با وجود رصدخانه ابن صلاح همدانی؛

 همدان می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری علمی تبدیل شود

فعالان حوزه ستاره شناسی در همدان معتقدند همدان ظرفیت بالایی در زمینه ستاره شناسی دارد با وجود رصدخانه ابن صلاح همدانی و علاقمندان بسیار، این استان می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری علمی تبدیل شود | خطی نورانی كه در عرض چند ثانیه ناپدید شده و برای چند لحظه چنان شور و هیجانی در وجود افراد ناظر ایجاد می كند كه صدای فریادشان بلند می شود.
به گزارش همدان پرس؛ بارش شهابی پنج شنبه گذشته بهانه ای شد تا تعدادی از علاقمندان علم ستاره شناسی و منجمان آماتور استان همدان گردهم آیند و برنامه جذاب و مهیجی را درکنار یک دیگر تجربه کنند.

فعالان حوزه ستاره شناسی در همدان معتقدند همدان ظرفیت بالایی در زمینه ستاره شناسی دارد با وجود رصدخانه ابن صلاح همدانی و علاقمندان بسیار، این استان می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری علمی تبدیل شود.

خطی نورانی كه در عرض چند ثانیه ناپدید شده و برای چند لحظه چنان شور و هیجانی در وجود افراد ناظر ایجاد می كند كه صدای فریادشان بلند می شود. 

اگر تجربه رصد این پدیده را در جمع منجمان آماتور داشته باشید از این صحنه ها فراوان دیده اید اما به راستی بارش شهابی چیست؟ معمولا پس از عبور دنباله دارها بر اثر تابش پرتو های خورشید و افزایش دمای سطحی، ‌ذراتی از پیكره این اجرام جدا شده و توده ای از غبارو ذرات ریز را در فضا به جا می گذارند. زمین در گردش سالیانه خود به دور خورشید گهگاه از درون این توده ها عبور می كند، این ذرات با برخورد به لایه های فوقانی جو یونیزه شده، می سوزند و ردی نورانی در آسمان به نمایش می گذارند؛ به این نور ایجاد شده شهاب و هنگامی كه گروهی از آنها در آسمان دیده شوند اصطلاحا پدیده بارش شهابی اطلاق می شود.

بارش شهابی برساووشی یكی از مهم ترن بارشهای سالیانه است و به دلیل قرار گرفتن اوج بارش در نیمه امرداد و میانه تابستان موقعیت رصد بسیار خوبی دارد كه هرساله تعداد بسیاری از منجمان و علاقمندان به علم نجوم را به زیر آسمان تاریك می كشاند.

توده برساووشی كه از دنباله دار سویفیت – تاتل به جا مانده است از اواخر تیرماه آغاز و تا ابتدای شهریور ادامه دارد كه در 22 امرداد به بالاترین تعداد بارش شبانه می رسد.

موسسه غیر دولتی ریتون مهر اكباتانا با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال 1392 با برگزاری رصد بارش شهابی برای اولین بار در سطح استان، كاروانسرای عباسی واقع در روستای تاج آباد را به عنوان اولین كمپ رصدی غرب كشور معرفی و افتتاح کرد. با توجه به علاقه مندی افراد، این موسسه برای سومین سال پیاپی برنامه رصد بارش شهابی برساووشی را در روز پنج شنبه 22 امرداد سال 1394 با همكاری شركت آسمان شب الوند برگزار کرد.

به گفته یکی از فعالان حوزه نجوم در همدان هدف از برگزاری این گونه برنامه ها ترویج علم نجوم و همچنین معرفی جاذبه های گردشگری استان همدان به مردم خوب ایران است. 

جلال اسکندری یکی از برگزار کنندگان این برنامه گفت: با توجه به پتانسیل های بالای استان همدان در زمینه گردشگری، نیاز و جای خالی توریست علمی در سطح استان بسیار محسوس است.

همدان به دلیل ارتفاع قابل ملاحظه از سطح دریا و همچنین كوهستانی بودن، از شرایط رصدی قابل قبولی برخوردار است.بالا بودن تعداد شبانه روز صاف و بدون ابر و همچنین پایین بودن میزان آلودگی هوا نسبت به سایر شهرهای بزگ از جمله پارامترهای بارز رصدی استان همدان است.

او همچنین گفت: بافت نسبتا قدیمی شهر، غنی بودن استان از لحاظ ابنیه تاریخی و همچنین شرایط بكر گردشگری علمی از جمله نجوم می تواند سیل مسافران را به استان روانه كند. برنامه های نجومی كه جمعی از منجمان آماتور در طی چند سال گذشته در همدان برگزار كرده اند از جمله ی این تلاش ها است امید آن می رود مسئولان و دست اندركاران بیشتر از پیش در این زمینه فعالیت داشته باشند.

--------------------
حسین زندی
--------------------
http://www.hamedanpress.ir/?p=news&i=1&g=2&e=8125&title=%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%20%D9%85%DB%8C%20%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%20%D8%A8%D9%87%20%DB%8C%DA%A9%DB%8C%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%AC%D8%A7%D8%B0%D8%A8%D9%87%20%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C%20%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C%20%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84%20%D8%B4%D9%88%D8%AF


برچسب ها: همدان پرس ، نجوم در همدان ،

سه شنبه 27 مرداد 1394

زمینه روشن آسمان گردشگری نجومی در استان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گردشگری ،روزنامه همشهری ،

زمینه روشن آسمان گردشگری نجومی در استان

زمینه روشن آسمان گردشگری نجومی در استان
بارش شهابی بهانه‌ای شد تا تعدادی از علاقه‌مندان علم ستاره‌شناسی و منجمان آماتور استان گرد هم آیند و برنامه جذاب و مهیجی را درکنار یکدیگر تجربه کنند.
1394/05/25
 به گزارش همشهری، فعالان این حوزه در همدان معتقدند همدان ظرفیت بالایی در زمینه ستاره‌شناسی دارد. با وجود رصدخانه ابن صلاح همدانی و علاقه‌مندان بسیار، این استان می‌تواند به یکی از جاذبه‌های گردشگری علمی تبدیل شود.موسسه غیردولتی ریتون مهر‌اكباتانا با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال  92 با برگزاری رصد بارش شهابی برای اولین بار در استان، كاروانسرای عباسی واقع در روستای تاج آباد را به عنوان اولین كمپ رصدی غرب كشور معرفی و افتتاح کرد. هدف از برگزاری این گونه برنامه‌ها ترویج علم نجوم و همچنین معرفی جاذبه‌های گردشگری استان اعلام شده است. همدان به دلیل ارتفاع قابل ملاحظه از سطح دریا و همچنین كوهستانی‌بودن از شرایط رصدی قابل قبولی برخوردار است. بالا‌بودن تعداد شبانه‌روز صاف و بدون ابر و همچنین پایین‌بودن میزان آلودگی هوا نسبت به سایر شهرهای بزرگ از شاخصه‌های بارز رصدی استان است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86


برچسب ها: همشهری همدان ، ستاره شناسی در همدان ،

یکشنبه 25 مرداد 1394

ساخت و ساز در دشت میشان ممنوع است

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،زیست بوم ،روزنامه همشهری ،

ساخت و ساز در دشت میشان ممنوع است

نویسنده: حسین زندی همدان ‌ـ خبرنگار همشهری
ساخت و ساز در دشت میشان ممنوع است
یکی از نگرانی‌های دوستداران محیط زیست و کوهنوردان در همدان، تخریب‌های صورت‌گرفته در منطقه دشت میشان است که توسط شرکت گردشگری تفریحی تله‌کابین گنجنامه انجام شده است....
1394/05/24
 یکی از نگرانی‌های دوستداران محیط زیست و کوهنوردان در همدان، تخریب‌های صورت‌گرفته در منطقه دشت میشان است که توسط شرکت گردشگری تفریحی تله‌کابین گنجنامه انجام شده است. این شرکت در آخرین اقدام خود بخشی از چمنزار دشت میشان را به عشایر اجاره داد و به تازگی سازه‌های جدیدی را در عرصه و حریم این چمنزار ایجاد کرده است. مدیرکل اداره منابع طبیعی استان در دفتر روزنامه همشهری حضور پیدا کرد و ما این نگرانی‌ها را با «محمدرضا همتی» در میان گذاشتیم.
 • واگذاری دشت میشان به چه صورت است؟
در ابتدا درخواست برای واگذاری میدان میشان حدود 8 هکتار بود و چمنزار دشت میشان را هم در بر می‌گرفت اما منابع طبیعی ورود پیدا کرد و طرح را اصلاح کرد و از واگذاری چمنزار جلوگیری کردیم چراکه از نظر قانون، واگذاری چمنزار ممنوع است. چمن از محدوده واگذاری‌ها خارج شد و 2/5 هکتار از حاشیه میدان میشان به تله‌کابین واگذار شد. انتقال سند این 2/5 هکتار پس از اجرای طرح به نام شرکت تله‌کابین صادر شد.
 • اجاره محوطه میدان میشان به عشایر با چه مجوزی صورت گرفته است؟
ما به تازگی خبردار شدیم که در محدوده چمن قراردادی منعقد شده است و تله‌کابین با چند نفر از عشایر برای استقرار و اجاره محوطه میدان میشان قراردادی منعقد کرده است. وقتی متوجه شدیم، اقدام کردیم و نامه نوشتیم که اگر قراردادی هم بخواهد منعقد شود باید با بخش دولتی باشد نه تأسیسات خصوصی تله‌کابین، چون تله کابین خارج از 2/5 هکتار مورد نظر هیچ‌ حقی ندارد. پاسخ مسئولان تله‌کابین این بود که قصد ما درآمدزایی نیست و از موارد قانونی خبر نداشتیم.
 • اگر قرار بود دوباره عشایر به دشت میشان بازگردند چرا از آنجا اخراج شدند؟
آن زمان حقوق عرفی عشایر هم پرداخت شد. هر زمینی که منابع طبیعی یا دولت بخواهد واگذار کند باید حقوق عرفی بهره‌بردار یا دامدار را رعایت و پرداخت کند و اینجا هم این مسأله رعایت شده است. شرکت تله‌کابین هم مبلغی پرداخت کرد و عشایر را از آنجا اخراج کرد. امروز هم این ادعا را دارد که من برای 8 هکتار از دشت میشان این حقوق را پرداخت کرده‌ام اما دولت تنها 2/5 هکتار از حاشیه چمن دشت میشان را واگذار کرده است. با این همه، به هیچ وجه شرکت تله‌کابین حقی برای اعمال مدیریت در میدان میشان ندارد. چند خانواده عشایر هر سال در میدان میشان استقرار پیدا می‌کردند که گفتند ممکن است برای تله‌کابین مزاحمت ایجاد کند و حقوقی عرفی آنها پرداخت شد. امروز هم به صورت نمادین از همان عشایر می‌توان استفاده کرد اما شرکت تله‌کابین نمی‌تواند چنین قراردادی منعقد کند.
 • برای حل این مشکل چه تدبیری در نظر دارید؟
در گذشته اشاره‌هایی شده بود که برای جذب گردشگر از جاذبه‌های موقت مانند جشنواره عشایر در حاشیه چمن تله‌کابین استفاده شود. با توجه به پیشینه حضور عشایر در این منطقه به صورت نمادین (تأکید می‌کنم به صورت نمادین) شیوه زندگی عشایر برای مردمی که به میدان میشان می‌روند به نمایش گذاشته شود. طرحی را با هماهنگی تربیت‌بدنی و میراث فرهنگی تهیه خواهیم کرد تا بشود صنایع دستی و شیوه و نوع زندگی عشایری به نمایش گذاشته شود و به عنوان یک ظرفیت گردشگری به آن نگاه شود.
 • نگرانی فعالان مدنی و کوهنوردان این است که با روند فعلی ساخت‌و‌سازها افزایش پیدا کند و به صورت یک شهرک مسکونی نمود پیدا کند. از طرفی مدیریت یکپارچه‌ای در این منطقه وجود ندارد. شما چه اقدام بازدارنده‌ای را در نظر گرفته‌اید؟
اصولا هر نوع ساخت‌و‌سازی در دشت میشان ممنوع است. هم از نظر قوانین مسکن و شهرسازی و شهرداری و هم از نظر منابع طبیعی و هلال احمر، این کار غیرقانونی است و هیچ مجوزی نباید برای ساخت‌و‌ساز صادر شود. طرح‌های موردی هم باید به تصویب کمیسیون عمرانی استانداری برسد. این نگرانی ما نیز هست. چون وقتی مکانی متولی زیادی پیدا می‌کند معمولا وضعیت بدتری پیدا می‌کند اما از طرف منابع طبیعی این اطمینان را به شما می‌دهیم که اجازه نمی‌دهیم طرحی یا ساخت‌و‌سازی اجرا شود. اگر کمیسیون زیربنایی طرحی را تصویب می‌کند ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها را رعایت کند و سازه سنگین بتنی نباید آنجا اجرا شود. سازه‌های موقت و همگون با منطقه مانند آلاچیق استفاده شود.
 • پس از این اتفاق برخورد شما با شرکت تله‌کابین چگونه بود؟
ما اعلام کردیم حساسیت داریم و می‌خواهیم که اتفاقی نیفتد تا وادار به تشکیل پرونده قضایی شویم. در دشت میشان علاوه بر تله‌کابین، سازه‌هایی مانند پناهگاه، یادواره شهدا، مسجد، پایگاه هلال احمر ساخته شده که بیش از این گنجایشی نیست و برخی از این سازه‌ها هیچ سنخیتی با منطقه ندارد.
 • علاوه بر ساخت‌و‌سازها، جاده‌کشی‌ها و خراش‌ها و زخم‌هایی که ایجادشده را چگونه باید ترمیم کرد؟
پیش‌تر یک جاده مال‌رو در آنجا داشتیم که متأسفانه آن را به یک جاده ماشین‌رو تبدیل کرده اند و اصلا با طبیعت سازگاری ندارد. ویژگی میدان میشان این بود که مردم پیاده به آن جا بروند. این چه کاری است، انسان در هر جایی با ماشین وارد شود؟ ما در گیان و گاماسیاب هم این مشکل را داریم. ما باید به احترام جنگل و به حرمت طبیعت یک کیلومتر پیش از رسیدن به این مناطق از اتومبیل پیاده شویم اما متأسفانه رفتار درستی با طبیعت نداریم.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B4%D8%AA-%D9%85%DB%8C%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%A7%D8%B3%D8%AA?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، میدان میشان ، تخریب کوهستان الوند ، مدیرکل منابع طبیعی همدان ،

چهارشنبه 21 مرداد 1394

یک دنیای رنگی برای کودکان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،هنر ،روزنامه همشهری ،

یک دنیای رنگی برای کودکان

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
یک دنیای رنگی برای کودکان
نمایش «یه دنیای رنگی» کاری است از گروه نمایش گلبرگ که از تاریخ 21 تا 31 مرداد در سالن پلاتوی شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد همدان هر روز در 2 نوبت به روی صحنه می‌رود.«فریبا یعقوبلو» بازیگر، نویسنده، کارگردان و مسئول کمیته ارتباطات کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان است....
1394/05/21
نمایش «یه دنیای رنگی» کاری است از گروه نمایش گلبرگ که از تاریخ 21 تا 31 مرداد در سالن پلاتوی شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد همدان هر روز در 2 نوبت به روی صحنه می‌رود.«فریبا یعقوبلو» بازیگر، نویسنده، کارگردان و مسئول کمیته ارتباطات کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان است.
وی فارغ‌التحصیل زبان و ادبیات فارسی است و در چند سال گذشته حضور مستمر در بیشتر جشنواره‌ها داشته است و این سومین تجربه نمایش بدون کلام او به شمار می‌آید که همزمان با اولین همایش تئاتر کودکان در همدان روی صحنه می‌رود. در این نمایش «مهشید حنیفه» و «گلبرگ اسدی» به عنوان بازیگر، «علیرضا اسدی» و «میلاد کوشش» در بخش موسیقی، «سیدسامان باب الحوائجی» برای نور، «سیدناصر اسدی» به عنوان مدیر صحنه و «محمد رسول» حضور دارند.
این نمایش سومین تجربه نمایش بدون کلام گروه نمایش گلبرگ است. 2 تجربه گذشته با نام‌های «زیرگنبد کبود» و «همه‌جا به رنگ زمین» در 2 جشنواره بیست‌و‌یکم و بیست‌ودوم روی صحنه رفت و با استقبال بی‌نظیر تماشاگران و گروهای مختلف شرکت‌کننده از سایر کشورها قرار گرفت تا جایی که این نمایش برای اجرا به جشنواره‌ای در فرانکفورت آلمان دعوت شد و در آنجا نیز با استقبال خوبی روبه‌روشد و کارشناسان و منتقدان از این کار تجلیل کردند.

نمایش‌های بدون کلام
فریبا یعقوبلو نویسنده و کارگردان نمایش «یه دنیای رنگی» در مورد 3 نمایش اخیر خود به همشهری گفت: در مورد شیوه اجراهای هر 3 نمایش باید بگویم که هر 3 کار بدون کلام، همراه با موسیقی، نورو بازیگر و با استفاده از نشانه‌ها روی صحنه می‌روند و نمایش یه دنیای رنگی نیز باطبع همین روند را طی خواهد کرد.
این کارگردان همدانی با اشاره به ظرفیت‌های نمایش بدون کلام ادامه داد: بدون کلام بودن نمایش‌ها با استعانت از مفاهیم قابل درک در نوع اجرا باعث استقبال همه ملل با هر فرهنگ و زبانی شده است. ما با توجه به چنین شاخصه و مولفه‌هایی در همدان تلاش کردیم تجربه‌های خوبی در این زمینه داشته باشیم و خوشبختانه مورد رضایت هنردوستان بوده است.
یعقوبلو با اشاره به موضوع نمایش گفت: دختر بچه‌ای که کودک کار است و در طول نمایش متوجه می‌شویم مادر ندارد، هر روز بعد از کار روزانه یعنی دست‌فروشی که دفتر نقاشی و مداد رنگی می‌فروشد در مسیر بازگشت به خانه از کنار ویترین مغازه‌ای عبور می‌کند که مانکنی در داخل ویترین است. کودک شیفته مانکن می‌شود تا جایی که در خواب، رویا و واقعیت مانکن را به جای مادر خود تصور می‌کند.
این نمایش در دوره تمرین و بازبینی مورد پسند دوستانی قرار گرفت که در تمرین‌ها حضور داشتند.
کارگردان نمایش «یه دنیای رنگی» افزود: من ازهمه عوامل اجرایی گروه نمایش گلبرگ کمال تشکر و قدردانی را دارم که طی این سال‌ها در میان این تجربه‌های فاخر و ارزشمند در کنار من بودند. امیدواریم اجرای نمایش «یه دنیای رنگی» همانند 2 نمایش گذشته مورد پسند و در خور سلیقه همه هنرمندان و هنردوستان قرار گیرد

دغدغه‌های فکری یک گروه
«مهشید حنیفه» یکی از بازیگران این نمایش نیز گفت: نمایش یک دنیای رنگی ادامه تفکری است غالب بر نمایش‌های اخیر که دغدغه فکری گروه ما را هم در بر می‌گیرد. نمایش‌هایی که در طول 2 سال گذشته اجرا کردیم در همین راستا بوده است. به طور مثال نمایش «زیر گنبد کبود» داستانی در رابطه با کودکانی بود که در خانواده‌هایی با مشکلاتی همچون طلاق، کودک‌آزاری و خشونت‌های خانگی دست و پنجه نرم می‌کنند و باز در سال گذشته نمایش «همه‌جا به رنگ زمین» را به روی صحنه بردیم که به این مسأله با نگاهی جامع‌تر نگریست و به مسأله استعمار انسان و کودکان (استعمار توسط دیگر انسان‌ها، جامعه و تکنولوژی) نگاه کرد.

گره احساسی بین تماشاگر و بازیگر
بازیگر نمایش یه دنیای رنگی گفت: داستان نمایش امسال نیز در ادامه همین مضمون‌هاست اما با نگاهی ظریف‌تر و داستانی لطیف‌تر شکل می‌گیرد. طرح و ایده این نمایش از فریبا یعقوبلو و من است. این داستان نیز داستان کودکان کار است. دخترک دست‌فروشی که به دنبال عشق مادری است، اما نگاه ما در این اثر متفاوت است. امیدواریم مخاطبان ما مانند همیشه با رضایت سالن را ترک کنند. این نمایش شکلی بسیار لطیف و احساسی دارد و تمام زیبایی اجرایی آن به گره احساسی است که بین بیننده و نمایش شکل می‌گیرد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، نمایش در همدان ، تئاتر همدان ،

چهارشنبه 14 مرداد 1394

همایش تئاتر کودک و نوجوان در میانه راه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گفتگو ،

همایش تئاتر کودک و نوجوان در میانه راه

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
همایش تئاتر کودک و نوجوان در میانه راه
همایش تابستانی تئاتر کودک و نوجوان استان با همکاری کانون تئاتر کودک و نوجوان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرستان همدان به نیمه راه رسیده است....
1394/05/14
 همایش تابستانی تئاتر کودک و نوجوان استان با همکاری کانون تئاتر کودک و نوجوان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرستان همدان به نیمه راه رسیده است.
این همایش برای پربارکردن اوقات فراغت شهروندان از تاریخ یکم تا 31 مرداد برپاست. دوره دوم این همایش در زمستان سال جاری برگزار خواهد شد. «فریبا یعقوبلو» مسئول کمیته ارتباطات کانون تئاتر کودک و نوجوان و یکی از برگزارکنندگان این همایش از چگونگی روند اجرای نمایش‌ها برای همشهری می‌گوید.
 • هدف از برگزاری همایش چیست؟
از آنجا که استان همدان پایتخت و پایلوت تئاتر کودک و نوجوان کشورمان است و همه ساله جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در این استان فرهنگی برگزار می‌شود و همچنین به دلیل دارابودن ظرفیت فراوان کارهای نمایشی کودک و نوجوان و استقبال فراوان مردم هنردوست استان این برنامه را آغاز کردیم.
 • پذیرش آثار به چه شکلی صورت می‌گیرد؟
متون یا طرح‌های ارائه‌شده به اداره فرهنگ و ارشاد توسط کارشناسان تئاتر استان بازخوانی می‌شود و بعد از تأییدیه متن و طرح وارده، مرحله تمرین توسط گروه اجرا می‌شود. پس از آن توسط شورای بازبینی، کارها برای داشتن شرایط اجرا وارد مرحله بازبینی می‌شوند و دست آخر پس از تأیید آثار توسط شورا به مرحله اجرا برای عموم معرفی می‌شود. از آنجایی که یکی از اهداف تمام هنرمندان عرصه تئاتر کودک و نوجوان، حس مسئولیت در قبال فرهنگ و هنر استان است افق دیدشان به حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و ارائه اثر هنری‌شان به هم‌میهنان و همچنین عرضه و اشاعه فرهنگ کشورمان به سایر گروه‌های شرکت کننده از اقصی نقاط دنیا است.
 • آثار رسیده از چه شهرهایی است؟
تمام کارهای ارسالی از شهر همدان است و بعضی از کارها بعد از 2 بار بازبینی با توجه به اصلاحیه‌هایی که داشتند آماده اجرا شدند.
 • این همایش چه ارتباط و چه تأثیری در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان دارد؟
از آنجا که آثار ارسالی به جشنواره قبلا باید اجرای عموم در شهر یا استان خود را داشته باشند و یکی از بندهای فراخوان شرکت در جشنواره به این امر اختصاص دارد، برای به انجام‌رسیدن این شرط تمام آثار برای حضور در جشنواره باید این مرحله را طی کنند. همچنان که اشاره کردم همدان پایلوت و پایتخت تئاتر کودک و نو جوان است و باطبع متقاضیان این بخش در استان بیشتراست. کانون تئاتر کودک و نوجوان که در اردیبهشت سال جاری به ثبت رسید بر آن دید که اجراهای مذکور ساماندهی شوند و در قالب یک همایش، دوستان هنرمند آثار فاخر خود را در معرض دید مردم فهیم هنردوست شهرمان و میهمانان شهرمان بگذارند.
 • مضمون کارهایی که اجرا می‌شود چیست؟
دومین همایش جشنواره مسائل آموزشی، ‌سرگرمی، شناخت دنیای کودک و نوجوان، داستان‌های فولکلور شهرمان و با آنچه مربوط به آینده‌سازان این مرز و بوم است را در بر می‌گیرد.این همایش زمستان امسال برگزار می‌شود.
 • استقبال مردم همدان از چنین رویدادهایی چگونه است؟
استقبال شایان و بی‌نظیر مردم شهرهمدان باعث ماندگاری جشنواره در همدان است به همین دلیل چشم امید و دلگرمی تمامی هنرمندان این عرصه به این سرمایه‌های هنردوست و فرهنگ‌پرور همدان است تا با حضور در سالن‌های تئاتر و دیدن نمایش‌ها ما را در پیشبرد هدف‌ها یاری کنند.
 • چه تعداد از کسانی که در این همایش حضور دارند پیش از این هم کار اجرا کرده‌اند؟
همه دوستان با سابقه حضور چندین دوره در جشنواره به اجرای آثار می‌پردازند. البته ممکن است در میان عوامل اجرایی به جز کارگردان افرادی کم‌سابقه یا تازه‌کار هم باشند. از آنجا که آوازه این جشنواره فاخر به عنوان یکی از جشنواره‌های تخصصی ویژه کودکان و نوجوانان در خارج از مرزهای کشورمان طنین‌انداز و مطرح شده است بدون شک این رخداد هنری در سرتاسر کشور شناخته شده است.
 • تاکنون چه تعداد اثر به همایش رسیده است؟
تاکنون 68 اثر در بخش بین‌الملل از سرتاسر دنیا به دبیرخانه دائمی جشنواره در همدان ارسال شده که از میان آثار ارسالی کشورهای ایتالیا، آلمان، کره‌جنوبی، هندوستان، آمریکا و چندین کشور دیگر به چشم می‌خورند که تنها 8 اثر در این بخش حضور خواهند داشت. از متولیان فرهنگ و هنر در پایتخت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیریت مرکز هنرهای نمایشی، کمال امتنان و استعانت برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره را داریم تا با نگاه ویژه مادی و معنوی خود ما را در برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رخداد هنری یاری کنند.
 • منظور من کارهای رسیده به اولین همایش تئاتر همدان بود.
اکنون 8 اثر پذیرفته شده که هر یک از کارها به مدت 10روز روی صحنه در معرض دید علاقه‌مندان، کودکان و نوجوانان قرار خواهد گرفت.
 • وضعیت کانون تئاتر کودک و نوجوان چگونه است؟
کانون دارای 130 عضو وابسته و پیوسته و افتخاری است. تازه‌کارها و کسانی که در دوره کارگاهی تئاتر شرکت می‌کنند بعد از پشت سر گذاشتن مرحله مقدماتی در این کانون عضو می‌شوند. به اطلاع همه هنردوستان برسانم که در بهمن‌ سال گذشته آقای «گوردون واین» مدیر خانه تئاتر شهر فرانکفورت آلمان به اتفاق خانواده خود عضو افتخاری کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان شدند.
 • شما در این همایش اثری ارائه کرده‌اید؟
بله. علاوه بر مسئولیت محوله در این همایش با یک اثر نمایشی با نام «یه دنیای رنگی» در همایش حضور دارم. یه دنیای رنگی ویژه دختران 6 تا 12 سال از تاریخ 21 مرداد تا 31 مرداد در سالن پلاتوی تئاتر شهر(آوینی) روی صحنه می‌رود.
 • در پایان...
این همایش در مجتمع فرهنگی - هنری شهید آوینی (تئاتر شهر) همه روزه از ساعت 18:30 تا 31 مرداد در حال برگزاری است و نمایش‌های آن طرف دریاها کجاست (سعید باغبانی‌نیر)، پرواز ستاره‌ای (نیما بیگلریان)، یه دنیای رنگی (فریبا یعقوبلو)، گلپری (محسن پورقاسمی)، وضعیت غیرطبیعی (محمدمهدی کلهری) از جمله آثار راه‌یافته به این همایش هستند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%88-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D9%87?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ،

چهارشنبه 14 مرداد 1394

صدای خوش «مهرورزی» از دامنه الوند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :موسیقی ،روزنامه همشهری ،

صدای خوش «مهرورزی» از دامنه الوند

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
صدای خوش «مهرورزی» از دامنه الوند
مراسم گرامیداشت مقام استاد «ناصر مهرورز» صدای ماندگار آواز و هنر موسیقی همدان در سالن آوینی همدان برگزار شد. در این مراسم هنرمندانی از انجمن موسیقی، خانه آواز همدان و علاقه‌مندان به این هنرمند باسابقه همدانی شرکت داشتند....
1394/05/14
مراسم گرامیداشت مقام استاد «ناصر مهرورز» صدای ماندگار آواز و هنر موسیقی همدان در سالن آوینی همدان برگزار شد. در این مراسم هنرمندانی از انجمن موسیقی، خانه آواز همدان و علاقه‌مندان به این هنرمند باسابقه همدانی شرکت داشتند.
همچنین  معاون پشتیبانى و برنامه‌ریزی امورانسانی استاندار همدان و مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد و تعدادی از مدیران دولتی  در این مراسم حضور داشتند.

آغاز پخش آواز در صدا و سیمای همدان
«میرهاشم میری»، شاعر در این مراسم گفت: همه می‌دانند اوایل انقلاب در مورد موسیقی ابهامات اساسی وجود داشت. خیلی از اهالی موسیقی عزلت گزیده و کنار کشیده بودند و محافل، مجامع و رسانه‌ها از اجرا ی موسیقی خالی بود، به خصوص شبکه‌های محلی مقداری دست به عصاتر از شبکه مرکزی بود.
عباس الهی‌تبار، مدیر کل وقت صدا و سیمای همدان، احتیاط در حوزه موسیقی را با شجاعت شکست و حدود سال‌های 62 یا 63 بود که اولین برنامه موسیقی را با آواز «ناصر مهرورز» و تنبک «حمید عرفانی» به صورت 2 برنامه شعر و موسیقی در شبکه استانی وارد پخش کرد.

تجلیل به وقت نفس گرم هنرمند
«رضا قیاسی» معاون پشتیبانى و برنامه ریزی امورانسانی استاندار همدان ‌در این مراسم گفت: هدف این مراسم، تجلیل از یک شخص نیست. هنرمندانی مانند استاد «ناصر مهرورز» نماینده جامعه هنری هستند و جامعه مدیون ایشان است. چه خوب که در زمان حیات از هنرمندان تجلیل می‌شود.
قیاسی افزود: هنر عایدات مالی ندارد و هنرمندان زندگی متمولانه ندارند. به لحاظ مالی ممکن است مشکلاتی داشته باشند، اما به انجام رسالت هنری خود تعهد دارند.معاون پشتیبانى و برنامه ریزی امور انسانی استاندار همدان با اشاره به ناصر مهرورز گفت: آثار شماست که جامعه را حفظ می‌کند. امیدوارم بتوانیم قدردان زحمات شما باشیم.
این مقام استانی ادامه داد: ما باید از کسانی که در عرصه‌های مختلف هنری فعالیت می‌کنند قدردانی کنیم. تأثیر آن‌ها بیشتر‌ و بهتر از دولتمردان است. چرا که برای ماندگار کردن ایده، اندیشه و افکار تلاش می‌کنند. اگر امروز به تاریخ ایران کهن افتخار می‌کنیم، به خاطر آثار هنری است که از گذشته باقی مانده است. منابع عمده هر کشوری منابع انسانی است و مهمترین بخش آن نخبگانی هستند که مانند ستاره‌‌ای فروزان می‌درخشند. منابع انسانی زیر ساخت هرکشوری برای توسعه است. در بین آنها ‌تعدادی نقش مهم‌تری دارند که آثار گذشتگان را به روز می‌کنند و بر اساس نیاز جامعه فعلی به شهروندان با روشی اثر‌پذیر ارائه می‌دهند.
قیاسی در پایان سخنانش گفت: کار هنرمند کار تربیتی است. یک شاعر دردمند نیازها، چالش‌ها و موانع جامعه، حتی پیشنهادهای خود را به بهترین شیوه انتقال می‌دهد و فرزندان این آب و خاک را با اصالت پدران آشنا می‌کند. استاد «مهرورز» یکی از این ستارگان است.

حکایت از سال‌های دور آشنایی
«سیاوش دیهیمی» شاعر و نوازنده تار در همدان در این مراسم گفت: اوایل دهه 40 وقتی آقای مهرورز دانش‌آموز دبیرستانی بود، با ایشان آشنا شدم که در مسابقات آموزشگاهی موسیقی شرکت کرده بود. صدای زیبایی داشت. من اولین تجربه نوازندگی در محافل عمومی را آنجا داشتم. اگر چه وقتی آموزگار و به قروه منتقل شد، من هم از همدان به بهار رفتم و فاصله‌ای بین ما افتاد. اما سال‌ها بعد به همراه دوستانی مانند «اکبر عاقلان» نوازنده سنتور، «کریمیان» نوازنده ویلن، «یساولیان» که دارای مدرک امور هنری و معلم پرورشی شدند، گرد هم آمدیم. هنوز جای چنین معلمانی خالی است که هم موسیقی می‌دانستند، هم نقاشی و هم تئاتر.دیهیمی در ادامه گفت: بعد از انقلاب حدود 5 سال خدمت آقای مهرورز بودیم که تا سال 68 ادامه داشت در این سال به کره و چین رفتیم و 8 کنسرت برگزار کردیم. «زاهدی» عود می‌زد. «عباس شریفی» تنبک و «اسماعیل مجاهد‌نیا» قیچک می‌زد. یکی از شاخصه‌های گروه ما آقای مهرورز بود.
دیهیمی افزود: هر دوشنبه خدمت «استاد ناصح‌پور» می‌رفت. باید این نکته را هم اضافه کنم که تجربه آقای مهرورز در کار اقتصادی برای جوانان که وارد عرصه هنر شدند، باید چراغ راه شود چون تنها با کار هنری نمی‌توان زندگی راحتی داشت.

ما زنده‌ به آنیم
در این مراسم هنرمندان همدانی از جمله «محسن روح‌افزا» قطعاتی را اجرا کردند و ناصر مهرورز نیز 2 ترانه با مضمون وطن اجرا کرد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%B4-%C2%AB%D9%85%D9%87%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C%C2%BB-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%86%D9%87-%D8%A7%D9%84%D9%88%D9%86%D8%AF


برچسب ها: همشهری همدان ، موسیقی همدان ، ناصر مهرورز ،

شنبه 10 مرداد 1394

سرنوشت اشکانیان در همدان!

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،میراث فرهنگی ،ایسنا ،

سرنوشت اشکانیان در همدان!

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
44-27.JPG

بزرگترین شهر دستکند و زیرزمینی ایران نام گرفته است، شهری که تاکنون 60 اسکلت دارای قدمت از آن کشف کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد این سایت تاریخی برای مسئولان منطقه هیچ ارزشی ندارد ...

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، اردیبهشت امسال پنجمین فصل کاوش در شهر زیرزمینی «سامن» آغاز شد، شهری باقی مانده از دوره اشکانیان که از زمان کشف تاکنون 60 اسکت در آن کشف کرده‌اند،‌ اما حالا شرکت مخابرات «سامن» با قرار دادن تاسیسات برقی خود در این منطقه انگار پایش را بر شاهرگ این شهر ارزشمند و تاریخی قرار داده است.

هرچند شهر زیرزمینی «سامن» با مشکلات مختلفی روبه‌روست،‌ اما مهمترین خطر در این شهر باستانی، ‌قرار گرفتن ساختمان اداری مخابرات درست در مرکز این سایت است که به نظر می‌رسد این اقدام نه تنها امکان هرگونه پیشرفت در کاوش‌ها را می‌گیرد، بلکه همه‌ی تاسیسات مخابراتی مانند سیم‌های تلفن و فیبر نوری از زیرِزمین، یعنی درون مجموعه‌ دستکند «سامن» می‌گذرد!

هنوز هیچ‌کس به این قضیه توجه نکرده که سیستم تاسیساتی در این منطقه چه قدر استاندارد است و حفاری‌های مخابرات می‌تواند چه آسیبی به این مجموعه‌ی باستانی وارد کند؟ حتی شنیده می‌شود که مخابرات به درخواست اداره میراث فرهنگی استان در این زمینه پاسخ نداده است.

با این وجود به نظر می‌رسد نگرانی فعالان مدنی و دوستداران میراث فرهنگی استان همدان در این زمینه از مسئولان استانی و شهری بیشتر است، آن‌ها از مخابرات درخواست کرده‌اند تا هرچه زودتر ساختمان را تخلیه کنند تا از آسیب‌های بیشتر به این مجموعه‌ی تاریخی و بی‌نظیر جلوگیری شود.

از مخابرات تعجب می‌کنیم!

مرکز مخابرات سامن

مجتبی جوادیه، کارشناس گردشگری همدان در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: از قول مخابرات گفته شده که جابجایی تاسیسات هزینه دارد، آدم خنده‌اش می‌گیرد. یک نهاد می‌خواهد روی شهری باستانی به عظمت شهر زیرزمینی «سامن» که اصلا نمی‌توان برای آن قیمت‌گذاری کرد، معامله کند. این واقعا خنده‌دار است!

وی ادامه داد: چنین میراثی که در اینجا وجود دارد بیشتر از این‌ها ارزش دارد به هر حال باید این جابجایی صورت گیرد، اما تعجب ما از مخابرات است که چرا چنین کاری کرده است؟ انتظار ما این است مخابرات داوطلبانه پیشنهاد دهد و این مکان را به خاطر منافع عمومی تخلیه کند و جابجا شود نه اینکه میراث از آن درخواست کند.

او بیان کرد: ما امیدواریم قانونی تدوین شود که زمانی‌که مکانی دولتی ارزش تاریخی دارد بدون چون و چرا به سازمان میراث فرهنگی واگذار شود، تملک کردن و آزادسازی شهر زیرزمینی سامن بسیار مهم است و اگر مسئولان به فکر میراث فرهنگی و گردشگری استان هستند، یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان،‌ معماری همین شهر زیرزمینی و دستکند «سامن» است.

تا دولت تصمیم بگیرد، حفاران غیرمجاز آن را تخلیه کرده‌اند!

حسین زندی، فعال مدنی و دوستدار میراث فرهنگی در همدان نیز درباره‌ی وضعیت معماری دستکند «سامن» به خبرنگار ایسنا گفت: امروز آزادسازی عرصه و محوطه شهر زیر زمینی سامن اورژانسی‌ترین کار است، باید ضرب‌العجل برای تخلیه‌ی آن تعیین شود. در شرایط کنونی تا دولت بخواهد تصمیم بگیرد حفاران غیرمجاز آن را تخلیه کرده‌اند.

وی با تاکید بر این که شهر زیرزمینی «سامن» از دو مشکل بزرگ آسیب می‌بیند، اظهار کرد: از یک سو تاسیسات شهری مانند مخابرات، گازرسانی، آبرسانی، برق‌رسانی و شهرداری در حال تخریب شدید این سازه‌ی کم نظیر است، از سوی دیگر زمانی‌که یک نقطه شناسایی شد و همه متوجه شدند آن نقطه‌ای باستانی است، با توجه به اینکه در سال‌های اخیر انواع فلزیاب در اختیار مردم قرارگرفته است و گرایش به سمت آثار زیرخاکی زیاد شده، بلاتکلیف ماندن چنین محوطه‌ای خطرناک است.

این دوستدار میراث فرهنگی در همدان ادامه داد: در این مورد باید استاندار وارد عمل شود و برای آزادسازی منطقه کمک کند. برای چنین پروژه‌ای بودجه‌های ملی نیاز است، به خصوص در چنین شرایطی باید نمایندگان مجلس استانی برای این پروژه تامین اعتبار کنند.

شهر زیرزمینی سامن

زندی اضافه کرد: من تعجب می‌کنم چرا نمایندگان ملایر و سامن به این موضوع توجهی ندارند. مسلما اگرنمایندگان و مدیران ارشد استان در این زمینه کوتاهی کنند، فعالان مدنی استان به دلیل تخریب میراث فرهنگی از مخابرات شکایت خواهند کرد.

وی با تاکید بر لزوم تهیه‌ی هر چه سریع‌تر عرصه و حریم نهایی این محوطه افزود: باید این منطقه تخلیه شود، چون اگر بخواهیم کاوش‌ها در این محوطه‌ تاریخی به یک نتیجه‌ درست منتهی شود، تنها گمانه‌زنی محدود و تعیین تاریخ کافی نیست، باید به دنبال داده‌های انسان‌شناسی و مردم‌شناسی بود تا ارزش واقعی آن بدست آید،‌ همچنین باید برقراری پیوند اثر با محیط اثر و امکانات مردم‌شناسی آن صورت گیرد.

او همچنین بر لزوم تبدیل مجموعه‌ «سامن» به پایگاه ملی میراث فرهنگی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، شهر زیرزمینی «سامن» یکی از بی‌نظیرترین سازه‌های معماری دستکند ایران در شهر سامن ملایر است، بنابر گمانه‌زنی‌های اولیه گفته می‌شود بیش از 10 هکتار مساحت دارد، هر چند تا کنون حدود فصل کاوش در این محوطه‌ تاریخی انجام شده است.

اما علاوه بر مشکلات مطرح شده کمبود اعتبار برای ادامه‌ کاوش‌ها و استقرار دائمی مردم روی بستر سنگی این محوطه و به دنبال آن امکان کاوش در این منطقه که باید دست‌نخورده‌تر باقی بماند، از مهمترین مشکلاتی است که بزرگترین شهر زیرزمینی ایران با آن مواجه است.

انتهای پیام

http://isna.ir/fa/news/94050904510/%D8%B3%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86

شهر زیرزمینی سامن

شهر زیرزمینی سامن
برچسب ها: خبرگزاری ایسنا ، شهر زیر زمینی سامن ، میراث فرهنگی ملایر ، میراث در خطر همدان ،

چهارشنبه 7 مرداد 1394

همدان مقصد گردشگری نبوده است

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گفتگو ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

همدان مقصد گردشگری نبوده است

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
همدان مقصد گردشگری نبوده است
سفر فرهاد عزیزی مدیر كل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی كشور باعث ایجاد تحرک در میراث فرهنگی استان بود.پایگاه بافت قدیم همدان پس از سال‌ها تعطیلی کار خود را آغاز کرد و پرونده پایگاه هگمتانه به جریان افتاد تا استان همدان یک گام دیگر به ثبت جهانی نزدیک‌تر شود....
1394/05/07
 سفر فرهاد عزیزی مدیر كل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی كشور باعث ایجاد تحرک در میراث فرهنگی استان بود.پایگاه بافت قدیم همدان پس از سال‌ها تعطیلی کار خود را آغاز کرد و پرونده پایگاه هگمتانه به جریان افتاد تا استان همدان یک گام دیگر به ثبت جهانی نزدیک‌تر شود. عزیزی در گفت و گو با همشهری وضعیت پایگاه‌های میراث فرهنگی در همدان را تشریح می‌کند و خبر از ایجاد چند پایگاه جدید می‌دهد.
 • هدف از سفر به همدان چه بود؟
برنامه سفر برای بررسی پایگاه‌های همدان بود. ما در همدان پایگاه هگمتانه و پایگاه بازار و بافت قدیم همدان و در نهاوند پایگاه لائودیسه را داریم. در این سفر تلاش کردیم ببینیم وضعیت پایگاه‌ها به چه صورت است و در سال 94 چه کارهایی را می‌توان انجام داد.
 • وضعیت پایگاه‌ها را در همدان چگونه دیدید؟
در پایگاه‌هایی که پیش از این داشتیم باید هر چه زودتر پلان و مدیریت هگمتانه تهیه و طبق آن مشخص شود چه برنامه‌هایی برای سال‌های آینده در نظر داریم. برنامه‌هایی که باید برای اجرایی شدن آنها هدف‌گذاری کنیم. تأمین امکانات و اعتبارات این محوطه و پایگاه در دستور کار است. همچنین به زودی هیأت راهبردی این پایگاه را با مشورت مدیریت استان مشخص خواهیم کرد. با توجه به غنای زیاد بافت همدان و بازار که از قدیمی‌ترین پایگاه‌های کشور است زمینه کاری آغاز شده و پایگاه احیا می‌شود. این پایگاه ملی در سال‌های گذشته کاملا تعطیل بود. اکنون دوباره در حال راه‌اندازی و تخصیص امکانات و اعتبارات است.
 • کار پایگاه بازار از چه زمانی آغاز می‌شود؟
با توجه به گفت و گوهای صورت گرفته باید دستگاه‌های دیگری مانند وزارت مسکن و شهرداری با رایزنی‌های مدیرکل استان در آینده نزدیک به یک تفاهم برسند تا با مشارکت همگانی دستگاه‌های دولتی برنامه کاری مشخصی با مسئولیت پایگاه شروع کنیم.
 • بر اساس بازدیدهای به عمل آمده کدام محوطه آمادگی ایجاد پایگاه جدید را دارد؟
پس از بازدید روستای ورکانه خوشبختانه فعال بودن روستا تایید شد. این یک روستای ارزشمند از لحاظ معماری و منظر فرهنگی به شمار می‌آید. ورکانه روستایی دست نخورده است. امیدوارم پس از بررسی بتوانیم یک پایگاه در این منطقه با توجه به روستای تاریخی ارزانفود و روستای هدف گردشگری سیمین ایجاد کنیم تا این روستا برای حفظ ارزش‌های تاریخی و بناهایش فعلا در لیست پایگاه‌های موقت قرار گیرد و زمینه تبدیل شدن به پایگاه‌ها را داشته باشد.
 • یکی از مسائل مطرح این روزها این است کدام اثر در همدان قابلیت ثبت جهانی دارد؟ تبدیل شدن یک محوطه یا اثر به پایگاه میراث فرهنگی و تقویت پایگاه‌ها چه تاثیری در ثبت جهانی یک اثر دارد؟
مسلما پایگاه ملی زمینه‌ساز این مساله است. یکی از اهداف اصلی پایگاه ملی‌ این است که اثری را برای ثبت جهانی آماده کنیم. در نتیجه یکی از مسیرهایی که پایگاه‌ها دارند ثبت جهانی است. پایگاه هگمتانه در فهرست ثبت جهانی قرار دارد. اگر ما بتوانیم در یک بازه زمانی آثار را به لحاظ زیرساخت‌ها و به لحاظ مطالعاتی، پژوهشی، حفاظتی و امکاناتی آماده‌سازی کنیم، برای ثبت جهانی در اولویت قرار می‌گیرند.
 • به جز هگمتانه کدام محوطه کدام اثر در فهرست موقت قرار گرفته است و یا قرار خواهد گرفت؟
محوطه نوشیجان هم جزو فهرست جهانی هست.
 •  سازه‌های دستکند زیر زمینی ارزانفود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
من فعلا شناختی دقیقی از ارزانفود ندارم. باید بررسی و امکان‌سنجی صورت بگیرد. با توجه به این‌که جایگاه علمی و پژوهشی آن کاملا مشخص نیست و این‌که چه جایگاهی در بین آثار تاریخی کشور و چه جایگاهی بین آثار طبیعی دارد، باید بیشتر بررسی شود، چرا که تنها ارزش معماری منحصر به فرد کافی نیست.
 • نقش تشکل‌های غیر دولتی در تقویت پایگاه‌ها را چگونه می‌بینید؟
در نشستی با حضور مدیران میراث در استان به این نتیجه رسیدیم، در بافت تاریخی همدان یک کار مشارکتی با دیگر دستگاه‌ها و نهادهای دولتی می‌توان انجام داد. قاعدتا اگر بخواهیم یک نتیجه مثبت بگیریم، نیاز است کسانی که در بافت زندگی می‌کنند و در بازار فعال هستند، آمادگی پذیرش و همراهی را داشته باشند تا مشارکت خوبی شکل بگیرد. انجمن‌ها و تشکل‌های غیر‌دولتی می‌توانند این همراهی و ارتباط را بین ساکنان محلی و بازاری‌ها با بخش دولتی ایجاد کنند. ما در این زمینه می‌توانیم از ظرفیت انجمن‌ها استفاده کنیم.
 • از نظر ظرفیت‌های گردشگری کدام نقطه را دارای توانایی بیشتری دیدید؟
مسیری که از سد اکباتان شروع می‌شود و از ورکانه به ارزانفود ختم می‌شود، بسیار ظرفیت بالا و منظر طبیعی و فرهنگی منحصر به فردی دارد که باید برای معرفی شناخت و ارتقای جایگاه آن تلاش شود،چون در سطح ملی شناخته شده نیست. مسئولان استان باید برنامه‌ریزی خوبی انجام دهند تا با حفاظت کامل معرفی شود. می‌توان زمینه‌ای ایجاد تا مردم را به اینجا دعوت کرد و باعث رونق اقتصادی منطقه شد، اما ظاهرا تنها مرکز شناخته شده گردشگری همدان غار علیصدر است‌.
 • برای تقویت گردشگری همدان چه پیشنهادی دارید؟
همدان به عنوان یک استانِ مسیری در زمینه گردشگری معرفی شده و هیچ وقت به عنوان مقصد شناخته نشده است. ما باید این موضوع را جدی بگیریم تا همدان به مقصد گردشگران تبدیل شود.
 • محوطه‌هایی مانند خورزنه که علاوه بر 5 غار دستکند، تپه تاریخی شاه طهماسب را هم در کنار خود دارد این روزها مورد تهدید ساخت و ساز دولتی است. شما به عنوان مدیریت پایگاه‌های کشور چه اقدامی می‌توانید انجام دهید؟
این موارد ابتدا از طریق مدیریت استان باید پیگیری شود و پس از ثبت به مرکز معرفی شود تا در زمینه تأمین اعتبار، رسیدگی و امکانات پیگیری و از حمایت‌های ملی استفاده کنیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%82%D8%B5%D8%AF-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، فرهاد عزیزی ، میراث همدان ، پایگاه ملی میراث ،

چهارشنبه 7 مرداد 1394

آب 1700 ساله، دلش از تخریب‌ها گرفته بود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :ایسنا ،گفتگو ،میراث فرهنگی ،

آب 1700 ساله، دلش از تخریب‌ها گرفته بود

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
1438092584417_IMG_3401.JPG

فعالان مدنی در اعتراض به خشک شدن چشمه «طاق‌بستان» زنجیره‌ی انسانی تشکیل دادند، البته قبل از جوشان شدن دوباره‌ی چشمه، با این حال هنوز نگرانند.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا،‌ حدود دو هفته‌ قبل چشمه‌ی «تاق‌بستان» خشک شد. یک خشکی ناگهانی،‌ که مدیران شهری،‌ دوستداران میراث فرهنگی و مردم منطقه را نگران کرد،‌ پس از آن اظهار نظرهای فراوانی در این زمینه مطرح شد،‌ حتی مدیران شهری کرمانشاه خشکسالی را عامل این رویداد دانستند، اما فعالان مدنی و باستان‌شناسان شیوه‌ی مدیریت کلان استان را باعث بروز آن اعلام کردند.

اگر چه دو روز گذشته بار دیگر این چشمه فوران کرد و چشمه پرآب شد، اما زمین‌شناسان معتقدند برای اطمینان بیشتر از احیای این چشمه، باید چند روزی صبر کرد تا مشخص شود این آب ماندگار است یا به صورت موقت از چشمه جوشیده است!

با این وجود هنور برخی زمین‌شناسان،‌ باستان‌شناسان و دوستداران میراث فرهنگی نظراتی را در این زمینه مطرح می‌کنند...

سیامک فتاحی، زمین‌شناس و دوستدار میراث فرهنگی در کرمانشاه در این زمینه می‌گوید: به نظر می‌رسد بازگشت آب به حوضچه‌ی چشمه پایدار نباشد، معمولا چنین فعل و انفعالاتی در پدیده‌های زمین شناسی رخ می‌دهد، بنابراین باید منتظر بررسی‌های کارشناسی بود.

او ادامه می‌دهد: خشک شدن چشمه حتی اگر به دلیل خشکسالی باشد، احیای آن در این فصلِ کم‌آب، بعید به نظر می‌رسد. بنابراین احتمالا این اتفاق به دلیل برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیر زمینی در پایین دست پیش آمده است.

وی می‌افزاید: چشمه‌ای مانند چشمه «بل‌هجیج» که سوراخ دارد، به دلیل انحلال لایه‌ها و سنگ‌های آهکی دریچه‌هایی در دل زمین بوجود آورده است که آب در آن جاری می‌شود، چشمه تاق‌بستان نیز از این‌گونه است و ساختار «کارستی» (مناطق کارستی؛ مناطقی هستند که سنگ های آهکی در آن مناطق دچار انحلال شده‌اند.) دارد.

او اضافه می‌کند: لایه‌های آهکی زاگرس بیشتر «کارستیک» است، بنابراین احتمالا مجاری خروجی آن تغییر پیدا کرده و چشمه خشک شده است. گاهی زمانی‌که شیب هیدرولیکی زیاد و در مسیر آب رسوبات هم زیادی باشد این شیب تند باعث می‌شود، بنابراین فشار آب رسوبات را به سمت دریچه‌ی خروجی می‌برد و دریچه را می‌گیرد.

فتاحی با تاکید بر این‌که همه‌ی این احتمال‌ها در این زمینه وجود دارد، بیان می‌کند: برای احیای چشمه‌ی «طاق‌بستان» علاوه بر این که به بارش باران نیاز دارد، مدیریت آب منطقه باید برای نظارت روی چاه‌های منطقه «نوژیوران» و پشت «تاق بستان» قاطعیت داشته باشد و از سوی دیگر اداره‌ی میراث فرهنگی استان باید برنامه‌ریزی مناسبی برای نجات چشمه انجام دهد.

او شعار دادن، یا شبانه و با تانکر آب داخل چشمه ریختن را راه‌حل مناسب برای نجات چشمه نمی‌داند.

در «طاق‌بستان» فاجعه‌های زیادی رخ داده است

به گزارش ایسنا، مرتضی گراوند، باستان‌شناس نیز در این زمینه اظهار می‌کند: براساس اظهارنظر مسئولان میراث فرهنگی و شرکت آب منطقه‌ای، خشکسالی و حفر چاه‌های غیر مجازی که در محدوده‌ی «طاق‌بستان» صورت گرفته است، باعث شده تا چشمه‌ی «طاق بستان» ناگهان خشک شود.

او می‌گوید: به دلیل وجود مدیران ناکارآمد در میراث کرمانشاه در طول سال‌های گذشته، این اداره کل رو به انحطاط و نابودی رفته است و بسیاری از آثار و محوطه‌های باستانی ثبت شده در این منطقه بدون هر اعتراضی تخریب یا نابود شده‌اند. همچنین بسیاری از محوطه‌های ناشناخته مانند معدن سنگ «رستم آباد» در کنگاور کاملا تسطیح و نابود شد، یا واگذاری حریم و عرصه‌ی «چغا بابانه» و تکیه‌ی «معاون الملک»، یا صدور مجوز ساخت‌وساز در محوطه‌ی «دستک» پس از کشف یک تابوت سنگی، که باعث تخریب این محوطه‌های تاریخی شد.

وی بروز هر کدام از این اتفاقات را یک فاجعه می‌داند و بیان می‌کند: تخریب «تاق بستان» از زمانی شروع شد که این نوع اتفاقات مطرح شدند، در حالی که برنامه‌ی ثبت جهانی این محوطه در دست برنامه‌ریزی است.

گراوند ادامه می‌دهد: این که بخواهند با لودر و بیل مکانیکی به یک اثر باستانی کم نظیر حمله کنند، چه ارتباطی به ثبت جهانی دارد؟ در قوانین یونسکو نیامده است که برای ثبت جهانی یک اثر باید آن را به حالت اولیه برگرداند، اگر اینگونه بود داریوش و خشایار باید تخت جمشید را دوباره می‌ساختند.

این باستان‌شناس تاکید می‌کند: عملا روشی که در کرمانشاه به کار گرفتند یک کار اشتباه بود،‌ کاری که فقط برای منفعت آن را انجام داند. کسی که شبانه در «طاق‌بستان» اقدام به لایروبی حجمی از انباشت‌های مواد هزاران ساله به عمق دو نیم تا سه متر می‌کند، به دنبال چیست؟

او توضیح می‌دهد: مدیران آب منطقه‌ای و میراث فرهنگی چون نمی‌خواهند همه مسایل را مطرح کنند، اظهار می‌کنند خشکسالی شده است، اما مطالعات صورت گرفته توسط زمین شناسانِ «کارست» نشان از این واقعیت دارد که دریل و مته‌های برقی باعث شده تا توده‌های «کارست»ی که در ساختار کوه طاق‌بستان شکل گرفته، شکسته شود و با توجه به کم شدن بارندگی و ذخیره‌هایی که از ذوب برف به جا مانده، توده‌های معلقی که در داخل زمین با ذوب برف نگهداری می‌شدند، توسط مته‌ها تخریب شدند و در نهایت باعث ریزش و مسدود شدن مجاری خروجی که از هزاران سال پیش وجود داشته، شد.

مدیران قبول نمی‌کنند عاملِ خشکی، «خشکسالی» نیست!

خشکیدگی طاق‌بستان

وی این اتفاقات را باعث خشک شدن چشمه‌ی «طاق‌بستان» می‌داند و بیان می‌کند: مدیران میراث فرهنگی برای نادیده انگاشتن اصل مسئله نمی‌خواهند قبول کنند که دلیل خشک شدن این چشمه تنها گزینه خشکسالی نیست.

گراوند مقصر اصلی در این زمینه را مسئولان میراث و آب منطقه‌ای استان می‌داند و می‌گوید: اگر این گفته را بپذیریم، باید توجه داشته باشیم اصول علمی این اتفاق باید اینگونه باشد؛ آغاز خشک‌شدن یک منطقه‌ی «کارستی» طغیان است، یعنی به واسطه‌ی فشار گرما، برف‌ها ذوب می‌شود، ذخیره‌ها خارج می‌شود، رودخانه طغیان می‌کند و پس از آن بلافاصله فروکش می‌کند. این در حالی است که با چنین اتفاقی در «طاق‌بستان» مواجه نشدیم. در واقع حفره‌های چشمه‌هایی که در زمان قاجار بسته شده بود با گودبرداری و تخریب محوطه‌ی «طاق بستان» باز شد و ظاهرا خوشحال بودیم که آب چشمه در یک سال گذشته بیشتر شده است، در حالی که میزان بارش با میزان خروجی آب همخوانی نداشت و بازشدن این مجاری و تخریب مته‌ها باعث شد ذخیره آب درون کوه خارج شود و باعث شود تا اکنون چشمه کاملا خشک شود.

به گفته‌ی او در تعطیلات امسال حجم خروجی آب به یک هزار و 947 متر مکعب در ثانیه رسیده بود.

این دانشجوی دکترای باستان شناس معتقد است: کاری برای «تاق‌بستان» نمی‌توان انجام داد چون تخریب‌های صورت گرفته در محوطه باعث تغییر مسیر آب شده و حفره‌ای در دل این کوه وجود داشته که میزان حجم آب را کاهش داده است.

پژوهشکده باستان‌شناسی هم مقصر است

گراوند با تاکید براین‌که شکوه ساسانی ایران بر اساس سوء مدیریت در کرمانشاه نابود شد، اظهار می‌کند: آن زمان که جامعه‌ی باستان شناسی اعلام کرد استفاده از بیل‌میکانیکی در محوطه‌ی تاریخی خلاف مقررات میراثی است کسی گوش نداد. در واقع پژوهشکده‌ی باستان شناسی هم مقصر است چون ناظرانی که فرستاد، از فعالیت بیل‌مکانیکی جلوگیری نکردند،‌ حتی مسئولان «طاق‌بستان» شبانه کار کردند و شواهد نابود شد.

این باستان‌شناس با اشاره به پیدا کردن تکه‌ای الهه‌ی «نیکه» در منطقه‌ی «طاق بستان» قبل از خشک شدن دریاچه، می‌گوید: شواهد باستان‌شناسی و مدارک تاریخی نشان می‌دهد که در دوره‌ی صفویه «الهه» فرو می‌ریزد و زمانی‌که در دوره‌ی قاجار می‌خواهند «عمارت مسعودیه» را بسازند، همه‌ی چشمه‌ها در جلوی «طاق‌بستان» را می بندند و ساختار را تغییر می‌دهند، بنابراین بخشی از الهه روی انباشت‌ها و خاک‌هایی ریخت که در دوره قاجار ریخته شده بودند، به همین دلیل زمانی که با بیل میکانیکی این انباشت‌ها را خارج کردند، سند و شواهد نابود شد و حالا از بدشانسی مسئولان میراث فرهنگی کرمانشاه، بخشی از بال فرشته جا مانده است.

وی اضافه می‌کند: اگر یک تیم علمی و باستان‌شناسی قبل از گودبرداری در این محوطه کار می‌کرد و در این بخش متمرکز می‌شد، آثار نابود نمی‌شدند و احتمال داشت بخش‌هایی از «الله» را کامل کنیم.

گراوند بیان می‌کند: حتی پس از خشک شدن چشمه، کف آن پر از سفال بودف در واقع مواردی وجود دارد که نشان می‌دهد با لایروبی، بسیاری از داده‌های باستان‌شناسی را از بین بردیم. درحال حاضر نیز در مقابل ایوان کوچک قطعه سنگ مکعبی وجود دارد که جای زخم تیشه و و قلم روی آن نمایان شده‌اند. به همین دلیل می‌گویم بخش بزرگی از داده‌های فرهنگی و میراث را با سوء مدیریت از بین برده‌ایم.

به گزارش ایسنا، با وجود همه‌ی این حرف‌ها و صحبت‌های کارشناسی؛ حسین زندی، یکی از فعالان میراث فرهنگی خبر داد فعالان مدنی و دوستداران میراث فرهنگی سراسر کشور هم چند روز گذشته نگرانی‌شان را با بستن یک زنجیره‌ی انسانی مقابل کتیبه‌ی «طاق‌بستان» نشان دادند و از مسئولان خواستند تا برای اطمینان بیشتر از احیای این چشمه، چند روز بیشتر صبر کنند تا مشخص شود آب فوران شده‌ی داخل چشمه،‌آب ماندگار است یا به صورت موقت از چشمه جوشیده است!

انتهای پیام

طاق‌بستان 7 مرداد

طاق‌بستان 7 مرداد

طاق‌بستان 7 مرداد


برچسب ها: خبرگزاری ایسنا ، خشک شدن چشمه طاق بستان ، میراث فرهنگی کرمانشاه ،

آموزش سفالگران لالجین حلقه مفقوده پایتخت سفال ایران

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
آموزش سفالگران لالجین حلقه مفقوده پایتخت سفال ایران
سفال و سفالگری در همدان به ویژه در لالجین که شهر سفال است مشکلات متعددی دارد. در کنار حمایت نهادهای دولتی، آگاهی مردم و آموزش سفالگران، تولیدکنندگان و حتی فروشندگان مسأله‌ای مهم و ضروری است. گزارش همشهری حاصل بررسی و پژوهش در این حوزه است....
1394/05/06
 سفال و سفالگری در همدان به ویژه در لالجین که شهر سفال است مشکلات متعددی دارد. در کنار حمایت نهادهای دولتی، آگاهی مردم و آموزش سفالگران، تولیدکنندگان و حتی فروشندگان مسأله‌ای مهم و ضروری است. گزارش همشهری حاصل بررسی و پژوهش در این حوزه است.

دانشگاه علمی- کاربردی موفق نبود
شیوه‌های سنتی آموزش با ابزار و فن‌آوری فعلی همخوانی ندارد و دانشگاه علمی کاربردی شهر هم نتوانسته موفقیت چندانی در امر آموزش بدست آورد. شیوه آموزشی آموزشگاه‌های خصوصی پاسخگوی سفالگران شهر لالجین نیست. برای رشد و نجات سفالگری لالجین باید در امر آموزش اقدام درستی صورت گیرد. لالجین به عنوان پایتخت سفال ایران، این روزها با مشکلات زیادی درگیر است.
از یک سو صحبتِ از بین‌رفتن بافت هنری لالجین است که رغبت گردشگران برای رفتن به این شهر را کم کرده و از سوی دیگر بحث واردات بی‌رویه سفال از چین که به گفته بسیاری از کارشناسان سفال لالجین را زمین زده و ضربه‌های زیادی به این هنر وارد کرده است. یکی از دلایل صادر نشدن سفال لالجین به اروپا مسأله سمی بودن است. اتحادیه اروپا به دلیل سمی بودن ظروف لعاب‌دار لالجین از وارد کردن آن خودداری می‌کند، اما مسئولان دلیل این مسأله را تحریم می‌دانند.
اگر نهادهای دولتی با شکل‌گیری نهادهای مدنی همکاری کنند و در این زمینه سخت‌گیری نداشته باشند این نهادها راحت‌تر می‌توانند بحث اطلاع‌رسانی و آموزش در این زمینه را پیگیری کنند.

نقش بخش خصوصی کجاست؟
سفال و سفالگری به دلیل نزدیکی بسیار زیاد و پیوند ناگسستنی همدان و لالجین که پایتخت همیشگی سفال این مرز و بوم است باید بیشتر مورد توجه مسئولان همدان قرار می‌گرفت، اما در این زمینه بسیار مظلوم واقع شده و آموزش سفال تنها به چند مورد بسیار محدود در حد طرح‌های آموزشی اداره صنایع دستی و گردشگری میراث فرهنگی محدود شده است. از آنجا که سفال و سفالگری بسیار گسترده است و پوشش دادن کلیه ابعاد آن مستلزم تلفیق سال‌ها تجربه در کنار مطالعات گسترده و تحقیق مستمر محققان است و از حدود توانایی افراد معمولا خارج است به نظرمی‌رسد بهترین راه برای بهره‌گیری کامل از توانایی علمی و عملی استفاده از هنرمندان سنتی و بومی در کنار محققان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری باشد‌.

کوتاهی قابل توجیه نیست
آموزش و توسعه این هنر ارزشمند و تاریخی علاوه بر حفظ پیشینه و تاریخ كشور، می‌تواند باعث رونق بخشی از صنعت گردشگری شود كه مربوط به صنایع‌دستی است. از سوی دیگر توسعه این صنعت و هنر منحصر به فرد می‌تواند باعث ایجاد اشتغال و حل مشكل بیكاری در استان همدان شود و ضمن حفظ یادگار نیاكان ارجمند و هنرمند این دیار،‌ یادگاری ارزشمند برای آیندگان باشد.
ضمن توسعه آموزش‌ها، تبلیغات و اطلاع‌رسانی،‌استفاده از نظرات استادان بنام و بازماندگان عصر گذشته این هنر و صنعت، تشكیل بازارچه‌های فروش، برگزاری جشنواره‌ها با همكاری دیگر استان‌های دارای این صنعت، تشكیل كمیته‌های تخصصی و هنری و سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش صادرات این محصول می‌تواند راهگشا باشد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%AC%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D9%84%D9%82%D9%87-%D9%85%D9%81%D9%82%D9%88%D8%AF%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D9%84-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7


برچسب ها: همشهری همدان ، سفال لالجین ،

دوشنبه 5 مرداد 1394

ما زنده‌ایم به نفس تماشاگر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،روزنامه همشهری ،

ما زنده‌ایم به نفس تماشاگر

نویسنده: حسین زندی‌‌ همدان‌‌ ـ خبرنگار همشهری
ما زنده‌ایم به نفس تماشاگر
«آن طرف دریاها کجاست» نام نمایشی است که این روزها در سالن پلاتو تئاتر شهر همدان به روی صحنه رفته است. این نمایش تا 10 مرداد اجرا دارد.این نمایش به کارگردانی سعید باغبانی روی صحنه رفته است....
1394/05/05
 «آن طرف دریاها کجاست» نام نمایشی است که این روزها در سالن پلاتو تئاتر شهر همدان به روی صحنه رفته است. این نمایش تا 10 مرداد اجرا دارد.این نمایش به کارگردانی سعید باغبانی روی صحنه رفته است.
مصطفی بیگی، فاطمه عباسی، محمدمبین خانیان، محراب رستمی، پیمان زندی، سمیرا غفاری، محمدمهدی غفاریان، حسین قاسمی‌هنر، مهشاد غلامی، رضا شریفی، امیرحسین فاطمی، مریم خوش‌صفت، ساغر عشقی، سمیرا غفاری و محمدمهدی مردانیان به عنوان بازیگر در این نمایش نقش‌آفرینی می‌کنند.
به همین بهانه با کارگردان نمایش گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در پی می‌آید.
 • نویسنده نمایشنامه کیست؟
نمایش آن طرف دریاها کجاست، ‌نوشته «اسدالله اسدی» است. این نمایشنامه در سال 91 در جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان جایزه دوم نمایشنامه‌خوانی را کسب کرد. اسدی از دوستان نزدیک من است و با اجازه او کار را برای اجرا انتخاب کردم و از پنجشنبه هفته گذشته به اجرا رفته است.
 • آن طرف دریاها کجاست، در چه ژانری است؟
مخاطب این نمایش نوجوانان و بالاتر از نوجوانان است. در واقع عموم را در برمی‌گیرد. هرچند کنایه به کودک می‌زند و چون فضای فانتزی دارد کودکان هم می‌توانند ببینند اما مخاطب هدف ما نوجوانان هستند. در واقع یک شخصیت پستچی در این کار داریم که بسیار مهربان و در عین حال فراموشکار است؛ حرفی را می‌زند و یا کاری انجام می دهد و مقطعی فراموش می‌کند. گاهی یادش می‌رود که دوچرخه‌اش را به چه کسی امانت داده است. یک پستچی شیرین و آذری‌زبان است. ما هیچ تعمدی در طنزبودن این شخصیت نداریم. موقعیت‌هاست که تماشاگر را خواهد خنداند. در صحبتی که با دوستان شورای نظارت و ریاست شهرستان همدان داشتیم قرار شد که هر روز دو سئانس اجرا داشته باشیم.
 • اجراهای قبلی شما معمولا یک ماه و گاهی بیشتر بود. دلیل اینکه این نمایش اجرای کمتری دارد چیست؟
این روزها با نزدیک‌شدن به زمان جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و اینکه 31 مرداد آخرین فرصت برای ارسال فیلم نمایش‌هاست همچنین برای اینکه دوستان دیگر هم فرصت اجرا داشته باشند تعاملی با دوستان در کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان صورت گرفت که همه گروه‌ها از فرصت برابر برخوردار باشند.
 • پس از وضعیت راضی هستید؟
بله. در اینجا جا دارد از دوستان هیأ‌ت مدیره کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان تشکر کنم که ما را حمایت و گروه‌ها را کمک کردند. با توجه به اینکه اعلام کردند قرار است در همدان همایشی اجرا شود که همه کارهای کودک و نوجوان همدان اجرا داشته باشند ما مجبور شدیم تعداد اجراها را کاهش دهیم.
 • شما به جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اشاره کردید. برخی از منتقدان معتقدند جشنواره باعث شده کیفیت کارها پایین بیاید و تئاتر بزرگسال استان را تحت‌الشعاع قرار دهد و به حاشیه ببرد. شما این موضوع را قبول دارید؟
بله حتما تأثیر داشته اما توجه داشته باشید یک بخشی از تئاتر مسأله مالی و هزینه‌هاست و این نکته را نمی‌توان نادیده گرفت که وقتی کارهای بزرگسال ضعیف است، مخاطبان در اجرای کارها حضور ندارند و نمی‌پسندند چه کار می‌توان کرد؟ این به ما برمی‌گردد که کاری انجام نمی‌دهیم که تماشاگر بپسندد. اما کار کودک جذابیت دارد و کودکان همراه با خانواده‌ها برای تماشا به سالن‌ها می‌آیند و کار را می پسندند. جشنواره کودک باعث شده دوستان ما جدی‌تر به کارهای کودکان توجه کنند و به کارها با علم بیشتر مسلط‌تر شوند. با دست پر کار می‌کنند اما این بدان معنا نیست که همه کارهای کودکان خوب است.
 • گفته می‌شود بیشتر از کارهای کودکان حمایت می‌شود. حمایت‌ها چقدر تأثیرگذار است؟
بله چون در جشنواره مبلغی برای ورودی گرفته می‌شود هزینه‌های دستمزد تأمین می‌شود، پس طبیعی است به طرف کار کودک برویم. در جشنواره‌های استانی که برای تئاتر بزرگسال برگزار می‌شود سقف جوایز در بهترین شرایط 300 هزار تومان است با این مبلغ چه کار می‌توان کرد؟ این مبلغ دستمزد یک بازیگر نیست. اداره ارشاد که پولی به کارها نمی‌دهد و حمایتی نمی‌کند.
 • انتظار دارید چه نوع حمایتی صورت بگیرد؟
فقط حمایت مادی نیست، حمایت معنوی هم صورت نمی‌گیرد. پای کدام یک از مدیرکل‌های ادارات استان به سالن تئاتر باز شده است؟ کدام رئیس روابط عمومی یک اداره در سالن نمایش حضور داشته است؟ نه شهردار، نه فرماندار، نه استاندار، نه اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس  هیچ کدام نیامده‌اند نمایش ببینند. حتی رغبت نمی‌کنند یک بار به سالن‌ها بیایند و یک نمایش ببینند. تنها شعار می‌دهند. با حرف که چیزی درست نمی‌شود در عمل باید حمایت کنند. آقای نیک‌فرجاد، کبودراهنگی، اطهر، صفی و بقیه دوستان افرادی هستند که کار بزرگسال انجام می‌دهند چه حمایتی از آنها شده است؟
 • اگر شما از بیرون نگاه کنید به این نمایش چه نمره‌ای می‌دهید؟
سوال دشواری است. من نمی‌توانم چیزی بگویم تا بازخورد مخاطبان را ببینم. وقتی دوستان برای بازبینی آمده بودند از کار خوششان آمد و دوست داشتند اما نمره را به تماشاگران واگذار می‌کنم تا چه قبول افتد. امیدوارم مردم بیایند و نمایش را ببینند. نمایش ما بستگی به نفس گرم و دم به دم تماشاگر دارد. می‌دانم شرایط سخت است اما ما زنده‌ایم به دم تماشاگر.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%85%D8%A7-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B4%D8%A7%DA%AF%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، سعید باغبانی ، تئاتر همدان ، آن طرف دریاها کجاست ،

یکشنبه 4 مرداد 1394

دعوت از مسئولان برای کمک به اجرای کنسرت های خیریه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،موسیقی ،روزنامه همشهری ،

دعوت از مسئولان برای کمک به اجرای کنسرت های خیریه

نویسنده: حسین زندی‌ همدان- خبرنگار همشهری
دعوت از مسئولان برای کمک به اجرای کنسرت های خیریه
هفته گذشته سالن تالار فجر همدان میزبان گروه موسیقی «هزار دستان» به سرپرستی «جواد مرادیان» نوازنده و آهنگساز برجسته همدانی بود كه با استقبال خوبی روبه‌رو شد....
1394/05/04
هفته گذشته سالن تالار فجر همدان میزبان گروه موسیقی «هزار دستان» به سرپرستی «جواد مرادیان» نوازنده و آهنگساز برجسته همدانی بود كه با استقبال خوبی روبه‌رو شد.
سال‌هاست این هنرمند همدانی درآمد اجرای كنسرت‌های خود را به امور خیریه اختصاص داده است. در كنسرت هزار دستان كه روز جمعه و در 2 نوبت اجرا شد، مرادیان، فرشاد هیبتی، مهدی حیدریان ، مسعود كمیجانی و مسعود بابكیان‌بم نوازندگی سه‌تارو پویا موسویان و جلال گودرزی‌سروش تنبك  و همچنین کیمیا مرادیان کوزه را بر عهده داشتند. این برنامه به خوانندگی عباس آذر و سرپرستی جواد مرادیان اجرا شد. مرادیان در این گفت‌و‌گو از این رویداد هنری می‌گوید.
 • دلیل اینكه بیشتر كنسرت‌های شما به‌صورت خیریه اجرا می‌شود چیست؟
4 كنسرت خیریه كه در همدان اجرا كردیم و عواید آنها به‌ترتیب برای قربانیان زلزله بم، بیماران مبتلا به ام.‌اس، مبتلایان به سرطان بیمارستان بعثت  اختصاص یافت. در دی‌ماه سال گذشته نیز كنسرتی برگزار كردیم كه درآمد آن به كودكان بی‌سرپرست اختصاص یافت.بعد از این 4 کنسرت تصمیم گرفتیم تمامی كنسرت‌هایی كه اجرا می‌كنیم به‌صورت خیریه برگزار شود.
 • درآمد آخرین كنسرت در چه راهی هزینه می‌شود؟
در ابتدای سال جاری قرار بود كنسرتی را به نفع كودكان استثنایی اجرا كنیم، اما مشكلاتی پیش آمد و نتوانستیم ادامه دهیم. دوباره دیدیم كودكان سرطانی بیمارستان بعثت نیاز به كمك دارند. به همین دلیل برنامه‌ریزی كردیم تا كنسرتی برای این منظور اجرا كنیم.
 • چه قطعه‌هایی در این برنامه اجرا شد؟
این برنامه كنسرتی تخصصی بود كه توسط نوازندگان حرفه‌ای سه‌تار در 2 نوبت اجرا شد. در ابتدای بخش اول قطعه‌ای از استاد مسعود شعاری در دستگاه ماهور بود، سپس تصنیفی از خواننده گروه آقای آذر اجرا شد و در پی آن یك قطعه آوازی و سپس تصنیف من مستم اجرا شد. در بین 2 بخش، دونوازی سه‌تار و تنبك را داشتیم كه بسیار حرفه‌ای و از ساخته‌های استاد پرویز مشكاتیان بود. بخش دوم را با آواز افشاری از ساخته‌های مسعود شعاری آغاز كردیم؛ سپس تصنیف الایاایهاالساقی استاد مشكاتیان و تصنیف معشوق از ساخته‌های خودم اجرا شد. در پایان تصنیف دوش دوش استاد علی‌اكبر خان شیدا تقدیم حاضران شد.
 • علت اینكه در سازبندی این اجرا سه تار را پررنگ‌تر دیده بودید، چه بود؟
تخصص اصلی من سه‌تار است و در كنسرت‌های قبلی سه‌تار در حاشیه بود ،اما در این برنامه سه‌تار نقش اصلی را دارد. كمتر كسی كار گروه‌نوازی با سه‌تار انجام داده و بعد از استاد جلال ذوالفنون و مسعود شعاری كمتر كسی از این ظرفیت استفاده كرده است.
صدای این‌ساز بسیار خاص است و هماهنگ‌كردن سخت‌تر می‌شود. در حالی كه اگر یك‌ساز كششی در این برنامه استفاده می‌كردیم نقص‌ها را پوشش می‌داد، اما در هفته‌های گذشته مجبور شدیم هر شب تمرین داشته باشیم.
 • اشاره كردید به گروه‌نوازی با سه‌تار وضعیت سه‌تار در همدان را چگونه می‌بینید؟
خوب است. سه تار به دلیل اینكه نسبت به سازهای دیگر ارزان‌تر است و به نوعی می‌توان گفت‌ساز آپارتمان‌نشین‌ها هم هست برخی آن را‌ساز تنهایی می‌دانند و افراد درون‌گرا مانند استاد صبا و استاد شجریان تمایل بیشتری به این‌ساز نشان می‌دهند. در نتیجه جلب توجه به آن بیشتر است، اگرچه به دلیل ضعف صدایی كمتر در كنسرت‌ها استفاده می‌شود ما در این كنسرت تلاش كردیم با 5 سه تار حجم صدای بالایی را ارائه كنیم.
 • كنسرت‌های شما بیشتر خیریه است. دنبال چه چیزی هستید؟
فعالیت در این زمینه را دوست دارم. كودكان سرطانی باید مورد توجه قرار گیرند. در همه جای دنیا از آنها حمایت می‌شود. من آلبوم كنسرت قبلی را به شخصی  دادم که  وقتی دید به نفع امور خیریه است شماره حساب را یادداشت كرد و همچنان ماهانه كمكی به مركز واریز می‌كند.
 • نقش اجتماعی هنرمندان را چگونه می‌بینید؟
من در پوستر برنامه نوشتم «تو نیكی می‌كن و در دجله انداز». من فكر می‌كنم این یك وظیفه است و كمترین‌كاری است كه از دست من برمی‌آید. بهتر است بدون هیچ چشمداشتی هنرمندان وارد این فعالیت شوند. توجه كنید در مؤسسه محك همدان خانواده‌هایی فعالیت می‌كنند كه خیلی از آنها عزیزان خود را از دست داده‌اند. كمك به دیگران یك وظیفه است.
 • مردم از كنسرت‌های شما استقبال می‌كنند، اما در مقابل تعداد اجراها كم است. فكر می‌كنید در سال 2 كنسرت خیریه كافی است؟
وقتی كار خیریه است انتظار می‌رود که  كارها سریع‌تر صورت بگیرد. تنها 10 روز پیش از اجرا مجوز مرا صادر كردند در حالی كه اگر زودتر صادر شود راحت‌تر تبلیغ می‌كنیم. به خاطر 3 روز تعطیلات دوباره باید از اماكن مجوز می گرفتم كه این کار 2 روز طول‌كشید سپس مرا به تعاون ارجاع دادند.این روند  انرژی مرا می‌گیرد. من انتظار دارم نهادی در استان وجود داشته باشد كه این مراحل را تسریع و تسهیل كند. من به‌عنوان هنرمند نباید دنبال این مسائل بروم. در نهایت هم برای سالن فجر هزینه بالایی طلب کردند.
 • بارها مسئولان اعلام كرده‌اند تالار فجر را رایگان در اختیار برنامه‌های فرهنگی قرارمی‌دهند. پس چه اتفاقی می‌افتد که  پول می‌گیرند؟
من بارها از طریق اعضای شورای شهر همدان دنبال كرده‌ام، اما معاونت فرهنگی شهرداری همیشه درخواست پول می‌كند و در بهترین شرایط 50‌درصد تخفیف می‌دهد. من اعتقادم بر این است كه آنها باید 29 شب از ماه را در این سالن  به برنامه‌های خود و یك شب را به برنامه‌های هنری كه خیریه هم هست اختصاص دهند . من نباید به فرمانداری اماكن شهرداری ارشاد مراجعه كنم. هنرمند باید بدون دغدغه كار ارائه كند. هیچ جای دنیا چنین چیزی نداریم.
 • چه انتظاری و چه راه‌حلی وجود دارد؟
بیشتر كارها هم با رابطه و از طریق دوستان حل شد. ما می‌خواهیم كارها سریع‌تر انجام شود و كمتر مراجعه كنیم. به‌طور مثال من به‌عنوان هنرمند برای دریافت مجوز و ارائه تعهدنامه به اداره اماكن مراجعه می‌كنم.
كل بدن مرا بازرسی می‌كنند و وقتی به دایره مربوطه می‌رسم باید در كنار یك مجرم بنشینم و پاسخ دهم. اینها درد ماست.
قبلا این موارد را نداشتیم و تنها به اماكن اطلاع می‌دادیم اما اکنون  شرایط خیلی  سخت شده است.
 • برنامه آینده شما چیست؟
برنامه بعدی برگزاری  یك كنسرت آموزشگاهی از کارهای خودم  با حضور 30 هنرجو است كه باز هم به‌صورت خیریه برگزار خواهیم كرد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B3%D9%8A%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%B3%D8%B1%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%87?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، موسیقی همدان ، جواد مرادیان ،

یکشنبه 4 مرداد 1394

اعتماد به چشم‌های اکبر اعتماد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :هنر ،روزنامه همشهری ،

اعتماد به چشم‌های اکبر اعتماد

نویسنده: حسین زندی همدان‌ـ خبرنگارهمشهری
اعتماد به چشم‌های اکبر اعتماد
انجمن سینمای جوانان همدان میزبان فیلم مستند «من اکبر اعتماد، اتم می‌شکنم» بود. این نمایش مستند با حضور هنرجویان و هنرمندان انجمن برگزار شد....
1394/05/03
انجمن سینمای جوانان همدان میزبان فیلم مستند «من اکبر اعتماد، اتم می‌شکنم» بود. این نمایش مستند با حضور هنرجویان و هنرمندان انجمن برگزار شد.پس از اکران فیلم نیز جلسه پرسش و پاسخی با حضور «احمدرضا گنجه‌ای» که به طور مشترک با «سیدوحید حسینی» کارگردانی فیلم را برعهده داشته و «محمدحسین یزدانی‌راد» پژوهشگر این فیلم مستند برگزار شد.
این فیلم روایتگر زندگی و تلاش‌های مؤسس سازمان انرژی اتمی ایران است که شخصیت و منش صادقانه او باعث شده هم پیش از انقلاب و هم پس از انقلاب مورد توجه مردم و مسئولان باشد. این فیلم پیش از این در چندین جشنواره ملی و شبکه مستند صدا‌و‌سیما به نمایش درآمده ،اما هنوز به نمایش عمومی در نیامده است. این مستند در آخرین حضور خود به بخش نهایی سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی راه پیدا کرده است.

منش اکبر اعتماد
گنجه‌ای یکی از دو کارگردان فیلم در نشست پرسش و پاسخ فیلم گفت: این فیلم حاصل صداقت در گفتار و کردار دکتر اکبر اعتماد است. آنچه در فیلم تماشا می‌کنید همان چیزی است که وقتی در کنار این شخصیت هستید و برای شما صحبت می‌کند. دکتر اعتماد انسانی صمیمی، دوست‌داشتنی و رک و راست است و هرگز شبهه‌ای در کارها و رفتار باقی نمی‌گذارد.
وی ادامه داد: یکی از خصوصیات دکتر اعتماد این است که به عناصر دست‌و‌پاگیر وابسته نیست. موبایل ندارد. حتی با اتوبوس رفت‌و‌آمد می‌کند و از اتومبیل شخصی استفاده نمی‌کند. او از کامپیوتر و تلویزیون و تکنولوژی کمتر استفاده می‌کند. اما هر وقت او را ببینی کتابی در دست دارد و مطالعه می‌کند. خیلی راحت با مردم ارتباط برقرار می‌کند.
این فیلمساز همدانی با اشاره به چگونگی ساخت این فیلم گفت: من سال‌ها با افراد مختلفی گفت‌و‌گو کرده بودم، اما وقتی با دکتر اعتماد مصاحبه کردم متوجه شدم با همه افراد تفاوت دارد. به همین دلیل  تصمیم گرفتیم مستندی از زندگی او بسازیم.
گنجه‌ای با اشاره به رابطه اعتماد با زادگاهش ادامه داد: دکتر اعتماد همیشه می‌گوید از طریق تأسیس دانشگاه بوعلی می‌خواستم کاری اساسی برای توی همدان کنم و برنامه‌های زیادی برای شهر داشتم. اما متأسفانه نتوانستم غیر از تأسیس دانشگاه بوعلی کاری برای همدان انجام بدهم. حتی دکتر اعتماد یک بار به من گفت دوست دارم در همدان بمیرم. علاقه او به زادگاهش وصف‌ناشدنی است.

یک مستند ماندگار
«عباس دوست‌قرین» نمایشنامه‌نویس همدانی نیز در این نشست گفت: متأسفانه اکبر اعتماد برای مردم ایران ناشناخته است. کسی که تلاش کرده ایران را به فناوری هسته‌ای برساند کمتر شناخته شده است.
وی ادامه داد: در مورد فیلم باید بگویم ساختار خوبی داشت و 3 زمان گذشته، حال و آینده به صورت موازی با هم نشان داده می‌شد. وقایع قبل و بعد از انقلاب در ایران و غرب را به خوبی نشان داده بود. این کار یک مستند ماندگار است و هرچه زمان از آن بگذرد فیلم ارزشمندتر خواهد شد. باید گفت در این فیلم اکبر اعتماد حضور همیشگی دارد و یک مستند خالص است.
دوست‌قرین ادامه داد: یکی از ویژگی‌های این فیلم جسارت فیلمسازان بود که توانسته بودند به موضوع حساسی مانند انرژی هسته‌ای وارد شوند. خیلی از ما حتی وقتی فیلمنامه مصوبی که از طرف صدا‌و‌سیما تأیید شده را می‌سازیم این ترس در وجود ما هست که نکند از پخش آن جلوگیری شود و به خودسانسوری دست می‌زنیم، اما در این فیلم چنین چیزی را نمی‌بینیم.
این کارگردان افزود: خود من سال‌ها با این محدودیت‌ها جنگیده‌ام، خیلی مسائل را نگفته‌ام و نادیده گرفته‌ام. همیشه افسوس می‌خورم که بهترین سال‌های عمرم را در تلویزیون گذرانده‌ام، اما وقتی فکر مستقل، اراده و تیم مستقل هست و ترس از سانسورشدن و پنهان‌کردن نیست چنین کار ارزنده‌ای تولید می‌شود. این فیلم مستند مانند یک کتاب پژوهشی معتبر باید در هر کتابخانه‌ای باشد.

ساخت مستند از یک همدانی
«محمدحسین یزدانی» پژوهشگر مستند «من اکبر اعتماد، اتم می‌شکنم» نیز گفت: حدود 11 سال است در قسمت تاریخ شفاهی مرکز اسناد ملی مشغول به کار هستم و در این مدت صدها گفت‌و‌گو انجام داده‌ام.  مصاحبه‌های ما شکل مطبوعاتی ندارد بدین معنا که با افراد تأثیرگذار در حوزه‌های مختلف مصاحبه‌هایی در مورد تاریخ شفاهی انجام می‌دهیم که شخصی نیست. پازلی طراحی می‌کنیم و با افراد گوناگون در آن حوزه گفت‌و‌گو می‌کنیم.
این پژوهشگر ادامه داد: پروژه‌های مختلفی را با آقای گنجه‌ای کار کردیم. تصمیم گرفتیم مطالعه‌ای درباره پیشینه همدان داشته باشیم که متوجه شدیم این استان نسبت به جمعیت، بیشترین افراد نخبه را در سطح کشور دارد. در مورد دکتر اعتماد هم نمی‌دانستیم اهل همدان است، حتی در کتابی که دانشگاه هاروارد در گفت‌و‌گو با ایشان منتشر کرده اشاره‌ای نشده که او همدانی است. در چند جا اشاره شده که شیرازی و یا تهرانی است تا اینکه در گفت‌و‌گویی که با دکتر «پرویز پیران» جامعه‌شناس برجسته کشور داشتیم، گفتند من در مرکز تحقیقات شاگرد دکتر اکبر اعتماد بودم. پرسیدم مگر دکتر اعتماد همدانی است؟ گفتند: بله دکتر اعتماد فرزند حاج اسماعیل اعتماد یکی از تاجران شناخته‌شده همدانی است. این نکته باعث شد تحقیق کنیم و پیگیر کارها باشیم.

خدمات دکتر اعتماد
یزدانی گفت: در این فیلم نقش دکتر اکبر اعتماد در فیزیک هسته‌ای و اتم برجسته شده است، در حالی‌که او چند وجه دیگر دارد. دکتر اعتماد بنیانگذار مرکز تحقیقات در ایران است، بنیانگذار دانشگاه بوعلی است، وزارت علوم را او تأسیس کرده است، قائم مقام رادیو و تلویزیون بوده که در مورد مشاهیر ایران تحقیقات زیادی انجام داده و سازمان انرژی اتمی را تأسیس کرده، راه‌اندازی راکتور اتمی دانشگاه تهران را انجام داده است و حتی این آدم شعر هم می‌گوید.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%DA%86%D8%B4%D9%85%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DA%A9%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF


برچسب ها: همشهری همدان ، اکبر اعتماد ، مستند اکبر اعتماد ، موسس سازمان انرژی اتمی ایران ، بزرگان همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات