سه شنبه 27 بهمن 1394

سیاه‌‌بازی؛ از روحوضی تا تئاتر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،کتاب ،ادبیات ،هنر ،

سیاه‌‌بازی؛ از روحوضی تا تئاتر

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
سیاه‌‌بازی؛ از روحوضی تا تئاتر
یک نویسنده همدانی درباره سیاه‌‌بازی می‌گوید: همدان در زمینه سیاه‌‌بازی تاریخ منفصل و جدایی ندارد...
1394/11/27
یک نویسنده همدانی درباره سیاه‌‌بازی می‌گوید: همدان در زمینه سیاه‌‌بازی تاریخ منفصل و جدایی ندارد. در این شهر نیز سیاه‌‌بازی مانند دیگر نقاط کشور در گروه‌‌های نمایشی روحوضی تعریف می‌‌شده است و نمی‌توان ریشه دور و درازی برای سیاه‌‌بازی در همدان متصورشد.
مسعود(ساعد) احمدی، که نویسنده کتاب «دو نمایشنامه مفرح فندق نمکی و یه پول سیاه» است، با اشاره به نمایش‌های روحوضی می‌گوید: در مرکز حیاط خانه‌‌های قدیم معمولاً یک حوض بود که زمستان‌ها تخته‌پوش می‌کردند. تابستان نیز وقتی مراسم یا مهمانی در حیاط برگزار می‌‌شد، روی حوض را تخته می‌گذاشتند و فرش می‌‌انداختند. اگر نمایشی اجرا می‌شد از این فضا به عنوان صحنه و سن استفاده می‌کردند چون از همه جای حیاط و خانه به آن مشرف بودند.

ورود به سالن‌های نمایش
احمدی ادامه می‌‌دهد: معمولاً در نمایش‌های روحوضی یک دسته مطرب بود. یک حاجی، یک سیاه، یک دختر و جوانی که عاشق دختر حاجی می‌‌شد. این سیاه، که نوکر خانه نیز محسوب می‌‌شد، در عشق و عاشقی این دو نفر دخالت می‌کرد و باعث خنداندن مردم می‌‌شد.
این نویسنده همدانی با اشاره به اجراهای سالنی سیاه‌‌بازی در ایران، می‌گوید: سیاه‌‌بازی یک نمایش کاملاً مفرح است که معمولاً در مراسم عروسی و جشن‌‌ها اجرا می‌‌شد. سیاه‌‌بازی همیشه همراه اجرای دسته مطرب‌‌ها بود و بدون حضور آنها اجرا نمی‌‌شد. البته سیاه در این جشن‌‌ها نقش پررنگی داشت. تا این‌‌که بعد از مشروطه و ورود تئاتر مدرن به ایران سیاه‌‌بازی نیز در قالب تئاتر جا گرفت و به عنوان یک گونه نمایشی مستقل به سالن‌‌های نمایش راه یافت.

شخصیت سیاه
احمدی  با اشاره به کتابش «دو نمایشنامه مفرح فندق نمکی و یه پول سیاه » درباره حضور دو شخصیت سیاه در نمایش «فندق‌نمکی» می‌گوید: نمایش‌ها و کتاب‌های سیاه‌بازی که تاکنون نوشته شده، همیشه یک شخصیت سیاه داشته‌اند. ما در این نمایش خواستیم بگوییم اگر روزی دو گروه نمایشی که هر دو نیز شخصیت سیاه دارند، در یک مراسم یا محله هنگام اجرا با هم برخورد کنند چه اتفاقی می‌‌افتد، چگونه ارتباط برقرار می‌کنند و حتی چگونه با هم درگیر می‌شوند.
احمدی به همکاری علی طاهری در نوشتن این کتاب اشاره می‌کند و می‌گوید: کتاب «دو نمایشنامه مفرح فندق نمکی و یه پول سیاه» به صورت مشارکتی نوشته شده؛ ساعت‌ها و روزها در کنار هم نشستیم، گفتیم، نوشتیم، خط زدیم و دوباره نوشتیم تا این دو نمایشنامه از کار در آمده است. در این کار نوشتن متن برای ما مطرح بود و ارتباط با شهر و سیاه‌بازی در همدان مطرح نبود. خوشبختانه متن خوبی شده است و خوانندگان هم استقبال خوبی کرده‌اند. امیدواریم به صورت صحنه‌ای هم اجرا شود.
این نویسنده در پایان به تجربه‌اش در نوشتن نمایش‌های سیاه‌‌بازی اشاره می‌کند و می‌گوید: پیش از انقلاب نیز یک نمایش سیاه‌بازی نوشته بودم؛ بعد از آن تنها کار سیاه‌بازی من همین کتاب است.

درباره کتاب
کتاب «دو نمایشنامه مفرح فندق نمکی و یه پول سیاه» داستان دو نمایش سیاه‌بازی است که توسط مسعود(ساعد) احمدی و علی طاهری به صورت مشترک و هم‌زمان نوشته شده و اواخر دهه 80 توسط انتشارات «آوا متن» به بازار آمده است.عکس طرح جلد این کتاب مربوط به جلال میرزاپور، یکی از هنرمندان تئاتر همدانی است، که در گذشته نقش سیاه را در نمایش‌ها برعهده می‌گرفته است.سیاه‌بازی یکی از انواع نمایش ایران است که در آن شخصی متمول، غلام سیاه و طنازی دارد و با هم با دستمایه قرار دادن مسائل اجتماعی تماشاگران را وادار به خندیدن می‌کردند که در خلال نمایش نقدهایی نیز به اوضاع روزگار بیان می‌شد. سیاه که نقش نوکر خانه را برعهده دارد و گاهی به آن مبارک نیز می‌گویند، نماد مردم رنج‌دیده جامعه است.
در همه نمایش‌ها یک سیاه وجود داشت که وظیفه‌اش شاد کردن و خنداندن تماشاچی‌ها بود اما در نمایش فندق نمکی کتاب «دو نمایشنامه مفرح فندق نمکی و یه پول سیاه» دو شخصیت سیاه به نام‌های فندق و نمکی وجود دارند. نویسندگان در این نمایش‌ها به جای حاجی و میرزا، نقش سلطان و شاه را جایگزین کرده‌اند. در نمایش یه پول سیاه علاوه بر گروه مطرب و سیاه شخصیت‌های دربار حضور دارند و فضای نمایشی شاد در ارتباط بین شاه، نایب‌السلطنه، سیاه و جلاد شکل می‌گیرد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%9B-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D9%88%D8%B6%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، سیاه بازی همدان ، مسعود احمدی ، نمایش های آیینی همدان ،

تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394  -   6:18:42 قبل از ظهر(AM)
پرینت بگیرید
راهبرد پویش پاسداری از محیط زیست و میراث فرهنگی در انتخابات مجلس دهم

انتخاب خبر: یک فعال شبکه سازمان های غیردولتی با اشاره به لزوم شکل گیری کمپینی تحت عنوان پویش پاسداری از محیط زیست و میراث فرهنگی در استان همدان گفت: کمپین پویش همدان در قالب پویش سراسری که حدود دوسال از عمر فعالیت های آن می گذرد آغاز به کار کرده است.

حسین زندیحسین زندی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: البته بیشتر دوستانی که امروز در پویش همدان همکاری می کنند مطالبات و خواست های خود را از مدت ها پیش با یکی از نمایندگان استان با حضور در مجلس مطرح کرده اند، اما نکته مهمی که ما در پویش همدان پیگیری می کنیم مطالبه محوری و پیگیری خواسته های فعالان مدنی از کاندیداها و نمایندگان مجلس و شورای شهر است.

وی ادامه داد: در واقع پیگیری خواست ها از معرفی نامزد و شرکت در انتخابات مهمتر است چه بسا با هیچ نامزدی در زمینه حمایت به نتیجه نرسیم اما این حق را بر خود قائل هستیم که به عنوان شهروند و فعال مدنی بر این خواست ها پافشاری کنیم.

اما در استان همدان در راستای فعالیت هر چه بهتر پویش چه اقداماتی انجام گردیده است؟ زندی در پاسخ به این سؤال گفت: در استان همدان علاوه بر دیدار با یکی از نمایندگان وقت که از دیدگاه ها، برنامه ها و مطالبات این مجموعه استقبال می کرد، در دو سال گذشته با شناسایی افراد مشخصی که  فکر می کردیم در انتخابات مجلس یا شورا می توانند نقش آفرینی کنند نشست هایی را برگزار کردیم؛ هر چند از آنجایی که متاسفانه این افراد برنامه درازمدتی نه برای خود و نه برای انتخابات نداشتند به نتیجه مطلوب نرسیدیم.

مسئول کارزار انتخاباتی پویش در استان همدان در ارزیابی خود از فضای استان از لحاظ پرداختن به مسایلی مانند میراث فرهنگی و محیط زیست گفت: به دلیل اینکه در شهر همدان فعالان باسابقه و شناخته  شده ای در حوزه های محیط زیست و میراث فرهنگی  حضور دارند، در دو دهه اخیر این مسئله بسیار پر رنگ بوده و به طور مداوم در صدر اخبار بوده، اما  از آنجا که مدیران ارشد استان درک درستی از این دو مقوله نداشتند، فعالان نتواسته اند موفق عمل کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه صدها چشمه و قنات نابود شده، باغ های اطراف همدان توسط زمینخواران و با موافقت شهرداری ها از بین رفته، بافت قدیم شهر نابود شده و تنها تک بناهای تاریخی در این شهر باقی مانده است.

زندی گفت: مسئولان به موضوع گردشگری هم به عنوان یک مقوله تبلیغاتی نگاه می کنند و برنامه ای برای توسعه گردشگری ندارند.

اما نحوه مواجهه نماینگان همدان در مجلس با حامیان میراث اعم از طبیعی و فرهنگی و تاریخی چگونه بوده است و چه نقاط قوت و ضعفی وجود داشته است؟ مسئول کارزار انتخاباتی پویش در استان همدان در همین رابطه گفت: هر دو نماینده شهر همدان از یک جناح هستند؛ یکی از آنها  که به جناح میانه رو جریان اصول گرا وابسته است در گفتار فعالان میراث و محیط زیست راهمراهی کرده و نشست های ما نیز با این نماینده برگزار شده، اما در عمل چندان کارنامه ای از او نمی توان سراغ گرفت. نماینده دیگر نیز از جناح تند رو اصوالگرایان بود که نه تنها با فعالان مدنی رابطه ای نداشت بلکه ارتباطی  با مردم  نیز نداشت.

وی با اشاره به ویژگی های نمایندگان دوره بعدی از حوزه انتخابیه همدان از حیث برنامه های پویش گفت: آنچه در مورد نمایندگان آینده، ما متصور بودیم با افراد تایید صلاحیت شده تفاوت بسیاری دارد.

زندی افزود: با توجه به نشست هایی که اعضای کمپین پویش با کاندیداها داشت تنها دو کاندیدا برنامه و طرحی در زمینه میراث و گردشگری داشتند که آنها نیز اقبال پیروزی ندارند.

این فعال شبکه سازمان های مردم نهاد استان همدان تصریح کرد: بیشتر کاندیداها از یک طیف فکری و جناحی هستند و دغدغه ای در این زمینه ندارند؛ هرچند ما طی نشست هایی که با این نامزدها داشته ایم، خواسته ها و مطالبات را طرح کرده ایم و قطعا پس از انتخابات نیز این روند را ادامه خواهیم داد.برچسب ها: انتخابات همدان ، کمپین پویش ، پویش برای پاسداری محیط زیست و میراث فرهنگی ، حسین زندی ، پویش همدان ،

یکشنبه 25 بهمن 1394

نمایش آثار گروه سنجاقک

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،صنایع دستی ،هنر ،

نمایش آثار گروه سنجاقک

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
نمایش آثار گروه سنجاقک
همدان اولین مکان برگزاری تور نمایشگاهی گروه هنری سنجاقک خواهد بود.گروه هنری سنجاقک تشکلی است که مدیران و اعضای آن از هنرمندان با تجربه این مرز و بوم هستند...
1394/11/25
 همدان اولین مکان برگزاری تور نمایشگاهی گروه هنری سنجاقک خواهد بود.گروه هنری سنجاقک تشکلی است که مدیران و اعضای آن از هنرمندان با تجربه این مرز و بوم هستند. این گروه از سال 1380 در همدان تاسیس شده است و در رشته‌های تئاتر، سینما، گرافیک، نقاشی و صنایع دستی فعالیت دارد. یکی از نکات مهم درباره این گروه جذب هنرمندان از سراسر ایران و دعوت به همکاری از پیشکسوتان و علاقه‌مندان رشته‌های مختلف است. فعالیت‌های مختلف گروه بیشتر در همدان است اما در سراسر ایران اعضای اصلی، وابسته و پیوسته دارد. این گروه اخیراَ با توجه به اهداف خود از جمله حمایت از هنرمندان اقدام به برگزاری تور نمایشگاهی اعضا کرده که اولین نمایشگاه این گروه در همدان برگزار می‌شود.
در این نمایشگاه گروهی 12 نفر از اعضا، آثارشان را برای شهروندان همدانی به نمایش می‌گذارند. گفتنی است بخشی از درآمد حاصل از فروش آثار به یکی از صندوق‌های حمایت از بیماران خاص اختصاص دارد و عده‌ای از هنرمندان از شهرهای مختلف ایران مهمان همدان خواهند بود. این نمایشگاه از تاریخ 24 تا 29 بهمن‌ماه در گالری استاد زنگنه فرهنگسرای آوینی همدان برپا می‌شود.
این آثار شامل نقاشی، مجسمه، گرافیک، صنایع دستی و نقش برجسته است و آثار هنرمندانی چون اردشیر محرابی، لیلا عباسی و مریم کیانوشی از همدان در این نمایشگاه به نمایش درمی‌آید.

سابقه فعالیت
مجتبی خوش‌صفت، یکی از مسئولان برگزاری نمایشگاه، درباره فعالیت گروه به همشهری می‌گوید: از سال 1370 فعالیت هنری را در تئاتر آغاز کردم و از سال 1380 با همکاری دوستانم گروه هنری نیلوفر را تأسیس کردیم که بیشتر در زمینه تئاتر، تلویزیون و سینما فعالیت داشتیم. در این سال‌ها من و اعضای اصلی گروه در رشته‌های مختلف تحصیل کردیم و بعد از فراغت از تحصیل تصمیم به گسترش فعالیت‌های گروه در شاخه‌های مختلف گرفتیم. این تصمیم به شکل‌گیری گروه تازه‌ای به نام سنجاقک انجامید که فعالیت‌های مختلفی دارد.
خوش‌صفت اضافه می‌کند: در این گروه با دعوت از هنرمندان رشته‌های مختلف توان فنی و هنری گروه را بالا بردیم و همچنان در حال توسعه گروه هستیم. سعی می‌کنیم هر روز بیشتر از دوستان و پیشکسوتان بیاموزیم.
وی با اشاره به انگیزه برگزاری نمایشگاه می‌گوید: تجربه خوب گروه هنری نیلوفر در تئاتر به ما این نکته را آموخت که دوران کار انفرادی به سر آمده و کار گروهی نتایج بهتری در پی دارد. هر چند در کار گروهی اختلاف سلیقه‌ها و سوءتفاهم‌ها هم پیش می‌آید اما در این سال‌ها یاد گرفتیم از همین دو عامل هم درس بگیریم. اختلاف سلیقه را به تعدد آرا تعبیر کردیم و همین که بار معنایی مثبت گرفت در عمل هم باعث پیشرفت شد.

هنرمند تنهاست
این هنرمند ادامه می‌دهد: از آن‌جایی که در این سال‌ها در رشته‌های مختلف کار کردیم دید گسترده‌ای درباره کار هنری پیدا کرده‌ایم. تمام هنرمندان در ایران تحت فشارهای مختلف هستند. هنرمند در ایران تنهاست. یکی از انگیزه‌های ما برای تشکیل گروه هنری سنجاقک هم همین بود. هنرمند توسط هیچ ارگان و نهادی حمایت نمی‌شود. اگر معروف نشود در تنگناهای اقتصادی است و اگر هم ستاره شود تحت فشارهای اجتماعی قرار می‌گیرد.
خوش‌صفت به انتظار خود از نمایشگاه و شرکت‌کنندگان اشاره می‌کند و می‌گوید: انتظار من بسته به رشته هنری و سطح توانمندی‌های متفاوت هنرجویان است. انتظار خاصی ندارم؛ همین تعاملات هنری و علمی برای ما کافی است. از این سو در فروش و معرفی آثار، دوستانمان را کمک می‌کنیم. خودمان در برخی موارد سفارش کار می‌دهیم و نمایشگاه‌هایی در مکان‌های مختلف برگزار می‌کنیم. در بخش‌هایی به دوستان کمک می‌کنیم تا بتوانند تبلیغات درست داشته باشند و در بخش‌هایی هم در جذب سرمایه‌گذار به آنها کمک می‌کنیم.
وی ادامه می‌دهد: تنها انتظاری که داریم احترام به سایر اعضا و پیشرفت اعضاست. اعضای منفعل را دوست نداریم و زمانی هم برای ایجاد حاشیه نداریم، کیفیت و وقت‌شناسی در پروژه‌هایی که به دوستان می‌سپاریم اهمیت حیاتی دارد و دیگر هیچ.

استقبال از هنرمندان حرفه‌ای
لیلا عباسی، یکی دیگر از برگزارکنندگان این نمایشگاه، می‌گوید: از سال 81 فعالیت خود را با تئاتر آغاز کردم. در این سال‌ها در زمینه عکاسی، فیلم‌سازی و انیمیشن فعالیت داشتم. مدرک دانشگاهی در زمینه انیمیشن و گرافیک دارم و در بخش تبلیغات و گرافیک گروه هنری سنجاقک فعالیت می‌کنم.
عباسی درباره نحوه انتخاب هنرمندان می‌گوید: ما همیشه از اعضای حرفه‌ای، باسابقه، بااخلاق و خوش‌ذوق استقبال می‌کنیم. خوشبختانه فضای مجازی معضل محدودیت جغرافیایی را از میان برد و توانستیم با افراد، انجمن‌ها و گروه‌های دیگر تعامل داشته باشیم. کارهای هنرمندان عزیز را توسط کارشناسان گروه می‌سنجیم، سپس اگر استاندارد لازم را داشته باشند دعوت به همکاری می‌شوند و اگرنه می‌توانند از حضور دوستان باتجربه‌تر استفاده کنند.
این هنرمند با اشاره به ویژگی کار هنری در ایران می‌گوید: در کل تنها نکته مثبت کار هنری در ایران فضای بومی است که ریشه در فرهنگ غنی مردم و کشورمان دارد. برنامه‌های بسیاری برای آینده داریم که امیدواریم شرایط اجازه بدهد ادامه دهیم.

نمایش صندلی‌ها
اردشیر محرابی، مجسمه‌ساز همدانی، با اشاره به مجسمه‌های خود در این نمایشگاه می‌گوید: کارهایی که من ارائه کردم با توجه به علاقه شخصی بنده به سبک سوررئال است. آثارم در این نمایشگاه از مجموعه صندلی‌های من است که شخصیت‌های متفاوتی دارند.
محرابی که در سال جاری سومین نمایشگاه گروهی خود را تجربه می‌کند، ادامه می‌دهد: علاقه من به زندگی جاری، خلق مجسمه‌ها را به سمتی سوق می‌دهد که هر کدام داستانی برای گفتن دارند. یکی از کارهایم در این نمایشگاه برخلاف صندلی‌های قبلی زندگی اندوه‌باری دارد؛ چنانکه پایه‌ها یا بهتر بگویم پاهای صندلی به صورت باری بر دوش پاهای جلویی است؛ یا در اثر دیگرم که باز از مجموعه صندلی‌هاست، استراحت و لذت‌بردن از زندگی را به تصویر می‌کشد. این مجسمه‌ساز همدانی با مفید ارزیابی‌کردن نمایشگاه‌های گروهی در ایران می‌گوید: امیدوارم با شرکت در این نمایشگاه باعث دلگرمی، معرفی و تشویق هنرمندان شهرم باشم که به صورت گمنام یا کمتر دیده‌شده فعالیت هنری دارند. نمایشگاه گروهی می‌تواند باعث ارتقای سطح هنر استان همدان شود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87-%D8%B3%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%82%DA%A9?magazineid=


برچسب ها: هنرمندان همدان ، همشهری همدان ، گروه هنری سنجاقک ،

یکشنبه 25 بهمن 1394

نخستین نمایشگاه گروه هنری سنجاقک در همدان برگزار می شود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :هنر ،صنایع دستی ،
با حضور 12 هنرمند؛

 نخستین نمایشگاه گروه هنری سنجاقک در همدان برگزار می شود

شرکت در نمایشگاه گروهی انگیزه و ایده بهتری برای انجام کار به هنرمندان خواهد داد و هنرمندان با شرکت در کار گروهی بهتر می توانند در معرفی آثار خود به مردم و بازار هدف قدم بردارند همچنین می توانند آثار متفاوتی را عرضه کنند | آثاری را که در این نمایشگاه ارائه کردم از مجموعه صندلی های من هست که شخصیت های متفاوتی هستند.
به گزارش همدان پرس؛ در هیاهوی اتفاقات اقتصادی و اجتماعی گوناگون همیشه هنر و فرهنگ، اولویت پایانی است و نادیده گرفته می شود اما در این میان هنرمندان کشور ما با تمام مشکلات موجود فعالیت خود را ادامه می دهند. ویژگی هنرمندان ما امیدوار بودن و بخشیدن امید به جامعه است. 

همواره در جریان اتفاقات مختلف هنرمندان بی هیچ چشم داشتی و با کوشش فراوان راه خود را ادامه دادند که حاصل در آثار کم نظیرشان می توان پیگیری کرد. هنرمندان به خوبی می دانند که اگر روح جامعه درمان شود تمام ارکان یک جامعه تحت تاثیر آن بهبود پیدا می کند.

گروه هنری سنجاقک یکی از این گروه های است که پیوسته از سال های پیش درزمینه های مختلف فرهنگی و هنری تلاش کرده و افتخارات بسیاری نیز بدست آورده است.

این گروه هنری در زمینه های مختلفی همچون تاتر، سینما، انیمیشن، گرافیک، صنایع دستی ، نقاشی، طراحی و ... فعالیت می کند.

به تازگی این گروه هنری با دعوت از هنرمندان رشته های هنری سراسر ایران گسترش پیدا کرده و خدمات گوناگونی را ارائه می دهد به بهانه برگزاری اولین نمایشگاه گروهی در شهر همدان با مجتبی خوش صفت مدیر گروه هنری سنجاقک  و دو تن از هنرمندانی که در این نمایشگاه جمعی حضور دارند گفت و گو نشسته ایم. 

نمایشگاه جمعی گروه هنری سنجاقک با آثار 12 هنرمند از اعضای این گروه از 24 تا 29 بهمن ماه در گالری استاد زنگنه مجتمع آوینی برگزار می شود.

مجتبی خوش صفت با اشاره به انگیزه  برگزاری نمایشگاه می گوید: خب بهترین انگیزه برای من یاد گرفتن بود. باید از هم بیاموزیم تا رشد کنیم و افق دید بازتری پیدا کنیم و هنرمندان از هم بهتر می توانند بیاموزند چون زبان همدیگر را بهتر می فهمند. نکته بعدی اینکه هنرمندان معمولا تنها هستند این تنهایی در اکثر مواقع به نا امیدی می انجامد، ما سعی می کنیم در این گروه به هم امید بدهیم، بیاموزیم و بیاموزانیم. 

خوش صفت ب اشاره به علت گروهی بودن  این نمایشگاه می گوید: اصولا تمامی قسمت-های کارهنری سخت است. اما در نهایت ارزشش را دارد. ما در واقع دنبال گفتگوی سبک ها و هنرمندان با هم هستیم . دیدگاه هنرمندان رشته های مختلف به هم کمک می کند تا آثارشان را ارتقا ببخشند.

او ادامه می دهد: به نظر من انسان ها دو دسته هستند یا هنرمندند یا نیستند. شما اگر روح هنر را درک کنید در تمامی رشته ها می توانید تجربه کسب کنید، شما اگر خلاقیت داشته باشید در تمامی رشته های هنری جادارید فقط باید تکنیک ها و ابزار را بشناسید.

او به گوناگونی آثار و شیوه مدیریت اشاره کرده و می گوید:  در مورد مدیریت باید بگویم هر بخش از گروه ما مدیر متخصص خودش را دارد. 

اساتید و بزرگانی که هسته اصلی گروه را تشکیل می دهند و مشاوره آنها راه گشای من و دیگران است. برای ما همین راهی که می رویم لذت بخش و سودمند است هدف نهایی همه به کمال رسیدن است. 

اینکه بتوانیم به جامعه خدمتی کرده باشیم.  در این گروه پروژه های بسیاری در دست داریم و فکر می-کنم گام های استوار و دقیق همیشه بهتر از گامهای سریع و ناپایداراست. 

مریم کیانوشی از جمله هنرمندانی است که در نخستین نمایشگاه گروه هنری سنجاقک حضور دارد و در زمینه نقاشی روی سفال(کوه ای) فعالیت می کند او کار خود را از سال 1392 آغاز کرده  و علاوه بر نقاشی روی سفال در زمینه میناکاری، نقش برجسته، نقاشی روی شیشه(ویترای)، نگارگری نیز تجربه های خوبی دارد کیانوشی در مورد آثارش در این نمایشگاه می گوید: در خلق آثارش از نقشینه های گیاهی، حیوانی و سنتی در ایران بهره میگیرد و تلاش می کند از رنگها و لعاب های خاص در این زمینه استفاده کند.

کیانوشی هدف خود را از شرکت در این نمایشگاه گروهی معرفی آثارهنری خود به صورت تخصصی تر و تبادل و آشنایی با دیگر هنرمندان و استفاده از ایده های دیگر آثار هنری بیان می کند و می گوید: شرکت در نمایشگاه گروهی انگیزه و ایده بهتری برای انجام کار به هنرمندان خواهد داد و هنرمندان با شرکت در کار گروهی بهتر می توانند در معرفی آثار خود به مردم و بازار هدف قدم  بردارند همچنین می توانند آثار متفاوتی را عرضه کنند.

اردشیر محرابی مجسمه ساز همدانی با اشاره به مجسمه هایش در این نمایشگاه می گوید: کارهایی که من ارائه کردم باتوجه به علاقه شخصی بنده به سبک surreal هست. آثاری را که در این نمایشگاه ارائه کردم  از مجموعه صندلی های من هست که شخصیت های متفاوتی هستند. 

محرابی  که در سال 94 سومین نمایشگاه گروهی خود را تجربه می کند، ادامه می دهد: علاقه من به زندگی جاری خلق مجسمه ها را به سمتی سوق می دهد که هرکدام داستانی برای گفتن دارند یکی از کارهایم در این نمایشگاه برخلاف صندلی های قبلی زندگی اندوه باری دارد,چنانکه پایه ها یا بهتربگویم پاهای صندلی که بصورت باری بردوش پاهای جلویی است  و یا در اثر دیگرم که باز از مجموعه صندلی ها است صندلی بصورت استراحت ولذت بردن از زندگی را به تصویر می کشد.

این مجسمه ساز همدانی با مفید ارزیابی کردن نمایشگاه های گروهی در ایران می گوید: امیدوارم با شرکت در این نمایشگاه باعث دلگرمی ومعرفی وتشویق هنرمندان شهرم باشیم که بصورت گمنام ویا کمتر دیده شده فعالیت هنری دارند. نمایشگاه گروهی می تواند باعث ارتقای سطح هنراستان همدان شود.

در این نمایشگاه 12 هنرمند از استانهای مختلف آثار خود را عرضه می کنند؛ لیلا عباسی، یوسف عبدی نژاد، حسین بهزادی از همدان، شهین صادقی، شیرین کنعانی اعضا  گروه نقاشی از تهران، ندا حسین زاده ازطالش، آزاده صفی، مریم کیانوشی، مهزاد یونسی، عضو گروه صنایع  دستی از همدان، هدیه توتونچیان و آیدا رهبر اعضا گروه نقاشی از همدان، مریم شهبازی عضو گروه صنایع دستی البرزو اردشیر محرابی  در بخش مجسمه از همدان در این نمایشگاه حضور دارند.


برچسب ها: هنرمندان همدان ، هنرهای دستی همدان ،

«کاسه چه کنم چه کنم» فعالان سیاسی همدان در انتخابات

حسین زندی*
همدان پرس؛ انتخاب کردن حق انسان است و حق انتخاب نکردن نیز یکی از حقوق اولیه آدمی درهر جامعه‌ای است. حال ممکن است این انتخاب کردن و نکردن در مورد گزینه‌ای مانند انتخاب یک دوست باشد یا یک کالای ضروری زندگی مانند لباس و یا انتخاب در باورداشت شخصی در مورد یک پدیده خاص و حتی انتخاب موطن.

انتخاب قانون‌گزار و ناظر بر قانون که این روزها موعد آن است، یکی از این انتخاب‌هاست انتخاب نماینده‌ای که بتواند مطالبات و خواسته‌های قانونی موکلان خود را پیگیری کند. اما سوال اصلی این است که آیا این موکلان مطالبه‌ای دارند؟

اگر دارند چه نوع مطالباتی است و چگونه باید این خواسته‌ها را پیگیری کنند؟

در کشورهای توسعه یافته احزاب سیاسی  سیاست‌مدارانی را از اعضای حزب خود تربیت می‌کنند تا خود و طرفدارانشان عده‌ای را به عنوان نماینده مجلس انتخاب کرده و عده‌ای از این افراد سیاسی به عنوان دولتمرد وارد نظام کلان اداری و اجرایی کشور شوند. به دنبال همین روش مطالبات شهروندان و موکلان نیز پیگیری می‌شود. اما در استان همدان با اینکه تعدد احزاب وجود دارد چنین نیروهای سیاستمدار و سیاست پیشه‌ای ساخته نشده است و به نظر می‌رسد ضرورت چنین پدیده‌ای از طرف بزرگان احزاب احساس نمی‌شود. هر چند بیشتر احزاب، حزب‌های تک نفره هستند و در حد یک محفل کوچک عنوان حزب را یدک می‌کشند. اما همین احزاب یک‌نفره گاه می‌توانند منشا اثر و امضائی برای یک بیانیه یا تجمیع کنش فعالان سیاسی باشند.

نداشتن برنامه حزبی

بازهم اگر از ممالک توسعه یافته وام بگیریم متوجه می‌شویم احزاب آنان برای هر موضوع و پدیده‌ای چه اجتماعی فرهنگی و چه سیاسی و اقتصادی برنامه و نقشه راه دارند و گاهی این برنامه‌ها در قالب یک حزب تخصصی در یک زمینه خاص نمود پیدا می‌کند مانند احزاب سبز اروپا که بیشتر تلاش خود را در به نتیجه رساندن مطالبات محیط زیستی شهروندان معطوف می‌کنند. اما اگر از بزرگان احزاب در ایران بپرسید که برنامه محیط زیستی حزب شما چیست مسلما با کلی گویی و بازی‌های لفظی وقت شما را خواهند گرفت.

فعالان مدنی حق ورود به احزاب را ندارند چرا که اگر عضو یک حزب شوند باید آنان را به عنوان فعال سیاسی شناخت، اما حق ورود به عرصه انتخابات به جهت انتخاب نامزد نمایندگی را دارند.

مسلما بیشتر فعالان مدنی به ویژه در حوزه‌های محیط زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به محدودیت هایی که در دو دولت قبلی نسبت به نهادهای مدنی وجود داشت به نامزدهای شناخته شده و وزرای دولت پیشین رای نخواهند داد. و با در نظر گرفتن رویکرد دولت تدبیر و امید به حقوق شهروندی و نهادهای مدنی به نامزدهای حامی دولت گرایش بیشتری خواهند داشت.

اما هنوز هیچ یک از کاندیداهای تائید صلاحیت شده در دور اول به صراحت موضع خود را بیان نمی‌کنند و بیشتر با عنوان گنگ و ناشناخته‌ی «نامزد مستقل!» وارد کارزار انتخاباتی شده‌اند. هنوز کسی برنامه‌ای برای حفاظت از محیط زیست و میراث طبیعی و فرهنگی بیان نکرده.

پیش‌بینی این است که در شرایط فعلی رهبران احزاب طرفدار دولت و اصلاح‌طلبی که در همدان حضور دارند، نه فعالیت؛ و گفته می‌شود تعداشان بیش از 15 حزب است، همچنان درگیر اختلافات داخلی شده که حاصل آن پیروزی جناح مقابل در انتخابات خواهد بود.

نوعی از احزاب اصلاح طلب میانه‌رو که هنگام تقسیم قدرت وارد کارزار انتخاباتی می‌شوند و از آنجا که تشکیلات منسجمی ندارند، به دلیل عملکرد غیر قابل دفاع که در سال‌های گذشته از خود نشان داده‌اند، نه تنها در جهت نیروسازی هیچ اقدامی نکرده‌اند، بلکه برنامه درازمدت و نقشه راهی هم نداشته‌ و مسئولیت همه ناکامی‌ها و عافیت طلبی‌ها را متوجه جناح رقیب و حاکمیت می‌کنند. لذا بعید می‌نماید که چندان اقبالی در این انتخابات داشته باشند.

اما اگر روزهای آینده در کنار ائتلاف با یک کاندیدای میانه‌رو و معرفی تنها یک کاندیدای همسو، وارد این کارزا شوند، هم می‌توانند با کاندیدای میانه‌رو مطالباتی را مطرح کنند، هم از ورود یک نیروی تندرو مخالف اصلاحات به مجلس جلوگیری نمایند و مهم‌تر این که از وزن و توان سیاسی خود در جامعه شناخت پیدا می‌کنند و متوجه می‌شوند افراد جامعه چه نگاه و چه اقبالی به آنها دارند.

بازسازی تشکیلاتی و نهادسازی به دور از اختلافات داخلی اصلی‌ترین قدم این جناح سیاسی است که به دنبال آن می‌توانند برنامه‌های حزبی را در جهت توسعه همه جانبه پیش بگیرند و بار دیگر با اعتمادسازی به عرصه فعالیت‌ها بازگردند.

در غیر این‌صورت اگر روند فعلی را پیش بگیرند نه تنها نهادهای مدنی رویکرد مثبتی به آنها نخواهند داشت بلکه جناح مقابل هم کرسی‌های مجلس را تصاحب خواهد کرد و هم از طریق نمایندگانش به تغییر مدیران ارشد استان و جایگزینی مهره‌های خود اقدام خواهند کرد که در این صورت بازی دوسر باخت برای حامیان دولت و اصلاح‌طلبان است.* روزنامه نگاربرچسب ها: همدان ،

پنجشنبه 22 بهمن 1394

انجمن سینمای جوان؛ خاستگاه هنرمندان همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :سینما ،گفتگو ،روزنامه همشهری ،

انجمن سینمای جوان؛ خاستگاه هنرمندان همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
انجمن سینمای جوان؛ خاستگاه هنرمندان همدان
مرکز سینمای آزاد همدان از سال 1348 آغاز به کار کرد و تا سال‌های 1362 و 1363 که انجمن سینمای جوان همدان تشکیل شد، ده‌ها هنرمند برجسته را به جامعه هنری ایران معرفی کرد...
1394/11/21
 مرکز سینمای آزاد همدان از سال 1348 آغاز به کار کرد و تا سال‌های 1362 و 1363 که انجمن سینمای جوان همدان تشکیل شد، ده‌ها هنرمند برجسته را به جامعه هنری ایران معرفی کرد. انجمن سینمای جوان همدان در زمینه آموزش‌های فیلمسازی، کارگردانی، تدوین، عکاسی، مستندسازی، فیلمنامه‌نویسی، انیمیشن یا پویانمایی، صدابرداری، تصویربرداری و نورپردازی فعال است و هرساله ده‌ها هنرجوی علاقه‌مند به سینما را آموزش می‌دهد.برگزاری مراسم «روز سینما» در تویسرکان، همکاری در برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان در مهرماه، مدیریت دو بخش مهم جشنواره (داوران نوجوان و بخش استانی المپیاد فیلمسازی‌)، برگزاری کارگاه‌های آموزشی المپیاد فیلمسازی نوجوانان جشنواره، تولید 54 عنوان فیلم کوتاه و کسب بیشترین تعداد تولید در کشور برای استان همدان، تولید 14 عنوان فیلم کوتاه با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان، فعال‌تر شدن شورای آموزش و برپایی کارگاه‌های آموزشی و انتخاب دفتر همدان به عنوان دبیر منطقه 3 کشور (کرمانشاه، ایلام، کردستان و همدان) از جمله فعالیت‌ها و دستاوردهای انجمن سینمای جوان همدان بوده است.یکی دیگر از مهم‌ترین کارهای این انجمن در سال 1394 علاوه بر حفظ روند فعالیت‌های گذشته، تهیه آرشیو اسناد و فیلم‌های تولید شده در سال‌های قبل در مرکز همدان بوده که قرار است به صورت کتاب تدوین و منتشر شود. حبیب‌الله حیدری، مدیر انجمن سینمای جوان همدان، در  گفت‌وگو با همشهری از این دفتر و فعالیت‌هایش می‌گوید:

 • انجمن سینمای جوانان همدان علاوه بر آموزش در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند؟
وظیفه ذاتی انجمن سینمای جوانان ایران در شهرها به عنوان تنها متولی تخصصی آموزش و تولید فیلم کوتاه، کشف و شناخت نوجوانان و جوانان مستعد، آموزش و پرورش ایشان در حوزه‌های مرتبط سینما و عکاسی و حمایت از آنها برای تولید فیلم کوتاه و عکس به عنوان کالای فرهنگی است. در واقع اولویت آموزش به هنرمند است که در نهایت منجر به تولید هنر می‌شود. کار انجمن آموزش رشته‌های مختلف سینمایی بوده و در کنار آموزش کسانی که دوره‌های این مرکز را می‌گذرانند پس از پایان دوره نمونه کارهایی را در رشته‌های آموزشی خود با حمایت این انجمن تولید می‌کنند.
 • یکی از کمبودهای انجمن ساماندهی آرشیو این مرکز بود، در این زمینه چه کار کرده‌اید؟
امسال بخش زیادی از انرژی ما صرف بازیابی و آرشیو اسناد و فیلم‌های تولیدشده در 30 سال گذشته شد و فکر می‌کنم تقریبا جمع‌آوری آن در بخش فیلم‌های تولیدی رو به اتمام است. اگرچه نسخه‌ای از فیلم‌های 8 میلی‌متری دهه 60 با کیفیتی پایین موجود است، باید این آثار را با بهترین کیفیت ممکن به صورت دیجیتال تله سینما کنیم که در اولین فرصت و با تامین بودجه این کار نیز انجام خواهد شد.
 • رابطه انجمن با فیلمسازان مستقل چگونه است؟
در دهه 60 انجمن سینمای جوانان ایران تنها مرکز تولید فیلم بود و معمولا فیلمساز مستقل آزاد نداشتیم. در سال‌های اخیر نیز با اینکه فیلمسازان مستقل وارد این عرصه شده‌اند، اعتبار انجمن آنقدر هست که بیشتر این فیلمسازان ترجیح می‌دهند فیلمشان به تهیه‌کنندگی انجمن سینمای جوانان ساخته شود. هرچند از نظر مالی و امکانات نمی‌توانیم حمایت شایسته‌ای از آنها داشته باشیم، به دلیل اعتبار انجمن در جشنواره‌های ملی، بین‌المللی و محافل فیلمسازی و همچنین تعلق خاطر فیلمسازان نسبت به انجمن، ترجیح می‌دهند آثارشان را با نام انجمن ارائه کنند.
 • برای سال آینده چه برنامه‌ای دارید؟
برنامه‌های ما بر پایه هم‌افزایی، مشارکت و همکاری با نهادهای دیگر و حتی با مراکز و دفاتر در استان‌های دیگر در نظر گرفته شده که کاری منطقه‌ای است و هدف اصلی انجام امور زیربنایی و رسیدن به جایگاهی مناسب در تولید فیلم و حضور جدی فیلمسازان و عکاسان دفاتر در جشنواره‌هاست.
 • کارنامه انجمن سینمای جوان همدان از نظر منابع انسانی قابل قبول است؟
انجمن سینمای جوان همدان خاستگاه فیلمسازان و هنرمندان بسیار خوبی ا‌ست. بدون در نظر گرفتن ترتیب و تخصص می‌توان از محمدرضا سرکانیان، مهرداد زاهدیان، امیرشهاب رضویان، محمد حمیدی‌مقدم، مجید برزگر، علیرضا محمودی، مهدی فرودگاهی، امین جعفری، حمیدرضا لطفیان، حامد رجبی، ایرج عاشوری، سعید ایپکی، بهزاد افشاری، احمدرضا گنجه‌ای‌، جلیل اکبری‌صحت، بابک رضاپور، فروغ موسی‌خانی، امیر لطفیان، حسین عناصری، محمدعلی رهبر، عباس عرب‌زاده‌، بهرام بهرامیان، مجید مرادی، مجید گرجیان و بسیاری دیگر که نامشان چندین صفحه می‌شود، نام برد‌. ایشان همیشه خانواده برجسته انجمن سینمای جوان همدان هستند که کارنامه موفقی در زمینه‌های حرفه‌ای و هنری خود دارند.
 • گویا بیشتر این هنرمندان و چهره‌های بنام فرهنگی و هنری همدان نیستند و مهاجرت کرده‌اند. آیا برای استفاده از تجربه‌های ایشان برنامه‌ای دارید؟
نگهداشتن نیاز به فراهم‌شدن زمینه است. ایجاد فضاهای مطلوب فرهنگی در استان و شهر، فضای مناسب کار و مسائلی مانند آن باعث می‌شود هنرمندان مهاجرت نکنند. یک بخش وظیفه مدیران ارشد و میانی شهر است که امکانات و بودجه آموزش، تولید و کار را فراهم کنند و بخش دیگر به خود هنرمندان و فرهنگیان برای رشد سرزمین مادری و بالابردن استانداردهای زندگی و فعالیت‌های خود، باز می‌گردد. مطمئنا بسیاری از فیلمسازان بومی وقتی حمایت نمی‌شوند از استان خارج می‌شوند و برای تولید و کار به شهرهای دیگری که زمینه مساعدتری دارند می‌روند. تا زمانی که ما به عنوان مدیرفرهنگی شرایط مناسب را فراهم نکنیم، اتفاقی نخواهد افتاد. اگر ما شرایط را فراهم کردیم و کسی رفت موضوع دیگری است و باید آسیب‌شناسی دیگری کرد. وقتی فیلمساز می‌بیند در سینمای شهر خودش امکان دیدن فیلم خوب را ندارد یا وقتی می‌بیند، شرایط تولید فیلم در شهر برایش فراهم نمی‌شود، یا مدرسه فیلمسازی ندارد، مهاجرت برایش موجه و راحت‌تر می‌شود‌. در بسیاری از شهرها مسئولان، سینما و فیلم کوتاه را به عنوان یک فرهنگ و مقوله مهم فرهنگی پذیرفته‌اند، اما هنوز هزینه کردن را برای آن سرمایه‌گذاری نمی‌دانند. تولید فیلم یا هر کالای فرهنگی سرمایه‌گذاری برای آینده است که متعلق به فرزندان و هم‌وطنان ماست.
 •  راه حل اصلی به نظر شما چیست؟
بسیار مهم است که بتوانیم شرایط استفاده از تجربه‌های ارزنده ایشان را در همدان نیز فراهم کنیم. امیدوارم با حمایت نهادهای فرهنگی همدان به خصوص اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، کارگاه‌های فیلمسازی تخصصی برپا شود.
 • ضروری‌ترین عنصر فیلمسازی چیست و شما در مرکز چه کمبودهایی دارید؟
من تأکید می‌کنم همیشه در حوزه فیلمسازی فکر نو، اندیشه و خلاقیت بزرگ‌ترین نیاز و سرمایه است. اما برای حمایت از فیلمساز باید فضای مطلوب فرهنگی ایجاد کرد. نیازها و دغدغه‌های یک فیلمساز با شاعر و خوشنویس تفاوت دارد. فیلمساز به شدت وابسته به ابزار است اگر حتی معمولی‌ترین دوربین را نداشته باشد، نمی‌تواند فیلم بسازد. اینجا فضای مناسب را داریم اما باید امکانات و بودجه هم وجود داشته باشد. بودجه‌های موجود، نیاز فیلمسازان را برآورده نمی‌کند. در سال گذشته فیلمسازان همدانی به دلیل کمبود بودجه نتوانستند آن گونه که شایسته نام همدان است در جشنواره‌ها حضور داشته باشند. ایده‌ها و طرح‌های بسیار خوبی هنوز روی کاغذ مانده‌اند و انتظار می‌کشند تا به تصویر تبدیل شوند.
 • وضعیت فضاهای فرهنگی، سالن‌های نمایش و گالری‌های همدان چطور است؟ آیا اگر موزه هنرهای معاصر همدان ساخته شود می‌توان به حل مشکلات امیدوار شد؟
شما هرقدر فضاهای فرهنگی را بیشتر کنید، کشف استعداد، پرورش، تولید کالای فرهنگی و آمیختگی مردم با هنر و فرهنگ بیشتر می‌شود. هرچقدر شرایط پرورش هنرمند و علاقه‌مند به فرهنگ بیشتر شود کالای فرهنگی هم بیشتر تولید می‌شود. این یک رابطه عرضه و تقاضاست که چنانچه به درستی مدیریت شود رشد و هم‌افزایی خواهد داشت.
 • به نظر شما چقدر به معرفی هنرهای قومی و ملی نیاز داریم؟
ظرفیت‌های فرهنگی‌، قومی، ملی و مذهبی موجود بسیار بالاست و بضاعت موجود بسیار کم‌. من معتقدم جوانان ما فقط کمی اعتماد و توجه بیشتر نیاز دارند؛ حمایت جدی و بدون چشمداشت‌. ثبت، عرضه و گسترش این ظرفیت‌ها و مؤلفه‌ها را به ایشان بسپاریم و نتیجه آن بدون شک برای نام همدان دیدنی و افتخارآمیز خواهد بود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D8%AE%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86


برچسب ها: همشهری همدان ، انجمن سینمای جوانان همدان ، سینما ، هنرهمدان ،

چهارشنبه 21 بهمن 1394

«کاسه چه کنم چه کنم» فعالان سیاسی همدان در انتخابات

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،زیست بوم ،

«کاسه چه کنم چه کنم» فعالان سیاسی همدان در انتخابات

حسین زندی

انتخاب کردن حق انسان است و حق انتخاب نکردن نیز یکی از حقوق اولیه آدمی درهر جامعه‌ای است. حال ممکن است این انتخاب کردن و نکردن در مورد گزینه‌ای مانند انتخاب یک دوست باشد یا یک کالای ضروری زندگی مانند لباس و یا انتخاب در باورداشت شخصی در مورد یک پدیده خاص و حتی انتخاب موطن.

انتخاب قانون‌گزار و ناظر بر قانون که این روزها موعد آن است، یکی از این انتخاب‌هاست انتخاب نماینده‌ای که بتواند مطالبات و خواسته‌های قانونی موکلان خود را پیگیری کند. اما سوال اصلی این است که آیا این موکلان مطالبه‌ای دارند؟

اگر دارند چه نوع مطالباتی است و چگونه باید این خواسته‌ها را پیگیری کنند؟

در کشورهای توسعه یافته احزاب سیاسی  سیاست‌مدارانی را از اعضای حزب خود تربیت می‌کنند تا خود و طرفدارانشان عده‌ای را به عنوان نماینده مجلس انتخاب کرده و عده‌ای از این افراد سیاسی به عنوان دولتمرد وارد نظام کلان اداری و اجرایی کشور شوند. به دنبال همین روش مطالبات شهروندان و موکلان نیز پیگیری می‌شود. اما در استان همدان با اینکه تعدد احزاب وجود دارد چنین نیروهای سیاستمدار و سیاست پیشه‌ای ساخته نشده است و به نظر می‌رسد ضرورت چنین پدیده‌ای از طرف بزرگان احزاب احساس نمی‌شود. هر چند بیشتر احزاب، حزب‌های تک نفره هستند و در حد یک محفل کوچک عنوان حزب را یدک می‌کشند. اما همین احزاب یک‌نفره گاه می‌توانند منشا اثر و امضائی برای یک بیانیه یا تجمیع کنش فعالان سیاسی باشند.

نداشتن برنامه حزبی

بازهم اگر از ممالک توسعه یافته وام بگیریم متوجه می‌شویم احزاب آنان برای هر موضوع و پدیده‌ای چه اجتماعی فرهنگی و چه سیاسی و اقتصادی برنامه و نقشه راه دارند و گاهی این برنامه‌ها در قالب یک حزب تخصصی در یک زمینه خاص نمود پیدا می‌کند مانند احزاب سبز اروپا که بیشتر تلاش خود را در به نتیجه رساندن مطالبات محیط زیستی شهروندان معطوف می‌کنند. اما اگر از بزرگان احزاب در ایران بپرسید که برنامه محیط زیستی حزب شما چیست مسلما با کلی گویی و بازی‌های لفظی وقت شما را خواهند گرفت.

فعالان مدنی حق ورود به احزاب را ندارند چرا که اگر عضو یک حزب شوند باید آنان را به عنوان فعال سیاسی شناخت، اما حق ورود به عرصه انتخابات به جهت انتخاب نامزد نمایندگی را دارند.

مسلما بیشتر فعالان مدنی به ویژه در حوزه‌های محیط زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به محدودیت هایی که در دو دولت قبلی نسبت به نهادهای مدنی وجود داشت به نامزدهای شناخته شده و وزرای دولت پیشین رای نخواهند داد. و با در نظر گرفتن رویکرد دولت تدبیر و امید به حقوق شهروندی و نهادهای مدنی به نامزدهای حامی دولت گرایش بیشتری خواهند داشت.

اما هنوز هیچ یک از کاندیداهای تائید صلاحیت شده در دور اول به صراحت موضع خود را بیان نمی‌کنند و بیشتر با عنوان گنگ و ناشناخته‌ی «نامزد مستقل!» وارد کارزار انتخاباتی شده‌اند. هنوز کسی برنامه‌ای برای حفاظت از محیط زیست و میراث طبیعی و فرهنگی بیان نکرده.

پیش‌بینی این است که در شرایط فعلی رهبران احزاب طرفدار دولت و اصلاح‌طلبی که در همدان حضور دارند، نه فعالیت؛ و گفته می‌شود تعداشان بیش از 15 حزب است، همچنان درگیر اختلافات داخلی شده که حاصل آن پیروزی جناح مقابل در انتخابات خواهد بود.

نوعی از احزاب اصلاح طلب میانه‌رو که هنگام تقسیم قدرت وارد کارزار انتخاباتی می‌شوند و از آنجا که تشکیلات منسجمی ندارند، به دلیل عملکرد غیر قابل دفاع که در سال‌های گذشته از خود نشان داده‌اند، نه تنها در جهت نیروسازی هیچ اقدامی نکرده‌اند، بلکه برنامه درازمدت و نقشه راهی هم نداشته‌ و مسئولیت همه ناکامی‌ها و عافیت طلبی‌ها را متوجه جناح رقیب و حاکمیت می‌کنند. لذا بعید می‌نماید که چندان اقبالی در این انتخابات داشته باشند.

اما اگر روزهای آینده در کنار ائتلاف با یک کاندیدای میانه‌رو و معرفی تنها یک کاندیدای همسو، وارد این کارزا شوند، هم می‌توانند با کاندیدای میانه‌رو مطالباتی را مطرح کنند، هم از ورود یک نیروی تندرو مخالف اصلاحات به مجلس جلوگیری نمایند و مهم‌تر این که از وزن و توان سیاسی خود در جامعه شناخت پیدا می‌کنند و متوجه می‌شوند افراد جامعه چه نگاه و چه اقبالی به آنها دارند.

بازسازی تشکیلاتی و نهادسازی به دور از اختلافات داخلی اصلی‌ترین قدم این جناح سیاسی است که به دنبال آن می‌توانند برنامه‌های حزبی را در جهت توسعه همه جانبه پیش بگیرند و بار دیگر با اعتمادسازی به عرصه فعالیت‌ها بازگردند.

در غیر این‌صورت اگر روند فعلی را پیش بگیرند نه تنها نهادهای مدنی رویکرد مثبتی به آنها نخواهند داشت بلکه جناح مقابل هم کرسی‌های مجلس را تصاحب خواهد کرد و هم از طریق نمایندگانش به تغییر مدیران ارشد استان و جایگزینی مهره‌های خود اقدام خواهند کرد که در این صورت بازی دوسر باخت برای حامیان دولت و اصلاح‌طلبان است.

http://entekhabkhabar.ir/visitorpages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=7180,1برچسب ها: انتخابات مجلس ، انتخابات در همدان ،

چهارشنبه 14 بهمن 1394

تصویب ساخت باغ‌وحش در کبودراهنگ

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،زیست بوم ،

تصویب ساخت باغ‌وحش در کبودراهنگ

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
تصویب ساخت باغ‌وحش در کبودراهنگ
مدیران ارشد استان در حالی کلیات طرح ساخت باغ‌وحش در روستای قلیچ‌باغی کبودراهنگ را تصویب کردند که به گفته بسیاری از کارشناسان، ساخت باغ وحش در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته منسوخ شده و در ایران نیز سال‌هاست فعالان محیط زیست و اعضای تشکل‌های غیر‌دولتی با ایجاد باغ وحش مخالفت می‌کنند...
1394/11/14
 مدیران ارشد استان در حالی کلیات طرح ساخت باغ‌وحش در روستای قلیچ‌باغی کبودراهنگ را تصویب کردند که به گفته بسیاری از کارشناسان، ساخت باغ وحش در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته منسوخ شده و در ایران نیز سال‌هاست فعالان محیط زیست و اعضای تشکل‌های غیر‌دولتی با ایجاد باغ وحش مخالفت می‌کنند.
«محمودرضا عراقی» معاون امور عمرانی استاندار همدان در کارگروه تخصصی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با تاکید بر ضرورت ایجاد باغ‌وحش گفت: ما باید این فرصت‌ها را از دست ندهیم، چون سرمایه‌گذار همه هزینه‌ها را تقبل می‌کند. اجازه بدهید کلیت طرح را تصویب کنیم و کارگروه کار را ادامه دهد. طرح و زمان‌بندی و برنامه و استعلام‌ها آماده است و بهانه‌ای برای ردکردن آن نداریم.مدیرکل حفاظت محیط زیست استان نیز گفت: این طرح چالش‌زاست. این فرایند را به احترام حقوق درخواست‌کننده پیگیری کردیم، هرچند با توجه به محل قرارگیری، جاذبه چندانی برای گردشگر ندارد و در نظارت مشکلاتی ایجاد می‌کند.
«محمدرضا محمدی» افزود:سایت‌های باغ‌وحش حداقل 7 ماه در طول سال درآمدزایی ندارند و تنها دارای هزینه هستند، در صورتی‌که برای احداث این اماکن باید به بازده اقتصادی آن نیز توجه شود.

 مجموعه گردشگری عصر طلایی هگمتانه
طرح بعدی که در این کارگروه بررسی شد، مجموعه گردشگری، تفریحی و تجاری عصر طلایی هگمتانه واقع در باغ میوه همدان بود. «محمود شرفخانی» مدیر روابط عمومی و نماینده شرکت عصر طلایی هگمتانه به تغییرات و تفسیرهای شهرداری از استقرار پارکینگ و استقرار بنا در این مجموعه اعتراض کرد که با موافقت نمایندگان شهرداری مواجه شد.
عراقی معاون امور عمرانی استاندار همدان در این زمینه گفت: شاید مشکلاتی مانند اختلاف شهرداری و شرکت عصر طلایی در سازمان میراث فرهنگی و شهرداری قابل حل باشد اما به دلیل حساسیت موضوع در این کارگروه  طرح می‌شود. اگر این پروژه راه‌اندازی شود باعث تحول بزرگی در گردشگری استان خواهد شد.
«سعید گلستانی» معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان نیز در این زمینه گفت: گاهی مواردی که در مورد این پروژه‌ها مطرح می‌شود در عمل خلاف آن می‌افتد،مانند برج سعیدیه و موارد داخل شهر که با توجیهات اقتصادی برای سرمایه‌گذار پارکینگ‌ها را حذف و معضلات جدیدی ایجاد کردند. دقت کنید با مشکلاتی که در داخل شهر مواجه بودیم روبه رو نشویم.
عراقی در پاسخ به گلستانی گفت: در گذشته تصمیمات در جهت سود سرمایه‌گذار بوده و معمولا پارکینگ حذف می‌شده اما در 2سال گذشته با اطمینان کامل می‌گویم که این موارد تکرار نشده و در همه پروژه‌ها به افزایش پارکینگ توجه شده است.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز گفت: باید از توانبخش خصوصی و دولتی نهایت استفاده را برای توسعه گردشگری استان برد. میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان به ظرفیت بخش خصوصی اعتقاد دارد. با توجه به اینکه گردشگری محور توسعه استان معرفی شده از همه دستگاه‌ها انتظار داریم ما را یاری کنند.

بازنگری طرح مجتمع تفریحی عباس‌آباد
آخرین موضوعی که در این کارگروه مطرح شد بازنگری طرح مجتمع تفریحی عباس آباد بود. «حمیدرضا یاری» مدیرعامل شرکت سیاحتی علی‌صدر با ارائه طرحی گفت: عباس‌آباد تفرجگاه خوبی برای مردم همدان است. بر اساس نظرسنجی‌های انجام‌شده، مردم همدان این محل را محیط امن و آرامی برای تفریح خود و خانواده‌شان می‌دانند. طرح بازسازی تپه عباس‌آباد شامل احداث گلخانه، هتل، کلبه‌های کوهستانی، متل، سایت ورزش و سکوسازی و نشیمنگاه است.بیشتر حاضران از جمله نماینده آب منطقه‌ای استان و اداره راه وشهرسازی با موضوع‌های مطرح‌شده توسط مدیر عامل شرکت سیاحتی علی‌صدر مخالفت و عنوان کردند هتل و بلندمرتبه‌سازی در منطقه عباس‌آباد باعث تخریب این منطقه می‌شود.معاون امور عمرانی استاندار همدان در این خصوص توضیح داد: درباره مجموعه تپه عباس‌آباد واگذاری زمین نداریم، چون زمین متعلق به دولت است و مسأله واگذاری بهره برداری به بخش خصوصی است. طرح بازسازی تپه عباس‌آباد باید کامل‌تر با رعایت حساسیت‌های لازم درزمینه حفظ محیط‌زیست و فضای سبز ارائه شود. وی با بیان اینکه در ارائه طرح‌های جامع آفت طولانی‌شدن مطرح است که چندین سال به طول می‌کشد، اضافه کرد: برای توسعه گردشگری استان همدان باید حرکتی روبه‌جلو داشت و از میراث فرهنگی استان همدان که مسئولیت گردشگری را بر عهده دارد انتظار می‌رود برای تقویت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان گام بردارد.عراقی افزود: انتظار معجزه از اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نداریم اما باید با خرد جمعی اصلاحات لازم انجام شود. توسعه گردشگری استان همدان تنها بر عهده میراث فرهنگی نیست. تمام دستگاه‌های استان همدان باید در طرح‌های خود پیوست گردشگری داشته باشند. باید شجاعانه و با حساسیت بیشتری در این زمینه تصمیم بگیریم و به هیچ عنوان نباید فرصت‌ها را با درجازدن در تصمیمات از دست دهیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%BA%E2%80%8C%D9%88%D8%AD%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%DA%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، باغ وحش همدان ،

سه شنبه 13 بهمن 1394

دانشنامه استان؛ سرآغاز همدان‌پژوهی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

دانشنامه استان؛ سرآغاز همدان‌پژوهی

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
دانشنامه استان؛ سرآغاز همدان‌پژوهی
چند سالی است حوزه هنری استان همدان اقدام به ایجاد مجموعه‌ای برای تدوین دانشنامه همدان کرده است اما با تبلیغات زیادی که از طرف مدیریت فرهنگ و ارشاد استان شاهد بودیم، هنوز از 110 عنوان کتابی که قول آن را داده‌اند حتی یک جلد هم چاپ نشده است...
1394/11/13
 چند سالی است حوزه هنری استان همدان اقدام به ایجاد مجموعه‌ای برای تدوین دانشنامه همدان کرده است اما با تبلیغات زیادی که از طرف مدیریت فرهنگ و ارشاد استان شاهد بودیم، هنوز از 110 عنوان کتابی که قول آن را داده‌اند حتی یک جلد هم چاپ نشده است. برای بررسی موضوع و اینکه تهیه دانشنامه در چه مرحله‌ای است با خلیل‌الله بیک‌محمدی، مسئول واحد پژوهش و آموزش حوزه هنری همدان، گفت‌وگو کرده‌ایم.
 • تهیه دانشنامه همدان از چه زمانی شروع شد؟
از سال 89 تهیه و تألیف مجموعه دانشنامه از طرف ستاد کل حوزه هنری کشور به همه استان‌ها ابلاغ شده بود و به دنبال آن در استان ما نیز حوزه هنری مأمور شده بود پیگیر دانشنامه همدان باشد. اما چون همزمان با پایان فعالیت دولت قبل بود، تخصیص اعتباری برای استان صورت نگرفت. از 200میلیون تومان اعتباری که در نظر گرفته شده بود در دولت قبلی هیچ بودجه‌ای واریز نشد و تخصیص نیافت.
 • اعتبار این دانشنامه از سوی چه نهادی تأمین می‌شود؟
این دانشنامه با مشارکت استانداری و حوزه هنری و با بودجه این 2 نهاد تهیه می‌شود.
 • رویکرد دولت جدید چگونه است؟
در دولت جدید معاونان جدید استاندار، به خصوص محمد‌ابراهیم الهی‌تبار، بسیار پیگیرند، جلسه می‌گذارند و کمک بسیاری کرده‌اند. استاندار هم در چندین سخنرانی قول‌هایی داده است.
 • پس کار اجرایی دانشنامه به تازگی شروع شده است؟
از سال 93 با حمایت آقای الهی‌تبار شروع شد و پس از 5 جلسه که با هیأت علمی و استانداری داشتیم، هیأت‌های علمی و کمیته‌ها تشکیل شد و عملاً وارد اجرا شدیم.
 • افراد علمی مجموعه چه کسانی هستند؟
شورای علمی اصلی آقایان پرویز اذکایی، علیرضا ذکاوتی‌قراگوزلو، جواد محقق، علی محمدی و علیرضا کمره‌ای هستند. 10 کارگروه در 10 شاخه مختلف از جمله مشاهیر، هنر، ادبیات، جغرافیا و موارد دیگر در بخش پژوهش پیش‌بینی شده که در آن‌جا هم هیأت علمی، دبیر و هیأت تحریریه داریم.
 • در مجموع چند عنوان کتاب در قالب دانشنامه منتشر می‌شود؟
110 جلد یا 110 عنوان کتاب و یک دانشنامه به صورت دایرهًْ‌المعارف منتشر می‌شود. دانشنامه در دو بخش الفبایی و موضوعی تدوین خواهد شد. همچنین 110 عنوان کتاب به صورت موضوعی است که با موضوعات مختلف نوشته می‌شود. در بخش الفبایی گروهی پیگیر هستند و فقط منتظر فضایی برای اجرای کار هستیم.
 • تاکنون چه کتاب‌هایی را آماده کرده‌اید؟
کتابشناسی دکتر پرویزاذکایی، کتاب مساجد نوشته زهرا پورشعبانی، صفاالحق همدانی و بدیع‌الزمان همدانی نوشته استاد ذکاوتی‌قراگوزلو، نقاشی قهوه‌خانه‌ای نوشته کریم زارعی، واژگان همدانی نوشته هادی گروسین، امثال و کنایات نوشته محمد علی نوریون، شیر سنگی نوشته خودم، بنای بهاءالملک نوشته خسرو محمدی، همدان در سفرنامه‌ها نوشته بابک رضاپور و مواردی دیگر در حال تهیه و اتمام هستند. از این مجموعه 2 جلد مجوز گرفته‌اند که به زودی منتشر می‌شوند؛ یکی بدیع‌الزمان است و دیگری جلد اول فرهنگ عامیانه همدان.
 • آثار تهیه‌شده در همدان چاپ خواهد شد؟
اگر چاپخانه‌ای در همدان استانداردهای ما را لحاظ کند ترجیح می‌دهیم در همدان چاپ شود اما اگر از لحاظ کیفی نیاز و انتظار ما برآورده نشود در تهران چاپ می‌کنیم. همچنین ویراستاری و صفحه‌آرایی همه در همدان انجام می‌شود.
 • کتاب‌ها در چه شمارگانی تهیه می‌شود؟
تیراژ همه کتاب‌ها 1100 شماره است که هزار نسخه برای فروش است و صد نسخه به کتابخانه‌ها اهدا می‌شود.
 • تعامل شما با پژوهشگران چگونه بوده است؟
مبالغی که برای پژوهشگران در نظر گرفته شده بسیار ناچیز است. بضاعت و بودجه چندانی نداریم و پژوهشگران با درک و همراهی ما را یاری کرده‌اند. استاد اذکایی و ذکاوتی با اینکه بیمار هستند، هر هفته سرکشی و زمان زیادی را صرف این کار می‌کنند.
 • فکر می‌کنید این دانشنامه چه زمانی آماده شود؟
فرصت ما یک برنامه 5 ساله است اما در عرض یک سال بیش از 15 جلد از این مجموعه را آماده کرده‌ایم. نیاز به حمایت داریم تا هم کیفیت کارها بالا برود هم سریع‌تر به نتیجه برسیم.
 • این مجموعه چقدر می‌تواند نیاز همدان به پژوهش را برآورده کند؟
دانشنامه آغاز راه است. ما می‌خواهیم پژوهشگران و حتی مدیران دولتی و دست‌اندرکاران متقاعد شوند با توجه به پیشینه کهن همدان باید بیشتر به موضوع پژوهش درباره آن پرداخته شود. ما در همدان از دوره نوسنگی اثر داریم تا امروز، اما بیشتر از چاپ چند جلد کتاب در زمینه تاریخ و فرهنگ همدان کاری انجام نشده است.
 • وضعیت نهادهای پژوهشی در استان چگونه است؟
چند نفر پیگیر ایجاد بنیاد همدان‌شناسی بودند اما هنوز انجام نشده است.
بنیاد ایران‌شناسی در بیشتر استان‌ها شعبه زده و تدوین دانشنامه را همین بنیاد در استان‌ها برعهده دارد اما در همدان هنوز هیچ قدمی برداشته نشده است. محمدرضا عطایی نمایندگی بنیاد ایران‌شناسی در مناطق لرنشین را فعال کرده اما هنوز کار انتشاراتی و عملی انجام نداده‌اند. این نمایندگی با عنوان بنیاد منطقه‌ای زاگرس است. در همدان هنوز کتابخانه هم راه‌اندازی نشده. متأسفانه همدان از همه جا عقب‌تر است. دانشنامه همدان حتی می‌تواند بنیاد ایران‌شناسی را هم برعهده بگیرد. چون خط مشی هر دو یکی است و اگر هم کار بنیاد شروع شود موازی کاری می‌شود.
 • از بودجه فرهنگی شهرداری چه سهمی دارید؟
ما به تمام دستگاه‌ها نامه نوشته‌ایم که هم پژوهشگر معرفی کنند هم کمک کنند چون دانشنامه فقط مربوط به حوزه هنری نیست. همه نهادها باید کمک کنند به ویژه مجموعه شهرداری و معاونت فرهنگی؛ اما هنوز پاسخی نگرفته‌ایم و همکاری نکرده‌اند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، پزوهش های همدان شناسی ،

دوشنبه 12 بهمن 1394

10 هزار جلد کتاب برای فرهنگیان همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،کتاب ،

10 هزار جلد کتاب برای فرهنگیان همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
10 هزار جلد کتاب برای فرهنگیان همدان
کتابخانه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان در ساختمان تاریخی مدرسه آزاد در خیابان شریعتی به فرهنگیان و علاقه‌مندان به مطالعه کتاب امانت می‌دهد...
1394/11/12
کتابخانه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان در ساختمان تاریخی مدرسه آزاد در خیابان شریعتی به فرهنگیان و علاقه‌مندان به مطالعه کتاب امانت می‌دهد. این کتابخانه اواخر دهه 70 ‌پس از اینکه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شکل گرفت تأسیس شد.
عباس زند، از اعضای هیأت‌مدیره کانون و کتابخانه، و حبیب رضایی‌پور، کتابدار، در گفت‌وگو با همشهری درباره فعالیت‌های این کتابخانه، که یکی از معتبرترین کتابخانه‌های استان است، می‌گویند.

تأسیس کتابخانه
عباس زند، عضو هیأت‌مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان و از بنیان‌گذاران این کتابخانه، می‌گوید: این کتابخانه حدوداً از سال 1379 پس از اینکه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شکل گرفت تأسیس شد. ابتدا هیأت‌مدیرهای انتخاب شد و کسانی که علاقه‌مند بودند از جمله من، اسماعیل قدکچی و محمد رئوفی‌مهر ‌فعالیت را شروع کردیم؛ ‌البته آقای رئوفی‌مهر بعدها از هیأت‌مدیره استعفا دادند و آقای قدکچی هم فعلاً نیستند.
زند در ادامه با اشاره به چگونگی تهیه کتاب‌های کتابخانه می‌گوید: کتاب‌ها بیشتر هدیه معلمان و فرهنگیان بازنشسته است. در هیأت مدیره قبلی 20درصد از بودجه کانون را به خرید کتاب اختصاص می‌دادند که ما هم کتاب‌های مرجع تهیه می‌کردیم اما در 3 سال گذشته بعد از اینکه این هیأت‌مدیره جدید آمده است خرید کتاب نداشته‌ایم. تنها قفسه‌ها خریداری‌شده که 2میلیون تومان از بودجه خرید قفسه‌ها را آموزش و پرورش پرداخت کرد و 3/5 میلیون تومان دیگر نیز از بودجه جاری کانون بازنشستگان تأمین شد.
وی درباره دیگر فعالیت‌های کتابخانه می‌گوید: اتاقی در کنار کتابخانه داریم که در آن از شنبه تا ‌پنجشنبه نشست‌های کتابخوانی برگزار می‌کنیم؛ از شنبه تا دوشنبه شاهنامه‌خوانی است و سه‌شنبه تا ‌پنجشنبه ‌کتابخوانی که این روزها نظامی می‌خوانیم. یک انجمن ادبی هم به نام کانون بازنشستگان فرهنگیان آموزش و پرورش داریم که عصر یکشنبه برگزار می‌شود.
این بازنشسته آموزش و پرورش می‌گوید: حدود 10هزار جلد کتاب در این کتابخانه داریم که به کسانی که کارت کانون بازنشستگان داشته باشند امانت می‌دهیم. بیشتر اعضای کتابخانه را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. ما کتاب‌های مرجع را به خارج از کتابخانه نمی‌دهیم و کسانی که نیاز داشته باشند در قرائت‌خانه می‌توانند از آن استفاده کنند.

تعداد اعضای کتابخانه
حبیب رضایی‌پور، کتابدار کتابخانه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان، نیز می‌گوید: اعضای کتابخانه حدود 100 نفر به صورت دائمی هستند. البته افرادی نیز به صورت موقت گاهی برای امانت‌گرفتن کتاب مراجعه می‌کنند.
این کتابدار با اشاره به گرایش معلمان در کتابخوانی ادامه می‌دهد: فرهنگیانی که برای امانت‌گرفتن کتاب مراجعه می‌کنند در درجه اول داستان و رمان می‌برند؛ سپس کتاب‌های تاریخی و خاطرات مد نظرشان است. خانم‌ها ترجیح می‌دهند کتاب‌های مذهبی ببرند. هر کتاب را حداکثر تا یک ماه می‌توانند نگه دارند و پس بدهند.
وی درباره شرایط اهدای کتاب می‌گوید: بیش از 90درصد کتاب‌های اهدایی از طرف فرهنگیان است. کسانی که کتابخانه یا کتاب خود را اهدا می‌کنند اگر موافق باشند مهر اهدایی به نام خودشان ثبت می‌کنیم تا به یادگار بماند.

وضعیت نامناسب کتاب‌خوانی
رضایی با گلایه از وضعیت کتابخوانی در همدان می‌گوید: متأسفانه به چند دلیل وضعیت خوبی نداریم. قشر جوان بیشتر به فضای مجازی روی آورده‌اند و قشر فرهنگی و بازنشسته هم به دلایل مشکلات اقتصادی در بیرون از خانه کار می‌کنند و افراد بخصوصی کتاب می‌خوانند. اگرچه به طور کلی در ایران وضعیت کتابخوانی مناسب نیست، متأسفانه معلمان و بازنشستگان نیز چندان گرایشی به کتابخوانی ندارند؛ از تعداد 12هزار بازنشسته آموزش و پرورش در استان همدان فقط 100 نفر عضو این کتابخانه هستند و این خوب نیست.
وی درباره شرایط استفاده افراد عادی از این کتابخانه می‌گوید: اگر بخواهیم اعضای غیرفرهنگی را بپذیریم ممکن است افراد زیادی بیایند. در اساسنامه کانون چنین چیزی نیامده اما اگر کسی نیاز داشته باشد تلاش می‌کنیم کمک کنیم. به خصوص با دانشجویانی که برای پژوهش و پایان‌نامه مراجعه می‌کنند همکاری می‌کنیم.
رضایی‌پور در پایان با اشاره به کتاب‌های نویسندگان همدانی در این مرکز می‌گوید: ما در کتابخانه کانون بازنشستگان و فرهنگیان آموزش و پرورش همدان قفسه‌ای را به آثار نویسندگان استان اختصاص داده‌ایم و تلاش کرده‌ایم کتاب‌های منتشرشده توسط نویسندگان استان را گردآوری کنیم. اگر کسی بخواهد کتابش را در این کتابخانه داشته باشیم با کمال میل می‌پذیریم و به خوانندگان معرفی می‌کنیم؛ حتی حاضر هستیم کتاب‌ها را ‌از این نویسندگان بخریم.

درباره خانه وکیل الرعایا
بنای ساختمان کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان بیش از 90 سال سابقه ساخت دارد. گفته می‌شود این بنا ابتدا خانه مسکونی حاج شیخ تقی ایرانی (وکیل الرعایا)، نماینده همدان در دوره اول و دوم شورای ملی، بوده است که اکنون اتاق‌های طبقه همکف این ساختمان در اختیار کانون بازنشستگان آموزش و پرورش قرار گرفته است.
مدیران ناحیه یک آموزش و پرورش ‌در زمان دولت پیشین در نظر داشتند بنای جدیدی با وسعت زیاد و سبک جدید بنا کنند که کانون با تخریب آن مخالفت کرد. داستان را به میراث فرهنگی اطلاع داد و میراث فرهنگی در سال‌های اخیر آن را جزئی از آثار فرهنگی شناخت و برای بازسازی بنا اقدام کرد. این بنا به نام مدرسه آزاد در تاریخ 7 اسفند ‌1386 و به شماره 21628 ثبت ملی شده است. به تازگی مدرسه‌ای که در طبقه بالای کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان قرار داشت به دستور اداره آموزش و پرورش تخلیه شده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/10-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%84%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، کتابخانه های همدان ، مدرسه آزاد ، کانون بازنشستگان آموزش پرورش ، میراث همدان ،

چهارشنبه 7 بهمن 1394

ترنم آوای فاخته در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،موسیقی ،

ترنم آوای فاخته در همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
ترنم آوای فاخته در همدان
کنسرت «کوچه» با اجرای گروه «فاخته» به سرپرستی و آهنگسازی رضا عباسی هنرمند همدانی، پنجشنبه‌شب در سالن سینما تئاتر فرهنگسرای شهید آوینی برگزار خواهد شد....
1394/11/07
 کنسرت «کوچه» با اجرای گروه «فاخته» به سرپرستی و آهنگسازی  رضا عباسی هنرمند همدانی، پنجشنبه‌شب در سالن سینما تئاتر فرهنگسرای شهید آوینی برگزار خواهد شد. عباسی از جمله آهنگسازان همدانی است که با وجود مشکلات اجرای کنسرت هر ساله گروه خود را به روی صحنه می‌برد. آخرین کنسرت این هنرمند ابتدای سال گذشته با عنوان «آهو» به نفع روشندلان برگزار شد. بیشتر کنسرت‌های این هنرمند موسیقی به صورت خیریه است و کنسرت کوچه نیز به نفع بیماران سرطانی در هفته سرطان اجرا می‌شود. با عباسی در این خصوص گفت‌و‌گوکردیم.
 • چرا فقط یک روز اجرا دارید؟ به نظر می‌رسد اجراها توسط گروه‌های موسیقی همدان کمتر از قبل شده است؟
یکی از مسائلی که در برگزاری کنسرت داریم این است که کنسرت‌های ما با برنامه‌های کنسرت موسیقی پاپ که گروه‌های تهرانی برگزار می‌کنند در یک روز و همزمان برگزار می‌شود. همین باعث خالی‌شدن سالن‌ها می‌شود. موسیقی پاپ گروه‌هایی که خارج از همدان به ویژه از تهران می‌آیند با استقبال خوبی مواجه می‌شوند چون مردم ما به این نوع موسیقی عادت کرده‌اند و گرایش آنها به موسیقی سنتی کم شده است. البته این یک موج است که در همدان شاهد آن هستیم. در 2 سال گذشته از گروه‌های استانی به دلیل حضور همین گروه‌هایی که اشاره شد و اغلب پاپ و عامه‌پسند هستند، اجرایی ندیده‌ایم.
 • از نظر شما اشکالی دارد؟
اول اینکه سطح سلیقه موسیقیایی مردم پایین آمده. دیگر اینکه موسیقی محلی سنتی ما در سایه موسیقی پاپ مهجور مانده است. البته ما مخالف موسیقی پاپ نیستیم، اما باید برابری و تساوی در بحث امکانات درنظرگرفته شود.
 • عمده‌ترین مشکل شما برای اجرای برنامه در استان چیست؟
یکی موضوع سالن است. به طور مثال مهم‌ترین سالن کنسرت استان که سالن ابن‌سینا  در محل اداره ارشاد شهرستان است، یک سالن با ظرفیت 500 نفری محسوب می‌شود. حال باید توجه داشت که سالن‌های بالای 500 نفر به کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیاز دارد. بنابراین اخذ مجوز دچار فرایندی فرسایشی می‌شود. لازم است بگویم ظرفیت این سالن قبلا کمتر از 500 نفر بود. برای اینکه مسئولیت صدور مجوز را بر دوش وزارت فرهنگ و ارشاد بیندازند تعدادی صندلی به آن اضافه شد. در چنین شرایطی تنها گروه‌هایی قادر به اجرای کنسرت در این سالن هستند که مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بگیرند. یکی دیگر از مشکلاتی که ما داریم این است که سالن‌های دیگر با قابلیت اجرای کنسرت موسیقی از جمله تالار فجر اجاره بسیار سنگینی از مسئول برگزاری کنسرت اخذ می‌کنند. انتظار ما این است  سالن‌ها حداقل برای گروه‌های استانی به صورت رایگان در نظر گرفته شوند.
 • درباره مشکلات سخت‌افزاری چطور؟
ما در سالن‌ها تجهیزات صدابرداری نداریم و هزینه صدابرداری و تبلیغات برای گروه‌های استانی بسیار بالاست و توان پرداخت آن را نداریم.
 • انتظار شما از نهادهای دولتی چیست؟
انتظار ما از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که اگر به فکر حمایت از موسیقی استان هستند از گروه‌های استانی حمایت کنند و لااقل نصب بنر، تبلیغات و سالن را برای ما رایگان در نظر بگیرند. شهرداری می‌تواند سالن‌هایی را  که در اختیار دارد برای برگزاری کنسرت به گروه‌های استانی بسپارد.
 • از کنسرت کوچه بگویید؟
این کنسرت در 3 بخش مجزا در نظر گرفته شده است. بخش اول بیات اصفهان با 4 قطعه تصنیف «حالا چرا» سروده شهریار، تصنیف مولانا با عنوان «چشم جیحون»، چهارمضراب طلوع و پیش‌درآمد شهناز است. بخش دوم گروه‌نوازی و تصنیف «کوچه» فریدون مشیری که نام کنسرت نیز از این تصنیف گرفته شده و بخش سوم نیز شامل چهارمضراب «سایه مهتاب» و تصنیف «هجران» از باباطاهر در رِنگ رقص نسیم است.
 • چقدر از آواز در این کنسرت استفاده کردید؟
هم در بخش اول، ساز و آواز داریم و هم در بخش سوم.  شعر آواز بخش اول از محمدحسین شهریار است و در بخش سوم از شعر فریدون مشیری استفاده کردیم.
 • علت اینکه باز هم کنسرت خود را به صورت خیریه برگزار کرده‌اید چیست؟
سال‌هاست برنامه‌های گروه آوای فاخته را به صورت گروهی برگزار می‌کنیم و عواید این کنسرت نیز به نفع بیماران مبتلا به سرطان هزینه خواهد شد.
 • چرا از شعر سپید استفاده کرده‌اید؟
تعدادی از شعرها سپید است، به دلیل اینکه ساختار سازبندی موسیقی ایرانی ظرفیت استفاده از شعر نو را دارد و ما تلاش کردیم این نوآوری در برنامه دیده شود. البته به جز کنسرت‌های استاد شجریان استفاده از شعر نو خیلی مرسوم نیست. دیگر اینکه سعی کردیم شعرها را به صورت کامل و بدون کم‌وکاست برای احترام به شاعر به صورت تصنیف اجرا کنیم.
 • دلیل استفاده از 2 خواننده در این کنسرت چیست؟
استفاده از تنوع صدایی یکی از دلایل این موضوع بود. استان همدان خواننده‌های خوبی دارد. ما برای اینکه رنگ‌آمیزی بهتری را در صداها شاهدباشیم به سمت این موضوع رفتیم.
 • آلبوم یاد رهی در چه مرحله‌ای است؟
این آلبوم در دست انتشار است. مجوز آن از وزارتخانه اخذ شده و امیدواریم به زودی در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرد. کنسرت کوچه نیز قرار است پس از اجرا به صورت آلبوم ضبط شود و در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AA%D8%B1%D9%86%D9%85-%D8%A7%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86?magazineid=


برچسب ها: هنرمندان همدان ، همشهری همدان ، رضا عباسی ، کنسرت گروه فاخته ، کنسرت کوچه ،

سه شنبه 6 بهمن 1394

کمک آموزش و پرورش به محیط زیست

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،زیست بوم ،

کمک آموزش و پرورش به محیط زیست

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
کمک آموزش و پرورش به محیط زیست
نشست مشترک مسئولان دوره متوسطه آموزش و پرورش، مسئولان آموزشی اداره ‌کل حفاظت از محیط‌زیست و نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی همدان با محور جشنواره خوارزمی در محل سالن کنفرانس اداره‌ کل آموزش و پرورش استان همدان برگزار شد...
1394/11/06
نشست مشترک مسئولان دوره متوسطه آموزش و پرورش، مسئولان آموزشی اداره ‌کل حفاظت از محیط‌زیست و نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی همدان با محور جشنواره خوارزمی در محل سالن کنفرانس اداره‌ کل آموزش و پرورش استان همدان برگزار شد.
مصطفی خزاعی، معاون آموزشی اداره‌ کل آموزش و پرورش استان همدان، با اشاره به تفاهم‌نامه بین این نهاد‌ها گفت: براساس تفاهم‌نامه‌ای که بین مدیرکل آموزش و پرورش استان و مدیر‌کل حفاظت از محیط زیست استان همدان امضا شده، تشکل‌های محیط زیستی به عنوان بازوهای اداره محیط زیست در آموزش‌های محیط زیستی معرفی و بر همکاری ایشان تأکید شده است.
 خزاعی با تأکید بر پایین آوردن میانگین سنی دانش‌آموزان برای آموزش‌های محیط زیستی گفت: آموزش و پرورش می‌تواند بستر مناسبی برای فرهنگ‌سازی باشد؛ البته معتقدیم دوره متوسطه برای چنین آموزش‌هایی دیرهنگام است و باید پیش از آن یعنی دوره‌های ابتدایی آموزش و برنامه‌ریزی را آغاز کرد؛ چراکه اگر این فرهنگ‌سازی از دوره پایین‌تری شروع شود، تأثیرگذاری بیشتری خواهد شد. وی با اشاره به توان تشکل‌های غیردولتی در همراهی با نهادهای دولتی گفت: ما از بهره‌گیری توان و ظرفیت تشکل‌های غیردولتی در زمینه آموزش استقبال و بستر را برای فعالیت تشکل‌ها آماده می‌کنیم؛ چون ما نیز نیازمندی‌هایی داریم که شما می‌توانید پاسخگو باشید. کلام سازمان‌های مردم‌نهاد مؤثرتر است چرا که در پشت کلام ما یک وظیفه اداری نهفته اما کلام شما براساس وظیفه انسانی است.

 سند تحول بنیادین
نعمت‌اله بحیرایی، رئیس اداره آموزش دوره متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان همدان، با اشاره به تفاهم‌نامه بین اداره حفاظت از محیط زیست و اداره آموزش و پرورش استان گفت: تفاهم‌نامه‌ای که در حال حاضر اجرا می‌شود بر اساس سند تحول بنیادین است. این سند توسط وزارت آموزش و پرورش تنظیم شده و هر نهاد اجرایی‌ای که به سیستم آموزش در جامعه ورود پیدا می‌کند چشم‌انداز خود را براساس این سند طراحی می‌کند. بحیرایی ادامه داد: راهکارهای عملیاتی این سند افزایش مشارکت نظام تعلیم و تربیت عمومی، همچنین تقویت ارتباط مدرسه، معلم و دانش‌آموز در عرصه‌های مختلف، چه در سطح محلی و چه در سطح ملی است تا دانش‌آموزان در تمامی ابعاد رشد همه‌جانبه داشته باشند. وظیفه ما بسترسازی برای فعالیت دانش‌آموزان در تشکل‌های رسمی اجتماعی است. وی گفت: ۶۳هزار دانش‌آموز دوره متوسطه در مراحل مختلف جشنواره خوارزمی شرکت می‌‌کنند. این جشنواره ۵ محور دارد و بر اساس علایق همه دانش‌آموزان است؛ به این سبب که استعدادیابی یکی از اصلی‌ترین اهداف این جشنواره به شمار می‌آید. این جشنواره در مراحل آموزشگاهی، استانی و کشوری برگزار می‌شود. اتفاقاً سال گذشته در مرحله منطقه‌ای و استانی موضوع مسابقه ما در بخش ادبیات، «آب» بود که استان مقام دوم را کسب کرد و امسال نیز موضوع «محیط زیست» است. بحیرایی افزود: محور پژوهش یکی دیگر از حوزه‌هایی است که تشکل‌ها می‌توانند وارد شوند و دانش‌آموزان را به پژوهش‌های محیط زیستی سوق دهند. همچنین در محور دست‌سازه‌ها کارآفرینی دانش‌آموزان مد نظر ماست که تشکل‌ها می‌توانند دانش‌آموزان را به ساختن دست‌سازه‌ها با مواد دورریختنی تشویق کنند. محور زبان‌خارجه و محور آزمایشگاه از دیگر حوزه‌های جشنواره خوارزمی است.

لزوم ارائه برنامه مدون
عباس ایزدی، کار‌شناس آموزش و ترویج اداره‌کل محیط‌زیست استان، نیز در این نشست به تشریح چگونگی ارتباط محیط زیست و نهادهای غیردولتی با آموزش و پرورش پرداخت و گفت: یکی از ظرفیت‌های مغفول‌مانده در حوزه آموزش تشکل‌ها هستند که از این ظرفیت سازمان‌های غیردولتی در جشنواره خوارزمی نیز می‌توان استفاده کرد. وی افزود: تشکل‌ها درحوزه داوری و ارزشیابی آثار ارائه‌شده به جشنواره می‌توانند وارد شوند. ما می‌توانیم مشارکت نهادهای مدنی را در این جشنواره داشته باشیم به شرطی که برنامه مدون و شفاف در این زمینه تنظیم شود. مجتبی جوادیه، دبیر انجمن نبض سبز حیات، نیز گفت: برای فرهنگ‌سازی و تغییر رفتار بهتر است از نظر کار‌شناسی اعضای تشکل‌ها استفاده شود. این تشکل‌ها می‌توانند برای استانداردسازی فعالیت‌های غیردرسی و آموزش‌های عمومی در مدارس پیش‌قدم شوند. استانداردسازی می‌تواند منجر به کار بهینه شود اما برای ورود و همکاری اعضای تشکل‌ها به مدارس باید تدابیری اندیشیده شود تا این همکاری تسهیل شود و مانعی برای فعالیت نداشته باشیم.
جوادیه گفت: در استان همدان تشکل‌ها کارنامه خوبی در زمینه توانمندسازی و آموزش‌های عمومی و همگانی دارند. در جشنواره خوارزمی نیز چه پیش از برگزاری و چه هنگام جشنواره و پس از آن می‌توانیم همکاری خوبی داشته باشیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/کمک-اموزش-و-پرورش-به-محیط-زیست?magazineid=


برچسب ها: آموزش و پرورش همدان ، محیط زیست همدان ، همشهری همدان ،

دوشنبه 5 بهمن 1394

آمیرزای مکتب‌خانه؛ عکاس گنجنامه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :فرهنگ عامه ،مشاغل ،تئاتر ،سینما ،روزنامه همشهری ،هنر ،

آمیرزای مکتب‌خانه؛ عکاس گنجنامه

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
آمیرزای مکتب‌خانه؛ عکاس گنجنامه
ناصر صفا بازیگر و عکاس همدانی متولد ۱۳۲۳ است. او حدود ۵۰ سال است عکاسی می‌کند. با این‌که سال‌ها مغازه عکاسی داشته، هر روز ساعاتی را در مناطق گردشگری همدان به عکاسی گذرانده است...
1394/11/05
 ناصر صفا بازیگر و عکاس همدانی متولد ۱۳۲۳ است. او حدود ۵۰ سال است عکاسی می‌کند. با این‌که سال‌ها مغازه عکاسی داشته، هر روز ساعاتی را در مناطق گردشگری همدان به عکاسی گذرانده است و به همین دلیل خود را عکاس سیار می‌نامد. مردم همدان، به ویژه دهه شصتی‌ها، او را با شخصیت «آمیرزا» در سریال خاطره‌انگیز «مکتبخانه» پخش‌شده از سیمای همدان می‌شناسند؛ سریالی موزیکال با گویش همدانی که صادق آشورپور آن را کارگردانی کرده بود و زمانی از پرطرفدار‌ترین برنامه‌های صبح جمعه تلویزیون همدان بود. ناصر صفا این روز‌ها در آستانه ۷۲ سالگی کنار آبشار و کتیبه‌های گنجنامه از مهمانان این میراث هگمتانه عکس می‌گیرد. او در این گفت‌وگو از سرگذشت خود می‌گوید.
 • عکاسی را کجا یاد گرفتید؟
یک عکاسی به نام «متروپل» اول خیابان باباطاهر بود؛ مدتی آن جا کار کردم. مدتی هم نزد عکاسی به نام مرتضی بودم.
 • چند سال است عکاسی می‌کنید؟
 حدود ۵۰ سال.
 • اولین دوربینی که خریدید چه زمانی بود؟
اولین دوربین را زمانی خریدم که یک مغازه میوه‌فروشی در فرعی خیابان اکباتان در کمربندی نظربیک داشتم. یک روز یک پیرمرد با دوربینی در دست وارد مغازه شد و گفت این را پسرم برایم فرستاده و نمی‌دانم چه‌کارش کنم. من آن دوربین را ۲ تومان و یک حلقه فیلم هم به قیمت ۱۵ ریال خریدم و‌‌ همان روز از دوستان و آشنایان عکس گرفتم. برای هر عکس ۵ ریال می‌گرفتم و آن روز ۵ تومان کاسب شدم. دوربین ۱۶ تا فیلم داشت و ۲ ریال هم برای ظهور و چاپ می‌گرفتند. آن زمان عکس‌ها را به رنگ سبز چاپ می‌کردند و ما به آن عکس‌ها می‌گفتیم عکس رنگی.
 • از آن زمان شغلتان را تغییر دادید؟
بله با ۲ تومان عکاس شدم. بعد از آن با یک دوربین روسی و فلش شدم عکاس سیار.
 • کجا عکاسی می‌کردید؟
من از دوران جوانی که عکاسی را شروع کردم همیشه در طبیعت بودم. اوایل در منطقه «آخر آسفالت» بودم که آن زمان خاکی بود و خودرویی‌ تردد نداشت؛ اما طبیعت زیبا مردم را به آن جا می‌کشاند و من هم بساط عکاسی را آن جا پهن می‌کردم. بعد‌ها عکاسی صفا را در‌‌ همان محله نظربیک باز کردم و مدتی هم خیابان جانبازان بودم.
 • چرا مغازه عکاسی را تعطیل کردید؟
از روزی که تلفن همراه آمد عکاسی دیگر به صرفه نبود. به همین دلیل حدود ۵ سال است که مغازه‌ام را جمع کرده‌ام.
 • از کسانی که سال‌های اول عکاسی پیش شما عکس گرفته‌اند کسی مراجعه می‌کند؟
بله؛ خیلی‌ها هنوز عکس‌هایی را که من مهر عکاسی صفا در کمربندی نظربیک را بر آنها زده‌ام، دارند. حدود ۴۰ سال از آن زمان گذشته است.
 • عکس‌های شما چه ویژگی خاصی داشت که در عکس‌های همکارانتان نبود؟
آن زمان لباس غربی، اسب و اسلحه بود که من به مشتری‌ها می‌دادم، می‌پوشیدند و عکس می‌گرفتند که خیلی طرفدار داشت.
 • عکاسی قدیم و جدید چه تفاوتی دارد؟
قدیم اگر عکس را روی یک تکه کاغذ به مشتری می‌دادیم اعتراض نمی‌کرد، چون آگاهی مردم اینقدر نبود.
 • نگاتیوهای قدیم را حفظ کرده‌اید؟
نه دیگر، چون چند بار جابه‌جا شدم و کسی دیگر چاپ نمی‌کرد.
 • لذت عکاسی قدیم بیشتر بود یا حالا؟
قدیم خیلی بهتر بود. روتوش و چاپ می‌کردیم. عکس رنگی وجود نداشت. من شب‌ها در خانه با کاغذکشی عکس‌ها را رنگ می‌کردم.
 • این‌جا چه وضعیتی دارید؟
سی چهل سال است که هر روز ساعتی را به اینجا می‌آیم؛ اما از وقتی دوربین دیجیتال و موبایل آمد کاسبی ما هم خراب شد. اما من به خاطر علاقه‌ای که به صحرا و طبیعت دارم می‌آیم.
 • بیمه یا بازنشسته هستید؟
نه؛ هیچ‌کدام.
 • چه آدم‌هایی در اینجا به شما مراجعه می‌کنند؟
همه جور آدم به اینجا می‌آید. گردشگر خارجی، شهرستانی، تا هنرپیشه‌ها و آدم‌های معروف. مثلاً حمید جبلی، بازیگر، چند وقت پیش آمد و عکس گرفتم. اما همدانی‌ها و کسانی که من را می‌شناسند بیشتر مراجعه می‌کنند و برخورد خوبی با من دارند.
 • چه نوع عکسی را دوست دارید؟
من دوست دارم هر عکسی که می‌گیرم عکس شادی باشد؛ چه عکس از طبیعت و چه عکس از افراد. دوست دارم موجب شادمانی شوم. اگر کسی که پیش من می‌آید اخم کرده باشد عکس نمی‌گیرم.
 • کسی برای آموختن عکاسی پیش شما می‌آمد؟
بله؛ تا چند سال پیش دانشجوهایی که با دوربین‌های آنالوگ رشته عکاسی را شروع می‌کردند می‌آمدند. چون با دوربین‌های قدیمی عکاسی می‌کردم و با دیافراگم و سرعت این دوربین‌ها آشنا بودم.
 • هیچ اتفاق افتاده که سازمان‌ها و مسئولان از شما بخواهند از مراسمی عکاسی کنید؟
نه؛ تاکنون چنین درخواستی از من نشده.
 • در مجالس و عروسی‌ها هم عکاسی می‌کردید؟
بله؛ در همدان قدیم رسم بود کسانی که می‌خواستند عروسی با شکوهی داشته باشند عکاس ببرند. این بیشتر در طبقه بازاری‌ و کارمندان بود و در بین مردم فقیر رایج نبود.
 • قدیم که فیلم‌ها ۲۴تایی و ۳۶تایی بود معمولاً چند فریم را خراب می‌کردید؟
بستگی به این داشت که خودم ظاهر و چاپ کنم یا به چاپخانه بدهم. معمولاً وقتی خودم انجام می‌دادم بیشتر فیلم‌ها سالم بود اما وقتی به عکاسی‌های دیگر می‌سپردم گاهی نور زیاد می‌دادند و عکس‌ها محو می‌شد.
 • تجربه بازیگری چطور بود؟
اگر با دوربین آشنایی نداشتم نمی‌توانستم به راحتی مقابل دوربین تلویزیون و سینما بایستم و بازی کنم. بازیگری که وارد این عرصه می‌شود بهتر است با این رشته‌ها آشنایی داشته باشد و مهم‌تر این‌که حتما آموزش دیده باشد.
 • در رشته عکاسی به کار کدام عکاس علاقه‌مندید؟ مثلاً دوست داشتید جای کدام یک از عکاسان مطرح باشید؟
من دوست ندارم جای هیچ کس دیگری باشم؛ همین که جای خودم هستم بسیار راضی‌ام. وقتی جای خودم هستم کار خودم را ارائه می‌کنم؛ مثلاً در سریال «مکتب‌خانه» نقش مرا چندین نفر بازی کرده بودند اما هیچ‌کدام کار من نشد و مردم مرا می‌شناسند. هر کسی را برای کاری ساخته‌اند. من دوست دارم هر روز بر چهره چند نفر لبخند بنشانم و این بهترین لذت است.
 • امروز که در دهه هفتم زندگی هستید و سال‌ها عمر خود را در راه بازیگری و عکاسی گذرانده‌اید، فکر می‌کنید مردم همدان و نهادهای دولتی حق شما را ادا کرده‌اند؟
مردم همدان بسیار قدر‌شناس هستند؛ اما من زمان بازیگری فکر می‌کردم مرا بیمه کنند و در این سن و سال حقوقی داشته باشم تا مجبور به کار کردن در این سن نباشم. اگر بیمه بودم و حقوق بازنشستگی داشتم بیشتر وقتم را در خانه به نوشتن نمایشنامه می‌گذراندم؛ اما اکنون درآمدی ندارم. هر کسی هنر و کاری انجام می‌دهد، می‌خواهد آتیه و آینده خود و خانواده‌اش را تأمین کند و من حدود ۴۰ سال در اداره ارشاد، رادیو، تلویزیون و سینمای جوان بازی کرده‌ام و گاهی نوشته‌ام، اما نتیجه‌ای حاصلم نشده است. برای مثال ۱۴ ماه که در سریال مکتب‌خانه کار کردم مبلغ ناچیزی به من به‌صورت قسطی پرداخت کردند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D9%85%DA%A9%D8%AA%D8%A8%E2%80%8C%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%9B-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3-%DA%AF%D9%86%D8%AC%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، هنرمندان همدان ، ناصر صفا ، عکاسی همدان ، تئاتر همدان ،

شنبه 3 بهمن 1394

همدان در سوگ یک بازیگر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،تئاتر ،

همدان در سوگ یک بازیگر

وداع مظاهر هندی ورکانه

مظاهر هندی ورکانه هنرمند رادیو، تلویزیون و تئاتر عصر روز دوشنبه در سن 36 سالگی در گذشت.

 مظاهر هندی ورکانه متولد 14 مرداد 1358 بود. او از اواخر دهه 70 خورشیدی با هنرمندانی مانند محمدعلی مهیمنی وارد عرصه تئاتر شد و سال­ها به عنوان بازیگر و مدیر صحنه در این عرصه فعالیت کرد همچنین  همزمان فعالیت هنری خود را در رادیو از سال 1379 آغاز كرد و بیش از 15 سال به عنوان بازیگر و اِفكتور در رادیو فعالیت کرد هندی ورکانه  همچنین به عنوان گزارشگر رادیو ، بازیگر ، صدا پیشه ، تصویر بردار و افکتور در صدا و سیمای مرکز همدان فعالیت می کرد .

نمایش «دُرّ و صدق»، «طمع»، «دل و دشنه»، «موج مهربانی»، «فرشته ها»، «صدای سوت باران» و طمع از آثار به جای مانده از این مرحوم است. همچنین از آثار وی در حوزه تئاتر می توان نمایش صبور، من دیگه آدم بشو نیستم، مرگ آمد ما هم مردیم، یک کمی پیاده راه برویم، در راه ماندگان  را نام برد.به همراه تله فیلم غریبه و گزارشگری شب غربی است.
یکی از ویژگی های شخصیتی و رفتاری او مهربانی و خوش برخوردی بود که بیشتر مردم همدان رابطه خوبی با آن مرحوم داشتند. او تحصیلکرده  رشته گرافیك كامپیوتری بود و علاوه بر فعالیت های نمایشی در دوبله و هنرپیشگی صداپیشگی آثاری را از خود برجا گذاشت.
این هنرمندهمدانی از سال 1385در قسمت تولید صداوسیمای همدان به عنوان بازیگر فعالیت کرد و پس از آن در چند سریال به عنوان دستیار کارگردان همکاری می کرد. برخی ازمتن های آثار نمایشی رادیویی را که بازی می کرد خودش می نوشت و تجربه هایی در نمایشنامه‌نویسی و تصویربرداری تلوزیون نیز داشت.

زنده یاد هندی ورکانه مدتی بود که با عارضه قلبی دچار بود و سرانجام شامگاه دوشنبه در بیمارستانی در تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد .پیکر این هنرمند جوان همدانی پس از تشییع بر دستان مردم هنر دوست همدان در باغ بهشت این شهر آرام گرفت.

گفته می شود مسئولان بتغ بهشت همدان و اداره ارشاد اجازه ندادند پیکر این هنرمند در قطعه هنرمندان باغ بهشت به خاک سپرده شود.

پس از مرگ این هنرمند همدانی دوستان، همکاران و شاعران همدانی با سرودن اشعار و مرثیه ابراز احاسات کردند. در اینجا سروده هایی از مهدی شادمانی و مریم رازانی را می خوانیم.

...
.
.

.
نه خودت را به خواب زده‌ای
نه مُرده‌ای، نه.
خواب خودش را به تو زده است که آرام بگیرد
مردن خودش را به تو زده است که خنده‌ دار شود
خنده دار است که باور کنم مظاهر هندی که باور کنم مظاهر هندی که باور کنم...
اما مظاهر هندی آن قدر خندیده است 
که بادهای همیشه‌ی همدان طعمی از به سُخره گرفته شدن پیدا کرده‌اَند در تمام فصول.
.
باور کن باور می‌کنم که تو مرده‌ای
باور می‌کنم که باید بیایم گورستان سر روی شانه‌های سعید باغبانی بگذارم 
چیزی نداشته باشم به مریم رازانی بگویم
چیزی نداشته باشم به نرگس مرادی بگویم
اما خب که چی
برای تو چه فرق می‌کند که دست از سر خندیدن برنمی‌داری آن قدر دست از سر خندیدن برنمی‌داری
که قلب‌َت به این دنیا بگوید: زکّی... 
.
زکّی جهانِ پیش از مظاهر هندی
زکّی جهان پس از مظاهر هندی
زکّی سیگار کشیدن از روی خشم و استیصال
زکّی خندیدن به دهان خندان خاک که باز شده با تو بخندد
وَ بخندد به ما بگوید: زکّی، حالا مظاهر را با تمام خنده‌هایش صاحب شده‌اَم.
.
زکّی
زکّی
زکّی.
نقطه:
اول خط
مظاهر هندی 
نه خودش را به خواب زده
نه مُرده
فقط قلب‌ش را فرو کرده در چشم دنیا./.
.
مهدی شادمانی روشن
سه شنبه 29 / 10 / 94

..........................................................................

گفتم قاصدک قصه ی منی. خندید؟ نه ! چهره ش به تبسم نشست . طوری که نبیند ، پشت ِ یک فال که از قفس مرغ عشقِ توی خیابان خریده بودم نوشتم :
من پریشانیِ یک قاصدک ام
زیر باریدنِ یکریزِ تگرگ 
و خروشیدنِ بی وقفه ی سیل
باد فریادِ مرا خواهد برد؟

زیرش نوشتم: مظاهر

مریم رازانی


برچسب ها: مظاهر هندی ورکانه ، تئاتر همدان ،

شنبه 3 بهمن 1394

زور شهرداری به زور و قدرت و تزویر نمی‌رسد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،

تاریخ انتشار: 3 بهمن 1394  -  11:11:42 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید

کمیسیون معماری شهرسازی و فنی عمرانی شورای شهر همدان: زور شهرداری به زور و قدرت و تزویر نمی‌رسد.

همدان- فاطمه کاظمی- خبرنگار انتخاب خبر: نشست نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی استان با اعضای کمیسیون معماری شهرسازی و فنی عمرانی شورای شهر در خصوص بررسی موضوع انتخاب همدان به عنوان نخستین آزمونه شهر سبز پایدار در خاورمیانه برگزار شد.

در این جلسه که با حضور اعضای شورای اسلای شهر همدان، معاون شهرسازی و مدیران شهری برگزار شد نمایندگان 10 تشکل غیردولتی حضور داشتند و به بیان نقطه‌نظرات خود در این خصوص پرداختند.

تخریب‌های دولتی 

یکی از نمایندگان تشکل‌های غیردولتی در این نشست گفت: طبق مولفه‌های شهر سبز، همدان تا چند سال پیش شهر سبز بود. بنابراین انتخاب همدان به عنوان شهر سبز از آن دسته مسائلی است که قرار است ما را به 15 سال گذشته ببرد. ما برای داشتن شهر سبز نیاز به تشکیل یک کارگروه داریم و با تشکیل چند جلسه کوتاه نمی‌توان به این هدف رسید و ارگان‌های دیگر نیز باید در این زمینه کمک کنند.

«حمید نوروزی» افزود:چرای دام در همدان 13 برابر ظرفیت و تخریب محیط زیست چند برابر استادندارهای ملی است. وقتی ما به عنوان فعالان محیط زیست درباره علت این تخریب‌ها با شهروندان صحبت می‌کنیم چند دلیل برای این تخریب‌ها ذکر می‌کنند. شهروندان معتقدند وقتی افراد وابسته به دولت در محیط زیست تخریب‌های گسترده انجام می‌دهند مردم نیز این حق را به خودشان می‌دهند که با پرداخت جریمه‌های نقدی تخریب‌هایی در بخش خصوصی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: مقام رهبری در سخنان اسفندماه سال گذشته خود گفتند حتی برای ساخت حوزه علمیه هم محیط زیست را تخریب نکنید در حالی‌که ما از این نمونه‌ها بسیار در همدان داریم. کمربند سبز همدان تقریبا نابود شده و بخش بسیار کمی از آن باقی مانده است. تله‌کابین برخلاف اینکه می‌توانست یک فرصت بزرگ برای همدان باشد به یک مخرب تمام‌عیار برای الوند تبدیل شده است.وقتی ما چنین نمادهای بزرگی از تخریب ایجاد می‌کنیم طبیعی است که مردم این حق را به خودشان می‌دهند که در املاک شخصی تخریب ایجاد کنند و فاجعه‌ای که امروز شاهد آن هستیم اتفاق بیفتد.

نیاز به یک باور

نوروزی با بیان اینکه برای ایجاد شهر سبز بیشتر از هر چیزی یک باور نیاز است، توضیح داد: من به عنوان یک فعال محیط زیست به این مسأله اعتقاد دارم که حفاظت از محیط زیست برای خیلی‌ها فقط یک شعار شیک است و این افراد حتی زحمت یک مطالعه ابتدایی در زمینه محیط زیست را به خود نداده‌اند. این مشکل در میان مسئولان رده‌بالا هم وجود دارد و وقتی شما یکی، دو سوال درباره محیط زیست از آنها می‌پرسی هیچ جوابی برای آنها ندارند. بنابراین باید یک باور جدی در این‌باره ایجاد شود.

این فعال محیط زیست گفت: یک خواهش دیگر هم دارم و آن اینکه اگر امروز نمی‌توان یک کار جدی و کلی انجام داد و نمی‌توان همکاری سایر ارگان‌ها را جلب کرد، حداقل کاری انجام ندهیم و وضعیت را از اینکه هست بدتر نکنیم. وقتی ما فقط سرفصل‌های کلی و پرهزینه را مطرح می‌کنیم و بعد هیچ کاری انجام نمی‌دهیم فقط صورت مسأله را از بین می‌بریم. طبق آمارهای جهانی 70 درصد مناطق مسکونی ایران از جمله شهر همدان در 30 سال آینده قابل سکونت نخواهد بود. ما به عنوان فعالان محیط زیست و نمایندگان مردم در این بخش برای 30 سال آینده در برابر نسل آینده احساس مسئولیت می‌کنیم.

از بین‌رفتن قنات‌ها

«مریم خندان» دیگر فعال محیط زیست استان نیز با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی به عنوان نماینده تشکل‌های غیردولتی موضوع آب و از بین‌رفتن قنات‌هاست که متأسفانه هیچ جایگاهی در مدیریت شهری ندارند، تشریح کرد: یکی از ارگان‌های موثر در این مسأله جهاد کشاورزی است که به دلیل کشاورزی‌های غیراصولی، در حال از بین‌بردن مخازن چند هزارساله آب همدان است و ما هیچ کشت جایگزینی برای کشاورزی استان نداریم.

وی گفت: یکی دیگر از مسائل مهم سختگیری‌های محیط زیست است که تقاضا داریم به آنها خرده نگیرید. ما در همدان زمین بایر زیاد داریم بنابراین از باغ‌های همدان برای ساخت تأسیسات مایه نگذارید هرچند در راه ایجاد شهر سبز باشد. یک نمونه بارز از تخریب‌های محیط زیستی استان نیروگاه شهید مفتح است که تمام زمین‌های اطراف را به دلیل ساختاری که دارد غیر قابل نفوذ کرده و آب را به عمق زمین فرو نمی‌برد. این یک مشکل بزرگ است.

حفظ نمادهای فرهنگی

خندان با بیان اینکه کارنکردن و فرهنگسازی‌نکردن روی تشکل‌های غیردولتی و حتی نهادهای دولتی یکی دیگر از مشکلات ماست، توضیح داد: شهروندان همدانی هیچ نمادی از شهر سبز را شاهد نیستند و افرادی مانند ما هم به واسطه داشتن روابط با دوستان از چنین مسائلی باخبر هستیم. از شما که شهر ما در دست شماست تقاضا داریم بعضی چیزها را از خودتان شروع کنید و تا بتوانید روی شهروندان هم فرهنگسازی کنید.

وی افزود: تقاضای دیگر ما از شما حفظ نمادهای فرهنگی استان است. خیلی از ساختارهای فرهنگی و آداب و رسوم ما از بین رفته است. خیلی از نمادهای فرهنگی ما در حال نابودشدن است و کسی از این مسأله ناراحت نیست. کسی برای تغییر کاربری‌های ساختمان‌های تاریخی ارزشی قائل نیست. در حالی‌که آسیب‌های این مسأله متوجه همه چه دولتی‌ها و چه غیردولتی‌ها خواهد بود.

معضل کمبود آموزش شهروندی

«حسین زندی» دیگر فعال محیط زیست در همدان هم گفت: یکی از مولفه‌های شهر سبز فضای سبز خانگی است. بیش از 3 دهه است درختانی که به علت ساختمان‌سازی از بین می‌روند هیچ جایگزینی ندارند. ما قانون داریم اما در اجرای آن دچار مشکل هستیم و مقصر این مسأله هم خود شهرداری است. ما هنوز هم صدای اره‌برقی را در باغ‌های بلوار ارم می‌شنویم و معلوم نیست کی این روند متوقف خواهد شد. آیندگان قطعا این را از چشم شهرداری خواهند دید.

زندی با بیان اینکه مسأله دیگر آموزش است، تشریح کرد: وقتی تشکل‌های غیردولتی بخواهند در این زمینه فعالیت کنند باید با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری وارد مذاکره شوند. به جرأت می‌توانم بگویم آنچه این معاونت و حتی سازمان میراث فرهنگی در حوزه حفاظت از محیط زیست انجام داده در حد بنرهایی است که در سطح شهر نصب می‌شوند که خود این بنرها هم برای محیط زیست مضر هستند. هربار که ما وارد این مسأله شده‌ایم با مشکل و موانع مختلفی مواجه شده‌ایم.

این فعال محیط زیست ادامه داد: گاهی ما کاری انجام می‌دهیم که شرمنده آیندگان می‌شویم. انتقال تصفیه پساب فاضلاب همدان یک کار نابخردانه است. حق‌آبه الوند قرار است به کبودرآهنگ و رزن انتقال داده شود. این اتفاق اتفاق خوبی نیست.اگر قرار است این آب مصرف شود باید برای الوند مصرف شود نه برای نیروگاهی که از بیخ و بن باید از بین برود و جایگزینی برای آن در نظر گرفته شود.

ناکامی در برابر قدرت‌های بالادست

«ابراهیم مولوی» از اعضای شورای شهر همدان بعد از شنیدن صحبت‌های فعالان محیط زیست و نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی استان گفت: خیلی از مسائلی که شما مطرح کردید به شهرداری و شورای شهر مربوط نمی‌شود. اختیارات مجوزهای بلندمرتبه‌سازی در جای دیگر است. با این حال هم شما به عنوان فعالان محیط زیست و نمایندگان تشکل‌های غیردولتی هم ما به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری نباید ناامید شویم و دست از کار بکشیم. فعالان محیط زیست در خیلی جاها وارد شده و تاثیرگذار بوده‌اند.

وی تأکید کرد: شهرداری متولی حفاظت از باغ‌ها درختان شهر است اما زور شهرداری به زور و قدرت و تزویر نمی‌رسد و کاری نمی‌توان با آنها کرد. مگر اینکه فعالان مدنی و رسانه‌ها در این زمینه مطالبه‌گری کنند. ما دست یاری به سوی همه شما دراز می‌کنیم.

http://entekhabkhabar.ir/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=6874,1برچسب ها: شورای شهر همدان ، تشکل های غیر دولتی ،

پنجشنبه 1 بهمن 1394

سیروس حقگو

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،ادبیات ،

سیروس حقگو

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
سیروس حقگو
سیروس حقگو متخلص به «موقر الشعرا» سال ۱۳۱۰ در همدان متولد شد و در سال ۱۳۲۴ به تهران مهاجرت کرد. او از نوجوانی به سرودن شعر علاقه داشت و در کنار برادر خود به محافل ادبی آن روزگار راه پیدا کرد...
1394/10/30
 سیروس حقگو متخلص به «موقر الشعرا» سال ۱۳۱۰ در همدان متولد شد و در سال ۱۳۲۴ به تهران مهاجرت کرد. او از نوجوانی به سرودن شعر علاقه داشت و در کنار برادر خود به محافل ادبی آن روزگار راه پیدا کرد. حقگو نزدیک به ۷ دهه از عمر خود را  صرف آموزش و آموختن ادبیات کرد. حاصل این فعالیت‌ها نوشتن ۵ اثر ادبی است که در یک دهه گذشته به بازار آمده است.
این شاعر همدانی در گفت‌و‌گو با همشهری از استادان خود در زمینه شعر یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: استادان شعر من ابوالحسن‌ ورزی، جواهری‌وجدی و ابوالقاسم حالت بودند. من در تمامی اوزان عروضی فارسی تجربه‌هایی داشته‌ام و شعر سروده‌ام. اولین اثرم با عنوان «آهنگ عشق» با مقدمه عرفانی استاد جواهری‌وجدی در سال ۸۹ منتشر شد که حاصل ۲۰ سال تلاش و اندوخته ادبی من بود.
حقگو به تاثیرپذیری‌اش در سرودن از باباطاهر اشاره می‌کند و می‌گوید: دومین کتاب من «ترانه‌های حقگو» است که پس از منتشر شدن در سال ۸۹ با استقبال خوبی مواجه شد. این اثر به پیروی از دوبیتی‌های باباطاهر عارف دلسوخته همدانی و الهام از لالایی مادران به اقتضای زمان و در باب ادبی، عشقی، عرفانی و اخلاقی سروده شد‌ که قرار است دوباره تجدید چاپ شود. این شاعر ادامه می‌دهد: مهم‌ترین کتابی که تهیه کرده‌ام «گفتار بزرگان در آینه زمان» با ۱۵۰۰ نکته ادبی است که سال ۹۱ در سه جلد آماده شد. در این کتاب گفتار بزرگان را آورده‌ام و بر اساس آن دو یا سه بیت شعر سروده‌ام که در پای هر گفتاری آمده است.
حقگو با بیان اینکه کتاب چهارم نیز با نام «عارفان شهید» سال ۹۱ منتشر شده است، می‌‌گوید: این کتاب شامل ۴۰۰ غزل ۱۲ بیتی با مضمون عرفانی است.
وی می‌گوید: هیچ انگیزه‌ای بالا‌تر از تشویق، همدلی و همگامی خوانندگان نیست و من این اقبال را داشته‌ام تا با تشویق خوانندگان روبه‌رو شوم. همین تشویق مردم و خوانندگان بود که توانست مرا ترغیب به انتشار کتاب پنجم یعنی «گلبانگ عشق» کند.
این شاعر به نمود همدان در اشعار خود اشاره می‌کند و می‌گوید: اشعار زیادی را در وصف همدان و هگمتانه سروده‌ام. در همین مجموعه نیز چند شعر درباره زادگاهم همدان است.
آخرین کتاب حقگو با نام گلبانگ عشق با مقدمه پروفسور سیدحسن امین توسط انتشارات نور گیتی در سال ۱۳۹۲ و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به بازار آمده است. این کتاب شامل ۴۰۰ غزل با مضمون عرفانی در ۴۷۰ صفحه با حروفچینی خط نستعلیق رایانه‌ای چاپ شده‌ و مورد استقبال طرفداران غزل قرار گرفته است.

مقدمه کتاب
پروفسور سیدحسن امین، سرپرست «دایرهًْ المعارف ایران‌شناسی»، مقدمه کاملی بر کتاب «گلبانگ‌عشق» حقگو نوشته است. او در سخن آغازین می‌نویسد: «اشعار حقگو، از نظر تقسیمات شعر معاصر فارسی به کهنه و نو، از مقوله شعر کلاسیک و به اصطلاح نوآمدگان، قدمایی است؛ بنابراین اصول و قواعد صوری شعر کهن، یعنی تبعیت از وزن بیرونی کلام در قالب بحور عروضی، در آن‌ها رعایت شده است.»
سیدحسن امین در این مقدمه به شباهت‌های شعری حقگو به حافظ و صائب اشاره می‌کند و می‌‌نویسد: «یکی از ویژگی‌های شعر این شاعر صراحت و صداقت آن است. وی به سبک هندی و اصفهانی گرایشی ندارد و سخن خود را صاف و روشن بیان می‌کند. غزلیات این شاعر شباهت‌هایی به شعر حافظ دارد، مخصوصاً از لحاظ ردیف‌دار بودن که غزل را خوش‌آهنگ‌تر و دلنشین‌تر می‌کند. شباهت دیگر اشعار حقگو با حافظ، تکرار قافیه است.»
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/سیروس-حقگو?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، سیروس حقگو ، شاعران همدان ، گلبانگ عشق ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات