چهارشنبه 26 اسفند 1394

پیشواز از نوروز با پاکسازی اماکن تاریخی و گردشگری

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :سینما ،ایسنا ،میراث فرهنگی ،گردشگری ،

پیشواز از نوروز با پاکسازی اماکن تاریخی و گردشگری

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
1457856741226__MG_6623.jpg

تپه تاریخی هگمتانه 21 اسفندماه میزبان تعدادی از مدیران میراث فرهنگی استان، فعالان حوزه گردشگری، هنرمندان و خبرنگاران بود تا به رسم سنت خانه تکانی ایرانی در یک برنامه منسجم گروهی، چهره تپه تاریخی هگمتانه را از زباله پاک کنند.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، این برنامه توسط تشکل‌های غیردولتی حوزه میراث فرهنگی و گردشگری همدان از جمله اعضای انجمن توسعه محلی بهارستان، انجمن پویشگران سفر پاک و حافظان الوند و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان برگزار شد. در این برنامه احمد محیط‌ طباطبایی، مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و جانشین رئیس موزه‌های کشور،‌ امیرشهاب رضویان، فیلم‌ساز، علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، حبیب حیدری، رئیس انجمن سینمای جوانان همدان، مهدی باقری، کارگردان و معاونان اداره کل میراث فرهنگی استان حضور داشتند.

در این برنامه اقداماتی از جمله بازدید محوطه تاریخی و موزه هگمتانه، بازدید از یادمان فرهنگی «زورخانه تاریخی شهید همه‌کسی»، بازدید از موزه آموزش و پرورش، اکران مستند «اهمیت عارف بودن» و رونمایی از آخرین عکس عارف قزوینی در سالن الوند سینما فلسطین درادامه این برنامه اجرا شد.

علی مالمیرمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با تاکید بر تقویت مشارکت‌های عمومی در فعالیت‌های گردشگری این استان گفت: بهره‌گیری از ظرفیت‌های تشکل‌های غیردولتی از اولویت‌های اداره کل میراث فرهنگی استان است و ما نیز در این زمینه تلاش خواهیم کرد با تعامل بیشتری وارد شویم.

او همچنین درباره وضعیت موزه آموزش و پرورش همدان اظهار کرد: در مذاکراتی که با مدیرکل آموزش پرورش استان داشتیم قرار سد یک نیروی دائمی از طرف آموزش و پرورش به عنوان راهنما در نظر گرفته شود.

او افزود: در آینده فروش بلیت نیز برای این مجموعه خواهیم داشت. امیدواریم در جلسه‌های بعدی بتوانیم این موزه را تقویت کنیم.

*المان مقابل محوطه هگمتانه ر ا به سُخره می‌گیرند

محمدرحیم رنجبران مدیر پایگاه پژوهشی هگمتانه نیز اظهار کرد: ما در این برنامه‌ها باید تلاش کنیم جوامع محلی را با میراث فرهنگی آشتی بدهیم تا به جای تقابل و تعارض، همدلی و همراهی را جایگزین کنیم. در این راه تشکل‌ها مهمترین گزینه و موفق‌ترین نهادها هستند.

او ادامه داد: بخشی‌نگری حوزه های مدیریتی در نهادهای دولتی زیاد است و ناهماهنگی زیادی داریم که هرنهادی کارخود را انجام می‌دهد متاسفانه این مسئله به نتیجه‌بخشی کارها لطمه بسیاری می‌زند باید راهی پیدا کرد تا این بخشی‌نگری کمتر شود و با تعامل بین نهادها و اداره‌های دولتی بتوانیم در حوزه حفاظت از میراث فرهنگی هم کاری کرده باشیم.

وی با انتقاد از المان‌ها و مجسمه‌های موقتی که شهرداری در میادین شهر همدان نصب کرده است، ادامه داد: المان و نشانه‌ای که مقابل در ورودی هگمتانه نصب شده بسیار نامناسب و ناهماهنگ با روح محوطه تاریخی هگمتانه است و بیشتر گردشگران این نماد را به سخره می‌گیرند ما نیزاعلام کرده‌ایم که المان خوبی و مناسبی نیست و بهتر است هرچه زودتر تغییر کند.

او افزود: این تپه متعلق به همه مردم و اموال همین مردم است ما باید در جهت همگرایی و همسویی در بخش‌های دولتی، تشکل‌ها و جامعه محلی حرکت کنیم.

براساس این گزارش؛ علی خاکسار، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی همدان نیز گفت: برای آماده شدن فضاها و جاذبه‌های میراث فرهنگی و گردشگری در استانه نوروز، تشکل‌ها با همکاری اداره کل این برنامه را اجرا می‌کنند. این اقدام برای نخستین بار در یک محوطه تاریخی رخ داد، امیدواریم در همه‌ی استان تداوم داشته باشد و این ارتباط بین تشکل‌ها و اداره میراث باشد تا روزی برسد که همه مردم احساس مسئولیت کنند و شاهد ریختن زباله و آلوده کردن محوطه‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری نباشیم و مردم احساس کنند که این آثار متعلق به خودشان است. این باعث دلگرمی مسئولان هم خواهد بود و مشارکت عمومی را افزایش خواهد داد همدان نیازمند این مشارکت‌ها بود.

*تا روزی که بخواهند در حریم هگمتانه را پارک‌سوار کنند، آن جهانی نمی‌شود

پارک‌سوار در حریم هگمتانه

حسین زندی، فعال حوزه میراث فرهنگی و مسئول برگزاری برنامه نیز در این برنامه با بیان این‌که فصل گردشگری در راه است و به زودی همدان میزبان گردشگران نوروزی خواهد بود، اظها کرد: دیدن چهره زشت و آلودگی جاذبه‌های تاریخی در خور استان همدان نیست ما با این برنامه خواستیم پیامی به همشهریان بدهیم که شایسته نیست وقتی وارد فضاها و محوطه های تاریخی می شویم زباله بریزیم و آلودگی ایجاد کنیم.

زندی افزود: مساله مهمی که در هگمتانه داریم و دلیلی که این محوطه تاریخی را انتخاب کردیم این است که مدیران شهری از جمله استاندار به موضوع ثبت جهانی آن تاکید دارند. اما به جرأت می‌توان گفت تا روزی که شهرداری همدان اطراف حریم این محوطه را ساماندهی نکند این اتفاق نخواهد افتاد.

این فعال مدنی در همدان افزود: تا روزی که دست‌فروش‌ها در خیابان اکباتان به ویژه جمعه‌ها حضور دارند، تا روزی که محل کارگران فصلی، محل فروش پرندگان در حاشیه هگمتانه مستقر هست و تا روزی که شهرداری بخواهد درحریم تپه تاریخی پارک سوار و پارکینگ ایجاد کند هگمتانه در فهرست ثبت جهانی قرار نخواهد گرفت.

او اضافه کرد: اعضای تشکل‌های حوزه گردشگری با تجمع در این محل می‌خواهند این پیام را به گوش مدیران ارشد شهری برسانند که باید این محوطه ساماندهی شود. فعالان مدنی به عنوان سفیران اجتماعی رفتارها و فرهنگ درست اجتماعی می‌توانند به عنوان پلی بین مردم و نهادهای دولتی مطالبات مردمی را پیگیری کنند.

زندی مدعی شد: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری همدان کارنامه مثبتی در این شهر ندارد و سزاوار نیست تپه هگمتانه به عنوان سند هویتی این استان و کشور چنین شرایطی داشته باشد.

او با بیان این‌که دوست‌داران میراث فرهنگی معتقدند روزی موفق خواهیم شد که سرمایه‌های اجتماعی، هنرمندان و ورزشکاران ما را در این برنامه‌ها یاری کنند، ادامه داد: خوشبختانه در همدان ما از این جنبه مشکل نداریم. امروز هم مهدی باقری مستندساز، امیرشهاب رضویان و برخی هنرمندان شهر ما را همراهی می‌کنند و مسلما مردم حرف‌شنوی بیشتری از چهره‌های معتبر دارند.

*کمک هنرمندان و دوستداران میراث باعث نجان زورخانه تاریخی شد

افراد شرکت‌کننده درادامه برنامه پس از پاکسازی محوطه و بازدید از موزه‌های هگمتانه و کلیساهای تاریخی و پیشنهاد برگزاری هر ماه یک جلسه برای بهبود منظر اطراف هگمتانه، در اعتراض به احداث پارک سوار در حدفاصل هگمتانه و زورخانه شهید به طرف زورخانه همه کسی در خیابان شهدا حرکت و از معماری زورخانه و اجرای آئین‌های این ورزش توسط باستانی کاران همدان بازدید کردند.

«حسن همه کسی»، مالک زورخانه شهید همه‌کسی نیز پس از اجرای ورزش‌های باستانی با اشاره پیشینه این ورزش خطاب به حاضران گفت: علاقه‌مندی ایرانیان در طول تاریخ به فرهنگ پهلوانی و آیین جوانمردی و عیاری موجب پایداری این ورزش شده و زورخانه‌هایی که در پس کوچه‌های شهر وجود داشته موجب شکوفایی این ورزش بوده که زورخانه همه کسی یکی از آنهاست.

او افزود: حفظ میراث فرهنگی ملموس مهم است اما میراث معنوی و ناملموس نیز مهم است و متاسفانه آن‌قدر که به میراث ملموس توجه می‌کنیم به میراث ناملموس و معنوی توجه نداریم. فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتی برگرفته از آثاری است که مربوط به گذشتگان آن قوم است. این ورزش یادگار گذشتگان است و باید حفظ شود.

وی همچنین به اتفاق‌های زورخانه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: فضای فیزیکی این ورزشگاه گرچه ثبت آثار تاریخی است و در غرب کشور جزو قدیمی‌ترین زورخانه‌ها شمرده می‌شود اما آیین‌های این ورزش که با متد جدید برای مردم بیان می‌شود نیاز به همراهی و همگامی همه نهادها و سازمان‌ها دارد.

به گفته‌ی وی تا سال گذشته این زورخانه برای تعریض یک کوچه مورد تعرض شهرداری همدان قرار گرفته بود اما همراهی سازمان میراث فرهنگی و کمک و حمایت علاقه‌مندان میراث فرهنگی، هنرمندان و روزنامه نگاران باعث حفظ این اثر تاریخی شد.

*عمارت‌بدیع‌الحکما به موزه پزشکی تبدیل می‌شود

«بدیع‌الحکما»

امیرشهاب رضویان فیلمساز نیز در این برنامه گفت: من بارها به مسئولان ارشد کشوری گفته‌ام که اگر می‌خواهیم نسل جدید را از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد دور کنیم بهتر است ورزشگاه و فرهنگسرا بسازیم تا جوانان فضایی برای اوقات فراغت داشته باشند. سال گذشته حسین زندی، فعال میراث فرهنگی با من تماس گرفت و گفت که شهرداری می‌خواهد زورخانه تاریخی «همه کسی» را تخریب کند و در تپه تاریخی هگمتانه ایستگاه اتوبوس ایجاد کند. با چند نفر از دوستان هنرمند همدانی از جمله پرویز پرستویی، احمدرضادرویش، هانیه توسلی، قباد شیوا ومجید برزگر مشورت کردم و نامه‌ای را خطاب به استاندار نوشتیم که ایشان خوشبختانه پاسخ نامه را داد و از تخریب این بنای تاریخی جلوگیری شد.

این کارگردان سینما ادامه داد: مسئولان معمولا پاسخگو نیستند اما استاندار همدان پاسخ هنرمندان را داد و باید از ایشان تشکر کرد من خوشحالم که نقش کوچکی در حفظ این بنا داشتم.

او همچنین با اشاره به اتفاقاتی که برای «باغ و عمارت بدیع الحکما» در طول چند سال گذشته رخ داد، افزود: متاسفانه از 60هزار متر باغ تنها 2000 متر از این مجموعه عمارت و باغ نجات پیدا کرد و ساختمانی که نزدیک به یک قرن پیش افردادی مانند «عارف قزوینی» که امروز برای او برنامه برگزار می‌شود، رفت و آمد داشته‌اند در معرض نابودی بود.

او اضافه کرد: حال قرار است عمارت بدیع‌الحکما به موزه پزشکی استان تبدیل شود و من هم با موافقت خانواده مادری اشیای تاریخی پزشکی زنده یاد صفاالحق را به این موزه اهداء خواهم کرد. من امیدوارم دوستان ورزشکار نیز در حفظ میراث فرهنگی به هنرمندان، روزنامه نگاران، فعالان میراث فرهنگی و مدیران دلسوز کمک کنند تا دیگر شاهد تخریب بناها و باغ های این شهر نباشیم.

امیرشهاب رضویان ادامه داد: من با ورزش باستانی بیگانه نیستم، سال‌ها پیش فیلم مستند پهلوانان را در یکی از زورخانه‌های تهران ساختم که جایزه اول جشنواره میلان را گرفت. امیدوارم این ورزش در استان گسترش یابد و جوانان بیشتری را جذب کند.

*کاری می‌کنند که به نظر برسد نظام آموزشی ما قدمتی 30 ساله دارد

احمد محیط طباطبایی مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز در بازدید از موزه آموزش پرورش که در محل دبیرستان ابن سینای همدان افتتاح شده است، گفت: در همه شهرستان‌ها و مراکز استان ایجاد موزه آموزش پرورش ضروری است اما بهتر است فضاهای آموزشی و مدارس تاریخی کاربری خود را حفظ کنند.

عضو هیات اجرائی ایکوم ایران ادامه داد: آموزش وپرورش ایران هر مدرسه قدیمی را تخریب می‌کند و بنای نو می‌سازد در حالی که همه کشورهای دنیا به مدارس قدیمی خود افتخار می‌کنند و همه سعی می‌کنند این مدارس سالم بماند.

او افزود: آنها حتی مدارس 500 ساله را حفظ می‌کنند اما با کاری که آموزش و پرورش ما انجام می‌دهد گویی نظام آموزشی ما قدمت 30 ساله دارد. یک مدرسه قدیمی می‌تواند یک موزه داشته باشد اما برای یک موزه‌ی همه گیر باشگاه معلمان همدان می‌تواند فضای مناسبی باشد. یا یک مدرسه جدید را به این منظور اختصاص دهند، یا یک بخشی از مدارس قدیمی مانند زیر زمین را برای ایجاد موزه در نظر بگیرند که فضای آموزشی نیز داشته باشد.

به گفته‌ی وی روز «بیرجند» و روز «بوشهر»؛ روز تاسیس قدیمی‌ترین مدرسه‌ی این دو شهر است و آموزش پرورش مکلف است از بودجه پژوهش بخشی را برای ایجاد و تجهیز موزه‌ها اختصاص دهد.

انتهای پیام

http://isna.ir/fa/news/94122314532/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D9%88


برچسب ها: ایسنا ، پاکسازی هگمتانه ، محیط طباطبایی ، امیرشهاب رضویان ، زورخانه همه کسی ، موزه مدرسه همدان ، موزه ابن سینا ،

چهارشنبه 19 اسفند 1394

همدان گشت نوروزی در ملایر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

گشت نوروزی در ملایر

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
گشت نوروزی در ملایر
ملایر دومین شهرستان استان همدان از نظر وسعت است، اما از نظر جمعیت از دیگر شهرستان‌ها پرجمعیت‌تر است. شهرهای سامن، ملایر، ازندریان، جوکار و زنگنه در این شهرستان هستند...
1394/12/19
 ملایر دومین شهرستان استان همدان از نظر وسعت است، اما از نظر جمعیت از دیگر شهرستان‌ها پرجمعیت‌تر است. شهرهای سامن، ملایر، ازندریان، جوکار و زنگنه در این شهرستان هستند. اقتصاد شهرستان ملایر متکی به کشاورزی و صنایع چوبی است. منبت مبلمان، سازهای زهی، قالی، سبد، گلیم، حجاری و معرق از صنایع دستی آن است و شیره، کشمش، کلوچه، عسل، بادام و خیارشور از محصولات این شهرستان به شمار می‌رود. ملایر در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی همدان قرار دارد و برای رسیدن به آن می‌توانید مسیر جاده ملایر با عبور از شهر جوکار را انتخاب کنید.

یخدان میرفتاح
ساختمان گنبدی و زیبای یخدان میرفتاح در فاصله یک کیلومتری جاده ملایر به بروجرد واقع شده است.
میرفتاح شیخ‌الاسلام و فرزندش محمود فتاحی شریف‌الملک در دوره قاجار این یخچال را ساختند تا در زمستان در آن یخ و برف انبار کنند و در فصل تابستان مردم ملایر (دولت‌آباد) از آن استفاده کنند. این یخدان نیز مانند سایر یخدان‌ها به سبک صفوی ساخته شده و دو در دارد؛ یکی برای ورود آب و دیگری برای خارج کردن یخ ایجاد شده است. مصالح به کار رفته در این بنا سنگ، آجر و خشت است. دیوار و سقف این بنا از سه لایه تشکیل شده است تا از نفوذ گرما جلوگیری کند. از این یخدان تا اوایل دوره پهلوی دوم استفاده می‌شده است.

آرامگاه سیف‌الدوله
در کنار مهم‌ترین پارک ملایر، بنای زیبایی ساخته شده است که خانواده‌های عضدالدوله و محمدمیرزا سیف‌الدوله، نوه فتحعلی‌شاه، در آن مدفون هستند. این بنا چهار در ورودی دارد که با آجرکاری تزئین شده است. صحن اصلی آن سقفی گنبدی دارد. این بنا سال‌ها پیش توسط امیر مویدعضدی قاجار نوه سیف‌الدوله ساخته شده است که مالک اصلی باغ و زمین‌های اطراف بود. در بخش ورودی بنا آبنمای بسیار زیبایی ساخته شده است که هر انسان صاحب‌ذوقی را مجذوب خود می‌کند. سیف‌الدوله در دوره احمدشاه حاکم ملایر (دولت‌آباد) بود و این پارک را در آن زمان ساخته است.

موزه ملایر
یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های ایران مجموعه‌ای از اشیایی است که در ملایر گردآوری شده‌اند. به نظر می‌رسد این موزه به گواه آثار به نمایش در آمده از موزه استان همدان غنی‌تر و مهم‌تر است.
بیشتر اشیای موزه توسط مردم اهدا شده است. در کشور ما که خیلی از مردم به دنبال نگهداری اشیای زیر خاکی و عتیقه هستند این پدیده بسیار باارزش است. موزه ملایر در عمارت لطفعلیان در خیابان مصطفی خمینی این شهر است.

معبد نوشیجان
معبد خشتی نوشیجان یا ارگ باستانی نوشیجان در ۱۵ کیلومتری غرب ملایر به سمت همدان بر فراز تپه‌ای خودنمایی می‌کند. باستان‌شناسان در لایه‌های مختلف کاوش در این معبد به آثار دوره‌های هخامنشی و اشکانی دست یافته‌اند. از بخش‌های مختلف این بنای باستانی می‌توان به بنای قدیمی (اولین آتشکده)، تالار ستون‌دار، آپادانا، معبد اصلی (‌دومین نیایشگاه‌)، انبار‌ها و اتاق‌ها، تونل‌ها و حصار دژ اشاره کرد.
برخی باستان‌شناسان معتقدند بنای اصلی این مجموعه متعلق به عصر آهن ۳ یا پیش از ماد‌ها و بنایی نیایشگاهی مربوط به مهرپرستان بوده است.
این اثر باستانی سال ۱۳۶۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و قابلیت ثبت جهانی را نیز دارد.

شهر سامن
سامن شهر کوچکی است که بین سه شهرستان ملایر، نهاوند و بروجرد قرار گرفته است. سامن که از سال ۱۳۳۲ به شهر تبدیل شده، قدمت زیادی دارد اما یک شهر مهاجرفرست است و جمعیت آن چندان رشدی نداشته و بین ۴ هزار تا ۵ هزار نفر در نوسان است.
سامن از شهرهای جنوب استان همدان، هنوز آداب و رسوم خود را حفظ کرده است و مراسم شادی، جشن و سوگواری خاص خود را دارد. محصولات محلی این شهر صنایع دستی، سوغات، خشکبار، عسل، خیارشور و شیره است.
علاوه بر شهر زیرزمینی سامن یک برج قدیمی به نام خانقلی دارد که در مرکز شهر قرار دارد.
دو امامزاده دوقلو به نام‌های سام و حام(ع) که به باور اهالی فرزندان حضرت نوح هستند، از دیگر جاذبه‌های این شهر است. برخی گفته‌اند وجه تسمیه نام سامن از امامزاده‌ها گرفته شده و گفته می‌شود به معنای سامین یا دو سام بوده که بعد‌ها به شکل سامن درآمده است.
بازار ملایر، حمام بلور ایمانی، منطقه حفاظت‌شده لشگردر، تالاب فصلی آق‌گل و بام ملایر از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان ملایر است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری ملایر ، گردشگری همدان ، سفر به ملایر ،

چهارشنبه 19 اسفند 1394

همدان؛ مرور 94 ـ افق 95

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،صنایع دستی ،هنر ،موسیقی ،

همدان؛ مرور 94 ـ افق 95

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
همدان؛ مرور 94 ـ افق 95
سالی که گذشت رویدادهای مختلفی، خوب یا بد، در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، هنری استان رخ داد. به سراغ برخی فعالان و کارشناسان حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی همدان رفته ایم تا از آنچه در سال 94 گذشت بگویند و دورنمایی از حوزه فعالیت خود در سال آینده ترسیم کنند...
1394/12/19
سالی که گذشت رویدادهای مختلفی، خوب یا بد، در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، هنری استان رخ داد. به سراغ برخی فعالان و کارشناسان حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی همدان رفته ایم تا از آنچه در سال 94 گذشت بگویند و دورنمایی از حوزه فعالیت خود در سال آینده ترسیم کنند.

نیاز میراث فرهنگی به اعتبار
معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سال 1394 را سال رکود ارزیابی می‌کند و می‌گوید: سال 94 سال پرفراز و نشیبی برای کل کشور بود و این وضعیت در همدان نیز مانند سایر نقاط کشورحاکم بود.
علی خاکسار می‌افزاید: علی‌رغم وجود برنامه‌ها و اعلام رسمی مسئولان استانی مبنی برتوسعه گردشگری، به دلیل شرایط بد اقتصادی کشور حمایت خوبی از میراث فرهنگی و گردشگری استان صورت نگرفت و به علت رکودی که در یک دهه گذشته حاکم بود بخش خصوصی هم نتوانست در این حوزه وارد شود و درآمدزایی کند.
خاکسار ادامه می‌دهد: مهم‌ترین اتفاق سال 94، نزدیک شدن بخش خصوصی و دولتی در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری بود که نمود آن‌را در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری کشور شاهد بودیم و امیدواریم نتیجه آن را در نوروز امسال ببینیم.
وی شرایط سال آینده را مثبت پیش بینی می‌کند و می‌گوید: برای سال 1395 برنامه‌های خوبی منطبق بر برنامه توسعه‌ای کشور و برنامه‌های استانی در نظر داریم.
خاکسار اضافه می‌کند : نیاز اصلی ما برای سال آینده تزریق اعتبار است. در بخش تبلیغات، مطالعات، آموزش و ایجاد زیرساخت برای تاسیسات گردشگری نیازمند اعتبار هستیم تا هم کمبودهای سال گذشته را جبران کنیم و هم برنامه‌ها به خوبی اجرا شود.

صنایع دستی و مشکل عرضه
مریم کیانوشی فعال حوزه صنایع دستی درهمدان می‌گوید: سال گذشته صنایع دستی ازلحاظ فروش داخلی در همدان وضعیت خوبی نداشت، ولی فروش خارج از همدان بهتر بود. ما از نظر تولید در استان مشکل چندانی نداریم اما وقتی تقاضا کم باشد گرایشی به تولید نیز دیده نمی‌شود.
این کارشناس صنایع‌دستی ادامه می‌دهد: باتوجه به این‌که صنعت گردشگری درایران درحال رونق است وهمدان نیز جزو شهرهای تاریخی و توریست‌پذیر به شمار می‌آید، انتظار می‌رود در سال 1395 فروش صنایع دستی وضعیت بهتری داشته باشد.
کیانوشی که سال 94 بیشتر در حوزه نقاشی روی سفال فعال بوده، می‌گوید: در حال حاضر که بخش خصوصی کم رمق است پیشنهاد می‌کنم فروش زیرنظر اداره صنایع دستی ومیراث فرهنگی صورت گیرد تا هنرمندان دراین زمینه باخیال آسوده تراقدام به تولید کنند و دغدغه فروش نداشته باشند. در شرایط فعلی بهتر است، تبلیغات و بازاریابی هم حالت دولتی پیدا کند تا مانع سوءاستفاده افراد سودجو شود.
این هنرمند صنایع‌دستی مهم‌ترین مشکل را در حوزه عرضه می‌داند و ادامه می‌دهد: انتظار داریم سال آینده حداقل نمایشگاه‌ها به صورت رایگان برگزار شود. بخش دولتی و خصوصی باید باهم همکاری داشته باشند تا محصولات به خوبی به فروش برسد.

نبود تخصص‌گرایی در باستان شناسی
باستان‌شناس همدانی می­‌گوید: باستان‌شناسی همدان، به پیروی از وضعیت کلی باستان‌شناسی در ایران سال خوبی را پشت سر نگذاشت. عدم اختصاص بودجه کافی برای اجرای حفاری‌ها و پروژه‌های علمی، نبود برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و بلندمدت، نبود همکاری بین سازمان میراث‌فرهنگی با دیگر ارگان‌ها به ویژه دانشگاه‌ها و غیره منجر به درجازدن باستان‌شناسی همدان بوده و هست.
میلاد وندایی ادامه می‌دهد: مهم‌ترین مشکل، عدم تخصص‌گرایی در سازمان به ویژه مدیریت کل سازمان میراث‌فرهنگی بود.
وندایی می‌گوید: مدیریت سازمان در 2 ماه گذشته تغییر کرده و حضور مدیریت جدید، می‌تواند با شناخت و آسیب‌شناسی مناسب آینده بهتری را برای میراث‌فرهنگی و باستان‌شناسی همدان رقم بزند.

جان تازه در میراث فرهنگی
مدیرعامل انجمن پویشگران سفر پاک در همدان از رویدادهای سال 94 در حوزه میراث ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید: خوشبختانه در سالی که گذشت میراث فرهنگی همدان جان‌ تازه‌ای گرفت و تغییر رویکرد و نگاه باعث شد قدم‌هایی برای شناخت، احیا و حفظ‌ میراث فرهنگی برداشته شود.
راحله خاکباز ادامه می‌دهد: تشکیل کارگروه‌های کاری حوزه گردشگری و میراث‌ فرهنگی و برگزاری همایش‌هایی با موضوع‌های متفاوت از جمله برگزاری همایش گردشگری ادبی آن هم برای اولین بار و دعوت از فعالانَ حوزه گردشگری و میراث فرهنگی از سراسر کشور از جمله اتفاقات مثبت سال 94 بود.
 این مردم‌شناس همدانی با اشاره به دیگر برنامه‌های این حوزه می‌گوید: برگزاری تورهای محلی و استانی در مسیر معرفی و شناخت‌ بیشتر‌ همشهریان از میراث‌ فرهنگی استان، برگزاری روز «همدان» و بسیاری دیگر از فعالیت‌های این‌چنینی حاصل دلسوزی مسئولان میراث فرهنگی بود.
وی ادامه می‌دهد: این همکاری دوسویهی تشکل‌های مردم‌نهاد و مسئولان‌ استانی با همه نقاط‌ ضعف و قدرتش بی‌شک برگ زرین و با ارزشی است که باید قدرش را دانست و خوشبختانه هردو، ضرورت این هم‌صدایی را برای مانایی میراث با ارزش شهرمان درک کرده‌اند.
خاکباز درمورد سال آینده بیان می‌کند : امیدوارم در سال‌ پیش‌رو در کنار‌ هم همچنان نگاهبانان‌ دلسوز‌ امانتی که به ما سپرده‌اند باشیم و این امر محقق نمی‌شود مگر با هم‌اندیشی و همکاری آگاهانه.

ورود بخش خصوصی به موسیقی
 جواد مرادیان کارآفرین برتر حوزه موسیقی در استان می‌گوید: سال گذشته وضعیت موسیقی نسبت به هنرهای دیگر عقب‌تر بود. در شرایط فعلی انجمن موسیقی عملا غیر فعال است، مجوز کنسرت‌ها تا دقیقه90 مشخص نیست، عوامل غیرمتخصص در اجرای کنسرت‌ها دخیل هستند و جشنواره‌های موسیقی مانند کنسرت‌های هنرجویی برگزار می‌شود.
این مدرس موسیقی برای بهتر شدن وضعیت موسیقی استان در سال آینده پیشنهاد می‌دهد دولت بخش خصوصی را تقویت کند و می‌گوید: پیشنهاد می‌کنم جلسه­ای با سرپرست‌های گروه‌ها برگزار شود و برنامه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند. جشنواره موسیقی طوری برنامه‌ریزی شود که مانند تهران گروه‌های مطرح برنامه اجرا کنند.

هنرمندان در اقلیت
مدیر گروه فرهنگی هنری سنجاقک در مورد وضعیت فرهنگی و هنری استان می‌گوید: در برخی از قسمت‌ها شاهد رشد فرهنگی بودیم. در مبحث حفظ محیط زیست شاهد رشد گروه‌های مردمی بودیم. مشارکت‌های مردمی در اعتراض به تخریب آثار باستانی نیز نشان از رشد فرهنگی مردم دارد؛ هرچند در گروه‌های هنری این وضعیت را شاهد نبودیم.
مجتبی خوش‌صفت اضافه می‌کند : فشارهای اقتصادی بی تاثیرنیست و بر اخلاق جامعه تاثیر می‌گذارد. فاصله طبقاتی تاثیرات سوء فرهنگی را به دنبال می‌آورد و دیگر کار با شعار دادن حل نمی‌شود.
خوش‌صفت ادامه می‌دهد: از سهم مردم که بگذریم سهم مسئولان همچنان کمرنگ است. شاید به ظن خودشان بودجه‌ای را صرف فرهنگ می‌کنند اما این بودجه آن‌قدر اشتباه خرج می‌شود که دیده نمی‌شود.
در جامعه هنری رکود شدیدی دیده می‌شود و با توجه به مشکلات اقتصادی حتی نشانه‌های پس‌رفت را مشاهده می‌کنیم.
این کارگردان تئاتر می‌گوید: هنرمندها معمولا در اقلیت هستند اما نقش پررنگی می‌توانند داشته باشند البته اگر حمایت همه جانبه دولتی حاصل بشود.
هنرمند باید حمایت دولتی بشود اما خط مشی آزاد داشته باشد تا بتواند نقش پررنگی داشته باشد.

 تغییر نگاه به سمن‌ها
دبیر انجمن قلم همدان می‌گوید: فعالان مدنی در سالی که گذشت گرچه کارنامه پرباری نداشتند اما نسبت به سال‌های قبل شاهد فعال شدن دوباره و رویکرد همگرایانه آنها بودیم. برگزاری چند همایش و کارگاه و همچنین نگارش دونامه اعتراضی درباره وضعیت میراث فرهنگی و آب استان به ریاست جمهوری از جمله اقدام‌های مثبت و قابل دفاع فعالان استان در سال 94بوده است.
محسن قراگزلو می‌گوید: با روی کار آمدن مجلس همسو با دولت، امید به تغییر نگاه به سمن‌ها و فعالان مدنی در سال آینده و مساعد شدن فضای فعالیت برای آنها وجود
 دارد. امیدواریم سال آینده سال شکوفایی دوباره فعالیت‌های مدنی باشد که این امر بدون تلاش، ممارست و همگرایی بیشتر فعالان محقق نخواهد شد.

چند پیشنهاد
حمید نوروزی فعال محیط زیست در همدان نیز می‌گوید: در سال 94 چندان تغییری نداشتیم اما امیدوارم با تسلط بیشتر مدیر کل اداره حفاظت از محیط زیست استان و مشارکت مردمی تغییراتی را شاهد باشیم. این مهم تلاش شبانه‌روزی را از هر دو سو می‌طلبد.
وی می‌افزاید: پیشنهاد من این است که ابتدا محدودیت برای عشایر ایجاد شود تا بیش از این مراتع را نابود نکنند. دیگر این‌که از اردوها و گل‌گشت‌های غیر تخصصی حتی از سوی افراد متخصص جلوگیری شود.
این فعال محیط زیست در پایان می‌گوید: تغییر نحوه سرشماری‌های سالانه حیات وحش و امکان آموزش برای شکارچیان پروانه‌دار و جوامع محلی از مواردی است که امیدوارم سال آینده شاهد باشیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B1-94-%D9%80-%D8%A7%D9%81%D9%82-95?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، صنایع دستی همدان ، موسیقی همدان ، گردشگری همدان ، تشکل های مدنی در همدان ،

سه شنبه 18 اسفند 1394

همدان‌گردی در نوروز

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،گردشگری ،


همدان

همدان‌گردی در نوروز

نویسنده: حسین زندی
همدان‌گردی در نوروز
قرار نیست همه در نوروز به استان‌ها یا کشورهای دیگر سفر کنند. می‌توانید نوروز امسال در همدان بمانید و از موزه‌ها، اماکن تاریخی، محوطه‌های باستانی و جاذبه‌های طبیعی استانتان دیدن کنید...
1394/12/18
قرار نیست همه در نوروز به استان‌ها یا کشورهای دیگر سفر کنند. می‌توانید نوروز امسال در همدان بمانید و از موزه‌ها، اماکن تاریخی، محوطه‌های باستانی و جاذبه‌های طبیعی استانتان دیدن کنید. پیشنهاد می‌کنیم امسال حتی در سفرهایی یک روزه به دیدن یک یا چند اثر از۲ هزار اثر طبیعی و تاریخی دیار هگمتانه بروید. یکی از این مناطق شهرستان تویسرکان است. این مطلب می‌تواند راهنمایی برای سفرتان به این منطقه باشد.
تویسرکان؛ مرکز گردوی ایران یکی از دیدنی‌ترین شهرهای استان همدان شهر تاریخی تویسرکان است که به مرکز تولید گردوی ایران نیز شهره است. برای رفتن از همدان به تویسرکان ۲ مسیر وجود دارد؛ یکی مسیری که از جاده ملایر و از طریق جوکار به تویسرکان منتهی می‌شود و دیگری مسیری که از جاده گنج‌نامه و روستای سیسانه به تویسرکان می‌رسد. پیشنهاد ما این است که از یک مسیر بروید و از دیگری بازگردید و در کنار بازدید از مناطق دیدنی این شهر و خرید از صنایع دستی به ویژه صنایع چوب، می‌توانید گردوی این شهر را هم تهیه کنید.

میررضی‌الدین آرتیمانی
آرامگاه سیدمحمد رضی متخلص به «رضی‌الدین آرتیمانی» در محله آرتیمان، در کوهپایه شمالی تویسرکان واقع شده است. در سال ۱۳۵۴ خورشیدی بنای یادمانی زیبایی بر مزار این شاعر گرانقدر از سوی انجمن آثار ملی ساخته شده است. این بنای آجری چهاروجهی در میان باغ زیبایی محصور است. میررضی در زمان صفویه هم‌عصر شاه‌عباس بوده و از عرفای زمان خود به شمار می‌رود. از وی حدود ۱۵۰۰ بیت شعر بر جا مانده که در دیوان اشعار او به انتشار رسیده است. از میررضی به جز اشعار رباعی و غزل، مثنوی «ساقی‌نامه» که مشهور‌ترین اثر وی است به جای مانده است. میررضی در دربار شاه‌عباس منزلت و جایگاهی داشت، اما به زادگاهش بازگشت و در خانقاهی که دایر کرده بود به سیر و سلوک و آموزش عارفان و پیروان خود پرداخت. این عارف و شاعر نامی در سال ۱۰۳۷ قمری دیده از جهان فرو بست و در خانقاهش به خاک سپرده شد.

فرسنج
اگر به معماری صفوی علاقه‌مند باشید می‌توانید در مسیر جاده تویسرکان به اسدآباد و کنگاور در فرسنج توقف کنید و از آثار معماری قدیمی این شهر جدید دیدن کنید. کاروانسرای فرسنج از مجموعه کاروانسراهای ساخته شده عصر صفوی است که به کاروانسرای شاه‌عباسی شهرت دارد. این اثر تاریخی سال‌ها استراحتگاه کاروان‌ها و بازرگانان و زائران بوده است. مساحت آن حدود ۴ هزار مترمربع است و در سال‌های گذشته با هدف ایجاد بازارچه صنایع دستی و گردو مرمت شده است اما تاکنون این هدف محقق نشده است. اشیای یافت ‌شده در کاروانسرا در موزه شهر همدان نگهداری می‌شود. در اطراف شهر فرسنج بر روی شاخه‌ای از قلقل‌رود، پلی ساخته شده است که شرق را به غرب وصل می‌کند. طول پل ۶۰ متر و عرض آن ۸ متر است. این پل نیز از آثار دوره صفوی است و در ساخت آن از مصالح سنگ، آجر و ساروج استفاده شده است و هر ۲ اثر در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده است. یکی دیگر از آثار صفوی فرسنج، حمامی است که در زیر خاک مدفون است و هنوز بازسازی نشده است. فرسنج در گذشته مرکز تولید سفال منطقه بوده و پس از لالجین دومین مرکز سفال استان همدان به شمار می‌رفته است. آثار کارگاه سفالگری در کنار کاروانسرا همچنان پابرجاست و در حاشیه شهر هنوز کارگاه‌هایی در حال تولید سفال هستند. در گذشته سفال بدون لعاب فرسنج زبانزد مردم منطقه بوده است. در سفر به شهرستان تویسرکان اگر فرصت داشته باشید می‌توانید از بازار قدیم، پارک کمربسته سرکان، قلعه اشتران و در ‌‌نهایت آبشار و کتیبه‌های گنج‌نامه هم بازدید کنید.

خانه مسعودی
در خیابان انقلاب شهر تویسرکان عمارتی قدیمی است که در دوره قاجار در سال ۱۲۹۲ ساخته شده است. این بنا بخشی از یک عمارت بزرگ‌تر بوده که بخش‌هایی از آن پیش‌تر توسط مالک واگذار شده و ساختمان‌های جدید در اطراف آن احداث شده است. اما آنچه باقی ماند در سال‌های بعد به تملک یکی از خانواده‌های تویسرکانی به نام خانواده مسعودی درآمد و سال‌ها در اختیار این خانواده بود تا سازمان میراث فراهنگی آن را خرید و به عنوان ساختمان اداری از آن استفاده ‌کرد. سال گذشته اداره میراث فرهنگی شهرستان به ساختمان دیگری انتقال یافت و خانه مسعودی به موزه تویسرکان تبدیل شد. جذاب‌ترین بخش این اثر تاریخی اتاق شاه‌نشین است که با رنگ‌های گیاهی از دوره قاجار گچبری و نقاشی شده است و تصاویری از شاهان کیانی تا قاجار که دورتادور اتاق به چشم می‌خورد. این تصاویر هنرمندانه با شیشه پوشیده‌ شده و با گچبری قاب شده است. در انتهای اتاق شومینه‌ای گچبری‌شده قرار گرفته و سقف اتاق آینه‌کاری شده است. این اثر در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

حبقوق نبی
مگر می‌شود کسی وارد شهر تویسرکان شود و از مقبره حبقوق نبی دیدن نکند؟ مکانی که هم مورد احترام مسلمانان است و هم یهودیان. این مقبره در جنوب غربی شهر تویسرکان در میان پارکی زیبا قرار گرفته است و هر بیننده‌ای را به سوی خود می‌خواند. حبقوق نبی یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل است که نامش در تورات آمده است. بقعه این پیغمبر بنایی است به شکل برج که از آجر ساخته شده است و گنبد آن زیبا و مخروطی‌شکل است. داخل بنا بسیار ساده است. در قسمت میانی مزار حبقوق جای گرفته است که مشخصات آن به ۲ زبان فارسی و عبری در دیوار نگاشته شده است. گفته می‌شود در حفاری‌های باستان‌شناسان بقایای دیوار و حصاری با چهار برج کشف می‌شود که قدمت آن از بنای فعلی بیشتر است. این مزار از جمله مزارهای چند پیغمبر یهود در ایران است که برای مردم محلی بسیار مورد تکریم و احترام است.
 • مقبره حبقوق نبی، آرامگاه رضی‌الدین آرتیمانی،خانه مسعودی کاروانسرای فرسنج و قلعه اشتران از جمله جاذبه‌های گردشگری تویسرکان است.
 • http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%DA%AF%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2?ContentType=2


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری همدان ، نوروز در همدان ،

دوشنبه 17 اسفند 1394

فرصت سوزی تاریخی اصلاح طلبان همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :مطالب در خبر گزاری ها ،

 فرصت سوزی تاریخی اصلاح طلبان همدان

حسین زندی*
به گزارش همدان پرس؛ دهمین دوره انتخابات مجلس اگرچه در تهران و برخی شهرهای دیگر کام شهروندان اصلاح طلب را شیرین کرد اما در همدان به شکست بزرگی تبدیل شد که خود اصلاح طلبان آن را رقم زدند.

شرایط سیاسی 8ساله ی پیش از روحانی باعث فرو پاشی تشکل های سیاسی اصلاح طلب شده بود و هنوز به ویژه در همدان این تشکل ها نتوانسته اند خود را بازسازی کنند. تنها افراد، تشکل ها، محافل و احزاب کوچکی وجود دارد که هنوز خود و تفکر سیاسی خود را متعلق به طیف و جریان اصلاح طلبی می دانند.

کنشگری سیاسی در همه کشورها به ویژه جوامع توسعه یافته ابزار و عناصر مشخصی دارد که سرمایه اجتماعی، تشکیلات، برنامه و رسانه ازجمله اولین و ضروری ترین این عناصر است. گاهی در نبود  برخی از این عناصر رسانه ها و تبلیغات  کمک می کند یک فرد کمتر شناخته شده به یک چهره تاثیرگذار مبدل شود، به کرسی پارلمان تکیه زند و یا در نبود تشکل و حزب رهبران اجتماعی و سیاسی به عنوان یک نماد و شخصیتی تاثیرگذار می توانند نقش قابل قبولی داشته باشند.

عملکرد اصلاح طلبان در انتخابات گذشته این گمان را به یقین نزدیکتر می کند که گویی فعالان این جریان سیاسی اعتقادی به داشتن تشکیلات، برنامه و رسانه ندارند و این طیف فعالیت سیاسی را بیشتر در دوره زمانی انتخابات خلاصه کرده اند و پس از انتخابات مهمترین فعالیت آنان در اختلافات درون جناحی خلاصه می شود.

همزمان با دهمین دوره انتخابات مجلس درهمدان کسی که خود و بسیاری از مردم او را نماد اصلاح طلبی می دانند به عنوان یک سرمایه اجتماعی نتوانست از ظرفیت خود استفاده کند و ظرفیت بالقوه خود را به بالفعل تبدیل کند. بسیاری از مردم انتظار داشتند این چهره سیاسی شهر علاوه بر حل اختلاف دو طرف دعوا، نقش بهتری در انتخابات داشته باشد.

به نظر می رسد یکی از آفت های برخی بزرگان اصلاح طلب که از چنین ظرفیتی برخوردارند و بنا بر ضرورت های تاریخی تبدیل به نماد های اصلاح طلبی شده اند فاصله گرفتن از مردم درطول 8 سال حاکمیت اصولگرایان و حضور نیافتن در بین مردم است چرا که آنان نتوانسته اند رابطه پیشین را با بدنه اصلاح طلبی ترمیم کنند تا نسل جدید را نیز با تفکر خود همراه کنند.

در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اصلاح طلبان شهر همدان به دو گروه تقسیم شدند و دو فهرست دونفره ارائه کردند با این حرکت نشان دادند قائل به کار گروهی و تشکیلاتی نیستند. 

این دوپاره شدن سرخوردگی شدیدی در بدنه اصلاح طلبی استان، به ویژه شهر همدان ایجاد کرد اما با این حال تعداد زیادی از شهروندان تلاش کردند از این دو فهرست و یا حتی از افراد دیگری از اصوالگراهای میانه رو دو نفر را انتخاب کنند که شانس و اقبال بیشتری دارند و به آنها رای دادند پرسش اینان به ویژه نسل جوانتراین بود که اولا چرا از بزرگان اصلاح طلب در کشور پیروی نشده دیگر این که وقتی اصلاح طلبان شهرزبان یک دیگر را متوجه نمی شوند و سخن هم را نمی پذیرند چه دلیلی دارد مردم سخن آنان را بپذیرند و ازآنان پیروی کنند؟

عده ای از رای دهندگان براین باوربودند که درفهرست شورای راهبردی فرد اصلاح طلب اقبال کمتری دارد و نامزد میانه رو نیز اصلاح طلب نیست همچنین در فهرست دوم اصلاح طلبان نیز هیچ یک از دو نامزد رای در خور توجهی نخواهند داشت. با توجه به رد صلاحیت ها، دربین نامزدها فردی نیست که بتواند هم عنوان اصلاح طلبی را با خود داشته باشد و هم از اقبال عمومی برخوردار باشد در عین حال اگر اصلاح طلبان با یک لیست وارد عرصه انتخابات می شدند و به جای اختلاف داخلی و رقابت با خود، با جناح مقابل رقابت می کردند، احتمال پیروزی با تلاش بیشتر و استفاده از تمام ظرفیت ها ممکن می نمود.

مورد اصلی در معادلات سیاسی و اجتماعی و هرمعادله ای این است که فرد در مقابل آنچه پرداخت می کند و ارائه می کند چه چیزی دریافت می کند. با این دیدگاه و رویکرد کسانی که معتقد به رای اصلاح طلبی و تاثیرگذار بودند، می دانستند درمقابل رائی که به صندوق خواهند انداخت، نماینده اصلاح طلب به دست نخواهند آورد و در بهترین صورت یک نماینده اصولگرای میانه رو خواهند داشت آنان معتقد بودند باید از بازگشت به دوره احمدی نژاد جلو گیری کرد اما رهبران اصلاح طلبی همدان گوش شنوایی برای حرف طرفداران خود نداشتند.

اصلاح طلبان به داشتن رسانه و استفاده از رسانه در معادلات سیاسی نیز معتقد نیستند روزهای پیش از انتخابات در حالی که جناح مقابل ازهمه ابزارهای رسانه ای و اطلاع رسانی استفاده می کرد اصلاح طلبان نه تنها هزینه ای برای تبلیغات حتی در چند نشریه مستقل وهم طیف خود درنظر نگرفتند بلکه نتوانستند محتوایی برای این نشریات تولید کنند. 

اصلاح طلبان رسانه را درتخلیه روانی خود در فضای مجازی و تلگرام خلاصه کردند، زمانی که جناح مقابل در حاشیه شهر فعالیت انتخاباتی می کرد و رای جمع می کرد بیشتر نیروهای اصلاح طلب در فضای مجازی مشغول خودزنی بودند و به هم جناحی ها ناسزا می گفتند و یکدیگر را متهم می کردند.

بیشتراحزاب اصلاح طلب همدان فاقد برنامه ی حزبی هستند اگر نهادی و جریانی برنامه کاری داشته باشد دچار روزمرگی و درگیری داخلی نمی شود. برنامه، تقسیم مسئولیت را به دنبال دارد و انسانی که مسئولیتی بردوش دارد وزنه عملکردی او بیشتر از سخن گفتن است. به طور مثال ارز این دوستان باید پرسید برای نیازهای اصلی جامعه شهری همدان مانند فقر، محیط زیست ونیازهای فرهنگی چه برنامه ای تاکنون ارائه کرده اند؟ و اگر برنامه ای ندارند چه انتظاری از شهروندان دارند؟  

اصلاح طلبان همدان به دلیل منش غیرتشکیلاتی و خودخواهی نتوانستند پیروز این انتخابات شوند و فرصتی طلائی را از دست دادند. 

اما امید است گذشته را چراغ راه آینده قرار دهند و از این اشتباه تجربه کسب کنند تا در سال ها و روزهای پیش رو منافع استان و کشور را بر منفعت فردی ترجیح ندهند و مفهوم اصلاح طلبی را بیش از این تقلیل ندهند.

آیا گذشته چراغ راه آینده است؟

حسین زندی*
روزنامه نگار


برچسب ها: اصلاح طلبان همدان ، یادداشت ، انتخابات مجلس در همدان ، دهمین دوره انتخابات مجلس ،

به بهانه نمایش سوء تفاهم صورت گرفت؛

 گفت وگو با استاد نصرالله عبادی پدرتئاتر نوین همدان

نمایش سوء تفاهم نوشته آلبر کامو از 6 بهمن به مدت 15 شب در سالن پلاتو مجتمع آوینی همدان به روی صحنه رفته است | یکی از شاخصه های این نمایش، حضور استاد نصرالله عبادی پدرتئاتر نوین همدان به عنوان بازیگراست که در نهمین دهه زندگی خود بازی متفاوتی را ارائه می کند نصرالله عبادی بیش از 7دهه تجربه بازیگری، نویسندگی و کارگردانی در همدان دارد.
به گزارش همدان پرس؛ نمایش سوء تفاهم نوشته آلبر کامو از 6 بهمن به مدت 15 شب در سالن پلاتو مجتمع آوینی همدان به روی صحنه رفته است. 

یکی از شاخصه های این نمایش، حضور استاد نصرالله عبادی پدرتئاتر نوین همدان به عنوان بازیگراست که در نهمین دهه زندگی خود بازی متفاوتی را ارائه می کند. 

نصرالله عبادی بیش از 7دهه تجربه بازیگری، نویسندگی و کارگردانی در همدان دارد. حضور این هنرمند پیشکسوت در این نمایش بهانه ای برای این گفت وگو شد.

چه شد که بار دیگر به صحنه تئاتر برگشتید؟
آقای سهراب نیک فرجاد تماس گرفتند و گفتند نقشی دراین نمایش هست و من خود ایشان را وکیل قرار دادم و گفتم نمی توانم تصمیم بگیرم و با پیشنهاد ایشان پذیرفتم.

نقش شما در این نمایش چیست؟
قدیم ها درتئاتربرخی ها  نقشی را برعهده می گرفتند که به آن «نقش مردی» گفته می شد  

«نقش مردی» در واقع آزمایشی بود برای کسانی که علاقمند بودند بیایند به کار بازیگری و تئاتر. یک بار در یک نمایش دوستی، بسیار علاقمند بود که سر صحنه بیایدو بازی کند، یک نقشی داشتیم که فردی می آمد و پیرمردی را کول می کرد و از یک سوی صحنه به سوی دیگری می برد این دوست آن قدر علاقمند بود که یک «سور» یا هدیه ای به بازیگر این نقش داده بود تا به جای بازیگر ما پیرمرد را درهنگام اجرای تئاتر خودش حمل کند. خیلی جاها این نقش مردی وجود داشت و من هم در نمایش سوء تفاهم نقش مردی دارم.

چه کار می کنید؟
شخصیتی را دارم که فرد مرموزی است و اصلا دیالوگ ندارد  تنها حرکت است. البته دوستان سوری به من نداده اند.

یعنی از نقشتان در این نمایش رضایت ندارید؟
می دانید این موضوع را نمی توان کتمان کرد که من از حضور در این نمایش احساس غبن نمی کنم دیگران، تماشاچیان وهرکس درمورد من هرنظر و ظن مثبت یا متفی دارد در جای خود محفوظ است اما برای من واقعا لذت بخش است که بازهم در صحنه ای با تماشاچی هایی که با آن ها انس گرفته ام، هستم این با مردم بودن برای من بسیار لذت بخش است.

بازخورد کارهای شما در جامعه چگونه است؟ 
گاهی وقت ها که برای خرید یا کاری به بیرون از خانه می روم، افرادی احوالپرسی می کنند و می گویند مرا می شناسی؟ می گویم نه متاسفانه. می گوید فلان تماشاخانه یا فلان نمایش یادت هست؟ این ها یک نیرو و انرژی خاصی به من می دهد. حال که چهره در چهره تماشاگر هستم برای من بسیار با ارزش است و این لذت برای من کافی است.

اهالی تئاتر همکاری با شمار را یک سرمایه و تجربه گران بها می دانند نگاه شما به این قضیه چگونه است؟
آنچه همکاران تئاتری من و دیگران در مورد من فکر می کنند مقوله جدایی است و خود من آن لذت واقعی که یک لذت معنوی است از صحنه می برم.

خیلی از افرادی که سال های دور تئاتر می دیدند و دوستاران قدیمی تئاتر هنوز انتظارحضور پیشکسوت ها را بر روی صحنه می کشند حضور شما چه تاثیری بر آشتی مردم با تئاتر دارد؟
البته این برداشت ایشان است و اگر چنین مساله ای در کانون فکری ایشان برای حضور من و امثال من بوده حداقل یکی از آنان جامه عمل پوشیده و من روی صحنه هستم حال آنها چه خواهند کرد و چه پاسخی به حضور من خواهند داد، آیا در این شب در سالن حضور خواهند داشت؟ البته همانطور که گفتم همشهریانم همیشه به من لطف دارند.

این چهره در چهره شدن چه ویژگی هایی دارد؟
جدای از لطف این دوستان، در شب های نمایش این تماشاچی است که خود را نشان خواهد داد. لااقل اگر ما چیزی تجربه نکرده باشیم این تجربه را از تماشاگر آموخته ایم که نگاه او چه می گوید، حرکت و رفتارش چه می گوید، خوب است، بد است، طعنه آمیزاست یا بیراهه رفته ایم این ها را بدون این که حرفی بزند از حرکت اش متوجه می شویم و به ما القا می کند. همچنان آیا کارمن هم توانسته، آنچه منظور متن بوده را به آنها القا بکند. هرچند به زعم خودم کارم را انجام داده ام اما از این تاثیر فعلا بی خبرم.

فضای تمرین ها چگونه بود؟
تمرین ها بی نهایت جالب است هرچند نقش من حرکت های به ذهن سپرده ای دارد و به سان رباطی آمدورفت می کند اما من از حرکت و بازی همراهانم لذت می برم.

اینکه چهارنسل تئاتر همدان در کنارهم بازی می کنند و حضوردارند چه تاثیری می تواند در الگوپذیری سایر گروهای تئاتری داشته باشد؟
به نظر من کم هست. باید خیلی بیشتر حتی علاقمندان و افرادی که در لیست تئاتر همدان هستند،بیایند و تبادل افکار و اندیشه داشته باشند. دادن و ستاندن فرهنگ خود به خود عامل پیشرفت فرهنگ است  پس خیلی بیشتر و برتر با تفکری عمیق تر برای کسب تجربه، چه در برنامه و چه خارج از برنامه لازم است حضور داشته باشند و ارتباط بگیرند. اگر چنانچه این ارتباط نباشد و هرکس راه خودش را برود یک جدایی، تفرقه و انشقاق به وجود می آید که حاصل مثبتی ندارد.

----------------
حسین زندی
----------------


برچسب ها: همشهری همدان ، همدان پرس ، نصرالله عبادی ، تئاتر همدان ، پدرتئاتر نوین همدان ،

یکشنبه 16 اسفند 1394

هگمتانه در دوران ساسانی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،باستان شناسی ،

هگمتانه در دوران ساسانی

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
هگمتانه در دوران ساسانی
همدان به دلیل قرار گرفتن در شاهراه غرب و شرق ایران در تمامی متون تاریخی و باستان‌شناسی ردپایی دارد...
1394/12/16
همدان به دلیل قرار گرفتن در شاهراه غرب و شرق ایران در تمامی متون تاریخی و باستان‌شناسی ردپایی دارد.
میلاد وندایی نویسنده کتاب «نقوش برجسته ساسانی» درباره وضعیت همدان در دوره ساسانی اظهار می‌کند: همدان در دوران ساسانی شهر تاثیرگذار و مهمی بوده اما اینکه چرا نقش برجسته و آثار درخور توجهی مانند کتیبه‌های گنج‌نامه از دوره ساسانی بر جای نمانده مشخص نیست.
این پژوهشگر همدانی که مدرک کار‌شناسی ارشد رشته باستان‌شناسی با گرایش دوره ساسانی دارد، اضافه می‌کند: ما از دوره اشکانی نیز در همدان نقش برجسته‌ای نداریم؛ هرچند لایه‌های باستانی زیادی از دوره اشکانی در محوطه‌های باستانی همدان داریم.

همدان، ضراب‌خانه ساسانی‌ها
وندایی درباره اینکه چرا در همدان نقش ‌برجسته ساسانی وجود ندارد، می‌گوید: یک مشکل خاص از دوره ساسانی در همدان داریم که کمبود داده‌های باستان‌شناسی است. ما از سکه‌های دوره ساسانی آگاه هستیم چراکه همدان یکی از مهم‌ترین ضراب‌خانه‌های این شاهنشاهی بوده است اما هیچ داده خاصی از باستان‌شناسی این دوره در همدان به جای نمانده است؛ در حالی که چهارطاقی‌هایی که در تمامی جغرافیای ایران پراکنده است نمونه‌ای از نوع معماری مذهبی دوره ساسانی است.
وی ادامه می‌دهد: در حفاری‌های هگمتانه لایه‌های شاخص دوره ساسانی داشته‌ایم یا در کاوش‌های شیرسنگی که اوایل دهه ۵۰ انجام شده نشانه‌ها و سکه‌هایی از این دوره کشف شده است. در تمامی کاوش‌هایی که در سطح شهر همدان انجام شده سکه‌های دوران ساسانی یافت شده که این همه نشان از رونق شهر همدان در دوره ساسانی دارد.

تفاوت سنگ‌نگاره و نقش‌برجسته
این باستان‌شناس همدانی با اشاره به تفاوت سنگ‌نگاره و نقش‌برجسته می‌گوید: معمولا سنگ‌نگاره‌ها توسط مردم اجرا و ایجاد می‌شود و از دوران پیش از تاریخ تا قاجاریه این سنگ‌نگاره‌ها وجود دارد. سنگ‌نگاره معمولا به موضوع‌های روزمره از جمله جادو، باوردینی و شکار می‌پردازد مانند سنگ نگاره‌های منطقه دره مرادبیک و دیوین همدان.
وی اظهار می‌کند: اما نقش‌برجسته‌ها که نمونه‌های دوره ساسانی آن را من در کتاب «نقوش برجسته ساسانی» آورده‌ام، بر اساس یک ایدئولوژی کاملا حکومتی و هدفمند ایجاد می‌شده که دارای هنر شاخص و ویژه‌ای است و نمایانگر تاثیرپذیری این هنر از دوران پیش از خود و تاثیرگذاری بر هنر دوران پس از خود است. برای مثال نقوش برجسته که در ری و طاق‌بستان کرمانشاه از دوران قاجار باقی مانده تاثیر گرفته از نقش‌برجسته‌های پیش ازخود به ویژه ساسانی است.

درباره کتاب‌ها
وندایی درباره کتاب‌هایش می‌گوید: کتاب «زرتشت» درباره زندگی، زمان و مکان تولد زرتشت است. در این کتاب فلسفه و جهان‌بینی دین زرتشتی و رسوم و سنت‌های آن بررسی شده است. در کتاب «اساطیر ایران»، به اسطوره‌های ایرانی که ریشه در دین اوستایی و ادیان هند و اروپایی دارند پرداخته شده. این نویسنده همدانی سپس به تازه‌ترین کتاب خود اشاره می‌کند و می‌گوید: کتاب «نقوش برجسته ساسانی» مشتمل بر ۳ جلد است که جلد نخست آن در سال گذشته منتشر شد و دو جلد بعدی آن در یک مجلد سال آینده منتشر خواهد شد. استادان وستا سرخوش‌کرتیس و تورج دریایی، دو تن از شاخص‌ترین باستان‌شناسان و مورخان دوره ساسانی، مقدمه این کتاب را نگاشته‌اند. در این مجموعه کتاب، من به بررسی ۳۵ نقش برجسته دوره ساسانی پرداخته‌ام.

تصاویر و طراحی‌های جدید
وندایی ادامه می‌دهد: معرفی تمام این آثار در یک کتاب تاکنون به زبان فارسی وجود نداشته، به ویژه تصاویر و طراحی‌های جدید از این آثار که توسط نگارنده انجام شده، شاخص‌ترین بخش این کتاب است.
در این اثر از تمامی منابع قدیمی و جدید به تمامی زبان‌ها به ویژه انگلیسی و آلمانی بهره گرفته شده و در کنار آن به ارائه فرضیات و نظرات خود در این باره نیز پرداخته‌ام.
وی اضافه می‌کند: هویت‌شناسی و تاریخ‌گذاری در این آثار مهم‌ترین هدف  من است. نظریات زیادی در این‌باره وجود دارد و من تلاش کردم این نظریات را به مخاطبان معرفی کنم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%DA%AF%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، باستانشناسی ، باستانشناسی دوره ساسانی در همدان ،

پنجشنبه 13 اسفند 1394

نقد دیوار مهربانی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    

«جوگیری» یک ویژگی رفتاری کاملا بومی

حسین زندی

گاهی صاحب­نظران علت توسعه نیافتگی کشور را به فقر آموزشی نسبت می­دهند و گاهی نیز ریشه آن را در گرو مصائب و­مشکلات اقتصادی و برخی نیز دشمن خارجی را عامل می­بینند. اما دلایل بسیارمتعددی را می­توان برشمرد که می­تواند مانع توسعه در کشور باشد، نبود جامعه مدنی از جمله مواردی است که می­تواند واقعی­ترین علت اجتماعی نرسیدن مردم ایران به توسعه باشد.

نهادهای مدنی می­توانند در تصمیم­سازی درست، به ویژه در حوزه اجتماعی  نقش داشته باشند تا عاملی برای تصمیم گیری چه در سطح کلان توسط مدیران ارشد و چه در سطح میانی و بخش خصوصی موثر باشند. تصمیم­سازی نهادهای مدنی می­تواند از برخوردها و تصمیم­گیری­های احساسی و زودهنگام جامعه جلوگیری کند.

یکی از ویژگی­های رفتاری جامعه ایرانی تصمیم­گیری بر پایه احساسات است که در اصطلاح عامیانه به آن جوگیری نیز گفته می­شود. ازآن­جا که این ویژگی رفتاری موجب نتیجه ماندگار و تداوم دار نمی­شود، تاثیری بر توسعه ندارد گاهی نیز عامل بازدارنده برای توسعه است. این پدیده بسیار فراگیر است و معمولا چند روز پس از همه­گیرشدن فروکش می­کند یا فراموش می­شود مانند کمک به آسیب دیدگان یک حادثه طبیعی همچون زلزله بم یا آذربایجان، حمایت از یک قشر اجتماعی مورد ظلم واقع شده مانند کودکان کارو یا حمایت از یک جریان خاص در مقابل جریان مخالف. عمر همه این جوگیری­ها معمولا کمتراز یک ماه است و با این­که فضای مجازی نیز به کمک این ویژگی رفتاری آمده و بیش از پیش به این پدیده دامن می­زند اما هیچ نتیجه ماندگارمثبتی در این زمینه دیده نمی­شود. برخی علت این رفتار را در شفاهی بودن فرهنگ ایرانی جستجو می­کنند و برخی جامعه­شناسان گروه گریزی و نداشتن روحیه کار جمعی را علت اصلی می­دانند، عده ای نیز تنبلی تاریخی را. علت هرچه که باشد ما دچار چنین رفتاربیمارگونه­ای هستیم.

درحوزه گردشگری بارها دیده­ایم وقتی تعدادی تصمیم می­گیرند به نقطه­ای سفر کنند، جمعیت عظیمی به دنبال آنان راه می­افتند تا از غافله عقب نمانند و آن محل را مانند منطقه «سوباتان» ویران کنند. البته در این نوع رفتارهم ساده­ترین روش را بر می­گزینیم. ایجاد دیوار مهربانی و غذا دادن به پرندگان و جانوران از جمله این رفتارها است. دو پدیده­ای که از طریق فضای مجازی وارد رفتار اجتماعی مردم و بر پایه تصمیم­های احساسی ، جوگیری و مد شکل گرفته و یک حرکت لوکس و فانتزی است. طولی نخواهد کشید که فروکش خواهد کرد و تنها آسیب­های اجتماعی ومحیط­زیستی به یادگار خواهد ماند. سپس فضای مجازی پدیده­ای دیگر را جایگزین آن خواهد کرد.

روغن ریخته را نذر امامزاده نمی­کنند

به تازگی در بیشتر استان­ها و شهرستان­ها متداول شده دیواری را رنگ می­کنند یک چوب لباسی یا چند میخ به دیوار نصب می کنند و بر روی دیوار می نویسند؛ «اگراحتیاج نداری بگذار و اگر نیاز داری بردار» عده زیادی نیز لباس های کهنه و اضافی را از خانه می­آورند و در این مکان آویزان می­کنند تا افراد نیازمند بردارند و بپوشند.

افرادی که وارد این کمپین شده­اند در دفاع از رفتار و کردار خود می­گویند؛ این یک کارانسانی، اخلاقی و مذهبی است و هدف آنان کار خیر و نیک است. اما سوال این است که چه کار خیری در این عمل نهفته است که فردی لباس های غیر قابل استفاده، مندرس و کثیف خود را بردیواری آویزان کند؟ بیشتر خودنمایی و جوگیری را به نمایش می­گذارد تا یک کار انسانی. چرا این افراد لباس تازه نمی خرند و به افراد نیازمند نمی بخشند؟ در متون مقدس اسلامی مومنان را توصیه به بخشیدن اموال و کالاهایی کرده اند که دوستشان دارند نه کلاهای غیر قابل استفاده. این کار مصداق ضرب المثل: «روغن ریخته را نذر امامزاده کردن» است.

اما مسئله مهم­تر به زودی این کار نیز مانند بسیاری از کارهای خیر هموطنان و لباس­های بخشیده شده  نخ­نما خواهد شد چرا که تجربه کار تاثیر گذار گروهی را در زندگی کمتر شاهد بوده­ایم وگرنه این کمپین یا عملکرد گروهی باید توسط نهادی مدنی و به صورت دایمی پس از برنامه­ریزی در یک سازمان غیر دولتی صورت می­گرفت تا ضمن شناسایی افراد نیازمند علاوه بر لباس سایر مایحتاج آنان  بدون خدشه­دار شدن شان و منزلت انسانی تامین می­شد.

حیوانات را از زندگی طبیعی محروم نکنیم

پدیده دوم که این روزها در برخی مناطق کشور باب شده است غذا دادن به پرندگان و جانواران است. عده­ای به تالاب­ها و مناطق خارج از شهر که تجمعی از حیوانات پرندگان دیده شده می­روند و اقدام به غذا ریختن  می کنند.

در این­جا نیز این سوال پیش می­آید در کشوری که حدود یک میلیون اسلحه شکاری در دست مردم وجود دارد این کار چه تاثیری می­تواند داشته باشد؟ جز این­که حیوانات وحشی به غذا گرفتن از دست انسان عادت کند، دست آموز شود و خصلت غریزی خود را فراموش کند در نهایت کار برای  یک میلیون شکارچی راحت شود.

موضوع دیگر این­که بدون مشورت و اطلاع کارشناسان محیط زیست و محیط بانان این عمل بسیار خطرناک است چراکه  ممکن است این کار از مهاجرت پرندگان و حیوانات جلوگیری کند.

سوال دیگر این است که بدون وجود یک نهاد تخصصی مستقل در هر شهر چه تضمینی وجود دارد این افراد همیشه غذای حیوانات را فراهم کنند؟ بهتر است در زندگی حیوانات بیش از این با کارها و رفتارهای احساسی دخالت نکنیم و آنان را از زندگی طبیعی جدا نکنیم.

به هر روی اگر قرار است یک کار هیجانی، بدون برنامه ریزی و مطالعه، زودگذر و بدون سازماندهی مدنی انجام شود بهتر است هرگز صورت نگیرد.

منتشر شده در هفته نامه نویسار


برچسب ها: دیوار مهربانی ، جوگیری ، همدان ،

روی خوش پساتحریم به میراث فرهنگی و گردشگری همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
روی خوش پساتحریم به میراث فرهنگی و گردشگری همدان
دوران پساتحریم و گشایش‌های اقتصادی دورنمای روشنی را برای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نوید می‌دهد.
1394/12/12
 اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از زمان روی کارآمدن دولت  جدید سه مدیرکل به خود دیده است. این تغییر مدیریت‌ها و نبود ثبات، میراث فرهنگی استان را با چالش‌هایی روبه‌رو کرد، اما به نظر می‌رسد با روی کارآمدن علی مالمیر، مدیر کل جدید، با گشایش در شرایط اقتصادی و بودجه‌ای، سال آینده وضعیت میراث استان رو به بهبود رود. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در اولین گفت‌وگوی اختصاصی رسانه‌ای خود با روزنامه همشهری شرایط موجود و پیش رو را تشریح می‌کند.
 • ارزیابی شما از وضعیت میراث فرهنگی استان چیست؟
استان همدان در حوزه میراث فرهنگی و آثار تاریخی در میان ۴ یا ۵ استان اول کشور است و حرف برای گفتن بسیار دارد؛ البته خود ما ابتدا باید این ظرفیت‌ها را بشناسیم و بتوانیم در داخل استان و داخل و خارج از کشور آن را معرفی کنیم؛ زیرا بخش بزرگی از بازار هدف، گردشگران خارجی هستند و آن‌ها براساس داشته‌های طبیعی و فرهنگی ما به ایران می‌آیند.
 • رویکرد اصلی شما در معرفی جاذبه‌های استان چیست؟
با توجه به هدفگذاری چشم‌انداز برنامه توسعه پنجم، باید تا سال پایانی این برنامه (۱۳۹۴) بیش از ۲۰میلیون گردشگر داشته باشیم. ما با توجه به جایگاهی که در این حوزه در کشور داریم باید سهمی مناسب و درخور را به خود اختصاص دهیم؛ البته برای تحقق این امر ایجاد زیرساخت‌ها ضروری است و برای ایجاد زیرساخت نیاز به جذب سرمایه‌گذار، چه داخلی و چه خارجی داریم. فضای پس از برجام و برداشته شدن تحریم‌ها این فرصت را فراهم کرده با تعاملی که در دنیا ایجاد شده شرایط سرمایه‌گذاری فراهم شود. مهم‌تر اینکه با تغییر رویکرد دنیا نسبت به ما، امیدواریم شاهد حضور بیشتر گردشگران خارجی باشیم.
 •  با توجه به علاقه شما به حوزه کارآفرینی، انتظار می‌رود صنایع دستی استان برخلاف گذشته رشد قابل توجهی را شاهد باشد. نظر شما در این باره چیست؟
استان ما در حوزه صنایع ‌دستی قابلیت‌های بالایی دارد. در بیش از ۱۵۰ رشته سابقه فعالیت داریم و بخش عمده‌ای از شاغلان استان ما که حدود ۳۰ هزار نفر هستند، در این بخش اشتغال دارند. به ویژه در رشته‌های سفال که آوازه جهانی دارد و مصنوعات چوبی و چرمی، ظرفیت‌های بالای کاری وجود دارد. اگر سال آینده لالجین به عنوان شهر خلاق صنایع دستی ثبت شود، شاهد نتیجه خوبی خواهیم بود. در این حوزه دو بحث مهم را در کشور داریم؛ یکی ایجاد اشتغال است و دیگری حرکت به سمت رشد اقتصادی که مسئولان ارشد کشور از جمله رئیس‌جمهوری محترم نیز بر آن تاکید دارند و در سیاست‌های ابلاغ‌شده نیز دیده شده است.
 • نتیجه این ظرفیت‌ها چه خواهد شد؟
در حوزه صنایع دستی ما نهادهای بومی داریم که عملا ارزش افزوده بالا و اشتغالزایی را با سرانه سرمایه‌گذاری پایین ایجاد خواهد کرد. بنابراین می‌توانیم با اندک سرمایه‌ای فرصت شغلی جدید ایجاد کنیم. یکی دیگر از نتایج آن نیز تاثیر مثبتی است که بر توسعه گردشگری خواهد داشت.
 • در این راه چه کمبودهایی وجود دارد؟
 در مسیر تکمیل چرخه تولید در زمینه بسته‌بندی ضعف داریم که باید برطرف شود. با رویکرد صادراتی باید بر اساس نیازهای بازار هدف و معرفی در بازار خارجی حرکت کنیم.
 • با توجه به اینکه مدیران ارشد استان، گردشگری را محور توسعه همدان در نظر گرفته‌اند، شما در این صنعت چه ظرفیت‌هایی را برجسته‌تر می‌بینید؟
گردشگری محور توسعه استان معرفی شده و با توجه به ظرفیت‌های استان، هم آثار تاریخی و هم صنایع دستی کمک خواهد کرد تا به هدف برسیم. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، موقعیت جغرافیایی استان، نزدیک بودن به مرکز، امنیت مطلوب استان همدان و قرار گرفتن در مرکزیت غرب کشور شرایطی را فراهم کرده که شایسته‌ترین و بایسته‌ترین راهی که می‌تواند استان را به توسعه برساند انتخاب کنیم. در این راه ما ناچار هستیم بهترین راهبرد یعنی گردشگری را انتخاب کنیم.
 • راهکار رسیدن به توسعه در این صنعت چیست؟
اصل اساسی در این مسیر ایجاد هم‌افزایی است. بخش‌های مختلف دولتی، غیردولتی و بخش خصوصی از جمله هتلداران، مجموعه گردشگری، تشکل‌های غیردولتی، رسانه‌ها، اصناف و شهرداری‌ها همه در توسعه گردشگری منافع مشترک داریم و با همکاری هم می‌توانیم کارهای موثری انجام دهیم. امیدواریم با تداوم این همکاری‌ها بتوانیم به شرایطی برسیم که استان به جایگاه مناسبی برسد.
 • چه چشم‌اندازی را برای وضعیت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سال ۱۳۹۵ متصور هستید؟
سال ۱۳۹۵ از چند جهت با سال ۱۳۹۴ تفاوت دارد. مهم‌ترین بُعد این است که شرایط عمومی مملکت به لحاظ قرارگرفتن در فضای پس از تحریم تغییر مثبتی را تجربه خواهد کرد. این تغییر در کشور باعث می‌شود تعامل خوب و مبتنی بر عزت با دنیای پیرامون داشته باشیم. به هر حال گردشگری یکی از بهترین بخش‌های اقتصادی و فناوری و نهاده‌های آن بومی و متعلق به خود ماست. همچنین آثار تاریخی منحصربه‌فردی داریم و در این زمینه رقیبی نداریم. خوشبختانه تیم دیپلماسی و دولت تدبیر و امید توانسته‌اند فضای مناسبی را در این زمینه فراهم کنند.
دیگر اینکه گشایشی که در حوزه منابع مالی دولت با توجه به آزاد شدن اعتبارات بین‌المللی فراهم می‌شود موجب تخصیص اعتبارات و ایجاد تحرک در بخش‌های خصوصی و دولتی اقتصادی می‌شود. این فضا نویدبخش آن است که سال آینده کاملا متفاوت از سال ۹۴ در مسیر توسعه قدم برداریم و کار‌شناسان هم این نکته را تایید می‌کنند.
 • اختصاص اعتبار و بودجه در بخش میراث و گردشگری چقدر می‌تواند نجات‌بخش باشد؟
نوع نگرش دولت و ریاست سازمان در این زمینه مثبت و متفاوت است. در بودجه سال آینده و در لایحه دولت رشد حدود ۵۰ درصدی را شاهد هستیم که این رشد ۵۰ درصدی بودجه، نویدبخش این است که در همه حوزه‌ها چه حفظ و احیا، چه مرمت و کاوش‌ها و چه صنایع دستی و گردشگری حرکتی رو به جلو خواهیم داشت و با سرعت بیشتری نسبت به گذشته حرکت خواهیم کرد. این روند را دولت در برنامه توسعه ششم هم پیش‌بینی کرده و امیدواریم با شتاب بیشتری مشکلات سال ۹۴ را که یکی از سال‌های سخت بودجه‌ای کشور بود پشت سر بگذاریم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/روی-خوش-پساتحریم-به-میراث-فرهنگی-و-گردشگری-همدان


برچسب ها: همشهری همدان ، میراث همدان ، گردشگری همدان ، پساتحریم ، تحریم و گردشگری ، مدیرکل میراث همدان ،

چهارشنبه 12 اسفند 1394

بنیادی برای حمایت از تشکل‌های غیردولتی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گفتگو ،

بنیادی برای حمایت از تشکل‌های غیردولتی

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
بنیادی برای حمایت از تشکل‌های غیردولتی
«بنیاد مهر همدان» سال‌هاست به همت جمعی از پزشکان دلسوز برای حمایت و توانمندسازی تشکل‌های غیردولتی فعالیت می‌کند.
1394/12/12
محمد ترابی متولد سال ۴۶ و متخصص بیهوشی است. او یکی از فعالان مدنی همدان محسوب می‌شود. ترابی از اعضای تاثیرگذار بنیاد مهر همدان است. او مدتی است به سمت مدیرعاملی بنیاد مهر همدان انتخاب شده است. در این گفت‌وگو دکتر ترابی از فعالیت‌های بنیاد مهر همدان می‌گوید.
 • ابتدا معرفی کوتاهی از این تشکل مردم‌نهاد داشته باشید؟
بنیاد ‌مهر همدان از سال ۱۳۸۲ با دریافت مجوز فعالیت از استانداری همدان فعالیت خود را با هدف حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد به صورت مادی (بلاعوض) و معنوی (در اختیار قرار دادن فضایی برای برگزاری جلسات و برنامه‌ها به صورت رایگان) آغاز کرده است.
 • اعضای این تشکل چه کسانی هستند؟
این موسسه با کمک و حمایت جمعی از پزشکان و متخصصان دغدغه‌مند استان همدان تشکیل شده که تا به امروز برای رسیدن به اهداف خود در کنار کار داوطلبانه حامی بنیاد مهر بوده‌اند. بنیاد مهر همدان در حال حاضر ۲۵ عضو دائم دارد و توانسته در ۱۳ سال فعالیت خود از بیش از ۸۰ پروژه سمن‌ها حمایت مالی داشته و در بیش از ۱۰۰ پروژه مشارکت کند.
 •  بنیاد ‌مهر همدان در حوزه‌های اجرایی چه فعالیت‌هایی دارد؟
بنیاد مهر از سال ۱۳۹۲ با مشارکت و همفکری اعضای خود تصمیم گرفت وارد فعالیت‌های اجرایی شود و توانست با ایجاد ۳ کمیته شامل کمیته پزشکان (حامی دانش‌آموزان مستعد و نیازمند)، کمیته آموزش محیط زیست (آشنایی و آموزش دانش‌آموزان مدارس ابتدایی با محیط زیست)، کمیته میراث فرهنگی و گردشگری و توسعه پایدار به اهداف خود نزدیک‌تر شود.
 • مهم‌ترین اقدامی که بنیاد مهر همدان در سال ۱۳۹۴ انجام داده چیست؟
تشکیل شبکه‌ای از سازمان‌های مردم‌نهاد و ایجاد دفتر مهرگان که در حال حاضر متشکل از ۱۳ سمن در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، ایجاد نسخه جدید سایت مهرگان که در این سایت اخبار سمن‌ها از نقاط مختلف استان و کشور اطلاع‌رسانی می‌شود و اخذ سرپرستی نشریه «سمن‌یار» که اولین ماهنامه سراسری سازمان‌های مردم‌نهاد است از کارهای این بنیاد در سال ۹۴ بوده است.
 • دیدگاه شما به عنوان یک پزشک، در رابطه با نقش و مسئولیت پزشکان در مشارکت‌های اجتماعی و اقدامات داوطلبانه چیست؟
پزشکان به عنوان افراد تاثیرگذار در جامعه باید بتوانند در فعالیت‌های گروهی در قالب بنیاد‌ها و موسسات، تاثیر فرهنگی و اجتماعی داشته باشند. در این زمینه «بنیاد مهر همدان» آمادگی دارد از همه ظرفیت‌های همکاران در حوزه‌های مختلف پزشکی برای فعالیت‌های مدنی استفاده کند.


برچسب ها: همشهری همدان ، تشکل های غیردولتی همدان ، نهادهای مدنی ، بنیادمهرهمدان ،

چهارشنبه 12 اسفند 1394

یک اقیانوس شعر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،ادبیات ،گفتگو ،

یک اقیانوس شعر

یک اقیانوس شعر
مجموعه شعر «اقیانوس آرام» آخرین سروده علیرضا بهرامی است که به تازگی از سوی انتشارات مروارید به بازار آمده است. این کتاب در برگیرنده ۵۲ شعر در قالب آزاد و در ۱۲۰ صفحه به بازار کتاب عرضه شده است.
1394/12/11
مجموعه شعر «اقیانوس آرام» آخرین سروده علیرضا بهرامی است که به تازگی از سوی انتشارات مروارید به بازار آمده است. این کتاب در برگیرنده ۵۲ شعر در قالب آزاد و در ۱۲۰ صفحه به بازار کتاب عرضه شده است.
علیرضا بهرامی شاعر، مستندساز و روزنامه‌نگار همدانی است. «اقیانوس آرام» علاوه بر شعرهایی که با محور صلح سروده شده، سروده‌هایی تأثیرگرفته از سفرهای بهرامی است. انتشار مجموعه شعر «اقیانوس آرام» بهانه‌ای شد تا با این شاعر همدانی گفت‌وگو کنیم.
 • از حال و هوای شعرهای دفتر جدیدتان بگویید؟
«اقیانوس آرام» در روند طبیعی دنیای شاعری من قرار دارد؛ روندی که در شعرهای پیش از آن، به ویژه در مجموعه «وقتی‌که برف می‌بارد»، پایه‌گذاری شده است.
این مجموعه ۵۲ شعر در قالب سپید یا آزاد را دربرمی‌گیرد که هم از نظر زبان و فرم و هم از منظر محتوایی مبتنی بر جهان‌بینی امروزم، از یک‌دستی برخوردارند. حدود ۱۰ شعر مجموعه به‌نوعی ضد جنگ و در تقبیح آن است و بقیه، از‌‌ همان جهان‌بینی‌ای که گفتم نشأت گرفته‌اند.
شعرهایی که از سفرهای سال‌های اخیرم به سراسر ایران و کشورهای مختلف جهان تأثیر پذیرفته‌اند، مخاطب را به سفری دور دنیا می‌برند تا از دلتنگی‌ها، دلشوره‌ها و در عین ‌حال، عشق‌ورزی‌های آدمی بگویند.
 • تفاوت این مجموعه شعر را با کارهای قبلی خود در چه مؤلفه‌هایی می‌بینید؟
به طور حتم هر مؤلفی در مسیر کاری خود، اگر هشیار و هوشمند باشد، سیر تکوینی رو به رشدی را پی می‌گیرد. در میان مجموعه‌هایی که در قالب آزاد از من انتشار یافته‌اند، «وقتی‌که برف می‌بارد» شعرهای کوتاه‌تری را شامل می‌شد که بسیاری از آن‌ها، بیشتر با نحوه‌ بیان و تکیه‌کلام‌ها و نگاه‌های رایج و مست‌تر در فرهنگ عمومی ما ارتباط داشت. در مجموعه‌ «اصلا مهم که نیست»، شعر‌ها بیشتر تحت تأثیر تحولات خاص اجتماعی‌سیاسی کشور در چند سال پیش و در مسیری بین «وقتی که برف می‌بارد» تا «اقیانوس آرام» قرار داشت.
 حالا در «اقیانوس آرام»‌‌ همان نگاه و فرم، به جنبه‌های جهانی نزدیک‌تر، و طبعا از منظر زبانی هم پخته‌تر شده است.
 برخی دوستان سر‌شناس در حوزه‌ شعر ایران در نخستین روزهای پس از انتشار، در تماس‌های تلفنی بیان کردند به امضای خودم در شعر رسیده‌ام یا دارم می‌رسم. این حرف خیلی برایم خوشحال‌کننده است؛ زیرا نزدیک ربع قرن زحمت کشیده‌ام تا به اینجا برسم.
 • اسم کتاب از کجا می‌آید؟
اسم‌های کتاب‌هایم را خیلی سریع انتخاب می‌کنم؛ «تا آخر دنیا برایت می‌نویسم»، «وقتی‌که برف می‌بارد»، «اصلا مهم که نیست»، «غم صدای تو یعنی...» و حالا «اقیانوس آرام». حتی کتاب‌هایی که گردآوری و تالیف کرده‌ام «سیگار» همفری بوگارت، «روباه رقاص»، «دریا پیراهن آبی توست»، «آدم‌برفی شاد»، «پانتومیمی از دوستت دارم»، «درختی که تکیه داده است» و... خصوصا درباره مجموعه شعرهای خودم، از ضمیر ناخودآگاه می‌آید؛ ناخودآگاهی که مبتنی است بر متن و تصویرهای ذهنی که آن‌هم با کلیت کتاب حتما متناسب است.
 • به نظر شما، شاعر آرامش را در شعر جست‌وجو می‌کند؟
نمی‌دانم اصلا آرامشی وجود دارد؟! خود من در میان شاعران و هنرمندان، نشانه آرامش توصیف می‌شوم. در حالی که اصلا آرامش درونی ندارم و هیچ‌کس نمی‌داند چه جنب و جوشی همیشه در وجودم جریان دارد و چقدر مضطربم؛ پس اگر بقیه‌ کار جهان هم این‌طور باشد، آیا آرامشی در جایی وجود دارد؟ در خود کتاب هم گفته‌ام: «اقیانوس مگر می‌تواند آرام باشد؟!» یا در شعری دیگر، تهران را به «اقیانوس ناآرام» تشبیه کرده‌ام.
 • گویی شعر‌ها در عین سادگی سؤال‌های پیچیده‌ای را در خود دارد که نشان از حسرت انسان امروز است. خود شما این موضوع را چگونه می‌بینید؟
به هر حال، انسان موجود سرگردانی است که در اوج حیرت، مامن و آرامشی را جست‌وجو می‌کند که انگار مانند مفاهیمی چون کمال، نقطه‌ای نیستند که دست‌یافتنی باشند.
بله، مهم‌ترین منتقدهای ادبیات ما دست‌کم در یک دهه‌ گذشته، مرا شاعر حسرت‌ها و دلتنگی‌ها و دوری‌ها توصیف کرده‌اند؛ پس حتما چیزی هست که این‌طور می‌گویند. ضمن آن‌که ما مردم شکست‌خورده‌ای در یک پس‌زمینه‌ تاریخی چندقرنی بوده‌ایم که قطعا در ژن ما هم تأثیر‌هایش نهادینه شده است؛ البته فراموش نکنید که شما با خواندن شعرهای «اقیانوس آرام» که از تنهایی‌ها و دلشوره‌ها حرف می‌زنند، در‌‌ نهایت به حس خوب عاشقانه‌ای دست پیدا می‌کنید که لذت‌بخش است.
 • برخلاف نام کتاب آرامشی در این شعر‌ها دیده نمی‌شود. فکر نمی‌کنید علیرضا بهرامی در این شعر‌ها به دنبال گذشته می‌گردد؟ یا آرامش را در گذشته جست‌‌وجو می‌کند؟
گذشته خوب، خاطره‌انگیز و حس‌برانگیز است؛ ولی فکر می‌کنم مسأله‌ مهم‌تری وجود دارد و آن این‌که انسان همیشه در جست‌وجوی آن چیزی است که ندارد. من ‌هم در این میان، گاهی فکر می‌کنم، گاهی با خودم حرف می‌زنم و گاهی شعر می‌گویم. همین!

* درباره نویسنده
علیرضا بهرامی سال ۱۳۵۶ در همدان متولد شد. وی دبیر جایزه کتاب شعر خبرنگاران و دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری ایسناست. پیش از مجموعه شعر «اقیانوس آرام» شعرهایی با عنوان‌های «اصلا مهم که نیست»، «غم صدای تو یعنی...»، «تا آخر دنیا برایت می‌نویسم» و «وقتی برف می‌بارد» از این شاعر به چاپ رسیده است. «تا آخر دنیا برایت می‌نویسم» گزیده ۳۰ غزل و دیگر شعرهای کلاسیک او بود که در سال ۱۳۸۶ توسط نشر داستان‌سرا به چاپ رسید. «وقتی که برف می‌بارد» نیز مجموعه‌ای از ۶۰ قطعه شعر سپید کوتاه است که در ۶۳ صفحه توسط نشر امرود منتشر شده است.


برچسب ها: همشهری همدان ، علیرضا بهرامی ، مجموعه شعر اقیانوس آرام ،

دوشنبه 10 اسفند 1394

مبارزات کلنل در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :کتاب ،روزنامه همشهری ،


مبارزات کلنل در همدان

نویسنده: حسین زندی/ خبرنگار همشهری -همدان
 مبارزات کلنل در همدان
کتاب «اولین خلبان ایرانی»، زندگی‌نامه کلنل محمدتقی‌خان پسیان با تمرکز بر روایت مبارزات این چهره مؤثر تاریخ معاصر ایران در همدان منتشر و با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده است...
1394/12/10
کتاب «اولین خلبان ایرانی»، زندگی‌نامه کلنل محمدتقی‌خان پسیان با تمرکز بر روایت مبارزات این چهره مؤثر تاریخ معاصر ایران در همدان منتشر و با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده است. این کتاب نوشته مصطفی شریفی‌نیاست که با همکاری دکتر علیرضا علی‌صوفی در سال ۱۳۹۴ و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه از سوی انتشارات تدین در همدان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
شریفی‌نیا، نویسنده‌ کتاب، متولد ۱۳۶۷ و فارغ‌التحصیل رشته تاریخ است. «اولین خلبان ایرانی» نخستین اثر پژوهشی این نویسنده است. او قصد دارد شخصیت‌های تأثیرگذار دوران مشروطه در همدان را در قالب کتاب معرفی کند.

 موضوع پایان‌نامه
این پژوهشگر جوان همدانی به همشهری می‌گوید: موضوع پایان‌نامه‌ام را زندگی کلنل محمدتقی‌خان پسیان انتخاب کرده بودم که پس از پایان یافتن دوره تحصیل با پیشنهاد استادانم به فکر انتشار آن افتادم.
نویسنده کتاب «اولین خلبان ایرانی» می‌گوید: منابع تحقیق من روزنامه‌ها، اسناد و کتاب‌های دوره احمدشاه بود. کتاب‌های زیادی از طرف استادانم معرفی و پیشنهاد شد که بسیار مفید بودند و سازمان اسناد نیز همکاری خوبی داشت و اسناد را در اختیارم قرار داد.
او ادامه می‌دهد: از این کتاب استقبال خوبی شده است؛ البته این استقبال بیشتر از طرف نهادهای دولتی بود و اداره‌های ارشاد در شهرهای تبریز، مشهد و همدان تعدادی از آن را خریدند. دوست دارم چاپ دوم این کتاب را با تجدید نظر منتشر کنم. در حال حاضر تحقیقی درباره تاریخ مشروطه در همدان دارم و روی شخصیت‌های تأثیرگذار این دوره کار می‌کنم که امیدوارم به زودی بتوانم آن را منتشر کنم.
شریفی‌نیا اضافه می‌کند: از لحاظ مالی حمایت نشدم و انتشار نوبت دوم کتاب زمان زیادی خواهد برد.

ویژگی‌های شخصیتی کلنل
نویسنده کتاب «اولین خلبان ایرانی» با اشاره به ویژگی شخصیتی کلنل پسیان می‌گوید: پسیان شخصیتی تحصیل‌کرده و متعصب به ایران بود. او دوست داشت علومی را که در آلمان آموخته بود و ایران از آن محروم بود، همچون رشته خلبانی و علم ریاضی، را به کشور بیاورد. به همین دلیل ما امروز او را به عنوان اولین خلبان ایرانی می‌شناسیم.
او ادامه می‌دهد: از کلنل محمدتقی‌خان پسیان چندین تالیف و ترجمه باقی مانده است. او شعر هم می‌سرود. پس از شهادتش کتاب‌های زیادی درباره او نوشته شده است.

مبارزات کلنل در همدان
این پژوهشگر همدانی درباره مبارزه‌های پسیان در همدان می‌گوید: مهم‌ترین درگیری‌های محمدتقی‌خان در همدان با روس‌ها و نبرد آوج بود که با تعداد کم نیرو ۴۰۰ روس را شکست داد.
شریفی‌نیا با اشاره به دیگر مبارزات کلنل در همدان می‌افزاید: در نبرد «بید سرخ» که روس‌ها زمین‌گیر شده و برای سر محمدتقی‌خان جایزه تعیین کرده بودند، «نبرد مصلی» همدان علیه قزاق‌های طرفدار روس که قزاق‌ها شکست خوردند، از دیگر مبارزات کلنل در همدان بود.
او می‌گوید: کلنل با نیروهای آلمانی و عثمانی ائتلاف کرد تا روس‌ها را در همدان شکست دهد و این نشان‌دهنده تیزهوشی او بود.

شهادت
این نویسنده ادامه می‌دهد: این شخصیت آزادی‌خواه بسیار مستقل بود و چون صرفا به منافع ملی و نه زدوبندهای سیاسی می‌اندیشید او را شهید کردند. او زمان کشته شدن در مشهد بود و نیروهای تحت‌نظرش فریب وعده‌های دروغین مخالفان و دشمنان را خوردند و او را به شهادت رساندند. محمدتقی‌خان وصیت کرده بود با خون خودش روی کفنش بنویسند: «وطن».
او در پایان می‌گوید: پسیان مدتی استاندار مشهد و فرمانده کل ژاندارمری مشهد بود. او در این مدت یک بیمارستان و چند مدرسه ساخت و همواره در کارهای خیر و کمک به فقرا پیشگام بود. او در ۳۰ سالگی به شهادت رسید. پیکر پسیان سه بار تشییع شد و بار سوم سال ۱۳۳۶ خورشیدی در کنار نادرشاه به خاک سپرده شد.
مکتوب1.jpg

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D9%84%D9%86%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86
چاپ


برچسب ها: همشهری همدان ، کلنل ، کلنل محمدتقی پسیان ، پسیان در همدان ،

چهارشنبه 5 اسفند 1394

خاک را به هنر کیمیا کنند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،هنر ،

خاک را به هنر کیمیا کنند

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
خاک را به هنر کیمیا کنند
سومین نمایشگاه گروهی انجمن مجسمه‌سازان همدان تا ششم اسفندماه در گالری استاد زنگنه فرهنگسرای آوینی همدان در حال برگزاری است...
1394/12/05
 سومین نمایشگاه گروهی انجمن مجسمه‌سازان همدان تا ششم اسفندماه در گالری استاد زنگنه فرهنگسرای آوینی همدان در حال برگزاری است. در این نمایشگاه آثار سفال چهار نفر از مجسمه‌سازان همدانی به نام‌های «مهدی احمدی»، «امین فامیل‌باغستانی»، «حسین بهزادی» و «احمد میرزایی» به نمایش درآمده است.
احمد میرزایی مجسمه‌ساز همدانی متولد ۵۶ است. او کار‌شناس هنرهای تجسمی و صنایع دستی است و با مجموعه‌ای از مجسمه سفالی در این نمایشگاه شرکت کرده است. میرزایی نزد استادان عربعلی شروه و جعفر نجیبی آموزش مجسمه‌سازی دیده است و بیش از ۱۶ سال است که کار مجسمه‌سازی انجام می‌دهد.

کاربرد شهری
میرزایی به همشهری می‌گوید: اولین بار است چنین نمایشگاهی با مجسمه‌های سفال در همدان برگزار می‌شود. در این نمایشگاه مصالح استفاده شده سفال است و کار‌ها در حجم کوچک ارائه شده است. اما قابلیت اجرا برای فضای شهری را هم دارد. به نظر من نمایشگاه اولین قدمی است که می‌توان حجم و مجسمه‌سازی را با دنیای مورد نیاز همه مردم ارتباط داد.
این مجسمه‌ساز همدانی با اشاره به ویژگی کارهای خود می‌گوید: من دوست داشتم شناسنامه و هویت کارم از آن خودم باشد. همین اتفاق هم افتاده است و دوستان بدون اینکه من کار‌هایم را معرفی کنم متوجه می‌شوند که کارهای من کدام است. این را مزیت کار می‌دانم که من را با این شناسنامه می‌شناسند.
میرزایی در پایان سخنانش می‌گوید: یکی از خواسته‌های ما دیده شدن کار‌هایمان است؛ اما حمایتی از طرف نهادهای دولتی برای دیده شدن نداریم. امیدواریم این محدودیت‌ها برداشته شود و شاهد حمایت بیشتری باشیم.

مواد یکسان
مهدی احمدی متولد ۱۳۵۴ است. او کار‌شناس مجسمه‌سازی از دانشکده هنرهای زیباست و سال‌هاست در این حوزه فعال است. احمدی عضو انجمن مجسمه‌سازان ایران و انجمن هنرهای تجسمی و مجسمه‌سازان همدان نیز است و در این نمایشگاه نیز با مجسمه‌های سفالش حضور دارد.
احمدی به همشهری می‌گوید: این سومین نمایشگاه ما در سال جاری است. نکته‌ای که وجود دارد سختی کار برگزاری نمایشگاه است و هر کس در این کار تجربه داشته باشد این موضوع را متوجه می‌شود. با وجود مشکلات زیاد سعی کردیم این اتفاق بیفتد.
وی نیز به استفاده از مواد مشترک در نمایشگاه اشاره می‌کند و می‌گوید: ویژگی نمایشگاه استفاده از مواد و متریال یکسان است و دوست داریم دوره‌های بعدی هم از همین الگو پیروی کنیم تا مواد اولیه هماهنگ‌کننده تولید آثار و مجموعه باشد. این کار باعث می‌شود مهارت‌ها و تکنیک‌های مختلفی را با یک مواد داشته باشیم و موضوعات مختلف را با یک مواد معرفی کنیم.
این مجسمه‌ساز همدانی ادامه می‌دهد: زمینه کارهای من اجتماعی است؛ به طور مثال مجسمه‌هایی که در این نمایشگاه از کار‌هایم به نمایش درآمده عبارت‌اند از مادران دیروز، کارگران انتظار، کبوترباز و عاشیق که ویژگی آن‌ها در این مجموعه متفاوت است. مخصوصاً سعی کردم یک تکنیک جدید را تجربه کنم و با محتوای اجتماعی و سبک کوبیسم وارد شدم. امیدوارم برگزاری نمایشگاه تأثیری بر بهبود وضعیت هنرهای تجسمی استان داشته باشد.

 بی‌مهری مسئولان
یکی دیگر از مجسمه‌سازانی که در این نمایشگاه گروهی حضور دارد حسین بهزادی است. او متولد ۱۳۵۶ و عضو انجمن مجسمه‌سازان همدان است و حدود ۱۷ سال است در زمینه مجسمه و نقش برجسته کار می‌کند. کارهای «چوپان»، «هنگام غروب» و «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند» از آثار حسین بهزادی در این نمایشگاه است.
بهزادی، تداوم کار گروهی را علت حضورش در این نمایشگاه عنوان می‌کند و می‌گوید: کارهای من قابلیت اجرای شهری دارند. کارهای سفال یک تم اصیل است که با قابلیت‌های شهر ما مرتبط است و می‌توان با آن کارهای حجیم و خوبی خلق کرد؛ اما بی‌مهری مسئولان همیشه شامل حال ما بوده است که امیدواریم برطرف شود.

 تخصصی‌تر شدن
امین فامیل‌باغستانی دبیر انجمن مجسمه‌سازان همدان است و در زمینه‌های مختلف هنری فعالیت می‌کند. او با ۱۰ اثر در این نمایشگاه شرکت کرده است.
باغستانی با اشاره به علت استفاده از مواد یکسان در خلق آثار این مجموعه می‌گوید: ما پس از تأسیس «انجمن مجسمه‌سازان همدان» شروع کردیم به برگزاری نمایشگاه که اولین نمایشگاه اردیبهشت برگزار شد و تمامی دوستان با توانایی و سلیقه‌های مختلف شرکت کردند. در نمایشگاه دوم تلاش کردیم به سمت تخصصی‌تر شدن پیش برویم و به خاطر همین یک موضوع آزاد و ترکیبی تعریف کردیم که به یک انسجام برسیم. این کار نیاز به زمان و تلاش بیشتری داشت.
وی درباره نمایشگاه می‌افزاید: اما شورای سیاست‌گذاری تصمیم گرفت برای نمایشگاه سوم  از یک موضوع یا یک ماده اولیه خاص استفاده کنیم که در ‌‌نهایت سفال انتخاب شد.
دوستان با نگاه مختلف و استفاده از سفال آثار بسیار خوبی را خلق کرده‌اند.
باغستانی می‌گوید: در این نمایشگاه ۱۰ کار دارم که ۷ اثر از مجموعه مجسمه با عنوان گاو است. من گاو را به عنوان یک موجود خاص که از تمدن‌های اولیه در زندگی انسان حضور داشته و موجودی الهام‌بخش است، دست‌مایه خلق آثارم قرار دادم. ۳ اثر دیگر من با موضوع بحران منطقه است چرا که خودم تحت تأثیر قرار گرفتم و دوست داشتم این پیام را به دیگران نیز  برسانم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%86%D8%B1-%DA%A9%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، مجسمه سازی در همدان ،

چرا برخی از شهروندان همدانی برای شرکت در انتخابات به بهار می روند؟

حسین زندی

شرکت کردن در انتخابات و شرکت نکردن یک کنش سیاسی است، به ویژه زمانی که این حضور یا عدم حضور آگاهانه باشد و هر شهروندی، هم حق شرکت کردن در انتخابات را دارد و هم شرکت نکردن را.

در دهمین  دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اصلاح طلبان شهر همدان به دو گروه تقسیم شدند و این دوپاره شدن سرخوردگی شدیدی در بدنه اصلاح طلبی استان، به ویژه شهر همدان ایجاد کرد اما با این حال تعداد زیادی از شهروندان تلاش می کنند از این دو فهرست و یا حتی افراد دیگری از اصوالگراهای میانه رو دونفر را انتخاب کنند که شانس و اقبال بیشتری دارند، در صورتی که این اتفاق بیفتد نشان خواهد داد شهروندان از رهبران سیاسی پیشرو تر هستند. 

عده ای بر این باورند که در لیست شورای راهبردی فرد اصلاح طلب اقبال کمتری دارد و نامزد میانه رو نیز اصلاح طلب نیست و در لیست دوم اصلاح طلبان نیز هیچ یک از دو نامزد رای در خور توجهی نخواهند داشت. با توجه به رد صلاحیت ها، در بین نامزدها فردی نیست که بتواند هم عنوان اصلاح طلبی را با خود داشته باشد و هم از اقبال عمومی برخوردار باشد در عین حال اگر اصلاح طلبان با یک لیست وارد عرصه انتخابات می شدند و به جای اختلاف داخلی و رقابت با خود، با جناح مقابل رقابت می کردند، احتمال پیروزی با تلاش بیشتر و استفاده از تمام ظرفیت ها ممکن می نمود.

مورد اصلی در معادلات سیاسی و اجتماعی و هرمعادله ای این است که فرد در مقابل آنچه پرداخت می کند و ارائه می کند چه چیزی دریافت می کند.  با این دیدگاه و رویکرد کسانی که معتقد به رای اصلاح طلبی و تاثیر گذار هستند، در مقابل رائی که به صندوق خواهند انداخت  نماینده اصلاح طلب به دست نخواهند آورد و در بهترین صورت یک نماینده اصولگرای میانه رو خواهند داشت  اما اگر به حوزه بهار و کبودراهنگ بروند هم استان همدان یک نماینده اصلاح طلب خواهد داشت و هم از ورود یک فرد تندرو جلوگیری کرده اند.

در این بین برخی از دوستان تصمیم گرفته بودند برای شرکت در انتخابات به  تهران سفر کنند اما از آنجا که هم مسافت طولانی است و هم همه افراد نمی توانند به تهران بروند برخی از دوستان معتقدند باید به یک اصلاح طلب واقعی و به اصلاح طلبی که احتمال پیروزی آن بیشتر است رای داد. در نتیجه بیشتر کسانی که این دیدگاه را داشتند تصمیم گرفتند برای شرکت در انتخابات به حوزه بهار، لالجین، کبودراهنگ و صالح آباد بروند به خصوص کسانی که  شناسنامه آنان صادره از این مناطق است.

البته باید به دوستان اصلاح طلب یادآور شوم با حضور این دوستان در حوزه های بهار و کبودراهنگ شما چیزی را از دست نخواهید داد بلکه در صورت پیروزی نامزد مورد نظر از راهیابی یک نامزد تندرو جلو گیری خواهد شد چرا که بیشتر افرادی که این تصمینم را گرفته اند اگر درهمدان بمانند رای نخواهند داد و جزء رای دهندگان خاموش به شمار می روند.

اصلاح طلبان همدان به دلیل منش غیرتشکیلاتی و خودخواهی نتوانستند پیروز این انتخابات شوند و فرصتی طلائی را از دست دادند. اما امید است گذشته را چراغ راه آینده قرار دهند و از این اشتباه تجربه کسب کنند تا در سال های و روزهای پیش رو منافع استان و کشور را بر منفعت فردی ترجیح بدهند و مفهوم اصلاح طلبی را بیش از این تقلیل ندهند.


برچسب ها: انتخابات همدان ، اصلاح طلبان همدان ، انتخابات بهار و کبودراهنگ ، انتخابات ، مهندس علی یعقوبی ، عملکرد اصلاح طلبان همدان ،

همدان؛ میزبانی شایسته برای گردشگران سلامت

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
همدان؛ میزبانی شایسته برای گردشگران سلامت
استان همدان با داشتن پزشکان متخصص و جاذبه‌های گردشگری متنوع، می‌تواند میزبانی شایسته برای گردشگران سلامت باشد...
1394/12/04
استان همدان با داشتن پزشکان متخصص و جاذبه‌های گردشگری متنوع، می‌تواند میزبانی شایسته برای گردشگران سلامت باشد. شهر همدان از سال‌های دور مرکزی برای حضور بیماران استان‌هایی چون کردستان، کرمانشاه، زنجان و لرستان بوده و گفته می‌شود تعداد زیادی از تخت‌های بیمارستانی در اختیار این مهمانان قرار می‌گیرد. این فرصتی را فراهم کرده تا مسئولان به فکر توسعه گردشگری سلامت در استان بیفتند.
دکتر حبیب‌الله موسوی‌بهار، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی همدان، در گفت‌و‌گو با همشهری، ظرفیت‌های گردشگری سلامت را در استان قابل توجه می‌داند و معتقد است کمبودهای موجود نیز با مشارکت بخش خصوصی برطرف‌شدنی است.

همدان از جمله شهرهایی است که ظرفیت گردشگری سلامت را دارد. شما در این مورد چه نظری دارید؟
ظرفیت همدان در مقوله گردشگری سلامت بسیار بالاست. به ۲ دلیل مهم می‌توان بر این موضوع پافشاری کرد. یکی اینکه متخصصان بسیار خوبی داریم و کمبودی در این زمینه نداریم و سبد ارائه خدمات ما کامل است.
دومین علت این است که همدان یک استان گردشگرپذیر است و جاذبه‌های خوبی دارد.
آب و هوای آن مساعد است، فرودگاه دارد و راه‌آهن نیز در حال راه‌اندازی است. این همه ظرفیت‌های خوبی برای همدان ایجاد کرده است؛ اما کمبودهای موجود هم مهم‌ است.

درباره این کمبود‌ها بیشتر توضیح می‌دهید؟
کمبود اصلی ما فضای تخت بیمارستانی است. همین امروز ما بنا بر استانداردهای بین‌المللی در استان کمبود تخت داریم. اگر ما بیماران خارجی را بپذیریم و بخشی از تخت‌های موجود را به آن‌ها بدهیم، بیماران داخلی به مشکل برخواهند خورد. این صلاح نیست که مردم را در فهرست انتظار بگذاریم، آن‌ها را‌‌ رها کنیم و بیماران خارجی را دعوت کنیم.

گردشگری سلامت استان در حوزه داخلی چگونه است؟
اگر بخواهیم آماری از بیماران بستری و درمان‌شده در استان ارائه دهیم شاید ۴۰درصد بیماران ما از استان‌های دیگر هستند که به دلیل وجود امکانات، پزشکان قدیمی و با تجربه که مهاجرت نکرده‌اند و متخصصان خوب، همدان را برای روند درمان خود انتخاب می‌کنند. این‌ها سرمایه‌های مهمی هستند که در جذب بیمار موثرند.

ورود بخش خصوصی به این حوزه چقدر می‌تواند مفید باشد؟
به نکته خوبی اشاره کردید. این حوزه فضای ورود بخش خصوصی است و در این زمینه باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کرد. من قول می‌دهم و تضمین می‌کنم هر کس از بخش خصوصی و تعاونی‌ها وارد این حوزه شود و سرمایه‌گذاری کند درآمد خوبی خواهد داشت. چون نیروی انسانی داریم و پزشکان خوبی در استان هستند که آماده خدمات‌رسانی‌اند. ما از حضور بخش خصوصی برای ساخت بیمارستان و پذیرش بیمار خارجی استقبال می‌کنیم.

یکی از مشکلات شهری همدان این است که ساختمان‌های پزشکان در مرکز شهر استقرار دارند و همه روزه بیماران برای پیدا کردن نشانی دچار سردرگمی‌اند. همچنین ترافیک مرکز شهر باعث اختلال در خدمات‌رسانی به بیماران می‌شود. برخی جایگزین کردن شهرک‌های پزشکی در بیرون شهر را چاره کار می‌دانند؛ نظر شما چیست؟
مشابه این طرح را من جایی ندیده‌ام. از طرفی این کار دردسرهای خودش را هم دارد؛ اگر به شیوه بیمارستان میلاد باشد، معضلاتی دارد از جمله اینکه زمان ورود و خروج کادر بیمارستان ترافیک‌زا می‌شود. اکنون در دنیا بیمارستان‌ها را بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تخت‌خوابی در نظر می‌گیرند. اما درباره شهرک بزرگی که همه کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها را یک جا جمع کند، باید بعد از پژوهشی کار‌شناسی اظهار نظر کرد. از نظر استراتژیک و پدافند غیرعامل توصیه نمی‌شود که همه امکانات یک طرف شهر و در یک شهرک تجمیع شوند.

 در مورد انتقال مطب پزشکان که موجب ترافیک در مرکز شهر شده چه نظری دارید؟
با انتقال مطب پزشکان و خارج شدن ساختمان‌های پزشکان از مرکز شهر کاملا موافق هستم. مطب خودم را به حاشیه شهر در رینگ سوم انتقال دادم تا مراجعان راحت‌تر دسترسی داشته باشند.

برای همه‌گیر شدن موضوع و متقاعد کردن پزشکان چه کاری می‌توان کرد؟
باید شهرداری و شورای شهر کمک کنند تا این اتفاق بیفتد. ما در سازمان نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی در صورت همراهی شورا و شهرداری این آمادگی را داریم. اگر پزشکان از رینگ اول و دوم خارج شوند مخصوصا اگر از خیابان بوعلی و خیابان‌هایی که جزو میراث فرهنگی شهر هستند دور شوند، هم پزشکان راحت‌تر خدمات‌رسانی می‌کنند و هم مردم و بیماران دسترسی راحت‌تری خواهند داشت.

برای این کار مدیریت شهری باید چه کاری انجام دهد؟
برای تاسیس این مجموعه پزشکی در رینگ سوم شهر باید مشوق‌هایی از طرف شورای شهر و شهرداری در نظر گرفته شود تا پزشکان با رغبت بیشتری موضوع را پیگیری کنند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری سلامت ، همدان و گردشگری سلامت ،

سه شنبه 4 اسفند 1394

شعر در قالب روزنامه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،کتاب ،ادبیات ،گفتگو ،

شعر در قالب روزنامه

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
شعر در قالب روزنامه
طیبه تیموری، شاعر همدانی، اولین مجموعه شعر خود را با عنوان «روزنامه صبح» توسط نشر روزگار وارد بازار کرده است...
1394/12/04
 طیبه تیموری، شاعر همدانی، اولین مجموعه شعر خود را با عنوان «روزنامه صبح» توسط نشر روزگار وارد بازار کرده است. یکی از ویژگی‌های این کتاب تصویرسازی‌هایی است که توسط کارنگ طیاری خلق شده است. با اینکه کتاب پس از انتشار با استقبال منتقدان و مخاطبان شعر روبه‌رو شده، تیموری معتقد است بهتر بود با صبوری کار‌هایش را منتشر می‌کرد. او دوست دارد کتاب بعدی خود را بدون تصویرسازی منتشر کند.
این شاعر درباره دلیل استفاده از تصویرسازی در این مجموعه می‌گوید: جرقه همراهی اشعار با تصویر برای اولین‌بار و فقط برای چند شعر بسیار کوتاه در ذهنم زده شد. بنابراین مجموعه را برای کارنگ طیاری ارسال کردم که نظرش را به من اعلام کند. اینکه کل کتاب به‌صورت مصور کار شود در واقع تصمیم ایشان بود. نتیجه کار و همکاری با فردی حرفه‌ای همچون طیاری برای من بسیار خوشایند بود؛ اما احتمالا مجموعه شعر بعدی را به‌صورت مستقل منتشر کنم.

 ویژگی‌های شعر کوتاه
تیموری با اشاره به ویژگی‌های شعر کوتاه و ارتباطش با مخاطب امروز می‌گوید: شعر کوتاه، شعر جذاب، عمیق و پرمخاطبی است. وقت زیادی از مخاطب نمی‌گیرد. به قول یکی از دوستان خیلی به مدل زندگی فست‌فودی ما شباهت دارد؛ اما می‌تواند ایرادهای زیادی هم داشته باشد و اثرگذاری و عمقش به‌‌ همان میزان کوتاه و آنی باشد. به اعتقاد من فرای تعاریف از این مدل شعر، می‌توان شخصیتی اثرگذار برایش قائل شد و به احترام رابطه بسیار نزدیکش با مخاطب، با توجه و انگیزه به آن پرداخت.
وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر مشغول جمع‌آوری دفتر شعر دومم هستم که پیکره‌ای یک‌دست و حال و هوایی کاملاً متفاوت دارد. امیدوارم با انتشار کتاب دوم اندکی به هویت مستقلم به‌عنوان یک شاعر نزدیک شوم و شعر‌ها خوانده و بیشتر نقد شوند.

دیگر تجربه‌های ادبی
این شاعر همدانی که تجربه‌هایی در زمینه داستان کوتاه، نقد ادبی و گزارش‌نویسی دارد، اظهار می‌کند: ادبیات دغدغه و انگیزه من است و مسیری است که مرا به خودم نزدیک‌تر می‌کند. داستان نیز می‌نویسم؛ نثرهای زیادی دارم و به نقدنویسی علاقه‌مندم. برنامه اصلی من در ادبیات همیشه برای شعر بوده اما در صورت جمع‌آوری مجموعه‌های مصاحبه و نقد، به انتشارشان علاقه‌مندم.
وی ادامه می‌دهد: ادبیات داستانی در این روز‌ها بیشترین مخاطب را دارد.
شاید به خاطر سلیقه روایی‌خوانی مردم ما باشد؛ اما در ‌‌نهایت معتقدم آثاری که متفاوت، عمیق و زیبا باشند، فرای هر فرهنگ و بستری دیده و خوانده می‌شود.

زندگی‌نوشت
طیبه تیموری متولد ۱۳۵۹ است. او سال‌ها با نشریات محلی در همدان همکاری کرده و اشعارش از نوجوانی در نشریات شهر منتشر می‌شده است. وی در همدان یکی از اعضای فعال انجمن‌های ادبی نیز به شمار می‌آمد. تیموری پس از مهاجرت به تهران نیز با رسانه‌های سراسری همکاری کرده و سروده‌ها و نقدهای ادبی خود را منتشر کرده است. تیموری با اینکه این روز‌ها در تهران زندگی می‌کند، همدان را فراموش نکرده و ارتباط خود را با انجمن‌های شعر و نشریات این شهر حفظ کرده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B4%D8%B9%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87


برچسب ها: همشهری همدان ، طیبه تیموری ، مجموعه شعر روزنامه صبح ،

سه شنبه 4 اسفند 1394

آزمون انسجام اجتماعی در انتخابات ٧ اسفند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    


حضور فعال کمپین‌های مشارکت‌جویانه مردمی و سازمان‌های غیردولتی
آزمون انسجام اجتماعی در انتخابات ٧ اسفند
باتوجه به انتخابات آتی پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها از هم‌اکنون آنچه باعث ایجاد یک شهروند نمونه در آینده خواهد شد را در فرزندانشان به وجود آورند

علی پاکزاد| مشارکت اجتماعی و حضور مردم در انتخابات، یکی از عوامل مهم مشروعیت‌بخش برای نظام‌های سیاسی متفاوت است، به‌طوری‌که اکثر کشورها (توسعه‌یافته و درحال‌توسعه) سعی می‌کنند، زمینه‌های حضور مردم در انتخابات را فراهم کنند. حضور بیشتر مردم در امور سیاسی و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود، نشان از فراهم‌بودن بسترهای لازم در این جوامع است. عوامل متعددی می‌تواند در مشارکت انتخاباتی موثر باشند و بر کم‌وکیف آن تأثیر بگذارند. یکی از این عوامل، سرمایه‌اجتماعی است که به شبکه روابط اجتماعی افراد تعریف شده است. سرمایه‌اجتماعی براساس ابعادش یعنی، انسجام‌اجتماعی، مشارکت‌اجتماعی، مسئولیت‌اجتماعی و اعتماد اجتماعی (اعتماد بین‌فردی، اعتماد تعمیم‌یافته، اعتمادنهادی) قابل‌تفکیک و تشخیص است.
انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی از منظر سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات نیکوکاری و داوطلبانه، قدری جدی‌تر تلقی‌شده و تنوع فعالیت‌ها و حضور‌ها که از یک‌سو نشانه همدلی و از سوی دیگر، حکایت از خواست‌ها و نیازهایی دارد که بایستی به آن توجه شود. سلسله گزارش‌هایی درخصوص نهادهای مردمی، کمپین‌های داوطلبانه و انتخابات را در این ایام از امروز به بعد در این صفحه با هم مرور خواهیم کرد:  
مهم‌ترین مطالبه فعالان مدنی از نامزدهای انتخاباتی، احقاق‌حق از میراث‌فرهنگی است
 یک‌فعال شبکه سازمان‌های غیردولتی بر لزوم شکل‌گیری کمپینی تحت‌عنوان پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی در استان همدان تأکید کرد. حسین زندی دراین‌باره گفت: بیشتر دوستانی که امروز در پویش‌همدان همکاری می‌کنند، مطالبات و خواست‌های خود را از مدت‌ها پیش با یکی از نمایندگان استان با حضور در مجلس مطرح کرده‌اند، اما نکته مهمی که ما در پویش‌همدان پیگیری می‌کنیم، مطالبه‌محوری و پیگیری خواسته‌های فعالان مدنی از کاندیداها و نمایندگان مجلس و شورای‌شهر است.
وی ادامه داد: درواقع پیگیری خواست‌ها از معرفی نامزد و شرکت در انتخابات مهم‌تر است چه‌بسا با هیچ نامزدی در زمینه حمایت به نتیجه نرسیم اما این حق را بر خود قایل هستیم که به‌عنوان شهروند و فعال مدنی بر این خواست‌ها پافشاری کنیم.
زندی در پاسخ به این سوال که در استان همدان در راستای فعالیت هرچه بهتر پویش چه اقداماتی انجام شده است؟ گفت: در استان همدان علاوه‌بر دیدار با یکی از نمایندگان وقت که از دیدگاه‌ها، برنامه‌ها و مطالبات این مجموعه استقبال می‌کرد، در دو‌سال گذشته با شناسایی افراد مشخصی که فکر می‌کردیم در انتخابات مجلس یا شورا می‌توانند نقش‌آفرینی کنند، نشست‌هایی را برگزار کردیم؛ هرچند از آن‌جایی که متاسفانه این افراد برنامه درازمدتی برای خود و انتخابات نداشتند به نتیجه مطلوب نرسیدیم.
مسئول کارزار انتخاباتی پویش در استان همدان در ارزیابی خود از فضای استان از لحاظ پرداختن به مسائلی مانند میراث‌فرهنگی و محیط‌زیست گفت: به دلیل این‌که در شهر همدان فعالان باسابقه و شناخته‌شده‌ای در حوزه‌های محیط‌زیست و میراث‌فرهنگی حضور دارند، در دو دهه اخیر این مسأله بسیار پررنگ بوده و به‌طور مداوم در صدر اخبار بوده، اما از آن‌جا که مدیران ارشد استان درک درستی از این دو مقوله نداشتند، فعالان نتواسته‌اند موفق عمل کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه صدها چشمه و قنات نابود شده، باغ‌های اطراف همدان توسط زمین‌خواران و با موافقت شهرداری‌ها از بین رفته، بافت قدیم شهر نابود شده و تنها تک‌بناهای تاریخی در این شهر باقی مانده است. مسئولان به موضوع گردشگری هم به‌عنوان یک مقوله تبلیغاتی نگاه می‌کنند و برنامه‌ای برای توسعه‌گردشگری ندارند.
  وی با اشاره به ویژگی‌های نمایندگان دوره بعدی از حوزه انتخابیه همدان از حیث برنامه‌های پویش گفت: آنچه درمورد نمایندگان آینده   متصور بودیم با افراد تأییدصلاحیت‌ شده تفاوت بسیاری دارد. با توجه به نشست‌هایی که اعضای کمپین پویش با کاندیداها داشت، تنها دو کاندیدا برنامه و طرحی در زمینه میراث و گردشگری داشتند.
 نامزدهای مجلس با میثاق‌نامه محیط‌زیستی وارد مجلس می‌شوند
 كمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان میثاق‌نامه محیط‌زیستی را برای نامزدهای مجلس شورای اسلامی جهت حمایت از محیط‌زیست تهیه كرده است.
با نزدیك‌شدن به موعد انتخابات مجلس شورای اسلامی، فعالان محیط‌زیست امیدوارند این‌بار نمایندگانی را در بهارستان ببینند كه بیش از گذشتگان به محیط‌زیست توجه كنند.
به همین منظور، كمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان متنی را آماده كرده است كه می‌توان آن را به‌عنوان میثاق‌نامه نمایندگان مجلس با مردم درخصوص محیط‌زیست قلمداد كرد.
متن این میثاق‌نامه بدین شرح است:   
بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
«وَ الَّذِینَ یَنقُصُونَ عَهدَاللَّهِ مِن بَعدِ مِیثَقِه وَ یَقطَعُونَ مَا أمَرَاللَّهُ بِهِ أن یُوصَلَ وَ یُفسِدُونَ فِی الأرضِ أولئِكَ لَهُمُ اللَّعنَهٌ وَ لَهُم سُوءُ الدَّارِ.» (رعد،٢٥)
و كسانی‌كه عهد خدا را بعد از پیمان بستن می‌شكنند و آنچه را كه خداوند امر به پیوند آن نموده قطع می‌كنند و در زمین فساد می‌نمایند آنانند كه لعنت و بدی در آن سرای برای آنهاست.
اینجانب با امضای این میثاق‌نامه در پیشگاه خداوند متعال و در محضر حضرت ولی‌عصر(عج) و مردم شریف ایران به قرآن مجید سوگند یاد می‌كنم تا زمانی كه در مقام یك نماینده در مجلس شورای اسلامی ایران مسئولیت دارم، پاسدار و مجری تعهدات زیر باشم و با همه توان در تحقق كامل آن بكوشم و با مردم پیمان می‌بندم كه؛
١- همه توان خود را صرف تحقق اهداف و برنامه‌های ابلاغی سیاست‌های كلی محیط زیست كشور ابلاغیه مقام معظم رهبری برای پایداری سرزمین به ویژه اصل مهم توسعه پایدار برای پایداری سرزمین مقدس ایران و كمك به زیست‌كره به كار گیرم.
٢- با همه توان از داشته‌های مادی و معنوی محیط‌زیست كشور حفاظت نمایم و با توجه به اصول صریح قانون اساسی و اصل ٩٠ و ٥٠ قانون اساسی در تصمیم‌گیری‌ها و حق رأی خود قانون را ملاك عمل قرار داده و تمام تلاشم را برای مشورت گرفتن از صاحب‌نظران و سازمان‌های مردم‌نهاد در تصویب و اصلاح قوانین به كار خواهم بست.
۳- در دوران نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی با نگاه به زیست‌كره در تصمیم‌گیری‌های محیط زیستی یا اصلاح و وضع قوانین به پایداری همه سرزمین ایران بیندیشم و از هرگونه مصلحت‌اندیشی‌های سیاسی و شخصی و جناحی درخصوص مسائل محیط‌زیست هر نقطه از كشور خودداری نموده و با چشمی بیدار و موضعی منصفانه و بی‌طرفانه شركت و تصمیم‌گیری نمایم.
٤- تمام توان خودم را برای پایان‌دادن به تفكر سازه‌ای غالب در مدیریت آب كشور همچون تونل‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای و سد‌سازی‌های بی‌رویه كه طیبعت كشور را رو به‌زوال برده و بسیاری از رودها و دریاچه‌های كشور را نابود كرده و كشور را به مرحله ورشكستگی منابع آب نزدیك كرده به كار گرفته و برای ایجاد زیرساخت‌های انرژی‌های نو و پاك در كشور همه تلاشم را به‌كار گیرم.
٥- همه توان خود را برای رفع و افشای تبعیض در مباحث مهم و حیاتی چون آب به‌كار گیرم و مخالفت خود را با تونل‌های خانمان‌برانداز انتقال آب بین‌حوضه‌ای و حتی دیگر روش‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای به ویژه برای مصارف غیرشرب و یا مصارفی كه به بهانه شرب می‌باشد با صراحت اعلام نمایم و در پیشگاه نسل‌های حال و آینده خود را مسئول و پاسخگو بدانم.
٦- در انتخاب وزرا ضمن در نظر داشتن همه خصوصیت‌های خدمتگزاری به مردم، ایمان و باور به محیط‌زیست را جزو شاخصه‌های وزرا درنظر گرفته و بر این اساس و میزان دانش و اشراف وی بر مسائل محیط‌زیست كشور و ایمان به پایداری سرزمین تلاش و انتخاب نمایم.
٧- تمام توان خود را در همراهی با مجلس براساس شاخص‌های محیط‌زیستی به‌كار گیرم و هر گونه پروژه یا طرح ملی و یا منطقه‌ای و در حوزه انتخابیه را بدون ارزیابی محیط زیستی و توجه به توان سرزمین پیگیری و مصوب ننمایم و همواره دولت‌ها را از برداشت‌های بی‌رویه منابع طبیعی بر حذر دارم.
٨- همدلی و همزبانی با مردم،كارشناسان و صاحب‌نظران دولتی و غیردولتی را سرلوحه تصمیم‌گیری‌های خود در مجلس قرار دهم و با شجاعت و صداقت در برابر تصمیم‌های مجلس و دولت كه برخلاف و در ضدیت با محیط‌زیست و منافع نسل‌های حاضر و آینده است بایستم و به شكل شفاف با مردم این موارد را در میان بگذارم.
٩- در مدتی كه به‌عنوان نماینده مجلس این مسئولیت سنگین را به دوش می‌كشم از هرگونه فعالیت اقتصادی شخصی یا گروهی كه براساس چشم‌پوشی از زیان‌های محیط‌زیستی نشأت بگیرد خودداری كنم و با اهداف دولت‌هایی كه تنها به منافع اقتصادی و مقطعی نگاه می‌كنند به صراحت مخالفت نمایم و به حقوق و مزایای دریافتی از مجلس قناعت نمایم.
١٠- در حفظ منابع‌طبیعی و محیط‌زیست كشور بكوشم و این اصل مهم را سرلوحه اهداف و زندگی سیاسی و شخصی خود قراردهم.
١١- نظارت بر اجرای برنامه‌ها و اسناد بالادستی كشور را به شكل جدی مدنظر قرار دهم و هرگونه تخلف و كم‌كاری در این زمینه كه به محیط‌زیست و پایداری سرزمین آسیب وارد نماید را به شكل شفاف به مردم كشورم گزارش نمایم.
١٢- در اصلاح و وضع قوانینی كه بر اقتدار دستگاه‌های متولی حفظ منابع‌طبیعی و محیط زیست چه در حوزه طبیعی و چه در حوزه انسانی موثر است، تمام تلاش خود را به كار گیرم و با هرگونه تصمیمی كه حافظان قانونی منابع طبیعی و محیط‌زیست را تضعیف نماید مخالفت و در جهت ارتقاء اقتدار آن بكوشم.
١٣- در تصویب و رأی دادن به تصمیمات لوایح و طرح‌های دوره نمایندگی در مجلس تمام ایرانیان در جای‌جای این سرزمین را شایسته برخورداری از مواهب و زندگی و حق طبیعی‌شان بدانم و هرگونه تصمیمی كه امنیت‌خاطر بخشی از كشور را به‌خطر بیندازد مورد مخالفت قرار دهم.
۱۴- با توجه به شرایط محیط‌زیست كشور تمام تلاش خود برای تخصصی‌شدن محاكم محیط‌زیستی و تدوین طرح ایجاد «صندق غرامت‌های محیط‌زیست» با هدف ایجاد سازوكارهای بازدارنده همراه با نظارت مردمی به‌كار خواهم بست.
١٥- تمام تلاشم را برای تدوین قانون جامع محیط‌زیستی كشور به‌كار خواهم بست كه در آن به شكل ویژه سازوكار شكل‌گیری دادگاه ویژه محیط‌زیست لحاظ شده و جرم‌انگاری تخریب محیط‌زیست با توجه به مسائل كشور تدوین گردد.
اینجانب این پیمان‌نامه را یك پیمان‌نامه الهی می‌دانم و به‌عنوان یك ایرانی مسلمان درمقابل ملت بزرگ ایران و بشریت برای تحقق كامل آن خود را مسئول و پاسخگو می‌دانم.
انتخابات فرصتی برای آموزش مشارکت اجتماعی درکودکان
فریدون بابایی، کارشناس تعلیم و تربیت در همین زمینه می‌گوید:  با توجه به انتخابات پیش‌رو می‌توانیم به‌صورت عملی مفهوم مردم‌سالاری دینی را به کودکان آموزش دهیم و بدین وسیله کودکان را برای تبدیل شدن به یک شهروند دموکراتیک در آینده آماده کنیم.
یکی از مهم‌ترین مزایای حکومت جمهوری اسلامی، داشتن حق‌انتخاب است، کودکان با شرکت در انتخابات یاد می‌گیرند تصمیم‌گیری درباره مسائل تاثیرگذار کشور حق همه مردم است و علاوه‌بر این برای حل مشکلات نیاز به همفکری و مشارکت است.
هیچ‌کس با حق و حقوق دانسته به دنیا نیامده و این جامعه است که باید از طرق مختلف آنان را با این حقوق آشنا ‌کند بنابراین درکنار افراد متخصص این والدین هستند که با استفاده از ابزارهای موجود کودکان را برای تصمیم‌گیری‌های مهم آینده آماده می‌کنند.
بنابراین والدین باید:  
۱- در تصمیمات خانوادگی به فرزندان فرصت اظهارنظر دهند.
۲- زمان خواندن روزنامه یا مجله و کتاب درباره موضوعاتی مرتبط با کودکان به آنها به بحث و تبادل‌نظر بپردازند.
۳- همراه با کودکان در جلسات مدرسه شرکت کنند.
۴- زندگینامه افرادی که در ایجاد دموکراسی و پرورش شهروند نمونه صاحب‌نظر بوده‌اند را مطالعه کنند و در اختیار فرزندانشان جهت الگویابی قرار دهند.
۵- هنگام رأی دادن، فرزندانشان را همراه خود ببرند.
باتوجه به انتخابات آتی پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها از هم‌اکنون  آنچه باعث ایجاد یک شهروند نمونه در آینده خواهد شد را در فرزندانشان به وجود آورند.
خانواده‌ها با شرکت در انتخابات تأثیر بسیارمثبت که همانا پرورش فرزندانی با مشارکت اجتماعی بالا، همکاری، همدلی، مشورت در امور اجتماعی است را از هم‌اکنون در فرزندانشان نهادینه می‌کنند که شاید ایجاد چنین رفتارهایی در آینده و در زمانی که شخصیت آنان شکل گرفته، سخت و غیرممکن است.
پس با شرکت در انتخابات، دموکراسی و حق‌انتخاب را از هم‌اکنون به فرزندانمان بیاموزیم.


دوشنبه 3 اسفند 1394

درخشش همدان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گردشگری ،

درخشش همدان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
درخشش همدان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری
نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته با حضور چشمگیر استان همدان از ۲۷ تا ۳۰ بهمن‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد...
1394/12/03
نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته با حضور چشمگیر استان همدان از ۲۷ تا ۳۰ بهمن‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد. این نمایشگاه با حضور متولیان گردشگری استان‌ها، شرکت‌های سیاحتی و برخی تولیدکنندگان صنایع‌دستی برگزار شد. غرفه استان همدان، بزرگ‌ترین غرفه نمایشگاه بود و مسئولان برگزارکننده، هدف خود را بر معرفی هرچه بیشتر استان همدان و جذب مسافران نوروزی قرار دادند.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این نمایشگاه به خبرنگار همشهری گفت: غرفه استان همدان در نهمین نمایشگاه صنایع دستی با توافقی که بین فعالان بخش خصوصی و اداره کل میراث‌ فرهنگی استان اتفاق افتاد، به شکل تجمیع سه غرفه برپا شد. این امر موجب شد غرفه همدان بزرگ‌ترین فضای نمایشگاهی را در اختیار داشته باشد. این غرفه به صورت مشارکتی اداره شد که از ویژگی‌های غرفه استان همدان بود.
علی خاکسار درباره فعالیت‌های غرفه همدان توضیح داد: سفال، سوغات، آثار و جاذبه‌های گردشگری استان را به شکل بسته‌های کامل گردشگری ارائه دادیم. با پذیرایی خوبی که از طرف مجموعه شد ارتباط و استقبال بازدیدکنندگان نیز مناسب بود.

جذب مسافران نوروزی
خاکسار درباره نتیجه و تأثیر نمایشگاه بر گردشگری استان گفت: با توجه به اینکه در آستانه نوروز هستیم امیدواریم بازدیدکنندگان، همدان را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. شرکت در نمایشگاه به طور قطع به ویژه در بعد بین‌المللی و آشناسازی مخاطب خارجی و داخلی با استان همدان تأثیر بسزایی دارد.
وی افزود: در غرفه همدان علاوه بر آشنایی بازدیدکنندگان از طریق پخش تصاویر، گفت‌وگو با کار‌شناسان و راهنمایان گردشگری و توزیع اقلام و بسته‌هایی گردشگری استان، یک چایخانه سنتی با دم‌نوش‌های گیاهی دایر کردیم که بازخورد خوبی داشت.

معرفی صنایع دستی
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: ساخت سفال به صورت زنده هم با توجه به اینکه همدان و لالجین را با نام «شهرهای سفال» می‌شناسند و از طرفی شهر لالجین را سال آینده به عنوان «شهر خلاق سفال و صنایع دستی» به ثبت می‌رسانیم، این غرفه علاقه‌مندان زیادی را جذب کرد. محصولات صنایع دستی نیز که نشان اصالت گرفته‌اند از طرف استان در این نمایشگاه معرفی شد.
خاکسار گفت: برنامه اجرای موسیقی از سوی ۱۴ استان در سالن ۳۸ نمایشگاه در نظر گرفته شده بود که اجرای زنده موسیقی استان همدان روز پنجشنبه برگزار شد. همچنین در حاشیه این برنامه «باباطاهرخوانی» و اجرای شعر به لهجه همدانی داشتیم که با استقبال خوبی روبه‌رو شد.

 تشکل‌های گردشگری در نمایشگاه
یکی دیگر از غرفه‌هایی که با مشارکت همدانی‌ها در نمایشگاه برگزار شد غرفه «گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری کشور» بود که با حضور اعضای تشکل‌های حوزه گردشگری استان همدان برگزار شد.
مسئول هماهنگی «گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری کشور» گفت: تشکل‌های گردشگری کشور پس از ۱۵ سال فعالیت و همکاری بین انجمنی، ۳ سال پیش بر اساس طرحی مدلی با ساختار کنسرسیومی و بر اساس اقدام مشترک شکل گرفت و پس از اینکه بیش از ۷۰ تشکل به این گروه پیوستند، نام آن «گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری» شد. امروز ۹۲ انجمن حوزه گردشگری عضو این گروه کاری هستند که دبیرخانه آن نیز در همدان است.
بابک مغازه‌ای افزود: فعالیت گروه حول ۳ محور ترویج فرهنگ گردشگری پایدار به مفهوم حفظ میراث فرهنگی و محیط زیست، معرفی زمینه‌های نوین گردشگری به منظور توازن در گردشگری، بررسی و ارتباط گردشگری با حفظ، احیاء و سبک زندگی جامعه محلی است.
این کار‌شناس گردشگری در همدان گفت: به دلیل اینکه تشکل‌های همدان، پیشرو و پیشنهاددهنده این طرح بودند و از ۱۰ همایش و گردهمایی بزرگ این گروه ۳ همایش مهم در همدان برگزار شده، دبیرخانه دائمی آن در استان همدان قرار دارد. ما همچنین تاکنون در ۸ نمایشگاه شرکت کرده‌ایم.
مغازه‌ای ادامه داد: گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری کشور با رویکرد معماری بومی محلی، فرهنگ بومی، غذای محلی، صنایع دستی و انواع مظاهر طبیعی و گردشگری در نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی حضور داشت.
او افزود: در این غرفه به صورت نمادین ۴ بخش ذی‌نفع در حوزه گردشگری پایدار ـ یعنی جامعه محلی، دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی ـ را در قالب یک میز چهارگوشه دور هم گرد آوردیم و مباحثی را در حوزه آموزش‌های گردشگری که به این چهار بخش مربوط است مطرح کردیم. ما معتقدیم اداره و پایش این گفت‌وگو‌ها همیشه با تشکل‌های غیردولتی است؛ چرا که نمایندگان وجدان بیدار اجتماع هستند.

 کمپین پویش سفر پاک
مغازه‌ای با اشاره به فعالیت تشکل‌های گردشگری همدان در ادامه گفت: تشکل‌های استان همدان که دبیرخانه گروه را برعهده دارند در این نمایشگاه حضور بسیار چشمگیری چه در بخش اصلی و محتوایی، و چه در بخش اجرایی داشتند.
این عضو گروه کاری تشکل‌های گردشگری کشور گفت: در قالب این گروه، کارگروه‌هایی از جمله تالاب گردشگری، معلولان، میراث ناملموس و بیابان و گردشگری را داریم. برنامه بعدی ما، کمپینی با نام «پویش سفر پاک» است که قرار است اماکن گردشگری را با هماهنگی میراث فرهنگی پاک‌سازی کنیم.
مسئول هماهنگی گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری کشور در پایان گفت: بسیاری از مسئولان کشوری از جمله مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری، و سعید شیرکوند، معاون سرمایه‌گذاری سازمان گردشگری کشور، از این غرفه بازدید و از این طرح استقبال
 کردند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/درخشش-همدان-در-نمایشگاه-بین‌المللی-گردشگری?magazineid=


برچسب ها: گردشگری همدان ، همشهری همدان ،

دوشنبه 3 اسفند 1394

حضور پدرانه در صحنه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :تئاتر ،روزنامه همشهری ،هنر ،

حضور پدرانه در صحنه

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
حضور پدرانه در صحنه
نمایش «پدرانه» به کارگردانی فرهاد لباسی، با موضوع شکاف بین دو نسل، این روز‌ها در همدان به روی صحنه رفته است. این نمایش کاری از گروه نمایشی «راسپینا» از گروه‌های باسابقه تئا‌تر در استان است...
1394/12/02
نمایش «پدرانه» به کارگردانی فرهاد لباسی، با موضوع شکاف بین دو نسل، این روز‌ها در همدان به روی صحنه رفته است. این نمایش کاری از گروه نمایشی «راسپینا» از گروه‌های باسابقه تئا‌تر در استان است.
با توجه به میزبانی همدان در جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک، بیشتر اجراهای قبلی این گروه در سال‌های گذشته به سمت نمایش کودک کشیده شده بود، اما در حال حاضر نمایش «پدرانه» با موضوعی خانوادگی اجرا می‌شود.

 شکاف بین دو نسل
کارگردان نمایش «پدرانه» در گفت‌و‌گو با همشهری به موضوع نمایش اشاره و اظهار می‌کند: نمایش پدرانه مسئله روز جامعه ماست که با یک درون‌مایه جهان‌شمول و فراگیر در روزگار ما حاکم شده است. این نماش روایتگر شکاف بین دو نسل است، دو نسلی که هم از لحاظ فرهنگی و هم ایدئولوژی با هم اختلاف دارند.
فرهاد لباسی که کارشناس‌ارشد رشته کارگردانی تئا‌تر است و بیش از دو دهه در این حوزه تجربه دارد، می‌افزاید: نسلی که متعلق به گذشته است باورهای خاص خود را دارد و نسل جدید با هنجار‌ها و تعلق خاطری که دارد، به هیچ وجه با آن باور‌ها ارتباط برقرار نمی‌کند و فاصله نسل‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.

 مادر ایرانی
معصومه زیوری، بازیگر نقش زن نمایش پدرانه، هم می‌گوید: در این نمایش مادری وجود دارد که نمونه یک زن و مادر ایرانی است. او سعی می‌کند اعضای خانواده را با اینکه از هم فاصله دارند در کنار هم جمع کند.
زیوری با اشاره به چگونگی ارتباط برقرار کردن مخاطب و پیام نمایش ادامه می‌دهد: پیام به صورت غیرمستقیم به مخاطب داده می‌شود. هیچ مخاطبی پیام مستقیم و شعارگونه را باور نمی‌کند. در نمایش تلاش شده، نبود گفت‌وگو بین نسل‌ها به تماشاچی گوشزد شود. خیلی وقت‌ها پدر و مادر نمی‌خواهند فرزندان از مشکلات و غم و غصه آن‌ها باخبر شوند اما فرزندان دیر متوجه این موضوع می‌شوند.
وی می‌گوید: نقشم در این نمایش را بسیار دوست دارم. وقتی نمایشنامه را خواندم متوجه شدم مادرهای این سرزمین چه رسالتی را به دوش می‌کشند. امیدوارم مخاطبان نیز با نقش من ارتباط برقرار کنند.

 کم‌رنگ شدن تئا‌تر بزرگسالان
احمدرضا جلیلوند، که سال‌هاست در حوزه تئا‌تر مشغول به کار است، یکی از اعضای اصلی گروه نمایشی راسپیناست. او همچنین یکی از پرکار‌ترین و شناخته‌شده‌ترین هنرمندان نمایش‌های رادیویی استان است. جلیلوند در این نمایش نقش اصلی را که پسر خانواده است بر عهده دارد.
این هنرمند تئا‌تر در مورد نقشش می‌گوید: برای ما اهالی تئا‌تر هیچ چیزی بهتر و لذت‌بخش‌تر از اجرای تئا‌تر و روبه‌رو شدن با تماشاگر نیست.
وی با اشاره به کارنامه گروه راسپینا می‌گوید: بیشتر اجراهای گروه راسپینا در حوزه کار کودک بوده است. برگزاری جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک در همدان گرایش کارگردانان استان را به این سمت بیشتر کرده است. متاسفانه این اتفاق باعث کم‌رنگ شدن اجرای عمومی تئا‌تر بزرگسال شده واین نوع تئا‌تر چه از نظر تکنیک و چه محتوا به قدرت سال‌های پیش نیست. ‌
جلیلوند می‌افزاید: این موضوع ریشه تاریخی دارد و ریشه آن را باید در مدیریت تئا‌تر استان جست‌وجو کرد. باید اعتراف کنم تئا‌تر بزرگسال در استان همدان‌‌ رها شده است.
این بازیگر همدانی با تاکید بر برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری درازمدت در تئا‌تر استان می‌گوید: در مدیریت و تصمیم‌گیری‌هایی که در حوزه تئا‌تر انجام می‌شود، هدف‌گذاری بسیار ضعیف و ناقص است. از نظر اهالی تئا‌تر استان جشنواره مهم است، اما آیا باید همه اجرا‌ها تحت‌الشعاع جشنواره باشد؟
وی اضافه می‌کند: گاهی از خود می‌پرسیم آیا اصلا در حوزه نمایش هدف‌گذاری وجود دارد؟ به نظر می‌رسد باید یک برنامه پایدار و درازمدت برای تئا‌تر داشته باشیم که اگر به یک بخش از تئا‌تر استان توجه شد بخش‌ها و حوزه‌های دیگر آسیب نبیند.

 تلنگری به تماشاچیان
بازیگر نقش اصلی نمایش «پدرانه» با اشاره به مضمون نمایش ادامه می‌دهد: این نمایش به اختلاف بین نسل‌ها می‌پردازد، دو نسلی که در یک خانواده با معضلات و اختلاف‌های ناشی از شکاف نسل‌ها درگیر هستند. داستان این نمایش در زمان حاضر اتفاق می‌افتد. پدر و پسری بر اثر اختلاف سلیقه و باور‌های شخصی با مشکلات رفتاری روبه‌رو می‌شوند. نمایش ما می‌خواهد تلنگری به تماشاچیان و بینندگان وارد کنند که از فضای موجود بین نسل‌ها غافل نشوند.
وی با پیش‌بینی وضعیت استقبال این کار ادامه می‌دهد: باتوجه با کارهای قبلی گروه «راسپینا» که پربیننده بوده و نیز به دلیل موفقیت‌های گروه در بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان، امیدواریم این کار نیز با استقبال مردم خوب همدان روبه‌رو شود. جلیلوند در پایان با اشاره به وجه تمایز این کار با نمایش‌هایی قبلی، می‌گوید: اعضای گروه «راسپینا» ژانر‌ها و سبک‌های مختلف نمایشی را در کارنامه خود دارند. این نمایش برای من و برای دیگر اعضای گروه تجربه جدیدی است. من همیشه در کار تئا‌تر دوست دارم کار نو و متفاوتی انجام دهم؛ چون هم کار نو به من انرژی می‌دهد و هم من می‌توانم تجربه‌ای جدید را با تماشاچیانم به اشتراک بگذارم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1-%D9%BE%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D8%AD%D9%86%D9%87?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، نمایش در همدان ، گروه راسپینا ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات