سه شنبه 31 شهریور 1394

آخرین حجار شهر من

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

آخرین حجار شهر من

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
آخرین حجار شهر من
برخلاف هنر نقاشی و موسیقی، مجسمه‌سازی در همدان از گذشته رونق چندانی نداشته است اما گاهی هنرمندانی پیدا شده‌اند و یک تنه بار مجسمه‌سازی شهری را به دوش کشیده‌اند. «اسدالله کوشکی» از این دست افراد است که دستان توانایش را برای هنر این مرز و بوم به کار گرفته است...
1394/06/31
برخلاف هنر نقاشی و موسیقی، مجسمه‌سازی در همدان از گذشته رونق چندانی نداشته است اما گاهی هنرمندانی پیدا شده‌اند و یک تنه بار مجسمه‌سازی شهری را به دوش کشیده‌اند. «اسدالله کوشکی» از این دست افراد است که دستان توانایش را برای هنر این مرز و بوم به کار گرفته است.
کوشکی سنگتراش و حجار همدانی سال 1336 در بهار همدان متولد شد. حجاری را نزد پدرش آموخت و این روزها در شهرها و استان‌های مختلف کشور به ساختن مجسمه‌های غول پیکر سنگی مشغول است.
اما بیشتر آثار او خارج از همدان خلق شده به طور مثال بزرگ‌ترین اثر این هنرمند به نام مولانا در کرمانشاه نصب شده است. کوشکی در این گفت و گو از کم توجهی به مجسمه‌سازی می‌گوید.
 • این هنر را چگونه آموختید؟
از کودکی نزد پدرم که از حجاران قدیمی همدان و بهار بود، کار می‌کردم و در جوانی علاوه بر سنگتراشی به مجسمه‌های سنگی هم علاقه‌مند شدم. حدود 40 سال است کار هنری می‌کنم. اجداد من هم در کار سنگتراشی بودند. من هم این حرفه را به فرزندم آموزش داده‌ام.
 • اثری از پدرتان باقی مانده است؟
کار پدر من سنگ‌تراشی و مالون‌تراشی بود. مثلا در ساختن آرامگاه بوعلی با سنگتراشان همدان همکاری می‌کرد. اما مجسمه یا اثری از او باقی نمانده است. پدر من در تونل‌های جاده چالوس نیز سنگتراشی کرده است.
 • چه عاملی باعث شد که به کرمانشاه مهاجرت کردید و مهم‌ترین اثرتان را در کرمانشاه خلق کردید؟
من در تمام شهرها یادگاری دارم. ‌مجسمه مولانا را که در کرمانشاه ساختم، حدود 100 تن وزن دارد. روزنامه‌های مختلفی در مورد این اثر نوشته‌اند. حتی شیر سنگی را که در ملایر تراشیدم، از این کار کوچک‌تر بود. چون در همدان از کار من استقبال نمی‌شود، به شهرهایی دیگر می‌روم که در آن شهرها توجه بیشتری به هنر می‌شود.
 • در همدان هیچ‌وقت به شما پیشنهاد و سفارش کار نشده است؟
شهردار همدان اگر همکاری کند در همدان هم می‌توان کار کرد. حجم کارهای من بسیار بزرگ است و زمان زیادی برای ساختن کارهای من لازم است. نمی‌توانم منتظر بمانم که سفارش بدهند یا ندهند. من مجبورم برای امرار معاش به شهرهای دیگر بروم. چون از مجسمه‌سازی در این شهر حمایت نمی‌شود.
 • دوست داشتید چه کاری در همدان انجام دهید که تاکنون انجام نداده‌اید؟
صدها طرح از حیوانات و پرندگان تا آیات قرآن را در شهرهای مختلف کار کرده‌ام. دوست داشتم در همدان هم یک کار مهم مانند آنچه در کرمانشاه با عنوان مولانا انجام دادم، کار کنم. مثلا دوست داشتم تندیس حجیمی از عارف عالیقدر باباطاهر بسازم، اما هیچ‌وقت استقبال نشد.
 • در زمینه آموزش چه کار کرده‌اید؟ دوست دارید روش کارتان را به دیگران آموزش دهید؟
من دوست دارم به جای ماهی، هنر توربافتن را به مردم یاد بدهم. مهم این است که این کار به نسل‌های بعد انتقال پیدا کند و من آماده‌ام رایگان آموزش دهم. من هم دوست دارم این هنر را به دیگران انتقال بدهم، اما جا، مکان و فضایی ندارم و تنها به فرزندانم آموزش می‌دهم. من در 15 رشته تجربه دارم و در مجسمه‌سازی هم از هنرهای دیگر بهره می‌گیرم. آرزوی من این است که کارم از طریق آموزش به دیگران ماندگار شود.
 • ازچه مواد و چه سنگی در کارها استفاده می‌کنید؟
بیشتر از گرانیت، مرمر و سنگ جواهر که از نظر سختی از گرانیت محکم‌تر است.
 • با چه ابزاری کار می‌کنید؟
ابتدا با قلم و چکش بارریزی می‌کنم. سپس با ابزاربرقی تراش می‌دهم و در نهایت با پوست‌آب صیقل می‌دهم.
 • کار کردن روی چه سنگی برای شما راحت‌تر یا حتی لذت‌بخش‌تر است؟
گرانیت.
 • هنوز از ابزار دستی استفاده می‌کنید؟
در پارک سیفیه ملایر روی 200 نمونه سنگ کار کرده‌ام. یک شیر سنگی در آنجا کار کردم که حدود 15 تن وزن داشت و تمامی مجسمه را با ابزاردستی کار کردم.
 • در زادگاهتان «بهار» چه کار کرده‌اید؟
7 سال پیش از انقلاب کارم را شروع کردم. در شهر بهار نوشتن روی سنگ قبر‌ها به شیوه جدید را بیش از 40 سال پیش من متداول کردم.
 • وضعیت مجسمه‌سازی را در همدان چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 کار من مجسمه‌سازی به معنای عام نیست. این کار حجاری است و کمتر کسی در ایران به این رشته تمایل دارد و کار می‌کند. این رشته در حال نابودی است و در همدان هم تنها من کار می‌کنم. در حالی که توسط سران کشورهای اسلامی از من قدردانی شد، در شهر خودم فراموش شده‌ام.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D9%85%D9%86?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، حجاری در همدان ، سنگتراشی در همدان ، مجسمه سازی همدان ، اسدالله کوشکی ،

سخنرانان غیر دولتی نشست ابتکار و فعالان محیط زیست همدان چه گفتند؟

اعتبار عمرانی سازمان محیط زیست 120 میلیار تومان است که 60 میلیارد آن هم محقق نمی شود

کد خبر: ۳۴۹۰۲۶


معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در سفری یک روزه وارد همدان شد اگر چه برنامه های این سفر بسیار فشرده بود اما در همین مدت محدود اقشار و گروه های مختلف در همدان توانستند با متولی اصلی محیط زیست کشور دیدار کنند و دغدغه های خود را به گوش این مقام کشوری برسانند.
به گزارش ایسکانیوزدر ابتدای ورود معاون رئیس جمهور به همدان ، درمراسمی نمادین دو شکارچی اسلحه های خود را در زیر پای معصومه ابتکارشکستند. اردشیر محرابی اختر یکی از کسانی که سلاح خود را در این مراسم شکست، گفت: پدر من شکارچی بود و این اسلحه سال‌ها در خانه ما بود خانواده من در نظر داشتند آن را بفروشند اما از آنجا که با کشتن هر حیوانی مخالف هستم نگران بودم خریدار با این تفنگ شکار کند تصمیم گرفتم نفروشم .

IMG_3200 (1)
محرابی اختر ادامه داد: وقتی شنیدم خانم ابتکار قرار است به همدان بیایند تصمیم گرفتم به جای قربانی کردن حیوان تفنگم را در زیر پای او قربانی کنم تا پیامی را به هموطنان شکارچی برسانم که شکار کردن بی رحمی در مقابل طبیعت است. ما مگر چقدر گونه در حیات وحش داریم؟ به اندازه کافی حیوانات را کشته ایم بهتر است پس از این به فکر حفظ گونه ها باشیم.
محرابی که مدتی است در گروه های محیط زیستی فعالیت می کند ادامه داد: به نظرم امروز وقت آن رسیده که به جای شکار حیوانات با تفنگ، دوربین به دست بگیریم و از لحظات زیبا را از طبیعت بی نظیر کشورو گونه های حیات وحش شکار کنیم و مطمئنم اگر شکارچیان این کار را انجام دهند به زودی متوجه می شوند که شکار لحظه ها نسبت به شکار حیوانات بی گناه لذت بیشتری دارد.
قانون بدون اجرا و بدون امکان نظارت بودنش مثل نبودنش است
امیر بختیاریان نماینده خبرنگاران فعال در حوزه محیط زیست در این مراسم گفت: اخیرا آقای رئیس جمهور دشمنان ایران را در کنار مشکلات اقتصادی کم آبی وبحران ریزگردها دانسته اند این تغییر رویکر مثبت است اما مبارزه با این دشمن نیاز به پیش نیازهایی است امروز با وجود این بحران اکثریت جامعه رنجور نیستند و گویی این وضعیت پایدار نیست و تا انتخابات 1396 آن روی سکه بی آبی خودرا نشان خواهد داد طوری که بی آبی باعث می شود نامزد یا نامزدهایی سوار برآب راهی کرسی انتخابات شود. سواره گیری از آب برای صندلی ریاست جمهوری انتخاب بدی نیست بد آنجاست که این رویکرد آمیخته به تزویر، دروغ و بلوف شود و از صندوق هرچیزی غیر از یک مدیر ارشد خارج شود.
بختیاریان در این مراسم گفت: خیلی خوب است که سازمان حفاظت از محیط زیست برای تدوین برنامه ششم دست به کار شده و از تشکل ها هم استفاده می کند اما قانون بدون اجرا و بدون امکان نظارت بودنش مثل نبودنش است. اعتبار سازمان محیط زیست بسیار محدود است به عنوان مثال اعتبار عمرانی کشور در سال 94، 50 هزار میلیاردتومان است هرچند این رقم بسیار کم است اما اعتبار عمرانی سازمان محیط زیست 120 میلیار تومان است که 60 میلیارد آن هم محقق نمی شود حالا دشمن ما ریزگردها و کم آبی است اما اعتباری که برای مبارزه با این دشمن اختصاص داده ایم 60 میلیار تومان است.

unnamed
بختیاریان ادامه داد: به نظر می رسد با توجه به بحران کم آبی این موضوع نه توسط دولت جدی گرفته می شود نه توسط مردم. ماموریت تاریخی سازمان حفاظت محیط زیست بسیار پر رنگ است و تا بتواند بدان جهت که بتواند با تدوین سیاست درست هم از قابلیت دولت و هم مردم استفاده کند. در این مسیر رسانه نقش پر رنگی دارند و به نظر می رسد رسانه های مرسوم مهجورند و منفعل و رسانه های جدید متکثر و فعال هستند برخی از مطالبی که در این رسانه منتشر می شود بیانگر آخرالزمان در دو سه سال آینده است این اخبار در مقابل سواد رسانه ای مخاطبان بسیار مخرب هستند که امکان دارد آستانه تحریک پذیری مخاطب را با توجه به اخبار هیجانی پایین می آورد.
این فعال رسانه ای خطاب به معصومه ابتکار گفت: بنابراین وضعیت مبارزه با این دشمن مناسب نیست نه تخصیص بودجه به درستی صورت می گیرد نه شاخک های نظام اداری کشور برای مقابله پیشگیرانه خوب عمل می کند نه سازمان های غیر دولتی توان مقابله را دارند و نه رسانه ها ی معتبر نقش خود را به درستی انجام می دهد در آخر نوک مطالبه گری مردم به دلیل این که نام حفاظت از محیط زیست به نام سازمان شما حک شده است.
باغ را مصادره می‌کنند و درختانش را می‌برند
امیر شهاب رضویان کارگردان همدانی به نمایندگی از جامعه هنرمندان استان در اعتراض به تذکر مجری که گفت 5 دقیقه وقت سخنرانی شماست گفت: سخنرانان دولتی هربار تریبون به دستشان می افتد ساعت‌ها حرف می زنند و به زور مردم را می خواهند به بهشت ببرند اجازه بدهید ماهم 10 دقیقه مردم را به جهنم ببریم!
او با اشاره به مدیرانی که در استان همدان کارهایی ماندگار کرده اند گفت: حدود سال های 1285 ظهیر الدوله حاکم همدان بود و در این شهر با کمک و مشارکت مردم مجلس و عدالتخانه ای به نام مجلس فواید عام ساخت. او کاری کرده است که امروز هم از آن به نیکی یاد می کنیم یا فرید الدوله گلگون از اولین شهرداران همدان بوده که در ساختن سینما و آوردن کنسرت ها به همدان تلاش کرده و از اولین کسانی است که در همدان روزنامه منتشر می کند.شهردارانی مانند مرحوم بالاخانلو، چوبک که خیلی از موارد توسعه ای شهر در زمان این ها ادامه پیدا می کند و از همه نازنین تر آقای بهنامجو بود که کارهای ارزنده ای را در شهر انجام داده است آقای استاندار و آقای شهردار! شما هم کار مثبت انجام دهید تا ما مردم همدان از شما هم به نیکی یاد کنیم.

unnamed (2)

رضویان با بیان اینکه باغ بدیع الحکما با مجوز نهادهای دولتی تخریب شد، گفت:باغ را مصادره می کنند و درختانش را می برند منابع آب آن را قطع می کنند و بعد در آن ساختمان می سازند این قضیه مربوط به 100 سال پیش نیست این اتفاقی است که دوسال پیش افتاده است و در کمیسیون ماده 5 با حضور استاندار و شهردار تخریب شده است. بی تفاوتی، وجود مدیران غیر کاردان و فعالیت سودجویان از مشکلات ما در استان همدان است که در دو سال پیش منجر به این شد که باغ بدیع الحکما نابود شود.
این هنرمند همدانی ادامه داد:البته وقتی بودجه عمرانی یک سازمان 120 میلیاردتومان و کمترین مبلغ اختلاس 3000 میلیارد تومان است و با یک اختلاس می توان چند سال یک وزارتخانه و سازمان را اداره کرد انتظاری نمی توان داشت که وضعیت محیط زیست بهتر شود. نیروگاه همدان هنوز برای استان مشکل کم آبی ایجاد کرده و این در حالی است که مجوز ساخت واحدهای تولید فولاد نیز صادر شده است.

unnamed (1)
رضویان افزود: قرار است 5 هتل در حاشیه عباس آباد و گنجنامه ساخته شود بیش از 100 باغ و100 قنات نابود شده است، میدان میشان نیز یکی از ظرفیت های ما به شمار می رود که به بهانه توسعه گردشگری در حال نابود کردن این منطقه هستیم قرار نیست به هر قیمتی توسعه ایجاد کنیم.
رضویان در پایان گفت: فشار بر فعالان محیط زیست استان زیاد است آقای استاندار فعالان زیست محیطی وجدان های بیدار جامعه هستند تقاضای ما این است که از فعالان محیط زیست استان حمایت شود.
حسین زندی – سرویس اجتماعی
http://www.iscanews.ir/news/349026/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-120-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7


105105


برچسب ها: ایسکا نیوز ، امیر شهاب رضویان ، معصومه ابتکار در همدان ، زمینخواری در همدان ،

نتقاد تند امیرشهاب رضویان از مدیران ارشد همدان؛

قرار نیست به هر قیمتی توسعه ایجاد کنیم

حسین زندی
شنبه, 28 شهریور, 1394 - 09:40
روز پنج شنبه معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در سفری یک روزه وارد همدان شد. اگر چه برنامه های این سفر بسیار فشرده بود اما در همین مدت محدود اقشار و گروه های مختلف در همدان توانستند با متولی اصلی محیط زیست کشور دیدار کنند و دغدغه های خود را به گوش این مقام کشوری برسانند.

در ابتدای ورود معاون رئیس جمهور به همدان، در مراسمی نمادین دو شکارچی اسلحه های خود را در زیر پای معصومه ابتکار شکستند. اردشیر محرابی اختر یکی از کسانی که سلاح خود را در این مراسم شکست، گفت: پدر من شکارچی بود و این اسلحه سال ها در خانه ما بود خانواده من در نظر داشتند آن را بفروشند اما از آنجا که با کشتن هر حیوانی مخالف هستم نگران بودم خریدار با این تفنگ شکار کند تصمیم گرفتم نفروشم.

محرابی اختر ادامه داد: وقتی شنیدم خانم ابتکار قرار است به همدان بیایند تصمیم گرفتم به جای قربانی کردن حیوان  تفنگم را در زیر پای ایشان قربانی کنم تا پیامی را به هموطنان شکارچی برسانم که شکار کردن بی رحمی در مقابل طبیعت است. ما مگر چقدر گونه در حیات وحش داریم؟ به اندازه کافی حیوانات را کشته ایم بهتر است پس از این به فکر حفظ گونه ها باشیم.

محرابی که مدتی است در گروه های محیط زیستی فعالیت می کند ادامه داد: به نظرم امروز وقت آن رسیده که به جای شکار حیوانات با تفنگ، دوربین به دست بگیریم و مناظر زیبا از طبیعت بی نظیر کشور و گونه های حیات وحش را شکار کنیم و مطمئنم اگر شکارچیان این کار را انجام دهند به زودی متوجه می شوند که شکار لحظه ها نسبت به شکار حیوانات بی گناه لذت بیشتری دارد.

امیر بختیاریان نماینده خبرنگاران فعال در حوزه محیط زیست در این مراسم گفت: اخیرا آقای رئیس جمهور دشمنان  ایران را در کنار مشکلات اقتصادی کم آبی و بحران ریزگردها دانسته اند این تغییر رویکرد مثبت است اما مبارزه با این دشمن نیاز به پیش نیازهایی دارد. امروز با وجود این بحران اکثریت جامعه رنجور نیستند و گویی این وضعیت پایدار نیست و تا انتخابات 1396 آن روی سکه بی آبی خود را نشان خواهد داد طوری که بی آبی باعث می شود نامزد یا نامزدهایی سوار بر آب راهی کرسی انتخابات شود. سواره گیری از آب برای صندلی ریاست جمهوری انتخاب بدی نیست بد آنجاست که این رویکرد آمیخته به تزویر، دروغ و بلوف شود و از صندوق هر چیزی غیر از یک مدیر ارشد خارج شود.

بختیاریان در این مراسم گفت: خیلی خوب است که سازمان حفاظت از محیط زیست برای تدوین برنامه ششم دست به کار شده و از تشکل ها هم استفاده می کند اما قانون بدون اجرا و بدون امکان نظارت بودنش مثل نبودنش است. اعتبار سازمان محیط زیست بسیار محدود است مثلا اعتبار عمرانی کشور در سال 94 پنجاه هزار میلیار دتومان است هرچند این رقم بسیار کم است اما اعتبار عمرانی سازمان محیط زیست 120 میلیار تومان است که 60 میلیارد آن هم محقق نمی شود حالا دشمن ما ریزگردها و کم آبی است اما اعتباری که برای مبارزه با این دشمن اختصاص داده ایم 60 میلیار تومان است.

بختیاریان ادامه داد: به نظر می رسد با توجه به بحران کم آبی این موضوع نه توسط دولت جدی گرفته می شود نه توسط مردم. ماموریت تاریخی سازمان حفاظت محیط زیست بسیار پررنگ است و تا بتواند بدان جهت که بتواند با تدوین سیاست درست هم از قابلیت دولت و هم مردم استفاده کند. در این مسیر رسانه نقش پر رنگی دارند و به نظر می رسد رسانه های مرسوم مهجورند و منفعل و رسانه های جدید متکثر و فعال هستند برخی از مطالبی که در این رسانه منتشر می شود بیانگر آخرالزمان در دو سه سال آینده است این اخبار در مقابل سواد رسانه ای مخاطبان بسیار مخرب هستند که امکان دارد آستانه تحریک پذیری مخاطب را با توجه به اخبار هیجانی پایین آورد.

این فعال رسانه ای خطاب به معصومه ابتکار گفت: بنابراین وضعیت مبارزه با این دشمن مناسب نیست نه تخصیص بودجه به درستی صورت می گیرد نه شاخک های نظام اداری کشور برای مقابله پیشگیرانه خوب عمل می کند نه سازمان های غیردولتی توان مقابله را دارند و نه رسانه های معتبر نقش خود را به درستی انجام می دهند در آخر نوک مطالبه گری مردم به دلیل این که نام حفاظت از محیط زیست به نام سازمان شما حک شده است.

امیر شهاب رضویان کارگردان همدانی که به نمایندگی از جامعه هنرمندان استان در این همایش سخنرانی می کرد در اعتراض به تذکر مجری که گفت 5 دقیقه وقت سخنرانی شماست در ابتدای سخنانش گفت: سخنرانان دولتی هر بار تریبون به دست شان می افتد ساعت ها حرف می زنند و به زور مردم را می خواهند به بهشت ببرند اجازه بدهید ما هم 10 دقیقه مردم را به جهنم ببریم.

او با اشاره به مدیرانی که در استان همدان کارهایی ماندگار کرده اند گفت: حدود سال های 1285 ظهیرالدوله حاکم همدان بود و در این شهر با کمک و مشارکت مردم مجلس و عدالتخانه ای به نام مجلس فواید عام ساخت. او کاری کرده است که امروز هم از آن به نیکی یاد می کنیم یا  فریدالدوله گلگون از اولین شهرداران همدان بوده که در ساختن سینما و آوردن کنسرت ها به همدان تلاش کرده و از اولین کسانی است که در همدان روزنامه منتشر کرده است. شهردارنی مانند مرحوم بالاخانلو، چوبک که خیلی از موارد توسعه ای شهر در زمان این ها ادامه پیدا کرده است و از همه نازنین تر آقای بهنامجو بود که کارهای ارزنده ای را در شهر انجام داده است آقای استاندار و آقای شهردار! شما هم کار مثبت انجام دهید تا ما مردم همدان از شما هم به نیکی یاد کنیم.

رضویان با بیان اینکه باغ بدیع الحکما با مجوز نهادهای دولتی تخریب شد، گفت: باغ را مصادره می کنند و درختانش را می برند منابع آب آن را قطع می کنند و بعد در آن ساختمان می سازند این قضیه مربوط به 100 سال پیش نیست این اتفاقی است که 2 سال پیش افتاده است و در کمیسیون ماده 5 با حضور استاندار و شهردار تخریب شده است. بی تفاوتی، وجود مدیران غیرکاردان و فعالیت سودجویان از مشکلات ما در استان همدان است که در 2 سال پیش منجر به این شد که باغ بدیع الحکما نابود شود.

این هنرمند همدانی ادامه داد: البته وقتی بودجه عمرانی یک سازمان 120 میلیارد تومان است و کم ترین مبلغ اختلاس 3000 میلیارد تومان است  و با یک اختلاس می توان چند سال یک وزارتخانه و سازمان را اداره کرد انتظاری نمی توان داشت که وضعیت محیط زیست بهتر شود. نیروگاه همدان هنوز برای استان مشکل ایجاد می کند و کم آبی ایجاد کرده و این در حالی است که مجوز ساخت واحدهای تولید فولاد نیز صادر شده است.

رضویان افزود: قرار است 5 هتل در حاشیه عباس آباد و گنجنامه ساخته شود، بیش از 100 باغ و 100 قنات نابود شده است، میدان میشان نیز یکی از ظرفیت های ما به شمار می رود که به بهانه توسعه گردشگری در حال نابود کردن این منطقه هستیم قرار نیست به هر قیمتی توسعه ایجاد کنیم.

رضویان در پایان گفت: فشار بر فعالان محیط زیست استان زیاد است، آقای استاندار فعالان زیست محیطی وجدان های بیدار جامعه هستند تقاضای ما این است که از فعالان محیط زیست استان حمایت شود.

شایان ذکر است؛ در همین رابطه "مجمع اصلاح طلبان استان همدان" طی نامه ای به رییس سازمان محیط زیست کشور خواستار رسیدگی به مشکلات زیست محیطی استان همدان شدند.Read more: http://www.donyayesafar.com/n/2018#ixzz0Vc2m6mUC


برچسب ها: دنیای سفر ، محیط زیست همدان ، ابتکار در همدان ، معصومه ابتکار ، امیر شهاب رضویان ،

غواص‌ها برای پاکسازی غارعلیصدر آماده‌اند

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
غواص‌ها برای پاکسازی غارعلیصدر آماده‌اند
غار علیصدر به عنوان مهم ترین جاذبه طبیعت همدان از چشم گردشگران برای ثبت جهانی نیازمند پاکسازی است.
1394/06/29
  حجم ورود گردشگر به غار علیصدر بسیار بالا و قیمت بلیت نسبت به نمونه‌های جهانی بسیار پایین است. همچنین دخالت‌های انسانی و دخل‌و‌تصرف‌های صورت گرفته این غار طبیعی را به یک سازه دستکند تبدیل کرده است و اگر قرار باشد غار ثبت شود شرایط ثبت و عناصر اضافه شده باید پاک شود و به روز اول برگردد. یکی از مشکلات غار زباله‌ها و گل‌و‌لای کف غار است. «علی شادلو» عضو کمیته ملی طبیعت‌گردی کشور و رکورددار شنای آب‌های آزاد در جهان پیشنهاد پاکسازی آن را می‌دهد و معتقد است می‌توان از گردشگری زیر آب و غواصی برای سودآوری اقتصادی غار بهره برد.
این مدرس طبیعت گردی ادامه داد: در دنیا هر روز تعداد گردشگر با علایق ویژه بیشتر می‌شود و در تهران هم ما با 8 سلیقه مختلف راهنما تربیت می‌کنیم. ده‌ها غواص مطرح کشور علاقه‌مندند که در پاکسازی غار شرکت کنند. ما عمیقا دوست داریم کمک کنیم بستر غار علیصدر پاک شود. علاوه بر جلبک‌های قندیل‌های غار- که بر اثر تابش نور غیر استاندارد و آلودگی دم و باز دم پدید آمده است- دو مسأله در آب غار داریم؛ یکی این که علاوه بر زباله‌های کف آب، لایه پرحجمی از لجن در کف آب غار جمع شده است که اجازه غواصی نمی‌دهد و اگر غواص تا کف آب فرو برود لجن و لایه گل‌آلود سطح آب را کثیف می‌کند.شادلو با تاکید برگردشگری هیجان‌انگیز در استان همدان گفت: اگر غواصی در غار علیصدر راه بیفتد جامعه محلی منفعت خواهد برد و برای گردشگر غارنورد و غواص شب یا روز تفاوتی ندارد و گردشگری شبانه و زمستانی همدان کلید خواهد خورد. بخش خصوصی و غواصان آماده‌اند، اگر مجوز از طرف استان صادر شود کار را آغاز کنند. زباله در مسیر قایقرانی است و در مسیرهای جدید زباله کمتر است. به راحتی می‌توان غار را در چند روز پاکسازی کرد.
«حمیدرضا یاری» مدیرعامل شرکت سیاحتی غار علیصدر برخلاف فعالان محیط زیست که می‌گویند همچنان زباله و جلبک در غار وجود دارد معتقد است پس از شست‌وشوی غار جلبک در سطح قندیل‌ها وجود ندارد. وی گفت: زباله‌های زیر آب هم پاکسازی شده است، اما همچنان آب غار شفافیت ندارد و بوی آمونیاک گردشگران را رنج می‌دهد.یاری گفت: آذر و دی زمان مناسبی برای پاکسازی دوباره غار است، اما موضوع اصلی لجن‌های کف آب است که باید لایروبی شود هرچند به نظر نمی‌رسد برنامه‌ای برای این مشکل و پاکسازی گل‌و‌لای کف آب داشته باشند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%BA%D9%88%D8%A7%D8%B5%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%BA%D8%A7%D8%B1%D8%B9%D9%84%DB%8C%D8%B5%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF


برچسب ها: همشهری همدان ، غواصی در غار علیصدر ، غار علیصدر ، غارنوردی در همدان ،

یکشنبه 29 شهریور 1394

با رونق گردشگری مشکل بیکاری هم حل می شود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

با رونق گردشگری مشکل بیکاری هم حل می شود

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
با رونق گردشگری مشکل بیکاری هم حل می شود
پنجشنبه گذشته دکتر «معصومه ابتکار» به همراه هیأت همراه به همدان سفر کرد و در دیدار با مسئولان استانی و فعالان مدنی مباحث محیط زیستی استان را از نزدیک مورد بررسی قرار داد...
1394/06/28
پنجشنبه گذشته دکتر «معصومه ابتکار» به همراه هیأت همراه به همدان سفر کرد و در دیدار با مسئولان استانی و فعالان مدنی مباحث محیط زیستی استان را از نزدیک مورد بررسی قرار داد. یکی از همراهان رئیس سازمان در این سفر «محمد درویش» مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور بود که در گفت‌و‌گوی اختصاصی با همشهری موانع محیط زیستی گردشگری همدان و وضعیت تشکل‌های مدنی استان را تشریح کرد.
 • یکی از بهانه‌های مدیران ارشد این است که بخش بزرگی از نیروی کار استان بیکارند. از طرفی این بیکاری باید به نحوی مهار شود. چه صنایعی را می‌توان جایگزین صنایعی مانند فولادسازی کرد؟
هفته پیش تیم گوام آمد و با تیم ایران بازی کرد. فکر می‌کنید وسعت گوام چقدر است؟ وسعتش یک سوم وسعت جزیره قشم است. یعنی 50 کیلومتر مربع. سال گذشته 3/5 میلیون گردشگر وارد این کشور شد و گردش مالی آن چیزی حدود 40 میلیارد دلار است. چگونه است که شما می‌گویید در چنین استانی با این همه کهن‌زادبوم‌ها، با این همه جلوه‌های منحصربه فرد تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیرساخت‌های لازم برای جوابگویی به بحث اشتغال وجود ندارد؟ جز این‌ است که ما از علم روز گردشگری و  از متخصصان واقعی حوزه گردشگری و بوم گردی استفاده نکردیم و به خاطر برخی ملاحظات فرامتنی اجازه ندادیم تا استان در این حوزه رشد کند؟ استان همدان نه تنها می‌تواند معیشت مردم خودش را با بهترین کیفیت فقط از محل گردشگری طبیعی، فرهنگی و تاریخی خود تأمین کند، بلکه می‌تواند به کشور در این حوزه کمک کند.
 • در بحث گردشگری مکان‌گزینی و مکان‌یابی که برای توسعه گردشگری دارند خطرناک است. یعنی خود آن باعث تخریب منابع طبیعی و محیط زیست می‌شود. در منطقه عباس‌آباد 5 مجوز برای ساخت هتل بلندمرتبه داده‌اند که بلندترین آنها نزدیک به 30متر ارتفاع دارد و می‌تواند نماد گردشگری ناپایدار باشد. چه طرح جایگزینی می‌توان ارائه کرد؟
ما تجربه اکوکمپ‌های طبیعت‌گردی را داریم که در متین‌آباد نطنز  و در منطقه گلستان جواب داد و در برخی از مناطق دیگر هم ترویج می‌شود. در عین حال یادمان باشد که خطر توسعه گردشگری به مراتب از خطر توسعه صنعت و کشاورزی ناپایدار کمتر است و اگر قرار بر انتخاب باشد توسعه گردشگری به مراتب ضررهای کمتری برای استان دارد. ما می‌توانیم با توجه به تجربه‌های خوبی که در دنیا وجود دارد از آن خطاها استفاده کنیم و دوباره آن خطاها را تکرار نکنیم. ما تجربه سرعین را داریم که آنچنان و با تراکم بدون توجه به استانداردها در چشم اندازها و ظرفیت برد منطقه هتل‌سازی را رواج دادند که چیزی از آن جلوه اصلی گردشگری طبیعی منطقه -که استفاده از چشمه‌های آب معدنی آب گرم بوده-  باقی نمانده است، یعنی افراد در سرعین باید دنبال چشمه آب معدنی و چشمه آب گرم بگردند، اما چیزهای دیگری پیدا می‌کنند. در عین حال ما به راحتی می‌توانیم با رعایت اصول این مشکلات را به کمینه برسانیم و اینچنین مشکلاتی نباید به ما آدرس غلط بدهد که نباید گردشگری توسعه پیدا کند.
 • روش مدیران استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برای رویه‌ای که مسئولان در این استان گرفتند بحث تله‌کابین را می‌توان مثال زد که میدان میشان را دارد ویران می‌کند. همین تله‌کابین در دنیا تجربه خود را پس داده است که اگر جانمایی آن درست باشد و از ابزارهای تکنولوژیک روز استفاده شود می‌تواند خسارت‌ها را کم و درآمد پایدار ایجاد کند و آن درآمد پایدار سبب می‌شود تا فشار معیشتی روی سرزمین کاهش پیدا کند و سفره‌های آب زیرزمینی نیز تأمین شود. این را هم باید در نظر داشته باشیم که خسارت تله‌کابین را ما نمی‌توانیم به صفر برسانیم، اما می‌توانیم به نحوی مدیریت کنیم که از خسارت گزینه‌های جایگزین آن که ترویج کاشت برخی محصولات پرمصرف است ممانعت کنیم. شما تبدیل تاکستان‌ها به باغ‌های سیب را ببینید؛ چرا اتفاق می‌افتاد؟ وقتی ما می‌دانیم هر هکتار باغ سیب 5 برابر هر هکتار تاکستان آب مصرف می‌کند، بنابراین این کار به مراتب خسارتش بیشتر از جانمایی نادرست تله کابین و هتل‌های چند ستاره است.
 • یکی از ظرفیت‌هایی که می‌تواند مثلا در حوزه‌های اجتماعی و تغییر رفتار کمک کند بحث تشکل‌هاست. تشکل‌ها فعال نیستند. دلیلش هم این است که بخشی از تشکل‌ها در نطفه خفه می‌شوند یعنی موانع بروکراتیک آنقدر زیاد است که یک عده خسته می‌شوند و برمی‌گردند. چه کار باید کرد که مقداری از این قضیه ساماندهی شود؟
وضعیت تشکل‌های ما البته وضعیت ایده‌آل و مطلوبی نیست. اما در طول 2 سال گذشته این روند امیدبخش بوده است یعنی در واقع یکی از نشانه‌های امید در همین استان شما در طول 2 سال گذشته تحرکی است که در جامعه مدنی در سرمایه اجتماعی و حساسیت مردم نسبت به محیط زیست اتفاق افتاده است. تشکل‌های محیط زیستی خوبی در کشور و در همدان شکل گرفته است و فعالیت می‌کند. در شورای عالی تدوین برنامه ششم توسعه هم که نیاز به 2 نماینده داشتیم یکی از همدان انتخاب شده که خودش ظرفیت استان شما را نشان می‌دهد که خوب و حرفه‌ای عمل می‌کند و می‌تواند در واقع به عنوان نماینده کل تشکل‌های مردم نهاد کشور انتخاب شود. تعداد تشکل‌ها از حدود 413 تشکل تا سال 92 که من وارد سازمان محیط زیست شدم به حدود 778 تشکل رسیده است و این خود نشان‌دهنده این است که مردم احساس می‌کنند حاکمیت حرف آنها را می‌شنود و می‌توانند در سرنوشت خودشان موثر باشند و احساس می‌کنند که این‌بار موضوع می‌تواند جدی‌تر باشد. ما هم باید تسهیلات بیشتری قائل بشویم، نگاه‌های امنیتی را تا آنجا که امکان دارد نگاه‌های دست‌و‌پاگیر بروکراتیک را کاهش بدهیم و روند ثبت NGO‌ها را تسهیل کنیم؛ سازمان حفاظت محیط زیست باید تلاش بکند تا نرم‌افزار لازم را در اختیار تشکل‌ها قرار بدهد تا تشکل‌ها بهبود کیفی پیدا کنند. خود ما در دفتر آموزش و مشارکت مردمی سال 94 را به عنوان سال اعتلای کیفی تشکل‌ها معرفی کردیم و داریم به صورت مرتب در هر فصل کارگاه‌های آموزشی برایش برگزار می‌کنیم. کارگاه آموزشی در گلستان در بهار در تبریز در تابستان برگزار شد و قرار است پاییز در سمنان برگزار ‌شود. ما بهترین و مجرب‌ترین استادان را دعوت می‌کنیم تا به تشکل‌ها آموزش بدهند که یک تشکل واقعی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و چگونه می‌توانند در بهبود توان زیست پالایی سرزمینشان و بازگرداندن نشاط به سرمایه اجتماعی موثر واقع شوند؛ در مجموع تشکل‌ها و سرمایه‌های  اجتماعی یکی از نقاط امیدبخش در طول 2 سال گذشته در کارنامه دولت تدبیر و امید است.
 • به بحث برنامه توسعه ششم اشاره کردید. تشکل‌ها چقدر می‌توانند نقش داشته باشند و به نظر شما نقش آنها واقعی است؟
خیلی زیاد. در حال حاضر تشکل‌ها 2 رای در شورا دارند و می‌توانند جلوی رأی‌دادن به برخی از مواردی را که به ضرر محیط زیست است، بگیرند. چون برای اولین‌بار است که در طول تاریخ تدوین برنامه‌های 5ساله در این 6 دوره نمایندگان واقعی مردم با حق رای شرکت دارند و اگر اینها بتوانند آن کیفیت درخور سواد و تجربه مردمی را در این شورا نشان دهند این امر می‌تواند زمینه‌ساز جلب اعتماد دولتی برای استفاده بیشتر از ظرفیت مردم در تصمیم‌گیری‌ها هم باشد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%85-%D8%AD%D9%84-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، محمد درویش ، تخریب محیط زیست در همدان ،

جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ؛ 30 اجرا روی صحنه

نویسنده: حسین زندی همدان - خبرنگار همشهری
جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ؛ 30 اجرا روی صحنه
در نشست خبری دبیر بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اهالی رسانه، برنامه‌های جشنواره تشریح شد...
1394/06/28
در نشست خبری دبیر بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اهالی رسانه، برنامه‌های جشنواره تشریح شد.
شهرام کرمی دبیر جشنواره در این نشست یکی از مشکلات جشنواره را کمبود سالن عنوان کرد و گفت: سالن‌های نمایش مناسبی نداریم. سالن محدود است و با این‌که استقبال خوبی از سوی گروههای خارجی برای حضور در جشنواره شد. ما نتوانستیم بیش از8 کشور را دعوت کنیم.

مشکل کمبود سالن
دبیر بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با اشاره به بخش بین‌الملل جشنواره گفت: در این جشنواره 10 گروه نمایشی از 8 کشور اجرا خواهند داشت؛ ما تلاش کردیم تعداد بیشتری از گروه‌ها را در بخش بین‌الملل داشته باشیم اما به دلیل کمبودها میسر نشد .
کرمی افزود: در بخش بین‌الملل به دنبال جذب مخاطب عام نیستیم؛ بلکه می‌خواهیم حضور گروه‌های معتبر و حرفه‌ای به رشد تئاتر ما کمک کند و هنرمندان ما با انواع اجراها آشنا شوند.

وضعیت مطلوب همدان
فاضل عبادی مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان در پاسخ به سوال خبرنگار همشهری که پرسید با توجه به این‌که جشنواره عنوان بین‌المللی را با خود دارد انتظار می‌رود گروه‌های خارجی پررنگ‌تر حضور داشته باشند، اما در سال‌های گذشته این بخش از جشنواره بسیار ضعیف عمل کرده و امروز هم دبیر جشنواره از نبود سالن نگران است و با توجه به این‌که سال‌هاست جشنواره در همدان برگزار می‌شودآیا این نگرانی به جاست؟و آیا مدیران فرهنگی استان نمی‌توانند حداقل هر سال یک سالن به سالن‌های شهر اضافه کنند گفت: درست است که ما برای اجرای نمایش در جشنواره کمبود داریم، اما توجه داشته باشید که استان ما نسبت به دیگر استان‌های کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار است و بیش از 100 نمایش در طول یک سال گذشته در همدان اجرا شده و در سال 139 هزار بازدیدکننده در حوزه تئاتر داریم که از تماشاگران سینما هم بیشتر است. استان همدان از لحاظ ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها وضعیت بهتری نسبت به دیگر استان‌ها دارد. 8 سالن در شهرستان همدان برای اجرای نمایش‌های جشنواره امسال اختصاص داده شده است.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان گفت: بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از نهم تا چهاردهم ماه امسال برگزار می‌شود. این جشنواره با شعار «بچه‌های امروز؛ تماشاگران خلاق» و با هدف ایجاد روحیه نشاط و شادابی و گسترش اخلاق و تربیت نسل امروز برگزار خواهد شد.

50 مهمان خارجی
عبادی در این نشست گفت: ۵۰ مهمان خارجی در جشنواره حضور خواهند داشت که بیشتر از کشورهای اسپانیا، ایتالیا، آفریقا، استرالیا، هندوستان، آلمان، ارمنستان، فنلاند و روسیه خواهند بود. شعار ما در سال گذشته تبدیل‌شدن همدان به قطب فرهنگی کودکان و نوجوانان بود. تلاش‌های خوبی هم داشته‌ایم. امسال علاوه بر جشنواره تئاتر، جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان، نمایشگاه تخصصی کتاب کودکان و نوجوانان را نیز برگزار می‌کنیم. ما به دنبال واگذاری تصدی‌گری امور به بخش‌های مختلف بودیم که یکی از اقدامات در این زمینه تشکیل کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان در سال گذشته بود.

رسانه‌ها ؛یار دوازدهم تئاتر
شهرام کرمی در این نشست اهالی رسانه را یار دوازدهم تئاتر خواند و گفت: خبرنگاران نقش اثرگذاری در رشد تئاتر مخاطبان تئاتر داشته‌اند. جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به یک جشنواره شناخته‌شده در جهان تبدیل شده و پس از جشنواره فجر استانداردترین، باسابقه‌ترین و مهم‌ترین جشنواره است.
کرمی بازگشت جشنواره فیلم به همدان و همزمانی آن با جشنواره بیست  و دوم را به فال نیک گرفت و افزود: همدان می‌تواند برای همیشه به قطب هنر در ایران تبدیل شود. این مهم با وجود هنرمندان خوب، مسئولان دلسوز و زیرساخت‌های فرهنگی دست‌یافتنی است.

افتتاحیه مردمی
دبیر جشنواره بیست‌و‌دوم گفت: افتتاحیه جشنواره 9 مهر در مکان عمومی به شکل مردمی برگزار خواهد شد و از این تاریخ جشنواره به طور رسمی آغاز می‌شود و 14 مهر نیز اختتامیه جشنواره برگزار می‌شود. در بخش تجلیل از پیشکسوت‌ها بزرگداشت «مرضیه برومند» را در جشنواره بیست‌و‌دوم خواهیم داشت به این دلیل که این هنرمند همواره متعلق به تئاتر بوده و سهم مهمی در تئاتر کودک و نوجوان داشته است.

اجرای 30 تئاتر
کرمی گفت: 9 اثر در بخش کودک 9 اثر در بخش نوجوان 9 اثر در بخش مسابقه تئاتر خیابانی و 3 اثر در بخش دانش‌آموزی اجرا می‌شود که هر 3 اثر بخش دانش‌آموزی از همدان است. با توجه به این‌که تئاتر دانش‌آموزی بخش ویژه‌ای است و می‌تواند به تئاتر استان کمک کند از آثار بومی استفاده کردیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%88-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%9B-30


برچسب ها: همشهری همدان ، بیست دومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان ، نمایش در همدان ،

چهارشنبه 25 شهریور 1394

قدردانی نهادهای مردمی از استاندار همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

قدردانی نهادهای مردمی از استاندار همدان

قدردانی نهادهای مردمی از استاندار همدان
در پایان نشست 3 روزه «شناسایی، حفظ و پاسداری از میراث ناملموس و ارتباط آن با گردشگری پایدار» فعالان محیط زیست و گردشگری استان با اهدای لوح به «محمدناصر نیکبخت» استاندار همدان از زحمات وی در زمینه حمایت از گردشگری پایدار قدردانی کردند...
1394/06/17
 در پایان نشست 3 روزه «شناسایی، حفظ و پاسداری از میراث ناملموس و ارتباط آن با گردشگری پایدار» فعالان محیط زیست و گردشگری استان با اهدای لوح به «محمدناصر نیکبخت» استاندار همدان از زحمات وی در زمینه حمایت از گردشگری پایدار قدردانی کردند.

درخواست از استاندار و پاسخ نیکبخت
به‌گزارش همشهری، فعالان نهادهای مردمی در این مراسم از بالاترین مقام اجرایی استان خواستند که در زمینه پاکسازی محوطه باستانی هگمتانه از ساخت و ساز غیرقانونی و احیای قنات‌ها و حراست از باغ‌ها و چشمه‌های استان اهتمام بیشتری صورت گیرد.
استاندار همدان نیز در این مراسم گفت: من خیلی خوشحال هستم که شما به این قضیه ورود کردید. تشکل‌های مردمی و جوانان تنها افرادی هستند که دست و پا و چشم و گوش آنها را نمی‌توان بست و فعال و پویا هستد. شما ورود کنید، به استاندارهایتان فشار بیاورید و کاری را با خواهش نخواهید، بگویید، بخواهید، فشار بیاورید، اگر انجام نشد به رسانه‌ها گزارش بدهید.
«محمدناصر نیکبخت» ادامه داد: شما در زمینه محیط زیست، بحران آب، اشتغال و فرهنگ می‌توانید کمک کنید و ما وظیفه داریم در برابر کمک‌های بی‌چشمداشت شما تعظیم و تکریم کنیم. شما فرصت بسیار مناسبی برای دولت هستید.
دکتر روحانی هم بر واگذاری بسیاری از امور که مقدور است به سمن‌ها و بخش خصوصی تأکید داشتند. شما برای دولت فرصت هستید، دوره‌ای که به سمن‌ها و تشکل‌ها به چشم تهدید نگاه می‌شد گذشته است و ما اگر ریگی به کفش نداشته باشیم باید شما را فرصت بدانیم، از فرصت‌هایتان استفاده کنید
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86


برچسب ها: همشهری همدان ، تشکل های مدنی ، استاندار همدان ،

چهارشنبه 25 شهریور 1394

امیدواری برای افتتاح جشنواره فیلم نوجوان در سینما فلسطین

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

امیدواری برای افتتاح جشنواره فیلم نوجوان در سینما فلسطین

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری
 امیدواری برای افتتاح جشنواره فیلم نوجوان در سینما فلسطین
همدان فقط 2 سالن فعال برای اکران فیلم‌های سینمایی دارد. چرا باید چنین باشد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش سراغ رئیس حوزه هنری همدان که مدیریت 2 سالن سینما قدس و سینمای در حال تعمیر فلسطین را برعهده دارد رفتیم و نظر وی را جویا شدیم...
1394/06/22
همدان فقط 2 سالن فعال برای اکران فیلم‌های سینمایی دارد. چرا باید چنین باشد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش سراغ رئیس حوزه هنری همدان که مدیریت 2 سالن سینما قدس و سینمای در حال تعمیر فلسطین را برعهده دارد رفتیم و نظر وی را جویا شدیم.
حسینی‌سیر رئیس حوزه هنری استان به تشریح وضعیت سینماهای همدان می‌پردازد و ابراز امیدواری می‌کند همزمان با برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان سینما فلسطین اکران را آغاز کند.
 • سینماهای همدان در چه شرایطی هستند؟
سینما قدس یک و دو با مجموع 440 صندلی در چرخه اکران است و سینما فلسطین در مراحل پایانی بازسازی قرار دارد.
 • سرنوشت سینما فلسطین و این‌که آیا در جشنواره‌های تئاتر و سینما از این سینما استفاده خواهد شد؟
این حوزه در حال پیگیری و رایزنی‌های مداوم جهت بازگرداندن سینما فلسطین به چرخه اکران است و امید می‌رود با تامین تجهیزات، این سینما بتواند با مجموع 360 صندلی، اکران افتتاحیه خود را در جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان داشته باشد.
 • برنامه‌های حوزه هنری برای روز سینما چیست؟
برنامه‌های روز سینما به صورت سراسری و از طریق ارشاد اعلام می‌شود و تا به این لحظه برنامه خاصی اعلام نشده است.
 • وضعیت فیلم‌سازی در حوزه هنری چگونه است؟
حوزه هنری استان همدان از ابتدای تاسیس خود همواره پرورش و حمایت از هنرمند متعهد را در دستور کار خود داشته و بالطبع در حوزه فیلم سازی نیز از سال 1385 به صورت جدی زمینه  سازی برای پرورش استعدادهای نو را پیگیری کرده است. این حوزه تا مردادماه سال 1394 تعداد 98 فیلم، انیمیشن و مستند کارگاهی و نخستین آثار فیلم سازان استان را حمایت کرده و جلوی دوربین برده است و در میان این نخستین تجربه‌های علاقه‌مندان به فیلم سازی، تعدادی نیز به جشنواره‌های مختلف راه پیدا کرده و موفق به کسب مقام شده‌اند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7


برچسب ها: همشهری همدان ، سینمای همدان ،

سه شنبه 24 شهریور 1394

کانون، همزمان با جشنواره ها فعال می‌شود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

کانون، همزمان با جشنواره ها فعال می‌شود

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
مهر سال جاری 2 رویداد مهم فرهنگی در همدان رقم خواهد خورد؛ جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک به زودی برگزار خواهد شد...
1394/06/24
مهر سال جاری 2 رویداد مهم فرهنگی در همدان رقم خواهد خورد؛ جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک به زودی برگزار خواهد شد.
اما نقش کم رنگ فعالان حوزه کتاب در رویدادهای مهم فرهنگی غیر قابل انکار است. یکی از متولیان حوزه کتاب کودک و نوجوان در استان کانون پرورش فکری کودک و نوجوان است و می‌تواند نقش مهمی در تقویت جشنواره‌ها داشته باشد.
به همین دلیل با «محمدرضا جوادی» مدیر کانون پرورش کودکان و نوجوانان استان همدان درباره فعالیت‌های این نهاد فرهنگی گفت و گویی داشتیم.
 • کانون به عنوان یک نهاد فرهنگی چقدر در بحث کتاب و کتاب‌خوانی و نشر کتاب کودک وارد می‌شود؟
مجموعه برنامه‌های مستمری داریم. این برنامه‌ها در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، توسعه کتابخانه و آموزش کودکان و نوجوانان است. یکی از شاخص‌های اصلی ما در مراکز کانون پرورش کودک و نوجوان، کتاب و کتابخوانی است و به صورت مداوم جلسات نقد کتاب، خوانش کتاب و معرفی کتاب را در طول سال به صورت مداوم برگزار می‌کنیم. همچنین در طول سال نمایشگاه‌های متعددی را در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان برگزار می‌کنیم. همچنین در مناسبت‌های مختلف معرفی کتاب و مسابقه‌هایی در حوزه کتابخوانی داریم.
 • برنامه‌هایی خارج از موارد ذکرشده دارید؟
جلسات دو پنجره با حضور نویسنده‌های شناخته شده کشوری در طول سال برگزار می‌شود. اهدای کتاب نیز به صورت مداوم انجام می‌شود. به طور مثال در مراکز شهرستان‌ها، کتابخانه‌های سیار داریم که در دورافتاده‌ترین مناطق استان برای ترویج کتابخوانی تلاش می‌کنند.
این کتابخانه‌ها در روستاهای شهرستان‌های بهار، کبودراهنگ، همدان، تویسرکان، فامنین و اسدآباد فعال است. همچنین واحدهایی داریم که در مدارس حضور پیدا می‌کنند و برای بچه‌ها کتاب می‌برند. برنامه بعدی ما راه‌اندازی واحدهای سیار شهری است که از همدان آغاز خواهد شد و در شهرستان‌های دیگر ادامه خواهد یافت.
 • سوال بعدی بیشتر در مورد جشنواره‌های پیش روست. در این جشنواره‌ها چه برنامه ای دارید؟
ما در عین حال که رسالت خود را در تمامی روزهای سال ادامه می‌دهیم و در توسعه کتابخوانی می‌کوشیم، در مناسبت‌هایی مانند جشنواره تئاتر فعالیت‌ها را بیشتر می‌کنیم. در دوره‌های گذشته غرفه‌هایی دایر و کتاب عرضه می‌کردیم. امیدواریم امسال هم تدابیری باشد که این موضوع ادامه پیدا کند. همچنین سال‌های پیش جلساتی را در برخی از سالن‌ها داشتیم که کودکان را با فعالیت‌های کانون آشنا می‌کردیم.
 امسال هم این آمادگی را داریم تا در کنار مخاطبان کودک و نوجوان جشنواره باشیم.
 • نگاه شما به انتشارات کانون پرورش فکری و بعد وضعیت نشر در استان چگونه است؟
کانون پرورش فکری کودک و نوجوان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ناشران کودک در کشور، وظایف و مسئولیت تعریف شده‌ای دارد. روش آن با دیگر ناشران متفاوت است. ما واحدی به نام واحد تولید داریم که مسئولیت گزینش و سفارش کتاب برای گروه‌های سنی الف تا ه دارد. در فروشگاه‌های کانون از انتشارات دیگر کمتر استفاده می‌کنیم و بیشتر تولید آثار از کانون پرورش فکری است.
اگر بحث انتشارات حوزه کودک و نوجوان استان است باید بگویم که انتشارات تخصصی در این حوزه نداریم. اگر چه وضعیت نشر استان همدان نسبت به سایر استان‌های کشور بهتر است و بخشی از ظرفیت‌های نشر استان اختصاص به کودکان و نوجوانان دارد ، اما ناشر تخصصی نداریم؛ امیدوارم در سال‌های آینده وضعیت بهتر شود. هرچند امروز هم از استان‌های برتر کشور هستیم.
 • از همدان به عنوان قطب ادبیات کودک یاد می‌شود، نظر شما چیست؟
ظرفیت ما خوب است و نیاز به کار و تلاش بیشتری داریم تا به جایگاه واقعی برسیم. جایگاهی که همدان به عنوان قطب کتاب کودک و نوجوان کشور شود.
 • وضعیت مخاطب در استان چگونه است؟
در همدان یک نشریه تخصصی به نام «نغمه کودکانه» داریم که توانسته مخاطبان خوبی را جذب کند.
 • کانون پرورش فکری چه ارتباطی با نهادهای مدنی استان دارد؟
کانون آمادگی دارد با تشکل‌های مدنی و انجمن‌های غیر دولتی حوزه کودک و نوجوان همکاری کند اما تاکنون مراجعه نداشته‌ایم؛ امیدوارم بتوانیم از ظرفیت‌های انجمن‌های ادبی غیر‌دولتی در استان هم بهره ببریم.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%D8%8C-%D9%87%D9%85%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AFبرچسب ها: همشهری همدان ،

دوشنبه 16 شهریور 1394

دیدنی‌ترین روستاهای پایتخت مادها

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

دیدنی‌ترین روستاهای پایتخت مادها

در اینجا می‌خواهیم شما را با چند روستای هدف گردشگری در همدان آشنا کنیم تا اگر در این روزهای خوش‌آب‌وهوا قصد سفر دارید، آنها را در فهرست انتخاب‌هایتان قرار دهید. با ما در این سفر همراه باشید.
1394/06/14
ملهمدره؛ روستای پلکانی همدان
7.jpg

روستای ملهمدره در فاصله 7 کیلومتری اسدآباد همدان واقع شده و چند سالی است به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شده است. از ویژگی‌های آن معماری پلکانی و باغ‌های یکپارچه آن است. ملهمدره به عنوان مرکز برگزاری جشن آلو معرفی شده است.در روستا بقایای یک قلعه قدیمی وجود دارد که قدمت آن مشخص نشده و حمام تاریخی آن سال‌های گذشته تخریب شده است. گفته می‌شود یک غار نیز در داخل روستا وجود دارد، ناصرالدین شاه نیز در سفر عتبات از این روستا نام می‌برد. زبان مردم ملهم دره ترکی است، دارای آیین‌ها و باورهای محلی هستند. ملهمدره اولین پایگاه گردشگری اسدآباد است که بیش از 700 نوع گیاه دارویی در اینجا یافت می‌شود. اهالی ملهم دره سازگارترین مردم و این روستا آرام‌ترین روستاست.

سیمین
6-روستای-سیمین-عکس-همشهری.jpg

سیمین از روستاهایی است که افزون بر طبیعت زیبا و کوه‌های اطرافش دارای معماری خاصی است که به همت بنیاد مسکن به تازگی بهسازی شده است. بهسازی روستا با سنگفرش کوچه‌ها و نصب در چوبی در ساختمان‌ها از سال 88 آغاز شد و در تابستان 91 به پایان رسید. از آثار دیدنی این روستا حمام قدیمی آن است که مربوط به دوره قاجاریه است و به شماره 28136 در تاریخ 1388/9/1 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. در این روستا می‌توانید از محصولات باغداری دست اول خریداری کنید. گردو، بادام و شیره زردآلوی خشک این منطقه بسیار مرغوب است.

ورکانه
9.jpg

این روستا در 22 کیلومتری شرق همدان در کوهپایه‌ای زیبا واقع شده است، اما اهمیت این روستا علاوه بر پیشینه تاریخی آن که به بیش از 400 سال می‌رسد به جاذبه‌های دیگر آن برمی‌گردد از جمله معماری سنگی ورکانه. ساختمان‌های روستا از سنگ لاشه ساخته شده است و با تابش نور به ویژه پس از بارش باران درخشندگی خاصی پیدا می‌کند و تغییر رنگ می‌دهد.ورکانه روستایی است با 2 زبان فارسی و لکی که اگر با ساکنان مهربانش هم‌سخن شوید از امثال و افسانه‌های شیرین و باورهایشان سیر نمی‌شوید. دره‌های طبیعی اطراف روستا از دیگر جاذبه‌های آن است که هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند. باید یادآوری کرد این روستا زادگاه «پروفسور توفیق موسیوند» سازنده نخستین قلب مصنوعی جهان است و خانه اجدادی او در این روستا قراردارد.ورکانه یکی از روستاهای سنگی ایران است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. علاوه بر دره‌های طبیعی اطراف و چشمه‌های روستا که گردشگران را به سوی خود فرا می‌خواند. این روستا یکی از مسیرهایی است که کوهنوردان از سراسر ایران برای صعود به کوه‌های الوند که آن را انتخاب می‌کنند.برای رفتن به روستای ورکانه از ابتدای جاده همدان به سمت ملایر راهی به سمت جنوب شرقی منشعب می‌شود که از زیباترین مسیرهای روستایی همدان است، پس از گذشتن از کنار دریاچه سد اکباتان و روستاهای سرسبز یلفان، شمس‌آباد و علی‌آباد به نگین گردشگری استان همدان خواهید رسید.

مانیزان
12.jpg

مانیزان در فاصله 30 کیلومتری مسیر ملایر به اراک واقع شده است. حدود 300 خانوار در آن زندگی می‌کنند و بیشتر مردم از راه باغداری و کشاورزی روزگار می‌گذرانند. با این‌که زبان مردم منطقه لری و فارسی ملایری است، ساکنان مانیزان ترک زبان هستند که گفته می‌شود از مهاجران قشقایی‌اند. بیش از 100 هکتار باغ انگور در روستا وجود دارد، می‌توان گفت محصول اصلی روستا انگور است. انواع شیره، باسلق، حلوا، آبغوره، مویز، سرکه، انگور سایه خشک از مشتقاتی است که ساکنان روستا از انگور به دست می‌آورند؛ همچنین این روستا را به خاطر مرغوبیت شیره سفید می‌شناسند.پیشینه روستا بسیار طولانی است. بقایای یکی از مهم‌ترین قلعه‌های منطقه به نام قلعه مانیزان در کنار این روستا واقع شده است که نشان از گذشته آباد و پر رونق مانیزان دارد، محلی‌ها معتقدند یکی از نوادگان بهرام چوبین در این روستا و قلعه‌ای به نام «خرخب» یا حصارحاتم خانی حکومت می‌کرده است، همچنین مسیرهای زیرزمینی در روستا وجود دارد که بازگشایی نشده است.

صالح‌آباد
8.jpg

در 15 کیلومتری شهر همدان قرار دارد. مهم‌ترین ویژگی این روستا قرار گرفتن آن در مسیر غار علیصدر است. از طرفی این روستا در کنار جاده همدان به استان کردستان قرار گرفته که کمک زیادی به وضعیت گردشگری آن کرده است. 2 حمام مربوط به دوره قاجار در این روستا وجود دارند که یکی از آنها از سوی سازمان میراث فرهنگی و دیگری توسط مالک مرمت شده اما هنوز بازگشایی نشده‌اند. کارشناسان معتقدند بازگشایی این 2 حمام به توسعه گردشگری این روستا کمک فراوانی خواهد کرد. پل انگلیسی‌ها هم که که مورد بازدید گردشگران قرار دارد در خروجی این روستا قرار گرفته است.مهم‌تر از همه این‌ها سازه دستکند زیرزمینی است که گفته می‌شود بیش از 5 هکتار مساحت دارد. این سازه بهار 94 کشف شده و هنوز هیچ کاوشی در آن صورت نگرفته است و در صورت بازگشایی گردشگری صالح‌آباد را دگرگون خواهد کرد.

فرسفج
11.jpg

«کاروانسرای فرسنج» از مجموعه کاروانسراهای ساخته شده عصر صفوی است که به کاروانسرای شاه عباسی شهرت دارد. این اثر تاریخی سال‌ها استراحتگاه کاروان‌ها و بازرگانان و زائران بوده است. مساحت آن 4 هزار متر مربع است و در سال‌های گذشته با هدف ایجاد بازارچه صنایع دستی مرمت شده است. در کنار فرسنج روی شا‌خه‌ای از قلقل‌رود، پلی ساخته شده است که شرق را به غرب وصل می‌کند. طول پل 60 متر و عرض آن 8 متر است. این پل نیز از آثار دوره صفوی است و در ساخت آن از مصالح سنگ و آجر و ساروج استفاده شده است و هر 2 اثر در سال 76 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.فرسنج در گذشته مرکز تولید سفال منطقه بوده و پس از لالجین دومین مرکز سفال استان همدان به شمار می‌رفته است. آثار کارگاه سفالگری در کنار کاروانسرا هنوز بعد از20 سال تعطیلی پابرجاست و در حاشیه شهر هم کارگاه‌هایی در حال تولید سفال هستند. در گذشته سفال بدون لعاب فرسنج زبانزد مردم منطقه بوده است.فرسفج علاوه بر مسیر تویسرکان به کنگاور راه دیگری از طرف همدان دارد که مسیر تابستانی جاده گنجنامه است. جاذبه‌هایی مانند قلعه اشتران و روستاهای زیبای کوهپا‌یه‌ای جنوب الوند در این مسیر قرار دارند.


http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86%DB%8C%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7


برچسب ها: همشهری همدان ، دیدنی های همدان ، گردشگری همدان ، روستاهای دیدنی همدان ،

دوشنبه 16 شهریور 1394

میراث ناملموس و توسعه گردشگری در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

میراث ناملموس و توسعه گردشگری در همدان

نشست تخصصی ثبت میراث ناملموس و ارتباط آن با توسعه گردشگری در ساختمان شماره 3 استانداری برگزار شد...
1394/06/14
نشست تخصصی ثبت میراث ناملموس و ارتباط آن با توسعه گردشگری در ساختمان شماره 3 استانداری برگزار شد. به گزارش همشهری، در این نشست جمعی از فعالان میراث فرهنگی، اعضای تشکل‌های غیردولتی و پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی حضور داشتند.

فرهنگ غیر مادی و زندگی انسان‌ها
رئیس سابق پژوهشکده مردم‌شناسی و عضو شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: گرد هم آمده‌ایم تا درباره فرهنگ و به‌ویژه فرهنگ غیرمادی یا معنوی و به قول ادبیات یونسکو ناملموس به گفت‌و‌گو بپردازیم. عناصر این شاخه از فرهنگ، جان و ذات همه آثار انسان اعم از بناها و اشیا و وقایع طبیعی هستند که در زندگی انسان نقش دارند یا داشتند. آدمی با آنچه در ذهن می‌پرورد و به آن می‌اندیشد، آنچه را که می‌سازد، طرح می‌دهد و شکل می‌آفریند. معابد و زیارتگاه‌ها، کاخ‌ها و آثار ماندگار معماری و مانند اینها همه بر رفتارها و صورت‌های ذهنی و آثار ناملموس مبتنی هستند.«محمد میرشکرایی» در ادامه گفت: شناخت از چراغ فن و دانش و نیز برپایه باورها و دانسته‌ها که همه از گونه فرهنگ‌های ناپدیدار و ناملموس هستند به این ترتیب به وجود آمده‌اند. یعنی از طریق میراث ناملموس است که سایر صورت‌های انسانی در فرهنگ‌های مادی پدیدار می‌شوند. هر آنچه در چنین شرایطی پدید می‌آید، لاجرم هدف و منظوری را نشان می‌دهد و انسان در آن فضا و چیزهایی که پدید می‌آورد، هویت می‌یابد.

راز تداوم دیرپای هستی
وی افزود: از این رو انسان در همه آثارش حضور دارد. این حضور به نوبه خود از وجود آثار ناملموس است. درباره طبیعت هم آنچه عنصر طبیعی را وارد عرصه فرهنگ می‌کند، جنبه‌های ناپدیدار و ناملموس آن است. همه صورت‌های فرهنگی‌شده طبیعت این فرایند را طی کرده‌اند و از سر گذرانده‌اند. در همین همدان کوه الوند آثاری دارد که منشأ آن باورهای فرهنگی است. طبیعت به دو صورت در فرهنگ انسان وارد می‌شود. یکی به صورت مورد استفاده‌اش. اما گاهی خود عنصر طبیعی تبدیل به فرهنگ می‌شود.
سبلان وقتی تبدیل به کوه از بهشت آمده می‌شود خودش تبدیل به فرهنگ می‌شود.عضو شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور در پایان تأکید کرد: همه این صورت‌های فرهنگی‌شده طبیعت، از مسیر میراث ناملموس می‌گذرند و وارد فرهنگ انسانی می‌شوند. راز مطلب اینجاست که در چنین مواردی کارکرد پنهان عناصر فرهنگ یعنی باورها و صورت‌های ذهنی رخ می‌نمایند و از مجموعه عناصر مختلف ایران یک کل همگون می‌سازد. ایران یک متنوع اما هم‌ریشه است و این کل بر پایه همین صورت‌های ذهنی فرهنگ یکی است.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%84%D9%85%D9%88%D8%B3-%D9%88-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86


برچسب ها: همشهری همدان ، میراث ناملموس ،

دوشنبه 16 شهریور 1394

بازگشت «مرغ درخت اقاقی» پس از 48 سال

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :ادبیات ،معرفی کتاب ،روزنامه همشهری ،

بازگشت «مرغ درخت اقاقی» پس از 48 سال

نویسنده: حسین زندی
مراسم رونمایی از کتاب «مرغ درخت اقاقی» نوشته «عبدالله رضوی عمادی» در دفتر هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد استان برگزار شد...
1394/06/14
مراسم رونمایی از کتاب «مرغ درخت اقاقی» نوشته «عبدالله رضوی عمادی» در دفتر هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد استان برگزار شد.
رضوی عمادی که در حدود 48 سال پیش کتابی از او منتشر شده حالا بعد از سال‌ها کتاب دیگری را روانه بازار کرده است.

خلاء یک کتابخانه
نویسنده و پژوهشگر همدانی در این مراسم گفت: مایه تأسف است که در همدان کتابخانه‌ای وجود ندارد که آثار 100 سال اخیر را در خود داشته باشد که اگر این اتفاق می‌افتاد ما می‌توانستیم با کتاب اول آقای رضوی عمادی هم آشنا شویم و به مقایسه آن با کتاب مرغ درخت اقاقی که 47 سال بعد از آن نوشته شد، بپردازیم.
«علی معصومی» ادامه داد: اگر در این زمینه فعالیتی شود من برای همکاری اعلام آمادگی می‌کنم.
وی افزود: متأسفانه بعد از انقلاب ماهنامه یا فصلنامه‌ای که آثار نویسندگان همدانی را منتشر کند، نداریم. البته چند مجله با این مضمون بیرون آمد اما پا نگرفت. اهالی ادب استان باید همت کنند و در این زمینه آستین‌های خود را بالا بزنند.

رو در رویی با دو جهان
معصومی به تحلیل کتاب مرغ درخت اقاقی پرداخت و توضیح داد: سؤال من این است که ما چگونه یک قصه را می‌خوانیم تا از آن لذت ببریم؟ ما می‌توانیم از روایت، ساختن زمان و مکان و فضای حاکم در قصه لذت ببریم، از این‌که بعدش چه می‌شود یا از جزء جزء آن لذت ببریم. من می‌خواهم همه این‌ها را کنار بگذارم و از خود داستان دفاع کنم.
وی افزود: من با خواندن این کتاب با 2 جهان روبه‌رو شدم. یکی جهانی که از ابتدای داستان تا اواسط آن وجود دارد. در جهان اول چه چیزی هست؟ ما در این داستان با اسم روبه‌رو نمی‌شویم. پسر هست، پدر هست، مادر هست و خواهری که جز در یک جمله کتاب، خبری از او نیست و پیرزنی که فقط 3 بار ظاهر می‌شود. فقط یک ننه‌صغری و یک ترلان که اسم هستند در داستان وجود دارند. خانه و درخت اقاقی را داریم که قدمتشان به اندازه یکدیگر است و مرغ درخت اقاقی که پدر به پسر می‌گوید کسی آن را نمی‌بیند.
معصومی ادامه داد: از صفحه 25 که راوی برای سومین‌بار پیرزن را می‌بیند و از درون گنگ وارد جهان دوم یعنی جهان ماوراء، پریان و یا جنیان می‌شویم. در این جهان جز تازیانه و سکوت وجود ندارد اما پاسخ همه سوالات در این جهان است..

خواندن، حیات اثر یک نویسنده
دیگر نویسنده همدانی نیز صحبت‌هایش را با یک سوال آغاز کرد: چه می‌شود که نویسنده‌ای بین اثر اول و دومش فاصله می‌اندازد و چرا به حرفه‌ای شدن نمی‌رسد؟ بیشتر نویسندگان ما به جایی که باید برسند نمی‌رسند. من فکر می‌کنم دلیل این مسأله این است که نویسنده بازخورد اثر اولش را نمی‌بیند و نمی‌تواند در آثار بعدی که پدید خواهد آورد از این بازخورد استفاده کند.
«مسعود احمدی» گفت: عمادی اثر اولش را سال 47 روانه بازار کرد. کدام یک از ما آن را خوانده‌ایم؟ آن هم اثری که برای نویسندگان بعدی باقی گذاشته است. من فکر می‌کنم بیشتر استان‌های ما با این روش با نویسندگان خود برخورد می‌کنند. وقتی نویسنده پایه‌های اول کارش را می‌گذارد باید پله‌پله بالا برود و ما ببینیم که به حرفه‌ای شدن می‌رسد. یک سری کارها رئال است و نویسنده رئال این مشکل را دارد که باید ریز به ریز اثرش را مورد تحقیق قرار دهد.
نویسنده و شاعر همدانی توضیح داد: آقای عمادی این کار را به بازار فرستاده اما من هیچ‌کجا نوشته‌ای درباره آن ندیدم و این جای تأسف دارد. انتظار دارم در جلسه بعدی تک‌تک قصه‌های این کتاب را نقد و مورد بررسی قرار دهیم. خواندن اثر یک نویسنده حیات اوست و این حیات در آثار بعدی او دیده خواهد شد. کتاب مرغ درخت اقاقی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست و نقد و بررسی آن ساعت‌ها طول می‌کشد. این کتاب را حتما بخوانید و جلسه‌ای بگذارید که بیشتر درباره آن صحبت کنیم.

قدرت تخیل و قصه‌پردازی
«عباس شیخ‌بابایی» نویسنده و کارگردان همدانی نیز گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم این اثر نیز بعد از «خر خر» در ادبیات ما ثبت شده و جزو سرمایه‌های این مرز و بوم محسوب می‌شود. طنز عجیب اینجاست که شمارگان آثار ما آنقدر محدود است که حتی به دست دوستان و نویسندگان دیگر هم نمی‌رسد. نسخه‌های محدود که مایه تأسف است و این تأسف برای همه استان‌هاست.
وی ادامه داد: خیلی‌ها می‌گویند ما در دوره پست‌مدرن به سر می‌بریم و حوصله خواندن رمان و داستان بلند را نداریم و جالب این‌که این حرف را کسانی می‌زنند که خود کتاب می‌نویسند و می‌خواهند ثابت کنند دوره، دوره کم‌حوصلگی است. در دوران ما، مادربزرگ‌ها قصه‌های قشنگی داشتند که زیبا بودند و خلاهای ذهنی ما را پر می‌کردند. آنها که می‌گویند امروز جایی برای قصه‌ها و افسانه‌های بلند نیست باید بدانند پرخواننده‌ترین کتاب‌ها، کتاب‌هایی هستند که ریشه در افسانه‌های قدیمی و قصه‌های مادربزرگ‌ها دارند.
شیخ‌بابایی گفت: ما در مقابل این کتاب تعظیم می‌کنیم چون در دنیای سرعت نوشته شده است. نویسنده‌ای که قادر است افسانه‌پردازی و قصه‌پردازی کند.
 زبان شاعرانه‌ای که در این اثر به کار گرفته شده نشان از عظمت نویسنده در تخیل و قصه‌پردازی است. آقای عمادی این اثر را ساخته و ما را به قبل می‌برد و ما آن را باور می‌کنیم درست مثل قصه‌های مادربزرگ‌ها که آنها را باور می‌کردیم.
 • در سال جاری حداقل 4 عنوان کتاب در حوزه ادبیات داستانی در استان نوشته نویسندگان همدانی به چاپ رسیده که هر کدام در خارج از همدان مورد تقدیر قرار گرفته و با استقبال خوانندگان همراه شده است اما همین کتاب‌ها در شهر همدان مهجور هستند و بالطبع آمار فروش بالایی ندارند. معرفی کتاب برای خوانندگان همدانی و برگزاری مراسم رونمایی کتاب می‌تواند به آشنایی بیشتر و استقبال مخاطبان منجر شود. رسانه‌ها نیز وظیفه مهم انتشار گزارش‌ها و نقد و معرفی کتاب‌ها را باید به خوبی به انجام برسانند.
 • سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌های ادبی و فرهنگی می‌توانند اجرای مراسم رونمایی را بر عهده بگیرند منتها باید از سوی مسئولان دولتی در برگزاری شایسته مراسم با در اختیار گرفتن امکانات لازم حمایت شوند. امری که با اما و اگر تا کنون همراه بوده است.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%C2%AB%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%82%DB%8C%C2%BB-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-48-%D8%B3%D8%A7%D9%84?magazineid=


برچسب ها: ادبیان داستانی همدان ، همشهری همدان ، مرغ درخت اقاقی ، عبدالله رضوی عماد ،

دوشنبه 16 شهریور 1394

«مرغ درخت اقاقی» در همدان رونمایی شد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :کتاب ،ادبیات ،

به همت تشکل های غیر دولتی؛

 «مرغ درخت اقاقی» در همدان رونمایی شد

مایه تأسف است که در همدان کتابخانه‌ای که آثار 100 سال اخیر را در خود داشته باشد وجود ندارد و به همین دلیل کتابی که 47 سال پیش عبداله رضوی عمادی نوشته است امروز نایاب است در حالی که هنوز هم 6 داستان کتاب خرخر خواندنی است. امیدوارم اصحاب رسانه این جلسه را پوشش دهند و به چنین جلسه هایی بیشتر توجه کنند.
به گزارش همدان پرس؛ مراسم رونمایی از کتاب «مرغ درخت اقاقی» نوشته «عبدالله رضوی عمادی» روز گذشته در سالن تشکل های غیر دولتی  همدان برگزار شد این مراسم به همت  تشکل های غیر دولتی همدان از جمله کانون قلم، انجمن توسعه محلی بهارستان، بنیاد مهر، پویشگران سفرپاک و با حضور ده ها نفر  از نویسندگان و علاقمندان ادبیات داستانی در همدان برگزار شد. 

«علی معصومی» نویسنده و پژوهشگر در این مراسم گفت: مایه تأسف است که در همدان کتابخانه‌ای که آثار 100 سال اخیر را در خود داشته باشد وجود ندارد و به همین دلیل کتابی که 47 سال پیش عبداله رضوی عمادی نوشته است امروز نایاب است در حالی که هنوز هم 6 داستان کتاب خرخر خواندنی است. امیدوارم اصحاب رسانه این جلسه را پوشش دهند و به چنین جلسه هایی بیشتر توجه کنند.

معصومی با اشاره به نگاه نویسنده مرغ درخت اقاقی گفت: سوال من این است که ما چگونه یک قصه را می‌خوانیم تا از آن لذت ببریم؟ ما می‌توانیم از روایت، ساختن زمان و مکان و فضای حاکم در قصه لذت ببریم، از اینکه چه اتفاقی می افتد تا از جزء جزء آن لذت ببریم  من می‌خواهم همه اینها را کنار بگذارم و از خود داستان دفاع کنم. 

من با خواندن این کتاب با دو جهان روبرو شدم. در جهان اول چه چیزی هست؟ ما در این داستان با اسم روبرو نمی‌شویم. پسر هست، پدر هست، مادر هست و خواهری که جز در یک جمله کتاب، خبری از او نیست و پیرزنی که فقط 3 بار ظاهر می‌شود. خانه و درخت اقاقی را داریم که قدمتشان به اندازه یکدیگر است و مرغ درخت اقاقی که پدر به پسر می‌گوید کسی آن را نمی‌بیند.

مسعود احمدی یکی دیگر از نویسندگانی که در این نشست حضور داشت گفت: چه می‌شود که نویسنده‌ای بین اثر اول و دومش فاصله می‌اندازد و چرا به حرفه‌ای شدن نمی‌رسد؟ بیشتر نویسندگان ما به جایی که باید برسند نمی‌رسند. من فکر می‌کنم دلیل این مسأله این است که نویسنده بازخورد اثر اولش را نمی‌بیند و نمی‌تواند در آثار بعدی که پدید خواهد آورد از این بازخورد استفاده کند.

احمدی با اشاره به اثر مرغ درخت اقاقی ادامه داد:  نویسنده اثر اولش را سال 47 روانه بازار کرد. کدام از ما آن را خوانده‌ایم؟ آن هم اثری که برای نویسندگان بعدی باقی گذاشته است. من فکر می‌کنم بیشتر استان‌های ما با این روش با نویسندگان خود برخورد می‌کنند. وقتی نویسنده پایه‌های اول کارش را می‌گذارد باید پله‌پله بالا برود و ما ببینیم که به حرفه‌ای شدن می‌رسد.

«عباس شیخ‌بابایی»  نویسنده و کارگردان همدانی به سابقه دوستی خود با عبدلله رضوی عمادی اشاره کرد و گفت : چه بخواهیم و چه نخواهیم این اثر نیز بعد از خر خر در ادبیات ما ثبت شده و جزو سرمایه‌های این مرز و بوم محسوب می‌شوداما جای تاسف است که شمارگان کتاب در کشور ما به 300 جلد رسیده است.

شیخ بابایی ادامه داد: برخی ها می‌گویند ما در دوره پست‌مدرن به سر می‌بریم و حوصله خواندن رمان و داستان بلند را نداریم و جالب اینکه این حرف را کسانی می‌زنند که خود کتاب می‌نویسند و می‌خواهند ثابت کنند دوره، دوره کم‌حوصلگی است. در دوران ما، همانطور که آقای معصومی گفت مادربزرگ‌ها قصه‌های قشنگی داشتند که زیبا بودند و خلاهای ذهنی ما را پر می‌کردند. آنها که می‌گویند امروز جایی برای قصه‌ها و افسانه‌های بلند نیست باید بدانند پرخواننده‌ترین کتاب‌ها، کتاب‌هایی هستند که ریشه در افسانه‌های قدیمی و قصه‌های مادربزرگ‌ها دارند.

نویسنده کتاب مرغ درخت اقاقی در این نشست گفت:من از همه دوستان تشکر می کنم، دلایل خاصی برای فاصله افتادن بین دو کارم وجود داشت. قصه‌های این کتاب را به دلیل برائت از ماتریالیست‌بودن انتخاب کردم و امیدوارم در رساندن این پیام موفقشده باشم.

در این مراسم نویسندگان شاعران همدانی از جمله حمید حیاتی، محمد شهبازپویا نیز حضور داشتند و علی اصغر طاهری خواننده  پیشکسوت همدانی  در این نشست  به اجرای برنامه پرداخت.

---------------
حسین زندی
---------------


برچسب ها: مرغ درخت اقاقی ، عبداله رضوی عماد ، ادبیات داستانی همدان ،

خبار ویژه » فرهنگ
در نامه ای خطاب به معاونت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

 فعالان میراث فرهنگی بر حفظ و ثبت میراث همدان تاکید کردند

روزی پایه ی پرچم 60 متری که امکان نصب آن در تمامی نقاط شهر وجود دارد را در قلب این محوطه بنا می نهند و روز دیگر عرصه ی این محوطه را تبدیل به پارک سوار اتوبوس هاس شهری می کنند. همچنین یکی دیگر از آثار کم نظیر استان مجموعه ی دستکندهاست که مسلماً می تواند برنامه ای خاص برای ثبت باشد و بسیار مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش همدان پرس؛ نشست شناسایی و حفظ میراث ناملموس و ارتباط آن با گردشگری روز گذشته پس از سه روز به کار خود پایان داد. 

این نشست با هدف توانمند سازی تشکل های حوزه گردشگری و به همت گروه کاری سازمان های غیر دولتی حامی گردشگری و توسعه پایدار در همدان برگزار شد و نمایندگان 62 تشکل از 26 استان کشور در این برنامه شرکت داشتند.

همچنین محمد میرشکرایی رئیس سابق پژوهشگاه مردمشناسی میراث، پرویز اذکایی پژوهشگر و مورخ، بهمن مشکینی مشاور عالی وزیر و مدیرکل سمن های وزارت کشور، محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی کشور، محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان، فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ میراث، سروش مقدم مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی همدان مرتضی طالع ماسوله رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی کشور، یدالله پرمون مدیر دفتر منطقه ای میراث ناملموس یونسکو در آسیای غربی و مرکز و تعدادی از کارشناسان و مدرسان میراث فرهنگی سخنرانی کردند. 

در پایان  این نشست سه روزه نمایندگان 62 تشکل از سراسر کشور پس از بازدید ازمیراث تاریخی همدان با انتشار نامه ای خطاب با طالبیان ضمن تشریح وضعیت میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در همدان به حفظ و ثبت میراث فرهنگی این استان  تاکید کردند.  در ابتدای این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر طالبیان، معاونت محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

در دنیای امروز که تمامی کشورها برای حفظ هویت و کسب درآمد در عرصه ی میراث باستانی و گردشگری گوی سبقت از هم می ربایند؛ اما در استانی مانند همدان با قدمتی دیرینه و غنای بالای در این زمینه، هنوز هیچکدام از آثار آن به ثبت جهانی نرسیده و به جهانیان معرفی نشده است. بدون شک آثاری همچون کتیبه های گنجنامه، تپه ی پیسا، محوطه ی هگمتانه، ارگ نوشیجان و... هرکدام به تنهایی می تواند مایه ی مباهات یک ملت باشد. اما متاسفانه بجای حفظ و معرفی این آثار بعضاً قابلیت ثبت جهانی را از آنها گرفته شده است. 

همانطور که می دانید مهمترین وشناخته شده ترین اثر باستانی همدان، تپه ی هگمتانه است که امروز از تخریب های ناشی از تصمیم گیری های اشتباه مدیریت شهری رنج می برد. گویی دخالت ها و تصرف در عرصه ی این محوطه تمامی ندارد.

روزی پایه ی پرچم 60 متری که امکان نصب آن در تمامی نقاط شهر وجود دارد را در قلب این محوطه بنا می نهند و روز دیگر عرصه ی این محوطه را تبدیل به پارک سوار اتوبوس هاس شهری می کنند. همچنین یکی دیگر از آثار کم نظیر استان مجموعه ی دستکندهاست که مسلماً می تواند برنامه ای خاص برای ثبت باشد و بسیار مورد توجه قرار گیرد. مهمترین دستکندهای استان در شهر زیرزمینی سامن، کوه خورزنه و شهر ارزانفود واقع است.

شهر زیرزمینی سامن که اثری کم نظیر است پس از گذشت حدود 10 سال از کشف و ثبت ملی هنوز مورد توجه شایسته قرار نگرفته است. مهمترین نیاز این اثر در دوره ی کنونی تخلیه ی ساختمان اداره مخابرات شهر سامن است که دقیقاً در عرصه ی این اثر باستانی قرار گرفته است. 

در بخش دیگری از این نامه به میراث طبیعی استان همدان اشاره شده وآمده است: در کنار میراث باستانی، استان همدان دارای مجموعه ای بسیار غنی از میراث طبیعی است. غار علیصدر نماد این این مجموعه ی متنوع و باز هم متأسفانه در خطر است. دخالت های انسانی انجام گرفته در محوطه ی غار حتی قابلیت قرار گرفتن این اثر در فهرست موقت ثبت جهانی را از آن سلب کرده است. کوه الوند نیز با دارا بودن جلوه های طبیعی و آثار تاریخی به دلیل دخل و تصرف و ساخت و سازهای گسترده از جمله تجاوزهای مکرر تأسیسات تله کابین گنجنامه، امکان ثبت جهانی میراث طبیعی و ثبت محوطه تاریخی کتیبه های گنجنامه را از دست داده است.

در این نامه به اهمیت  حفظ و نگهداری میراث ناملموس استان همدان تاکیدشده فعالان مدنی نوشته اند: همانگونه که عرض شد و جنابعالی نیز استحضار دارید قدمت همدان را می توان همپایه ی تاریخ دانست؛ این مسأله موجب ایجاد زمینه ی بسیار قوی در عرصه ی میراث ناملموس است. بدون شک اهمیت میراث نالموس کمتر از میراث باستانی و طبیعی نیست، خصوصاً در دوره ی کنونی که نیاز به این امر بسیار احساس می شود و میراث ناملموس در خطر نابودی جدی قرار گرفته است. شایسته است توجه به میراث ناملموس بیشتر گردد و اولین قدم در این راه که همان پژوهش است برداشته شود. 

در پایان به موانع موجود در راه ثبت آثار جهانی اشاره کرده اند و از معاون میراث فرهنگی کشورخواسته اند: در پایان ما نمایندگان بیش از 60 تشکل مردم¬نهاد سراسر کشور، باتوجه به پیگیری های مسئولین کشور و استان همدان ازجمله قول های ریاست محترم جمهوری، ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استاندار محترم همدان مبنی بر فراهم شدن زمینه ی ثبت جهانی یکی از آثار این استان، پیشنهاد می دهیم در قدم اول موانع ذکر شده در راه ثبت جهانی آثار از میان برداشته شود و روند قرار گرفتن آثار استان همدان در فهرست ثبت جهانی تسریع شود.


برچسب ها: میراث همدان ، نامه تشکل های گردشگری به طالبیان ،

در پایان نشست سه روزه شناسایی و پاسداری میراث ناملموس صورت گرفت؛

 تقدیر نمایندگان تشکل های گردشگری کشور از استاندار همدان

فعالان مدنی که در حوزه میراث فرهنگی کار می کنند روش ها و استاندارد های شناسایی، دسته بندی، مستند سازی، سیاهه نویسی و ثبت میراث را چه در فهرست آثار ملی و چه در سطح جهانی نمی دانند ضرورت آموش فعالان میراث بیش از پیش قابل مشاهده است و بهتر است فعالان پیش از این که واردجامعه هدف شوند با استانداردهای این حوزه آشنا شوند.
به گزارش همدان پرس؛ نشست سه روزه شناسایی و پاسداری میراث ناملموس و ارتباط آن با گردشگری پایدار در همدان با حضور نمایندگان 62 تشکل از 26 استان کشور و مقامات کشوری و استانی در حالی پایان یافت که نمایندگان تشکل ها ی حاضر در در برنامه اختتامیه با اهداء لوح تقدیر از تلاش های محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان در توسعه گردشگری تقدیر کردند.

این نشست هشتمین دوره از سلسله نشست های گروه کاری سازمان های غیر دولتی حامی گردشگری و توسعه پایدار بود که پیش از این دراستان هایی ازجمله یزد، کرمانشاه ، گیلان و گلستان برگزارشده و تلاش کرده در جهت توانمندسازی و همگرایی تشکل های غیر دولتی حوزه گردشگری کشوربه دستاوردهایی برسد.

در این مراسم با اهداء لوح تقدیری از سوی فعالان مدنی حوزه میراث  حاضر در نشست ازتوجه محمد ناصر نیکبخت به توسعه گردشگری در استان تقدیر شد و از استاندارهمدان خواسته شد توسعه گردشگری استان در جهت توسعه پایدار باشد.

همچنین فعالان مدنی از نیکبخت در خواست کردند با توجه به  اینکه مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر اخیر هیات دولت به همدان قول ثبت جهانی مجموعه تاریخی هگمتانه را داد  در جهت تحقق این مسئله تلاش کند و از تعرض شهرداری در عرصه هگمتانه جلوگیری کند.

به تازگی شهرداری همدان اقدام به ایجاد پاک سوار اتوبوسرانی در عرصه تپه باستانی هگمتانه کرده است  و اطراف تمامی حریم هگمتانه در تصرف شهرداری است که با مرغ فروشان و محل تجمع کارگران فصلی احاطه  و با اعتراض فعالان مدنی  مواجه شده است فعالان مدنی به استاندار همدان گفتند اگر قرار باشد هگمتانه ثبت جهانی شود باید زمینه آن فراهم شود و پاکسازی حریم و عرصه این تپه اولین گام در این زمینه خواهد بود. 

همچنین از استاندار خواستند از تخریب باغ ها و چشمه ها جلوگیری کند و قنات های همدان به ویژه قنات های باستانی و دو طبقه این شهر احیا شود چرا که ایران در حال تشکیل  پرونده ای برای ثبت جهانی قنات های یزد است.  

محمد ناصر نیکبخت استاندر همدان در این مراسم گفت: من خیلی خوشحال هستم که شما به این قضیه ورود کردید و با دست شما خیلی کارها می شود کرد، تشکل های مردمی و جوان ها تنها افرادی هستند که دست و پا و چشم و گوش آنها را نمی توان بست فعال و پویا هستند، شما ورود کنید، به استاندارهایتان فشار بیاورید و کاری را با خواهش نخواهید، بگویید، بخواهید، فشار بیاورید، اگر انجام نشد به رسانه ها گزارش بدهید.

نیکبخت ادامه داد: شما در محیط زیست ، بحران آب، اشتغال و فرهنگ می توانید کمک کنید. و ما وظیفه داریم دربرابر کمک های بی چشمداشت شما تعظیم و تکریم کنیم. شما فرصت بسیار مناسبی هستید برای برای دولت. اقای دکتر روحانی هم بر واگذاری بسیاری از امور که مقدور است به سمن ها و بخش خصوصی تأکید داشتند. شما برای دولت فرصت هستید، دوره ای که به سمن ها و تشکل ها به چشم تهدید نگاه می شد گذشته است و ما اگر ریگی به کفش نداشته باشیم باید شما را فرصت بدانیم، از فرصهایتان استفاده کنید.

همچنین در این مراسم استاندار همدان قول داد شرایط تکمیل پرونده ثبت جهانی هگمتانه را تا پایان سال فراهم کند و از معاون میراث فرهنگی کشور خواست این موضوع را پیگیری کند.

دبیر اجرایی این نشست با اشاره به ضرورت ورود تشکل ها به حوزه ثبت میراث معنوی گفت: فعالان مدنی که در حوزه میراث فرهنگی کار می کنند روش ها و استاندارد های شناسایی، دسته بندی، مستند سازی، سیاهه نویسی و ثبت میراث را چه در فهرست آثار ملی و چه در سطح جهانی نمی دانند ضرورت آموش فعالان میراث بیش از پیش قابل مشاهده است.و بهتر است فعالان پیش از این که واردجامعه هدف شوند با استانداردهای این حوزه آشنا شوند.

ناهید زندی گفت: فعالان ما کمتر با چگونگی ورود به جوامع محلی آشنا هستند و یکی از دلایل موفق نبودن ما در مواجهه با جامعه هدف نداشتن شناخت و ندانستن شیوه های ارتباط با جوامع محلی است در این نشست سه روزه که به صورت کارگاهی برگزار شد و متخصصان حوزه میراث ناملموس و ثبت آثار حضور داشتند تلاش کردیم شرکت کنندگان با شیوه های پیش از ثبت اثر یعنی حفظ و سیاهه نویسی  آشناشوند امیدواریم این نشست ها ادامه پیدا کند.

او افزود همدان به خاطر گوناگونی در خرده فرهنگ ها ، گویش و زبان از تنوع آئین ها و باورها برخوردار است و در زمینه میراث ناملموس یکی از نقاط مهم کشور است اما هنوز کار قابل توجهی در این زمینه صورت نگرفته است امیدواریم این نشست تلنگر و پیش زمینه ای برای ورود تشکل های مدنی برای پاسداری از میراث فرهنگی استان باشد.

محسن قراگوزلو یکی دیگر از برگزارکنندگان این نشست گفت: ما پس از برگزاری کارگاه ها متوجه شدیم همه استان ها در زمینه میراث ناملموس از ظرفیت بالایی برخوردارند و همدان نیز یکی از غنی ترین مناطق در این زمینه است. یکی از مشکلاتی که در زمینه آموزش های کوتاه مدت مانند این نشست داریم این است که پس از پیایان نشست برنامه ای برای پیگیری فعالیت های شرکت کنندگان و سنجش تاثیر این آموزش ها نداریم به همین دلیل تلاش ما این است کارگاه های آموزشی به صورت فصلی تداوم داشته باشد و کسانی که علاقمند به فعالیت در این زمینه هستند بتوانند با شیوه های نوین چگونگی حفظ و ثبت آثار آشنا شوند.

---------------
حسین زندی
---------------

http://www.hamedanpress.ir/?p=news&i=1&g=2&e=8338&title=%D8%AA%D9%82%D8%AF%DB%8C%D8%B1%20%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86%20%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D9%84%20%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C%20%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%20%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86


برچسب ها: تشکل های مدنی ، تشکل های همدان ، تقدیر از استاندار ،

با حضور فعالان مدنی و میراث فرهنگی اعلام شد؛

 پیام ثبت جهانی هگمتانه از زبان قهرمان دوچرخه سواری ایران

سروش مقدم مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لوح تقدیری به رسم یاد بود به او اهداء کرد و از زحمات او تشکر کرد در این مراسم علاوه بر فعالان مدنی شهرو خبرنگاران همدان تعدادی ازدوچرخه سوارن وفعالان سایکل توریسم استان از جمله صابر چیت سازیان و آرش خزایی از طباطبایی استقبال کردند.
به گزارش همدان پرس؛ سید مسعود طباطبایی قهرمان گردشگری با دوچرخه ایران که بالاترین رکورد مسافت رشته سایکل توریسم را درکارنامه خود دارد همزمان با ورود به همدان مورد استقبال مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فعالان مدنی همدان قرار گرفت.

طباطبایی بیش از دوبار تمامی استان های کشور را رکاب زده است وبالاترین رکورد را در گردشگری با دوچرخه  ایران دارد او روز گذشته برای سومین بار با دوچرخه وارد شهر همدان شد و مورد استقبال فعالان مدنی و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان قرار گرفت.

در مراسمی که به مناسبت ورود این قهرمان در تپه هگمتانه برگزار شد سقف پوش ترانشه مرکزی تپه هگمتانه که به تازگی تکمیل شده است به مناسبت حضور این دوچرخه سوار در همدان رونمایی شد و به صورت نمادین کلنگ کاوش در بخشی از محوطه باستانی هگمتانه به زمین زده شد همچنین سروش مقدم مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لوح تقدیری به رسم یاد بود به او اهداء کرد و از زحمات او تشکر کرد در این مراسم علاوه بر فعالان مدنی شهرو خبرنگاران همدان تعدادی ازدوچرخه سوارن وفعالان سایکل توریسم استان از جمله صابر چیت سازیان و آرش خزایی از طباطبایی استقبال کردند.

سروش مقدم مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان ضمن تشکر از حضور سید مسعود طباطبایی در همدان و توجه او به ثبت جهانی هگمتانه  گفت: یکی از مهمترین فاکتورها و عناصر میراث فرهنگی ما میراث معنوی است این میراث همان سرمایه های انسانی، مفاخر و شخصیت های ما هستند وقتی چنین اتفاقی می افتد که یک قهرمان پیام حفاظت از میراث را به گوش مردم می رساند فرهنگ و بستری که فراهم می شود و درسی که به ما و آیندگان می دهد این است که این فرهنگ را به نسل بعدی انتقال دهیم و توجه بیشتری به میراث گذشتگان داشته باشیم.

او ادامه داد: پیوند صلح و آشتی بین مشاهیر، مفاخرو چهره ها با میراث طبیعی ارزشمنداست و نقش آن در توسعه گردشگری بسیار مهم است افرادی مانند آقای طباطبایی سفیران فرهنگی کشور ما هستند ما به مناسبت ورود آقای طباطبایی کاوشی نمادین انجام می دهیم و امیدواریم این قهرمان که پیام ثبت جهانی هگمتانه را با خود دارند موفق باشند.

مسعود طباطبایی ضمن بر شمردن دلایل سفر خود به همدان گفت: من وقتی متوجه شدم در سفر اخیر دولت به همدان آقای مسعود سلطانی فر ریاست سازمان میراث فرهنگی در حضور رئیس جمهورقول دادند تپه هگمتانه ثبت جهانی شود تصمیم گرفتم هنگام توقف در همدان به هگمتانه بیایم و پیام ثبت جهانی هگمتانه را از طریق رسانه ها به گوش جهانیان برسانم.

طباطبایی که این روزها به دلیل فعالیت هایش از طرف نهادهای مدنی برترین جانباز دنیا شناخته شده است در مراسم کاشت درخت گفت: در تمامی شهرهایی که توقف می کنم با حضور مسئولان و مردم عزیزدرخت می کارم در این سفر 90 درخت کاشته ایم که نشان می دهد از 90 شهرستان گذشته ام در همدان نیز نودو یکمین درخت را به نشانه پاسداری از میراث فرهنگی استان با حضور مدیرکل محترم میراث و فعالان مدنی همدان کاشتیم که از حضورشان بسیار سپاسگزارم.

او در ادامه با اعلام این خبر که سفر بعدی خود را برای ثبت جهانی هگمتانه  رکاب خواهد زد، گفت: وقتی یک دوچرخه سوار وارد یک شهری می شود نیازمند هدیه نیست اما انتظار ما این است که وقتی حامل پیامی هستیم، مثلا پیام حفظ میراث تاریخی را به گوش مردم می رسانیم مسئولان همراهی کنند تا در کنار هم  بتوانیم موفق شویم در همدان هم خوشبختانه مهندس سروش مقدم ما را مورد لطف قرار دادند.به همین دلیل سفر مرحله بعدی را که از شلمچه تا پاسارگاد است، برای ثبت جهانی هگمتانه  و رساندن این پیام رکاب خواهم زد. 

طباطبایی پس از پایان مراسم از محمد قادری قهرمان دوچرخه سواری همدان که این روزها به علت ابتلا به بیماری سرطان در بستر بیماری است دیدار کرد و آرزو کرد محمد قادری هرچه زودتر سلامتی خود را بدست آورد و سفر مشترکی را با دوچرخه آغاز کنند.

این دوچرخه سوار از استان کردستان وارد همدان شد و 16 شهریور ماه سفر خود را به سمت استان کرمانشاه از سر می گیرد.http://www.hamedanpress.ir/?p=news&i=1&g=2&e=8346&title=%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%20%D8%AB%D8%A8%D8%AA%20%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C%20%D9%87%DA%AF%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%20%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%20%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B1%D8%AE%D9%87%20%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%20%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86


گویی دخالت‌ها تمامی ندارند ...

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
4-1701.jpg

«دخالت‌ها و تصرف در شناخته شده‌ترین اثر باستانی همدان، یعنی تپه‌ی «هگمتانه» پایانی ندارد و این محوطه‌ی تاریخی مانند دیگر محوطه‌های ارزشمند همدان از تخریب‌های ناشی از تصمیم‌گیری‌های اشتباه مدیریت شهری رنج می‌برد.»

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، استان همدان در سه روز گذشته (چهارشنبه تا جمعه 13 شهریور) میزبان نشست «شناسایی و حفظ میراث ناملموس و ارتباط آن با گردشگری» بود، نشستی که در آن 62 نماینده تشکل از 26 استان کشور نیز به همراه تعدادی از مسئولان سازمان میراث و گردشگری حضور داشتند و در پایان با ارسال نامه‌ای به محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تشریح وضعیت میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در همدان، نسبت به حفظ و ثبت میراث فرهنگی این استان تاکید کردند.

در ابتدای این نامه آمده است: «در دنیای امروز که تمامی کشورها برای حفظ هویت و کسب درآمد در عرصه‌ی میراث باستانی و گردشگری گوی سبقت از هم می‌ربایند، در استانی مانند همدان با قدمتی دیرینه و غنایی بالا در این زمینه، هنوز هیچکدام از آثار آن به ثبت جهانی نرسیده و به جهانیان معرفی نشده است.

بدون شک آثاری مانند کتیبه‌های «گنجنامه»، تپه‌ی «پیسا»، محوطه‌ی «هگمتانه» یا ارگ «نوشیجان» هرکدام به تنهایی می‌تواند مایه‌ی مباهات یک ملت باشد. اما متاسفانه بجای حفظ و معرفی این آثار، بعضاً قابلیت ثبت جهانی از آنها گرفته شده است.

همان‌طور که می‌دانید مهمترین و شناخته شده‌ترین اثر باستانی همدان، تپه‌ی «هگمتانه» است که امروز از تخریب‌های ناشی از تصمیم‌گیری‌های اشتباه مدیریت شهری رنج می‌برد. گویی دخالت‌ها و تصرف در عرصه‌ی این محوطه تمامی ندارد.

روزی پایه‌ پرچم 60 متری که امکان نصب آن در همه‌ نقاط شهر وجود دارد را در قلب این محوطه بنا می‌کنند و روز دیگر عرصه‌ی این محوطه را تبدیل به پارک سوار اتوبوس‌های شهری می‌کنند.

همچنین یکی دیگر از آثار کم‌نظیر استان، «مجموعه‌ دستکند»ها است که مسلماً می‌تواند برنامه‌ای خاص برای ثبت باشد و بسیار مورد توجه قرار گیرد. مهمترین دستکندهای استان در شهر زیرزمینی «سامن»، کوه «خورزنه» و شهر «ارزانفود» واقع است.

شهر زیرزمینی سامن که اثری کم‌نظیر است، پس از گذشت حدود 10 سال از کشف و ثبت ملی هنوز مورد توجه شایسته قرار نگرفته است. مهمترین نیاز این اثر در دوره‌ی کنونی تخلیه‌ ساختمان اداره مخابرات شهر سامن است که دقیقاً در عرصه‌ این اثر باستانی قرار گرفته است.»

به گزارش ایسنا، در ادامه‌ی این نامه با اشاره به وضعیت میراث طبیعی استان همدان آمده است: «در کنار میراث باستانی، استان همدان دارای مجموعه‌ای بسیار غنی از میراث طبیعی است. غار "علی‌صدر" نماد این مجموعه‌ی متنوع و باز هم متأسفانه در خطر است. دخالت‌های انسانی انجام شده در محوطه‌ی غار حتی قابلیت قرار گرفتن این اثر در فهرست موقت ثبت جهانی را از آن سلب کرده است.

کوه «الوند» نیز با دارا بودن جلوه‌های طبیعی و آثار تاریخی به دلیل دخل و تصرف و ساخت‌وسازهای گسترده از جمله تجاوزهای مکرر تأسیسات تله‌کابین «گنجنامه»، امکان ثبت جهانی میراث طبیعی و ثبت محوطه تاریخی کتیبه‌های گنجنامه را از بین برده است.»

فعالان مدنی سراسر کشور در حوزه‌ی میراث فرهنگی استان همدان،‌ در ادامه در این نامه به اهمیت حفظ و نگهداری میراث ناملموس استان همدان تاکید کرده و نوشته‌اند: «می‌دانید که قدمت همدان را می‌توان همپایه‌ی تاریخ دانست؛ این مسأله باعث ایجاد زمینه‌ی بسیار قوی در عرصه‌ میراث ناملموس است. بدون شک اهمیت میراث ناملموس کمتر از میراث باستانی و طبیعی نیست، خصوصاً در دوره‌ی کنونی که نیاز به این امر بسیار احساس می‌شود و میراث ناملموس در خطر نابودی جدی قرار گرفته است. شایسته است توجه به میراث ناملموس بیشتر شود و نخستین قدم در این راه که همان پژوهش است برداشته شود.»

آن‌ها در پایان نامه‌ی خود به موانع موجود در راه ثبت آثار جهانی اشاره کرده‌اند و از معاون میراث فرهنگی کشور یک خواهش داشتند: «در پایان ما نمایندگان بیش از 60 تشکل مردم‌نهاد سراسر کشور، باتوجه به پیگیری‌های مسئولان کشور و استان همدان از جمله قول‌های رئیس جمهوری، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استاندار استان همدان مبنی بر فراهم شدن زمینه‌ی ثبت جهانی یکی از آثار این استان، پیشنهاد می‌کنیم در قدم اول موانع ذکر شده در راه ثبت جهانی آثار از میان برداشته شود و روند قرار گرفتن آثار استان همدان در فهرست ثبت جهانی تسریع شود.»

به گفته‌ی حسین زندی، فعال حوزه‌ی میراث‌فرهنگی همدان، این نشست با هدف توانمندسازی تشکل‌های حوزه گردشگری و به همت گروه کاری سازمان‌های غیر دولتی حامی گردشگری و توسعه پایدار در همدان برگزار شد و نمایندگان 62 تشکل از 26 استان کشور در این برنامه شرکت داشتند.

او اضافه کرد: در این نشست محمد میرشکرایی، رئیس سابق پژوهشگاه مردم‌شناسی میراث، پرویز اذکایی پژوهشگر و مورخ، بهمن مشکینی مشاور عالی وزیر و مدیرکل سمن‌های وزارت کشور، محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی کشور، محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان، فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ میراث، ریحان سروش مقدم مدیر کل میراث فرهنگی همدان، مرتضی طالع ماسوله رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی کشور؛ یدالله پرمون مدیر دفتر منطقه‌ای میراث ناملموس یونسکو در آسیای غربی و مرکز و تعدادی از کارشناسان و مدرسان میراث فرهنگی حضور داشته و سخنرانی کردند.

انتهای پیام

http://www.isna.ir/fa/news/94061408938/%DA%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%AE%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF


برچسب ها: میراث همدان ، تخریب میراث همدان ، نامه فعالان میراث فرهنگی به طالبیان ،

دوشنبه 16 شهریور 1394

حق خورده شده‌ی همدان را بدهید

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :ایسنا ،میراث فرهنگی ،گردشگری ،

حق خورده شده‌ی همدان را بدهید

«آقای رئیس‌جمهور به من قول داده است»

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
IMG_4977.jpg

«به خدا قسم اگر مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی نبود من به یونسکو شکایت می‌بردم، اما او دوست سی ساله من است، او و آقای رییس جمهور به من قول دادند و او هم به آقای رییس جمهور قول داد که پرونده‌ی هگمتانه را برای 2018 به یونسکو بفرستد. بی‌رحمی هم حدی دارد.»

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، نشست سه روزه «شناسایی و پاسداری میراث ناملموس و ارتباط آن با گردشگری پایدار» در همدان با حضور نمایندگان 62 تشکل از 26 استان کشور و مقامات کشوری و استانی در حالی عصر روز جمعه به کار خود پایان داد که در برنامه اختتامیه استاندار همدان با سخنان تندی، محمد حسن طالبیان،‌ معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را خطاب قرار داد و از عملکرد سازمان در قبال حفاظت و ثبت آثار تاریخی همدان انتقاد کرد.

در این نشست که با هدف بالابردن سطح توانایی‌های اعضای تشکل‌های غیر دولتی در زمینه ثبت آثار تاریخی به مدت سه روز در همدان برگزار شد، ضرورت‌ها و پیش نیازهای ثبت از سوی کارشناسان و مدرسان این حوزه مطرح شد.

«محمد ناصر نیکبخت»، استاندار همدان با اشاره به اهمیت میراث ناملموس گفت: هدف تشکیل این جلسه که بحث میراث ناملموس یا میراث معنوی است، هدف بسیار شایسته و ارزشمندی است و نباید در قالب شعار و سمینار و گردهمایی خلاصه شود، بلکه باید کار اساسی برای آن انجام داد. میراث ناملموس به شدت در حال آسیب و نابودی است.

او با بیان این‌که دنیای مدرن و ماشینی مخالف این رویه است که میراث معنوی، سنن، آداب و فرهنگ‌ها برقرار بماند، افزود: ما سنت‌ها و فرهنگ بزرگ و دامنه‌داری داریم که باید آن را درک کنیم. هرکس که به کشور ما حمله کرد - مانند قوم مغول - وقتی به ایران استیلا پیدا کرد، ابتدا به دنبال آتش زدن و از بین بردن آثار فرهنگی بود و پس از آن دیدند که دانشمندان ما راه نجات آنها هستند و از فرهنگ و بزرگان و علما و عرفای ما استفاده کردند.

نیکبخت با طرح این پرسش که ما چه چیزی برای حفظ داریم؟ بیان کرد: پیشنهاد من این است که بگوییم احیا، احیای فرهنگ با عظمت‌مان و بعد حفظ آن باید در دستور قرار گیرد. آنقدر بد عمل کرده‌ایم که میراث ما از بین رفته است. ما باید به دنبال احیای فرهنگ همیاریی و همکاری باشیم که متاسفانه امروز دیگر اثری از آن دیده نمی‌شود.

نماینده دولت در همدان ادامه داد: اکنون اگر شما بدون خستگی وارد عرصه شوید، پیچ و خم‌های اداری آنقدر فراوان است که شما را خسته می‌کند، اما خسته نمی‌شوید، چون رسالتی را بر عهده دارید و با عشق آمده‌اید، این عشق را پرورش دهید و به نتیجه برسانید. با شعار، کنگره، سمینار و نشست کاری از پیش نمی‌رود. اگر کار با عشق نباشد ناقص می‌ماند.

وی در بخشی از سخنان خود به آثار تاریخی همدان اشاره کرد و با گلایه از سیستم اداری کشور گفت: سیستم اداری ما سیستم پویایی نیست، بیمار است. اگر بیمار نبود در تاریخ ایران و در سرزمین بلند ایران هیچ جایی را مناسب‌تر از همدان برای ثبت آثار تاریخی نمی‌دید. استان همدان بیش از 500 سال پایتخت امپراتوری ایران بوده و در دنیا بیشتر از همه جای ایران شناخته شده است. امروز من خواندم 15 استان کشور دارای اثر ثبت جهانی هستند و آثار آنها در دنیا ثبت شده است، اما همدان با 1800 اثر تاریخی و تاریخ 500 ساله پایتختی امپراتوری ایران، همدانی که کتیبه گنجنامه آن با «بنام خدایی که شادی آفرید» آغاز می‌شود، هیچ اثری در فهرست میراث جهانی ندارد.

15 استان کشور دارای اثر ثبت جهانی هستند و آثار آنها در دنیا ثبت شده، اما همدان با 1800 اثر تاریخی و تاریخ 500 ساله پایتختی امپراتوری ایران، همدانی که کتیبه گنجنامه آن با «بنام خدایی که شادی آفرید» آغاز می‌شود، هیچ اثری در فهرست میراث جهانی ندارد.

او علت این اتفاق را به جز بحث سیستم بیمار اداری در این ندانست و افزود: اگر ریشه‌یابی کنیم، می‌بینیم که هرکدام از آثاری که ثبت جهانی شده‌اند با توجه به این بوده که چه کسی در آن دوره در سازمان میراث فرهنگی بوده است و با چه ارتباطاتی بوده است. اینها را باید دید، چرا اینگونه است؟

وی همچنین با اشاره به سفر هیات دولت به همدان و تاکید سلطانی‌فر به ثبت جهانی هگمتانه گفت: آقای سلطانی‌فر به ما قول داد که من این کار را می‌کنم، چه اثری بلندتر و تاریخی‌تر از «هگمتانه» داریم، در دنیا یک غار آبی هست که طولانی‌ترین غار آبی دنیاست. «همدان» اولین شهری است که در دنیا به نام شهر نوشته شد. چرا همدان هیچ اثری در آثار ثبت جهانی ندارد؟ من خوشحال هستم که خوزستان دارای اثر ثبت جهانی است. آثار تاریخی استان همدان از قبل از تاریخ است، برای نمونه در اصفهان کدام اثر تاریخی مربوط به قبل از دوره صفویه وجود دارد؟ بی‌رحمی هم حدی دارد، نکنید این کار را.

نیکبخت افزود: به خدا قسم اگر مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی نبود، من به یونسکو شکایت می‌بردم، اما ایشان دوست 30 ساله بنده است، اما او و آقای رییس جمهور به بنده قول دادند و ایشان هم به آقای رییس جمهور قول دادند، همچنین مدیر کل میراث فرهنگی همدان هم به من گفتند که برای 2018 پرونده هگمتانه را می‌فرستیم. آن تاریخ را نمی‌خواهیم، اگر قرار است کاری شود، 2017 اقدام کنید.

اگر می‌گویید باید شرایطی آماده شود من در همین جمع تعهد می‌دهم تا پایان امسال تمام مدارک لازم را ارائه کنیم. آقای سلطانی فر در حضور آقای رییس جمهور به من قول دادند و گفتند این را به مناسبت این سفر به مردم همدان هدیه کنید.

استاندار همدان همچنین در ادامه صحبت‌هایش گفت: اگر می‌گویید باید شرایطی آماده شود من در همین جمع تعهد می‌دهم تا پایان امسال تمام مدارک لازم را ارائه کنیم. آقای سلطانی‌فر در حضور آقای رییس جمهور به من قول داد و گفت این را به مناسبت این سفر به مردم همدان هدیه کنید. همدان با این همه ویژگی و آب هوای خوب و پیشینه و دسترسی به استان‌های اطراف هنوز مقصد گردشگری نیست و درنهایت مسیر گردشگری است. همدان در گذشته مورد ظلم واقع شده و شما جواب بدهید. ما می‌خواهیم فرهنگ انسانی را احیا کنیم.

این مقام استانی در همدان سپس خطاب به نمایندگان تشکل‌های مدنی گفت: من خوشحال هستم که شما به این قضیه ورود کردید. با دست شما کارهای زیادی می‌توان کرد، تشکل های مردمی و جوان‌ها تنها کسانی هستند که دست و پا و چشم و گوش آنها را نمی‌توان بست. فعال و پویا هستند، شما ورود کنید، به استاندارهایتان فشار بیاورید و کاری را با خواهش نخواهید. بگویید، بخواهید، فشار بیاورید، اگر انجام نشد به رسانه‌ها گزارش بدهید، شما در محیط زیست و آب و اشتغال و فرهنگ می‌توانید کمک کنید. ما وظیفه داریم در برابر کمک‌های بی‌چشمداشت شما تعظیم و تکریم کنیم.

او به این نمایندگان اظهار کرد: شما فرصت بسیار مناسبی هستید برای دولت. آقای روحانی هم بر واگذاری بسیاری از امور که مقدور است به سمن‌ها و بخش خصوصی تأکید داشتند. شما برای دولت فرصت هستید، دوره‌ای که به سمن‌ها و تشکل‌ها به چشم تهدید نگاه می‌شد، گذشته است. ما اگر ریگی به کفش نداشته باشیم باید شما را فرصت بدانیم، از فرصت‌هایتان استفاده کنید.

انتهای پیام


برچسب ها: ایسنا ، میراث همدان ، ثبت جهانی هگمتانه ،

انتخاب خبر: نشست سه روزه شناسایی و پاسداری میراث ناملموس و ارتباط آن با گردشگری پایدار در همدان با حضور نمایندگان 62 تشکل از 26 استان کشورو مقامات کشوری و استانی در حالی پایان یافت که نمایندگان تشکل ها ی حاضر در در برنامه اختتامیه با اهداء لوح تقدیر از تلاش های محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان در توسعه گردشگری تقدیر کردند.

به گزارش خبرنگار انتخاب خبر، این نشست هشتمین دوره از سلسله نشست های گروه کاری سازمان های غیر دولتی حامی گردشگری و توسعه پایدار بود که پیش از این دراستان هایی ازجمله یزد، کرمانشاه ، گیلان و گلستان برگزارشده و تلاش کرده در جهت توانمندسازی و همگرایی تشکل های غیر دولتی حوزه گردشگری کشوربه دستاوردهایی برسد.

در این مراسم با اهداء لوح تقدیری از سوی فعالان مدنی حوزه میراث  حاضر در نشست ازتوجه محمد ناصر نیکبخت به توسعه گردشگری در استان تقدیر شد و از استاندارهمدان خواسته شد توسعه گردشگری استان در جهت توسعه پایدار باشد همچنین فعالان مدنی از نیکبخت در خواست کردند با توجه به  اینکه مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر اخیر هیات دولت به همدان قول ثبت جهانی مجموعه تاریخی هگمتانه را داد  در جهت تحقق این مسئله تلاش کند و از تعرض شهرداری در عرصه هگمتانه جلوگیری کند

به تازگی شهرداری همدان اقدام به ایجاد پاک سوار اتوبوسرانی در عرصه تپه باستانی هگمتانه کرده است  و اطراف تمامی حریم هگمتانه در تصرف شهرداری است که با مرغ فروشان و محل تجمع کارگران فصلی احاطه  و با اعتراض فعالان مدنی  مواجه شده است فعالان مدنی به استاندار همدان گفتند اگر قرار باشد هگمتانه ثبت جهانی شود باید زمینه آن فراهم شود و پاکسازی حریم و عرصه این تپه اولین گام در این زمینه خواهد بود. همچنین از استاندار خواستند از تخریب باغ ها و چشمه ها جلوگیری کند و قنات های همدان به ویژه قنات های باستانی و دو طبقه این شهر احیا شود چرا که ایران در حال تشکیل  پرونده ای برای ثبت جهانی قنات های یزد است. 

محمد ناصر نیکبخت استاندر همدان در این مراسم گفت: من خیلی خوشحال هستم که شما به این قضیه ورود کردید و با دست شما خیلی کارها می شود کرد، تشکل های مردمی و جوان ها تنها افرادی هستند که دست و پا و چشم و گوش آنها را نمی توان بست فعال و پویا هستند، شما ورود کنید، به استاندارهایتان فشار بیاورید و کاری را با خواهش نخواهید، بگویید، بخواهید، فشار بیاورید، اگر انجام نشد به رسانه ها گزارش بدهید.

نیکبخت ادامه داد: شما در محیط زیست ، بحران آب، اشتغال و فرهنگ می توانید کمک کنید. و ما وظیفه داریم دربرابر کمک های بی چشمداشت شما تعظیم و تکریم کنیم. شما فرصت بسیار مناسبی هستید برای برای دولت. اقای دکتر روحانی هم بر واگذاری بسیاری از امور که مقدور است به سمن ها و بخش خصوصی تأکید داشتند. شما برای دولت فرصت هستید، دوره ای که به سمن ها و تشکل ها به چشم تهدید نگاه می شد گذشته است و ما اگر ریگی به کفش نداشته باشیم باید شما را فرصت بدانیم، از فرصهایتان استفاده کنید.

همچنین در این مراسم استاندار همدان قول داد شرایط تکمیل پرونده ثبت جهانی هگمتانه را تا پایان سال فراهم کند و از معاون میراث فرهنگی کشور خواست این موضوع را پیگیری کند.

دبیر اجرایی این نشست با اشاره به ضرورت ورود تشکل ها به حوزه ثبت میراث معنوی گفت: فعالان مدنی که در حوزه میراث فرهنگی کار می کنند روش ها و استاندارد های شناسایی، دسته بندی، مستند سازی، سیاهه نویسی و ثبت میراث را چه در فهرست آثار ملی و چه در سطح جهانی نمی دانند ضرورت آموش فعالان میراث بیش از پیش قابل مشاهده است.و بهتر است فعالان پیش از این که واردجامعه هدف شوند با استانداردهای این حوزه آشنا شوند.

ناهید زندی گفت: فعالان ما کمتر با چگونگی ورود به جوامع محلی آشنا هستند و یکی از دلایل موفق نبودن ما در مواجهه با جامعه هدف نداشتن شناخت و ندانستن شیوه های ارتباط با جوامع محلی است در این نشست سه روزه که به صورت کارگاهی برگزار شد و متخصصان حوزه میراث ناملموس و ثبت آثار حضور داشتند تلاش کردیم شرکت کنندگان با شیوه های پیش از ثبت اثر یعنی حفظ و سیاهه نویسی  آشناشوند امیدواریم این نشست ها ادامه پیدا کند.

او افزود همدان به خاطر گوناگونی در خرده فرهنگ ها ، گویش و زبان از تنوع آئین ها و باورها برخوردار است و در زمینه میراث ناملموس یکی از نقاط مهم کشور است اما هنوز کار قابل توجهی در این زمینه صورت نگرفته است امیدواریم این نشست تلنگر و پیش زمینه ای برای ورود تشکل های مدنی برای پاسداری از میراث فرهنگی استان باشد

محسن قراگوزلو یکی دیگر از برگزارکنندگان این نشست گفت: ما پس از برگزاری کارگاه ها متوجه شدیم همه استان ها در زمینه میراث ناملموس از ظرفیت بالایی برخوردارند و همدان نیز یکی از غنی ترین مناطق در این زمینه است.یکی از مشکلاتی که در زمینه آموزش های کوتاه مدت مانند این نشست داریم این است که پس از پیایان نشست برنامه ای برای پیگیری فعالیت های شرکت کنندگان و سنجش تاثیر این آموزش ها نداریم به همین دلیل تلاش ما این است کارگاه های آموزشی به صورت فصلی تداوم داشته باشد و کسانی که علاقمند به فعالیت در این زمینه هستند بتوانند با شیوه های نوین چگونگی حفظ و ثبت آثار آشنا شوند.

خبرنگار: حسین زندی

http://entekhabkhabar.ir/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=4693,1برچسب ها: استاندارهمدان ، تشکل های غیر دولتی میراث فرهنگی ،

چهارشنبه 11 شهریور 1394

آیا هگمتانه ثبت جهانی می شود؟

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،مطالب در خبر گزاری ها ،


برچسب ها: هگمتانه ، ثبت جهانی هگمتانه ، میراث جهانی همدان ،

چهارشنبه 11 شهریور 1394

هگمتانه در انتظار ثبت جهانی و رسیدن به فهرست یونسکو

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،روزنامه همشهری ،

هگمتانه در انتظار ثبت جهانی و رسیدن به فهرست یونسکو

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
هگمتانه در انتظار ثبت جهانی و رسیدن به فهرست یونسکو
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در نخستین برنامه‌ سفر رئیس دولت و هیات همراه به استان همدان از محوطه تاریخی هگمتانه بازدید کرد و خبر از ارسال پرونده ثبت جهانی هگمتانه را به یونسکو داد...
1394/06/07
  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در نخستین برنامه‌ سفر رئیس دولت و هیات همراه به استان همدان از محوطه تاریخی هگمتانه بازدید کرد و خبر از ارسال پرونده ثبت جهانی هگمتانه را به یونسکو داد.
«مسعود سلطانی‌فر» گفت: اکنون مشغول تشکیل و تهیه پرونده تپه هگمتانه برای ارسال به یونسکو و ثبت جهانی آن هستیم. این اتفاق فرایندی 2 تا 3 ساله خواهد داشت که امیدواریم با همکاری مسئولان استانی، برای تهیه و تشکیل پرونده تا سال 2018 شاهد ثبت جهانی هگمتانه باشیم. به دنبال بررسی‌های انجام شده پرونده‌ اولیه را برای ثبت جهانی این سایت تاریخی به یونسکو ارسال می‌کنیم. همچنین مشکلات این پرونده در مراحل مختلف بررسی می‌شود.
یکی از خواسته‌های دوستداران میراث فرهنگی و فعالان مدنی حوزه میراث در استان قرار‌گرفتن تعدادی از آثار طبیعی و تاریخی در فهرست موقت ثبت جهانی و در نهایت ثبت جهانی این آثار است، اما متاسفانه تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

آثار تاریخی و طبیعی همدان در نوبت انتظار
از آثاری که قابلیت ثبت جهانی را داشتند می‌توان به غار علیصدر، بازار تاریخی همدان، مجموعه هگمتانه، کتیبه‌های گنجنامه، تپه نوشیجان، شهر زیر زمینی سامن، مقبره استر و مردخای اشاره کرد. دخالت‌های انسانی در برخی از این آثار امکان ثبت جهانی را از بین برده است. از جمله تغییر وضعیت طبیعی غار علیصدر و تبدیل این غار طبیعی به یک غار دستکند و دخالت‌های شرکت توریستی تله‌کابین گنجنامه در عرصه و حریم کتیبه‌ها و آبشار گنجنامه که نه تنها آسیب جدی به این آثار زده است، بلکه امکان ثبت جهانی را از بین برده است.
یکی از گزینه‌هایی که در یک سال اخیر مطرح شده و در یک ماه گذشته با سفر فرهاد عزیزی مدیر کل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی به همدان جدی‌تر شد، قرارگرفتن تپه هگمتانه در فهرست ثبت جهانی است. این نکته را این روزها از زبان مدیرکل استان شنیده‌ایم و بر آن تأکید شده است.
این موضوع با سفر دکتر سلطانی‌فر ریاست سازمان به استان قوت گرفت، اما باید توجه داشت که پایگاه هگمتانه در کنار بازار همدان سال‌ها تعطیل بود و در سفر فرهاد عزیزی بار دیگر فعالیت خود را از سرگرفت هرچند که مسائل حل نشده بسیاری در حریم این تپه و مجموعه تاریخی وجود دارد.

گام نخست تشکیل پرونده
وقتی اثری قرار است در فهرست آثار جهانی قرار گیرد باید پرونده‌ای تشکیل داد که دوباره ارجاع نشود و باید مطمئن بود حتما ثبت خواهد شد. این اتفاق به شرطی در مورد تپه هگمتانه خواهد افتاد که وضعیت آن ساماندهی شود.
دخالت‌های نهادهای متولی در بافت شهر همدان متاسفانه در سال‌های اخیر این امکان را کمرنگ کرده است. اقدام به ایجاد پارک سوار اتوبوس در حریم تپه هگمتانه می‌تواند مانع اصلی برای هدفی باشد که مسئولان استان و فعالان فرهنگی برای تحقق آن تلاش می‌کنند.
نامه‌نگاری هنرمندان و فعالان مدنی به استاندار همدان در ماه‌های گذشته بخشی از این تلاش‌هاست هرچند هنوز پاسخی نگرفته اند.
علاوه بر پارک‌سوار که باعث وارد شدن آسیب جدی به تپه شده ایجاد فضایی‌اند که کارگران فصلی در عرصه این تپه استقرار پیدا می‌کنند و همچنین حضور مرغ‌فروشان در حریم تپه از دیگر مشکلاتی است که وجود دارد و باید برای رفع آن‌ها فکری شود.
تخریب بخشی از تپه با بیل مکانیکی، نصب میل 60 متری پرچم در کنار ترانشه اصلی، ایجاد پارک در وسط تپه و موارد دیگر از آسیب‌های جدی به این اثر تاریخی است که در زمان تصدی دولت قبل انجام شد.
مورد دیگری که می‌توان تأکید کرد این است که هنوز بخشی از تپه آزاد‌سازی نشده و برای آزاد‌سازی نیاز به بودجه و اعتبار ملی دارد که با بودجه استانی امکان‌پذیر نیست. همچنین ساختمان نیمه تمام موزه منطقه‌ای در داخل این تپه باید تکمیل شود و آن هم نیاز به اعتبار ملی دارد.

کاوش‌های باستانی تعطیل شده است
موضوع مهم‌تر این است که کاوش‌های باستانی در این تپه هرگز تداوم نداشته و هر باستان‌شناسی در گوشه‌ای ازآن ترانشه‌ای ایجاد و رها کرده است. با آغاز به کار دوباره پایگاه هگمتانه ضرورت دارد این کاوش‌ها با یک برنامه مدون و مداوم ادامه داشته باشد و کارهای پژوهشی درستی روی آن صورت پذیرد.

توسعه گردشگری؛ چگونه؟
 استاندار همدان همواره به توسعه گردشگری در استان تأکید می‌کند اما آیا عالی‌ترین مقام اجرایی استان در میراث فرهنگی به عنوان پشتوانه گردشگری توجه ویژه‌ای دارد؟حفظ میراث تاریخی و طبیعی این شهر تا امروز آنچنان که شایسته و بایسته است مورد توجه قرار نگرفته است. تخریب باغ‌ها و تهدید بر تخریب آثار تاریخی شاهدی بر این مدعاست.اگر خواستار ثبت میراث تاریخی و فرهنگی همدان هستیم باید شاهد مدیریت یکپارچه شهری در همدان و درک منطبق با اصول علمی نزد مدیران شهری از میراث فرهنگی باشیم.تپه هگمتانه آسیب‌های زیادی متحمل شده است. با توجه به گفته سلطانی‌فر مبنی بر ثبت جهانی این اثر کم نظیر ابتدا باید زمینه لازم برای آمادگی آن به وجود آید. این موضوع نمی‌تواند تحقق یابد مگر با تغییر رویکرد همسو و دلسوزانه نهادهای تصمیم‌گیرنده و موثر در حوزه مدیریت شهری مانند شهرداری همدان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با راهبردهای اجرایی استانداری همدان.امید است در سفر استانی رئیس دولت و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گامی درجهت ثبت جهانی آثار همدان صورت بگیرد تا زمینه ثبت یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی همدان یعنی محوطه هگمتانه فراهم شود.

وعده ریاست سازمان میراث فرهنگی کشور
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در سفر اخیر به همدان به این نکته تأکید کرد که شرط امکان ثبت به همکاری مسئولان استان بستگی دارد و گفت: درباره رعایت ضوابط یونسکو اگر همکاری‌های لازم انجام شود این پرونده در سال 2018 تا 2019 در فهرست جهانی قرار می‌گیرد. این امر منوط به همکاری همه مسئولان است مسئولان استان همدان برای ثبت جهانی تپه هگمتانه باید تلاش کنند همچنان که مسئولان برای ثبت جهانی شوش حدود 2 سال ایستادند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%DA%AF%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%B3%DA%A9


برچسب ها: هگمتانه ، همشهری همدان ، میراث فرهنگی همدان ،

چهارشنبه 11 شهریور 1394

دلتنگی‌های کوهنورد برای تنهایی‌های کوه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،کوهنوردی ،

دلتنگی‌های کوهنورد برای تنهایی‌های کوه

نویسنده: حسین زندی
دلتنگی‌های کوهنورد برای تنهایی‌های کوه
«محمد اطلسی» یکی از این کوهنوردان قدیمی همدان است که همه عمر خود را در کوهستان الوند گذرانده است...
1394/06/10
«محمد اطلسی» یکی از این کوهنوردان قدیمی همدان است که همه عمر خود را در کوهستان الوند گذرانده است.
وی تمام جان‌پناه‌های این کوهستان را با دست خود ساخته است و الوند باشکوه، این کوهنورد را هرگز فراموش نخواهد کرد.
در یک عصر تابستانی پای صحبت‌های او نشستیم و از صفای کوه و کوهنوردی شنیدیم. صفای این کوهنورد کهنه‌کار را از ترانه‌های کردی که برایمان زمزمه می‌کرد بیشتر احساس کردیم.
 • کوه چه چیزی به شما می‌داد؟
تنهایی در کوه باعث می‌شد دلم پاک و با خدا باشد و به کسی خیانت نکنم و مال کسی را نبرم، پشت سر کسی حرف نزنم و ناسزا نگویم. در کوه فقط دعا و ترانه‌های کردی می‌خواندم. اما حالا در خانه تنها می‌نشینم و کسی را ندارم. همسرم چند سالی است مرحوم شده و فقط عروسم خیلی به من محبت می‌کند.
 • از خاطره‌هایی که از کوه دارید برایمان بگویید.
در کوه‌هایی مانند ملک، قزل و چشمه فرشته جان‌پناه و سرویس بهداشتی می‌ساختم.  چند شب تنهایی در کوه می‌ماندم و اینها را می‌ساختم، چاه می‌کندم و لوله‌کشی می‌کردم. حسین و حسن و علی فره‌گردی هم در ساختن جان‌پناه‌ها کمکم می‌کردند.
 • هنوز هم کوه می‌روید؟
نه دیگر نمی‌توانم و 2 سال است که کوه نرفته‌ام. آخرین‌بار به قزل رفتم.
 • کدام بخش از کوهستان الوند را بیشتر دوست دارید؟
قزل را از همه بیشتر دوست دارم. چون فضای بازتری دارد و حال بهتری به آدم می‌دهد. فقط هم کوه‌های همدان را رفته‌ام و هیچ کوهی را در استان‌های دیگر تجربه نکرده‌ام. از دره مرادبیک بگیر تا امامزاده کوه و کوه‌های تویسرکان همه را رفته‌ام. زیر برف مانده‌ام و زیر برف خوابیده‌ام. همه این کوه‌ها را با شادی و خوشی می‌رفتم. دوستانم را می‌دیدم و از کنار آنها بودن لذت می‌بردم.
 • از کوهنوردان قدیمی کدام را بیشتر دوست دارید؟
حسن و حسین فره‌گردی را بیشتر از همه دوست دارم.
 • توصیه شما به کوهنوردان امروزی چیست؟
به کوه آسیب نزنند. در الوند چشمه‌ای نمانده که از آن لوله‌کشی نکرده باشند. ملک، تخت نادر، قزل و چشمه فرشته همه را لوله‌کشی کرده‌اند. احساس خیلی بدی از تخریب کوهستان الوند دارم و اگر ببینم کسی این کار را انجام می‌دهد، حتما به او تذکر می‌دهم. نباید طبیعت کوه را دستکاری کنند چون خیلی صفا دارد. من شب‌ها در کوه ماندم اما نه درنده‌ای و نه گزنده‌ای و نه حیوانی اذیتم نکرد.
 • چه تجهیزاتی به کوه می‌بردید؟
کوه‌های همدان نیاز به تجهیزات زیادی ندارد. من زمستان‌ها زیر برف‌ها می‌خوابیدم. یک شب در چشمه فرشته خوابیده بودم. شب احساس کردم رویم سنگین است. بیدار شدم دیدم برف همه بدنم را گرفته است. دوستانم خیلی دنبالم گشتند تا پیدایم کردند و از زیر برف بیرونم آوردند.

مكث
پای صحبت‌های یک دوست قدیمی
«اکبر چلوئیان» کوهنورد باسابقه همدانی هم کنار اطلسی نشسته و از دوست قدیمی خود برایمان می‌گوید: همدان کوهنوردان باسابقه و خوشنامی چون مرحوم «فریدون اسماعیل‌زاده» و مرحوم «محمود اجل» را به خود دیده است. آقای اطلسی چند سال پیش در کوه آسیب دید و 15 روز در بیمارستان بود. بعد از آن دیگر نتوانست کوه برود. ویژگی کوهنوردان قدیمی چون آقای اطلسی این است که هیچگاه به کوه آسیب نزدند و طبیعت بکر آن را دستکاری نکردند. اما امروز تخریب‌هایی که حتی کوهنوردان در الوند انجام می‌دهند، دل آدم را به درد می‌آورد.

مكث
اطلسی از زبان اطلسی
در سال 1319 در روستای «گومه» متولد شدم و از 9 سالگی به همدان آمدم و همه عمرم را محله کمال‌آباد گذراندم. هر شغلی از شاگردی تا کارگری و بنایی انجام داده‌ام و اکنون هم بازنشسته خودکارفرمایی هستم.
11 یا 12 سالم بود که برای اولین‌بار به کوه رفتم و دیدم چه حال خوبی دارد. همین شد که به کارم ادامه دادم و کوهنورد شدم. در 15 سال گذشته، کوهی در همدان نماند که من نرفته باشم و بیشتر هم تنها کوهنوردی می‌کردم. پنج‌شنبه‌ها عصر دست از کار می‌کشیدم و به کوه می‌رفتم و شنبه‌‌ها صبح برمی‌گشتم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AF%D9%84%D8%AA%D9%86%DA%AF%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D9%87%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D9%87?ContentType=2


برچسب ها: همشهری همدان ، کوهنوردی در همدان ، کوهنوردان همدان ، جانپناه در کوهستان همدان ،


انتخاب خبر: جمعی از هنرمندان و فعالان مدنی همدان همزمان با سفر رییس جمهور به این استان، با ارسال نامه ای سرگشاده به حسن روحانی خواستار توجه هر چه بیشتر مسئولان به میراث فرهنگی این استان شدند.

متن این نامه که نسخه ای از آن برای انتخاب خبر ارسال شد، در ادامه می آید.

 

جناب آقای دکتر روحانی؛ ریاست محترم جمهوری

باسلام و عرض خوش‌آمد خدمت جنابعالی و هیأت همراه در سفر به استان همدان

با توجه به اهمیت بحث گردشگری و توسعه پایدار که بارها در سخنان حضرتعالی و مسئولان استانی بر آن تأکید شده است، ما؛ جمعی از فعالان عرصه گردشگری و دوستداران میراث فرهنگی بر آن شدیم تا درخواست خود را در مورد برطرف شدن مشکل یکی از آثار باستانی استان به اطلاع شما برسانیم. باشد که با مساعدت حضرتعالی کاستی‌ها مرتفع شده، با پاسداری و صیانت از این آثار گامی در جهت توسعه گردشگری پایدار که از اصلی‌ترین زیرساخت‌های توسعه استان و کشور به شمار می‌رود؛ برداشته شود.

جناب آقای رئیس جمهور، استان همدان با پیشینه تاریخی- تمدنی دیرینه  با داشتن آثار تاریخی همچون «هگمتانه» و «تپه پیسا» در زمینه ثبت، حفظ و احیای آثار باستانی با مشکلات بسیاری روبه‌روست به گونه‌ای که در سراسر استان هنوز یک اثر ثبت شده جهانی وجود ندارد. آثاری که امکان ثبت جهانی آن وجود دارد، با دخل و تصرف‌ و بی‌توجهی‌ها این فرصت را از دست داده‌اند. امیدواریم با تلاش‌های دولت شما برخلاف دولت‌های پیشین با تدبیر مسئولان، امیدها بار دیگر در دل دوستداران میراث فرهنگی زنده شود.

یکی از آثار بسیار مهم تاریخی استان شهر زیرزمینی سامن است که بین ملایر، نهاوند و بروجرد قرار گرفته و مهمترین سازۀ دست کند ایران به شمار می‌رود؛ این اثر کم­نظیر در سال 1387 به شماره 24622 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. پس از انجام 5 فصل کاوش، عرصه و حریم آن مستندسازی و برنامة پژوهش و کاوش این مجموعه تهیه شده است، اما شوربختانه هنوز بعد از گذشت سال‌ها خطرهای جدی این مجموعه باستانی را تهدید می کند. بخش بزرگی از این شهر سنگی ده هکتاری هنوز در زیر خانه‌های مسکونی مدفون است و همین امر برای این اثر گران سنگ تهدید بزرگی به شمار می­رود. از سوی دیگر شرکت مخابرات شهر سامن که ساختمان آن دقیقا در مرکز این محوطه تاریخی قرار گرفته و مهم­ترین عامل تخریب این اثر ملی است، از تخلیه عرصة این سازۀ دیرپای خودداری می‌کند.

این شهر زیرزمینی بی‌شک یک سرمایة بشری برای آیندگان است و قابلیت تبدیل شدن به یک اثر جهانی را نیز دارد. از سوی دیگر مدیران ارشد استان توسعه همدان را همواره در گرو توسعه گردشگری دانسته‌اند باتوجه به اینکه حفظ میراث فرهنگی از مهمترین بارزه‌های پیشرفت این صنعت نوپا به شمار می‌رود، لذا از دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود با مدیریت کارآمد خود و تخصیص یک اعتبار ملی برای آزادسازی حریم این مجموعه کم‌نظیر در حفظ وماندگاری آن مساعدت فرمایند. شهری که بر پایه گزارش‌های باستان‌شناسی چندین دوره تاریخی از دوران اشکانی تا قاجار به خود دیده است امروز زیر سنگینی بار تأسیسات شهری، فاضلاب، مخابرات و حتی استقرار انسانی کمر خم کرده و اگر چاره‌اندیشی درستی برای نجات و مداوای آن صورت نگیرد همه ما شرمسار آیندگان خواهیم بود چرا که میراث‌داران امینی نبوده‌ایم!

بدون شک سرمایه­گذاری کنونی در بحث گردشگری و حفظ آثار تاریخی پس­اندازی برای نسل­های آینده خواهد بود و دیگر زمانی برای عقب ماندن از قافله کشورهای منطقه که مقصد گردشگران شده‌اند نمانده است.

امیدواریم با توجه ویژه جناب­عالی مسائلی از این دست هرچه سریع­تر حل بشود.

 

رونوشت:

 1. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور
 2. استانداری همدان
 3. اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان
 4. دفتر روزنامه‌های و خبرگزاری‌ها رسمی

امضا کنندگان:

پرویز اذکایی

رجبعلی ابراهیمی

نسرین ابراهیمی

صغرا احمدی

مسعود احمدی

علی احمدیان

محمد اسدی­پیروز

سانتا اسدی

صادق اسماعیلی

حسین اسمی

اعظم اصفهانی

محمد افشار

حسین افهمی

افشین اکبری

محمود اکبری‌کیا

حمیدرضا اکبری­موحد

یداله اکبری

علی الله­قلی

زهرا امانی­فرزام

شهباز امینیان

کیارش امینیان

سارا اوجاقی

پرهام اهورا

حامد ایزدگشسب

سحر ایرانپور

حسین ایزدی­کیا

سمیه آئینی

احمد باب‌الحوائجی

پدرام باباخانی

فرشید بابایی­منش

نسیم بابایی

حسین بابائیان

زهرا بابائیان

عشرت بابائیان

فاطمه بابائیان

نسرین بابائیان

سجاد باتویی

حامد بادامی

مهدی باقرزاده

شمسی باروتیان

بابک بالازاده

سروش بتویی

امیر بختیاری

محمد بختیاری

امیر برجیان

بهاره برزگر

سیاوش برفان

پیروز بنی­بیات

مهدی به­خیال

آرین بهرادفر

امین بهرامی

مریم بهرامی

بهرام بهرامیان

وحید بهرامی

احسان بهروز

امیرعباس بهمنی

عباس بهمنی

علی بیات

سردار پارسی

محمدرضا پارسیان

پرویز پرستویی

رضا پرواز

محمدرضا پورجهان

مهدی پیمبری

پریسا تبریزی

سیاوش تجزیه­چی

زهرا ترابیان

محمد ترکمان

هانیه توسلی

بهرام توکلی

احسان ثقّه­ای

زهرا جامه­بزرگ

حمیدرضا جدیدی

کیومرث جعفرمنش

محمدعلی جعفری­رستگار

وحید جلاده

اکرم جمشیدی

هوشنگ جمشیدآبادی

مجتبی جوادیه

یوسف جوینده

معصومه چراغی

اکرم چهاردولی

صابر چیت­سازیان

سمیه حاتمی

علی حاتمی

فاطمه حبیبی

جلال حجتی­فهیم

محمدباقر حسینی

سیده سیما حسینی

شهره حسینی

میثم حسینی

بهناز حشمت­نیا

علیرضا حق­­طلب

ریحانه حمیدی

ساناز حمیدی

میثم حمیدی­مقدم

محبوبه حمیدی­منظم

مهشید حنیفه

حمید حیاتی

امیرحسین حیدری

محمد حیدری

میلاد حیدری

راهله خاکباز

محمد خاکباز

مریم خاکیان

حمید خاورزمینی

حسن خدابنده­لو

داود خرقانی

مریم خسروانی

مجیر خضریان

پژمان خطیبیان

مریم خندانی

مجتبی خوش­صفت

میثم دادخواه

احمدرضا درویش

سجاد راستین

زهرا رباطی

پویان رجبی

زهره رحیمی

فروغ رستگار

محمدامین رستم­بیگی

فواد رضاپور

امید رضایی

آزاده رضایی

محمدسعید رضایی

امیرشهاب رضویان

امید رنجبران

نیره رنجبران

علی رنجبریان

رضا روحانی

بهنوش روزبهانی

مجید روشنایی

حمیدرضا ریحانیان

احمد رئیسی

پرهام زارعی

محمد زارعی

ایمان زاهد

تهمینه زمان­پور

سلمان زند

حسین زندی

حیدر زندی

ناهید زندی

نسرین زندی

عارف زنگنه

مهدی زهره­وند

شهلا شاابراهیمی

حمید ساجدی

نیره سادات‌حسینی

رؤیا ساعد

شهاب سامانی

علیرضا سبزواری

کاظم سبزی

وحید سبقتی

حمید سپهر

فرزاد سپهر

حامد سرفرازیان

سینا سعیدی

مهدی سلطانی

الهام سلیمانی

حسام­الدین سماوات

محمدرضا سمسار

روح­اله سوری

آیدا شاکر

سحر شاملو

هانیه شایسته

اباسعد شرفخانی

زهره شریعتی

حامد شریفی

فائزه شریفی

محمدمهدی شریفی

مهدی شریفی

علی شرفی

زهره شریفی

سمانه شریفی

امیر شعبانی‌زعیم

مرتضی شعبانی

سیده مژگان شهبازحسینی

سحر شیرزادی

سیما شیرزادی‌فخر

مریم شهبازی

پرویز شیخ‌‎بابایی

علی صابونچی

محمد صباغیان­اردکانی

حجت صنایعی‌احمر

سجاد صنایعی‌احمر

لیلا صنایعی‌احمر

مهرداد صنایعی‌احمر

مهدی طاهری

علی طهماسبی

میلاد ظاهری­یگانگی

اشکان ظفری

مهوش عبادی

مهشاد عبدلی­دلخواه

عباس عرب­زاده

سعید عریان­پور

سجاد عزتی­رنجبر

قدسی عظیمی

نیما علافچی

سعید علی­بخشی

پیمان عمادی

محمد غلامی

محمدمهدی فتحی

ندا فتحی

محمدحسن فرامرزی

جواد فرخی

اعظم فروزان

افشین فرهانچی

مجتبی فرهانچی

وحید فریبا

حجت­اله فضلی

علی رضا فعله گری

حمید فیضی

رشید فیضی

علی فیضی

اصغر قادری

محمد قاسمی­آزمون

علیرضا قاسمینسب

طاهره قاسمی

مهشید قاسمی

علی قاهری

محمد قدرتی

ارسلان قدیمی

سعید قدیمی

مجید قدیمی

محمدعلی قراگوزلو

جواد قراگوزلو

زهره قراگوزلو

سعید قراگوزلو

سعیده قراگوزلو

محسن قراگوزلو

محمد قربانی

حسن قشمی

امیرحسین قویمی

محمد قهرمانی

مرتضی غیرتی

مریم قیطرانی

بهروز کارخانه­ای

فاطمه کاظمی

سعید کشتکار

وحید کشتکار

میلاد کرملو

پویا کرمی

شیما کرمی

علی­اکبر کرمی

محسن کرمی

مهدی کریمی­منسوب

امیر کوشش

مهری کهبدی

پوریا گل­محمدی

مهدی گل­محمدی

حسن گوهرپور

حسین گوهری

فرهاد گیتی­جمال

سرور گیلانی

مسعود لطفی­پارسا

ناهید لطفی­ماهر

مینا لیلیان­پور

عاطفه الماسی

مجتبی الماسی

اتابک متقی

بهرنگ مجیدی

ابراهیم محرابی

اردشیر محرابی

محمدرضا کریمی

جواد محمدکریمی

پرویز محمدی

رضوانه محمدی

زهرا محمدی

علی محمدی

مازیار محمدی­نیک

سعید محمدی­زاده

حمید محمدی­زاده

حسین محمودی

میثم مختارزاده

علیرضا مختاری

غزاله مددی

مهرداد مدرکیان

آزاده مرادی

یاسر مرادی‌فیروز

عاطفه مروتی

راحله مشتاق

حمیدرضا معصومی

بابک مغازه­ای

رضا مقدم

محمد مقدم

حسام مقربی

وحیده ملاباشی

مهدی ملکیان

زویا ملک­محمدی

شبنم منصور

شهاب منصور

مهدی منصور

اشرف منطقی

میثم موسوی

معین موفق

اکرم موقری

مهوش مهاجر

ایمان مهدی­زاده

مصطفی مهدی­زاده

امیر مهربان

مژگان مهرنیا

مهران مهرنیا

مروارید مهمیمنی

معصومه مؤمنی

ناهید مؤمنی

ریحانه مؤمنی­راد

مسعود میرزایی

محمدحسین نادری

حسین ناصرخیریان

علی نائینی

ابوالقاسم نجفی

محمد نصرتی

آرش نظری

یاشار نقدی

شهروز نورالهی

حمید نوروزی

عرفان نوروزی

بهروز نوری

رضا نوری

مریم نهاری

زهره نیلی

اکبر وصالی

پرویز وصالی‌ناصر

مولود ولدی

میلاد وندایی

ندا هادیان

راستین هستی­پرست

حسن­رضا هنری­عزیز

فاطمه هوشمندی

بدری هوشنگی

احمد یاری

قباد یاری

سارا یالپانیان

زهرا یاوری‌پاک

شهناز یاوری­پاک

حمید یحیوی‌همدانی

http://entekhabkhabar.ir/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=4439,1


برچسب ها: انتخاب خبر ، نامه فعالان مدنی حوزه میراث فرهنگی همدان به رئیس جمهور ، میراث همدان ، شهر زیر زمینی سامن ،

چهارشنبه 4 شهریور 1394

نگرانی از وقوع فاجعه زیست محیطی در استان همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،مطالب در خبر گزاری ها ،

انتخاب خبر: جمعی از هنرمندان و فعالان مدنی همدان همزمان با سفر رییس جمهور به این استان، با ارسال نامه ای سرگشاده به حسن روحانی نگرانی خود را از عدم توجه به محیط زیست استان همدان ابراز داشته و نسبت به بیابانی شدن این استان در آینده ای نزدیک هشدار دادند.

متن این نامه که نسخه ای از آن برای انتخاب خبر ارسال شد، در ادامه می آید.

جناب آقای دکتر روحانی؛ ریاست محترمجمهوری

با عرض خیرمقدم خدمت جنابعالی و هیأت همراه

همانگونه که استحضار دارید یکی از اصلی‌ترین حقوق هر انسان حق حیات اوست. نمود اصلی این مسأله را می‌توان در حق داشتن محیط طبیعی بهینه مشاهده کرد. با توجه به این امر و مقام جناب‌عالی به عنوان ضامن اجرایی قانون اساسی و مدافع حقوق ملت، ما جمعی از فعالان مدنی و جوامع محلی استان همدان از شما تقاضامندیم تا عنایت ویژه‌ای به مسأله‌محیط‌زیست در همدان داشته باشید.

بر کسی پوشیده نیست که نبود مدیریت درست در سال‌های گذشته سبب بیابان­زایی با رشد فزاینده شده است و شگفت آنکه عوامل انسانی را همواره به قضا و قدر نسبت داده‌اند. در سال‌های اخیر مساحت اراضی بیابانی استان به 67525 هکتار رسیده و شوربختانه همدان نیز درشمار استان‌های بیابانی و خشک کشور قرار گرفته است. شور شدن خاک و آب، مهاجرت و خالی شدن روستاها، گرمایش زمین، آلودگی هوا و گردوغبار دائمی و... از نتایج بیابان­زایی است و دشت کبودرآهنگ و قهاوند این روزها با این فاجعه محیط زیستی دست به گریبان است. در این سال‌ها برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی به‌ویژه از طریق چاه‌های عمیق و چاه‌های نیروگاه شهید مفتح، موجب پدید آمدن فروچاله‌هایی شده است که متأسفانه تعداد آن روزبه‌روز رو به فزونی است.

درخواست ما از دولت تدبیر و امید این است که راه دولت‌های گذشته را در پیش نگرفته و با مدیریت کارآمد و تخصیص اعتباری ملی و انتخاب جایگزینی مناسب برای نیروگاه شهید مفتح، به توسعه پایدار که یکی از شاخصه‌های آن حفظ ذخایر زیستی و آب‌های زیرزمینی است کمک کند. اگر درد مردم، درد مسئولان است و اگر مدیران ارشد به فکر مردم هستند مهمترین خواست مردم این است که شهر همدان را که روزگاری یک باغ­ شهر بود و استان همدان را که در گذشته‌ای نه چندان دور از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای کشور به شمار می‌رفت از خطر بیابانی شدن نجات دهند.

 

رونوشت:

 1. سازمان حفاظت محیط زیست کشور
 2. استانداری همدان
 3. اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان
 4. اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان
 5. دفتر روزنامه‌های و خبرگزاری‌ها رسمی

 

امضاکنندگان:

پرویز اذکایی

رجبعلی ابراهیمی

نسرین ابراهیمی

صغرا احمدی

مسعود احمدی

علی احمدیان

محمد اسدی­پیروز

سانتا اسدی

صادق اسماعیلی

حسین اسمی

اعظم اصفهانی

محمد افشار

حسین افهمی

افشین اکبری

محمود اکبری‌کیا

حمیدرضا اکبری­موحد

یداله اکبری

علی الله­قلی

زهرا امانی­فرزام

شهباز امینیان

کیارش امینیان

سارا اوجاقی

پرهام اهورا

حامد ایزدگشسب

سحر ایرانپور

حسین ایزدی­کیا

سمیه آئینی

احمد باب‌الحوائجی

پدرام باباخانی

فرشید بابایی­منش

نسیم بابایی

حسین بابائیان

زهرا بابائیان

عشرت بابائیان

فاطمه بابائیان

نسرین بابائیان

سجاد باتویی

حامد بادامی

مهدی باقرزاده

شمسی باروتیان

بابک بالازاده

سروش بتویی

امیر بختیاری

محمد بختیاری

امیر برجیان

بهاره برزگر

سیاوش برفان

پیروز بنی­بیات

مهدی به­خیال

آرین بهرادفر

امین بهرامی

مریم بهرامی

بهرام بهرامیان

وحید بهرامی

احسان بهروز

امیرعباس بهمنی

عباس بهمنی

علی بیات

سردار پارسی

محمدرضا پارسیان

پرویز پرستویی

رضا پرواز

محمدرضا پورجهان

مهدی پیمبری

پریسا تبریزی

سیاوش تجزیه­چی

زهرا ترابیان

محمد ترکمان

هانیه توسلی

بهرام توکلی

احسان ثقّه­ای

زهرا جامه­بزرگ

حمیدرضا جدیدی

کیومرث جعفرمنش

محمدعلی جعفری­رستگار

وحید جلاده

اکرم جمشیدی

هوشنگ جمشیدآبادی

مجتبی جوادیه

یوسف جوینده

معصومه چراغی

اکرم چهاردولی

صابر چیت­سازیان

سمیه حاتمی

علی حاتمی

فاطمه حبیبی

جلال حجتی­فهیم

محمدباقر حسینی

سیده سیما حسینی

شهره حسینی

میثم حسینی

بهناز حشمت­نیا

علیرضا حق­­طلب

ریحانه حمیدی

ساناز حمیدی

میثم حمیدی­مقدم

محبوبه حمیدی­منظم

مهشید حنیفه

حمید حیاتی

امیرحسین حیدری

محمد حیدری

میلاد حیدری

راهله خاکباز

محمد خاکباز

مریم خاکیان

حمید خاورزمینی

حسن خدابنده­لو

داود خرقانی

مریم خسروانی

مجیر خضریان

پژمان خطیبیان

مریم خندانی

مجتبی خوش­صفت

میثم دادخواه

احمدرضا درویش

سجاد راستین

زهرا رباطی

پویان رجبی

زهره رحیمی

فروغ رستگار

محمدامین رستم­بیگی

فواد رضاپور

امید رضایی

آزاده رضایی

محمدسعید رضایی

امیرشهاب رضویان

امید رنجبران

نیره رنجبران

علی رنجبریان

رضا روحانی

بهنوش روزبهانی

مجید روشنایی

حمیدرضا ریحانیان

احمد رئیسی

پرهام زارعی

محمد زارعی

ایمان زاهد

تهمینه زمان­پور

سلمان زند

حسین زندی

حیدر زندی

ناهید زندی

نسرین زندی

عارف زنگنه

مهدی زهره­وند

شهلا شاابراهیمی

حمید ساجدی

نیره سادات‌حسینی

رؤیا ساعد

شهاب سامانی

علیرضا سبزواری

کاظم سبزی

وحید سبقتی

حمید سپهر

فرزاد سپهر

حامد سرفرازیان

سینا سعیدی

مهدی سلطانی

الهام سلیمانی

حسام­الدین سماوات

محمدرضا سمسار

روح­اله سوری

آیدا شاکر

سحر شاملو

هانیه شایسته

اباسعد شرفخانی

زهره شریعتی

حامد شریفی

فائزه شریفی

محمدمهدی شریفی

مهدی شریفی

علی شرفی

زهره شریفی

سمانه شریفی

امیر شعبانی‌زعیم

مرتضی شعبانی

سیده مژگان شهبازحسینی

سحر شیرزادی

سیما شیرزادی‌فخر

مریم شهبازی

پرویز شیخ‌‎بابایی

علی صابونچی

محمد صباغیان­اردکانی

حجت صنایعی‌احمر

سجاد صنایعی‌احمر

لیلا صنایعی‌احمر

مهرداد صنایعی‌احمر

مهدی طاهری

علی طهماسبی

میلاد ظاهری­یگانگی

اشکان ظفری

مهوش عبادی

مهشاد عبدلی­دلخواه

عباس عرب­زاده

سعید عریان­پور

سجاد عزتی­رنجبر

قدسی عظیمی

نیما علافچی

سعید علی­بخشی

پیمان عمادی

محمد غلامی

محمدمهدی فتحی

ندا فتحی

محمدحسن فرامرزی

جواد فرخی

اعظم فروزان

افشین فرهانچی

مجتبی فرهانچی

وحید فریبا

حجت­اله فضلی

علیرضا فعله گری

حمید فیضی

رشید فیضی

علی فیضی

اصغر قادری

محمد قاسمی­آزمون

علیرضا قاسمینسب

طاهره قاسمی

مهشید قاسمی

علی قاهری

محمد قدرتی

ارسلان قدیمی

سعید قدیمی

مجید قدیمی

محمدعلی قراگوزلو

جواد قراگوزلو

زهره قراگوزلو

سعید قراگوزلو

سعیده قراگوزلو

محسن قراگوزلو

محمد قربانی

حسن قشمی

امیرحسین قویمی

محمد قهرمانی

مرتضی غیرتی

مریم قیطرانی

بهروز کارخانه­ای

فاطمه کاظمی

سعید کشتکار

وحید کشتکار

میلاد کرملو

پویا کرمی

شیما کرمی

علی­اکبر کرمی

محسن کرمی

مهدی کریمی­منسوب

امیر کوشش

مهری کهبدی

پوریا گل­محمدی

مهدی گل­محمدی

حسن گوهرپور

حسین گوهری

فرهاد گیتی­جمال

سرور گیلانی

مسعود لطفی­پارسا

ناهید لطفی­ماهر

مینا لیلیان­پور

عاطفه الماسی

مجتبی الماسی

اتابک متقی

بهرنگ مجیدی

ابراهیم محرابی

اردشیر محرابی

محمدرضا کریمی

جواد محمدکریمی

پرویز محمدی

رضوانه محمدی

زهرا محمدی

علی محمدی

مازیار محمدی­نیک

سعید محمدی­زاده

حمید محمدی­زاده

حسین محمودی

میثم مختارزاده

علیرضا مختاری

غزاله مددی

مهرداد مدرکیان

آزاده مرادی

یاسر مرادی‌فیروز

عاطفه مروتی

راحله مشتاق

حمیدرضا معصومی

بابک مغازه­ای

رضا مقدم

محمد مقدم

حسام مقربی

وحیده ملاباشی

مهدی ملکیان

زویا ملک­محمدی

شبنم منصور

شهاب منصور

مهدی منصور

اشرف منطقی

میثم موسوی

معین موفق

اکرم موقری

مهوش مهاجر

ایمان مهدی­زاده

مصطفی مهدی­زاده

امیر مهربان

مژگان مهرنیا

مهران مهرنیا

مروارید مهمیمنی

معصومه مؤمنی

ناهید مؤمنی

ریحانه مؤمنی­راد

مسعود میرزایی

محمدحسین نادری

حسین ناصرخیریان

علی نائینی

ابوالقاسم نجفی

محمد نصرتی

آرش نظری

یاشار نقدی

شهروز نورالهی

حمید نوروزی

عرفان نوروزی

بهروز نوری

رضا نوری

مریم نهاری

زهره نیلی

اکبر وصالی

پرویز وصالی‌ناصر

مولود ولدی

میلاد وندایی

ندا هادیان

راستین هستی­پرست

حسن­رضا هنری­عزیز

فاطمه هوشمندی

بدری هوشنگی

احمد یاری

قباد یاری

سارا یالپانیان

زهرا یاوری‌پاک

شهناز یاوری­پاک

حمید یحیوی‌همدانی

http://entekhabkhabar.ir/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=4440,1


برچسب ها: انتخاب خبر ، نامه فعالان محیط زیست به رئیس جمهور ، فعالان محیط زیست همدان ، بیابانزایی در همدان ،

نامه سرگشاده بیش از 335 فعالان مدنی و هنرمند استان همدان به رییس جمهور

کد خبر: ۳۲۵۹۴۸


 


در آستانه سفر رییس جمهور به استان همدان 335نفر از هنرمندان، پژوهشگران و فعالان فرهنگی استان با نوشتن نامه سرگشاده شرایط نابسامان میراث فرهنگی استان را با وی درمیان گذاشتند.
با اینکه بیش از2 هزار محوطه و اثر تاریخی و باستانی در استان همدان شناسایی شده است هنوز یک اثر ثبت شده جهانی در بین آنها دیده نمی شود ومکان ها محوطه‌هایی که در فهرست آثار ملی ثبت شده است شرایط مناسبی ندارد. تپه تاریخی هگمتانه، محوطه گنجنامه، تپه  پیسا، معبد نوشیجان و ده‌ها مورد دیگر به علت نبود بودجه و اعتبار کافی همچنین کم توجهی مسئولان روز به روز فرسوده تر می شود؛ یکی از این محوطه ها شهر زیرزمینی سامن است که در نزدیکی شهر ملایر واقع شده است. شهر زیرزمینی سامن به عنوان بزرگترین و مهمترین سازه دستکند کشور با مساحتی بیش از 10 هکتار به دلیل کم توجهی مسئولان در حال تخریب است. فعالان مدنی در این نامه با تشریح تخریب های صورت گرفته در شهر زیرزمینی سامن پرداخته اند و درخواست بودجه اعتبار ملی برای آزادسازی و مرمت این محوطه بی¬نظیر را از دولت کرده اند. در این نامه نام افراد صاحب نام حوزه های مختلف از جمله پرویز پرستویی، احمدرضا درویش، حسین لقمانیان، دکتر پرویز اذکایی بهرام توکلی، هانیه توسلی، امیر شهاب رضویان، عباس عربزاده به چشم می خورد.
در نامه فعالان فرهنگی استان همدان به حسن روحانی آمده است:


به نام خداوند جان و خرد
جناب آقای دکتر روحانی؛ ریاست محترم جمهوری
با سلام و عرض خوش‌آمد خدمت جنابعالی و هیأت همراه در سفر به استان همدان
با توجه به اهمیت بحث گردشگری و توسعه پایدار که بارها در سخنان حضرتعالی و مسئولان استانی بر آن تأکید شده است، ما؛ جمعی از فعالان عرصه گردشگری و دوستداران میراث فرهنگی بر آن شدیم تا درخواست خود در مورد برطرف شدن مشکل یکی از آثار باستانی استان را به اطلاع شما برسانیم. باشد که با مساعدت حضرتعالی کاستی‌ها مرتفع شده، با پاسداری و صیانت از این آثار گامی در جهت توسعه گردشگری پایدار که از اصلی‌ترین زیرساخت‌های توسعه استان و کشور به شمار می‌رود؛ برداشته شود.
جناب آقای رئیس جمهور، استان همدان با پیشینه تاریخی- تمدنی دیرینه با داشتن آثار تاریخی همچون «هگمتانه» و «تپه پیسا» در زمینه ثبت، حفظ و احیای آثار باستانی با مشکلات بسیاری روبه‌روست به گونه‌ای که در سراسر استان هنوز یک اثر ثبت شده جهانی وجود ندارد. آثاری که امکان ثبت جهانی آن وجود دارد، با دخل و تصرف‌ و بی‌توجهی‌ها این فرصت را از دست داده‌اند. آرزو داریم با تلاش‌های دولت شما بر خلاف دولت‌های پیشین با تدبیر مسئولان، امیدها بار دیگر در دل دوستداران میراث فرهنگی زنده شود.
یکی از آثار بسیار مهم تاریخی استان شهر زیرزمینی سامن است که بین ملایر، نهاوند و بروجرد قرار گرفته و مهمترین سازۀ دستکند ایران به شمار می‌رود؛ این اثر کم نظیر در سال 1387 به شماره 24622 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. پس از انجام 5 فصل کاوش عرصه و حریم آن مستندسازی و برنامة پژوهش و کاوش این مجموعه تهیه شده است، اما شوربختانه هنوز بعد از گذشت سال‌ها خطرهای جدی این مجموعه باستانی را تهدید می کند. بخش بزرگی از این شهر سنگی ده هکتاری هنوز در زیر خانه‌های مسکونی مدفون است و همین امر برای این اثر گرانسنگ تهدید بزرگی به شمار می‌رود. از سوی دیگر شرکت مخابرات شهر سامن که ساختمان آن دقیقا در مرکز این محوطه تاریخی قرار گرفته و مهمترین عامل تخریب این اثر ملی است، از تخلیه عرصة این سازۀ دیرپای خودداری می‌کند.
این شهر زیر زمینی بی‌شک یک سرمایة بشری برای آیندگان است و قابلیت تبدیل شدن به یک اثر جهانی را نیز دارد. از سوی دیگر مدیران ارشد استان توسعه همدان را همواره در گرو توسعه گردشگری دانسته‌اند باتوجه به اینکه حفظ میراث فرهنگی از مهمترین بارزه‌های پیشرفت این صنعت نوپا به شمار می‌رود، لذا از دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود با مدیریت کارآمد خود و تخصیص یک اعتبار ملی برای آزادسازی حریم این مجموعه کم‌نظیر در حفظ و ماندگاری آن مساعدت فرمایند. شهری که بر پایه گزارش‌های باستان‌شناسی چندین دوره تاریخی از دوران اشکانی تا قاجار به خود دیده است امروز زیر سنگینی بار تأسیسات شهری، فاضلاب، مخابرات و حتی استقرار انسانی کمر خم کرده و اگر چاره‌اندیشی درستی برای نجات و مداوای آن صورت نگیرد همه ما شرمسار آیندگان خواهیم بود چرا که میراث‌داران امینی نبوده‌ایم!
بدون شک سرمایه گذاری کنونی در بحث گردشگری و حفظ آثار تاریخی پس اندازی برای نسل¬های آینده خواهد بود و دیگر زمانی برای عقب ماندن از قافله کشورهای منطقه که مقصد گردشگران شده‌اند نمانده است.
امیدواریم با توجه ویژه جنابعالی مسائلی از این دست هر چه سریع‌تر حل بشود.حسین زندی سرویس اجتماعی

http://www.iscanews.ir/news/325948/نامه-سرگشاده-بیش-از-335-فعالان-مدنی-و-هنر


برچسب ها: ایسکا نیوز ، نامه هنرمندان همدان به رئیس جمهور ،

سه شنبه 3 شهریور 1394

طبیعت «خورزنه» در خطر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،زیست بوم ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

طبیعت «خورزنه» در خطر

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
طبیعت «خورزنه» در خطر
محوطه «خورزنه» یکی از نمونه آثار باستانی استان همدان است که در صورت ثبت‌نشدن و ادامه شرایط فعلی، امکان نابودی این مجموعه کم‌نظیر وجود دارد...
1394/06/03
 محوطه «خورزنه» یکی از نمونه آثار باستانی استان همدان است که در صورت ثبت‌نشدن و ادامه شرایط فعلی، امکان نابودی این مجموعه کم‌نظیر وجود دارد.

کوهی در محاصره زمین‌خواران
کوه خورزنه با تپه‌ها و آثار تاریخی پیرامونش از گونه محوطه‌هایی است که از سویی در محاصره زمین‌خواران است و روز‌به‌روز حلقه این محاصره تنگ‌تر می‌شود و از سوی دیگر چاله‌هایی که دزدان عتیقه و دارندگان گنج‌یاب و فلزیاب در این منطقه ایجاد می‌کنند؛ مدام زخم‌هایی بر پیکر این موهبت طبیعی و اثر باستانی به جای می‌گذارد که دل هر دوستدار تاریخ و فرهنگ این دیار را به درد می‌آورد، از همین روی نیاز به توجه اساسی دارد.
مدیركل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی كشور در گفت‌و‌گو با همشهری گفت: برای حفظ چنین مناطقی ابتدا باید از طرف مدیران استانی پیگیری شود و پس از ثبت در خواست، اعتبارات ملی شود. پس از آن ما پیگیری خواهیم کرد.
«فرهاد عزیزی» با تأکید بر اهمیت گردشگری مسیر خورزنه به طرف سد اکباتان گفت: مسیری که از سد اکباتان شروع می‌شود و از «ورکانه» به «ارزانفود» ختم می‌شود بسیار ظرفیت بالا و منظره طبیعی و فرهنگی منحصر به فردی دارد و باید برای معرفی شناخت و ارتقای جایگاه آن تلاش شود چون در سطح ملی شناخته‌شده نیست و مسئولان استان باید برنامه‌ریزی خوبی انجام دهند تا با حفاظت کامل معرفی شود.

باز هم کمبود اعتبار
معاون گردشگری میراث فرهنگی استان با اشاره به اهمیت محوطه باستانی خورزنه گفت: این مجموعه هم از لحاظ میراث فرهنگی و هم به دلیل داشتن ظرفیت بالای گردشگری و نزدیکی به شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اگر بودجه کافی در اختیار میراث فرهنگی قرار گیرد می‌توان امیدوار بود که ساماندهی شود.«علی خاکسار» ادامه داد: یکی از مجموعه‌های دستکند استان در کوه خورزنه قرار دارد و برای پژوهش‌های باستان‌شناسی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد اما اصلی‌ترین مسأله میراث فرهنگی استان، موضوع کمبود اعتبارات است.

مهم‌ترین مدرسه سنگ‌نوردی
فعال محیط زیست و عضو کمیته محیط زیست کانون قلم در همدان، دیواره خورزنه را مهم‌ترین مدرسه سنگنوردی دانست و گفت: این دیواره سال‌هاست به عنوان مرکز سنگنوردی مورد استفاده علاقمندان به این رشته ورزشی قرار می‌گیرد و از شهرهای دیگر نیز برای تمرین سنگنوردی به خورزنه می‌آیند.
«سعید محمدی» با اشاره به تخریب‌های صورت‌گرفته در محوطه خورزنه گفت: در سال‌های اخیر ساخت‌و‌سازهای بی‌رویه کوه و محوطه اطراف خورزنه را احاطه کرده است و تسلط مسکن مهر برخورزنه و تپه‌های اطراف بیشتر شده است. ما امیدواریم مسئولان به اهمیت گردشگری و تاریخی این منطقه پی ببرند و از تخریب بیشتر جلوگیری کنند.
این فعال مدنی تأکید کرد: خورزنه یک پدیده خاص است و جاذبه گردشگری طبیعی و تاریخی آن مورد غفلت قرار گرفته است. اگر ما بتوانیم به درستی این پدیده را معرفی کنیم یکی از مراکز اصلی گردشگری در همدان خواهد بود.

موقعیت خورزنه
کوه خورزنه در 3 کیلومتری شرق همدان، در میان 4 روستای حصار آقا شمسعلی (در غرب)، مزدقینه (درشمال )، کشین (در جنوب) و تفریجان (در شمال شرقی) واقع شده است. ارتفاع این کوه از سطح دریا تقریبا2200 متر است و در فاصله 500 متری کوه به طرف غرب، تپه شاه طهماسب قرار دارد (از آنجا که باستان‌شناسان بقایای سفال‌های اطراف تپه را به دوره سلجوقی نسبت می‌دهند به نظر می‌رسد نام‌گذاری تپه ارتباطی به دوره صفوی و شاه طهماسب ندارد و دلیل دیگری دارد) شایان ذکر است این تپه تاریخی و گورستان اطراف آن به دلیل بی‌توجهی مسئولان و حفاری‌های غیرمجاز در حال نابودی است. واژه خور؛ ریشه پهلوی دارد و از «هور» به معنی خورشید وآفتاب گرفته شده است. در قسمت فوقانی کوه (جبهه جنوبی) 3 غار وجود دارد. غار شماره یک، بر اثر بمباران هوایی ارتش عراق تخریب و دهانه ورودی آن با ریزش چند لاشه سنگ پوشیده شده است. غار دوم که از 2 غار دیگر کوچک‌تر است همسطح با غار اول، با فاصله تقریبی 200 متری به طرف شرق است و عمق چندانی ندارد. اما سومین و مهم‌ترین غار پایین‌تر از آن دو قرار دارد، دهانه غار بیش از 10 متر عرض و 2/5 متر ارتفاع دارد و درون آن مانند تالار بزرگی است، سطح غار با ریزش صدها تن شن و خاک پوشیده شده است و دیوارها و سقف آن توسط ساکنانش در دوره‌های تاریخی مختلف، بزرگ‌تر و فراخ‌ترشده به طوری که بقایای زخم تیشه‌ها هنوز خودنمایی می‌کند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%D8%AA-%C2%AB%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B2%D9%86%D9%87%C2%BB-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B7%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، خورزنه ، میراث همدان ، غارهای خورزنه ،

نامه فعالان محیط‌زیست و میراث فرهنگی به رئیس‌جمهوری

نامه فعالان محیط‌زیست و میراث فرهنگی به رئیس‌جمهوری
در آستانه سفر حسن روحانی رئیس دولت یازدهم به همدان فعالان فرهنگی، نویسندگان، هنرمندان و پژوهشگران همدانی با تنظیم 2 نامه جداگانه که هر یک به امضای بیش از 350 نفر رسیده، خطاب به رئیس‌جمهور از 2 مشکل اساسی در حوزه محیط زیست و میراث فرهنگی با وی در میان گذاشتند.
1394/06/03
 به گزارش همشهری، استان همدان در سال‌های اخیر با بحران‌های محیط زیستی بسیاری از جمله خشکسالی، ریزگردها، شکار غیرمجاز، بالا رفتن سرانه انتشار گاز دی اکسیدکربن، رشد میزان فرسایش خاک و برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی بوده است.
یکی از مهم‌ترین این بحران‌ها گسترش مناطق بیابانی در شهرهای کبودراهنگ و قهاوند است که در سایه مدیریت ناکارآمد مسئولان استان از منطقه‌ای سرسبز به یک ناحیه بیابانی تبدیل شده است. نویسندگان نامه از حسن روحانی درخواست کردهاند که جایگزین مناسبی برای نیروگاه شهید مفتح در نظر بگیرد. آن‌ها نوشته اند: در سال‌های اخیر مساحت اراضی بیابانی استان به 67525 هکتار رسیده و شوربختانه همدان نیز در شمار استان‌های بیابانی و خشک کشور قرار گرفته است. شورشدن خاک و آب، مهاجرت و خالی شدن روستاها، گرمایش زمین، آلودگی هوا و گرد و غبار دائمی و... از نتایج بیابان‌زایی است و دشت کبودراهنگ و قهاوند این روزها با این فاجعه محیط زیستی دست به گریبان است.
فعالان محیط زیست همدان در پایان نامه خود از رئیس جمهور درخواست کرده‌اند اعتبار و بودجه‌ای ملی برای مهار بیابان‌زایی همدان در نظر بگیرد.
در نامه دوستداران میراث فرهنگی همدان به رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به گام‌های دولت برای توسعه پایدار گردشگری نیز آمده است: در سراسر استان همدان هنوز یک اثر ثبت شده جهانی وجود ندارد. آثاری که امکان ثبت جهانی آن وجود دارد، با دخل و تصرف‌ و بی‌توجهی‌ها این فرصت را از دست داده‌اند.
فعالان مدنی همدان در ادامه نامه دوم به مهم‌ترین سازه دستکند ایران اشاره کرده و نوشته‌اند: این دستکند یکی از آثار بسیار مهم تاریخی استان شهر زیرزمینی سامن است که هم از سوی خانه‌های مسکونی روی زمین و از سوی ساختمان شرکت مخابرات شهر سامن که دقیقا روی مرکز این محوطه تاریخی قرار گرفته تهدید می‌شود. دوستداران میراث فرهنگی همدان در پایان نامه نوشته‌اند: بدون شک سرمایهگذاری کنونی در بحث گردشگری و حفظ آثار تاریخی پساندازی برای نسلهای آینده خواهد بود و دیگر زمانی برای عقب ماندن از قافله کشورهای منطقه که مقصد گردشگران شده‌اند نمانده است. امیدواریم با توجه ویژه جنابعالی مسائلی از این دست هرچه سریعتر حل بشود.
این نامه به امضای چهره‌های صاحب‌نام استان از جمله دکتر پرویز اذکایی، حسین لقمانیان، پرویز پرستویی، هانیه توسلی، هوشنگ جمشیدآبادی، بهرام توکلی، عباس عربزاده و علیرضا بهرامی رسیده است.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7%E2%80%8C%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%8A%DB%8C%D8%B3%E2%80%8C%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1


برچسب ها: همشهری همدان ، نامه فعالان مدنی همدان به رئیس جمهور ، نامه هنرمندان همدان به رئیس جمهور ،

سه شنبه 3 شهریور 1394

گرامیداشت روز همدان و روز پزشک

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

گرامیداشت روز همدان و روز پزشک

گرامیداشت روز همدان و روز پزشک
صبح روز یکم شهریورماه همزمان با روز پزشک و روز همدان نمایندگان اقشار مختلف در همدان با حضور در مزار حکیم بوعلی‌سینا این روز را گرامی داشتند و به مقام ابن‌سینا ادای احترام کردند...
1394/06/03
صبح روز یکم شهریورماه همزمان با روز پزشک و روز همدان نمایندگان اقشار مختلف در همدان با حضور در مزار حکیم بوعلی‌سینا این روز را گرامی داشتند و به مقام ابن‌سینا ادای احترام کردند.
به گزارش همشهری، در این مراسم که با حضور «آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی» امام جمعه همدان، ناصر نیکبخت استاندار همدان، ریحان سروش‌مقدم مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، محمدرضا محمدی مدیرکل حفاظت از محیط زیست، حبیب‌الله موسوی بهار رئیس دانشگاه علوم پزشکی، محمدابراهیم الهی تبار معاونت امنیتی- سیاسی استانداری و جمعی از مقام‌های استانی برگزار شد، با اهدای شاخه گل بر مزار بوعلی سینا از مقام پزشکان تجلیل شد.
«محمدناصر نیکبخت» در این مراسم گفت: خوشحالم امروز مردم همدان با حضور پرشور خود در اینجا مقام حکیم بزرگ بوعلی را گرامی می‌دارند. امیدوارم در سال‌های آینده مردم از سراسر کشور در این مراسم حضور پیدا کنند. امسال هزارمین سال ورود بوعلی سینا به همدان است که در سال ۳۹۴ هجری شمسی وارد همدان شد. پس پزشکان ما امروز باید با عملکرد خود نام و یاد بوعلی سینا حکیم هزاره‌ها را زنده کنند.
در مراسم بزرگداشت روز همدان علاوه بر مسئولان و مدیران استانی گروه‌های مختلفی از نمایندگان تشکل‌های غیردولتی، پزشکان، خبرنگاران، فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی و همچنین از اقشار مختلف مردم همدان حضور داشتند و هر گروه با تقدیم شاخه گل بر مزار بوعلی از این حکیم تجلیل کردند.
از جمله حضور دکتر «پرویز اذکایی» مورخ و نسخه‌شناس برجسته کشور در کنار نمایندگان نهادهای مدنی از ویژگی‌های بارز این مراسم بود. همچنین یکی از نکات برجسته در این روز حضور فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان و قرائت سوگندنامه در آرامگاه بوعلی جلوه خاصی به این مراسم بخشیده بود.
در سال‌های گذشته به مناسبت اول شهریور و هفته فرهنگی همدان برنامه‌ها و مراسم گوناگونی در استان برگزار می‌شد اما امسال همزمانی سفر ریاست جمهوری به همدان باعث شد تعدادی از برنامه‌ها برگزار نشود و بخشی از برنامه‌ها به هفته‌های بعد موکول شده است. از جمله برنامه‌های تشکل‌های غیردولتی حوزه میراث فرهنگی از 11 تا 13 شهریور برگزار خواهد شد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9


برچسب ها: همشهری همدان ، روز همدان ، روز پزشک ،

یکشنبه 1 شهریور 1394

از بیمه خبرنگاران تا دلیل لغو کنسرت‌ها

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :هنر ،روزنامه همشهری ،

از بیمه خبرنگاران تا دلیل لغو کنسرت‌ها

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
از بیمه خبرنگاران تا دلیل لغو کنسرت‌ها
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنگوی این وزارتخانه با حضور در جمع خبرنگاران همدان به پرسش‌های آنان را پاسخ گفت...
1394/05/31
 معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنگوی این وزارتخانه با حضور در جمع خبرنگاران همدان به پرسش‌های آنان را پاسخ گفت. در این نشست خبری که با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد همدان و ده‌ها نفر از اهالی رسانه در این شهر برگزار شد، مسائلی از جمله وضعیت ناشر و کتاب، مشکل بیمه خبرنگاران، حضور جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر و فیلم کودک و نوجوان در استان و شبکه‌های اجتماعی مورد پرسش و پاسخ قرار گرفت.

رسانه‌ها؛ رگ حیات فرهنگی و اجتماعی جامعه
به گزارش همشهری، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد در جمع خبرنگاران رسانه‌ها را رگ حیات فرهنگی و اجتماعی جامعه دانست و گفت: اگر رسانه سالم باشد و جریان اطلاعات را به خوبی در جامعه به گردش در بیاورد سلامت کل جامعه در امنیت است. اگر رسانه‌ها عملکرد مناسب و به روزی داشته باشند کمک رسان خوبی در چرخه فرهنگ و اقتصاد کشور خواهند شد.

کتاب باید از ناشران استان خریداری شود
یکی از مسائلی که ناشران و نویسندگان همدانی بارها از آن ابراز نگرانی کرده اند خرید گزینشی محصولات فرهنگی به ویژه کتاب است و گفته می‌شود مدیران اداره کل ارشاد استان از طیف خاصی حمایت می‌کنند. «حسین نوش آبادی» در پاسخ به سؤال خبرنگار همشهری در این زمینه و دغدغه نویسندگان و ناشران همدانی گفت: وزارت ارشاد سیاستی را دنبال می‌کند به جهت این‌که خرید کتاب متمرکز در تهران نباشد. اعتبار هر استان را جداگانه در نظر می‌گیرد و به مدیران توصیه می‌کند که برای خرید کتاب از کتاب‌های چاپ شده در استان استفاده کنند. در واقع ملاک ما برای خرید کتاب در استان‌ها انتشار کتاب در همان استان است. اگر خرید کتاب از خارج استان صورت بگیرد خلاف مقررات است و در این زمینه توصیه کرده‌ایم که گزینشی برخورد نشود و همه تولیدکنندگان کتاب به صورت عادلانه از حمایت‌های وزارت ارشاد بهره‌مند شوند.

توجه به جامعه مطبوعاتی
نوش آبادی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در پیشرفت مادی و معنوی گفت‌: هر چقدر به جامعه مطبوعاتی توجه شود و ارتباط بین حاکمیت و رسانه محکم‌تر شود به حل مشکلات کمک قابل توجهی خواهد شد. رسانه‌ها پل ارتباط مردم و مسئولان هستند که اگر در این ارتباط اختلالی ایجاد شود قطعا این تعامل دچار نقصان خواهد شد.

اولویت حمایت از مطبوعات محلی و استانی
بیشتر پرسش‌های خبرنگاران در زمینه دغدغه‌های صنفی فعالان این حوزه بود. سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد با اشاره به فروش نرفتن روزنامه‌های استانی گفت: همان‌گونه که در ارشاد برنامه‌ای برای خرید کتاب داریم، اگر از مطبوعات نیز حمایت شود و شورایی برای حمایت از مطبوعات شکل بگیرد شرایط بهتر خواهد شد. از آنجایی که بودجه ارشاد برای حمایت از روزنامه‌داران اندک است دست ما خالی است، اما می‌توان با جذب بودجه‌های متفرقه این مشکل را حل کرد. حمایت از مطبوعات محلی و استانی اولویت ارشاد است.
بسیاری از اولویت‌ها مانند بیمه سلامت به سمت مطبوعات استان‌ها قرار گرفته است و در پرداخت یارانه مطبوعات اولویت را به استان‌ها داده‌ایم. البته یارانه‌هایی که به روزنامه‌ها اختصاص داده شده کفاف خرج روزنامه‌ها را نمی‌دهد و این یارانه تنها به عنوان کمک و حمایت ارشاد از روزنامه‌هاست.

جشنواره فیلم نوجوان همدان
به تازگی جشنواره فیلم نوجوان به همدان بازگشته است. نوش آبادی با اشاره به جشنواره فیلم نوجوانان در همدان و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در این استان گفت: حضور جشنواره‌های تئاتر و فیلم کودک و نوجوان که به صورت ملی در همدان برگزار می‌شود، نشان از ظرفیت بالای فرهنگی در استان همدان است. تمرکز‌ زدایی برگزاری برخی جشنواره‌ها به استان‌ها واگذار شده است و علاوه بر برگزاری جشنواره دو بیتی رضوی در همدان،‌ برگزاری جشنواره فیلم نوجوان و تئاتر کودک و نوجوان نیز در این استان انجام می‌شود.

مشکل بیمه خبرنگاران
مشکل بیمه خبرنگاران اصلی‌ترین نگرانی خبرنگاران است و در این نشست نیز بیشتر پرسش‌ها به این موضوع اختصاص داشت. معاون وزیر ارشاد در این زمینه گفت: هرکسی که در عرصه تولید خبر قرار بگیرد مشمول قانون سخت بودن شغل خبرنگاری و از بیمه تامین اجتماعی باید بهره‌مند شود. عوامل مؤثر در تولید و نشر خبر می‌توانند از بازنشستگی قبل از موعد با 20 سال سابقه استفاده کنند که این قانون شامل خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران و نویسندگان می‌شود. او با اشاره به توزیع 20 میلیارد تومان یارانه برای بیمه خبرنگاران در 3 ماه نخست سال جاری گفت: با افزایش اعتبارات میزان یارانه‌ها نیز افزایش می‌یابد و با تلاش دولت یازدهم هیچ خبرنگاری محروم از بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی نخواهد بود.

دلیل لغو کنسرت‌ها چیست؟
در سال‌های گذشته بارها شاهد لغو کنسرت‌ها در همدان بوده‌ایم. اما نوش‌آبادی از این مشکل روایتی دیگر را با خبرنگاران در میان گذاشت. او در پاسخ به این پرسش که رویکرد وزارت ارشاد در مقابل لغو کنسرت‌ها چیست، گفت: در صورت تأیید عوامل اجرایی و محتوای برنامه و همچنین محل برگزاری مجوز اجرای کنسرت از سوی ارشاد صادر می‌شود و در این خصوص مسئولان و دستگاه‌های استان نیز دخیل هستند. لغو کنسرت‌ها در برخی استان‌ها از سوی مقامات انتظامی استان‌ها و یا مسئولان مذهبی است و در استان تهران موارد اندکی در لغو کنسرت مشاهده می‌شود. لغو کنسرت به هر بهانه‌ای را نمی‌پسندیم‌. هر دستگاه و نهادی باید در چهارچوب قانون به وظایف خود عمل کند و وارد حریم یکدیگر نشوند تا از ایجاد مشکلات در برگزاری کنسرت‌ها کاسته شود.

شبکه‌های مجازی، فرصتی برای کار فرهنگی است
سخنگوی وزارت ارشاد شبکه‌های مجازی را فرصت دانست و گفت: با مدیریت شبکه‌های اجتماعی بهترین فرصت برای کار فرهنگی و اجتماعی در این حوزه وجود دارد و باید به جای برخورد سلبی با آنها برخورد ایجابی شود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%84%D8%BA%D9%88-%DA%A9%D9%86%D8%B3%D8%B1%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7


برچسب ها: همشهری همدان ، هنر درهمدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic