سه شنبه 28 اردیبهشت 1395

رسانه‌ها ‌؛ کلید موفقیت روابط عمومی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،معرفی کتاب ،

رسانه‌ها ‌؛ کلید موفقیت روابط عمومی

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
رسانه‌ها ‌؛ کلید موفقیت روابط عمومی
نویسنده کتاب «مدیریت ارتباطات در سازمان‌ها» عامل اصلی موفقیت روابط عمومی در سازمان‌ها را ارتباط با رسانه‌ها عنوان می‌کند...
1395/02/28
نویسنده کتاب «مدیریت ارتباطات در سازمان‌ها» عامل اصلی موفقیت روابط عمومی در سازمان‌ها را ارتباط با رسانه‌ها عنوان می‌کند.
 «مدیریت ارتباطات در سازمان‌ها» (استراتژی‌ها و اهداف نوین) نام کتابی است که محمد اکبری به تازگی روانه بازار کرده و از سوی انتشارات اسکاف همدان در سال ۱۳۹۴با شمارگان ۱۰۰۰ منتشر شده است.
این نویسنده همدانی در گفت‌وگو با همشهری درباره کتابش و اهمیت نگاه علمی به روابط‌عمومی در سازمان‌ها می‌گوید.
 • دلیل نگارش این کتاب چه بود؟ آیا خلئی در این حوزه احساس می‌کردید؟
در سال ۹۰ که در مقطع کار‌شناسی ارشد تحصیل می‌کردم با توجه به اینکه رشته تحصیلی بنده همین بود و متأسفانه آسیب‌های زیادی در واحد روابط عمومی سازمان‌ها و حتی وزارتخانه‌ها شاهد بودم تصمیم گرفتم کتابی را که نگاهی نو، علمی و حرفه‌ای به روابط عمومی داشته باشد ترجمه و تألیف کنم.
درواقع انگیزه و علتی که باعث نگارش کتاب در حوزه روابط عمومی برای بنده شد وجود دو بحث عمده بود؛ یکی بحث خلأ نظریه‌های ارتباطی و مطرح نشدن نظریه‌های موجود در روابط عمومی در ایران و دوم بحث کاربردی بودن این علم در دنیای امروز. نبود آگاهی درباره اهداف و کارکردهای روابط عمومی در جامعه نیز بی‌تأثیر نبود. یک انگیزه فرعی هم وجود داشت و آن این بود که به این رشته در ایران هنوز آن‌چنان که شایسته و بایسته است پرداخته نشده و به نوعی مهجور و مغفول است. به نوبه خود تلاش کردم با نوشتن این کتاب این خلأ را تا اندازه‌ای پر کنم. همچنین امیدوارم شاهد نگارش و چاپ کتاب‌های دیگری در حوزه روابط عمومی به صورت علمی و عملی در کشور باشیم.
 • کتاب شما داده جدیدی به مخاطب حوزه ارتباطات و روابط عمومی ارائه می‌کند؟
این کتاب اشاره می‌کند عامل اصلی موفقیت روابط عمومی در سازمان‌ها از دل رسانه می‌گذرد چرا که رسانه با مردم ارتباط برقرار می‌کند و به همین دلیل بسیار نگاه تخصصی و کاربردی دارد؛ یعنی صرفا مباحث تئوریک در آن بیان نشده است. در واقع کتاب به دو بخش تقسیم شده است. بخش تئوریک که به شما جهت و نگاه می‌دهد و شما را به یک کار‌شناس روابط عمومی تبدیل می‌کند و بخش کاربردی که به شما یاد خواهد داد اساسا روابط عمومی برای چه به وجود آمده و ضرورت آن چیست. متأسفانه در کشور ما دانشجویان و مدیران این حوزه هنوز با اهداف کارکردهای روابط عمومی آشنایی ندارند. در کتاب آمده است شما با چه ابزار‌ها و تکنیک‌هایی می‌توانید روی افکار عمومی اثر بگذارید و بتوانید به اهداف مدیریتی مورد نظر خود برسید.
 • با توجه به اینکه منابع این حوزه غربی هستند، در این اثر چقدر بحث بومی‌سازی را مد نظر قرار داده‌اید؟
علم هیچ مرزی را نمی‌شناسد و علی‌رغم این‌که منابع این اثر ترجمه است یک نگاه علمی به شما می‌دهد. شما می‌توانید از علم در هر نقطه‌ای استفاده کنید و سازمان خود را با این علم همراه و هماهنگ کنید.
 در این کتاب گفته شده است با توجه به شرایط ایران چه نوع روابط عمومی باید پیاده شود و مدیران با مطالعه این کتاب به فلسفه اصلی روابط عمومی و لزوم وجود آن در دانشگاه‌ها و سازمان‌ها پی خواهند برد. هدف این است که کار‌شناسان و دانشجویان روابط عمومی با وظایف روابط عمومی آشنا شوند و در این حوزه کسب دانش و تخصص کنند.
 • در تولید این اثر تا چه میزان به همدان نگاه داشته‌اید؟ آیا به غیر از منابع مورد استفاده، تحقیق میدانی هم صورت گرفته است؟
با توجه به نگاه غیرعلمی حاکم به ارتباطات و روابط عمومی در ایران و به خصوص در شهرستان‌ها از جمله همدان، احساس کردم سازمان‌های ما نیازمند یک تجدید ساختار در این حوزه هستند و با این نگاه بومی‌سازی شده و آسیب‌شناسی روابط عمومی این کتاب را تألیف کردم. و در بحث تحقیق میدانی در ۴ وزارتخانه بحث روابط عمومی را در ارتباط با مردم و ارباب رجوع بررسی کردم و نتایج این تحقیق را هم در کتاب آوردم. متأسفانه به این نتیجه رسیده‌ام که روابط عمومی در ایران بیشتر درون‌سازمانی است تا برون‌سازمانی و به جای نگاهی حرفه‌ای نگاهی ابزاری و تبلیغاتی به آن می‌شود.
 • آیا می‌شود نتایج این تحقیق را در دانشگاه‌ها و سازمان‌ها پیاده کرد؟
بسیار مشکل است؛ اما به دلیل این‌که دیگر روابط عمومی سنتی و غیر تخصصی جوابگو نیست به نوعی مجبور و محکوم به پیاده کردن این نتایج و دستاورد‌ها هستیم؛ در غیر این صورت قطعا دچار آسیب خواهیم شد. اولین ابزاری که می‌توانیم توسط آن به این هدف و کارکرد برسیم رسانه‌ها هستند. خواهشی که از اهالی رسانه دارم این است که در حوزه روابط عمومی آسیب‌شناسی کنند. با برگزاری همایش‌ها و کمک اهالی رسانه و تربیت دانشجو‌ها خواهیم توانست این کاربرد‌ها را به مدیران منتقل کنیم.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%E2%80%8C%D8%9B-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، روابط عمومی در همدان ،

دوشنبه 27 اردیبهشت 1395

خوشنویسان همدان ساختمان ندارند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،هنر ،

خوشنویسان همدان ساختمان ندارند

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
خوشنویسان همدان ساختمان ندارند
با گذشت بیش از یک سال از کلنگ‌زنی احداث ساختمان انجمن خوشنویسان همدان، تحقق این وعده نه تنها محقق نشده بلکه هنوز زمین آن توسط شهرداری تملک نشده است...
1395/02/27
با گذشت بیش از یک سال از کلنگ‌زنی احداث ساختمان انجمن خوشنویسان همدان، تحقق این وعده نه تنها محقق نشده بلکه هنوز زمین آن توسط شهرداری تملک نشده است.
دهم اسفند سال ۹۳ بود که کلنگ‌ ساخت ساختمان انجمن خوشنویسان همدان با حضور شهردار فعلی همدان، تعدادی از اعضای شورای شهر و مدیران ارشد استان با حضور استادان «غلامحسین امیرخانی» و «علی شیرازی» بر زمین زده شد.
در همین مراسم بود که سرپرست انجمن خوشنویسان همدان خطاب به حاضران گفت: «پیرو پیگیری‌های صورت گرفته با اعضای شورای شهر و تأیید شهرداری همدان قطعه زمینی به مساحت ۳۷۰ مترمربع در خیابان آبیاران واقع در بلوار بعثت برای احداث ساختمان انجمن خوشنویسان همدان اختصاص داده شد» و‌‌ همان روز‌ها مدیران ارشد شهری بارها با افتخار از کلنگ‌زنی و احداث این ساختمان سخن گفتند.
با گذشت بیش از ۱۴ ماه از آن تاریخ نه تنها هیچ‌گونه عملیات عمرانی روی زمین دیده نمی‌شود بلکه گفته می‌شود شهرداری به طور کلی تعهد خود را نادیده گرفته است. هرچند این اولین بار نیست که کلنگی بر زمین زده و قولی داده می‌شود و اجرا شدن آن به فراموشی سپرده می‌شود.

حمایت‌های ارشاد
فاضل عبادی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، می‌گوید: ما در حوزه انجمن خوشنویسی و زیرساخت‌ها مشکل خاصی نداریم؛ انجمن خوشنویسان یک تشکل غیردولتی است و وظیفه آن جلب و جذب مشارکت‌ها و مساعدت‌های دولتی و غیردولتی است.
وی با اشاره به واگذاری زمین توسط شهرداری به انجمن خوشنویسان برای احداث ساختمان ادامه می‌دهد: نهادی که زمین را در اختیار انجمن خوشنویسان همدان قرار داده یک نهاد غیردولتی است؛ دوستان انجمن پیگیری کرده‌اند، مساعدت را جلب کرده‌اند و زمین را از شهرداری گرفته‌اند. حال باید پیگیری کنند تا اعتباری را از نهادهای گوناگون جلب کنند. اداره ارشاد وظیفه تأمین اعتبار احداث ساختمان انجمن را ندارد و خود اعضای انجمن باید پیگیر آن باشند.
عبادی می‌افزاید: باید توجه داشته باشیم وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد احداث زمین‌های دولتی است. در این مورد که یک تشکل غیردولتی به عنوان انجمن خوشنویسان همدان می‌خواهد ساختمانی بسازد، ارشاد ممکن است حمایت‌هایی داشته باشد اما نمی‌تواند تمامی اعتبار را تأمین کند.
وی در پاسخ به انتقاد هنرمندان مبنی بر محدودیت فضاهای نمایشگاهی در شهر همدان می‌‌گوید: تا زمانی که ساختمان انجمن ساخته شود همه فضاهای فرهنگی ما می‌تواند در اختیار اعضای انجمن خوشنویسان همدان و هنرمندان خوشنویسی قرار گیرد. از نظر اعتباری سال سختی را پشت سر گذاشته‌ایم اما امیدواریم در سال جاری شاهد گشایشی در این زمینه باشیم.

زمین تملک‌نشده
عطااله سرمدی، سرپرست انجمن خوشنویسان همدان، نیز به کلنگ‌زنی ساختمان اشاره می‌کند و می‌گوید: در سال ۹۳ کلنگ انجمن خوشنویسی توسط نماینده شورای اسلامی شهر همدان، شهردار محترم همدان و استاد غلامحسین امیرخانی و استاد علی شیرازی به زمین زده شد. انتظار داشتیم بر اساس پیگیری‌هایی که انجام می‌دادیم خیلی سریع زمین در اختیار انجمن قرار گیرد تا بتوانیم امتیازات موجود را از وزارت فرهنگ و ارشاد جذب و اعتبارهایی را که در نظر داشتیم جلب کنیم.
وی ادامه می‌دهد: اما یک سال و ۳ ماه از آن زمان می‌گذرد و در این زمینه اتفاق خاصی نیفتاده است. مکرر به شورای شهر و شهرداری مراجعه کرده‌ام اما پاسخ درستی دریافت نکرده‌ام. شهرداری اعلام می‌کند هنوز زمین تملک نشده. پرسش این است اگر تملک نشده چرا کلنگ آن به زمین زده شد؟ اگر قرار است تملک شود از زمین‌هایی که در اختیار شهرداری است بخشی را در اختیار انجمن قرار دهند تا ما بتوانیم این فضا را ایجاد کنیم.

نداشتن سند و مدرک
سرمدی اضافه می‌کند: ما به دنبال نفع شخصی نیستیم بلکه در پی ارتقای وضعیت فرهنگی استان خود هستیم و اگر این اتفاق بیفتد ما در زمره استان‌هایی قرار می‌گیریم که ساختمان انجمن خوشنویسان متعلق به خود هنرمندان است.
سرپرست انجمن خوشنویسان همدان می‌گوید: شورای شهر مصوب کرده زمین در اختیار انجمن قرار گیرد اما شهرداری همکاری نمی‌کند. ما وقتی برای جلب مشارکت‌های مردمی و دولتی به نهادی مراجعه می‌کنیم باید سندی مبنی بر مالکیت یک ملک در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم آن نهاد یا فرد را متقاعد کنیم. شهرداری هیچ مدرکی به ما نداده است. علاقه‌مندان بسیاری هستند که دوست دارند در این امر فرهنگی مشارکت کنند اما با چه مدرکی ورود پیدا کنیم؟ وقتی ما به وزارتخانه مراجعه می‌کنیم اولین پرسش و خواسته این است که سند ارائه دهیم اما هیچ سندی به انجمن ارائه نشده است. شهرداری دست ما را بسته است.


برچسب ها: هنرمندان همدان ، همشهری همدان ، انجمن خوشنویسان همدان ، خوشنویسان همدان ،

یکشنبه 26 اردیبهشت 1395

صدور مجوز انتشار کتاب در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،ادبیات ،کتاب ،روزنامه همشهری ،

صدور مجوز انتشار کتاب در همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
صدور مجوز انتشار کتاب در همدان
کمیته نظارت عالی نشر از اواخر بهار امسال در استان ایجاد می‌شود و دیگر نیاز نیست کتاب‌ها برای اخذ مجوز به تهران ارسال شوند...
1395/02/26
کمیته نظارت عالی نشر از اواخر بهار امسال در استان ایجاد می‌شود و دیگر نیاز نیست کتاب‌ها برای اخذ مجوز به تهران ارسال شوند.
این خبر را مجید فروتن، معاون فرهنگی اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مطرح کرد. وی در گفت‌وگو با همشهری درباره آخرین وضعیت نشر کتاب در همدان و حضور ناشران استان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران سخن گفت.
بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار شد. ناشران استان همدان نیز به‌ رسم سال‌های پیشین با کارنامه نشر سال ۱۳۹۴ در این نمایشگاه حضور داشتند.
 •  حضور همدان در بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران چگونه بود؟
ما در حال حاضر ۱۲۰ ناشر در سطح استان همدان داریم، از این تعداد فقط ۴۰ ناشر فعال هستند که ۲۵ ناشر پرکار‌تر از سایر ناشران هستند و به صورت مستمر کار می‌کنند. در نمایشگاه امسال نیز تعدادی از این ناشران حضور داشتند.
 •  ناشران با کتاب‌های سال ۱۳۹۴ در این نمایشگاه حضور داشتند. کارنامه نشر استان در این سال چه وضعیتی داشت؟
سال گذشته ۴۰۰ عنوان توسط ناشران همدانی روانه بازار شد که حدود ۵۰ درصد از این تعداد کتاب‌هایی بود که برای اولین‌بار منتشر شده بودند. بیشتر این آثار نیز در حوزه‌های مذهبی، کودک و نوجوان و ادبیات است.
 همچنین در حوزه‌های کلیات، علوم پایه و آموزشی، آشپزی و دانشگاهی نیز آثاری منتشر شده است؛ اما ناشران ما امسال بیشتر با کتاب‌هایی در حوزه کتاب‌های دانشگاهی، کمک‌آموزشی و کودک حضور داشتند. ناشرانی هم از حوزه کتاب‌های عمومی از استان در این نمایشگاه شرکت کردند.
 •  اداره ‌کل ارشاد در حاشیه نمایشگاه برنامه‌ فرهنگی خاصی برگزار کرد؟
امسال ما در نمایشگاه برنامه جنبی نداشتیم. هر سال حدود ۱۰ استان در طول روزهای برگزاری نمایشگاه با نام استان‌های خود برنامه و مراسمی را اجرا می‌کنند که سال گذشته استان ما با عنوان روز همدان مراسمی را برای تجلیل از بزرگان اجرا کرد. فکر می‌کنم سال ۹۷ دوباره نوبت استان همدان باشد.
 •  حضور ناشران همدانی از نظر تعداد غرفه‌ها رضایت‌بخش بود؟
توان نشر استان به حدی رسیده که ناشران، واجد شرایط آیین‌نامه نمایشگاهی مستقل شده‌اند. پیش از این تعداد کتاب‌های منتشره توسط ناشران اندک بود اما اکنون تعداد زیادی از ناشران ما این توانایی را دارند که به صورت مستقل با تعداد کتاب‌های بالا در نمایشگاه‌ها حضور داشته باشند؛ به طور مثال سال‌های گذشته اگر ناشری کتابی را منتشر می‌کرد باید کتابش را به شرکت تعاونی ناشران می‌سپرد و مسئولان تعاونی کتاب‌های آنان را برای عرضه در نمایشگاه می‌بردند، زیرا تعداد کتاب آنان به حد نصاب نمی‌رسید؛ البته در کنار غرفه‌های اختصاصی هر سال غرفه‌ای برای ناشران کم‌تعداد اختصاص می‌دهند.
 •  حضور ناشران در نمایشگاه‌ها چه تأثیری بر روند نشر دارد؟
ابتدا باید توجه داشت حضور در نمایشگاه بین‌المللی تهران توانمندی ناشران همدانی را به نمایش می‌گذارد، جدا از آشنایی مخاطب و بازدیدکنندگان با ناشران همدانی و آثاری که ارائه می‌کنند نمایشگاه سبب می‌شود خود ناشران یک مراوده فرهنگی داشته باشند و با رویدادهای فرهنگی حوزه کتاب آشنا شوند؛ همچنین اطلاعات به‌روز صنعت نشر کشور را به دست بیاورند. معمولا در کنار نمایشگاه کتاب، آموزش‌هایی از طریق کارگاه‌ها، دوره‌ها و سخنرانی‌ها ارائه می‌شود که در جای خود مفید است و می‌تواند به ارتقای صنعت نشر کشور کمک کند. نکته دیگر این است که می‌توان به اقتصاد نشر اشاره کرد؛ فروش کتاب در نمایشگاه می‌تواند بخشی از مسائل مالی ناشران را حل کند و تأثیری بر آمار فروش کتاب کشور داشته باشد.
 •  تخفیف‌ها به چه صورتی اعمال شده است؟
بن کتاب برای دانشجویان، استادان و طلاب به صورت سراسری و اینترنتی عرضه می‌شد که می‌توانستند ثبت‌نام و بنا بر سقفی که تعیین شده خرید کنند. سایر اقشار نیز می‌‌توانستند به صورت مستقیم از تخفیف‌های نمایشگاه استفاده کنند. نویسندگان و اهل قلم نیز از طریق خانه کتاب و شعبه اهل قلم تسهیلات بن یارانه دریافت می‌کردند.
 •  این تخفیف‌ها برای مراکز پژوهشی چگونه است؟
امسال با توجه به اینکه نمایشگاه برای اولین‌بار در شهر آفتاب برگزار شد، تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شد و ۲۰۰ میلیون تومان به کتابخانه‌های مراکز دانشگاهی و علمی استان اختصاص داده شد تا خرید کنند و کمبود‌ها را تا حدودی جبران کنند. دانشگاه‌ها و مراکز علمی می‌توانند با تخفیف ۳۰ تا ۳۵ درصدی از این تسهیلات استفاده کنند.
 •  نقاط قوت و ضعف صنعت نشر استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بحث چرخه تولید تکمیل است. نویسنده، چاپخانه و ناشر شرایط خوبی دارند؛ اما در ۲ مقوله مشکل داریم. اول مسأله توزیع است که خوب شکل نگرفته و همکاری بین ناشر و کتاب‌فروش در همدان وجود ندارد. به نظر من اگر مراکز توزیع نشریات در حوزه نشر هم مشارکت داشته باشند کمک می‌کند کتاب به دست مخاطب برسد. اگر کتاب‌ها تبلیغ و اطلاع‌رسانی شود فروش مناسبی خواهد داشت. مشکل دوم این است که نگاه اقتصادی ناشران بر نگاه فرهنگی پیشی گرفته است. برخلاف بیشتر ناشران کشور که هزینه چاپ و انتشار کتاب را تقبل می‌کنند در همدان چنین مسأله‌ای به طور کامل جا نیفتاده است. در بیشتر موارد خود نویسنده تولیدکننده کتاب است. معمولا تمام هزینه‌ها از نویسنده دریافت می‌شود اما کتاب توزیع نمی‌شود، دیده نمی‌شود و به دست مخاطب نمی‌رسد.
 •  اداره فرهنگ و ارشاد چه کمکی برای بهبود وضعیت نشر و تکامل این چرخه کرده است؟
این روند معمولا برای نویسنده صرفه اقتصادی ندارد؛ اما با این حال اداره فرهنگ و ارشاد در سال ۱۳۹۴ حدود ۶۰ میلیون تومان کتاب از ناشران خریده است. با اینکه هم مبلغ ناچیز بوده هم کفاف حوزه نشر را نمی‌دهد، در حد توان حمایت‌هایی از این حوزه شده است.
 •  وضعیت مجوز‌ها چه تغییری کرده است؟
از اواخر بهار امسال کمیته نظارت عالی نشر در استان ایجاد خواهد شد و اخذ مجوز کتاب به استان محول می‌شود؛ پس از آن دیگر نیاز نیست کتاب‌ها برای اخذ مجوز به تهران ارسال شود.
 •  خیلی از نویسندگان استان از تبعیض اداره فرهنگ و ارشاد در حمایت و خرید کتاب مولفان گله‌مند هستند. چرا این تبعیض وجود دارد؟
طبق آیین‌نامه‌ها برای همه ناشران و نویسندگان اطلاع‌رسانی می‌شود. به جز کتاب‌های کمک‌درسی، درسی، ادعیه و کتاب‌های ادبیات کلاسیک ایرانی مانند دیوان شاعران کهن از جمله حافظ و سعدی که خارج از آیین‌نامه است، دیگر عنوان‌ها و موضوع‌ها به ویژه کتاب‌های پژوهشی از نویسندگان و ناشران خریده شده است.
 •  چه ملاکی برای خرید‌ها وجود دارد؟
در خرید کتاب این موضوع را در آیین‌نامه داریم که حتما باید ناشر و نویسنده همدانی باشد، کتاب در همدان چاپ شده باشد و نوبت چاپ کتاب نیز اول باشد؛ سپس مسائلی مانند محتوا و کیفیت نیز مورد توجه داوران قرار می‌گیرد. معمولا روال این‌گونه است؛ اما اگر اجحافی صورت گرفته باشد باید بررسی شود.


برچسب ها: همشهری همدان ، نمایشگاه کتاب ،

شنبه 25 اردیبهشت 1395

جای خالی تئا‌تر در مدارس

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :هنر ،روزنامه همشهری ،

جای خالی تئا‌تر در مدارس

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
جای خالی تئا‌تر در مدارس
ضرورت بردن نمایش به مدارس از اصلی‌ترین دغدغه‌های مزدک مهیمنی، کارگردان خوش‌ذوق تئا‌تر در همدان است. «چرکولک» نام آخرین نمایش او است که سال گذشته پیش از جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان در همدان روی صحنه رفت و امسال نیز از اول تا ۱۰ اردیبهشت در ۲ نوبت صبح و عصر برای تماشاگران از جمله در مدارس اجرا شد...
1395/02/25
ضرورت بردن نمایش به مدارس از اصلی‌ترین دغدغه‌های مزدک مهیمنی، کارگردان خوش‌ذوق تئا‌تر در همدان است. «چرکولک» نام آخرین نمایش او است که سال گذشته پیش از جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان در همدان روی صحنه رفت و امسال نیز از اول تا ۱۰ اردیبهشت در ۲ نوبت صبح و عصر برای تماشاگران از جمله در مدارس اجرا شد. برای بررسی وضعیت تئا‌تر همدان و اجرای نمایش برای دانش‌آموزان با مزدک مهیمنی به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم.
 • ایده نماش چرکولک چگونه شکل گرفت؟
مدت‌ها بود دغدغه مسأله زباله را داشتم. گاهی می‌دیدم فردی با خودرو آخرین سیستم از کنارم می‌گذرد و پاکت بیسکوئیتش را به بیرون پرتاب می‌کند؛ شما وقتی چنین چیزی را مشاهده می‌کنید متوجه می‌شوید وضعیت اقتصادی چندان نقشی در این رفتار غیراخلاقی ندارد. به دلیل اینکه کار من بیشتر در حوزه کودکان است و مستقیم‌گویی را به هیچ وجه بر نمی‌تابم دنبال این موضوع بودم که به صورت کاملا غیرمستقیم این موضوع را با کودکان مطرح کنم.
 • درباره شخصیت اصلی نمایش توضیح می‌دهید؟
شخصیتی بدون اسم خلق کردم تا معضل زباله را در خلال داستان مطرح کنم. این شخصیت دست ندارد و برای رشد باید زباله را جلوی دهانش بریزند تا به یک غول ویرانگر تبدیل شود. حدود ۲ سال به صورت متوا‌تر و غیرپیوسته کار کردم. در ‌‌نهایت قصه اواخر تابستان ۱۳۹۳ تکمیل شد و نوشتن نمایشنامه بهار ۱۳۹۴ پایان یافت. تلاش می‌کردم هرچه بیشتر داستان غیرمستقیم باشد و دیوار و بعد چهارم را در نوشتن مدنظر داشتم.
 • فکر می‌کنید در زمان اجرا به آن هدف رسیدید یا اینکه پیام در جاهایی به صورت مستقیم به مخاطب ارائه می‌شود؟
تا حدی که می‌شد غیرمستقیم است اما چند دیالوگ را بازیگران رودررو با تماشاگر صحبت می‌کنند. این برای تأثیر و ارتباط بیشتر با تماشاگر است اما مشارکتی از تماشاگر نمی‌گیریم. کار تعلیم و تربیت مرز باریکی با شعارزدگی دارد. اگر بلغزید اثر کار پایان می‌پذیرد.
 • معمولا کودکان نمایش را در کنار والدینشان تماشا می‌کنند. مخاطبان بزرگسال چه برخوردی با این نمایش داشتند؟
من معتقدم به ‌طور کلی مخاطبان بزرگسال ما از دست خارج شده و شخصیت آن‌ها شکل گرفته است؛ پس نمی‌توان کار چندانی در زمینه تغییر رفتار آنان انجام داد مگر از طریق کودکان. چند نفر از کسانی که نمایش را دیده بودند در شب‌های بعدی با ما تماس گرفتند و گفتند از آن شبی که نمایش را با فرزند خود تماشا کردیم کودک ما شروع کرده به تفکیک زباله و هر کجا زباله می‌بیند در سطل آشغال می‌اندازد و مواردی را به ما گوشزد می‌کند. در روزهایی که ما برای مدارس اجرا داشتیم حداقل زباله را در سالن دیدیم و این موضوع مرا شگفت‌زده می‌‌کرد.
 • در کار شما علاوه بر زبان، موضوع حرکت و بازی پررنگ بود. آیا عمدی در کار بود؟
تئا‌تر هنر دیداری است اما من مطلقا به حذف کلام از جمله تئا‌تر فیزیکال، لال‌بازی، پرفرمنس آرت و تمام گونه‌هایی که کلام را نادیده می‌گیرند، معتقد نیستم. به دیالوگ خیلی اهمیت می‌دهم چون با حرکت نمی‌توانیم شخصیت‌پردازی کنیم. ممکن است فقط بتوانیم یک وضعیت خلق کنیم اما بر وجه دیداری و کنش خیلی تأکید دارم و مرتب به دنبال حرکتی هستم که خاصیت کلام را تقویت کند.
 • در گذشته تئا‌تر همدان در مدارس پررنگ‌تر بود. حال ورود چنین اثری که جنبه آموزشی دارد به مدارس چه تأثیری می‌تواند در مخاطب‌پذیری داشته باشد؟
حضور تئا‌تر در مدارس و ضرورت بردن نمایش به مدارس از اصلی‌ترین دغدغه‌های من است اما همیشه این امکان وجود ندارد و مدارسی که دانش‌آموزان را برای تماشای تئا‌تر به سالن می‌آورند گاهی آن را با جنگ شادی و شو اشتباه می‌گیرند و به دنبال یک شادی گذرا هستند. طیف وسیعی از کارهایی که در همدان اجرا می‌شود سطح پایینی دارد و برای پول انجام می‌شود. ما در کار‌ها باید حدی را در نظر بگیریم که مخاطب کار را پس نزند.

چه پیشنهادی برای برطرف شدن این مشکل دارید؟
یک پیشنهاد کلی دارم و آن اینکه تئا‌تر را به عنوان یک واحد درسی در مدرسه‌ها تدریس کنند. تئا‌تر زندگی را می‌آموزد و تمام مفاهیم قابلیت کودکانه‌شدن را دارد؛ چنانکه ما در کارهای دیزنی می‌بینیم. پیچیده‌ترین مفاهیم انسانی می‌تواند به زبان کودکانه در قالب تئا‌تر برای کودکان اجرا شود و راه زندگی را برای آن‌ها مشخص کند تا انتخاب کنند.
 • وضعیت کار تئا‌تر کودک را در استان چگونه می‌بینید؟
من یک انتقاد از شرایط فعلی نمایش در استان، مجموعه تئا‌تر و متولیان آن دارم. تئا‌تر هنری است که مظلوم واقع شده. در تئا‌تر باز است، هر کسی می‌تواند بدون هیچ‌گونه سواد، تخصص، دید هنری و دانش به راحتی وارد کار اجرا ‌شود. متأسفانه این‌گونه جا افتاده که تئا‌تر کودک حتما باید موزیک شش و هشت داشته باشد تا تماشاگر راضی باشد و اسباب کیسه دوختن و سوء استفاده برخی از افراد فراهم شده است.
 • چه کسی مقصر است؟
من بیشتر از هرکس متولیان تئا‌تر را مقصر می‌دانم. کار‌شناس تئا‌تر در استان یک تنه می‌‌جنگد اما سیستم و چارچوب مشکل دارد. احساس می‌کنم به طور عمد کیفیت تئا‌تر و ذائقه مخاطب پایین آمده است. امروز تئا‌تر از لحاظ سطحی بودن با شبکه‌های ماهواره‌ای برابری می‌کند.
 • دلیل اجرای دوباره نمایش چرکولک در سال جاری چه بود؟
اگر عوامل گرد هم بیایند و شرایط مهیا شود ۱۰ بار دیگر هم می‌توانم کار را به روی صحنه ببرم. فکر می‌کنم کار بی‌زمانی است و زباله معضل جهانی است. اردیبهشت‌ماه امسال صبح‌ها برای مدارس اجرا می‌کردیم و شب‌ها هم اجرای عمومی داشتیم.
 • در کار شما برجسته‌بودن موسیقی و هماهنگی آن با کلام برای مخاطبان ملموس بود. شما موسیقی کار را چگونه انتخاب می‌کنید؟
گروه ما حرفه‌ای هستند و این را می‌توان در بازخورد مخاطبان دید. یکی از کسانی که در کارهای قبلی هم با ما همکاری می‌کرد یاسر ساکی‌مهر، آهنگ‌ساز خوش‌ذوق و تواناست. او هم نگاه متفاوتی دارد و هم دانش و پنجه قوی دارد و از نوازنده‌های برجسته ایران است. سطح توقع خودش از کارش بسیار بالاست و وسواس او باعث تولیدشدن چنین اثری می‌شود؛ البته بازیگران و عوامل همه توانا هستند. مشاور همیشگی من مازیار مهیمنی و بازیگران خوب نمایش بهداد بلیغ‌فر، پیمان زند، شهرزاد نظرپور، امیر باباشهابی، احسان نعمتی، نفیسه صالحی و دوستان دیگر تمام تلاش خود را کردند تا این کار دوباره روی صحنه رفت.


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ، چرکولک ، مزدک مهیمنی ،

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395

همدان لالجین؛ فرصتی برای جهانی شدن همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،گردشگری ،صنایع دستی ،

لالجین؛ فرصتی برای جهانی شدن همدان

نویسنده: حسین زندی
لالجین؛ فرصتی برای جهانی شدن همدان
تلاش‌ها برای معرفی لالجین به عنوان شهر جهانی سفال، همدان را به اهداف توسعه گردشگری نزدیک‌تر می‌کند. ۱۴ و ۱۵ اردیبهشت‌ماه شهر لالجین میزبان ۳ نفر از داوران بین‌المللی ثبت جهانی شهر خلاق صنایع دستی بود تا درباره ثبت لالجین به عنوان شهر سفال تصمیم بگیرند...
1395/02/20
تلاش‌ها برای معرفی لالجین به عنوان شهر جهانی سفال، همدان را به اهداف توسعه گردشگری نزدیک‌تر می‌کند. ۱۴ و ۱۵ اردیبهشت‌ماه شهر لالجین میزبان ۳ نفر از داوران بین‌المللی ثبت جهانی شهر خلاق صنایع دستی بود تا درباره ثبت لالجین به عنوان شهر سفال تصمیم بگیرند.
داوران در این ۲ روز از کارگاه‌های سنتی، فروشگاه‌ها و مراکز آموزشی شهر لالجین بازدید کردند و نشست‌هایی را نیز با مسئولان و فعالان این حوزه برگزار کردند. نشست داوران شورای جهانی صنایع دستی با مسئولان و برخی از تولیدکنندگان سفال شهر لالجین استان همدان، که ۱۵ اردیبهشت در سالن اجتماعات شهرداری این شهر برگزار شد، از آن جمله بود.
در حاشیه این ‌نشست گفت‌و‌گویی با علی مالمیر، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در زمینه فرصت‌های جهانی شدن لالجین انجام داده‌ایم که در ادامه می‌‌خوانید.

ثبت جهانی شهر لالجین چه تأثیری بر رشد بازار هدف گردشگری خواهد داشت؟
معرفی استان در سطح ملی و بین‌المللی توسط مجموعه‌های مرجع از جمله یونسکو یا شورای جهانی صنایع دستی یکی از مهم‌ترین راهبردهایی است که می‌تواند ما را با صرف هزینه کمتر و اثرگذاری گسترده‌تر به جامعه هدف گردشگری معرفی کند. درباره لالجین ما از همین سرفصل ورود پیدا کرده‌ایم.

چه شاخصه‌هایی مورد نظر شورای جهانی صنایع دستی است و آیا لالجین این شاخصه‌‌ها را داراست؟
میزان سهمی که سفال در اقتصاد لالجین دارد، میزان اشتغالی که سفال در شهر لالجین ایجاد کرده است، میزان ارتباطی که سفال در زندگی اجتماعی لالجین دارد و موارد دیگر از جمله شاخصه‌های اقتصادی است. حدود ۹۰ درصد از مردم لالجین به نوعی در صنعت سفالگری ذی‌نفع هستند. شاخصه بعدی شاخصه فرهنگی است؛ وجود کارگاه‌های قدیمی، خاک مناسب و منحصربه‌فرد و حضور هنرمندان، همگی از ظرفیت‌های این شهر در ۲ حوزه فرهنگی و تاریخی هستند. به اضافه اینکه بخش عمده‌ای از صادرات استان همدان مربوط به صنایع دستی و به‌ویژه سفال است و بیش از ۷ سال است که صادرکننده نمونه کشور در زمینه سفال هستیم. بنابراین لالجین از ابعاد مختلف شرایط لازم برای تعریف و معرفی و ثبت در مقیاس جهانی را دارد و خوشبختانه به‌رغم اینکه کل ایران در زمینه صنایع دستی مدعی است لالجین توانست در این زمینه عرض اندام کند و به عنوان نامزد شهر جهانی سفال معرفی شود.

درباره حضور داوران بین‌المللی در لالجین بگویید؟
علاوه بر لالجین شهر مشهد نیز به‌ عنوان نامزد شهر جهانی سنگ‌های قیمتی معرفی شده است. داوران جهانی پس از بازدید از مشهد در ۱۴ اردیبهشت‌ماه وارد استان همدان شدند و ۲ روز از شهر، ظرفیت آموزشی، کارگاه‌های جدید و قدیمی، آزمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها بازدید کردند. همچنین جلسه‌ای را با شهردار لالجین و تشکل‌های صنفی مرتبط برگزار کردیم. امیدواریم این بازدید منجر به کسب عنوان ثبت جهانی در نشست ۵ قاره شود که در تابستان برگزار خواهد شد.

برای تسهیل روند ثبت جهانی چه اقداماتی صورت گرفته است؟
شاخصه‌هایی برای این‌ هنر در لالجین وجود دارد که اولا باید بتوانیم این شاخصه‌ها را به خوبی ارائه و معرفی کنیم، ثانیا موانع و دست‌انداز‌ها را در این روند شناسایی و برطرف کنیم. یکی از این موانع وجود کالاهای چینی و غیرسفال در فروشگاه‌هاست که با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت، و خود فروشندگان در ۲ هفته اخیر جمع‌آوری شده است. مسأله دوم نحوه چیدمان در ویترین‌ها و وجود نشان‌های سفال در منظر شهری لالجین است که البته اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است. مسأله دیگر مرمت کارگاه‌های قدیمی و سنتی به عنوان یکی از ظرفیت‌های اصلی بود که مورد بازدید هم قرار گرفتند.

در زمینه آماده‌سازی منظر شهری چه اقداماتی صورت گرفت؟
اقدامات خوبی از قبیل لکه‌گیری آسفالت، طراحی تابلوهای راهنمای گردشگری و آماده‌سازی یکی از میدان‌های شهر برای استقبال از داوران و گردشگران با همکاری شهرداری، استانداری و اداره راه صورت گرفت.

برای آینده چه برنامه‌هایی دارید؟
اگر لالجین به‌ عنوان شهر جهانی ثبت شود باید موزه‌ای داشته باشیم. مکانی را هم برای این منظور در نظر گرفته‌ایم و بخشی از کار هم انجام شده است. دومین برنامه پیش‌بینی دهکده سفال است که صحبت‌های اولیه‌ آن انجام شده است. به اضافه اقدامات تبلیغاتی که با همکاری رسانه‌ها و صدا و سیما صورت پذیرفته است تا بتوانیم در جامعه نسبت به این موضوع حساسیت ایجاد کنیم.

نگاه بلندمدت اداره میراث و شما نسبت به لالجین چگونه است؟ چند درصد از این فعالیت‌ها حتی در صورت ثبت جهانی نشدن ادامه خواهد داشت؟
ما ذهنیت مردم لالجین را تغییر داده‌ایم و شهر لالجین به عنوان یک شهر جهانی و در مقیاس وسیع به مردم لالجین معرفی شده است؛ این مسأله باعث ایجاد یک خودباوری در مردم این شهر شده است. این تغییر ذهنیت در درون خود مردم و مسئولان ایجاد توقع و مطالباتی می‌کند که باعث می‌شود زمینه رقابت و عرض اندام فراهم شود.
در شرایطی که تهدیدی جدی تحت عنوان کالاهای چینی برای لالجین و صنعت سفال وجود دارد باید صاحب خلاقیت شد و در پس روند تولید، تحقیق و توسعه وجود داشته باشد. برای این منظور باید بین ظرفیت‌های علمی استان در اصلاح ایرادات فرمولاسیون لعاب و کاهش میزان سرب آن و مباحث دیگر تلفیقی ایجاد کنیم که در همین راستا آزمایشگاه مرکز رشد را توسط داوران شورای جهانی سفال افتتاح کردیم. ضمن اینکه یک کار جمعی صورت گرفته و بخش خصوصی، تشکل‌های غیردولتی، تشکل‌های خصوصی و رسانه‌ها همگی همکاری کرده‌اند. این تجربه می‌تواند به ما کمک کند در مسیر جهانی شدن گام‌های بهتری برداریم.

فکر می‌کنید لالجین این ظرفیت را دارد که به معرفی استان و تقویت بنیه اقتصادی آن کمک کند؟
۲ شاخص مهم اقتصادی داریم که مدنظر همه دولت‌هاست؛ یکی شاخص رشد اقتصادی و دیگری شاخص کاهش نرخ بیکاری. حوزه صنایع دستی چند ویژگی دارد؛ یکی اینکه میزان ارزش افزوده‌ آن با توجه به بومی بودن این صنعت و مواد اولیه‌ ارزان‌قیمتش، به سرمایه‌گذاری کمی نیاز دارد و می‌تواند به رشد اقتصادی کل استان کمک کند. دوم اینکه میزان اشتغال این حوزه هم زیاد است.
شاهد این مدعا این است که براساس سرشماری سال ۹۰ در استان همدان ۱۵ درصد از کل شاغلان استان مربوط به بخش صنعت هستند که از این میزان بیش از یک سوم، یعنی ۵ درصد، از سهم اشتغال کلی استان مربوط به حوزه صنایع دستی است. این نشان می‌دهد صنعت سفال این ظرفیت را دارد که به ۲ شاخص کلان اقتصادی کمک کند.
نکته قابل توجه دیگر این است که این صنعت مبتنی بر داشته‌های بومی است و نوسانات متغیرهای خارجی اثری بر این حوزه ندارد.
شاهد دیگر اینکه سهم بسیار مناسبی از صادرات غیرنفتی به‌ خصوص در سطح استان مربوط به همین بخش است؛ ضمن اینکه اثر القایی بسیار مثبتی بر گردشگر و گردشگری دارد.

در زمینه برندسازی چه برنامه‌ای دارید؟
یکی از جاهایی که می‌توانیم برند داشته باشیم و استان همدان را به خارج از کشور معرفی و در نتیجه کمک به حوزه اقتصادی کنیم همین بخش است. در حوزه بازاریابی یکی از مهم‌ترین اقدامات ایجاد و توسعه برند است که امیدواریم بتوانیم لالجین را به عنوان یک برند جهانی ثبت و اعتباری برای تولیداتمان کسب کنیم.
 • مدیرکل میراث فرهنگی استان: سهم چشمگیری از صادرات غیرنفتی همدان مربوط به بخش صنایع دستی است.


برچسب ها: همشهری همدان ، لالجین ، ثبت جهانی لالجین ،

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395

یک فصل و سه جشنواره

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

یک فصل و سه جشنواره

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
   یک فصل و سه جشنواره
اردیبهشت و خرداد سال جاری ۳ جشنواره هنری با موضوع محیط زیست در همدان برگزار شده و خواهد شد. در این رویداد‌ها برگزارکنندگان تلاش کرده‌اند هنر را در خدمت حفاظت از محیط زیست به کار گیرند...
1395/02/22
اردیبهشت و خرداد سال جاری ۳ جشنواره هنری با موضوع محیط زیست در همدان برگزار شده و خواهد شد. در این رویداد‌ها برگزارکنندگان تلاش کرده‌اند هنر را در خدمت حفاظت از محیط زیست به کار گیرند.
اولین رویداد هنری محیط زیستی همدان جشنواره «هنر سبز» است که به همت کانون محیط زیست دانشگاه بوعلی سینای همدان و مشارکت ۱۰ نهاد و تشکل مرتبط، از جمله حفاظت محیط زیست همدان، از ۱۸ تا ۲۵ اردیبهشت در دانشگاه بوعلی برگزار شده است. ترویج و ارتقای سطح کیفی آثار فرهنگی‌هنری در حوزه محیط زیست، بازیافت، فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی مردم و مسئولان در حوزه حفظ و توسعه محیط زیست، ایجاد زمینه ارتباط هنرمندان، دانشجویان و مردم در این راستا و فراهم ‌آوردن زمینه شکوفایی استعدادهای هنرمندان جوان از جمله اهداف این جشنواره است. مسابقه پوستر، عکس و کارگاه ساخت تندیس با زباله از دیگر بخش‌های این جشنواره است.
 • همچنین پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز، از ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه، همزمان با سراسر کشور با همکاری تشکل‌های غیردولتی در مجتمع تئا‌تر شهر همدان برگزار می‌شود.
اولین جشنواره و نمایشگاه عکس محیط زیست استان همدان نیز از ۱۶ تا ۲۱ خردادماه ۹۵، همزمان با هفته محیط زیست، برگزار می‌شود. محورهای این جشنواره جلوه‌های حیات وحش و طبیعت استان همدان در مناطق حفاظت‌شده آلموبلاغ، شراء، ملوسان، خانگرمز، لشگردر، گلپرآباد و مناطق شکارممنوع تجرک و الوند است. همچنین رابطه انسان و طبیعت با ۲ موضوع تعامل‌ها و تعارض‌ها و مسأله اکوتوریسم از دیگر محورهای این جشنواره است.
محمدرضا محمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان، در گفت‌وگو با همشهری اطلاعات بیشتری را درباره جشنواره‌های فیلم سبز و عکس محیط زیست استان بیان می‌کند.
 •  درباره جشنواره فیلم سبز و سابقه برگزاری این جشنواره بگویید.
این جشنواره ۲ دهه قبل در کشور ما برگزار می‌شده است. یک دهه است که به دلیل بی‌توجهی عمومی که به مسائل محیط زیست می‌شود به فراموشی سپرده شده و مجددا بعد از وقفه ۱۰ساله توسط سازمان حفاظت محیط زیست احیا شده است.
 • در واقع این جشنواره هر ساله برگزار می‌شده است؟
بله. امسال اولین سال از دور دوم برگزاری این جشنواره است که سازمان محیط زیست کشور تکلیف کرده امسال به طور قطعی حداقل در سطح شهرستان‌های مراکز استان‌ها برگزار شود. در واقع همه استان‌ها باید این جشنواره را برگزار کنند.
 •  درباره جشنواره فیلم همدان توضیح می‌دهید؟
جشنواره فیلم همدان در سالن شهید آوینی در روزهای ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت برگزار می‌شود. برنامه‌های جنبی هم تدارک دیده‌ایم که هنوز نهایی نشده و در تعاملاتی با اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن سینمای جوان در این زمینه هستیم. سازمان‌های مردم‌نهاد هم برنامه‌هایی را همزمان در سالن‌های جنبی سالن اکران فیلم خواهند داشت که امیدواریم بتوانیم از این ابزار هم در راستای آموزش و فرهنگ‌سازی استفاده کنیم.
 • جشنواره عکس به چه صورتی برگزار خواهد شد؟
جشنواره دیگر جشنواره عکس است که مجری و برنامه‌ریز و مبتکر آن خود ما هستیم و اطلاعات ریز مربوط به آن در پورتال اداره‌ کل محیط زیست قرار داده شده است. زمان برگزاری این جشنواره ۱۶ تا ۲۲ خرداد است و ۳ داور بین‌المللی عکس در آن قضاوت خواهند کرد. ضمن اینکه جوایزی برای نفرات بر‌تر تدارک دیده شده است. محورهای جشنواره غیر از یک محور جنبی (مسابقه بین تصاویر گرفته‌شده از طرف محیط‌بان‌هاست که دسترسی به فرصت‌های طلایی برای ثبت لحظات در طبیعت دارند) عمدتا متمرکز بر معرفی جاذبه‌های طبیعی گردشگری استان و تعاملات و تعارضاتی که بین انسان و محیط زیست وجود دارد خواهد بود.
 • مهلت ارسال عکس‌ها تا چه زمانی است؟
زمان اعلام شده تا ۱۰ خرداد بود که تا ۱۴ خرداد نیز تمدید شد. عکس‌های خوبی به دبیرخانه ارسال شده است. امیدواریم با گردآوری آثار نفیسی از معرفی ظرفیت‌ها و چالش‌های استان بتوانیم خروجی مناسبی را در همه شهرستان‌های استان در فرصت‌های آتی نمایش دهیم و بتوانیم از این رهگذر به موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی کمک کنیم.
 • برگزاری جشنواره تا چه حد می‌تواند به آشتی کردن مردم با طبیعت کمک کند؟
ببینید یکی از پایه‌های کلیدی موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی این است که ما بتوانیم افکار عمومی را به عمق اتفاقاتی که افتاده است واقف کنیم. طبیعتا تأثیر فیلم و عکس در ایجاد حس لازم در بیننده بسیاز زیاد است و اثرگذاری آن عمیق و ماندگار خواهد بود.
 • آیا استفاده از دوربین خاصی برای عکس‌های ارسالی مد نظر است یا خیر؟
نوع ابزار ثبت تصاویر تفاوتی برای ما ایجاد نمی‌کند. طبیعتا هم منظر فنی و تکنیکال هنر عکاسی و هم پیامی که در عکس نهفته است مد نظر داوران خواهد بود.


برچسب ها: همشهری همدان ، محیط زیست همدان ، جشنواره های سبز همدان ،

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395

«مرد تپه‌های سیلک»، دارنده چهارمین تندیس نگهبان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    

«مرد تپه‌های سیلک»، دارنده چهارمین تندیس نگهبان


1462775982290_photo_2016-05-07_16-37-10.jpg

چهارمین تندیس پدر باستان‌شناسی ایران (دکتر عزت‌اله نگهبان)، بعداز ظهر امروز (دوشنبه 20 اردیبهشت) به «صادق ملک شهمیرزادی» اهدا می‌شود.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، این مراسم که قرار است در حاشیه نخستین همایش باستان‌شناسی پیش از تاریخ ایران در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوعلی همدان برگزار شود، به همت گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا و مجله کندوکاو به مرحله‌ اجرایی شدن رسیده است، همچنین در برگزاری این نشست سازمان میراث فرهنگی استان همدان و انجمن غیر دولتی بُرنا همکاری می‌کنند.

«میلاد وندایی»، مدیرمسئول مجله کندو کاو و از برگزار کنندگان این همایش با اشاره به تندیس دکتر نگهبان می‌گوید: سال 1389 با مطرح کردن ایده‌ برگزاری مراسمی برای بزرگداشت، پیشکسوتان و اساتید معتبر باستان‌شناسی ایران بحث اهدای تندیسی با نام نگهبان که نمادی از نام پدر باستان شناسی ایران یعنی دکترعزت الله نگهبان به برگزیده هرسال را دادیم.

او استفاده از نام دکتر نگهبان را نمود خوبی از استادی می‌داند که باستان‌شناسان از نام و تاریخ ایران زمین انجام می‌دهند و پاسدار فرهنگ و تمدن ایران‌شهر هستند و برای آن زحمت می‌کشند.

این باستان‌شناس با تاکید بر این که «تندیس دکتر نگهبان» و «نشان دکتر نگهبان» که از سوی انجمن علمی باستان‌شناسی اهدا می‌شود متفاوت هستند، توضیح می‌دهد: اولین تندیس نگهبان قرار بود در همایش «یک دهه باستان‌شناسی همدان» که در آذر ماه سال 1390 برگزار می‌شد، اهدا شود، اما به دلایلی آن همایش برگزار نشد و اهدای نخستین تندیس نگهبان به اسفندماه 1391 در نخستین همایش ساسانی دانشگاه بهشتی موکول شد که به دکتر «محمد یوسف کیانی» اهدا شد؛ دومین تندیس نگهبان نیزدر مهرماه 1392 دردومین همایش ساسانی موزه فرش ایران به دکتر «تورج دریایی» اهدا شد، همچنین سومین تندیس نگهبان آذرماه سال گذشته و درسومین همایش ساسانی در موزه ایران باستان به استاد «مهدی رهبر» اهدا شد.

وندایی با اشاره به چهارمین دوره اهداء این تندیس می‌گوید: در نخستین نشست باستان‌شناسی پیش ازتاریخ ایران، چهارمین تندیس نگهبان به استاد باستان شناسی ایران یعنی دکتر صادق ملک شهمیرزادی اهدا می‌شود.


چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395

تندیس نگهبان به همدان رسید

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :باستان شناسی ،میراث فرهنگی ،

تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395  -   5:03:07 قبل از ظهر(AM)
پرینت بگیرید

انتخاب خبر- حسین زندی: نخستین نشست باستان شناسی پیش از تاریخ ایران به همت گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا و مجله کندوکاو برگزار می­شوددر برگزاریاین نشست سازمان میراث فرهنگی استان همدان و انجمن بُرنا نیز همکاری می کنند.

این همایش در روز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه از ساعت 14.30 تا 17 برگزار خواهد شد و در آن استادانی چون دکتر حمیدرضا ولی پور از دانشگاه شهید بهشتی، و دکتر مترجم از دانشگاه بوعلی سینا سخنرانی می­کنند و آقای محسن زینی وند از دانشجویان دکتری باستان شناسی دردانشگاه اصفهان نیز سخنرانی خواهند داشت؛ همچنین در این همایش طی برنامه­ایی برای چهارمین بار تندیس نگهبان به استاد پیشکسوت باستان شناسی ایران دکتر صادق ملک شهمیرزادی اهدا خواهد شد. میلاد وندایی مدیر مسئول مجله کندو کاو و یکی از برگزار کنندگان این همایش  به تشریح جایزه نگهبان می پردازد.

ابتدا از چند و چون  برگزاری همایش در همدان بگویید؟

این نخستین همایش از این دست در شهر همدان است و امیدواریم بابی شود برای هر چه بیشتر برگزار کردن این دست نشست­ها و همایش­های علمی و تخصصی در شهر همدان و همچنین غرب کشور که خوب بی شک نیاز به حمایت مسئولان و مدیران شهری دارد، برای مثال همکاری گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا به مدیریت دکتر محمدی فر و دکتر مترجم که هر دو چهره­های شناخته شده و معتبر باستان­شناسی ایران هستند، در برگزاری این نشست بسیار تاثیر گذار بود و همچنین مساعدت آقای علی مالمیر ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان همدان که به مناسبت هفته میراث فرهنگی در این همایش ما را یاری کردند.

تندیس نگهبان چیست و چه کسی برای نخستین بار ایده پرداز آن بوده و از کی این تندیس در جامعه باستان شناسی ایران بوجود آمد؟

خوب سال 1389 بنده برای اولین بار ایده برگزاری مراسمی برای بزرگداشت، پیشکسوتان و اساتید معتبر باستان­شناسی ایران را دادم و پیشنهاد کردم که تندیسی با نام نگهبان که نمادی از نام پدر باستان شناسی ایران یعنی دکتر عرت الله نگهبان باشد و همچنین این نام نمود خوبی از نگهبانی است که باستان شناسان از نام و تاریخ ایران زمین انجام می­دهند و پاسدار فرهنگ و تمدن ایرانشهر هستند و برای آن زحمت می­کشند.

این تندیس هرسال به یک نفر اهدا می­ شود؟

اولین تندیس نگهبان را قرار بود در همایش «یک دهه باستان شناسی همدان» که قرار بود در آذر ماه سال 1390 برگزار شود، اهدا کنیم که به دلایلی آن همایش کنسل شد، و اهدای نخستین تندیس نگهبان موکول شد به اسفند ماه1391 که در نخستین همایش ساسانی در دانشگاه بهشتی و به دکتر «محمد یوسف کیانی» اهدا شد؛ دومین تندیس نگهبان در مهرماه 1392 در دومین همایش ساسانی در موزه فرش ایران به دکتر «تورج دریایی» اهدا شد، سومین تندیس نگهبان آذرماه سال گذشته و در سومین همایش ساسانی در موزه ایران باستان به استاد «مهدی رهبر» اهدا شد.

در همایش امسال تندیس به چه کسی اهدا خواهد شد؟

در این نشست ما چهارمین تندیس نگهبان را به استاد عزیز باستان شناسی ایران یعنی دکتر صادق ملک شهمیرزادی اهدا خواهیم کرد. این تندیس از طرف مجله کندوکاو به این بزرگان اهدا می شود و خوب ایده آن را بنده داده ام و بانی آن مجله کندوکاو هست. البته یک نشان نگهبان در جامعه باستان شناسی ایران نیز اهدا می شود که بانی آن انجمن علمی باستان شناسی ایران است و تفاوت دارد با تندیس نگهبان.

هدف از برگزاری این نشست چیست؟

خوب عموماً در تمام دنیا نشست ها و همایش های علمی و باستان شناسی برای آشنایی جامعه آن رشته، به ویژه در این همایشجامعه باستان شناسی، با جدیدترین حفاری ها و داده ها و پژوهش های انجام شده است که این نشست نیز دقیقاً چنین هدفی را دنبال می کند؛ ضمن این که ما امیدواریم این نشست سرآغازی باشد برای هر چه بیشتر دور هم جمع شدن باستانشناسان و تجلیل از بزرگان و پیشکسوتان، نه تنها در این رشته بلکه تمامی رشته ها در شهر همدان.

برگزاری چنین همایش هایی در همدان چه تاثیری در عموم مردم و علاقمندان دارد؟

پیش از این ما همایش ها را عموماً در تهران برگزار می کردیم که مهمترین دلیل آن برای حضور حداکثری علاقمندان و تسهیل در اجرای برنامه ها بود، اما این بار با همکاری دیگر دوستان در این نشست، تصمیم گرفتیم در همدان باشد تا از مرکزیت شهر تهران کاسته شود. شهر همدان یکی از کهن­ترین شهرهای ایران است و پایتخت بسیاری از دوره های باستانی و تاریخی همدان بوده و از جایگاه باستان شناسی و تاریخی بسیار مهمی برخوردار است، پس بی شک باید در زمینه مطالعات تاریخی و باستان شناسی نیز جزء بهترین ها باشد، برای مثال درجه علمی گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی جزء بالاترین درجات باستان شناسی ایران است و بسیاری از دانشجویان به دلیل اساتید و سطح علمی این دانشگاه علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستند، دانشگاه آزاد همدان نیز گروه باستان شناسی داشت که متاسفانه به دلیل فقدان دانشجو تقریباً دیگر تعطیل شده است. اما برگزاری این چنین نشست ها و همایش­ها هم می­تواند به بالا بردن سطح علمی این رشته در منطقه کمک کند، هم بابی شود برای همکاری انجمن ها و سمن های غیر دولتی شهر و استان،برای مثال انجمن تازه تاسیس بُرنا که یک انجمن با محوریت مدیریت شهری است در برگزاری این نشست ما را همکاری می کند که در نوع خود بسیار خوب و مفید است و امیدواریم دیگر انجمن ها که رابطی بین دنیای علم و مدیران شهری با مردم هستند و در اصل بازوی مردم هستند، بیشتر در این دست برنامه ها، حداقل در شهر همدان شرکت داشته باشند.


نامه 350 نفر از هنرمندان، روزنامه نگاران، فعالان مدنی و نویسندگان به استاندار همدان در اعتراض به تخریب­های میراث فرهنگی و طبیعی استان

به نام خدا

جناب آقای مهندس نیکبخت

استاندار محترم استان همدان

با سلام و احترام

جنابعالی را به عنوان یک مسئول پاسخگو می­شناسیم، شما تنها استانداری هستید که در 2دهه گذشته به یک نامه عمومی که از طرف جمع بزرگی از نمایندگان اقشار مختلف اجتماعی در یک استان نوشته شده پاسخ گفته­اید، نه تنها پاسخ داده­اید که در یک مورد نیز به درخواست ما جامه عمل پوشانده و از تخریب زورخانه تاریخی شهید همه‌کسی جلوگیری کرده‌اید.

مطمئن باشید مردم فرهنگ­دوست و قدرشناس همدان همراهی شما را فراموش نخواهند کرد. ما از شما به عنوان عالی­ترین مقام دولتی در استان خواستاریم اجازه ندهید بیش از این میراث طبیعی و فرهنگی استان نادیده گرفته شود.

درنامه پیشین هشدار داده بودیم که «صدور مجوز تاسیس کارخانه فولاد و معضلات کمبود آب استان، جانمایی پارکینگ در جوار محوطه‌ی تاریخی هگمتانه، احداث هتل‌ها، اقامت‌گاه‌ها و اماکن تفریحی در منطقه مشرف به تپه عباس‌آباد و گنجنامه، اعطای مجوز بلندمرتبه‌سازی و افزایش ارتفاع 10 طبقه و بیشتر در محور بلوار بعثت و بلوار ارم، نیز محور پرترافیک همدان از جمله خیابان بوعلی، میدان جهاد و بیمه اشتباه بوده و خسارات جبران ناپذیری را به تاریخ و طبیعت شهر وارد کرده است.

این اتفاق در مناطق محروم شهر مانند شهرک‌های خضر، مدنی، اندیشه و ولیعصر متاسفانه به اشکال مختلف رخ داده است.» اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای جلوگیری از اتفاق‌های یاده شده  صورت نگرفت و در آغاز سال جاری در کمال شگفتی مشاهده کردیم شهرداری بخشی از حریم محوطه هگمتانه را به پارک­سوار و محل آمد و شد روزانه صدها اتوبوس تبدیل کرده است.

در نامه قبلی به جنابعالی از شما تقاضا کرده بودیم «حتی‌المقدور آن‌چه از عناصر قدیمی و بافت سنتی شهر باقی مانده و یا در حال نابودی است را نجات دهید» و پیشنهاد کرده بودیم «‌بازیابی و مرمت ساختمان‌های قدیمی، چمن‌ها، محله‌ها و قنات‌های تاریخی شهر، در کنار حفظ باغ‌های باقیمانده می‌تواند به حفظ هویت شهری همدان کمک کند»


با اینکه شما در پاسخ نامه ما فرموده بودید: « ضمن ابزار تأسف از قصور و کاستی‌های رخ داده‌ گذشته و با احترام به دغدغه‌ها و نگرانی‌های فرهنگی ارزشمند شما سرمایه‌ها و مفاخر ملی این استان، با قاطعیت اعلام می‌کنم حفظ همه‌ ارزش‌ها و هویت‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی برهمگان ضروری است و با توجه به دیدگاه عمیق دولت تدبیر و امید در حفظ ارزش‌های این مرز و بوم، تلاش همه‌جانبه‌ ادارات و سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد این استان در راستای توجه و تأکید بر حفاظت همه‌جانبه از آثار تاریخی، طبیعی و محیط زیست متمرکز بوده و هرگونه تخریب و نابودی آثار تاریخی، باغات و فضای سبز را محکوم کرده و اجازه نخواهیم داد تعرضی به این سرمایه‌های ارزشمند ملی صورت گیرد، پاسداشت این ارزش‌ها برای همه نهادها یک تکلیف قانونی و اداری است.»

اما ظاهرا در حوزه مدیریت شهری اراده­ای برای اجرای آنچه دستور داده­اید وجود ندارد و این روزها شاهد صخرهبرداری محوطه روبروی باغ موزه دفاع مقدس در تپه عباس آباد برای احداث هتل هستیم.

جناب آقای مهندس نیکبخت

ما فراموش نکرده‌ایم که پیام رئیس دولت مبنی بر توسعه گردشگری استان را اولین بار شما در حضور اصحاب رسانه بیان کردید و شما از سفارش رئیس جمهور بر توجه به گردشگری همدان سخن گفتید، ما فراموش نکرده­ایم که سال گذشته در همایش میراث ناملموس همدان از معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با قاطعیت خواستید برای سال 2017 هگمتانه به ثبت جهانی برسد.

اما همانطور که مستحضر هستید ثبت جهانی یک اثر ملزوماتی دارد؛ نمی­توان با ایجاد پارک­سوار در جوار یک اثر بی‌نظیر باستانی آن را به ثبت جهانی رساند.

توجه داشته باشید با ایجاد محل تجمع کارگران فصلی در دل حریم یک محوطه تاریخی، حضور پرنده‌فروشان و کشتار مرغ و خروس در محل حضور گردشگران و معضلات همراه آن، نمی­توان هگمتانه را ثبت جهانی کرد.

وقتی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری­های مدیرت شهری باعث می­شود مهمترین مرکز بازرگانی فرش غرب کشور در 400 سال گذشته به سبزه‌میدان تبدیل شود، وقتی مدیریت شهری توانایی ندارد برای دست‌فروشان خیابان اکباتان و میدان تاریخی امام فضای مناسبی به عنوان بازارچه­های محلی در نظر بگیرد و این شهروندان را به درستی، بدون حذف و در نظر گرفتن احترام و حقوقشان ساماندهی کند پس سخن گفتن از ثبت جهانی آثار تاریخی جایگاهی ندارد.  

نگاه شما به مقوله گردشگری و میراث فرهنگی قابل تحسین است اما توجه به توسعه پایدار در این زمینه، حلقه مفقوده مدیریت شهری است.

همانطور که می­دانید تفاوت حوزه مدیریت در کشور ما و ممالک توسعه یافته، در نگاه به توسعه پایدار، برنامه‌ریزی و مدیریت آینده است. مدیران شهری همدان سال­هاست تنها دوره مدیریت خود را می­بینند چرا که اگر مدیران ما آینده­نگر بودند و 20 سال پیش برای آینده برنامه‌ریزی می­کردند امروز نه مشکل ترافیک داشتیم نه با آسیب‌های موجود مواجه می­شدیم.

جناب آقای استاندار

حفاظت و پاسداری از میراث طبیعی و فرهنگی تنها بر عهده یک اداره نیست، هم مدیران دولتی و هم مردم با مشارکت نهادهای عمومی باید در جهت حفظ آن تلاش کنند. انتصاب­هایی که در دو حوزه یاد شده توسط جنابعالی به تازگی صورت گرفته قابل تقدیر است و منجر به برداشتن گام­هایی مثبت شده، اما اداره کل میراث فرهنگی و حفاظت از محیط زیست، به تنهایی نمی‌توانند میراث گران­بهای استان را حفظ کنند.

بارها به شهرداری پیشنهاد و گوشزد کرده­ایم که وظیفه معاونت اجتماعی فرهنگی گردشگری شهرداری، تنها نصب بنر تبلیغاتی نیست و می‌توانند بخشی از بودجه و اعتبار فرهنگی را صرف خرید خانه­های تاریخی شهر کنند.

شهر به فرهنگسرا نیاز دارد. چرا باید خانه جواهری تخریب شود و در مدت کوتاهی در همان مکان پس از قطع درختان مجوز چندین برج صادر شود؟ چرا احداث موزه هنرهای معاصر متوقف مانده است؟ مگر نه اینکه یکی از نیازهای شهروندان برخورداری از فضاهای فرهنگی است؟

شما بارها میراث فرهنگی و طبیعی استان را با داشته­های استان اصفهان و کارنامه مسئولان اصفهان مقایسه کرده‌اید. در استان ما افراد کارشناس و تحصیل‌کرده در حوزه­های مدیریت شهری، باستان‌شناسی، معماری، جامعه‌شناسی و گردشگری بسیارند. اگر اعتمادی بر ایشان نیست از شما درخواست می کنیم، مستشار وارد کنید و از کارشناسان اصفهانی دعوت کنید تا ببینید آنان چه کار کرده­اند.


 

 

 

 


ادامه مطلب

برچسب ها: نامه هنرمندان به استاندار همدان ، هنرمندان همدان ، تخریب میراث فرهنگی در همدان ، میراث فرهنگی همدان ،

پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395

اعتراض هنرمندان و توقف ساخت‌وساز در حریم هگمتانه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گردشگری ،

با معاون میراث‌فرهنگی استان همدان

اعتراض هنرمندان و توقف ساخت‌وساز در حریم هگمتانه

بیش از 350 نفر از هنرمندان، روزنامه‌نگاران، نویسندگان و فعالان مدنی استان همدان بار دیگر با نوشتن نامه‌ای به محمدناصر نیکبخت استاندار همدان به تخریب میراث فرهنگی و طبیعی در استان اعتراض کردند.
تصویر اعتراض هنرمندان و توقف ساخت‌وساز در حریم هگمتانه

در میان امضاکنندگان این نامه نام پرویز پرستویی، پرویز اذکایی، امیرشهاب رضویان، احمدرضا درویش، هانیه توسلی، کیوان ساکت و .. به‌چشم می‌خورد. آن‌طور که حسین زندی، فعال میراث فرهنگی، می‌گوید این نامه به دنبال ایجاد پارک‌سوار اتوبوسرانی درحریم محوطه باستانی هگمتانه توسط شهرداری همدان نوشته شده است. به گفته او، شهرداری همدان به‌تازگی در اقدامی عجیب حریم رودخانه سرگذر را تخریب کرده، مقبره منسوب به اسکندر را که به «چاله اسکندر» معروف بود مسطح کرده و در حریم پنج اثر ثبت شده تاریخی پارک‌سوار ایجاد کرده است. در این باره با بهرام توتونچی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

باردیگر هنرمندان و فعالان فرهنگی همدان در اعتراض به تخریب میراث فرهنگی همدان نامه‌ نوشته‌اند. در حالی‌که استاندار از مجموعه مدیریت شهری خواسته برای تسهیل در ثبت جهانی محوطه باستانی هگمتانه، عناصر مُخل در این محوطه را جمع‌آوری کنند و راه را برای ثبت جهانی این اثر هموار کنند، چرا میراث فرهنگی استان برای جلوگیری از این تخریب‌ها اقدامی انجام نداده است؟

باید اشاره کرد تخریبی صورت نگرفته است. در بافت تاریخی همدان معبری وجود دارد که در داخل آن یک زورخانه ثبتی قرار گرفته است. بر اساس ساخت و سازهای نوین شهرسازی کف معابر بالاتر قرار می‌گیرد و این سبب شده کف معابر کهن گودتر باشد. در این مسیر، در جبهه شرقی هگمتانه فضای استقرار اتوبوس برای پیاده کردن مسافران بنا کرده‌اند و شهرداری برای ایجاد مسیر ارتباطی مسافران به بافت شهر، طرحی را پیشنهاد کرده بودند که بر روی این معبر پل بزنند. این مسأله در شواری فنی میراث فرهنگی بررسی و با آن مخالفت شد چرا که به حریم هگمتانه خدشه می‌زد. با نامه پیشین هنرمندان به استاندار و ورود سازمان‌های مردم‌نهاد به این موضوع، ساخت این پل متوقف شد.

پس چرا هنرمندان دوباره برای اعتراض به تخریب‌ها نامه نوشته‌اند؟

در سال جدید، واحد ترافیک شهرداری پیشنهاد جدیدی ارائه دادند که در شورای فنی میراث مطرح و با آن مخالفت شد. به نظر می‌رسد شهرداری نیز از ساخت سازه‌ای جدید در این مسیر منصرف شده و در حال بررسی راه‌های جایگزین است. در این منطقه یک معبر بن‌بست وجود دارد که شهرداری می‌تواند با خرید یک ملک، مسیری شش‌متری برای عبور و مرور عابران به خیابان شهدا فراهم کند.

پیش‌تر هنرمندان و فعالان فرهنگی همدان به تخریب باغ‌ها و عمارت‌های «ذوالریاستین»، «بدیع‌الحکما» و «جواهری» اعتراض کرده بودند. چرا اداره‌کل میراث از این تخریب‌ها جلوگیری نکرد؟

به نظر می‌رسد این دوستان بررسی‌های دقیقی در این مسائل نداشته‌اند. این‌که چرا ما افزون بر عمارت «بدیع‌الحکما»، باغ این عمارت را ثبت نکردیم به این دلیل بود که این باغ ویژگی خاصی در زمینه آرایش معماری و باغ‌آرایی ایرانی نداشت. مالکان باغ براساس قوانین روز شهرسازی دست به تفکیک و ساخت و ساز در این باغ کردند و هیچ آسیبی به عمارت نرسید. با تعاملی که ما با مالک داشتیم مرمت بنا زیرنظر میراث انجام شد و قرار است زیرنظر مالک مورد بهره‌برداری قرار گیرد. ما چندین بار از باغ ذوالریاستین بازدید کردیم و نه عمارت آن و نه باغش ویژگی خاصی برای ثبت و حفظ از نظر میراث فرهنگی نداشت.

کمیل انتظاری


برچسب ها: میراث فرهنگی همدان ، تخریب هگمتانه ، پارک سوار سرگذر ،

باز هم میراث همدان پرویز پرستویی و هنرمندان را به میدان آورد

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
1459834575080_IMG_0949[1].JPG

بیش از 350 نفر از هنرمندان، روزنامه‌نگاران، نویسندگان و فعالان مدنی استان همدان بار دیگر با نوشتن نامه‌ای به استاندار همدان به تخریب میراث فرهنگی و طبیعی در استان اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، پیش ازاین نیز بارها هنرمندان و فعالان فرهنگی استان به دنبال تخریب‌های صورت گرفته از جمله تخریب باغ، عمارت «بدیع الحکما» و «ذوالریاستین» و اقدام شهرداری همدان برای تخریب زورخانه تاریخی «همه کسی» به استاندار نامه نوشتند و از او درخواست کردند از این وقایع جلوگیری کند. البته تنها درمورد زورخانه «همه کسی» از تخریب جلوگیری شد و باغ‌ها و عمارت‌های «ذوالریاستین»، «بدیع‌الحکما» و «جواهری» تخریب یا زخمی شدند!

حسین زندی - فعال میراث فرهنگی - درباره‌ی نامه‌ی هنرمندان به محمد ناصر نیکبخت - استاندار همدان - به دنبال اتفاقاتی که چند سال است در حوزه‌ی میراث فرهنگی در استان همدان در حال رخ دادن است، به خبرنگار ایسنا می‌گوید: نامه‌ی جدید هنرمندان به دنبال ایجاد پارک‌سوار اتوبوسرانی درحریم محوطه باستانی هگمتانه توسط شهرداری همدان نوشته شده است. شهرداری همدان به تازگی در اقدامی عجیب حریم رودخانه سرگذر را تخریب کرده، مقبره منسوب به اسکندر که به «چاله اسکندر» معروف بود را مسطح کرده و در حریم 5 اثر ثبت شده تاریخی پارک سوار ایجاد کرده است.

او ادامه می‌دهد: این درحالی است که استاندار از مجموعه مدیریت شهری خواسته برای تسهیل در ثبت جهانی محوطه باستانی هگمتانه، عناصر مُخل در این محوطه را جمع‌آوری کنند و راه را برای ثبت جهانی این اثر کم نظیر هموار کنند، اما از آنجا که مدیریت شهری انگار از آثار طبیعی و فرهنگی درک درستی ندارد، تاکنون نه تنها توجهی به درخواست استاندار و جامعه مدنی در همدان نکرده، بلکه بیش از گذشته به آثار تاریخی موجود در این محوطه آسیب زده است.

حال فعالان فرهنگی استان امیدوارند با نوشتن این نامه استاندار به صورت عملی وارد عرصه شده و جلوی تخریب‌ها را بگیرد.

قول داده بودید؛ «اجازه نخواهیم داد تعرضی به سرمایه‌های ملی وارد شود»

در متن این نامه اعتراضی که نام بیش از 350 نفر از چهره‌ها و فعالان فرهنگی هنری در پای آن درج شده، خطاب به محمدناصرنیکبخت، استاندار استان همدان آمده است: «جنابعالی را به عنوان یک مسئول پاسخگو می‌شناسیم، شما تنها استانداری هستید که در 2 دهه گذشته به یک نامه عمومی که از طرف جمع بزرگی از نمایندگان اقشار مختلف اجتماعی در یک استان نوشته شده پاسخ گفته‌اید، نه تنها پاسخ داده‌اید که در یک مورد نیز به درخواست ما جامه عمل پوشانده و از تخریب زورخانه تاریخی شهید «همه‌کسی» جلوگیری کرده‌اید.

مطمئن باشید مردم فرهنگ‌دوست و قدرشناس همدان همراهی شما را فراموش نخواهند کرد. ما از شما به عنوان عالی‌ترین مقام دولتی در استان خواستاریم اجازه ندهید بیش از این میراث طبیعی و فرهنگی استان نادیده گرفته شود.

در نامه پیشین هشدار داده بودیم که «صدور مجوز تاسیس کارخانه فولاد و معضلات کمبود آب استان، جانمایی پارکینگ در جوار محوطه‌ی تاریخی هگمتانه، احداث هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و اماکن تفریحی در منطقه مشرف به تپه عباس‌آباد و گنجنامه، اعطای مجوز بلندمرتبه‌سازی و افزایش ارتفاع 10 طبقه و بیشتر در محور بلوار بعثت و بلوار ارم، نیز محور پرترافیک همدان از جمله خیابان بوعلی، میدان جهاد و بیمه اشتباه بوده و خسارات جبران ناپذیری را به تاریخ و طبیعت شهر وارد کرده است. این اتفاق در مناطق محروم شهر مانند شهرک‌های خضر، مدنی، اندیشه و ولیعصر متاسفانه به اشکال مختلف رخ داده است.»

اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای جلوگیری از اتفاق‌های یاده شده، صورت نگرفته و در آغاز سال جاری در کمال شگفتی مشاهده کردیم شهرداری بخشی از حریم محوطه هگمتانه را به پارک‌سوار و محل آمد و شد روزانه صدها اتوبوس تبدیل کرده است.

در نامه قبلی به جنابعالی از شما تقاضا کرده بودیم «حتی‌المقدور آن‌چه از عناصر قدیمی و بافت سنتی شهر باقی مانده یا در حال نابودی است را نجات دهید» و پیشنهاد کرده بودیم «‌بازیابی و مرمت ساختمان‌های قدیمی، چمن‌ها، محله‌ها و قنات‌های تاریخی شهر، در کنار حفظ باغ‌های باقیمانده می‌تواند به حفظ هویت شهری همدان کمک کند»

با اینکه شما در پاسخ نامه ما فرموده بودید: « ضمن ابزار تأسف از قصور و کاستی‌های رخ داده‌ گذشته و با احترام به دغدغه‌ها و نگرانی‌های فرهنگی ارزشمند شما سرمایه‌ها و مفاخر ملی این استان، با قاطعیت اعلام می‌کنم حفظ همه‌ ارزش‌ها و هویت‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی برهمگان ضروری است و با توجه به دیدگاه عمیق دولت تدبیر و امید در حفظ ارزش‌های این مرز و بوم، تلاش همه‌جانبه‌ ادارات و سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد این استان در راستای توجه و تأکید بر حفاظت همه‌جانبه از آثار تاریخی، طبیعی و محیط زیست متمرکز بوده و هرگونه تخریب و نابودی آثار تاریخی، باغات و فضای سبز را محکوم کرده و اجازه نخواهیم داد تعرضی به این سرمایه‌های ارزشمند ملی صورت گیرد، پاسداشت این ارزش‌ها برای همه نهادها یک تکلیف قانونی و اداری است.»

اما ظاهرا در حوزه مدیریت شهری اراده‌ای برای اجرای آنچه دستور داده‌اید وجود ندارد و این روزها شاهد صخره‌برداری محوطه روبه‌روی باغ موزه دفاع مقدس در تپه عباس آباد برای احداث هتل هستیم.

نمی‌توان با پارک‌سوار، محوطه‌ای تاریخی را جهانی کرد

جناب آقای مهندس نیکبخت

ما فراموش نکرده‌ایم که پیام رئیس دولت مبنی بر توسعه گردشگری استان را اولین‌بار شما در حضور اصحاب رسانه بیان کردید و شما از سفارش رئیس جمهور بر توجه به گردشگری همدان سخن گفتید، ما فراموش نکرده‌ایم که سال گذشته در همایش میراث ناملموس همدان از معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با قاطعیت خواستید برای سال 2017 هگمتانه به ثبت جهانی برسد.

اما همانطور که مستحضرید، ثبت جهانی یک اثر ملزوماتی دارد؛ نمی‌توان با ایجاد پارک سوار در جوار یک اثر بی‌نظیر باستانی آن را به ثبت جهانی رساند.

توجه داشته باشید با ایجاد محل تجمع کارگران فصلی در دل حریم یک محوطه تاریخی، حضور پرنده‌فروشان و کشتار مرغ و خروس در محل حضور گردشگران و معضلات همراه آن، نمی‌توان هگمتانه را ثبت جهانی کرد.

زمانی‌که تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های مدیرت شهری باعث می‌شود مهمترین مرکز بازرگانی فرش غرب کشور در 400 سال گذشته به سبزه‌میدان تبدیل شود، وقتی مدیریت شهری توانایی ندارد برای دست‌فروشان خیابان اکباتان و میدان تاریخی امام فضای مناسبی به عنوان بازارچه‌های محلی در نظر بگیرد و این شهروندان را به درستی، بدون حذف و در نظر گرفتن احترام و حقوقشان ساماندهی کند پس سخن گفتن از ثبت جهانی آثار تاریخی جایگاهی ندارد.

نگاه شما به مقوله گردشگری و میراث فرهنگی قابل تحسین است اما توجه به توسعه پایدار در این زمینه، حلقه مفقوده مدیریت شهری است.

همانطور که می‌دانی،د تفاوت حوزه مدیریت در کشور ما و ممالک توسعه یافته، در نگاه به توسعه پایدار، برنامه‌ریزی و مدیریت آینده است. مدیران شهری همدان سال‌هاست تنها دوره مدیریت خود را می‌بینند چرا که اگر مدیران ما آینده‌نگر بودند و 20 سال پیش برای آینده برنامه‌ریزی می‌کردند، امروز نه مشکل ترافیک داشتیم نه با آسیب‌های موجود مواجه می‌شدیم.

چرا احداث موزه هنرهای معاصر متوقف شد؟

جناب آقای استاندار

حفاظت و پاسداری از میراث طبیعی و فرهنگی تنها بر عهده یک اداره نیست، هم مدیران دولتی و هم مردم با مشارکت نهادهای عمومی باید در جهت حفظ آن تلاش کنند. انتصاب‌هایی که در دو حوزه یاد شده توسط جنابعالی به تازگی صورت گرفته قابل تقدیر است و منجر به برداشتن گام‌هایی مثبت شده، اما اداره کل میراث فرهنگی و حفاظت از محیط زیست، به تنهایی نمی‌توانند میراث گران‌بهای استان را حفظ کنند.

بارها به شهرداری پیشنهاد و گوشزد کرده‌ایم که وظیفه معاونت اجتماعی فرهنگی گردشگری شهرداری، تنها نصب بنر تبلیغاتی نیست و می‌توانند بخشی از بودجه و اعتبار فرهنگی را صرف خرید خانه‌های تاریخی شهر کنند.

شهر به فرهنگسرا نیاز دارد. چرا باید خانه جواهری تخریب شود و در مدت کوتاهی در همان مکان پس از قطع درختان مجوز چندین برج صادر شود؟ چرا احداث موزه هنرهای معاصر متوقف مانده است؟ مگر نه اینکه یکی از نیازهای شهروندان برخورداری از فضاهای فرهنگی است؟

شما بارها میراث فرهنگی و طبیعی استان را با داشته‌های استان اصفهان و کارنامه مسئولان اصفهان مقایسه کرده‌اید. در استان ما افراد کارشناس و تحصیل‌کرده در حوزه‌های مدیریت شهری، باستان‌شناسی، معماری، جامعه‌شناسی و گردشگری بسیارند. اگر اعتمادی بر ایشان نیست از شما درخواست می‌کنیم، مستشار وارد کنید و از کارشناسان اصفهانی دعوت کنید تا ببینید آنان چه کار کرده‌اند.

باستان‌شناسان، معماران و فعالان فرهنگی استان بارها گوشزد کرده‌اند که احداث پارکینگ در محوطه آقاجانی‌بیگ، دوای درد ترافیک شهر نیست. اگر قرار است 6 خیابان اصلی منتهی به میدان، به پیاده‌راه تبدیل شود چه ضرورتی برای ایجاد پارکینگ در این محوطه است؟ بارها از مدیران شهری خواسته شده پیش از اجرای این طرح نادرست حداقل اجازه بدهید باستان‌شناسان دانشگاه‌های استان در این محوطه گمانه‌زنی و کاوش کنند چرا که آنان باور دارند این محوطه بر روی بستر بخشی از شهر کهن هگمتانه است اما گوش شنوایی نیست! عملکرد مدیران شهری، این ظن و گمان را به ذهن می‌آورد که گویی توانایی مدیریتی ندارد و یا منافع شخصی اجازه کار درست را نمی‌دهد.

پیش از این هم خواستیم به موضوع شهر زیرزمینی سامن وارد شوید

جناب آقای مهندس نیکبخت

ما از شما تقاضا داریم برای جلوگیری از کارهای نادرست و برون‌رفت از بحران کنونی اقدامی جدی و عاجل صورت بگیرد و در قدم اول دستور دهید:

1- پارک‌سواری که به تازگی در حریم محوطه تاریخی هگمتانه ایجاد شده، جمع آوری و فضای اطراف آن ساماندهی شود.

2- احداث هتل‌ها و مجتمع‌های گردشگری بزرگ در لکه‌های سبز همدان از جمله حریم تپه عباس‌آباد و گنجنامه کنترل شده و انتقال این بناها به فضاهای مناسب از جمله اطراف شهرک‌های مدنی و فرهنگیان تسهیل شود.

3- دو نامه پیشین هنرمندان و فعالان فرهنگی استان در مورد موضوع شهر زیرزمینی سامن و موضوع نیروگاه شهید مفتح پیگیری شود.

تقاضا داریم برای نتیجه‌بخش بودن این مکاتبات و اجرایی شدن مطالبات با برگزاری یک نشست حضوری با امضاکنندگان نامه برای رسیدن به یک نقطه مشترک و برنامه اجرایی مشترک موافقت کنید.»

به گزارش ایسنا، درمیان امضاکنندگان نام های زیادی از فعالان اقشار مختلف مانند پرویز پرستویی، پرویز اذکایی، امیرشهاب رضویان، احمدرضا درویش، هانیه توسلی، عباس عرب‌زاده، پرویز شکری، ارشد طهماسبی، کیوان ساکت، اسدالله شعبانی، مسعود (ساعد) احمدی، علیرضا بهرامی، پویان بیگلر، مرتضی پورصمدی، بهرام توکلی، حسین زندی، حسن گوهرپو، علیرضا محمودی، بابک مغازه‌ای، مجید برزگر، مهران مهرنیا و محمد نصرتی به چشم می‌خورد.

رونوشت این نامه پس از این‌که به دفتر استاندار همدان تحویل شد، به نهادهایی مانند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان همدان، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و دفتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی ارسال شده است.

http://www.isna.ir/fa/news/95021408616/%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%85-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86


برچسب ها: نامه هنرمندان ، نامه سینماگران به استاندار همدان ، میراث همدان ، تخریب هگمتانه ، پارک سوار سرگذر هگمتانه ،

سه شنبه 14 اردیبهشت 1395

شهر سبز همدان؛ یک عنوان و دیگر هیچ

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،زیست بوم ،

شهر سبز همدان؛ یک عنوان و دیگر هیچ

شهر سبز همدان؛ یک عنوان و دیگر هیچ
مدتی است همدان نامزد شهر سبز پایدار شده است؛ اما هنوز کار چشمگیری در این زمینه روی نداده است. همین بهانه‌ای شد تا در نشست اختصاصی اعضای شورای اسلامی شهر همدان با مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با موضوع «همدان؛ شهر سبز پایدار» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان به توضیحات، پیشنهاد‌ها و انتقاداتی در این باره بپردازد...
1395/02/14
مدتی است همدان نامزد شهر سبز پایدار شده است؛ اما هنوز کار چشمگیری در این زمینه روی نداده است. همین بهانه‌ای شد تا در نشست اختصاصی اعضای شورای اسلامی شهر همدان با مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با موضوع «همدان؛ شهر سبز پایدار» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان به توضیحات، پیشنهاد‌ها و انتقاداتی در این باره بپردازد.

 ثروت‌های خدادادی
محمدرضا محمدی با اشاره به دلایل انتخاب عنوان شهر سبز برای همدان افزود: نباید این نکته را فراموش کرد که اگر همدان را به عنوان شهر سبز پایدار می‌پذیرند به این دلیل نیست که ما برای زیرساخت‌ها و شناسایی آن کاری کرده باشیم بلکه براساس داشته‌های طبیعی شهر است. همدان با توجه به ثروت‌های خدادادی نامزد شهر سبز پایدار شده‌ است.
وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم ادعا کنیم با توجه به اینکه در این شهر زندگی می‌کنیم، دست اندرکاریم و کار می‌کنیم، زیرساخت چندانی را ایجاد کرده‌ایم. آنچه باید اتفاق بیفتد بعد از این است، این فرصتی برای همدان است و محقق نمی‌شود مگر زیرساخت آن را تهیه کنیم. هر چقدر بتوانیم در شاخص‌های زیست‌محیطی بحث را مدیریت کنیم همان‌قدر در رسیدن به مفهوم شهر سبز پایدار موفق خواهیم بود.
محمدی گفت: ما باید در عمل این مسأله را پیگیری کنیم. درست نیست به صورت نمایشی به آن بپردازیم و صرفا از همدان به عنوان شهر سبزی یاد کنیم که اراضی آن بی‌رحمانه در حال تخریب است و به آلودگی‌های زیاد محیط ‌زیستی دچار شده است. در بحران‌های زیادی که یقه استان را گرفته ـ ما که مسئول هستیم ـ جز شرمساری پاسخی برای مردم نداریم. وی با بیان اینکه افق‌های بسیاری وجود دارد به شرطی که همه ما همت کنیم، اضافه کرد: به نظر می‌رسد این مهم تنها از دست شهرداری همدان ساخته نیست؛ چون این نهاد در بدنه کمبود کار‌شناس دارد. همه باید تلاش کنیم و این مسأله باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

نیاز به دبیرخانه دائمی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان از شهرداری همدان درخواست کرد دبیرخانه دائمی شهر سبز پایدار را فعال کند و گفت: فعال‌کردن دبیرخانه دائمی شهر سبز که ظاهرا در شهرداری پیش‌بینی شده اما فعال نیست، ضروری است.
وی ادامه داد: بهتر است این دبیرخانه زود‌تر فعال شود تا بتوانیم تعاملات کار‌شناسی با شهرداری و معاونت‌های دیگر از جمله معاونت عمرانی داشته باشیم؛ به طور مثال حجم نخاله و پسماند ساختمانی که در‌ همدان تولید می‌شود بسیار زیاد است و این همه نخاله در کشور کم‌نظیر است. حجم تخریب‌ها در شهر بسیار بالاست. ما منابع ملی زیادی را تبدیل به پسماند می‌کنیم و نیاز به مطالعه علمی دارد که بدانیم چه کاری در این زمینه می‌توان انجام داد.

پیشنهاد تفاهم‌نامه
محمدی اظهار کرد: برای اینکه همدان شهر سبز پایدار معرفی شود و در این راه موفق شویم، تفاهم‌نامه‌ای را پیشنهاد و به معاونت‌های مختلف شهرداری ابلاغ کرده‌ایم اما راهکار‌ها تعریف نشده، کار کار‌شناسی مشخصی صورت نگرفته و واقعا معلوم نیست به کجا خواهیم رسید؛ به طور مثال در ارتباط با آلودگی هوا و سرب چه اقدامی باید انجام دهیم؟ این موارد باید با کمک مشاور ذی‌صلاح در استان به نسخه عملیاتی تبدیل شود زیرا با توجه به اینکه ۲ دانشگاه استان دانشجوی دکترای محیط زیست می‌پذیرند ظرفیت خوبی در این زمینه وجود دارد.
وی اضافه کرد: تدوین چارچوب نظام‌نامه برای تحقق و اجرایی‌شدن تفاهم‌نامه شهر سبز پایدار از طریق انجام طرح پژوهشی صورت می‌گیرد. همکاری فرابخشی و تعامل و عزم جدی نهاد‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط یکی دیگر از موارد پیش‌نیاز است. نکته دیگر این است که معرفی گستره شهر همدان به عنوان پایلوت شهر سبز کشوری در رسانه‌ها یا از طریق همایش و سایت‌ها انجام گیرد.

وضعیت نابسامان محیط زیست
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به وضعیت نابسامان محیط زیست گفت: همه ادارات، منازل و مدارس اجزای محیط زیست هستند؛ ما با این نگاه کار‌ها را پیش می‌بریم.
وی افزود: حلقه مفقوده‌ این است که نتوانسته‌ایم مشارکت همه را جلب کنیم و محیط زیست را به مسأله‌ای همه‌گیر تبدیل کنیم. به همین دلیل این همه معضل و بحران محیط زیستی داریم.
محمدی ادامه داد: ما راهی جز این نداریم که از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. در ماه محرم سال گذشته تلاش کردیم از ظرفیت‌های هیأت‌های مذهبی استفاده کنیم و در روز عاشورا برای پاک‌سازی معابر اقدام کردیم. سعی کردیم از ظرفیت‌های ائمه جمعه استفاده کنیم و با آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کردیم اما کار فوت‌شده و زمین‌مانده زیاد داریم.

 همکاری با معاونت فرهنگی شهرداری
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اضافه کرد: کل همکاران من در استان ۱۳۰ نفر هستند. ۹اداره شهرستان، ۶پاسگاه و یک اداره‌کل را با این نیروهای اندک اداره می‌کنیم. به همین دلیل نیازمند به همکاری نهادهای دیگر از جمله شورای شهر و شهرداری‌ها هستیم.
محمدی با اشاره به نبود همکاری بین معاونت فرهنگی شهرداری و اداره حفاظت از محیط زیست افزود: یک گله‌مندی از شهرداری داریم؛ غیر از دوستانی که در سازمان بازیافت شهرداری هستند نتوانسته‌ایم با معاونت‌های دیگر ارتباط ارگانیکی برقرار کنیم، به ویژه معاونت فرهنگی‌اجتماعی که اصلا با ما همکاری ندارد. این روز‌ها به شدت وزن اصلی کار را در مجموعه اداره‌کل به روابط عمومی، تشکل‌های غیردولتی و اداره آموزش داده‌ایم.
وی ادامه داد: نظارت، پایش و پاسخ به استعلام، ماموریت ذاتی ماست که اگر از آن عدول کنیم بازخواست خواهیم شد اما در کار درازمدت آموزشی انتظار همکاری با نهادهایی مانند معاونت فرهنگی‌اجتماعی شهرداری را داریم که فعلا محقق نشده است. هرچند در داخل مجموعه ظرفیت خوبی ایجاد کرده‌ایم، روابط کاری خوبی با اداره‌های دیگر داریم و جشنواره‌هایی را برگزار خواهیم کرد.


برچسب ها: همشهری همدان ، اداره کل حفاظت محیط زیست همدان ، شهرسبز همدان ،

سه شنبه 14 اردیبهشت 1395

تضمین سلامتی با ورزش

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گفتگو ،

تضمین سلامتی با ورزش

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
تضمین سلامتی با ورزش
مهم‌ترین راه سلامت افراد جامعه و پیشگیری از بیماری‌های مختلف داشتن تحرک و کنترل رژیم غذایی است. افزایش تحرک یکی از ۹ هدف سازمان جهانی بهداشت است که در برنامه‌های هفته سلامت امسال در استان نیز به آن پرداخته شد...
1395/02/14
مهم‌ترین راه سلامت افراد جامعه و پیشگیری از بیماری‌های مختلف داشتن تحرک و کنترل رژیم غذایی است. افزایش تحرک یکی از ۹ هدف سازمان جهانی بهداشت است که در برنامه‌های هفته سلامت امسال در استان نیز به آن پرداخته شد.
دانشگاه علوم پزشکی همدان در هفته سلامت برنامه‌های گوناگونی را برای سالم‌سازی جامعه، پیشگیری از بیماری‌ها و تغییر رفتار اجرا و برگزار کرد. حبیب‌الله موسوی‌بهار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان، در گفت‌وگو با همشهری به اهمیت ورزش و برنامه‌های این دانشگاه برای توسعه آن می‌پردازد.
 • جامعه پزشکی چقدر به ورزش توجه دارد؟
جامعه پزشکی هم مانند همه مردم هستند و ورزش جایگاه خوبی بین پزشکان ندارد. ورزش در سبد فعالیت‌های روزمره چندان دیده نمی‌شود و زمان چندانی به این مهم اختصاص نمی‌‌دهیم. متأسفانه این سستی مختص یک قشر و پزشکان نیست و در همه اقشار وجود دارد. بخش زیادی از بیماری‌ها از جمله کمردرد، ناتوانی‌ها و از کارافتادگی‌ها ناشی از ورزش‌نکردن و محصول این کم‌توجهی است. یکی از اهداف بزرگ سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که امسال در کشور ما به صورت جدی پیگیری می‌شود و روی کاغذ نوشته شده تا اجرا شود افزایش۲۰ درصدی تحرک افراد جامعه است.
 • برای فراگیرشدن پیاده‌روی در جامعه و تجویز ورزش به بیماران از طریق دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان تدبیری دارید؟
 ورزش بیشتر برای جامعه سالم است که بیمار نشوند و به عنوان یک عامل پیشگیری می‌توان از آن استفاده کرد؛ هرچند برای بیماران نیز می‌توان برخی ورزش‌ها را تجویز کرد. ابتدا بهتر است از خانواده‌ها شروع کنیم. وقتی بزرگ‌تر‌ها در خانه ورزش می‌کنند روی کودکان و فرزندان نیز تأثیر دارد. در جامعه هم افراد شاخص و بزرگان می‌توانند بر افکار عمومی تأثیر بیشتری داشته باشند؛ به طور مثال در مسیرهایی که می‌توان با دوچرخه یا پیاده رفت بهتر است از خودرو استفاده نکنیم. برای خریدکردن و مهمانی‌رفتن می‌توان از وسایل نقلیه شخصی استفاده نکرد و پیاده رفت. این درست نیست که ما اصرار داریم وقت خرید حتما خودرو را در کنار فروشگاه مورد نظر پارک کنیم.
 • وضعیت مناسب‌سازی معابر شهر همدان را برای پیاده‌روی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
من درباره اداره‌ها نمی‌توانم اظهارنظر کنم اما وضعیت معابر برای پیاده‌روی عموم افراد جامعه بد نیست و البته باید بهتر از این باشد اما کسانی که تصمیم بگیرند پیاده‌روی کنند می‌توانند مسیر‌های خوبی را انتخاب کنند.
 • برنامه درازمدتی که بتوان در تمامی روزهای سال در این زمینه انجام داد وجود دارد؟
برای طول سال اگر بتوانیم موفق شویم باید در حوزه ورزش‌های همگانی کار گروهی انجام دهیم. شهرداری باید در این زمینه کمک کند. من در کشورهای دیگر مانند فرانسه دیده‌ام که شهرداری در هر منطقه چند دستگاه دوچرخه گذاشته که این دوچرخه‌ها به میله‌هایی وصل می‌شود، شهروندی که می‌خواهد از نقطه‌ای به نقطه‌ای برود کارت بانکی خود را می‌کشد، دوچرخه آزاد می‌شود، سوار می‌شود و تا مقصد می‌رود؛ سپس در همان‌جا دوباره به میله‌ای که تعبیه شده وصل می‌کند و دوچرخه قفل می‌شود. استفاده از دوچرخه برای نیم ساعت اولیه هزینه‌ای ندارد اما اگر از نیم ساعت بیشتر سوار شوند از کارت بانکی هزینه کم می‌شود. دوچرخه‌سواری برای سلامتی بسیار مفید است و از آلودگی‌های محیطی هم جلوگیری می‌کند.
 • از برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی در هفته سلامت بگویید.
۲ برنامه فراگیر داشتیم که در همه شهرستان‌ها همزمان ابتدای هفته برگزار شد. روز اول برنامه عمومی پیاده‌روی بود که با حضور کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی استان انجام شد. همچنین برنامه کوهنوردی نیز داشتیم البته علاوه بر دانشجویان و کارکنان افراد دیگر جامعه هم شرکت کردند که استقبال خوبی شد و تعدادی وسایل ورزشی از جمله دوچرخه به نفرات برگزیده اهدا شد. تبلیغ، ترویج و حضور در مجامع مختلف از دیگر برنامه‌های ما بود که تا پایان هفته سلامت ادامه داشت. سازمان جهانی بهداشت ۹ هدف را برای افزایش سلامت در جامعه عنوان کرده، ایران هم ۴ هدف به آن افزوده است. بیشتر برنامه‌های هفته سلامت در ‌همدان بر ‌اساس این ۱۳هدف بود.

 • این برنامه‌ها چه نتیجه‌ای بر سلامت افراد جامعه دارد؟
یکی از ۹ هدف سازمان جهانی بهداشت افزایش تحرک است. برای بخش زیادی از افراد جامعه ما تحرک مهم است؛ البته از اهداف دیگر کاهش مصرف دخانیات و الکل است در حالی که بیشتر مردم ما سیگار نمی‌کشند و الکلی هم نیستند. پس اگر ۲۰ درصد تحرک ایرانی‌ها بیشتر شود و رژیم غذایی را کنترل کنند سلامتی خود را تضمین کرده‌اند. یعنی اگر ما بخواهیم تا ۸۰ سالگی سالم زندگی کنیم لازم نیست خیلی کار بزرگی انجام دهیم. اگر افزایش تحرک و کنترل رژیم غذایی را در نظر بگیریم بخش عمده‌ای از کار انجام شده است.
 • شاخص‌ترین این برنامه‌ها در سال جاری چه بود؟
امسال شعار سازمان جهانی بهداشت غلبه بر دیابت بود که ما بیشتر تلاش کردیم در این زمینه اطلاع‌رسانی کنیم. مراکز بهداشتی را تجهیز کردیم تا کار کسانی که برای آزمایش مراجعه می‌کنند تسهیل شود و ترغیب شوند کسانی را که در خانواده فرد دیابتی داشتند یا وزن بالایی داشتند به صورت ویژه پذیرش کنند.
 • ورزش چقدر به افزایش طول عمر کمک می‌کند؟
گاهی افراد جامعه، که می‌توان از آن‌ها به عنوان سرمایه‌های انسانی نام برد، در دهه چهارم یا پنجم زندگی از دنیا می‌روند. کسی که در کشور متولد می‌شود، هزینه زیادی نیاز دارد تا رشد کند، کار و تحصیل کند و به فرد موفقی تبدیل شود. از سوی دیگر یک نوزاد که متولد می‌شود تا ۸۰ سالگی می‌تواند در سلامت زندگی کند و قلب او تا ۸۰ سالگی بدون نوسان کار کند. قلب یک انسان تا ۸۰ سالگی ۳ میلیارد بار می‌تپد. چیزی در قلب به نام گره سینوسی وجود دارد که الکتریسته تولید می‌کند و قلب تپش پیدا می‌کند. اگر از بدن خود مراقبت کنیم بیشتر هم خواهد تپید؛ البته پس از ۸۰ سالگی طول زندگی مهم نیست، کیفیت زندگی مهم است. افراد جوان و میانسال جامعه باید مراقب باشند تا در آینده سربار فرزندان خود نباشند. اگر فردی در سن پیری کم‌توان باشد مزاحم دیگران خواهد بود.
 • کنترل رژیم غذایی چقدر در پیشگیری از بروز بیماری‌ها مؤثر است؟
هر ایرانی روزانه ۱۵ گرم نمک مصرف می‌کند که استاندارد آن ۳ تا ۵ گرم است. ‌در واقع ما ۳ تا ۵ برابر مصرف جهانی نمک مصرف می‌کنیم. راه‌حل اولیه را باید زنان خانواده اجرا کنند. آن‌ها باید نمک‌پاش‌ها را جمع کنند. یکی از علل سنگ کلیه نمک است. علاوه بر فشار خون، یکی از دلایل بیماری‌های قلبی مصرف زیاد نمک است. به نمک دریا و این موارد هم توجه نکنید، این‌ها شما را گول می‌زنند. برای مثال خیارشور سرشار از نمک است. اگر مراقب رژیم غذایی باشیم و مصرف نمک، شکر، روغن و غذاهای چرب را اصلاح کنیم خیلی از مشکلات را نخواهیم داشت. وقتی یک بیمار۵ میلیون تومان پول آمپول می‌دهد هم به عنوان همنوع عذاب می‌کشیم هم این هزینه از جیب ما می‌رود در حالی که می‌‌تواند صرف ساختن کشور شود.
 • خود شما ورزش می‌کنید؟
بله؛ صبح‌ها در خانه حدود ۱۵ دقیقه ورزش می‌کنم و اگر فرصت و زمانی داشته باشم پیاده‌روی می‌کنم؛ به ویژه عصر‌ها زمانی که به سمت مطب یا بیمارستان برای عمل جراحی می‌روم وقتم را طوری تنظیم می‌کنم که بتوانم حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی داشته باشم. هرچند متأسفانه کوهنوردی نمی‌روم اما پیاده‌روی را از دست نمی‌دهم. اگر همه افراد جامعه بتوانند در روز حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی داشته باشند بخشی از سلامتی خود را تضمین کرده‌اند.


برچسب ها: همشهری همدان ، هفته سلامت در همدان ، علوم پزشکی همدان ،

دوشنبه 13 اردیبهشت 1395

آوازی که در کوهستان جاماند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،موسیقی ،

آوازی که در کوهستان جاماند

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
جمعی از دوستان و نزدیکان ناصر مهرورز، از استادان بنام موسیقی و آواز که هفته گذشته بر اثر سانحه در کوهستان به دیار باقی شتافت، در گفت‌وگو با همشهری از وی و خاطراتش می‌گویند...
1395/02/12
جمعی از دوستان و نزدیکان ناصر مهرورز، از استادان بنام موسیقی و آواز که هفته گذشته بر اثر سانحه در کوهستان به دیار باقی شتافت، در گفت‌وگو با همشهری از وی و خاطراتش می‌گویند.
محمد حاتم، هنرمندی که اواخر دهه ۶۰ خورشیدی با زنده‌یاد ناصر مهرورز در اجرای کنسرت‌ها همکاری می‌کرد، به همشهری می‌گوید: ناصر مهرورز را از دوران مدرسه که عضو سازمان پیشاهنگی بودم می‌شناختم. مهربانی‌های این مرد در ذهن کودکانه من بود تا بعد از گذشت روز‌ها و علاقه‌مندی به موسیقی روزی در منزل یکی از دوستان به خدمت ایشان رسیدم. آنجا بود که فهمیدم چقدر برای موسیقی ما کار کرده‌اند و در آواز صاحب چه ذوق و مهارتی هستند.
حاتم ادامه می‌دهد: این افتخاری برای من جوان بود که اجازه همنوازی با آن بزرگوار را داشته باشم و این افتخار در محفل‌های کوچک ما تکرار شد. بعد از اینکه کمی فضای فرهنگی گشایش داشت افتخار داشتم ۲ کنسرت در خدمت مرحوم مهرورز اجرا کنم. فکر می‌کنم سال ۶۸ و ۶۹ بود که در گروه ساز می‌زدم و آقای مهرورز آواز می‌خواندند.

نیم‌قرن دوستی
استاد علی‌اصغر طاهری، خواننده پیشکسوت همدانی، با اشاره به سابقه دوستی خود با زنده‌یاد مهرورز، می‌گوید: آشنایی من با مرحوم ناصر مهرورز از نیم قرن پیش توسط سیاوش دیهیمی شروع شد. در آن زمان نام خانوادگی آقای مهرورز به نام عصاری‌ها بود.
طاهری ادامه می‌دهد: درآن زمان وی به‌تازگی آموزش ویولن را می‌گذراند و بعضی قطعات را به صورت مبتدی خوب می‌نواخت و هم نغمه آوازی سر می‌داد که نشان‌دهنده استعداد ذاتی ایشان بود. پس از آن با هم ارتباط داشتیم تا بعد از مدتی که وی به استخدام آموزش و پرورش درآمد و من هم همدان را به مدت ۲ سال ترک کردم.
وی می‌گوید: از اواخر دهه ۴۰ برای امرار معاش به مدت یک ربع قرن از موسیقی کناره‌گیری کردم؛ سپس در نیمه دوم دهه ۷۰ و همکاری با صداوسیمای مرکز همدان ملاقات‌های گه‌گاهی با وی داشتم. تا اینکه ۳ سال پیش رضا صفوی برنامه کنسرتی به مدت ۳ شب برگزار کرد که از مرحوم مهرورز و من به عنوان هنرمندان پیشکسوت دعوت و قدردانی کرد. بعد از آن ارتباط ما با تشکیل خانه آواز بیشتر شد و گه‌گاه در پیاده‌روی‌ها با یکدیگر ملاقات داشتیم.
حسن زندی، خواننده جوان و عضو خانه آواز همدان، نیز با ابراز تأسف از درگذشت استاد ناصر مهرورز می‌گوید: اینک تنها تسلی ما، مرور خاطرات آن عزیز از دست رفته از دهان یاران و شاگردان و گوش‌سپردن به نواهای ثبت‌شده وی است. یادآوری حضورش در جمع‌های هنری و مراسم تجلیل ایشان، شاید مرهمی بر غم از دست دادنش باشد.

کوهنوردی
نعمت اخضر، پیشکسوت کوهنوردی، که سابقه همنوردی با زنده‌یاد مهرورز را دارد، می‌گوید: مهرورز یک هنرمند بود که آوازش شبیه استاد شجریان بود. ویولن عالی می‌زد و ترانه‌های قدیمی را خیلی با احساس می‌خواند. او به کوهنوردی گرایش پیدا کرد اما مدتی پیش مشکل توده مغزی پیدا کرد. خوشبختانه عمل جراحی را با موفقیت طی کرد، گرچه زبانش به لکنت افتاد و به سختی آواز می‌خواند.
اخضری می‌گوید: آنقدر کوه آمد و خواند تا صدایش خوب شد. با آن سن و سال، ادامه کوهنوردی و صعود به قله دماوند برای او خیلی سخت بود اما تلاش می‌کرد و ادامه می‌داد. یک الگو بود و همین کوهنوردی در کنار جوانان او را سرپا نگه داشته بود.

دوستی در هنرستان دیباج
اکبر چلوییان، یکی دیگر از پیشکسوتان کوهنوردی، نیز می‌گوید: ناصر مهرورز، هنرمند خوش‌صدا و نوازنده چیره‌دست شهر همدان، در فراز و نشیب زندگی خویش مراحل بی‌شماری را گذراند و طی سال‌های اخیر به کوه و کوهستان رغبت و تمایل زیادی داشت. هرچند در ۴ سال گذشته با بیماری درگیر بود اما استوار و پایدار بر همه علت‌ها فائق آمد و توانست به دماوند، بام ایران، صعود کند.
چلوییان با اشاره به سابقه دوستی خود با مهرورز می‌گوید: آقای مهرورز را از سالیان دور به یاد دارم و ارتباط دوستی و همکاری با ایشان به سال‌های ۱۳۵۷ در هنرستان دیباج برمی‌گردد. او در اردوهای رامسر شرکت کرد و آثار خوبی را اجرا کرد که برخی از آن‌ها را در سال‌های اخیر برای دوستان بازخوانی کرد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D9%87%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: هنرمندان همدان ، همشهری همدان ، مهرورز ،

دوشنبه 13 اردیبهشت 1395

کنسرت موش‌ها در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،تئاتر ،

کنسرت موش‌ها در همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
کنسرت موش‌ها در همدان
نمایش «کنسرت موش‌ها» کاری از گروه نمایش راسپینا از ۱۰ تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه هر روز از ساعت ۱۹ در مجتمع فرهنگی شهیدآوینی همدان روی صحنه می‌رود. کنسرت موش‌ها نمایشی موزیکال برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به نویسندگی فرهاد لباسی و کارگردانی سیده‌معصومه زیوری‌حسینی اجرا می‌شود...
1395/02/13
نمایش «کنسرت موش‌ها» کاری از گروه نمایش راسپینا از ۱۰ تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه هر روز از ساعت ۱۹ در مجتمع فرهنگی شهیدآوینی همدان روی صحنه می‌رود. کنسرت موش‌ها نمایشی موزیکال برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به نویسندگی فرهاد لباسی و کارگردانی سیده‌معصومه زیوری‌حسینی اجرا می‌شود.
سیده‌معصومه زیوری‌حسینی، کارگردان نمایش، در گفت‌وگو با همشهری درباره این نمایش و فعالیت‌های گروه راسپینا توضیح می‌دهد.
 • درباره نمایش کنسرت موش‌ها توضیح می‌دهید؟
کنسرت موش‌ها، نمایشی شاد، موزیکال و عروسکی برای کودکان و خانواده‌های آن‌هاست. برای اولین‌بار است که نمایش کودک با مضمون بهداشت و سلامت در استان همدان اجرا می‌شود.
 • علت انتخاب این موضوع چه بود و چه تأثیری در تغییر رفتار خانواده‌ها و به خصوص کودکان در مصرف تنقلات خواهد داشت؟
اگر ما بخواهیم به کودک مستقیم بگوییم که تنقلات نخور یا اینکه از او بخواهیم کارهای ناشایست انجام ندهد کودک قبول نمی‌کند و در برخی موارد حتی لجبازی هم می‌کند اما من با کمک روان‌شناس کودک (فرهاد لباسی) تصمیم گرفتم با کمک موسیقی، که تأثیر بیشتری بر کودک دارد، این کار را انجام دهم و از طریق کنسرت موش‌ها، که موضوعی کاملا آموزشی در حیطه بهداشت و سلامت دارد، بر کودکان به طور غیرمستقیم تأثیر بگذاریم. دلیل دوم این بود که بنا بر گفته لقمان حکیم (ادب از که آموختی از بی‌ادبان) خواستم الفاظ و اشعاری درباره تمیزی و سلامت بر زبان موجودی که خود عامل کثیفی و ناقل بیماری است جاری باشد تا تأثیر بیشتری داشته باشد.
 • به طور کلی رسالت تئا‌تر در این زمینه چیست؟
رسالت تئا‌تر در این زمینه منع کودک از بدی‌ها، آلودگی‌ها، بی‌نظمی‌ها، تصمیم‌های سرخود و بدون مشورت و تمرد از والدین است. در نمایش کنسرت موش‌ها تمام موضوعات و اشعار و حتی نور، دکور و تمام مسائل زیرنظر روان‌شناس کودک (فرهاد لباسی) انجام شده است.
 • با توجه به اینکه گروه راسپینا هم پرکار است و هم به صورت تخصصی درحوزه کودکان کار می‌کند، فکر می‌کنید چه بازخوردی از مخاطبان بگیرید؟
ما همیشه از بازخورد مخاطبان در اجرای نمایش‌های گذشته رضایت داشتیم. در نمایش کنسرت موش‌ها همه اجزا از قبیل کارگردانی، طراحی صحنه، نور و ساخت عروسک‌ها جزء به جزء با فکر و مدیریت کار شده و تبلیغات هم تخصصی و منحصر به فرد انجام شده است. به امید خدا از مردم شهر خوب همدان نتیجه خوب دریافت خواهیم کرد چون مردم ما به همه مسائل هنری واقف هستند.
 • نقش موسیقی در این نمایش چقدر است؟
نمایش کاملا موزیکال و شاد است و به طور کلی بار نمایش روی موسیقی و نور است. در واقع ما یک کنسرت واقعی را در ژانر کودک و خانواده‌هایشان اجرا می‌کنیم.
 • چقدر در این نمایش از طنز استفاده شده است؟
تا حدی که در موازات کار باشد، به گونه‌ای که نه کار خیلی خشک و رسمی باشد و نه خیلی به سمت لودگی برود.
 • آیا در نوشتن و اجرا به کودکان همدانی هم توجه شده یا فراگیر است؟
کودکان همدان نیز جزو مجموعه کودکان این سرزمین هستند پس کار به صورت فراگیر و همگانی است.
 • وضعیت نمایش کودکان در همدان را با توجه به امکانات چگونه ارزیابی می‌کنید؟
نمایش در حیطه کودک خوشبختانه در همدان رفته‌رفته جایگاه خود را پیدا کرده و امیدوار هستیم روزبه‌روز بهتر و بهتر شود. خوشبختانه ما مردم فهیمی داریم که از هیچ کاری برای کودکان خود کوتاهی نمی‌کنند.
 • برنامه‌های آینده گروه شما چیست؟
گروه نمایش راسپینا در آینده برنامه‌های جدید و جذاب همچنان در حیطه کودک به صورت تخصصی خواهد داشت. امیدواریم تا تابستان کار جدیدی را آماده کنیم.


برچسب ها: تئاتر همدان ، همشهری همدان ، کنسرت موش ها ،

چالش‌های آمار گردشگران نوروزی در گفت‌وگو با مدیرکل میراث فرهنگی استان؛

 مسابقه آمار منجر به تصمیم‌گیری نادرست می‌شود

منظر دیگر این است که مدیران برای ارزیابی آمار گذشته و حال دچار اشتباه می شوند یعنی شما امروز بر اساس آمار درست تصمیم می گیرید اما وقتی می خواهید با گذشته ای که بر روی آمار غلط استوار است مقایسه کنید نمی توانید به نتیجه مطلوبی برسید. این گرفتاری را داشته ایم و متاسفانه تصمیم گیری ها را دچار اشتباه و چالش کرده است.
به گزارش همدان پرس؛ در یک دهه گذشته مدیران ارشد استان تلاش کرده اند کارنامه ضعیف خود درایجاد زیرساخت و جذب گردشگر راپشت آمارها پنهان کنند آمارهایی که گاهی با اغراق از رشد زیاد ورود گردشگر به استان خبر می داد اما در واقعیت چنین چیزی مشاهده نمی شد نه تنها خدمات بیشتری به مسافران همیشگی داده نمی شد بلکه هیچ تاثیری برمعیشت واقتصاد ساکنان استان همدان نداشت. 

این روند حتا در دولت تدبیروامید نیز ادامه داشت و با این که رئیس جمهوراز روزهای آغاز به کار دولت  به توسعه گردشگری استان تاکید کرد اما مدیران ارشد استان  نتوانستند به سفارش او جامه عمل بپوشانند و تنها آمارهای غیرواقعی ارائه شد. بارها فعالان مدنی و کارشناسان گردشگری از غیرواقعی بودن آمارها انتقادکردند منتقدان می گفتند آمارهای ارائه شده درسال های گذشته جنبه تبلیغاتی داشته است.

سال 1395 اولین باری بود که در ستاد اسکان استان، نمایندگان تشکل های غیردولتی حضور داشتند و بر ارائه آمارها نیز نظارت می کردند. 

پس از تعطیلات نوروز مدیران میراث فرهنگی وگردشگری استان آماری را ارائه کردند مبنی براین که تعداد گردشگران نوروزی درهمدان و اقامت مسافران نسبت به گذشته رشد چندانی نداشته است. 

بنا بر گفته فعالان مدنی در حوزه گردشگری استان آمار سال 1395 نسبت به  سال های گذشته واقعی بود اما ظاهر برخی رسانه ها و مسئولان ارشد دوست دارند آماراغراق آمیز بشنوند،هرچند غیر واقعی باشد.

برخی رسانه ها ازپایین آمدن تعداد گردشگران همدان نسبت به مدت مشابه درسال گذشته انتقاد می کنند و آمار سال 1395همدان را با افزایش آمار گردشگران استان هایی مانند کرمانشاه مقایسه می کنند درحالی  آمارهای ارائه شده در استان براساس داده های ثبتی بوده و دخل و تصرفی درآن نمی توان صورت داد اما ممکن است آمار استان های دیگر براساس برآوردهای متداول که درصد خطای بیشتری دارد ارائه شده باشد. برای روشن شدن چگونگی  آمارگیری گردشگران استان گفت و گویی با علی مالمیرمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان  انجام داده ایم که در پی می آید؛ 

مهم ترین کاربرد آمار گردشگران در تداره مطبوع شما چیست؟
ابتدا باید ببینیم اساسا فلسفه آمار چیست. آمار باید داده هایی را ارائه کند که این داده ها منتهی به اطلاعات شوند تا مبنای تصمیم گیری قرار گیرد اگر آمارها غلط باشند، داده ها اشتباه باشد، تبدیل اطلاعات دچار خطا می شود وبا یک ضریب بالا تصمیم گیری ها هم غلط خواهد بود.

فکر می کنید در سال های گذشته آمارها مبنای تصمیم گیری مدیران قرار گرفته است؟
نکته ای که درزمینه آمار به ویژه درهشت یا نه سال گذشته رخ داد انحراف درتهیه و ارائه آمار بود. آمارهایی مبنای ارزیابی عملکرد مدیران قرارگرفت که این آمارها خود سبب انحراف تهیه آمار شد بدین معنا که مسابقه ای دردستگاه های مختلف دولتی بین بخش های مختلف پدید آمد که آمار نادرست و با صحت کم ارائه کنند این مسابقه آمار باعث شد از دو منظر تصمیم گیری دچار چالش شود یکی این که که آمار درستی ندارید که بر اساس آن تصمیم گیری کنید منظر دیگر این است که مدیران برای ارزیابی آمار گذشته و حال دچار اشتباه می شوند یعنی شما امروز بر اساس آمار درست تصمیم می گیرید اما وقتی می خواهید با گذشته ای که بر روی آمار غلط استوار است مقایسه کنید نمی توانید به نتیجه مطلوبی برسید. این گرفتاری را داشته ایم و متاسفانه تصمیم گیری ها را دچار اشتباه و چالش کرده است.

پس آمارها در رفع موانع هم موثر هستند؟
بله، در نظر بگیرید بیماری به آزمایشگاه پزشکی مراجعه می کند می خواهد نتیجه آزمایش درستی ارائه شود و کم خطاترین شاخص ها از وضعیت سلامت فرد ارائه شود هیچ کس از متولیان آزمایشگاه نمی خواهد که به طور مثال چربی خون اش را چند درصد بیشتر بنویسد و یا فشار خونش را کم اعلام کند ما  برای اینکه درد را در حوزه گردشگری درست تشخیص دهیم باید دنبال آمار درست در این حوزه باشیم.

این آمار چه تاثیری برارائه خدمات بر گردشگران داشته است؟
یکی از بررسی های نظامی آماری تحلیل آمار است در سال جاری این برنامه را به شهرستان ها نیز اعلام کرده ایم که آمارها را با تحلیل ارائه کنند ما باید این توانایی را داشته باشیم که تحلیل ارائه کنیم تا بتوانیم به صحت ارزیابی ها امیدوار باشیم و بر اساس آن برای خدمات دهی تصمیم بگیریم.

مخاطب شما با پیشینه ای که از مدیران قبلی دارند چگونه تشخیص دهند آمار شما درست است؟
گاهی می توان بازخوردی گرفت که آمار درست است یا خیر. ما دوگونه آمار داریم یکی آمار ثبتی  که براساس هر تراکنش ثبتی انجام می گیرد مانند آمار زاد و ولد که در جایی ثبت می شود و درصد خطای پایینی دارد و دیگری آمار«برآوردی است» که با فرض های مختلف می توان برآوردهای گوناگونی بدست آورد مثلا در حوزه گردشگری با یک فرض خوش بینانه می توان یک آمار بزرگی تولید کرد، می توانیم از روی تعداد خودروهایی که زمان نوروز وارد همدان می شوند بگوییم 60 درصد این خودروها گردشگرند که به طور متوسط هرکدام 4 سرنشین دارد این یک آمار برآوردی است یا اگر بگوییم هرخودرو یک سرنشین دارد آماری کم شمارتر بدست می آوریم. آمار برآوردی این گونه است.

مقایسه آماراستان های دیگر را چگونه ارزیابی می کنید؟
اگر ما تحلیل نکنیم که مثلا وقتی آمار ارائه شده توسط استان کرمانشاه را با همدان مقایسه می کنیم  متوجه نباشیم که آیا هردو آمار بر اساس داده های ثبتی است یا یکی ثبتی و دیگری برآوردی است؟ اگر برآوردی است آیا جنس فرض ها یکی است و قابل مقایسه است؟ دقت کدام بیشتر است به نتیجه درستی نمی رسیم و بیشتر دچار سوء تفاهم می شویم.

چگونه می توان به صحت آمارهای مقایسه ای دست یافت؟
شاخصه های مختلفی وجود دارد. وقتی می گوییم 3میلیون گردشگر وارد یک استانی می شود این ها اگر هریک 3 مورد از جاذبه های دیدنی بازدید کرده باشند 9میلیون بلیت اماکن تاریخی فروخته می شود آیا چنین اتفاقی افتاده است؟ و یا با برآورد میزان تغییر مصرف نان یک شهر می توان آماری  تقریبی بدست آورد.

زیرکی هایی که مسئولان درسال های گذشته داشتند مثلا در سه برابر شدن آمار گردشگران خارجی چه کمکی به توسعه گردشگری استان می کند؟
میران درآمد شاخص مهمی است و هدف اصلی ما از توسعه گردشگری نیز همین است  از مقایسه این شاخص با گذشته می توان به میزان رشد آن دست یافت. وقتی می گویند یک میلیون ششصد هزار نفر مسافر ورودی به استان داریم اما تحلیل نمی کنند چه تعداد از این افراد در استان اقامت کرده اند، عبور کرده اند چقدرهزینه کرده اند چقدر هزینه داشتند دردی را دوا نمی کند.

در تهیه و ارائه آمار امسال از چه روشی استفاده کردید؟
ما در نوروز امسال به آمار ثبتی پرداختیم مثلا تعداد اقامت را در نظر گرفتیم. اقامت یعنی فردی رفته تخت اجاره کرده، هزینه پرداخت کرده و از تخت استفاده کرده است. حال این تخت و اقامت ممکن است در هتل، متل، مسافرخانه یا خوابگاها و اقامت گاهای آموزش پرورش باشد. آمار اقامت ما روزبروز ارائه شده که تقریبا برابر سال گذشته است یعنی میزان درآمد ما اگر افزایش قیمت را در نظر نگیریم برابر با سال گذشته است و رشد چندانی نداشته است. مورد بعد تعداد بازدیدهای ما از اماکن تاریخی و طبیعی بوده که گردشگر بلیت خریده و وارد سایت شده است. طبیعتا تعداد بازدید کننده از تعداد اقامت بیشتر است چون ممکن است یک نفر چند مورد از جاذبه های استان بازدید کند.

چه تغییری درتعداد بازدیدها داشتید؟
در نوروز امسال نسبت هر نفر بازدید به تعداد اقامت 2/7 است یعنی هر نفر دو هفت دهم بازدید داشته است این شاخص باید از یک بزرگتر باشد و هرچه تعداد بازدی بیشتر شود بدین معنی است که  روزهای اقامت افراد بیشتر بوده است. اگر استانی آماری ارائه کند و بگوید تعداد اقامت ما بیشتر از تعداد بازدید کنندگان است بدین معنی است که آمار غلط است.

چقدر از آمار «برآوردی» که اشاره کردید در نوروز امسال استفاده کردید؟
ما در آمار تلاش کردیم آمار برآوردی را حذف کنیم مثلا آماری که گفته می شود حدود 15 درصد گردشگران را در برمی گیرد و جزء آمار برآوردی است ما لحاظ نکردیم کسانی که در خانه مسافرهای ثبت نشده و غیر مجاز اقامت می کنند و یا کسانی که در منازل فامیل ساکن هستند در آمار امسال نیامد و آمار ما واقعی بود.

----------------
حسین زندی
----------------


برچسب ها: همدان پرس ، میراث همدان ،

سه شنبه 7 اردیبهشت 1395

«چرا یک مرد همراهت نیست؟» روی صحنه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :تئاتر ،روزنامه همشهری ،

«چرا یک مرد همراهت نیست؟» روی صحنه

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
 «چرا یک مرد همراهت نیست؟» روی صحنه
نمایش «چرا یک مرد همراهت نیست؟» به نویسندگی و کارگردانی روح‌الله صالحی و بازی سعید باغبانی‌نیر و مانا پوراسد در سالن پلاتوی آمفی‌تئا‌تر همدان روی صحنه رفته است...
1395/02/07
نمایش «چرا یک مرد همراهت نیست؟» به نویسندگی و کارگردانی روح‌الله صالحی و بازی سعید باغبانی‌نیر و مانا پوراسد در سالن پلاتوی آمفی‌تئا‌تر همدان روی صحنه رفته است.
روح‌الله صالحی از سال ۱۳۶۹ بازیگری تئا‌تر را آغاز کرده و در نمایش‌هایی مانند «سهراب شنبه» در جشنواره استانی حضور داشته است. وی که اولین تجربه کارگردانی خود را سال ۱۳۷۳ پشت سر گذاشت، سال‌هاست نویسندگی می‌کند و به عنوان طراح صحنه نیز با سایر کارگردانان همدانی همکاری دارد. آخرین کار او، به عنوان نویسنده و کارگردان، نمایش «چرا یک مرد همراهت نیست؟» با موضوع کشف حجاب در دهه‌های اول قرن حاضر است که اکران آن تا 8 اردیبهشت ادامه دارد. صالحی در گفت‌و‌گو با همشهری از تجربیات خود و وضعیت تئا‌تر در همدان می‌گوید.
 • از میان نویسندگی، کارگردانی و بازیگری به کدامیک گرایش بیشتری دارید؟
هر بخشی از تئا‌تر را که بتواند به دغدغه‌هایم پاسخ دهد کار می‌کنم.
 • با برگزاری جشنواره کودک در همدان خیلی از اهالی تئا‌تر به سمت کار کودک رفتند. شما چرا نرفتید؟
من در حوزه تئا‌تر بزرگسال کار می‌کنم و تا به حال در بخش تئا‌تر کودک کار نکرده‌ام چون تخصصی ندارم.
یکی از شاخصه‌های توسعه در هر جامعه‌ای رشد فضا‌ها و حوزه‌های فرهنگی است و مهم‌‌ترین نماد رشد در حوزه فرهنگ داشتن تئاتری پویاست. اگر شما تئاتری پویا داشته باشید می‌توانید امیدوار باشید در جامعه توسعه‌ای پایدار مبتنی بر عقلانیت حاکم است؛ زیرا تئا‌تر است که جامعه را به نقد می‌کشد و روش زندگی را در جامعه رصد می‌کند. تئا‌تر نسخه نمی‌‌پیچد اما غیرمستقیم درد‌ها را بیان می‌کند. تئا‌تر آینه جامعه است و می‌تواند جامعه را از گسست‌ها‌‌ رها کند.
 •  چرا موضوع تاریخی انتخاب کردید؟
به نظر من داستان نمایش مسأله روز است شاید شکل و قالب کهنه است اما روایت نو و تازه است. یک حادثه تاریخی در ابتدای قرن حاضر رخ داده اما هنوز انعکاس آن را در جامعه می‌بینیم و اعتقاد ما را تحت‌الشعاع قرار داده است پس حرف روز نیز است.
 • ایده «چرا یک مرد همراهت نیست؟» از کجا آمد؟
از آنجا که در داستان‌نویسی و نمایشنامه‌نویسی درباره دوره‌های مختلف نوشتاری و گفتاری زبان تحقیق می‌کنم، در بخشی از این پژوهش‌ها به اواخر دوره قاجار رسیدم. بازی زبانی در ذهن من باعث شد فضایی را خلق کنم که یک دغدغه اجتماعی از آن دوره را دنبال کنم. به همین دلیل مسأله حجاب و کشف حجاب که از ابتدا به امروز برای من دغدغه بود را انتخاب کردم. من به دنبال این مسأله بودم که بانوان ایرانی در آن دوره چه کنش و واکنشی داشتند.

 • در نمایش شما شخصیت اصلی داستان بدون رجوع به قانون در حال انتقام‌گیری است. فکر نمی‌کنید این دفاع از خشونت و قانون‌گریزی باشد؟
در دوره تاریخی که کشف حجاب اتفاق افتاد یک بی‌قانونی حاکم بود حتی خود کشف حجاب یک نوع بی‌قانونی است چراکه سلسله مراتب قانونی برای آن رخ نداده است و دیکتاتوری آن را با زور اعمال کرد. شخصیت داستان هم چون با بی‌قانونی مادر خود را از دست داده و زخم‌دیده مقاومت می‌کند. نقطه مقابل زور مقاومت بود چون هیچ محکمه‌ای نیست که داد خود را بستاند؛ البته آخر کار به معنویت و سقاخانه پناه می‌برد و معنویت را برمی‌گزیند.
 • بازخورد کارتان تا الآن چطور بوده؟
باید ببینیم مخاطبان چه نظری دارند. اما از آنجا که من دنبال تجربه‌های جدید فرمی و زبانی هستم راضی‌ام؛ البته تاکنون عده‌ای راضی بودند و عده‌ای نظر خوبی نداشتند که طبیعی است. ما اگر به خودمان و اطرافیانمان تلنگر بزنیم کافی است زیرا رضایت همه را نمی‌توانیم تامین کنیم.
 • وضعیت امروز نمایش در همدان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تئا‌تر همدان در تمامی کشور شناخته شده و چهره‌های سر‌شناس و خوبی دارد. اخیرا هم تبدیل شدن مجتمع آوینی به تئا‌تر شهر اتفاق خوبی بوده است. اگر حمایت همیشگی باشد، نمایش بدون وقفه اجرا شود و تئا‌تر بزرگسال هم در سبد کالایی خانواده جا بگیرد بسیار مورد استقبال اهالی تئا‌تر قرار می‌گیرد. ما در همدان یک دوره طلایی را پشت سرگذاشته‌ایم و امیدوارم به آن دوره باز گردیم. جشنواره بین‌المللی روی کودکان تأثیر خوبی داشته اما برای وقتی که کودکان بزرگ می‌شوند چه تدبیری داریم؟ ما باید برای کودکانی که بزرگ می‌شوند هم شرایط را آماده کنیم.  مشکل اصلی تئا‌تر تبلیغات است که امیدواریم شهرداری همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشد. همیشه بخش بزرگی از مردم همدان متوجه اجراهای ما نمی‌شوند.

استقبال خوب سعید باغبانی بازیگر اصلی نمایش «چرا یک مرد همراهت نیست؟» است. از این بازیگر شناخته‌شده همدانی نیز از چگونگی همکاری‌ خود در این نمایش پرسیده‌ایم.
 • همکاری شما با کارگردان از کجا شروع شد؟
این نمایش را آقای روح‌الله صالحی سال گذشته برای جشنواره استانی آماده کرده بود که متاسفانه به نتیجه نرسید. بازیگر مرد محمود غفاری بود که به توافق نرسیدند و نتیجه این شد که آقای صالحی این نقش را در بهمن‌ماه گذشته به من پیشنهاد داد و من وقتی متن را خواندم پذیرفتم. فرصت کم بود و تعطیلات نوروز هم باعث شد چندان وقت تمرین نداشته باشیم. بعد از تعطیلات نیز اجرا‌ها را آغاز کردیم.
 • بازتاب اجرای نمایش چگونه است؟
خوشبختانه خیلی راضی هستیم چون تماشاگران هر شب استقبال خوبی دارند. هم از اعضای گروه که تلاش زیادی برای تبلیغات کردند تشکر می‌کنم و هم از مردم. مردم بسیار فهیم و فرهنگ‌دوست هستند و هر وقت نمایش خوبی اجرا شده به سالن‌ها آمده‌اند و کار ما را تماشا کرده‌اند. جدا از تبلیغات مقصر ما هستیم که کار خوب ارائه نمی‌کنیم.
 • برنامه شما برای سال جاری چیست؟
قرار است در یک نمایش عروسکی برای امید انصاری عروسک‌گردانی کنم که برای جشنواره بین‌المللی عروسکی است. کاری از علیرضا نادری به نام «پچ‌پچه‌های پشت خط نبرد» برای اجرا داریم که یکی از بهترین نمایشنامه‌های ۴ دهه اخیر است و بازیگرانی از۳ یا ۴ دهه اخیر بار دیگر روی صحنه بر می‌گردند
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%C2%AB%DA%86%D8%B1%D8%A7-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%B1%D8%AF-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%AA-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F%C2%BB-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B5%D8%AD%D9%86%D9%87?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، نمایش در همدان ، تئاتر همدان ، چرا یک مرد همراهت نیست ،

دوشنبه 6 اردیبهشت 1395

گردشگری همدان و گردشگران واقعی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

گردشگری

همدان و گردشگران واقعی

نویسنده: حسین زندی / خبرنگار همشهری -همدان
همدان و گردشگران واقعی
مسئولان میراث فرهنگی استان امسال تلاش کردند آمار واقعی از گردشگران نوروزی ارائه وثبت کنند...
1395/02/06
مسئولان میراث فرهنگی استان امسال تلاش کردند آمار واقعی از گردشگران نوروزی ارائه وثبت کنند.
امسال اولین باری بود که در ستاد اسکان استان، نمایندگان تشکل‌های غیردولتی حضور داشتند و بر ارائه آمارها نظارت می‌کردند. پس ‌از تعطیلات نوروز مدیران میراث فرهنگی وگردشگری استان آماری را ارائه کردند مبنی بر اینکه تعداد گردشگران نوروزی در همدان و اقامت مسافران نسبت به گذشته رشد چندانی نداشته است. بنابر گفته فعالان مدنی در حوزه گردشگری استان نیز آمار سال 1395 نسبت به  سال‌های گذشته واقعی بود .
برای روشن شدن چگونگی آمارگیری گردشگران استان گفت‌و‌گویی با علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام داده‌ایم که می خوانید.
 • مهم‌ترین هدف آمارگیری گردشگران در اداره مطبوع شما چیست؟
ابتدا باید ببینیم اساسا فلسفه آمار چیست. آمار باید داده‌هایی را ارائه کند که این داده‌ها منتهی به اطلاعات شوند تا مبنای تصمیم‌گیری قرار گیرد. اگر آمارها غلط باشند، داده‌ها اشتباه باشد، تبدیل اطلاعات دچار خطا می‌شود و با یک ضریب بالا تصمیم‌گیری‌ها هم غلط خواهد بود.
 • فکر می‌کنید در سال‌های گذشته آمارها مبنای تصمیم‌گیری مدیران قرار گرفته است؟
نکته‌ای که در زمینه آمار به ویژه در 8 تا 9 سال گذشته رخ داد انحراف در تهیه و ارائه آمار بود. آمارهایی مبنای ارزیابی عملکرد مدیران قرار گرفت که این آمارها خود سبب انحراف شد بدین معنا که مسابقه‌ای در دستگاه‌های مختلف دولتی بین بخش‌های مختلف پدید آمد که آمار نادرست و با صحت کم ارائه کنند. این مسابقه آمار باعث شد از دو منظر تصمیم‌گیری دچار چالش شود؛ یکی اینکه که آمار درستی ندارید که بر اساس آن تصمیم‌گیری کنید، منظر دیگر این است‌ که مدیران برای ارزیابی آمار گذشته و حال دچار اشتباه می‌شوند یعنی شما امروز بر اساس آمار درست تصمیم می‌گیرید اما وقتی می‌خواهید با گذشته‌ای که بر روی آمار غلط استوار است مقایسه کنید نمی‌توانید به نتیجه مطلوبی برسید. این گرفتاری را داشته-ایم و متاسفانه تصمیم‌گیری‌ها را دچار اشتباه و چالش کرده است.
در نظر بگیرید بیماری به آزمایشگاه پزشکی مراجعه می‌کند و می‌خواهد نتیجه آزمایش با کمترین خطا ارائه شود. هیچ‌کس از متولیان آزمایشگاه نمی‌خواهد که به طور مثال چربی خون او را چند درصد بیشتر بنویسد یا فشار خونش را کم اعلام کند. ما برای اینکه درد را در حوزه گردشگری درست تشخیص دهیم باید دنبال آمار درست در این حوزه باشیم.
 • این آمارها چه تاثیری بر ارائه خدمات به گردشگران دارد؟
یکی از بررسی‌های نظامی آماری تحلیل آمار است. در سالجاری این برنامه را به شهرستان‌ها نیز اعلام کرده‌ایم که آمارها را با تحلیل ارائه کنند. ما باید این توانایی را داشته باشیم که تحلیل ارائه کنیم تا بتوانیم به صحت ارزیابی ها امیدوار باشیم و بر اساس آن برای خدمات‌دهی تصمیم بگیریم.
 • آمارگیری ها به چه صورت انجام می شود؟
ما دو گونه آمار داریم؛ یکی آمار ثبتی  که بر اساس هر تراکنش ثبتی انجام می‌گیرد مانند آمار زاد و ولد که در جایی ثبت می‌شود و درصد خطای پایینی دارد و دیگری آمار برآوردی است که با فرض‌های مختلف می‌توان برآوردهای گوناگونی به دست آورد.
برای مثال در حوزه گردشگری با یک فرض خوش‌بینانه می‌توان یک آمار بزرگی تولید کرد. می‌توانیم از روی تعداد خودروهایی که زمان نوروز وارد همدان می‌شوند بگوییم 60 درصد این خودروها گردشگرند که به طور متوسط هرکدام 4 سرنشین دارد این یک آمار برآوردی است یا اگر بگوییم هرخودرو یک سرنشین دارد آماری کم‌شمارتر به دست می‌آوریم. آمار برآوردی این گونه است.
 •  چگونه می‌توان به صحت آمارهای مقایسه ای دست یافت؟
اگر مثلا وقتی آمار ارائه شده توسط استان کرمانشاه را با همدان مقایسه می‌کنیم متوجه نباشیم که آیا هر 2 آمار بر اساس داده‌های ثبتی است یا یکی ثبتی و دیگری برآوردی است؟ اگر برآوردی است آیا جنس فرض‌ها یکی است و قابل مقایسه است؟ دقت کدام بیشتر است؟ به نتیجه درستی نمی‌رسیم و بیشتر دچار سوء تفاهم می‌شویم.
وقتی می‌گوییم 3 میلیون گردشگر وارد یک استانی می‌شود اینها اگر هر یک 3 مورد از جاذبه‌های دیدنی بازدید کرده باشند 9میلیون بلیت اماکن تاریخی فروخته می‌شود.
آیا چنین اتفاقی افتاده است؟ یا با برآورد میزان تغییر مصرف نان یک شهر می‌توان آماری تقریبی به دست آورد.
 • آمار برآوردی کمکی به توسعه گردشگری استان می‌کند؟
میران درآمد شاخص مهمی است و هدف اصلی ما از توسعه گردشگری نیز همین است. از مقایسه این شاخص با گذشته می‌توان به میزان رشد آن دست یافت. وقتی می‌گویند یک میلیون و600 هزار نفر مسافر ورودی به استان داریم اما تحلیل نمی‌کنند چه تعداد از این افراد در استان اقامت کرده‌اند، عبور کرده‌اند و چقدر هزینه کرده‌اند، دردی را دوا نمی‌کند.
 • در تهیه و ارائه آمار امسال از چه روشی استفاده کردید؟
ما در نوروز امسال به آمار ثبتی پرداختیم. برای مثال تعداد اقامت را در نظر گرفتیم. اقامت یعنی فردی رفته تخت اجاره کرده، هزینه پرداخت کرده و از تخت استفاده کرده است. حال این تخت و اقامت ممکن است در هتل، متل، مسافرخانه یا خوابگاها و اقامت‌گاهای آموزش پرورش باشد.
 آمار اقامت ما روزانه ارائه شده که تقریبا برابر سال گذشته است؛ یعنی میزان درآمد ما اگر افزایش قیمت را در نظر نگیریم برابر با سال گذشته است و رشد چندانی نداشته است. مورد بعد تعداد بازدیدهای ما از اماکن تاریخی و طبیعی بوده که گردشگر بلیت خریده و وارد سایت شده است.
 طبیعتا تعداد بازدید کننده از تعداد اقامت بیشتر است چون ممکن است یک نفر چند بار از جاذبه‌های استان بازدید کند.
 • چه تغییری در تعداد بازدیدها داشتید؟
در نوروز امسال نسبت هر نفر بازدید به تعداد اقامت 2/7 است یعنی هر نفر 2/7 بازدید داشته است. این شاخص باید از یک بزرگتر باشد و هرچه تعداد بازدید بیشتر شود بدین معنی است که روزهای اقامت افراد بیشتر بوده است. اگر استانی آماری ارائه کند و بگوید تعداد اقامت ما بیشتر از تعداد بازدیدکنندگان است بدین معنی است که آمار غلط است.

 • آمار شما در نوروز امسال چقدر واقعی بود؟
ما تلاش کردیم آمار برآوردی را حذف کنیم. برای مثال کسانی که در خانه مسافرهای ثبت‌نشده و غیرمجاز اقامت می‌کنند یا کسانی که در منازل بستگان ساکن هستند در آمار امسال نیامد و آمار ما واقعی بود.
گردشگران-ص1.jpg
آژانس‌عكس همشهری-امیرحسین جامه‌بزرک
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری همدان ، آمار گردشگری همدان ،

یکشنبه 5 اردیبهشت 1395

یادآوری حفظ یادمان‌های تاریخی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،گردشگری ،

یادآوری حفظ یادمان‌های تاریخی

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
یادآوری حفظ یادمان‌های تاریخی
کارگاه توانمندسازی شهروندان با عنوان «چرایی پاسداری از بناها و یادمان‌های تاریخی» هفته گذشته در همدان برگزار شد. یکشنبه گذشته روز جهانی بناها و یادمان‌های تاریخی بود...
1395/02/05
کارگاه توانمندسازی شهروندان با عنوان «چرایی پاسداری از بناها و یادمان‌های تاریخی» هفته گذشته در همدان برگزار شد.
یکشنبه گذشته روز جهانی بناها و یادمان‌های تاریخی بود. این روز بهانه‌ای شد تا برخی از تشکل‌های غیردولتی حوزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری در کشور برنامه‌هایی را برای یادآوری اهمیت این موضوع داشته باشند. انجمن پویشگران سفر پاک در همدان نیز با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با برگزاری کارگاهی تلاش کرد اهمیت این روز را به گوش همشهریان همدانی برساند.

 عمارت نظری
شرکت‌کنندگان در این مراسم ابتدا از چند خانه تاریخی دوران قاجار و پهلوی اول بازدید کردند. راهله خاکباز، مدیرعامل انجمن پویشگران سفر پاک و راهنمای گردشگری، در حاشیه بازدید از باغ و عمارت نظری در همدان گفت: باغ و عمارت نظری در اواخر دوره قاجاری توسط بانک شاهی ساخته شد و از سال ۱۳۳۵ محل استقرار نمایندگان کنسولگری انگلیس در همدان بود. پس از جنگ جهانی دوم به تملک مرادخان نظری در آمد و بالاخره در سال ۱۳۸۱ زمین و محوطه باغ توسط اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان خریداری و ساختمان مرکزی آن توسط مالکان وقت به این سازمان هدیه شد. این اثر در سال ۱۳۷۷ به شماره ۲۰۱۹ ثبت ملی شد.
وی ادامه داد: سبک معماری و باغ‌آرایی سنتی زیبا، سردر ورودی و هشتی آجری با پوشش گنبدی و خیابان‌کشی مشجر منتهی به میدانگاه مقابل کوشک میانی، از جمله عناصر اصلی این باغ و عمارت محسوب می‌شود. دلیل انتخاب این اثر و خانه ضرابی برای بازدید این است که تفاوت بین بناهای عمومی و خصوصی را دریابیم.

 خانه ضرابی
یکی دیگر از بناهایی که در روز جهانی بنا‌ها و یادمان‌های تاریخی توسط فعالان میراث فرهنگی همدان مورد بازدید قرار گرفت خانه ضرابی بود. خاکباز در معرفی این بنا گفت: خانه دیگر ما میراثی‌ها ساختمان تاریخی و زیبای معاونت گردشگری است که آن هم در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی با شکل ساده‌تری ساخته شده است. این ملک در ۲ طبقه با اتاق‌های مجزا برای فرزندان خانواده در طبقه پایین و اتاق‌های پدر و مادر و دیگر افراد خانوده در طبقه بالا طراحی شده است. فضای اتاق‌ها به اندرونی و بیرونی مجزا می‌شده است که بهترین فضا را برای مراسم‌های آیینی و عزاداری‌های مرسوم ایجاد می‌کرده است.
وی اضافه کرد: معماری ساختمان به گونه‌ای طراحی شده که مشرف به آفتاب بوده و با توجه به هوای سرد همدان برای هوای تابستان بسیار مناسب بوده است.

 مسئولیت‌پذیری شهروندان
بخش دوم این مراسم برگزاری کارگاه توانمندسازی با موضوع چرایی پاسداری از بناهای تاریخی بود که با تسهیلگری بابک مغازه‌ای، فعال مدنی در همدان، برگزار شد.
این تسهیلگر با اشاره به به نوع دیدن و چگونه دیدن آثار تاریخی گفت: دیدن موجب پدیدآمدن نگرشی می‌شود که به مسئولیت‌پذیری شهروندان منجر می‌شود و در پی این حساسیت در دیدن، فرد در برابر جامعه به یک مسئولیت اجتماعی دست پیدا می‌کند و در حفاظت از بنا‌ها و یادمان‌های تاریخی تلاش می‌کند.
وی به ضرورت ایجاد سرمایه‌های اجتماعی اشاره کرد و دلایل ضرورت‌های آن را برشمرد.

 مشارکت‌های مردمی
یکی دیگر از فعالان مدنی در این مراسم گفت: در ۳ دهه گذشته بسیاری از بناهای عمومی و خصوصی شهر که اهمیت تاریخی داشتند تخریب شده و از بین رفته است. امروز تعداد اندکی تک‌بنا را در درون شهر مشاهده می‌کنیم. از آنجا که نهادهای دولتی در حفاظت از آن‌ها تلاشی نمی‌کنند به نظر می‌رسد تنها راه نجات این آثار بهره‌گیری از مشارکت‌های مردمی است.
حسین زندی ادامه داد: از مشارکت‌های مردمی در ۲ بخش می‌توان بهره گرفت؛ یکی استفاده از فعالان اقتصادی در بخش خصوصی است تا بتوانند بناهای باقی مانده را خریداری کنند و با در نظر گرفتن چارچوب‌های قانونی استفاده کنند. در این زمینه اعضای تشکل‌های غیردولتی به عنوان مشاور می‌توانند به فعالان بخش خصوصی کمک کنند. وی اضافه کرد: مورد دیگر ایجاد مسئولیت‌پذیری در شهروندان است؛ فعالان مدنی می‌توانند با آموزش و توانمندسازی شهروندان در جوامع محلی برای حراست و حفاظت از آثار تاریخی گام بردارند. ما برای اینکه مردم را علاقه‌مند به حفاظت از بنا‌ها کنیم ابتدا باید برنامه‌های بازدید جذاب برای آن‌ها در نظر بگیریم و درون همین بنا‌ها آنان را متقاعد کنیم و آموزش دهیم.
همچنین در ‌این کارگاه شرکت‌کنندگان مسائلی مانند نقش آثار فرهنگی در ایجاد ارتباط بین گذشته، حال و آینده را بررسی کردند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ،

شنبه 4 اردیبهشت 1395

مسئولیت اجتماعی صاحبان سرمایه در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :مشاغل ،مطالب در خبر گزاری ها ،کتاب ،

 مسئولیت اجتماعی صاحبان سرمایه در همدان

حسین زندی*
همدان پرس؛ مسئولیت اجتماعی، مجموعه وظایف و تعهداتی است که یک سازمان می باید در جهت حفظ و مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند بر عهده بگیرد. مسئولیت اجتماعی به معنی رفتار مسئولانه اجتماعی بر حسب رعایت مسائل اخلاقی است. در ایران نیز مسئولیت اجتماعی شرکتها سابقه یکصد ساله دارد اما مهمترین دوران ورود شرکت ها و صاحبان صنایع به این حوزه از ابتدای دهه چهل و ورود صنایع نوین به ایران بود. این پدیده بعد از انقلاب نیز برای برخی شرکتها در قالب مفاهیمی چون وقف و وام های قرض الحسنه و ... نمود یافته و بیشتر فعالیت آنها در امور خیریه بوده است.

وقف درایران سابقه دور و درازی دارد و در تاریخ کشور ما سنتی است که دودسته بیشتر به آن تمایل داشتند یکی افرادی که به دلیل عدم امنیت ، زمانی که حکومتی از یک سلسله به سلسله دیگر واگذار می شد نزدیکان سلسله قبلی اموال خود را برای اینکه از دست حاکمان جدید درامان بماند وقف امور خیریه می کردند اما دسته دوم بر اساس اعتقاد و نیتی مذهبی، بخشی یا تمامی اموال خود را وقف می کردند البته میل به جاودانگی یکی از دلایل روانشناختی وقف است که بحث در مورد آن در این مقال نمی گنجد.

صاحبان سرمایه و صنعت در ایران بعد از دهه چهل در عین حالی که موضوع وقف را فراموش نکردند اما در سایر زمینه های  مسئولت اجتماعی ورود پیدا کردند به طور مثال حاج محمد تقی برخوردار پدر صنعت خانگی مدرن در ایران علاوه بر ساخت مسجد در یزد و وقف بناهای مذهبی  تعدادی از کارکنان و فرزندان کارکنان شرکت پارس الکتریک را به عنوان بورسیه تحصیلی به خارج می فرستاد و هزینه تحصیل آنان را می داد. یا زنده یاد محمد رحیم ایروانی مالک کفش ملی نیز هزینه تحصیل افراد زیادی را برعهده داشت و برادران خیامی و خانواده صنعتی زاده پرورشگاه هایی برای کودکان بی سرپرست ایجاد کرده بودند.

مسئولیت اجتماعی سرمایه داران و کارآفرینان  درغرب بیشتر  به صورت بنیاد های فرهنگی و یا اجتماعی نمود پیدا می کند. بنیاد دیل کارنگی یا ورود صاحب مایکروسافت به حوزه امور اجتماعی از این دستند.اگرچه در ایران  علاقمندان و دست اندرکاران این حوزه هنوز نتوانسته اند از حالت سنتی خارج شوند اما  در سال های گذشته نشانه ای خوبی را شاهد بودیم که در صورت تقویت آن می توان به آینده امیدوار بود. خرید خانه استاد شهریار و تبدیل آن به موزه توسط یک صاحب سرمایه در شهر تبریز از آن جمله است.

بیشترکارشناسان اقتصادی شهرهمدان را اصلی ترین مرکز سرمایه های راکد کشور می دانند اما راهکار قابل قبولی در زمینه ورود این سرمایه ها به بازار تولید ارائه نکرده اند اگر چه تنگ نظری برخی مدیران ارشد استان در گذشته را عامل اصلی آن می دانند. به همین دلیل استان همدان در زمینه برندهای موفق دست خالی است و کارخانه های که توانسته باشند راهی در بازار جهانی پیدا کنند و به یک نشان و کالای مصرفی همه گیر تبدیل شده باشند بسیار اندک است و تعداشان به انگشتان یک دست هم نمی رسد. 

در چنین وضعیتی سخن از مسئولیت های اجتماعی صاحبان سرمایه و کارآفرینان به معنای آنچه در غرب و یا حتی استان های صنعتی  کشور وجود دارد جایگاهی نمی تواند داشته باشد. اما گاهی تک چراغی روشن می شود تا نام صنعت این استان را زنده نگه دارد. شرکت تولیدی سحر همدان از آن جمله است. مدیران این شرکت که به تولید صنایع غذایی شهره است تلاش دارند در زمینه های اجتماعی و فرهنگی نیز ورود داشته باشند.

مدیران این شرکت در نوروز سال 1395 اقدام به مشارکت در تولید کتاب، یکی ازاصلی ترین و ضروری ترین کالاهای فرهنگی کرده بودند. می توان گفت این اولین بار است که یک شرکت تولیدی درهمدان در حوزه فرهنگ و تولید کار فرهنگی گام بر می دارد  که باید به آن را به فال نیک گرفت.

اگر چه عملکرد شرکت سحر در این زمینه قابل تحسین است اما  این شرکت می تواند برای برنامه ها و سال های آینده به صورت  بومی تر عمل کند. به طور مثال مشارکت در تولید و انتشار کتاب های بزرگان استان همدان مانند دکتر پرویز اذکایی می تواند اعتبار مضاعفی را برای این شرکت به ارمغان بیاورد و یا خرید خانه های تاریخی و تبدیل آن به فرهنگسرا  به نام خریدار نه تنها بزرگترین تبلیغ است بلکه برابر با مبلغ خرید می تواند مشمول معافیت مالیاتی شود.

خلاقیت در تبلیغ، الگو های بومی در کارآفرینی، کمک به استاندارد سازی و بومی سازی سبک زندگی  تنها از کارآفرینان اخلاق گرا بر می آید. مدیرانی که نامشان با رفتارهای نیکو کارانه در تاریخ می ماند.


* روزنامه نگار


برچسب ها: شرکت سحر ، مسئولیت اجتماعی ، صاحبان سرمایه در همدان ، کالای فرهنگی ،

دوستداران میراث فرهنگی مطرح کردند

اولین واکنش‌ها به تخریب میراث مادها در همدان

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
1461067273800_1.JPG

«درخواست می‌کنیم تا روشن شدن نتیجه کاوش‌ها و ارائه گزارش باستان‌شناسان، بیل‌های مکانیکی را از محوطه دور کرده و تخریب محوطه باستانی آقاجانی‌بیک را متوقف کنید و برای کاوش در این محوطه علاوه بر کارشناسان میراث فرهنگی از یک گروه بی‌طرف باستان‌شناس دعوت کنید تا شبهه‌ای برای معترضان و مجموعه مدیریت شهری باقی نماند.»

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، از روز گذشته (سه‌شنبه 31 فروردین) بیل‌های مکانیکی شهرداری همدان روی محوطه‌ی تاریخی «آقاجانی‌بیک» که به اعتقاد برخی باستان‌شناسان سند «مادی» بودن شهر همدان را در لایه‌های تاریخی خود دارد، هجوم آورده‌اند تا پارکینگی در این محوطه ساخته شود.

به دنبال این اقدام و بی‌توجهی شهرداری همدان به نامه‌هایی که از سوی میراث فرهنگی فرستاده می‌شود، حدود 50 نفر از فعالان حوزه میراث فرهنگی کشور و دبیران انجمن‌های میراث همدان، در نامه‌ای به اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار همدان درخواست حضور یک تیم باستان‌شناس بی‌طرف برای بررسی محوطه‌ی تاریخی «آقاجانی بیک» - که گفته می‌شود احتمالا اسناد شهر مادی همدان در زیر آن قرار دارد - فرستاده شوند.

در این نامه آمده است: «همانطور که آگاهی دارید، دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی در همدان و هنرمندان استان بارها دغدغه‌ها، مطالبات و پیشنهادهای خود را از طریق نامه، بیانیه و رسانه‌های جمعی بیان کرده‌اند و گوش مسئولان رسانده‌اند.

کُنشگران مدنی در همدان انتظار دارند به خواسته‌های برحق‌شان توجه شود و پاسخی قابل قبول از مدیران ارشد استان دریافت کنند، اما به نظر می‌رسد مدیران ارشد شهری و اعضای شورای اسلامی شهر توجهی به مطالبات مردمی در زمینه میراث فرهنگی و طبیعی ندارند.

این نادیده گرفتن خواسته‌ها را در نابودی «باغ و عمارت جواهری»، «باغ بدیع‌الحکما»، «باغ و عمارت ذوالریاستین» و از بین رفتن باغ‌های سرسبز همدان مشاهده کردیم. در روزهای گذشته نیز شاهد صخره‌برداری بخشی از تپه عباس‌آباد برای احداث هتل بودیم. همچنین ایجاد پارک‌سوار اتوبوس در بین 5 اثر ثبت شده میراثی را از به دستور مدیران شهری شاهد بودیم.

اما مهمترین اتفاق هفته جاری نابودی محوطه باستانی «آقاجانی‌بیک» است.

با اینکه بارها در رسانه‌ها به اهمیت باستانی محوطه «آقاجانی‌بیک» با اتکاء به آثار و نشانه‌های بدست آمده از این نقطه تاکید و درخواست کرده بودیم، پیش از خاکبرداری کاوش و عملیات نجات‌بخشی توسط باستان‌شناسان انجام پذیرد، اما صبح سه‌شنبه 31 فروردین‌ماه حضور ده‌ها کامیون و بیل مکانیکی در این محوطه ما را شوکه کرد و بار دیگر به این باور رسیدیم که مدیران ارشد شهری با میراث فرهنگی بیگانه‌اند.

با اینکه نمایندگان میراث فرهنگی طی نامه‌ای از شهرداری درخواست کرده‌اند تا به نتیجه رسیدن مطالعات باستان‌شناختی از خاکبرداری محوطه جلوگیری شود، اما متاسفانه تا پایان روز کاری بیل‌مکانیکی و کامیون‌ها در محوطه مشغول به کار بودند.

ما باور داریم که هرآنچه از میراث فرهنگی در دستان ماست، امانت آیندگان است، سرمایه بی‌بازگشت و شاهرگ حیاتی گردشگری ماست. پس نباید برای چاره‌اندیشی مشکلات شهری، راه حل فوری را در تاراج و تخریب میراث بی‌بازگشت دید. حفظ و حراست میراث و استفاده از آن در توسعه گردشگری می‌تواند همدان را به یکی از پر بازدیدترین نقاط دنیا تبدیل کند و نابودی آن فقط نفرین آیندگان را نصیب ما خواهد کرد.

ما مخالف توسعه معقول شهر نیستیم. ما نمی‌گوییم به طور کلی ساخت‌و‌ساز در شهر تعطیل شود، اما انتظار ما این بوده و هست که مجموعه شهرداری و شورای شهر به دلیل خاستگاه مردمی از منافع مردم در زمینه میراث طبیعی و فرهنگی دفاع کنند، اما متاسفانه تاکنون چنین نبوده است.

ما امضاء کنندگان این بیانیه ازشما اعضای محترم شورای اسلامی شهرهمدان به عنوان تصمیم‌سازان مدیریت شهری و از شهردار محترم به عنوان مجری درخواست داریم:

1 - تا روشن شدن نتیجه کاوش‌ها و ارائه گزارش باستان‌شناسان بیل‌های مکانیکی را از محوطه دورکرده و تخریب محوطه باستانی آقاجانی‌بیک را متوقف کنید.

2 - برای کاوش در این محوطه علاوه بر کارشناسان میراث فرهنگی از یک گروه بی‌طرف باستان‌شناس دعوت به عمل بیاید تا شبهه‌ای برای معترضان و مجموعه مدیریت شهری باقی نماند.

3 - از آنجا که رینگ اول و دوم شهر همدان بر روی بستر شهر کهن هگمتانه برپا شده است، همه ساخت و سازها چه دولتی و چه خصوصی با نظارت و مجوز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت بگیرد.

امید است با دستور و اقدام سریع برای حفظ میراث فرهنگی و طبیعی، حکایت نوشدارو پس از مرگ سهراب را در همدان شاهد نباشیم.»

** اسامی امضاکنندگان این نامه نزد ایسنا محفوظ است.

انتهای پیام

http://isna.ir/fa/news/95020100383/%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86


برچسب ها: میراث همدان ، آقاجانی بیک ، تخریب میراث گذشتگان در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic