداره کل ارشاد و معاونت ها برخورد خوبی دارند ، در مدیریت و اجرای جشنواره دخالت نمی کنندو هرکسی کار خود را انجام می دهد، این نکته را باید به فال نیک گرفت چرا که با این رویکرد سطح کیفی جشنواره بهتر خواهد شد.

او در پایان گفت: در بین برگزار کنندگان هم هماهنگی مناسبی برقرار است وهم کمیته تهران و هم کمیته همدان از این موضوع راضی هستند، امیدوارم اتفاقات خوبی را در تئاتر کشور شاهد باشیم.


برچسب ها: جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ، تئاتر همدان ، جشنواره ،

 

اختتامیه نمایشگاه نقاشی مینا آذر افشان با حضور علاقمندان او

حسین زندی

آخرین روزهای شهریور ماه نگارخانه حوزه هنری همدان شاهد برپائی نمایشگاهی ازنقاشی های هنرمند توانجوی همدانی ، مینا آذر افشان بودکه با استقبال کم سابقه ای روبرو شد.

در این نمایشگاه 25 اثر از این هنرمند به نمایش گذاشته شده بود که روزانه بسیاری ازهنر دوستان و علاقمندان این هنرمند را به سوی خود می کشاند، مینا آذرافشان سال 1358 در همدان متولد شد و در کودکی دچار بیماری تحلیل عضلانی ( میوپاتی) شد، اما او با خلق آثارهنری  بر این بیماری پیروز شد و با اینکه از نظر جسمی با مشکل روبرو است اما آثار نقاشی و اشعار او مردم را متحیر کرده است، آذر افشان به زودی در رشته ادبیات فارسی از دانشگاه پیام نور فارغ التحصیل می شود، کتاب شعر دوم او نیز در انتظار مجوز وزارت ارشاد است.این هنرمند توانجو با همکاری مادر خود اولین گالری خصوصی همدان را در منزل شخصی دایر کرده است و بیش از 80 اثر نقاشی و طراحی را در این گالری به نمایش گذاشته است، مراسم اختتامیه نمایشگاه آثار اوبا استقبال بسیاری از دوستان ، علاقمندان و همشهریان پایان یافت.

 ملیحه مهرپاک معلم میناآذر افشان در دوره ابتدایی گفت: مینا در دهه 60 شاگرد من بود ، آن زمانی که  که مدرسه مدرس همدان مخصوص کودکان استثنایی بود، به دلیل کمبود فضا دانش آموزان جسمی - حرکتی نیزبا دیگر دانش آموزان در یک کلاس بودند، بعد از اینکه مدارس توسعه پیدا کرد و تعداد بچه ها هم زیاد شد مدرسه ها تفکیک شد ونابینایان ، ناشنوایان  و معلولان جدا شدند. آن زمان هم مینا دختری با پشتکار و با وجود این که در کودکی وضعیت سخت تری داشت اما با نمره های عالی  قبول می شد .

مهرپاک افزود: مینا در کودکی ارتباط خوب با کودکان همکلاسی اش داشت و هیچوقت این کمبودی که در اندام دارد جدی نمی شمرد روحیه بسیار خوبی داشت و همان زمان می شد حدس زد که مینا آینده روشنی دارد، علاوه بر کمکی که مادر مینا به او کرد و استادانی که او را آموزش داده اند هوش و استعداد سرشار خود را به روی قطعه های کاغذ ارائه داده برای کسانی که فکر می کنند کسی که مشکل در جسم دارد توانایی ندارد ثابت کردتصور مانادرست است.

مینا آذز افشان در پاسخ به این سوال که هنر و شعر او از کجا سرچشمه می گیرد گفت: اگر چیزی هست از درون خلوت و تنهایی من است او ادامه داد؛ من در این نمایشگاه از دوستانم بسیار انرژی گرفتم بسیار حضور گرم و صمیمی داشتند تعداد بازدیدکننده ها بسیار زیاد بود و همشهریان به من محبت داشتند ،اختتامیه این نمایشگاه با شعرخوانی این هنرمند شاعر همراه بود؛

شکیباتر زکولی ها ندیدم/ کنارچشمه ها/ دل می سپارند/ همانجا عشق را جا می گذارند/ و چون ابر بهار در رهگذارند.

به کبوتران روی شاخه غبطه می خورم/ که بی دغدغه خوابند/ بی پروا عاشق می شوند/ وجدائیشان.../ به اندازه پریدن از یک شاخه به شاخه دیگر است.

همشهری همدان 5 مهر 1393

 


برچسب ها: مینا آذر افشان ، نقاشی همدان ، نمایشگاه نقاشی ،

جنگ موسیقی همچنان در همدان ادامه دارد

حمیدرضا نوربخش :توهین مدیر کل شهرستان همدان به هنرمندان را پیگیری می کنیم

حسین زندی

 به ندرت اتفاق می افتد کنسرتی در همدان اجرا شود وبا چالش روبرو نشود، هرچند هنرمندان موسیقی استان انتظار داشتند با تغییر دولت رویکرد مدیران فرهنگی نیز تغییر کند اما با اتفاقاتی که در سال جاری رخ داده است به نظر می رسد امید هنرمندان و هنردوستان دور از انتظار بوده است. لغو کنسرت شهرام ناظری و کنسرت بانوان همخوان شباهنگ و سختگیری هایی که در صدور مجوز واجرا وجود دارد باعث رنجش خاطر اهالی موسیقی شده است، اگر چه عبادی مدیر کل استان تلاش دارد این موضوع را حل کند ، مدیران شهرستان و برخی کارکنان مدام مانع تراشی می کنند.

آخرین برنامه اجرای موسیقی در همدان، کنسرت گروه قمر به خوانندگی حمید رضا نوربخش بود، که برخورد مدیر شهرستان اداره ارشاد همدان باعث واکنش شدید حمیدرضا نوربخش خواننده صاحب نام کشور و نوید دهقان آهنگساز وسرپرست گروه قمرشد.هرچند  پیروزارجمند مدیرکل موسیقی وزارت ارشاد  که در این کنسرت حضور داشت قول داد مشکلات برطرف شود اما در همان شب برخی کارکنان اداره ارشاد شهرستان سعی داشتند از برگزاری کارگاه آواز جلوگیری کنند.

 مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در باره لغو کنسرت ها در همدان گفت :بخشی از قصور مربوط به دفتر موسیقی است به دلیل این که آیین نامه ها و بخش نامه هایی که وجود دارد مناسب با ظرفیت های روز ظرفیت سازی نشده است و آخرین آیین نامه هایی که مربوط به برگزاری کنسرت است مصوب سال 76 است ، با توجه به اتفاقات سال های گذشته نیازمند یک بازنگری در آیین نامه ها هستیم و بخشی از این قصور مربوط به ما در وزارت ارشاد است که با ابلاغ آیین نامه ها رفع خواهد شد ،نکته دیگر حضور شرکت های تخصصی برگزار کند کنسرت و تولید آثار صوتی است که در همدان با تعاملی که با دوستان در اداره کل داشتیم معتقدیم که به زودی شاهد حضور چند شرکت رسمی خواهیم بود که فعالیت خود را شروع کند

ارجمندافزود:  جلسه ای که امروز با مدیران استان داشتیم من فکر می کنم این مسئله حل می شود و ما پس از این مشکلی با برگزاری کنسرت در همدان نخواهیم داشت

او در مورد دریافت بلیت رایگان از مجریان کنسرت ها توسط برخی نهادهای دولتی مانند اداره ارشاد و اداره اماکن گفت: به طور قطع با ما دریافت بلیت رایگان از طرف اماکن  واداره کل مخالف هستم اما تعدادی ناظر از سوی اداره ارشاد و در سالن همیشه حضور دارند که آن ها هم بر اساس تعرفه های  مشخص است نه به صورت رایگان و غیر از از این باشد، غیر قانونی است.

ارجمند همچنین در مورد وضعیت اجاره سالن ها ی کنسرت گفت: کنسرت های پاپ مخاطب بیش تری دارند و ظرفیت مالی خود را می توانند تامین کنند اما موسیقی سنتی، محلی وکلاسیک نیازمند حمایت دولت است طبق توافق قرار شد سالن ها را به صورت گردشی و برای هر کنسرتی تعرفه خاصی باشد، اما فعلا مبالغ دریافتی به هیچ وجه متناسب نیست.

 

مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در مورد دخالت مدیران استانی در قیمت گذاری بلیت های کنسرت ها و چگونگی واگذاری این اختیارات به کنسرت گزار گفت: بنا بر اختیاراتی که ما داریم بحث قیمت گذاری جز وظایف حاکمیتی ما در دفتر موسیقی است اما در جلسه امروز بخشی از آن اختیارات را به مدیرکل استان تفویض کردیم، کنسرت گزار باید علاوه بر خود منافع دو گروه دیگر یعنی هنرمند و منافع مردم را در نظر بگیرد و برای اینکه کنسرت به یک کالای لوکس تبدیل نشود این کار انجام نمی شود. البته استان همدان در چند ماه گذشته در برگزاری کنسرت پیشرفت خوبی داشته و استقبالی که مردم در کنسرت علیزاده و کنسرت نوربخش داشتند نشان می دهد با یک مردم هنردوست سروکار داریم و حمایت از این مردم ونگهداشتن آنها جزء وظایف ماست. در جلسه استانی بعضی از این نقایص که بر عهده ماسترا آسیب شناسی کردیم و قطعا رفع خواهد شد و به یقین آینده روشنی را برای رفع این موانع می بینم،  البته در کل کشور این مسائل وجود دارد که امروز در استان همدان این مسائل بررسی شد ومطمئنا رفع خواهد شد. 

این مدیر کشوری  درمورد طولانی بودن صدورمجوز گفت: این هم یکی از مواردی بود که بررسی شد برنامه ریزان می توانند مطمئن باشند که مدت ها قبل از اجرا برنامه ریزی کنند تبلیغات را شروع کنندتا متضرر نشوند.

او همچنین با اشاره به کمبود محل اجرای موسیقی و دعوت ازسرمایه گذاران بخش خصوصی برای احداث سالن کنسرت گفت: استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی براساس تفاهم نامه هایی است که اداره ارشاد با شورا شهر و شهرداری ها می تواند توافق کنند و بخش خصوصی را دعوت کنند در تهران ظرفیت هایی ایجاد شده است که برای احداث مجتمع های فرهنگی ، شهرداری بخشی از عوارض را نادیده می گیرد و در مقابل مجوز تجاری صادر می کنند در استان همدان هم این ظرفیت وجود دارد بخش خصوصی می تواند برای احداث پردیس های چند منظوره وارد شود که به این منظور اداره ارشاد و بخشی از آن نیازها را می تواند به شورای شهر پیشنهاد دهد و بررسی کند. که در ازای ساخت پردیس های چند منظوره و مجتمع های فرهنگی مجوز تجاری هم به افراد داده شود با این شیوه تشویقی بخش خصوصی با اعتماد بیش تری وارد فعالیت های فرهنگی می شود اما من به طور کلی معتقدم در حال حاضر دولت امکان ساخت سالن را با توجه به وضع اقتصادی ندارد و بخش خصوصی و شهرداری ها می توانند با تعامل و حمایت ادارات ارشاد در این زمینه تلاش کنند. همین حالا 5سالن  در کشور از سالن های 1200نفره تا 5000نفر در حال احداث است وتا یک سال آینده به بهره برداری خواهد رسید امیدواریم در همدان نیز بخش خصوصی وارد شود.

 حمید رضا نوربخش هنرمند شناخته شده کشور و خواننده گروه قمر در این کنسرت با اشاره به مسائل پیش آمده گفت: آقای ارجمند که امروز شخصا به کنسرت تشریف آوردند ، با همکاری آقای عبادی تلاش کردند برخی مسائل حل شد اما مسائلی بود که ظاهرا به اداره ارشاد شهرستان مربوط است وگله های ما سرجای خود باقی است و امیدواریم پس از این با هنرمندان با احترام بیش تری برخورد شود ،رئیس اداره ارشاد شهرستان شخصا به هنرمندان توهین کرد ،متاسفانه ظاهرا برخورد خوبی در این شهرستان با هنرمندان نمی شود

نوربخش افزود: به نظر من بایستی خود هنرمندان مسائل را پیگیری کنند ازطریق نهادهای ذیربط و خانه هنرمندان و در درجه بعد مدیران ارشد فرهنگی در کشور باید بیش تر از این ها به حقوق هنرمندان توجه کنند خانه موسیقی تمام قد و محکم در مقابل توهین ها و اجحاف خواهد ایستاد و مورد همدان را نیز پیگیری خواهد کرد و در سرتاسر کشور هم دفاع خواهد کرد.

نوید دهقان سرپرست گروه قمر نیز گفت: متاسفانه یکی ازمشکلات اجرای موسیقی اجاره  سالن هاست به طور مثال اجاره ای که در تهران برای سالن تالار وحدت که سالن استانداردی است و 800نفر ظرفیت دارد دریافت می شود با مبلغی که برای سالن ابن سینای همدان با 480 نفر گنجایش برابر است و این مبلغ برای اجرا در شهرستان بسیار زیاد است.

 سرپرست گروه قمر ادامه داد : سوال من این است که مسئولان فرهنگی استان آیا یک برنامه عزمی برای پاسداری و حراست از فرهنگ دارند یا خیر؟ من اولین بار که در همدان کنسرت برگزار کردم 23سال داشتم و امروز در آستانه 30 سالگی 5کنسرت در همدان برگزار کرده ام من در این شهر بزرگ شده ام و مردم این شهر را می شناسم و بارها گفته ام همدان خانه دوم  گروه قمر است اما مسئولان به این نکته توجه نمی کنند و مدت ها برای اخذ مجوزوبرای یک نامه مدت ها وقت صرف می کنیم. 32 روز پیش مجوز صادر شده است اما دو روز قبل اجازه فروش بلیت می دهند چرا به چه دلیلی؟ هر روز می گویندپوستررا باید ببینیم ، بلیت را باید ببینیم ، من به این دوستان عرض می کنم اگر شما شان خود را نمی شناسید بنده به شان خودم آگاهم و برای خودم احترام قائل هستم. 


برچسب ها: موسیقی همدان ، نوید دهقان ، حمیدرضا نوربخش ، کنسرت گروه قمر درهمدان ،

جمعه 11 مهر 1393

استقبال از کارگاه آواز نوربخش در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،موسیقی ،روزنامه همشهری ،

استقبال از کارگاه آواز نوربخش در همدان

حسین زندی

جمعه گذشته به همت خانه آواز همدان و کانون تبلیغاتی اهورا کارگاهی با موضوع صدا سازی در آواز و با هدف استعداد یابی با حضور حمید رضا نوربخش خواننده و ردیف دان موسیقی کشور در همدان برگزار شد .

دراین کارگاه که با استقبال خوبی روبرو شد بیش از چهل نفر از خوانندگان جوان همدانی شرکت داشتند، حمیدرضا نوربخش مدرس آواز در این زمینه گفت: من پیش تر هم در همدان برنامه اجرا کرده ام ، با دوستان همدان هم ارتباط خوبی داشتیم هنرمندان خوب و استعدادهای خوب در این شهر وجود دارد ،همدان جز مناطق استعدادخیز است.

نوربخش در زمینه تاثیراین کارگاه گفت: برگزاری این کارگاه ها حتما تاثیرگذار خواهد بود چون بخش زیادی ازمشکلاتی که در آموزش موسیقی وجود دارد به دلیل نبود آگاهی است اگر کسی که این راه را طی می کند، مسیر خود را به درستی بداند، که این مسیر از ابتدا تا انتها چگونه باید طی شود به نظرم بسیارراهگشا است ، بسیاری اوقات به دلیل نداستن مسیربه بیراهه می رویم و استعداد هارا از بین می بریم. به نظرمن این کارگاه ها در این نوع آگاهی بخشی موثر است البته اگربخواهیم کارایی بیش تری داشته باشد باید دریک کاردراز مدت به آن بپردازیم.

این خواننده در پاسخ به این سوال که  بیشتر مواقع مسیر بالعکس است وشهرستانی ها برای بهره گیری از حضور استادان به تهران می روند برای این که این کارگاه ها تداوم داشته باشد و در شهرستان ها دوره های چند روز برگزار شودچه باید کرد گفت: متاسفانه برای همه مدرسان  مقدور نیست من چون گرفتاری غیر هنر بسیاری دارم، توان اینکه یک هفته در شهرستان بمانم را ندارم اما اگر میسر شود از برخی همکاران که می توانند زمان بیشتری را صرف آموزش کند بسیار خوب است وبرای استادانی که فراقت حتما باید این اتفاق بیافتد. البته استادان بزرگ برای همه دوره ها کاربرد ندارد، مثلا برای کسی که تازه آموزش تار را شروع کرده نیاز ندارد که به حضور استاد علیزاده برود اما استاد علیزاده می تواند با یک کارگاه هنرجویان رابا یک دیدگاه و مسیر نو آشنا کند. اما کسی باید از آموزش های مداوم علیزاده استفاده کند نوازنده باشد ،در این استان هم کسانی هستند که می توانند دوره های مقدماتی را با هنرمندان کار کنند.

حمید رضا نوربخش موضوع صدا سازی در آوازرا بسیار مهم عنوان کرد و گفت: در بحث صداسازی می خواهیم بگویم که مشکل کجاست و در صدا به دنبال چه چیزی هستیم اما برای اینکه به نتیجه مطلوب برسد کار دراز مدتی است فکر می کنم مشکل بیش تر این است که نمی دانیم یا به دنبال چه چیزی برویم وقتی بدانیم چشم اندازروشن می شود.

محمد باقر مرادی عضو هیات مدیره خانه آواز گفت: برخی از این موارد از طریق مدرسان استان درکلاس های هفتگی به هنرجویان گفته می شود اما وقتی یک استاد صاحب نامی این موارد را مطرح می کند تاثیر بهتری دارد ودلنشین است حدود 3سال در خانه آوازدر مورد صدا سازی بحث می شود برخی از دوستان حتا به شدت مخالفت می کند اما امروز وقتی استاد حمیدرضانوربخش ایرادها را بدون غرض مطرح کرد تاثیر خوبی داشت ونکات خوبی مطرح شد ضعف بیشتر دوستان استفاده نکردن از تمامی ظرفیت صدا بود و استفاده بد از صدا بود

 این مدرس آواز افزود: یکی از مواردی استاد در این کارگاه مطرح کرد این بود که بیش تر دوستان صدای خوبی دارند اما چگونگی استفاده از آن را نمی دانند بسیار موثر بود اامیدواریم در جلسات بعدی بازخورد آن را ببینیم

 

 مرادی در پایان گفت: درخانه آواز یکی از اهداف این بود که آقای نوربخش صدای دوستان همدانی را بشنوند اگر تشخیص دهند پتانسیلی وجود دارد افراد برجسته انتخاب شود و ما خواهش کنیم یکی از مدرسان این کارگاه را ادامه دهند

 از روزنامه همشهری همدان 2 مهر 1393


برچسب ها: موسیقی همدان ، کارگاه آواز حمیدرضا نوربخش ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic