دوشنبه 31 فروردین 1394

سی سال صبوری و انگشتان هنر آفرین یک توانجو

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :مطالب در خبر گزاری ها ،گفتگو ،

سی سال صبوری و انگشتان هنر آفرین یک توانجو

mina.jpg

برای بیشتر مردم، حتا تصور اینکه سی سال در کنار انسانی که تنها قادر است بنشیند و یک انگشتش را تکان دهد، زندگی کنند کاری دشوار و گاه غیر ممکن است اما عزیز خانم 30 سال، مینا را تر و خشک کرده است، با مینا بیدارشده است، زندگی کرده است، رنج کشیده است، لذت برده است، دربیماری‌هایش درد کشیده است، در شادی‌هایش خندیده است و در رشد و بالیدن دختر هنرمندش همراه و همگام بوده است، اگرچه در دهه‌ی پنجم زندگیش به یک بانوی سالخورده می‌ماند که گویی دراین پنج دهه قرنها زیسته است.


در تمام دنیا افراد توانجوی بسیاری زندگی می کنند، شرایط عده‌ای بهتر از مینا آذر افشان است و برخی نیز وضعیت دشوارتری دارند اما تعداد توانجوهایی که به موفقیتی همسان مینا دست می‌یابند بسیار کم است به نظر من مینا را می‌توان با استفن هاوکینگ مقایسه کرد البته مینا اگر درغرب زندگی می‌کرد هم وضعیت درمانی بهتری داشت و هم موفقیت‌هایش دوچندان می‌شد، او بارها به این موضوع اشاره کرده است که همان چند ماهی که درکودکی برای درمان به اروپا رفته بوده شرایط بهتری نسبت به ایران داشته است، اما به نظر می رسد مینا از دو فرصت و یا موهبت برخوردار است که دیگر توانجوها در ایران کمتر از آن بهرمند هستند، همین دوعامل در موفقیت‌های او بسیار نقش تعیین کننده‌ای داشته است؛ وجود عزیزخانم مادر مینا که نعمتی بزرگ در زندگی میناست و نقشی فراتر از یک مادر و یک انسان را دارد. عزیز خانم هرگز گله مند نیست، نه از شرایط مینا و نه از تنها ماندش با کوهی از رنج که برخی اطرافیانش براو تحمیل کرده‌اند، عزیز خانم بر این باور است که مینا یک دختر کاملا سالم است تا جائی که گاهی مینا را مورد خطاب قرار می دهد: " مادر پاشو بیا کمک کن غذا درست کنیم" عزیز خانم می گوید: روزهایی که مینا غذا نمی‌خورد من هم لب به خوراک نمی‌زنم. مینا دانشجوی کارشناسی ادبیات دانشگاه پیام نور همدان است و استادانش برای امتحان گرفتن به خانه او می‌آیند، در طول سال تحصیلی هر روز عزیزخانم  کتاب را مقابل چشمان مینا می‌گیرد، مینا می‌خواند و وقتی به پایان صفحه رسید عزیزخانم ورق می زند و صفحه بعد را در مقابل چشمان مینا می‌گیرد این روند ادامه می یابد تا کتابی خوانده شود، کتاب‌هایی دوره شود و از مینا دانشجوی موفقی بسازد.
مورد دوم در زندگی مینا ویژگی شخصیتی اوست، مینا دوستان زیادی دارد، دوستانی از نقاشان، شاعران، هنرمندان موسیقی و فعالان مدنی همدان که مدام به او سرمی‌زنند و همگی به اتفاق بر این باورند که وقتی در کنار مینا هستند از او انرژی می‌گیرند و به زندگی امیدوار می شوند این ویژگی شخصیتی او موجب شد تا بهترین نقاشان همدان دوستانه او را آموزش دهند وبا شیوه‌ها و سبک‌های نقاشی آشنا کنند.
مینا در سال 1391 اولین گالری خصوصی استان همدان را در زیرزمین خانه‌اش افتتاح کرد و بیش از 60 اثر نقاشی را در این گالری به نمایش گذاشت، برای ایجاد این نمایشگاه دائمی از هیچ نهاد دولتی کمک نگرفت و به سخن دیگر هیچ نهادی برای افتتاح این گالری کمک نکرد، کارهای او بارها در نمایشگاه‌های گروهی به نمایش درآمده و امسال نیز در نظر دارد نمایشگاهی خارج گالری خصوصی اش در یکی از گالری های شهربه نمایش بگذارد. اولین مجموعه شعر او با عنوان یاد ستاره درسال 1391 منتشر شد و مجموعه دوم او نیز در انتظار مجوز است.
1
به پرواز عاشقانه ام،
کودکانه نگاه مکن!
من...
باتمام هستی ام پرکشیده ام،
تو...
با تمام نگاهت آسمانم باش
2
تنهایی من
چنان دور است
که که هیچ عابری
از آن گذر نمی کند،
دلم به آسمان خوش است،
از این مردمان سرد و سخت،
برای چیدن ستاره ام
کسی حذر نمی کند.
3
توصدایت زمزمه سبزدرخت است
به هنگام بهار
ونگاهت موجی است
که مرا می برد از دست خزان
تا دراعماق خیال
ریشه کنم.
4
وقتی تو میرسی
شکسته ام در انعکاس آب
سایه ام
نشسته درسراب
تو می رسی
به آخرین نفس
به فصل حرف های بی جواب
5
دلتنگ
به سبزه ی یادخدا
لغزیدم
سبزه ای سبز
من تشنه بر آن باریدم
گشتم از همهمه ی کوچه بیتابی دور
نغمه ای
از لب پرنازنسیم
برچیدم.
کردم از خانه ی دل
یاد غریبان بیرون
جامه ی تازه ی گل های عطش
بوسیدم.
6
به من فرصتی بده...
تورا نجوا کنم
اندازه یک پرواز کوتاه کبوتر
پروازم بده
تا برایت معنا شوم
واژه ای از بودن.
7
تا من هستم
و اشکهایم هست، تو بخند!
لبخندت به من
اجازه سجده می دهد،
سجده،
روی سبزه های بارانی
سهم من از تو
عطرباران است.

http://hmag.ir/fa/%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87/166-%D8%B3%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B5%D8%A8%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%88


برچسب ها: مینا آدر افشان ، همگان ، هنرمند همدانی ، شاعران همدان ،

دوشنبه 31 فروردین 1394

آیا خانه مطبوعات ایران یک‌ نهاد صنفی است

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :مطالب در خبر گزاری ها ،

روزنامه نگاران ایران بدون نهاد صنفی

آیا خانه مطبوعات ایران یک‌ نهاد صنفی است

18 فروردین 1394

خبرنگاران ایران – نیکی آزاد: مدت‌هاست روزنامه‌نگاران ایران از نداشتن نهادی صنفی و مستقل از دولت گلایه می‌کنند. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در تابستان ۸۸ تعطیل شد و هنوز بازگشایی آن با ابهام‌های زیادی همراه است و جز چند شهرستان که نهاد مستقل صنفی برای روزنامه‌نگاران دارند. استان‌ها و شهرهای دیگر ایران از داشتن نهادی مستقل برای روزنامه‌نگاران محروم‌اند.

در این میان اما در بیشتر شهرهای ایران نهادی دولت ساخته به نام خانه‌های مطبوعات وجود دارند که‌ گاه تنها مرجع خبرنگاران برای پیگیری خواسته‌های صنفی شان به نظر می‌رسند. نهادی که به‌ اختصار «خانه» هم نامیده می‌شود. این روز‌ها از این انجمن‌ها که تحت نظارت دولت اداره می‌شوند، به‌ عنوان نهادی صنفی برای روزنامه‌نگاران در سراسر کشور نام‌ برده می‌شود و به نظر می‌رسد روز به ‌روز گسترش بیشتری هم می‌یابند تا شاید در سایه آن‌ها روزنامه‌نگاران خواسته اصلیشان یعنی داشتن سندیکای مستقل را از یاد ببرند.

اما این نهاد چه وظایفی بر عهده دارد و چگونه از حقوق صنفی روزنامه‌نگاران در سراسر کشور دفاع می‌کند. آیا این نهاد تحت نظارت دولت را اساساً می‌توان نهادی صنفی و مدافع حقوق خبرنگاران قلمداد کرد.

خانه‌های مطبوعات‌گاه خبرنگاران را کنترل می‌کنند

خانه مطبوعات ایران با نظارت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد تأسیس‌شده و طبق اساسنامه‌ای که این معاونت تنظیم کرده کمک به ارتقای سطح کمی و کیفی مطبوعات محلی از طریق حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی، بهبود وضع اقتصادی، اجتماعی، توسعه دانش فنی و امنیت شغلی - حرفه‌ای اصحاب جراید و شناسایی امکانات بالقوه و بهره-گیری از افکار، ‌ اندیشه، تجارب و اراده جمعی اصحاب مطبوعات را دنبال می‌کند در اساسنامه این نهاد دیگر اهداف و وظایف آن نیز طبقه‌بندی و ارائه‌ شده است.

اولین دورهٔ انتخابات شورای مرکزی خانه مطبوعات ایران با حضور نمایندگان بیش از ۲۵ استان در دی‌ماه سال گذشته برگزار شد. با اینکه سند مستندی مبنی بر اینکه همه شهرهای ایران خانه مطبوعات دارند وجود ندارد اما به نظر می‌رسد بیشتر استان‌های کشور چنین نهادی را تحت نظارت وزارت ارشاد تأسیس کرده‌اند.

مسئول واحد تبلیغات و مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز سال گذشته و در آستانه بازگشایی نمایشگاه مطبوعات از راه‌اندازی خانه مطبوعات استان تهران در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

اما چقدر این نهاد توانسته است در شهرهای مختلف ایران نیازهای صنفی روزنامه‌نگاران را تأمین کند؟

حسین زندی، خبرنگار محلی در همدان در گفت و گو با ما و شناختی که از خانه مطبوعات شهرش دارد در این باره بیشتر توضیح می دهد .

او زمان تأسیس این نهاد در شهر همدان را سال ۱۳۷۹ اعلام می‌کند: «این نهاد، یک‌نهاد بلاتکلیف است یعنی نه دولتی است و نه غیردولتی، به همین دلیل فعالیت چندانی ندارد گاهی برای معرفی اعضا به ادارات نامه و یا معرفی‌نامه‌ای صادر می‌کند این نهاد با گذشت حدود ۱۴ سال از تاریخی که در همدان آغاز به کارکرده هنوز نتوانسته برای اعضای خود کارت خبرنگاری صادر کند.»

او درباره اهداف تشکیل این نهاد توضیح می‌دهد: «تشکیل چنین خانه‌هایی از طرف دولت به این سبب بود که در مقابل نهادهای صنفی مانند انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تشکیلاتی به وجود بیاورد که در عین وابستگی به دولت ازنظر عملکرد نقش خنثایی داشته باشند. چراکه دولت‌ها در ایران همیشه خبرنگاران را به‌عنوان زینت المجالس می‌خواهند، این نهاد قرار بود از مطالبات فعالان و حقوق مطبوعات دفاع کند اما گاهی خبرنگاران را کنترل می‌کند. به‌طور مثال وقتی خبرنگار یا عکاسی در همدان از دست زمین‌خواران کتک می‌خورد این نهاد هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد، در همدان بار‌ها به خبرنگاران از طرف نهادهای دولتی و خصوصی توهین شده است اما خانه مطبوعات واکنشی نشان نداده است.»

این نهاد نقش حمایتی ندارد

محمد رجبی، خبرنگار محلی در زنجان هم در گفت‌وگو با ما دراین‌باره می‌گوید: «خانه مطبوعات یک مجموعه دولتی زیر نظر وزارت ارشاد است و به لحاظ تشکیلاتی هیچ‌گاه نمی‌تواند نقش حمایتی مورد انتظار خبرنگاران را برآورده کند چرا که زیرمجموعهٔ دولت است و از سوی دیگر روزنامه‌نگاران مطابق رسالتی که دارند موظف‌اند تا نظارت بر عملکرد مجموعه دولت و حتی در سطح کلان حاکمیت داشته باشند به همین دلیل موجودیت خانه مطبوعات جای سؤال دارد.»

به گفته او کارکرد عمده‌ای که برای رسانه وجود دارد مربوط به نقش نظارتی آن در جامعه است و یک روزنامه‌نگار وظیفه دارد تا به نمایندگی از سوی افراد جامعه اتفاق های رخ‌ داده در جامعه را برای افکار عمومی منعکس کند. برای همین باید با استقلال کامل و دور از هر نوع فشار و تهدیدی فعالیت کند. نقش نظارتی رسانه، کار اطلاع‌رسانی را با مشکلات و موانع بسیاری مواجه می‌کند برای همین انتظار از یک ‌نهاد حمایتی چیزی متفاوت از نقش یک صنف ساده یا سندیکاهای مشابه است.

به گفته او خانه مطبوعات زنجان از سال ۸۱ فعالیت‌های خودش را آغاز کرده است و عمده فعالیت‌های آن مربوط به فعالیت‌هایی در خصوص تأمین مسکن خبرنگاران و حمایت‌های مادی و تلاش برای بیمه شدن خبرنگاران و همچنین ارائه تسهیلاتی برای فعالان عرصه مطبوعاتی بوده است با این‌همه دغدغه‌های اصلی یک روزنامه‌نگار این‌ها نیست.

این خبرنگار محلی یکی از مهم‌ترین وظایف تشکل‌های صنفی برای خبرنگاران را داشتن قدرت کافی و مستقل از هر جریانی برای حمایت از خبرنگاران می‌داند جایگاهی که خانه‌های مطبوعات از آن بی‌بهره‌اند.

او نحوه این حمایت‌ها را این‌گونه برمی‌شمارد: «تشکلی که بتواند در موقع لزوم از وکیل های قوی و حقوقدان‌ها برای حمایت از خبرنگاران و نشریات استفاده کند. همچنین حمایت‌ها باید با توجه به شکل کار روزنامه‌نگاران باشد و اگر مصداقی بخواهم بگویم باید اشاره‌کنم به نحوه همکاری روزنامه‌نگاران با نشریات به‌عنوان نمونه اینکه در زمینهٔ قیمت محصولاتی که یک خبرنگار در تحریریه تولید می‌کند، ساعات کار، شکل قرارداد، نحوه بیمه شدن خبرنگاران و مسائلی ازاین‌دست در یک‌طرف و از سوی دیگر نظارت بر عملکرد روزنامه‌نگاران و حتی برگزاری کلاس‌های دوره‌ای، آشنایی با نحوه کار، تعیین استانداردهای مشخص برای خبرنویسی و حتی نظارت بر نشریات و ایجاد یک سازوکار کمکی به مدیران مسئول جهت انجام کار حرفه‌ای و تخصصی.»

«دولت‌ها نباید در مسائل صنفی دخالت کند»

یکی از وظایفی که خانه‌های مطبوعات برای خود تعریف کرده‌اند و در اساسنامه آن‌ها هم ذکرشده دفاع از حقوق حرفه‌ای و صنفی اعضا و داوری در اختلافات داخلی روزنامه‌نگاران است؛ اما به چه میزان نهادی دولتی قادر است این وظیفه را بر عهده بگیرد و اگر اساسا شکایت خبرنگاران از شیوه عملکرد حکومت یا نهادهای دولتی باشد خبرنگاران باید به کجا شکایت ببرند.

حسین زندی دراین‌باره توضیح می‌دهد: «ماهیت و وظیفه‌ای که برای این نهاد تعریف ‌شده این است که علاوه بر وظایف رفاهی مسائل حقوقی و شغلی اهالی مطبوعات را نیز باید پیگیری کنند اما این وظایف در صورتی قابل‌پیگیری است که خانه مطبوعات به یک تشکل مستقل و غیردولتی تبدیل شود، یک‌ نهاد وابسته به دولت نمی‌تواند چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرد چراکه بیشتر مطالبات صنفی روزنامه‌نگاران از نهادهای حکومتی و دولت است و این نهاد‌ها بیشترین تضییع حقوق را در حق فعالان مطبوعات روا داشته‌اند. متأسفانه در این زمینه دولت از وظیفه حاکمیتی خود غافل است. دولت‌ها نباید در مسائل صنفی دخالت کند.»

او درباره آخرین انتخابات این نهاد هم می‌گوید: «انتخابات خانه مطبوعات چند بار منتفی شد و به تأخیر افتاد و به ۲۵ اسفندماه سال گذشته موکول شد اما ترکیب کاندیدا‌ها نشان می‌دهد که وضعیت بد‌تر از گذشته خواهد بود. فضا و جو موجود باعث شد روزنامه‌نگاران مستقل و حتی بیشتر اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند و یک جناح خاص وارد میدان شود.»

به گفته این روزنامه‌نگار محلی دولت و وزارت ارشاد هیچ عزمی برای برطرف کردن موانع موجود ندارد و نمی‌خواهند نهادهای مستقل صنفی در کشور شکل بگیرد هنوز دستگاه‌های ممیزی قوی‌تر از گذشته عمل می‌کنند. در چنین شرایطی بیشتر خبرنگاران مستقل خانه‌نشین شده‌اند و برخی به‌ناچار آلوده رپرتاژهای دولتی شده‌اند. خانه مطبوعات در حوزه‌های آموزشی کمتر وارد عمل می‌شود و سطح تولید بسیار نازل است و محتوای رسانه‌ها قابل دفاع نیست، بیشتر خبرنگاران به مسائل جامعه کمتر توجه می‌کنند، انتقاد نمی‌کنند چون نانشان درگرو رپرتاژهای دولتی است و دولت هم از چنین شرایطی که نظارتی بر عملکرد مدیران وجود ندارد و خبرنگاران تنها مجیز گوی مدیران‌اند رضایت کامل دارد.

نهادی برای برگزاری جشن‌ها در استان قزوین

یک خبرنگار محلی در قزوین که از ما خواست نامش محفوظ بماند هم درباره خانه مطبوعات شهر قزوین می‌گوید: «خانه مطبوعات در شهر ما فقط نقش برگزارکننده جشن روز خبرنگار و جشنواره مطبوعات را دارد و نقش خاص دیگری ایفا نمی‌کند. هرچند در برخی ایام نسبت به توزیع اقلام و کالاهایی هم برای خبرنگاران اقدام کرده است.»

به گفته این خبرنگار این نهاد در قزوین برای یک‌بار هم برای مشکلات خبرنگاران و بازداشت آن‌ها و محدودیت‌ها به‌صورت تشکیلاتی کاری نکرده است.

محمد رجبی هم می‌گوید: «درباره مشکلاتی مانند اخراج تعدادی از روزنامه‌نگاران از یک روزنامه در زنجان خانه مطبوعات نتوانست حمایت چندانی کند و این خبرنگاران بودند که با همکاری هم توانستند بخشی از حقوق مادی خودشان را به دست بیاورند و با مراجعه به دادگاه و اداره کار حق بیمه‌شان را بگیرند.»

آیا همه اعضای خانه‌های مطبوعات روزنامه‌نگارند؟

اما چه کسانی می‌توانند عضو خانه مطبوعات شوند آیا همه روزنامه‌نگاران اجازه عضویت در این نهاد رادارند؟

زندی در پاسخ به این سؤال هم می‌گوید: «همه می‌توانند عضو شوند درواقع هرکس که حق عضویت پرداخت کند و معرفی‌نامه و چند نمونه کار ارائه کند می‌تواند، عضو خانه مطبوعات همدان شود. گفته می‌شود بیش از ۵۰۰ نفر عضو این نهاد هستند اما هنوز تعدادی از اهالی رسانه عضو نشده‌اند و تعدادی از اعضا هم فعالیت مطبوعاتی ندارند و بیشتر از اعضای خانواده سرپرست‌ها و صاحب‌امتیازهای روزنامه‌ها جز اعضا هستند. به همین دلیل نمی‌توان گفت همدان ۵۰۰ خبرنگار دارد.»

محمد رجبی اما درباره عضویت روزنامه‌نگاران زنجان در خانه مطبوعات می‌گوید: «در این زمینه محدودیت‌هایی وجود دارد که بخشی از آن‌ها در ظاهر برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های ممکن در جهت عضویت در خانه و استفاده از مزایای آن است که خود همین موضوع هم جای بحث بسیاری دارد به‌عنوان نمونه چرا باید امتیازهایی به خبرنگاران داده شود که بخواهد مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. یا بهتر بگویم نحوه حمایت از خبرنگار نباید به شکلی باشد که جای سوءاستفاده را برای سایر افراد فراهم کند.»

خبرنگار محلی در قزوین اما می‌گوید: «همه روزنامه‌نگاران استان و کارکنان صداوسیما و اعضای پخش و توزیع روزنامه، سرویس آگهی و کارکنان چاپخانه هم می‌توانند عضو این خانه شوند.»

نقش خانه مطبوعات در تأمین نیازهای رفاهی خبرنگاران

برخی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران محلی از نقش صنفی این نهاد رضایت ندارند، اما آیا این نهاد توانسته در تأمین نیازهای رفاهی خبرنگاران نقشی مؤثر افا کند.

محمد رجبی تأکید می‌کند: «در استان زنجان اتفاق خوبی افتاد تعدادی از روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و البته صاحب‌نام که تحت عضویت خانه مطبوعات بودند توانستند با کمک این مجموعه صاحب‌خانه شوند، البته این به معنی قوی بودن این مجموعه در سایر مراکز نبود بلکه همت خود خبرنگاران و تلاشی که اعضا در جهت اجرای برنامه‌های خود داشتند باعث شد که این امر خوب اتفاق افتاده و تعدادی از خبرنگاران مستقل نیز صاحب‌خانه شدند. درباره خانه‌دار شدن تعدادی از دوستان خودم از نزدیک شاهد تلاش شبانه‌روزی خود افراد بودم که با هزینه‌های خود و راه‌حل‌هایی که خود دوستان پیشنهاد می‌دادند این مساله محقق شد البته منکر حمایت‌های دولت و ارائه برخی تسهیلات نیستم. بااین‌همه تلاش خود اعضا و همدلی آن‌ها در این مورد نقش بسیار پررنگی داشت.»

زندی دراین‌باره می‌گوید: «کسانی که در تعاونی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند عضو خانه مطبوعات هستند اما این تعاونی یکی از تعاونی‌های ناموفق مسکن بوده و هنوز نتوانسته به تعهدهای خود عمل کند و به نظر می‌رسد در شرایط فعلی همچنان خبرنگارانی که پولی پرداخت کرده‌اند باید منتظر بمانند یعنی در این زمینه هم عملکرد شفافی نداشته است.»

خبرنگار محلی در قزوین اما معتقد است: «تعاونی مسکن مطبوعات شخصیت مستقلی دارد و ارتباطی به خانه مطبوعات ندارد و و خانه مطبوعات جز توزیع کالاهایی به برخی خبرنگاران اقدام رفاهی دیگری نداشته است.»

در شرایطی که بیشتر خبرنگاران مستقل به ویژه خبرنگاران مستقل محلی خانه‌نشین و برخی به‌ ناچار آگهی بگیر شده‌اند. خانه‌های مطبوعات نه تنها نقش مفیدی را ایفا نمی‌کنند که این روز‌ها به نظر می‌آید سکوت خبرنگاران در برابر نهادهای دولتی را بیشتر تشویق می‌کنند،دلیلی که شاید یکی از اهداف مهم شکل گیری نهادی است که هر روز دولت در جهت تقویتش قدم بر می‌دارد، در چنین شرایطی به گفته برخی خبرنگاران محلی جای یک نهاد صنفی مستقل به شدت خالی است.
برچسب ها: خانه مطبوعات همدان ، انجمن صنفی مطبوعات ، روزنامه نگاری در همدان ، رسانه های همدان ،

نگذارید «پایتخت تاریخ و تمدن» فقط یك عنوان باشد

نویسنده: حسین زندی/خبرنگار
نگذارید «پایتخت تاریخ و تمدن» فقط یك عنوان باشد
این‌كه همدان جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد، دیگر جمله‌ای نام‌آشناست و همه ساله هزاران گردشگر را به سوی خود می‌خواند.
1394/01/24
این‌كه همدان جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد، دیگر جمله‌ای نام‌آشناست و همه ساله هزاران گردشگر را به سوی خود می‌خواند.اما نكته قابل توجه میزان محافظت در وهله نخست و معرفی كامل به شهروندان و گردشگران است. بحث حفاظت و نگهداری درست بناها و آثار تاریخی معمولا با دلیل نبود بودجه توسط اداره میراث فرهنگی همدان توام است. اما برای نگهداری از این آثار نه تنها فرصتی نیست، بلكه بناهای بسیاری در همدان و در استان هستند كه با داشتن شرایط كامل ثبت شدن در فهرست میراث فرهنگی به شكل‌های مختلفی تهدید شده اند و خطر تخریب را بالای سر خود می‌بینند.
در این‌خصوص با «آیدا شاكر» یكی از فعالان حوزه میراث فرهنگی در همدان و از راهنماهای گردشگری گفت‌وگویی داشتیم.
تأثیر برج‌سازی بدون ضوابط علمی و منطقی به‌عنوان یكی از عوامل اصلی تخریب منظر شهری همدان، بارها در رسانه‌ها مطرح شده است، آیا می‌توانید با توجه به تجربه خود به شكل مصداقی این موضوع را توضیح ‌دهید؟
لابه لای آپارتمان‌های بلند و برج‌های جدیدی كه هر روز از دل زمین همدان سر بر می‌آورند بنای كوچك كهنی وجود دارد كه سال‌هاست از دید گردشگران شهر همدان دور مانده است. این بنای كوچك معروف به «برج قربان» مقبره‌ای است آجری با گنبدی مخروطی مربوط به دوران سلجوقیان در قرن 6 هجری قمری. این بنا كه زمانی در كنار خانه‌های كوتاه‌قامت همدان برجی محسوب می‌شد امروزه با ساختمان‌سازی‌های بی‌رویه و نادرست بدون توجه به حریم این بنای تاریخی دیگر جلوه‌ای ندارد و اغلب گردشگران از حضورش در شهر همدان بی‌اطلاع هستند. این اثر كهن كه از سال 1354 شمسی در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران ثبت شده، امروز تنها و مهجور مانده و‌گویی سازمان میراث فرهنگی نیز این بنا را به دست فراموشی سپرده است. ساخت ساختمان‌های بلند در اطراف این بنا بر خلاف قوانین میراث فرهنگی و به مهجور ماندن آن دامن زده است. بی‌شك اگر این روند ادامه یابد این بنا به زوال نزدیك خواهد شد.
ضرورت مرمت آثار تاریخی به‌خصوص مرمت بناهایی كه هنوز ثبت نشده‌اند، چگونه است؟
شهر همدان دارای بناهای تاریخی ثبت نشده بسیاری است كه به علت نبود توجه و مراقبت نابود شده‌اند و  یا در معرض نابودی قرار دارند. تلاش‌ها برای نجات این میراث كهن در برخی موارد ناكام مانده است، اما انتظار می‌رود بناهایی كه در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی قرار دارند از مراقبت و توجه مناسب برخوردار باشند. متأسفانه چنین امری در بیشتر بناهای ثبت شده همدان نیز فراموش شده است. مجسمه شیرسنگی از نمادهای شهر همدان و از یادگارهای اواخر عصر سلوكیان و اوایل دوران اشكانیان است. اما اكنون بدون هیچ‌گونه حفاظی در وسط میدانی به همین نام رها شده  و سازمان میراث فرهنگی به نصب توضیحات كوتاهی درباره این مجسمه بسنده كرده است. این اثر كه در سال 1310 شمسی به ثبت رسیده تا مدت‌ها وسیله بازی كودكانی بود كه به پارك مجاور می‌آمدند. اكنون با قرار‌دادن این مجسمه روی یك پایه سنگی ـ بتنی وضع بهتری از قبل دارد. اما مسلما این پایه مجسمه را از گزند زمستان‌های سرد همدان و گرمای تابستان در امان نمی‌دارد.
در مورد شرایط محوطه تاریخی هگمتانه با توجه به تجربه‌های بازدید خود ‌بگویید؟
مجموعه تاریخی تپه هگمتانه در شرایط مساعدی به سر نمی‌برد. اغلب بخش‌های این مجموعه فاقد حفاظ مناسب است و به دنبال بازدیدهای گردشگران از بین می‌رود. نگهداری این مجموعه كهن نیازمند شرایط ویژه‌ای است كه تأثیرات مخرب شرایط جوی و بازدید گردشگران را به حداقل برساند.
در فاصله‌ای نه چندان طولانی از این محوطه تاریخی، گنبد علویان قرار دارد. اوضاع این بنای تاریخی را چگونه می‌بینید؟
تا همین سال‌های اخیر مدرسه‌ای در محوطه‌ گنبد علویان قرار داشت. این بنا امروز هرچند از هیاهو و آسیب كودكان مدرسه نجات یافته اما همچنان از مراقبت‌های معمول بناهای ارزشمند بی‌بهره‌است. از بازدیدكنندگان مبلغی برای ورود به محوطه گرفته می‌شود، اما بودجه‌ای مناسب برای این بنا هزینه نمی‌شود. علاوه بر این به گردشگر این بنا باید اخطار داده شود در محوطه داخلی بنا عكس‌برداری نكند چرا كه فلاش دوربین روی گچبری‌های كهن این بنا در دراز مدت تأثیر منفی می‌گذارد. به علاوه در بحث مرمت تدبیری برای بخش‌های از بین رفته گچبری‌های این بنا نشده است.
و اما بحث تغییر كاربری‌ اماكن تاریخی، چه مواردی دراین‌باره سراغ دارید؟
گذشته از بحث بی‌توجهی به بناهای موجود در فهرست آثار ملی، تغییر كاربری نادرست این بناها در دراز مدت باعث تخریب این بناهای ارزشمند می‌شود. مثال بارز این مسأله بنای «حمام قلعه» است. این بنا معروف به «حمام‌حاج محمد سعید» در اواخر دوران قاجار بنا شده و از حمام‌های قدیمی شهر همدان به شیوه «گرم و سرد» ساخته شده است. هرچند تأسیس موزه مردم شناسی در این بنا اتفاق خوبی است، اما برپایی یك قهوه‌خانه سنتی در این بنا باعث تغییر كاربری آن شده، زیرا  این بنا را از یك بنای تاریخی- فرهنگی به بنای قهوه‌خانه‌ای و تفریحی تبدیل كرده است. این نحوه كاربری در دراز مدت باعث فرسودگی این بنا شده است و می‌شود.
نكته پایانی؟
یكی از مهم‌ترین دلایل ثبت یك بنای تاریخی و باستانی به‌عنوان اثری ملی، محافظت از آن اثر است. این مهم در بسیاری از بناهای ارزشمند ثبت شده به دست فراموشی سپرده شده است. نباید فراموش كرد كه «پایتخت‌تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران» بدون این بناهای ارزشمند یك عنوان بیشتر نخواهد بود. سازمان میراث فرهنگی همدان در حفظ این عنوان مسئولیت نخست را برعهده دارد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%86%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%C2%AB%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86%C2%BB-%D9%81%D9%82%D8%B7-%DB%8C%D9%83-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF


برچسب ها: همشهری همدان ، هگمتانه ، تاریخ و تمدن ، میراث فرهنگی همدان ،

چهارشنبه 19 فروردین 1394

کوه‌خواری در همدان با پرچم گردشگری

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گفتگو ،گردشگری ،


کوه‌خواری در همدان با پرچم گردشگری
گروه سرزمین

فعالان میراث و محیط زیست از کوه‌خواری گسترده در الوند همدان و در نزدیکی گنجنامه خبر می‌دهند. فعالیت‌هایی نظیر جاده‌سازی، ساخت و ساز هتل، تغییر مسیر آب‌های طبیعی (رودخانه‌ها و چشمه‌ها و نهرها) و ... در شرایطی رخ می‌دهد که مسئولان استان این فعالیت‌ها را با مجوز و تحت عنوان «توسعه گردشگری» انجام می‌دهند. مدیرکل میراث استان همدان می‌گوید این مسیر، محور گردشگری ماست و می‌خواهیم ان را ساماندهی کنیم. 
کل مجموعه الوند صد و یازدهمین اثری است که در فهرست آثار طبیعی کشورمان ثبت شده است و این به آن معناست که هرگونه دخل و تصرف و ساخت و سازی در آن ممنوع است اما مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان می‌گوید: «این همان جاده پیست اسکی است. آنجا محور گردشگری است و قطعا باید ساماندهی شود. یعنی مطالعه شود و اگر نیاز به تعریض دارد تعریض شود و تابلوهای آن درست و استاندارد شود. این محور باید دامنه‌های شمالی الوند را به باغ‌شهر تویسرکان وصل کند چرا که آنجا روستاهای هدف گردشگری بسیار خوبی داریم و برنامه سال 94 ما این است.»
ریحان سروش مقدم درباره احداث و تعریض جاده تاریک‌دره در نزدیکی گنجنامه به خبرنگار  قانون توضیح می‌دهد: «جاده تاریک دره قبل از ثبت بوده آنجا بوده است. واژه تعریض را هم به کار نبریم و بگوییم ساماندهی. آنجا محور گنجنامه به تویسرکان است که باید ساماندهی بشود و قطعا هم ساماندهی می‌شود اما چه چیزی در اینجا برای شما مورد سوال است؟ چیزی به نام تعریض انجام نمی‌شود. تنها سنگ‌های دو سوی جاده را برداشت می‌کنند.»
او در پاسخ به این که آیا هتل یا ساخت و ساز دیگری هم در الوند انجام می‌گیرد یا خیر، می‌گوید: «ساختمان که ساخته شود نمی‌توانیم جلویش را بگیریم. الوند ثبت شده است اما نمی‌توانیم آن را در زرورق بپیچیم و نگه داریم تنها باید از آن مواظبت شود. با توجه به این که این اثر ثبت شده است چیزی که به حیات و شرایط الوند آسیب برساند را نه ما اجازه می‌دهیم و نه محیط زیست. هتلی هم قرار نیست آنجا ساخته شود.»
با این حال شهردار همدان اواخر سال گذشته در مراسم کلنگ‌زنی هتل شادی در بلوار کولاب (مسیر گنجنامه) از احداث 10 هتل در همدان خبر داده که بیشتر این هتل‌ها در مقابل چشم‌انداز کوهستان‌های الوند و در مسیر عباس‌آباد و گنجنامه به طرف الوند ساخته خواهد شد. سروش مقدم به عنوان مدیرکل میراث استان همدان در این باره پاسخ می‌دهد: «این که شهردار همدان چه گفته است را ما در جریان نیستیم. قرار نیست هر حرفی، هرکسی گفته من پاسخگو باشم و تایید و تکذیب کنم. اگر من مجوز هتل می‌دهم می‌دانم کجا این مجوز را بدهم.»
او در پاسخ به این که سرانجام در الوند ساخت هتلی خواهیم داشت یا نه، می‌گوید: «معلوم نیست باید بررسی شود. هنوز مجوزی صادر نشده است. ممکن است صادر کنیم و ممکن است نکنیم. بسته به شرایطی که کارگروه گردشگری و کارگروه زیربنایی تصویب کند و قوانین حاکم بر عرصه و حریم اثرهای ثبتی مشخص کند بررسی می‌کنیم. شرایط یک اثر ثبتی طبیعی و تاریخی مشخص است و ما مجوز غیرقانونی نخواهیم داد.»
با این حال دخل و تصرفات غیرقانونی در الوند تا همین‌جای کار نیز حادثه ساز شده است. روز هفتم نوروز در جاده تاریک‌دره به سمت پیست اسکی همدان، چندین سنگ بزرگ سقوط می‌کند و یکی از سنگ‌ها روی خودرویی افتاده  و آن را نابود می‌کند. حسین زندی فعال محیط زیست و میراث فرهنگی همدان با بیان این که «مسئولان هیچ وقت به عامل اصلی این حوادث توجه نکردند» می‌گوید: «در سال‌های گذشته عوامل متعددی باعث تخریب اکوسیستم الوند شده است. یکی هم مجوزهایی است که برای مراکزی مثل تله کابین گنجنامه داده‌اند. ساختمان‌سازی و هتل‌سازی و تخریب باغ‌ها هم عامل دیگر است. اما مشخصا در این مسیر تاریک‌دره یا جاده پیست اسکی، دو عامل عمده داریم که باعث این اتفاق‌ها می‌شود. به گفته کوهنوردان فقط در سال 1393 ما 40 اتفاق ناگوار از جنس ریزش بهمن وسقوط سنگ در این مسیر داشته‌ایم که آمار بزرگی است.»
زندی عوامل سقوط سنگ‌ و بهمن در این مسیر را این گونه بر می‌شمرد: «نخستین عامل تغییر مسیر رودخانه‌ها و جوی‌ها و چشمه‌هاست. آنجا چشمه‌ای را تخریب کردند و آبش را کنار جاده تاریک‌دره آوردند و چشمه مصنوعی درست کردند اما الان با آن آب ماشین می‌شویند. آنجا برف و باران زیاد است. وقتی مسیر چشمه‌ها را تغییر می‌دهند باعث می‌شود زیر سنگ‌ها در اثر بارندگی شسته شود و کوچک‌ترین حرکتی منجر به سقوط سنگ‌ها می‌شود. مورد دوم که قبلا هم کوهنوردان درباره آن تذکر داده‌اند تعریض جاده است.»
این فعال گردشگری استان همدان با تاکید بر این که «متاسفانه بیشتر این تخریب ها به اسم توسعه گردشگری است و با این عنوان منطقه را نابود می‌کنند» به خبرنگار قانون می‌گوید: «جاده را تعریض می‌کنند بدون توجه به این که صخره‌برداری‌هایی که کنار جاده انجام می‌دهند در نقاط بهمن خیز است.»
زندی در پاسخ به این که چرا جلوی این فعالیت‌ها گرفته نمی‌شود، می‌گوید: «در دولت احمدی‌نژاد، منابع طبیعی اینجا را به راه و شهرسازی واگذار کرد و راه و شهرسازی هم در این زمینه پاسخگو نیست و متاسفانه تخریب‌هایی که در چشمه‌ها انجام شده همه با مجوز راه و شهرسازی است. آنجا حتی معدن هم زدند که البته آن معدن با فشار فعالان محیط زیست و کوهنوردان تعطیل شد ولی برای معدن جاده هم احداث کردند که چنین جاده‌هایی باعث اتفاقات اینچنینی هم می‌شود.»
او درباره تخریب الوند و آسیب‌های آن اضافه می‌کند: «علاوه بر این که پسماندهای ساختمانی هم اینجا تخلیه می‌شود، مسیر چشمه‌ها را عوض كرده و آب را چند صدمتر لوله کشی کرده‌اند با اسم آب شرب، ولی عملا در این جاده از آن فقط برای ماشین‌شویی استفاده می‌شود که مواد آلاینده و شوینده این کار به رودخانه می‌ریزد و به سفره‌های  زیرزمینی می‌پیوندد. نهایتا از همین آب گنجنامه است که آب شرب همدان تامین می‌شود.»
او با اشاره به تعرضات مجموعه تله‌کابین گنجنامه می‌گوید: «در همین مجموعه تله‌کابین مجوزهایی که در ارتفاعات 2400 متر به بالا صادر شده فاجعه‌ای است که توسط مقامات ارشد استان انجام می‌شود. این اتفاق متاسفانه اتفاق اول یا آخری نیست که در کوهستان‌های الوند می‌افتد. متاسفانه در ارتفاعات همین کوه جاده‌سازی و خانه‌سازی را داریم و تله‌کابین گنجنامه هم روز به روز به حریم کوه تجاوز می‌کند و کسی هم پاسخگو نیست چرا که متاسفانه همه این فعالیت‌ها با مجوز مقامات ارشد استان است  و مقامات ارشد استان همدان هر تخریبی را به اسم توسعه گردشگری پیش می‌برند. متاسفانه اداره کل میراث هم واکنشی نداشته و این هم یکی از بدبختی‌های ماست.»
زندی سخنان خود را این گونه جمع‌بندی می‌کند که توسعه گردشگری همدان در جهت توسعه پایدار نیست و این یعنی که فقط می‌خواهند گردشگر بیاید. این که حضور گردشگر در همدان چگونه خواهد بود و چه شرایط و آثاری خواهد داشت، دیگر مهم نیست. 

http://www.ghanoononline.ir/News/46617/%DA%A9%D9%88%D9%87%E2%80%8C%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7--%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8Cبرچسب ها: کوهخواری در همدان ، تخریب کوه الوند ، روزنامه قانون ، گردشگری پایدار ،

یکشنبه 16 فروردین 1394

جمعی برای حفاظت از زیست‌بوم استان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گفتگو ،زیست بوم ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

جمعی برای حفاظت از زیست‌بوم استان

نویسنده: حسین زندی
جمعی برای حفاظت از زیست‌بوم استان
خانه تشكل‌های میراث فرهنگی و گردشگری همدان در آخرین روزهای سال گذشته شاهد جلسه‌ای بود كه نمایندگان تشكل‌های مدنی حوزه میراث فرهنگی برای اولین بارتوانستند رودر‌رو مشكلات گردشگری استان را به حضور مدیركل برسانند و انتقادات چندین ساله خود را با این مقام مسئول در میان بگذارند.
1394/01/15
خروجی كار تشكل‌ها باید مشخص شود
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ابتدای این نشست با تأكید بر نقش تشكل‌های گردشگری در گردشگر‌پذیری استان گفت: خروجی كار تشكل‌ها باید مشخص شود، تا جامعه ‌متوجه شود این عزیزان در حوزه گردشگری چه كارهای بزرگی انجام داده‌اند. در سازمان میراث فرهنگی علاوه بر این می‌خواهیم از ظرفیت‌های تشكل‌ها در تعطیلات نوروز و هنگام ورود گردشگران نوروزی به استان استفاده كنیم. از شما خواهش می‌كنم در مباحث نظر‌سنجی، توسعه ارائه خدمات به میهمانان، ارتباط با ستاد خدمات سفر و راهنمایی گردشگران كمك كنید. ما در زمینه پرهیز از حضور كارتون به‌دست‌ها و خانه‌های غیرمجاز از ظرفیت‌های تشكل‌ها استفاده خواهیم كرد و امیدوارم امسال به كمك شما از سال‌های پیش بهتر عمل كنیم.
ریحان سروش مقدم ادامه داد: با ورود اعضای تشكل‌های غیر‌دولتی در ستاد استقبال از میهمانان نوروزی می‌توانیم امیدوار باشیم گردشگران حرمت اماكن را رعایت كنند.

تشكل‌ها چقدر از سوی مسئولان جدی گرفته می‌شوند
مریم خندان نماینده انجمن دوستان زمین گفت: در ابتدا پیش از ورود تشكل‌ها به موضوع همكاری با اداره میراث فرهنگی باید ببینیم كه اعضای تشكل‌ها از سوی مدیران این اداره چقدر جدی گرفته می‌شوند؟ این جلسه چنان با تأخیر برگزار شد كه ما نا‌امید شدیم.
آرش خزایی دبیر انجمن سایكل توریسم و طبیعت‌گردی آنادانا نیز افزود: ما در زمینه سفر پاك فعالیت می‌كنیم و شهروندان را تشویق می‌كنیم برای سفرهای پاك، در دوره مدیركل قبلی با ما همكاری نشد امیدواریم این بار شاهد همكاری اداره شما باشیم.

اهمیت تبلیغ شفاهی
غلامرضا سماوات نماینده انجمن خانه‌های بوم‌گردی همدان گفت: پیشنهاد من این است كه بیاییم از همدان، به همدان، برای همدان و به محوریت همدان كار كنیم و تلاش را برای معرفی و رشد همدان معطوف كنیم‌. تبلیغات سینه به سینه و شفاهی یكی از اركان تبلیغاتی مهم كشور ما است.
یكی از عاملان این نوع تبلیغات گردشگران هستند. باید جذابیت‌های گردشگری همدان را به گردشگران بشناسانیم و خدماتی را در اختیار آنها قرار دهیم تا با خاطره‌ای خوش دیگران را هم به این شهر دعوت
كنند. چرا خانه نقلی كاشان یكی از سوژه‌های كتاب مرجع گردشگری بین‌المللی است؟ اما در این كتاب تنها اشاره‌ای كوتاه به استان همدان شده است؟ ما باید از تجربه‌های موفق الگوبرداری كنیم.
محمد افشار نماینده انجمن قلم همدان نیز با اشاره به حفاظت از میراث ناملموس گفت: انتقادی كه بنده به سازمان میراث فرهنگی وارد می‌دانم این است كه این نهاد خود را به‌عنوان نگهبان ابنیه و اماكن تاریخی محدود كرده است در حالی كه بخش عمده میراث فرهنگی ما در سایه موضوعی كه اشاره كردم نادیده گرفته شده چه میراث مكتوب ما و چه میراث معنوی از هزاران سال گذشته وجود دارد. اما مورد غفلت واقع شده است همیشه آقای رئیس‌جمهور به اقتصاد دانش‌بنیان تكیه دارد. خواهش ما این است كه به فرهنگ دانش‌بنیان هم توجه شود.

سودجویان همچنان در سودای تخریب محیط‌زیست همدان
محمد سوزنچی نماینده مؤسسه حیات سبز سرزمین با شاره به نقش تشكل‌های غیر‌دولتی در توسعه پایدار گفت: من از مدیركل محترم تقاضا دارم جایگاه تشكل‌های گردشگری را از نظر سازمان میراث فرهنگی به‌طور مشخص بیان كنند كه آیا صرفاً جایگاه تبلیغاتی دارند یا جایگاه مشورتی و تأثیرگذار هم می‌توانند داشته باشند.  پیشنهاد می‌كنم یك تیم مشاوره از اعضای خانه تشكل‌ها داشته باشید تا در چنین مواردی بتوانند كمك كنند.

جای خالی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در همدان
این فعال مدنی ادامه داد: ساخت هتل علاوه بر هزینه بسیار زیاد اثرات فرهنگی منفی هم دارد. درحالی كه با اقامتگاه‌های بوم‌گردی در همدان می‌توان هزاران گردشگرخارجی را به این شهر كشاند. پیشنهاد می‌كنم هزینه‌های اقتصادی را به سمتی سوق دهید كه زمینه سرمایه‌گذاری و بازدهی دارد. اگر كاروانسراها را احیا كنیم هم اقامتگاه نیاز نداریم و هم جذابیت‌های تاریخی را بازسازی و حفظ كرده‌ایم.
بابك مغازه‌ای نماینده گروه‌كاری تشكل‌های گردشگری كشور با اشاره به نبود حضور معاونت گردشگری میراث در برنامه‌ها گفت: در صحبت‌های آقای استاندار و سایر مسئولان این نكته به گوش می‌رسد كه همدان قرار است به پایلوت گردشگری تبدیل شود.
 این نكته خوبی است اما امیدواریم تنها نگاه اقتصادی به گردشگری نباشد. چون سونامی در گردشگری را به دنبال خواهد داشت.
بهتر است به دنبال گردشگری پایدار باشیم و برنامه‌ریزی درستی هم صورت بگیرد در 2 سال گذشته هرجا طرحی آغاز شده چیزی ندیدم كه یك سند بالادستی مهمی برای آن پروژه تعریف شود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%81%D8%A7%D8%B8%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D8%A8%D9%88%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86


برچسب ها: خانه تشکل های همدان ، نهادهای مدنی همدان ، تشکل های گردشگری همدان ، همشهری همدان ،

یکشنبه 16 فروردین 1394

جاده تاریخی را هم تعریض کردند!

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،مطالب در خبر گزاری ها ،

جاده تاریخی را هم تعریض کردند!

» سرویس: فرهنگی و هنری - گردشگری و حج
1428158411057_1 (2).jpg

تعریض جاده خاکی در 500 متری «کتیبه گنجنامه»، باعث سقوط سنگی بزرگ روی یک دستگاه خودروی سواری و مچاله شدن آن شد.

این حادثه در هفتمین روز تعطیلات نوروزی رخ داد و اگرچه هیچ تلفات جانی نداشت، اما نشانه‌ای برای تشدید ریزش سنگ و سقوط بهمن در یکی از مسیرهای پرتردد گردشگران و کوهنوردان استان همدان است.

علی بیات کوهنورد و فعال محیط‌زیست معتقد است دخل و تصرف در جاده "تاریک دره" سبب تشدید سقوط بهمن و ریزش سنگ و به خطر انداختن جان گردشگران و کوهنوردان خواهد شد.

تاریک دره و کیوارستان از یک شاخه به پیست اسکی همدان ختم می‌شود و نزدیک به 500 متر تا کتیبه گنجنامه فاصله دارد و یکی از جاده‌های فصلی مال‌رو است که در عصر هخامنشیان، معروف به "جاده شاهی" بوده که هگمتانه را از طریق پیچ و خم‌های تاریک دره به تویسرکان، نهاوند، کرمانشاه، لرستان، تخت جمشید و فارس مرتبط می‌کرده است.

این جاده خاکی در نزدیکی گنجنامه به سمت کیوارستان، به بهانه ساخت هتل در مقابل چشم‌انداز الوند (۱۱۱اُمین اثر ملی طبیعی ایران) درحال تعریض است.

به استناد اظهارات حسین زندی، فعال میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان، شهردار همدان اواخر سال گذشته در مراسم کلنگ‌زنی هتل شادی در بلوار کولاب (مسیر گنجنامه) از احداث 10 هتل در همدان خبر داده که بیشتر این هتل‌ها در مقابل چشم‌انداز کوهستان‌های الوند و در مسیر عباس‌آباد و گنجنامه به طرف الوند ساخته خواهد شد.

علی بیات ‌ فعال محیط زیست، کوهنورد و از دوستداران طبیعت با اشاره به جریان تخریب‌هایی که در طبیعت همدان راه افتاده، گفت: بارها نسبت به هرگونه دخل و تصرف در طبیعت هشدارهای لازم از طرف دوستداران محیط زیست و حتی مقامات عالی نظام داده شده؛ اما متاسفانه انگار این گفته‌ها و رهنمودها باعث جری شدن مخربان شده و همه روزه و بی‌وقفه و حتی بدون ساعتی درنگ مشغول تخریب هستند.

او نگرانی‌هایش را درباره تخریب طبیعت که جان دوستداران آن و گردشگران را به مخاطره می‌اندازد، در یادداشتی با عنوان «تخریب طبیعت و بهای سنگین آن...» مطرح کرده و آن را در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قرار داده است.

در یادداشت این کوهنورد و دوستدار طبیعت آمده است: نسل دیروز و امروز گویی کمر به قتل طبیعت بسته‌ایم و غافلیم از این‌که این طبیعت روزی انتقام خود را در قالب‌های گوناگونی چون سیلاب، زلزله، آلودگی هوا و جابجایی زمین خواهد گرفت. در واقع انسان قبر خود را با ناآگاهی می‌کَند و برای عمری چند ده ساله، طبیعت میلیون ساله را به نابودی و یغما می‌کشد.

آنچه امروزه شاهد آن هستیم، اتفاقات نامیمونی است که طی دو دهه اخیر و بالاخص دهه اخیر سرعت فراوانی یافته است. در محیط شهری با نابودی باغ و ساخت ادارات پرتردد و هتل‌های 5 ستاره و در محیط کوهستان، جنگل، دشت و دریا به نوعی دیگر. از نمونه‌ی بارز و آشکار این تخریب‌ها می‌توان به طرح‌های توسعه گردشگری اشاره کرد که به بهانه توسعه براحتی در برابر دیدگان‌مان در حال تخریب طبیعت است.

در گنجنامه همدان به نام توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال طرح "بالابر گنجنامه" اجرا شد که بارها و بارها به دلایل مختلفی چون، احداث جاده، فاضلاب، آلودگی هوای منطقه ناشی از موتورخانه، تخریب دامنه الوند به بهانه احداث پارکینگ ومراکز فروش، شدیدا مورد اعتراض طرفداران محیط زیست و طبیعت واقع شد؛ ولی با حمایت‌هایی که از این طرح شد شاهد تخریب طبیعت بوده و هستیم که متاسفانه نصب دستگاه‌های دست دوم به عنوان بالابر ارزش این طرح را به نسبت طرح‌های دست اول تنزل داده است و احداث سوئیت‌ها، مراکز خرید و پارکینگ با تملک زمین‌های دامنه الوند دیگر غیر قابل جبران است.

بارها و بارها عنوان شده کسی مخالف کسب درآمد و ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی استان همدان نیست؛ اما شوربختانه به دلایلی از جمله نبود نظارت صحیح در حوزه محیط زیست و اکتوریسم شاهد اتفاقات ناگوار و غیرقابل جبرانی هستیم که بخشی از آن ناشی از احداث جاده‌های دسترسی است.

در تازه‌ترین نمونه نیز می‌توان به احداث جاده خاکی در نزدیکی گنجنامه به سمت کیوارستان اشاره کرد. نمونه‌ی چنین رفتارهای نابخردانه‌ای در سال‌های اخیر باعث روانی آب‌های ناشی از باران شده و فرسایش شدید خاک را به دنبال خواهد داشت.

هرچند در بخش ابتدایی این مسیر با درختکاری کمی از این سرعت گرفته شد؛ اما احداث جاده خاکی باعث خالی شدن و کم شدن مقاومت خاک‌های پیرامون جاده شده که سبب سقوط سنگ‌های چند تنی می‌شود. ممکن است این اتفاق در دفعات نخست به خیر بگذرد؛ اما دَرْ روی یک پاشنه نمی‌چرخد، آن هم در مسیر پرترددی، چون کیوارستان که جان کوهنوردان یا طبیعت دوستان را حتما روزی به خطر خواهد انداخت. حال با این مداومت برای تخریب طبیعت سوال این است چه کسی یا کسانی باید جوابگوی چنین حوادثی باشند و این زیاده‌خواهی‌ها و تخریب ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟»

http://isna.ir/fa/news/94011603474/%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D9%87%D9%85-%D8%AA%D8%B9%D8%B1%DB%8C%D8%B6-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%AF


برچسب ها: تخریب کوهستان های همدان ، الوند ، تاریک دره ، سقوط سنگ بر درجاده پیست اسکی ،

شنبه 15 فروردین 1394

از ترافیک اجراها تا خلوتی کتاب فروشی‌ها

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

از ترافیک اجراها تا خلوتی کتاب فروشی‌ها

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
از ترافیک اجراها تا خلوتی کتاب فروشی‌ها
بگذارید با یك پرسش آغاز كنیم: با توجه به اتفاقاتی كه در حوزه هنر پیش می‌آید، می‌توان پرسید كه آیا در استان نیاز به تولیدات فرهنگی و رویدادهای هنری وجود دارد؟
1394/01/15
در پاسخ به این سؤال، یك سو مسئولان ایستاده‌اند كه اغلب كارشناس این حوزه نیستند و توانایی مدیریت فرهنگی شهر و استان را ندارند و طرف دیگر مردم و مخاطبان و مصرف‌كنندگان تولیدات فرهنگی كه هرگز مطالبه نكرده‌اند و پیگیر موانع و كمبودها نبوده‌اند و در این بین هنرمندان و فعالان و تولیدكنندگان این عرصه هستند كه اگر اندك توانایی و هنری هم داشتند در بی‌تفاوتی شهروندان و بی‌تدبیری مسئولان دست و پا می‌زنند و آنچه تولید می‌كنند اثری متوسط است كه مدنظر مدیران و مسئولان فرهنگی است كه اثری ابتر و خنثی را انتظار می‌كشند تا واكنشی را موجب نشود و آنان را از صندلی مدیریت جدا نكند. نتیجه پایین آمدن سطح سلیقه مخاطب، فاصله‌گرفتن مخاطبان حرفه‌ای از هنر و هنرمند، مهاجرت هنرمندان بومی و تولیدآثار غیرهنری به‌عنوان هنر. حكایت رویدادهای فرهنگی در سال گذشته نیز چنین است. هرچه كنكاش می‌كنم می‌بینم وزنه نقاط ضعف سنگین‌تر است.
بازی نمایش همدان
اتفاقات تئاتر همدان قابل دفاع نبود. هرچند كارشناسان و مدیران دولتی وظیفه و‌كاری جز دفاع‌كردن و ارائه آمار ندارند، اما شهر همدان در جشنواره تئاتر فجر سال گذشته مانند سال‌های قبل‌تر نماینده‌ای نداشت و یكی از غایبان اصلی مهم‌ترین رویداد نمایش كشور بود. چند متن در انتظار مجوز ماندند و یا مجوز نگرفتند. از اجرای نمایش «زیر گنبد كبود» كه در جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان سال 92 روی صحنه رفته بود و پس از جشنواره در فرانكفورت آلمان نیز روی صحنه رفته بود. اوایل خردادماه پس از 5 اجرا از ادامه كار نمایش جلوگیری شد. بیست و یكمین جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان در سالی كه گذشت به روایت شركت‌كنندگان ضعیف‌ترین سال خود را تجربه كرد.
سالن‌ها به جز اجراهای كودكانه تقریباً خالی و گاهی تعداد بازیگران و عوامل صحنه از تعداد تماشاگران بیشتر بودند. اما در این بین یك اتفاق خوب افتاد و آن هم تقدیر از پدر تئاتر نوین همدان «نصرالله عبادی» بود. به همت «سهراب نیك‌فرجاد» كارگردان همدانی 2 اثر از آنتوان چخوف به نام‌های «خواستگاری» و «آواز قو» روی صحنه رفت كه نصرالله عبادی هنرمند بزرگ و تأثیرگذار همدان در این دو كار به ایفای نقش پرداخت. استاد عبادی در آستانه 82 سالگی یكی از موفق‌ترین اجراهای نمایشی استان همدان را به نمایش گذاشت. حضور وی فرصتی فراهم كرد تا هنردوستان همدانی را بر سر ذوق آورد و انرژی و توانایی این پیر سالخورده صدها نفر را به سالن نمایش كشاند.
آهنگی كه نواخته نشد
شرایط برای موسیقی، موسیقیدانان و نوازندگان در همدان دشوارتر از سایر هنرهاست. چه آنانی كه به‌عنوان هنرمند مهمان به همدان می‌آیند و چه كسانی كه در همدان به فعالیت‌های موسیقی می‌پردازند. لغو كنسرت شهرام ناظری و كنسرت گروه بانوان شباهنگ در 6 ماهه نخست سال 93 و سختگیری‌هایی كه در صدور مجوز و اجرا وجود داشت باعث رنجش خاطر اهالی موسیقی شد.
مسائل و حاشیه‌هایی كه در زمان اجرا به وجود آمد نیز بر این رنجش‌ها افزود. هنگام برگزاری كنسرت گروه قمر به خوانندگی حمیدرضا نوربخش، برخورد مدیر شهرستان اداره ارشاد اسلامی همدان باعث واكنش شدید این خواننده صاحب‌نام كشور و نوید دهقان آهنگساز و سرپرست گروه قمر شد. هرچند پیروز ارجمند مدیركل موسیقی وزارت ارشاد اسلامی  كه در این كنسرت حضور داشت قول داد مشكلات برطرف شود، اما مشكلات موسیقی همدان همچنان پابرجاست.
یكی از برنامه‌های خوب در حوزه موسیقی كارگاهی بود كه به همت خانه آواز همدان و كانون تبلیغاتی اهورا با موضوع «صداسازی در آواز» و با هدف استعدادیابی در همدان برگزار شد. این كارگاه آموزشی با حضور حمیدرضا نوربخش خواننده و ردیف‌دان موسیقی كشور برگزار شد كه تداوم این آموزش‌ها می‌تواند استعدادهای جدید را در همدان معرفی كند.
رسانه و وابستگی‌هایش
خبر خوب در حوزه رسانه‌ها این بود كه در زمستان یك رسانه اینترنتی به نام «رسانه تحلیلی همگان» متولد شد و خبر ناگوار اینكه هفته‌نامه‌های موفق «بیدارگر» و «ستاره صبح» ویژه همدان از انتشار بازماندند. در این حوزه نیز اتفاق مهمی روی نداد.
در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها از همدان فقط یك پایگاه خبری، یك روزنامه و معاونت مطبوعاتی اداره ارشاد استان همدان حضور داشتند. رهاورد رسانه‌ای این رویداد فرهنگی برای همدان، رسانه‌های همدان و مردم همدان این بود كه در غرفه اداره ارشاد اسلامی  همدان مطبوعات تاریخ گذشته توزیع می‌شد.
اینجا سینما تعطیل است
در زمینه سینما باید گفت همچنان یكی از اصلی‌ترین سینماهای شهر یعنی سینما فلسطین تعطیل است و مردم كه خاطرات زیادی از شیوه بلیت‌خریدن و تماشای فیلم در این سینما دارند از خود می‌پرسند چرا؟ و خبر دیگر اینكه بالاخره مجتمع تجاری بزرگی كه پس از تخریب یكی از سینماهای قدیمی شهر در حال ساخت بود، به بهره‌برداری رسید و شهری كه زمانی با 120 هزار نفر جمعیت 6 سینما داشت امروز با 2 سینما روزگار می‌گذراند. اما خبرخوش سینمایی همدان در سال گذشته این بود كه سومین فیلم «فرشاد افشین‌پور» با نام «سفر به آمادای» به جشنواره فیلم فجر راه یافت و موفق به دریافت جایزه شد.
تجسم هنرهای تجسمی
با اینكه در همدان افراد زیادی در زمینه‌های مختلف هنرهای تجسمی فعالیت می‌كنند اما موفق‌ترین هنرمندان همدانی در این حوزه خارج از همدان زندگی می‌كنند. گالری‌هایی كه در آنها آثار هنری به نمایش در می‌آید معمولاً دور از دسترس و پنهان از انظار عمومی هستند. مانند گالری زیرزمینی پشت شهرداری و بیشتر كسانی كه كارهای خود را به نمایش می‌گذارند چندان در قید و‌بند مخاطب و بازخورد عمومی نیستند.
در سال گذشته تنها چند نمایشگاه با آثار متفاوت در همدان دیده شد.
از جمله آثار نقاشی‌های سیاه و سفید «نینا جوادی‌قانع»، مجسمه‌های چوبی «اردشیر محرابی» و نقاشی‌های هنرمند توانجوی همدانی «مینا آذرافشان» كه با استقبال خوبی روبه‌رو شد. همچنین مراسم كلنگ‌زنی ساختمان انجمن خوشنویسان همدان یكی از اتفاقات در این حوزه بود. این رویداد در عین حالی كه می‌توانست خوب باشد اما مكان‌یابی آن مورد مناقشه است و برای ساخت آن یك باغ دیگر در همدان نابود شده است.
كتاب، ادبیات
كتاب‌هایی كه توسط ناشران همدانی منتشر می‌شود، به دلایل مختلف از اقبال خوبی برخوردار نیستند و نویسندگان حرفه‌ای‌تر تلاش می‌كنند آثار خود را به ناشران تهرانی بسپارند. در سال گذشته نیز بیشتر كتاب‌های نویسندگان همدانی در تهران منتشر شد. مجموعه داستان «مرغ درخت اقاقی» دومین اثر «عبدالله رضوی‌عماد» پس از 40 سال توسط انتشارات آوامتن منتشر شد. دكتر «جمشید صفاریان» كه پیش از این 5 كتاب خود را در كشور هند منتشر كرده بود، اولین مجموعه داستان خود را به نام «گاو آدم» منتشر كرد. همچنین «حسن گوهرپور» شاعر نام‌آشنای همدانی پس از 11 سال دومین مجموعه شعرش را با عنوان «كلید كوچك جهان» منتشر كرد. انتشار كلید كوچك جهان بهانه‌ای شد تا در نخستین همایش گردشگری ادبی غرب كشور از آن رونمایی شود.
فرهنگ عامه
امروزه لازمه پرداختن به خرده‌فرهنگ‌های بومی مناطق، ایجاد پژوهشگاه‌ها و مراكز تحقیقی معتبر است كه یا باید دولت ایجاد كند و یا اجازه دهد تشكل‌های غیردولتی این فرصت را به وجود آورند و دولت به‌عنوان حامی كمك كند. جای خالی چنین مركزی برای پژوهش‌های همدان‌شناسی در این استان بسیار ملموس است. البته زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد كه شعبه‌ای از بنیاد ایران‌شناسی در این شهر تأسیس شود. شاید میراث ناملموس در خطر نجات یابد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%D8%AE%D9%84%D9%88%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7


برچسب ها: فرهنگ و هنر همدان در سال93 ، همشهری همدان ، موسیقی همدان ، تئاتر همدان ،

«الوند» را هم بتراشند،‌ دیگر چه می‌ماند؟

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
1428130532700_alvand.jpg

«این روزها افتخار مدیران شهری این است که کوه «الوند» را بتراشند، درختان را ببرند و هتل 5 ستاره بسازند و با برج سازی مردم شهر را از دیدن ستاره‌های آسمان محروم کنند.»

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، کوهستان الوند فراروی شهر همدان، کوهستان منفردی از شاخه‌های خاوری زاگرس مرکزی با عرصه‌ای به وسعت ۱۳۷۵ کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین پدیده‌ی گرانیت‌زائی از دوران چهارم زمین‌شناسی بر اثر نفوذ توده‌های آذرین در نهشته‌های بازمانده از دوران پیشین است که در شمال غرب به کوه خدابنده‌لو سنندج و کوه چهل‌چشمه کردستان و از جنوب شرق به بلندی‌های راسوند و کوه وفس اراک متصل است.یال آن، حد طبیعی بین شهر همدان و تویسرکان و بلندترین قله‌ی آن موسوم به الوند در ۱۸ کیلومتری جنوب شهر قرار دارد. جهت این کوهستان از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده و استان همدان را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند.

کوهستان الوند ۱۱۱اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. اما حالا در برنامه‌ریزی‌های مدیریت شهری همدان، می‌خواهند این میراث طبیعی را هم از طبیعی بودن‌اش خارج کنند و فقط به آن زخم بزنند!

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده، به تصمیم‌های جدید مدیریت شهری همدان در این زمینه پرداخته است.

«جای زخم‌هایی که مدیران شهری همدان در سه دهه گذشته بر پیکر الوند و طبیعت همدان وارد کرده‌اند، هرگز التیام نخواهد یافت و این ننگ پرآوازه بر پیشانی برخی مسئولان تا همیشه باقی خواهد ماند، تنها ماترک این مسئولان برای آیندگان تخریب و نابودی است.

هنوز صدای اره برقی‌ها از باغ‌های همدان به گوش می‌رسد ظاهرا برخی تصمیم گرفته‌اند تا بریدن آخرین درخت مقاومت کنند. مسئولان همدان سال گذشته در مقابل نابودی باغ‌ها و عمارت‌های کهن «ذوالریاستین»، «جواهری» و باغ «بدیع الحکما» نه تنها مقاومتی نکردند بلکه مجوز تفکیک و ساخت آپارتمان و ویلا هم صادر کردند.

این روزها افتخار مدیران شهری این است که زخمی دیگر بر زخم‌های الوند بیفزایند و کوه را بخراشند، درختان را ببرند و هتل 5 ستاره بسازند و با برج سازی مردم شهر را از دیدن ستاره‌های آسمان محروم کنند. شهردار همدان که اواخر سال گذشته در مراسم کلنگ‌زنی هتل شادی در بلوار کولاب (مسیر گنجنامه) سخن می‌گفت از احداث ده هتل در همدان خبر داد که بیشتر این هتل‌ها در مقابل چشم‌انداز کوهستان‌های الوند و در مسیر عباس‌آباد و گنجنامه به طرف الوند خواهد بود.

معمولا اجرای پروژه‌های ساختمانی که برخلاف توسعه پایدار و منافع دراز مدت عموم مردم است تا لحظه‌ی اجرا و روز کلنگ‌زنی از مردم پنهان نگهداشته می‌شود، مبادا که در معرض کارشناسی درستی قرار گیرد و با مخالفت شهروندان منافع برخی افراد به خطر بیفتد.

مناطقی که برای احداث هتل‌های ستاره‌دار در نظر گرفته‌اند از نقاط پرترافیک شهر همدان است که در حل این معضل درمانده‌اند. سوال این است که آیا به این نکته توجه کرده‌اند که پس از ساختن این هتل مشکل پارکینگ مسافران را چگونه حل خواهند کرد؟ این روزها شهرداری کوچه‌ها و مقابل منازل شهروندان را به عنوان پارکینگ اجاره می‌دهد و آسایش را از ساکنان محله‌های مرکزی شهر گرفته است، این شهر نیاز به پارکینگ دارد یا هتل 5ستاره؟

فکر نمی‌کنم در این شهر کسی با ساخت هتل و توسعه‌ی گردشگری پایدار مخالف باشد اما از مدیران ارشد استان باید پرسید؛ اتاق‌های هتل‌های فعال در شهر همدان چند روز از سال رزرو است؟ مدام در آمارها از ورود میلیون‌ها گردشگر به همدان سخن گفته‌اند، از تعداد یک میلیون نفر مسافری که وارد همدان می‌شود چند نفر در هتل اقامت می‌کنند؟ در طول یک ماه جشنواره زمستانی که قاعدتا باید گردشگر زیادی وارد همدان شود بیشتر اتاق‌های هتل‌ها خالی بود بیشتر مسافران ورودی همدان یا در چادر می‌خوابند یا در خانه _ مسافرهایی که بدون نظارت فعالیت می‌کنند. بهتر نیست خانه مسافرها و خانه‌های تاریخی شهر را برای اقامت گردشگران آماده کنند؟

به نظر می‌رسد مدیران این شهر زاویه دیدشان را از الوند نمی‌توانند تغییر دهند و تصمیم خود را برای نابودی کامل این منطقه گرفته‌اند یا این‌که توانایی ایجاد فرصت جدید برای سرمایه پذیری و سرمایه گذاری در این شهر را ندارند چرا که اگر نقاط دیگر شهر که خالی از جذابیت‌های طبیعی است را برای ساخت هتل و مراکز تفریحی و گردشگری در نظر بگیرند نیاز به زیر ساخت‌های گردشگری دارد و زمان زیادی برای به نتیجه رسیدن آن لازم است.

در کشور ما متاسفانه برخی مدیران یاد گرفته‌اند راحت‌ترین کار را انتخاب و از لقمه‌ی آماده استفاده کنند،‌ در حالی که مدیر توانا کسی است که بتواند از فضاهای بدون امکانات در جهت توسعه استفاده کند، اما چنین توانایی‌هایی از مدیران در طول چند سال گذشته دیده نشده است. همانگونه که اشاره کردم کسی مخالف ساخت هتل نیست اما نه بدون نیازسنجی، امکان سنجی و مکان یابی درست.

شهرداری همدان با صدور مجوزهای غیر کارشناسی در سال‌های گذشته نه تنها باعث تخریب و نابودی میراث طبیعی و تاریخی شهر شده بلکه منظر طبیعی شهر را نیز نابود کرده است .

کسانی که در همدان بر طبل توسعه گردشگری می‌کوبند به این نکته توجه نکرده‌اند که همدان مقصد گردشگری نیست و تاکنون مسیر گردشگری بوده است این شهر مهمترین نقطه‌ی آمد و شد مسافران از غرب کشور به شمال است، یعنی در مسیر استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان و بخشی از کشور عراق به خصوص کربلا و از طرف خروجی شمالی نیز استان‌های تهران، قزوین، زنجان ، مرکزی و شهرهای شمال و شمال شرقی است.

بیشتر گردشگرانی که گفته می‌شود تعدادشان به میلیون‌ها نفر می‌رسد از یک سو وارد همدان می‌شوند و از سوی دیگر خارج می‌شوند. مسافران در همدان ماندگار نیستند تا برای آن‌ها هتل ساخته شود بهانه‌ای و جاذبه‌ای هم که بتواند گردشگران را روزها و هفته‌ها در همدان نگه دارد وجود ندارد یا معرفی نشده است.

اگر قرار است هتل و اماکن اقامتی و تفریحی ساخته شود بهتر است درکنار این مسیرایجاد شود و تخریب آثار طبیعی و تاریخی شهر متوقف شود.»

http://isna.ir/fa/news/94011503085/-%D8%A7%D9%84%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%AF-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%DA%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF


برچسب ها: هتل سازی در همدان ، تخریب الوند ، خبرگزاری ایسنا ، گردشگری همدان ، میراث طبیعی همدان ،

چهارشنبه 12 فروردین 1394

چگونه همدان را به مقصد گردشگران تبدیل کنیم

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گردشگری ،زیست بوم ،میراث فرهنگی ،


همدان

چگونه همدان را به مقصد گردشگران تبدیل کنیم

نویسنده: حسین زندی همدان‌ـ خبرنگار همشهری
چگونه همدان را به مقصد گردشگران تبدیل کنیم
خانه تشكل‌های میراث فرهنگی و گردشگری همدان شاهد جلسه‌ای بود كه نمایندگان تشكل‌های مدنی حوزه میراث فرهنگی برای اولین بارتوانستند رودر‌رو مشكلات گردشگری استان را به حضور مدیركل برسانند و انتقادات چندین ساله خود را با این مقام مسئول در میان بگذارند.
1393/12/27
خروجی كار تشكل‌ها باید مشخص شود
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ابتدای این نشست با تأكید بر نقش تشكل‌های گردشگری در گردشگر‌پذیری استان گفت: خروجی كار تشكل‌ها باید مشخص شود تا جامعه ‌متوجه شود که  این تشکل‌هادر حوزه گردشگری چه كارهای بزرگی انجام داده‌اند. در سازمان میراث فرهنگی علاوه بر این می‌خواهیم از ظرفیت‌های تشكل‌ها در تعطیلات نوروز و هنگام ورود گردشگران نوروزی به استان استفاده كنیم. از شما خواهش می‌كنم در مباحث نظر‌سنجی، توسعه ارائه خدمات به میهمانان، ارتباط با ستاد خدمات سفر و راهنمایی گردشگران كمك كنید. ما در زمینه پرهیز از حضور كارتن به‌دست‌ها و خانه‌های غیرمجاز از ظرفیت‌های تشكل‌ها استفاده خواهیم كرد و امیدوارم امسال به كمك شما از سال‌های پیش بهتر عمل كنیم.
«ریحان سروش مقدم» ادامه داد: با ورود اعضای تشكل‌های غیر‌دولتی در ستاد استقبال از میهمانان نوروزی می‌توانیم امیدوار باشیم گردشگران حرمت اماكن را رعایت كنند.

تشكل‌ها چقدر از سوی مسئولان جدی گرفته می‌شوند
«مریم خندان» نماینده انجمن دوستان زمین گفت: در ابتدا پیش از ورود تشكل‌ها به موضوع همكاری با اداره میراث فرهنگی باید ببینیم كه اعضای تشكل‌ها از سوی مدیران این اداره چقدر جدی گرفته می‌شوند؟ این جلسه چنان با تأخیر برگزار شد كه ما نا ‌امید شدیم.
«آرش خزایی» دبیر انجمن سایكل توریسم و طبیعت‌گردی آنادانا نیز افزود: ما در زمینه سفر پاك فعالیت می‌كنیم و شهروندان را تشویق می‌كنیم برای سفرهای پاك، در دوره مدیركل قبلی با ما همكاری نشد، امیدواریم این بار شاهد همكاری این اداره باشیم.

اهمیت تبلیغ شفاهی
«غلامرضا سماوات» نماینده انجمن خانه‌های بوم‌گردی همدان گفت: پیشنهاد من این است كه بیاییم با  محوریت همدان كار كنیم و تلاش را برای معرفی و رشد همدان معطوف كنیم‌. تبلیغات سینه به سینه و شفاهی یكی از اركان تبلیغاتی مهم كشور ماست. یكی از عاملان این نوع تبلیغات گردشگران هستند. باید جذابیت‌های گردشگری همدان را به گردشگران بشناسانیم و خدماتی را در اختیار آنها قرار دهیم تا با خاطره‌ای خوش دیگران را هم به این شهر دعوت كنند. چرا خانه نقلی كاشان یكی از سوژه‌های كتاب مرجع گردشگری بین‌المللی است؟ چرا در این كتاب تنها اشاره‌ای كوتاه به استان همدان شده است؟ ما باید از تجربه‌های موفق الگوبرداری كنیم.
«محمد افشار» نماینده انجمن قلم همدان نیز با اشاره به حفاظت از میراث ناملموس گفت: انتقادی كه بنده به سازمان میراث فرهنگی وارد می‌دانم این است كه این نهاد خود را به‌عنوان نگهبان ابنیه و اماكن تاریخی محدود كرده است در حالی كه بخش عمده میراث فرهنگی ما در سایه موضوعی كه اشاره كردم نادیده گرفته شده است چه میراث مكتوب ما و چه میراث معنوی از هزاران سال گذشته وجود دارد،اما مورد غفلت واقع شده است. رئیس‌جمهوری به اقتصاد دانش‌بنیان تكیه دارد. خواهش ما این است كه به فرهنگ دانش‌بنیان هم توجه شود.

سودجویان همچنان در سودای تخریب محیط‌زیست همدان
«محمد سوزنچی» نماینده مؤسسه حیات سبز سرزمین با اشاره به نقش تشكل‌های غیر‌دولتی در توسعه پایدار گفت: من از مدیركل محترم تقاضا دارم جایگاه تشكل‌های گردشگری را از نظر سازمان میراث فرهنگی به‌طور مشخص بیان كنند كه آیا صرفا جایگاه تبلیغاتی دارند یا جایگاه مشورتی و تأثیرگذار هم می‌توانند داشته باشند؟پیشنهاد می‌كنم یك تیم مشاوره از اعضای خانه تشكل‌ها داشته باشید تا در چنین مواردی بتوانند كمك كنند.

جای خالی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در همدان
این فعال مدنی ادامه داد: ساخت هتل علاوه بر هزینه بسیار زیاد اثرات فرهنگی منفی هم دارد. درحالی كه با اقامتگاه‌های بوم‌گردی در همدان می‌توان هزاران گردشگرخارجی را به این شهر كشاند. پیشنهاد می‌كنم هزینه‌های اقتصادی را به سمتی سوق دهید كه زمینه سرمایه‌گذاری و بازدهی دارد. اگر كاروانسراها را احیا كنیم هم اقامتگاه نیاز نداریم و هم جذابیت‌های تاریخی را بازسازی و حفظ كرده‌ایم.
«بابك مغازه‌ای» نماینده گروه‌كاری تشكل‌های گردشگری كشور با اشاره به نبود حضور معاونت گردشگری میراث در برنامه‌ها گفت: در صحبت‌های استاندار و سایر مسئولان این نكته به گوش می‌رسد كه همدان قرار است به پایگاه گردشگری تبدیل شود. این نكته خوبی است، اما امیدواریم تنها نگاه اقتصادی به گردشگری نباشد. چون سونامی در گردشگری را به دنبال خواهد داشت. بهتر است به دنبال گردشگری پایدار باشیم و برنامه‌ریزی درستی هم صورت بگیرد. در 2 سال گذشته هرجا طرحی آغاز شده سند بالادستی مهمی برای آن پروژه تعریف نشده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%B5%D8%AF-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85


برچسب ها: گردشگری همدان ، همشهری همدان ، نهادهای مدنی درهمدان ، میراث فرهنگی درهمدان ، خانه تشکل های میراث فرهنگی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات